Dr. LAIEN'S HELMIER Art. 12. Do aannemer moet eiken betaaldag aan de Directie schriftelijk doen kennen de namen en, voor zooveel dio beneden de 23 jaar zyn, de leeftijden dor werklieden, welke, hetz\j in zijn dienst voor de uitvoering van dezo werken, hetzij op het werk in dienst van onderaannemers, werkzaam zijn, met vermelding van hun beroep, van hun uurloon, van de uren, gedurende welke door ieder hunner bij het stuk of in daghuur gewerkt is, en van het door hen bij ieder dier werk wijzen verdiondo loon. Art. 18. De aannemer is verplicht een exemplaar der bepalingen van deze afdeeling op het in dit bestek bedoelde werk te doen aanplakken en er voor te waken, dat het tijdens den geheelen duur van het werk aangeplakt blljve, tor plaatse, daartoe door den opzichter der gemeente aangewezen. Art. 14. Ingeval van overtreding van eene of meer der bepalingen dezer afdeeling, kan do werkman, behoudens zijne rechten uit eigen overeenkomst, niet op grond van art. 1353 B. W. eene rechtsvordering tegen den aannemer aan de overeenkomst tusschen de gemoente en den aannemer ontleenen. Alleen de gemeente ban deswege rechten tegen den aannemer doen gelden. De werklieden kunnen te dien einde klachten by Burg. en "Weths. inbrengen. In de Lakenhal Expositie- Tom. In 1863 was er in Den Haag eene schilde rijententoonstelling. Een toenmaals teer be voegd geacht beoordeelaar schroef in do „Kunstkroniek" een verslag er over. Hij ver wet in dat verslag aan de Marissen (W. en M.) hunne stoutigheden, hun excentriciteit en vraagt daarom: „Waar zou het heen met U, „gemoedelijke Tom, die in Uwe „Landschap pen met vee" van den voorgrond af tot in „het verschiet toe, aan elk détail de waarde on den vorm tracht te geven, die er aan „toekomt." Thans is eene vergelijking tusschen de Marissen en Tom overbodig en onbillijk. Over bodig, omdat zy tot den roem dor Marissen mets bijbrengt; onbillijk, daar zij de waarde van Toms werk, zy het ook schijnbaar, zou "orkloinen. Want Tom is inderdaad oen artist 'oweost. ZUn luchten, landschappen, vee, zijn jiet alleen met zorg, maar vooral mot liefde jeschilderd. Zijn werk geeft geen tweodo hands satuur to zien; geen prentachtige reproductie, 'dij zag, by gevoeldo als kunstenaar; slechts ïeeft hy zich niet kunnen losmaken van, tich niet kunnen verhellen boven de wyze van doen van zijn tyd. Er zyn op deze tentoonstelling mooie schil- loryen. Eon goeden maatstaf van zyn talent goven le khinero: het donkere stiertje; do beide aan riet knabbelende schapon, in het zonlicht; het groote schildery mot hooiers, een impo sant stuk natuur. Toelichting vereischcn zy trouwens niet. Ze spreken in ongekunstelde taal tot ieder. Do schilder Tom peinsde niet ovor mysteriën. Hy had do natuur lief om haar zelve en gaf ze zooals ze zich voordeed aan zyn eenvou dig, oprecht en arbeidzaam wezen. Zeker zal zyn naam niet genoemd worden in één adom met dien van grooter meesters, zyno tydge- nootendoch zyn werk zal geacht biyven zoolang er oprechte liefde voor de schilder kunst gevonden wordt. Doze tentoonstelling is, als de vroegere, een bowys hoe juist de heer C. W. H. Verster, met vormyding van allo eenzydigheid, eene lastige taak opvat. Een druk bezoek zy haar toegewenscht. A. v. D. Sclicvenlngsclic Zeewering. Iu de gisteren gehoudon zitting van den Haagschen gomeenteraad zyn de reeds door ons vermelde voorstellen van het dagelyksch bestuur, tot voorziening in de schade, door den storm van 22/23 Dec. te Schoveningen aangericht, behandeld. Besloten werd, met 24 tegen 3 stemmen, 28,000 te besteden aan het herstel van den straatweg langs het strand tot een breedte van 12 M. en overigens ongoveer tot het oude pro fiel; met diligentvorklaiing ton opziGhte van hot doen van nadere voorstellen teu aanzien van do zeewering to Scheveningen. Zooals men weet, had do minderheid van B. en Ws. een meer kostbaar plan voorgesteld, dat 87,500 zou kosten. Door een der tegenstemmers werd dan ook do opmerking gemaakt, dat deze partiOclc her stelling niet noodig was, omdat de straatweg slechts ten genoegen van het publiek dient en met do zeewering geenerlei verband houdt. In den loop van liet debat verklaarden B. en Ws. dat het voorbehoud „omtrent verdere voorstellen ten aanzien van do zeewering" niots voor de toekomst praejudicio3it; en dit wel in verband met do opmerking van een dor loden, „dat de zorg voor do zeewering op liet hooghoomraadschap Dolil.md rust, Aangehouden werd do beslissing over het uittrekken van 10,500, ter voorziening van do duinglooiing vóór do gedenknaald. Naar bet „Hbl." uit goede bron verneemt, hobbon Ged. Staten van Zuid-Uollauu thans een bevel, als bedoeld by art. 7 der wet van 12 Juli 1855 (Stsbl. No. 102), tot voorziening in waterstaatsbelangen, doen uitgaan, strek- kendo om door het Hoogheemraadschap van Del Hand te Schoveningen te doen aanleggen ••«no bazaltglooiing, ter longto van ongeveer 40 meter, aanvangende ter hoog to van het „Hotel Zeerust" aldaar en zich uitstrekkende lot do Sociëteit „Neptunus." Zooals bekend is, behoort hot aanleggen van een drietal hoofden op het strand, waarvan het noordelijkste voor de Keizersstraat te Sche- veningen zou komen te liggen, tot do werken, die reeds op do begrooting voor 1895 van dat hoogheemraadschap ter uitvoering zyn opgenomen. Gemengd Nieuws, Het zal zeker menigeen belang- stelling inboezemen te vernomen dat Edisons allernieuwste uitvinding de „Kinetoscope" blijkens in dit nommer voorkomende adver tentie, gedurende eenigo dagen in de Stadszaal alhier in werking te zien zal zyn. Volgens elders verschynende bladen werd ze aldaar ten zeerste bewonderd. Trouwens, alles wat van Edison uitgaat, is in de hoogste mato interessant. Men schryft ons uit Zoeterwoude: Op den Ryn, by Leiderdorp, had gisteren eene hardrydery op schaatson plaats, door jongens beneden de 16 jaren, voor behoeftigen van de gemeenten Leiderdorp en Zoeterwoude (Ryn- dyk, vanwege eene nieuw opgerichte ysclub, welko den naam heeft aangenomen van „Rijn- Vreugd" en geheel staat buiten de ysclub „Leiderdorp-Zoeterwoude", maar ook in har monie met haar werkt, tevens geheel buiten geldelyke betrekking. Dezo nieuwe ysclub bestond slechts een paar dagen. Ongeveer 130 jongens namen aan den wed- strijd deel. Reeds om 9 uren begon de pret. Do jeugdige rydors gaven over het algemeen blyk van vlugge, goede ryders te worden. Ieder kreeg zyn deel, do een ging met een stuk spek stryken, een ander mot ryst en brood; ook eenige voorwerpen, zooals sigarenkokers, schaatsen, enz. had de commissie van de ingezetenen van boide gemeenten ontvangen. Zy had veie blyken van belangstelling mogen ondervinden. Om 12 uren was de pret voor de jongens afgeloopen. Een ieder ging voldaan (altyd met kleine uitzonderingen) naar huis. Uit muntende orde bad op de goed ingerichte banen gehoersebt. Dos namiddags echter had een flinke hard rydery plaats. Een getal van 4G stoere ryders nam aan dezen wedstrijd deel, van heinde en verre aangekomen. Buitengewoon hard werd er gereden, zoodat zeer dikwyls de baan, lang 150 moter, werd afgelegd in 15, 16 a 17 seconden. Men zegt zelfs één kamprit in 14 seconden. Om halfzes werd do pry's van ƒ25 behaald door K. Koot, van Berkel; de eerste promie van ƒ10 door H. Dissoldorp, van Rypwetering do tweede premie van 5 door A. Koot, broeder van bovengenoemde, mede van Berkel. Dit feest liep ook zeer goed van stapel. De commissie bestond grootendeels uitjongelieden. Hun komt een woord van lof toe voor de ferme orders. Z\) werden zeer gesteund door de Ryks- en Gemeente politie van beido ge meenten. Iedereen werkte mode om het do commissie gemakkelijk te maken. Een draaiorgel speelde vrooiyk er op los; de kas liet niet toe om een ferm muziekcorps aan to nemen. Een van tijd tot tyd vallende sneeuwbui verhoogde het wintervermaak. Kortom, het .feest was zeer geanimeerd en veel publiek was op do gereserveerde banen aanwezig, welke op den Ryn zeer welwillend door do ysclub „Leiderdorp-Zoeterwoude" afgestaan waren. Do namiddag-prys en premies en verdere onkosten konden voldoende worden bestreden uit de entróes op do gereserveerd© banen, en uit de inleggolden van do lijders, zoodat de behoeftigen daar geen schade door ondervonden. Weldoen en genoegen zyn dus hier hand aan hand gogaan. De prijzen werden door den heer J. D. Brouwer, voorzitter dezer commissie, in café „Zomerlust" aan den Hoogen Ryndijk, aan de overwinnaars uitgereikt, waarby tevens werd bedankt voor de groote opkomst van zooveel goedo ryders. De commissie bleef nog eenigen tyd gezellig bijeen. Niettegenstaande de veel gevallen sneeuw was heden, 13 Februari, 's morgens om 10 uren, de schaatsenrydersbaan van Leiden naar Koudekerk weer in orde. Daarvoor had de ysclub „Leiderdorp-Zoeterwoude" gezorgd. Heden werd door een gezelschap dames en hoeren van het corps diplomatique te 's Gravenhage schaatsen gereden in den omtrek van Dordrecht. O. a. nam de Engelsche gezant aan dit ystochtje deel. Te Katwyk aan ZeeisllFebr van Lowestoft aangekomen de KW 11 met 425 ton haring. Door 2 schuiten word onge veer 100 aan verscho visch besomd. Prijzen tarbot 4, tong f 0.80 a 1, bunschol 40 a 50 c., rog 60 a 80 c., per stuk. Een dezer schuiten hoeft haar vischstel verloren. By de gisteren to Woerden ge- houden scboonrydery op schaatsen door paren, waren 16 tweetallen ingeschreven. De prys, 40, werd toegekend aau den heer II. Van llyn, te Bodegrave, on mej. M. Do Rooy, to Nieuwkoop; do premie, 20, aan den hoer G. Verlaan en mej. G. Korver, beiden te Nieuwer-Amstel, terwyl nog een bronzen medaille werd uitgereikt aan den hoer O. A. Van den Berg en mej. G. De Heer, beiden te Willeskop. De gewezen veerman van Ryn- zatorvvoude, H. Eeftens, thans te Oudo-Wete- ring, is aangesteld vanwege de provincie tot bruggeknechfc van een dor bruggen in de vaart Ryn Sehie. Gisternacht is uit een woning to Volzen, waarin eene veiling van meubilair, enz. had plaats gehad, eene vitrine met ju- weelen en andero kostbaarheden ontvreemd. Door indrukking van eeno vooraf met zeep besmeerde glasruit had men zich toegang tot het gebouw verschaft. Terwyl do ouders naar een brui loft in Duitschland waren en alleen de kin deren, waarvan het oudste 12 jaar, zich thuis bevonden, ontstond er te Deutichem brand in de woning van een schoenmaker. Dank zy het snelle optreden van de brandweer, werden de vlammen echter spoedig gestuit en kon het grootste gedeelte van den inboedel gered wor den. Het huis was verzekerd; de inboedel niet. Oorzaak onbekend. By een brooddepothoudor inde Blokstraat te Utrecht heeft gisteren het vol gende ongeval plaats gehad. Toen do oudste zoon, die met zyn broeder op een bovenkamer slaapt, gistermorgen om streeks acht uren ontwaakte, verwonderde het hem ten zeerste, dat zyne moeder, die met twee zoons in een benedenvertrek sliep, nog niet scheen te zyn ontwaakt, waarom hy zich dan ook haastig kleedde en naar beneden ging. Nauwelyks had hy echter de kamerdeur geopend, of eene verstikkende gaslucht stroomde hem tegen en dreigde hem het bewustzijn te doen verliezen, doch gelukkig slaagde hy er nog intyds in om de buitendeur te openen en om hulp te roepen. Nadat het gelukt was, om door het openen van deuren en ramen frissche lucht in de kamer te brengen, kon men deze binnentreden en bemerkte toen met ontzetting, dat zoowel de moeder als haar beide zoons nog te bed lagen en, naar men meende, geen teeken van leven meer gaven. Gelukkig bleek by nader onderzoek, dat zy slechts be wusteloos waren; toch achtte de geneesheer, wiens hulp men had ingeroepen, hun toestand van dien aard, dat zy onmiddeliyk naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Daar bij de slachtoffers aan huis geen gas wordt gebrand, vermoedt men, dat dit is ont snapt uit de leiding eener voor hun woning staande stadslantaaro, die den vorigen avond schynt gesprongen to zyn, en door de fun deering in de kamer is gedrongen. Hoewel de drie patiónton ernstig ongesteld zyn, schynt er toch gegronde hoop te bestaan, dat zy weder zullen herstellen. Maandag-avond heeftteBreda in het huis, bewoond door den heerKimmel, in do vry nauwe Catharinastraat, een gas ontploffing plaats gehad, doordien men by het ontdooien van den gasmeter gebruik maakte van licht. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat de beide bovenverdiepingen geheel uitbrandden. Het bestuur van het diaconie- gasthuis der Nederlandsch-Hervormde ge meente te Groningon werd Zondag verblyd door eene gift van vyfduizend gulden. De milde go ver wenscht onbekend te biyven. Een 16-jarig meisje te Assen kwam eergisteren op schaatsen in botsing met een ander persoon en viel achterover met het hoofd op hot ys. Zij werd bewusteloos opgenomen en bleef langen tyd in dien toe stand, terwyl z(j eergisteravond yldo. Het eiland Tion Gemeten kan, wat in geen jaren het geval is geweest, van do Buitensluis af te voet over het ys bereikt worden. To LuiksGestel (N.-B.) is een vier jarig kind van den landbouwer F. D., terwyl de moeder een oogenblik afwezig was, in aanraking gekomen met het brandende haard vuur. Toen de moeder weder in huis kwam, vond zü de kleine in volle vlam en met brand wonden overdekt. Mon vreest dat de kleine niet in het leven zal zyn te behouden. Maandagmorgen reed een wagen, bespannen met een paard, van een bleeker, over de spoorbaan naby Arnhem, juist toen een trein passeerde, waarvan de machine het paard greep, dat daardoor viel, het voor- en achterbeen brak on afgemaakt moest worden. Do voerman en eon porsoon, die by dezen op den wagen gezeten was, welke laatste den afsluitboom, die behoorlijk gesloten was, had opengemaakt, zyn met den schrik vry gekomen. To Laren (Geld.) is afgebrand de boordery, genaamd „De Wechelhorst", waar lij drie paarden, een varken en een kalf in de vlammen omkwamen. Alles was verzekerd. De oorzaak is Diet bekend. Bruiloft op het ys. Een oigen- aardig feest wordt Vrijdag a. s. gevierd tusschen Monnikendam en Marken, op het ys. De vereeniging „Olympia" heeft tegen dien dag oen bruiloft op schaatsen georgani seerd, waarvan alle gasten in Markerkostuum zullen verschynen. Dat van bruid en bruidegom zal gelyk zyn aan do Markensche kleoder- dracht van vóór 200 jaar. Na afloop der bruiloft, welko tegen 12 uren eon aanvang zal nemen, bal, in den vorm van ringrydory en hardiydory. Ongenoode gasten worden niet aan de deur gezet. Mevrouw de weduwe Cordeweener, wenendo op een boulevard du Midi, te Brussel, is hot slachtoffer geworden van een brutalen diefstal. Toen zy Zondag-avond thuiskwam, bemerkte zy dat een kast op hare slaapkamer was geopend; een kistje, waarin zich voor een groote som aan effecten had bevonden, was opengebrokon, een doos met een kost bare verzameling juweelen was verdwenen, evenals een aanzienlyk bedrag aan baargeld. De straatdeur vertoonde geen sporen van braak, en ook de kastdeur moet met valsche sleutels zyn geopend. Er is in 't geheel voor ongeveer 365,000 fr. gestolen; het juiste bedrag kon nog niet op gegeven worden. By de gestolen effecten is voor 1S0,000 fr. aan Belgische rente 3 en S'/j pet. en aandeelon van den spoorweg Geut Ter-Neuzen. Voorts o. a. 20 stukken Crédit de Franco 18S5 van 500 fr. per stuk; 7 aan deelon Warschau Weenen van 380 fr. en 23 id. van 600 fr.7 stukken Hollandsch Gemeente- 1 crediet, 9 obligation Prins Hendrik 3 pet., 7 obligation Cordova (Argentiê), 20 stukkon stad Luik 1879, 12 aandeelen Cambresis, 5 aandeelen Fastowo, 10 aandeelen Cuba, enz. De nummers van al deze stukken konden niet opgegeven wordon. Do politie meent reeds op het spoor van de dieven to zyn. Do familie Cordeweener heeft eenigen tyd geleden een zeer lichtzin nige dienstbode gehad, die op een goeden dag beweerde den sleutel van de huisdeur te hebben verloren. Kort daarna verliet zij plotseling haren dienst, onder voorwendsel dat zy ging trouwen, hetgeen echter niet waar was. Later heeft men vernomen, dat zy omgang had met verdachte personen, die reeds meer malen met de politie in aanraking waren gekomen, en een schuilplaats hadden gezocht in Frankrijk, van waar zij af en toe naar Brussel gingen om hun slag to slaan. Daar deze per sonen bekend zyn, twfl'felfc men niet of do politie zal hen spoedig in handen hebben. Mejuffrouw Boeker, de eenigo dame, die den ondergang van de ongelukkige „Elbe" overleefde, heeft van verscheideco „ondernemende*' schouwburgdirectiën schitte rende aanbiedingen ontvangen. De bezitter van een schouwburgzaal in het zuiden van Engeland bood haar 15 pd. st. per week, wanneer zy eiken avond gedurende vyf minuten op zijn tooneel wilde verschynen, en een nog grooter bedrag werd haar aangeboden wanneer zy zich by een rondreizend gezelschap wilde aansluiten. Een zeer gezeten echtpaar in Shropshire heeft schriftelijk den wensch kenbaar gemaakt, om haar als dochter aan te nemen. Mej. Boeker is intusschen tot dusver hare betrekking als gouvernante te Portsmouth niet ontrouw geworden. Juffrouw Bócker maakte gisteren te Osborne haar opwachting by koningin Victoria en keizerin Frederik. Zy werd door de vorstinnen met groote onderscheiding ontvangen en gaf een uitvoerig verslag van haar wedervaren. Volgens een bericht uit Berlyn van een zwager van kapitein Von Gössel, de kapitein dor „Elbe," heeft de laatste, op de brug staande, nog eenige woorden op een stuk papier ge schreven aan zyne vrouw en dit den loods, die gered is, ter hand gesteld, met order om hot aan niemand anders dan aan zyne vrouw af to goven. De inhoud er van is nog niet bekend gemaakt. Dagbladen in Zui d-A f r i k a. In Zuid Afrika verschynen thans dagbladen op plaatsen, waar voor korten tyd nog niets was dan wildernis. De couranten hebben vaak met eigenaardige moeilykheden te kampen. Zoo moot de „Pchodesia Herald", het blad, dat in het diepste binnenland verscbynt, allen aanvoer van papier, letters, machines, enz. per ossenwagen krijgen. Toen het Wad werd opgericht, waren alle letterkasten in do hos- sendo wagens dooreengerold en alles moest opnieuw worden uitgezocht. De machines waren in deplorabelen staat en het duurde weken voor men zo zoo ver in elkander had, dat er mede gewerkt kon wordon. Vaak komt het papier te laat aan en dan is men genoodzaakt op zakkenpapier to drukken, of wel het nieuwe materiaal is op de reis zoo beschadigd, dat men zich op allerlei wijzen moet behelpen. Maar do „Rhodesia Herald" heeft geen veel- eischende lezers en of deze nu het beetje nieuws, dat in het binnenland doordringt, wat vroeger of wat later, op een grauwen zak gedrukt of op pakpapier krygen, dat maakt minder uit en de inhoud wordt gretig ver slonden. Omtrent den brand in de „South India Dock3" te Londen wordt medegedeeld, dat het vuur ontstond in een der gobouwen, hetwelk 200 by 100 yard groot was. Het eene deel van het gebouw was van vier en het andere van twee verdiepingen-hoogte. Door den dichten nevel werd het blusscbingswerk zeer bemoeilijkt en het was ook daaraan te Wijten, dat de brandspuiten laat op de plaats des onheils verschenen. Gaandeweg geraakte een 550 voet lange ry loodsen mede in brand, terwijl een aantal schuiten en een stoomboot aan do kade mede vuur vatten. Het laatst werd een graanloods van 250 by 150 voet aangetast. Er waren 27 stoomspuiten op het terrein aanwezig, terwyl ook dryvende spuiten hulp verleenden. De schade beloopt, zooals reeds gemeld is, 40,000 pd. st. Uit Maubeugo wordt aan de „Temps" geseind: Eon vreeselyk ongeluk is in do metaalfabriek van den heer Sépulchre, consul van Bolgio in dio stad, voorgevallen. Terwyl de puddlers aan 't werk waren, had er eensklaps eene ontploffing plaats. Steenen en gesmolten staal vlogen in alle richtingen. Do oven was gesprongen. Vyf werklieden werden erg gekwetst. Graaf De Castellan e, oudste zoon van den markies De Castellane en be- hoorende tot den oudston adel van Frankrijk, is verloofd met miss Gould, de dochter van den Amerikaanschen spoorwegkoning. Miss Gould bezit persoonlijk eene fortuin van 85 millioen franken. Chemische majesteitsbeleedi- ging. In Turkije is, naar men meldt, een boek over scheikunde verboden, omdat de ge leorde consor zoo scherpzinnig was te ont dekken, dat achter de formule van water H® O de bedooling verborgen was: „Hamid II is gélyk null" De rechtbank van gezworenen te Brescia heeft thans vonnis geveld over een misdaad, die in 1S90 begaan is Destyds werd een vrouw vennoord in haar bed ge vonden drie jaar lang zocht men tevergeefs naar den moordenaar, en ten slotte werden de nasporingen opgegeven. In November 1894 heeft do moordenaar, een boer uit de omstre ken, zich vrijwillig by de Joetitie aangegeven, daar zyn geweten hem geen rsst liet. De recht bank veroordeelde don beroawvollen zondaar tot 6 jaar en 8 maanden gevangenisstraf. To Saint-Maixentlseenecoöpe- ratievo bakkerij dezer dagen door brand ver nield. De bakker wierp b$ het uitbreken van den brand uit een venster zga zesjarig zoontje en volgde met zyn vrouw langs denzelfden weg. Twee meisjes, op de tweede verdieping slapende, konden niet meer vluchten en stikten. De schade ie aanzienlijk, daar drie huizen geleden hebben. Op oen klip by het eiland Man is de visschersschuit „Nelson Rice" te gronde gegaaiv Haar geheelo bemanning, twaalf koppen sterk, verdronk. Een flinke man van zaken schynt de Saksische hoftooneelspeler Schubert te zijn, die vroeger als komiek aan den stadsschouw burg te Leipzig verbonden was. Hy* heeft aan het publiek van Dresden kennis gegeven, dat hy de planken vaarwel zegt, in de volgende advertentie: „Bij deze heb ik da eer ter alge meen© kennis te brengen, dat ik den lsten April 1895 den koninklijken hofechouwburg verlaat en als deelgenoot my verbind aan de chomiscbo fabriek van Haselhorst, die ik by eventueele behoefte aan wrftfwas, schoensmeer, poetspommado, haarolie, enz. ten zeerste aan beveel." RECLARE9, a 25 Cents pei regel. By de Kindervoeding heeft men het meeste succes met in bussen van '/2 Kilo inhoud a 90 Cis. en Kilo a 25 Cis. 7215 10 Clicnilscli zuiver cd lilemvrij, uit dc lt'edcrlandschc Albuminefabrlek, Lelden. KOLONIËN. BATAVIA, 12-15 Januari. Do hoofd inspecteur der spoorwegdiensten en van het stoomwezen J. W. Tb. Van Schaik, gaal, naar wij vernemen, in de maand April a.s. met verlof naar Europa. (Bat. Nbi.) Do directeur vau de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Amboina, F. E. Luijtjes, gaat wegens langdurigen dienst met een jaar buitenlandsch verlof. De heer Gortmans, controleur te Brebes, gaat, naar het „Soer. Hbl." meldt, oveneens met buitenlandsch verlof. Te Soerabaia is, blijkens de „Soer.-Crt.", gearriveerd de officier van gezondheid 1ste kl. dr. Kok, van Amboina, die eon ernstig gezwel aan den hals heeft on ten gevolge daarvan waarschijnlijk voor do commissie zal moeten komen voor een verlof naar Nederland. De luitonants jhr. Van Holtto en De Neve, van hot 11de on 2de bataljon, zijn van Lombok geevacueord. Naar men verneemt, vertrekt dr. C. Gutteling, stadsgeneesheer te Batavia, in den loop van dit jaar naar Europa. Te Batavia ontvangen telegraphische berichten melden het overlijden aan boord van oen mailstoomer in de Roode Zee, van den heer Schaap, administrateur eener suiker onderneming in den Oosthoek, die zich op weg naar patria bevond. Do directeur van financiën heeft om toevoeging van een ingenieur bij het mijnwezen verzocht, om zitting te nemen in de commissie, belast met do taxatie van de op Lombok buitgemaakte preciosa. Den 15den Jan. liepen te Batavia ge ruchten, dat op liet bekende land Tjiomas, te Buitenzorg, „opstootjes" zouden zijn voorge vallen daar de in 1886 plaats gehad hebbende „ongeregeldheden" nog verse li in het geheugen liggen, vooral door de daaruit voortgevloeide gevolgen, baarde dit gerucht aan de Kali Besar nogal opzien. De door het „Bat. Nbl." ingewonnen infor maties bobben aangetoond, dat van „opstootjes" op Tjiomas geen scbjjn of schaduw is goweest, doch dat, indien van den kant van den land heer en ook van het Bestuur de resident van Batavia was toevallig als gast van Z. E. te Buitenzorg aanwezig niet met kalmte en tact was to werk gegaan, er uit een ge houden soort demonstratie allicht een opstootje kon zijn ontstaan. De zaak was deze. Door eenige opgezetenon van het land Tjiomas was, vermoedelijk door de inblazingen van enkele recalcifranten, niet voldaan aan de wettelijke regeling, dat de tjoeke in geld moest worden voldaan, ton gevolgo waarvan zij voor den Landraad werden getrokken. Die rechtbank veroordeelde hen tot het voldoen aan hun wettelijke verplichtingen. Altijd weer op aanstoken van hst viertal raddraaiers, werd toen een optocht van 300 a 400 man georganiseerd; en zoo trok men naar het landhuis, om te verklaren, dat men wel wilde betalen, maar dan ook in hot bezit moest gesteld worden van een bewijs van vrijstelling van de heerendiensten, welke zfl overeenkomstig het Reglement (Staatsblad 1836 No. 10) aan den landheer verschuldigd zijn. Dit door niets gemotivorrd verlangen kon natuurlijk niet worden toegestaan, daar toch de betaling van tjoeke niets mol het presteeron, afkoopen of vrijstellen van dier.sten te maken heeft. Dit werd getracht hun aan het verstand te

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2