10729. Woe osdag 13 Ir^el>i*iiai*i. A0. 1B95. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAErBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco por post 1.40. Afzonderlijke Nommors0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE!? Van 1 6 regels 1.05. Iedoro regol moer 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt 0.05 berekend. Leiden, li Februari. Na een ingesteld onderzoek is het B. en "Ws. gebleken dat er geen bezwaar bestaat tegen de inwilliging van hot verzoek van oen heer J. Regeur, om vergunning tot het doen leggen van eene stoep voor het perceel Nieuwe Rijn N#. 82, zoodat ztf in overweging geven de gevraagde vergunning te verleunen onder voorwaarde, dat de roodng van de stoep, voor het aangrenzend perceel liggend, wordt gevolgd volgens aanwijzing van rooimeesters. Aan den gemeenteraad stellen B. en "Ws. voor eenige posten der Gemeentebetrrootmg voor 1894, waarvan de raming niet voldoendo is voor de noodig gebleken uitgaven, te ver- hoogen met de daarbij vermelde bedragen. Het totaal der voorgestelde verhoogmgen bedraagt 5873, welke 6om, voor zoover ze niet uit Volgn. 128 wordt gevonden, door afschrijving van den post voor Onvoorziene Uitgaven kan worden gedekt. De betrekkelijke staten van af- en over schrijving worden daarom tevens ter vast stelling overgelegd. De commissie van financiën heeft geen bezwaar tegeD de rekening van de dd. schuttert) over 1894 en adviseert die voorloopig vast te stellen, in ontvangst en uitgaaf op ƒ8448.371/,. Na overleg met de commissie van fabricage, geven B. en Ws. in overwoging aan de Leidsche Dekenfabriek de gevraagde vergunning om een epuiptfp van den stoomketel der fabriek Hoeren- gracht N#. 87 naar de gracht te leggen tot wederopzeggens te verleenen, tegen betaling van eene jaarlóksche recognitie van 1.50. Naar aanleiolng van het dosbetreffend door adressant gedaan verzoek, geven B. en "Ws. den gemeenteraad in overweging aan den lieer P. G. Lancel eervol ontslag te verleenen .als hoofdopzichter by de gemeentowerken met 1 April 1895. iDe jaarwedde, aan die betrekking verbonden, is krachtens Raadsbesluit van 4 October 1883 vastgesteld op een minimum van 1200, telken Jare mot 100 te verhoogen, totdat het maxi mum van ƒ1600 'sjaars zal zjjn bereikt. Na overleg met de Commissie van Fabricage, Ib het B. en Ws. voorgekomen, dat, ter be koming van een geschikt porsoon voor deze betrokking, de jaarwedde zou moeten worden vastgesteld op het thans bepaald maximum van ƒ1500 'sjaars, welke jaarwedde als eene behoorlijke bezoldiging voor deze betrekking kan worden aangemerkt. Voor de overige opzichters zgn dan ook vaste jaarwedden vastgesteld zonder perio dieke verhoogingen. B. en Ws. geven mitsdien in de tweede plaats in overweging de jaarwedde van den hoofdopzichter der gemeentewerken vast te stellen op ƒ1500 per jaar, zullende daarna onverwyid tot de plaatsing van eene oproeping van sollicitanten worden overgegaan. Omtrent de thans in de Lakenhai ten toongestelde portretten van Kruseman, welke ook nog deze week te bezichtigen blyven, vernemen wy nader het volgonde: Sommigen, die deze schilderyen vóór en nA de restauratie hebben kunnen zien, zullen het groofe onderscheid hebben waargen m »n. Niet allé n dat, door het wegnemen van de oude laag vernis, do verf hare oorspronkelijke kleur heeft herkregen, maar ook het uitmuntend vernelpon van storende defecten en het opnieuw vernissen hebben bijgedragen om het frissche coloriet, dat in deze doeken heerschto, opnieuw waar te nemen. Voor belangstellenden deelen wy mede, dat het restaureeren van deze schildery«n op waar dige wjjze geschied ls door onzen stadgenoot den heer J. Koene. De ruime zaal van „Hdtel du Nord" was gisteravond bijna geheel gevuld met feeste lingen, zoo mannelijke ala vrouwelijke, en dat wel ter viering van het drie ën twintigste jaarfeest der smeden- en koperslagers-ver- eeniging „Nut door Vriendschap." Ter weers zijden van het tooneol was eene toepasselijke versiering van groen gerangschikt, waar- tu8schen zich bevonden: aan de oene zijde de banier der Vereeniging en aan den anderen kant eene banier met de afbeelding van Tubalkaïn, den bekenden vader der smeden. Na eenige muzitknommers door een flink bezet orkest, opende de president, de heer A. I. Bonte, met oen kort woord van welkom deze feestvergadering, waarna hy den secretaris, den heer J. Vlasveld, verzocht het gebruikelijke verslag uit te brongen, waaraan genoemde secretaris dan ook voldeed, en waaruit o. a. bleek dat do Vereeniging op het oogenblik één eere-lid, 85 leden en 17 donateurs telt en de kas zich in gunstigen toestand bevindt. Nadat een Feestlied was gezongen, werd overgegaan tot de afwerking van een buiten gewoon uitgebreid programma, door het hier welbekende gezelschap dos heeron S. Boesnach, uit Rotterdam, welk programma geopend werd met eeno verrassing, welke bestond, behalve in een gelukwonsch mot zang aan het bestuur en de leden, in eene hulde aan de Vereeniging „Nut door Vriendschap", met ter weerszijden pry kende de jaartallen van oprichting en het feest van heden, welk oen en ander, beschenen door bengaalsch licht, een aardig ensemble tot. stand bracht en met luid applaus werd begroet. Ook al het daarop volgende, zoowol de voordrachten als de twee blijspelen en de ballet-pantomime, liep vlug vau stapel en bracht de lachspieren dikwyis in beweging. In de pauze werd door den voorzitter modedeeling gedaan dat hot bestuur in de laatste vergadering besloten had, heden eeno collecte te houden ten voordeele van de Leidsche vereeniging „Kindervoeding", wolke collecte hy by de leden ten zeerste aanbeval. Zo bracht de som op van ƒ7.171/,, waarvoor do president dank zeide. Er word nu verder mededeeling van gedaan dat wegens uitgebreidheid van het programma enkele voordrachten zouden gehouden worden onder het bal, waarna men ton slotte eenige uren aan den dans wydde. Azoo behoort ook dit feest der Vereeniging .Nut door Vriendschap" wederom tot bet verledene. Het slaagde naar wenschl De Nederlandsche mail, met berichten uit Batavia tot 15 Jan., wordt hedenavond hier verwacht. Een byvoegsel der Staatscourant van 12 dezer bevat de by koninkiyk besluit goed gekeurde gewijzigde statuten van de „Leidsche Bouwmaatschappij" (wyziging van de artt. 4, 5, 6 en 8 der akte van oprichting). Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw York, door middel van het stoomschip „Zaandam", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven, enz. uiterlyk Vrydag- avond om 10.39 bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duideiyk op het adres vermeld te worden. Van de lotelingen in de gemeente Sassen- hoim der lichting 1895 hoeft zich niemand aangemeld om by de zeemilitie te worden ingelyfd. Het aantal ingeschrevenen voor de nationale militie in die gemeente, lichting 1896, be draagt elf. De burgemeester der gemeente Sassen- heim, ontvangen hebbende de opgave der uit komsten van meting en schatting van eigen dommen, gelegen binnen die gemeente, brengt ter kennis van belanghebbenden dat gemelde opgave krachtens art. 15 der wet van 26 Mei 1870 S.-B. No. 82 gedurende dertig dagen ter leziag is nedergelegd. Het aantal ingeschrevenen voor de nationale militie in de gemeente Zooterwoude bedraagt 56. Volgens de bevolkingsregisters der ge meente Voorschoten bestond de bevolking dier gemeente op 1 Januari 1895 uit 2545 zielen. Naar de verschillende godsdienstige gezindten waren deze aldus verdeeld M. Vr. Tot. Ned. Hervormd582 596 1178 Waalsch-Hervormd .17 6 23 Evangolisch-Luthsrsch 9 7 16 Doopsgezind. 8 3 Remonstrant8ch 8 7 15 Gereformeerd 82 67 149 Roomsch Katholiek 542 599 1141 Tot geen der go- noemde behoorende 10 10 20 1253 1292 2545 Het aantal kinderen van 6 tot 12 jaar bedraagt te Haarlemmermeer: jongens 1241 en meisjes 1198, totaal 2459, waarvan er 1903 de scholen in de gemeente bezoeken en 187 scholen buiten do gemeente. Ned.-Herv. Kerk. Bedankt is voor het beroep te Langer- en Korter Aar door ds. IJ. Bootsma, te Zootorraeer en Zegwaard. De oud minister van justitie, mr. H. J. Smidt, te 's-Gravonhage, heeft in het laatst der vorige week te 's Gravenhage een oog operatie ondergaan, die, naar do „Asser Crt." verneemt, met het beste succes is volbracht. "Wanneer in do verdere genezing geen bui tengewone 6toornis mocht komen, zal de heor Smidt van zyn rechteroog, dat 15 jaar blind was, woer het gewone gebruik kunnen maken. De president van het gerechtshof to 's Gravenhago, mr. J. Spoor, zal Zaterdag 16 dezer, in den Restaurant Royal, aan leden van de balie aldaar een diner aanbieden. Het regiment grenadiers on jagers heeft een zijner flinkste compagnies-commandanten verloren in den kapitein van dat corps F. W. J M. Hustmx, 8odert weinige j^ren eerst by dat regimmt overgeplaatst. Laatstelijk was de overledene kapitein van specialo diensten. Hjj behoorde tot die keurbende van officieren van de landmacht in Nederland, die zich, na de eerste expeditie tegen het ryk van Atjeh, beschikbaar stelden om by de oorlogvoerende trofp'iü te worden gedetacheerd. Na afloop van zyne detacheering, begiftigd met het eereteeken voor belangryke krygs- verrichtingen en de Atjeb-medaille, in het moe derland teruggekeord, werd kapitein Hustmx by een der infanterie regimenten ii gedeeld en later by de grenadiers en jagers overgeplaatst. De begrafenis zal met de eerbewyzen, aan zyn militairen rang verschuldigd, a. a. Woens dag te elf uren plaats hebben van af het sterf huis aan de Hooikade, te 's Gravenhage, naar het Roomsch-Katholieke kerkhof. De apostolisch© nuntius, mgr. Lorenzelll, is heden van Den Haag naar Driebergen ver trokken, waarschijnlijk om het seminarium te Rysonburg te bezoeken. Te Haarlem wordt van 8 tot 13 Maart a. s. door het Bloemisten- en Tuinbouwgilde en de vakvereenigingeu, behoorende tot de afdeeling Haarlem van den R.-K. Volksbond, in de Statenzaal een tentoonstelling gehouden. Het gemeentebestuur aldaar heeft vier gou den medailles ter beschikking gesteld van het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, ten behoove van de groote vyfjaariyksche tentoonstelling; even eens in Maart a. s. to houden. Naar aanleiding van het bericht, dat de Amsterd. hoogleeraren Van den Ham en Van Rhyn een wetenschappelijke reis naar Palestina en Egypte ondernemen, deelt men aan het „Hbl." mode dat dr. J. Th Do Visser, predikant by de Ned.-Herv. gemeente to Amstordam, dio bezig is een boek to schry ven over de Hebreeuwsche archaeologie, waarvan voor oen paar jaren reeds het eerste stuk verscheen, tot datzelfdo doel in gezelschap van beide genoemde heeren dien tocht onderneemt. Voor het lidmaatschap der Prov. Staten van Zuid Holland (vacature mr. A. A. Van Bergen IJzondoorn, in leven burgemeester van Gouda) zyn voorloopig candidaat gesteld: door Gouda de heer J. M. Noothoven van Goor, te Gouda; door Schoonhoven de heer mr. J. K. Van Weel, to Schoonhoven; door Krimpen a/d. Lek de hoer J. M. Noothoven van Goor, te Gouda; door Oudewater de hoer B. W. H. Haontjens Dekker, te Ouiewater; door Stolwyk do heer T. S. W. Gantier, te Gouderak. Wanneer de Tweede Kamer haar werk zaamheden zal horvatton, is nog onzeker. De Haagscho correspondent der „Zutf. Crt." ge looft dat het wel Maart zal worden, omdat nog geen belangryke wetsvoorstellen in staat van wijzen z(jn. De Momorie vun Antwoord op hot ontwerp betreffende do heffing van invoerrechten naar de waarde blyft langer uit dan men verwacht had. Men zegt dat in het ontwerp nog wijzigingen zullen worden aangebracht naar aanleiding van bezwaren, door semmue organen van oen handel ingo bracht De Memorie van Antwoord op de ge- werenwet laat ook nog steeds op zich wachten Wel kon de Tweede Kamer bijeenkomen om eenige moties er staan er op dit oogenblik 7 op de agenda te behandelen, maar het is te t oertypen, dat daarvoor de lust niet groot is, omdat die moties toch bfina nooit tot een practisch resultaat leiden. De 0Bund van Orde door Hervorming" heeft thans de statuten verspreid van de stichting „Eigen Haard", zooals die den 16den September 1894 voorloopig zyn vastgesteld. De bedoeling van het hoofdbestuur is, dat de vennootschap voor cultuur geschikten en goed gelegen woesten grond aankoope en diori in kleine boerderyen van 1 a 5 H.A. verdeele. Op elk dier stukken worde eene eenvoudige woning gebouwd, ingericht naar de behoeften van den toekomstigen bewoner. Een gedeelte van den grond wordt voor rekening van de vennootschap ontgonnen en daarna de boordery in losse huur gegeven aan een oppassend arbeidersgezin. Wat zoodanig gezin aan vee en gereedschap noodig heeft, wordt er by geleverd; ook ont vangt het 't noodige vosdsel voor het vee tot den eersten oogst. De huur gedurende de eerste jaren wordt door directeur en commissarissen vastgesteld. De bedoeling is verder, om de losse buur zoodra raogelyk, dat is, wanneer naar bot oordeel van het bestuur der vennootschap vol doende gebleken is, dat do huurders viytig en oppassend zijn en hunne zaak naar eisch waar nemen, in vaste huur of beklemming re veranderen. Alleen zij, die opzetleiyk niet aan hunne verplichtingen voldoen, 't zy wat. de finan ciën of wat de behandeling van do woning o'. van den grond betreft, - zullen van de boerderij kunnen verwyderd worden. De uitkeeringon zullen in geen geval meer mogen bedragen dan 3'/a pet. van het gestorte kapitaal. Do overgang van losse in vaste huur mag geen finantiöol voordeel worden voor do ven nootschap. Do heer N. J. H. Van Hasselt, notaris te Amsterdam, is benoemd tot derden directeur van de Associatie-Cassa aldaar. Aan de inschrijvers op do 300,000 aan- deelen der „Incasso-Bank", to Amsterdam, wordt circa 45 pet. hunner inschryving too^ gewezen. In het geheel werd voor 664,000 ingeschreven. Door wijlen W. Tj. Rümer tc Grouvr is aan het Ned. Zend.-Genootschap ƒ2000 vermaakt. Het stoomschip „Edam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 11 Febr. Lizard; de „Telemachus", van Amsterdam on Liverpool naar Java, arriveerde 11 Fobr. to Singapore, de „Lawoo", van Rotterdam naar Java, pas seerde 9 Febr. des namiddags Gibraltar; de „Maasdam" arriveerde 11 Fobr. van Rotter dam te Nieuw-York; de „Merapi", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 11 Febr. to Mar seille. ^"oTJLillelton. L Hot geheimzinnige doosje, kl) Als er niets geboekt staat, dan noemt men het een „blank" register. Maar terstond wordt hst geoogste geschil, dat men met de over heid gehad heeft, of de kleinste overtreding jegens de wet aangeteekend. Het register dient vooral voor personen, die door het gerecht zijn verhoord, en in zulk een geval is hst verslag bijzonder nauw keurig. De politie onderzoekt alles zooveel mogelijk en gaat de levenswijs van den echul- go tot in de kleinste bijzonderheden ns, om et voorgoed in de archieven var. deJTransche politie te boeken. Ik wiet, door heigeen ik den vorigen middag beluisterd had, dat het „dossier" vau Bernard Clankton, alias graaf Brodis, en van zijne vrouw, lady Bent genaamd, nauwkeurig ge hoekt zou staan bi] de Parysche prefectuur van politie, en dat mijn vriend Achart, hoewel het Zondag was, wel in do gelegenheid zou n, cm een afschrift voor mij te verkrijgen. Zeker kan ik dat, antwoordde de kleine «ranschman. Geef my maar de namen op en ik zal er u niet lang op laten wachten I Ik gaf hem de namen op, terwijl ik er by oegde, dat ik den doopnaam van de dame iet wist. - Bernard dankton? Bernard Clankton? erhaalde hy. Ja, ik ken dien naam heel ed. Hy heeft een speelhol in de Rue Mont- Thabor gehad, waar hy iedereen vilde, vooral Engelschen en Amerikanen. Hij had een mooie vrouw, die hy als lokaas gebruikte. De gek had succes en kon niet nalaten, een ouden Braziliaan te bestelen en byna te vermoorden. Zy namen hem to Bdvro, aan boord van een stoomboot, gevangen en brachten hem weer terug. Hy werd naar do galeien verbannen. Weet gy ook iets van zgu vrouw? vroeg ik. Ik heb haar maar esn paar koer ge zien, antwoordde Achart. Zy was een lange, slanke, beeldschoons vrouw, een Engelsch type. Zy maakte op my don Indruk, alsof zy stesds op het punt van schreien was, en ik had modelyden met haar. Van deze twee personen, zeide ik, had ik gaarne het dossier. Heel goed, antwoordde myn correspon dent. En daar gy slechte voer zaken zyt ge komen, gaat gy zeker dezen avond weer terug Ja, zeide ik. Best; gy luncht met my by Vian, in da Ru. Daumon, een ouderwetsche gelegen heid, maar waar men uitstekend eten krijgt. Ik zal het afschrift van de «tukken mede- brongen en wanneer ik ze soms niet vandaag kan krügen, dan zal ik wel zorgen, dat men ze u terstond naar Londen nastuurt. Daarna kunnen wy den middag te zamen doorbrengen en gaet gy van avond weder terug. Dit allee verlangde ik juist en de kleine man hield zjjn woord. Ik ontmoette hem om twse uren by Vian. Ik heb er wat moeite mede gehad, zeide hy. Myn vriend Amendeau, die ook by de prefectuur ie, wa3 afwezig, en de ambtenaar van dienst was er niet gemakkeiyk toe te bewegen. Maar hy wist dat ik een groot vriend van zyn collega ben, en ik zeide hem, dat ik hem wsdorkeerig gaarne van dienst zou zyn. Hier zyn nu de documenten, nauw keurig overgeschreven en gezegeld. Hij overhandigde my de twee papieren, ik keek ze even in, om my te overtuigen dat zy van de bedoelde personon waren, en atak ze toen in myn zak. Dien middag brachten wy Bamen aange naam door en dienzelfden nacht bracht de express my weder te Londen terug. Ik bad overvloed van tyd om myn twoe kostbare papieren ta doorlezen. De documenten waren uitvoerig en schetsten nauwkeurig elk voorval uit beider leren. Hier volgen de voornaamste. CLANKTON (Bernard Rostlo). 1845. 28 Febr. Geboren te Gaeta, Malta. Vader Humphrey Clankton, ingenieur van het Engelsche leger; moeder Rosa Roailo, waschvrouw. 1851. 17 Mei. De vader gaat van Malta naar Gibraltar. 1854. Da moeder gaat naar Parys. 1854. Bernard op een byzondere school. 1854. 2 Sept. Wagons diefstal weggejaagd. 1854. 3 Oct. Zes weken gevangenisstraf, wegens diefstal. 1859. 11 Jan. Veroordeeld wegens het innen van geld door bedrog; twee maanden ge vangenisstraf. 1859. 2 Juni. Veroordeeld, wegens diefstal, mot geweld gepleegd; twee jaar gevan genisstraf. 1862. 18 April. De moeder sterft, 11562 fran- kon aan Bernard nalatende. 1864. Bernard veroordeeld wegens het bestelen van eene Engelscho; wordt vrygesproken. 1867. Bernard houdt met Jaepor Byrne (Alias Jasper Hunter, werktuigkundig ingenieur) een speelhuis in de Rue Montaigne 114. 1868. Tal van klachten. Het huis wordt be waakt. 1869. 1 Jan. Het huis wordt gesloten. 1869. 12 Febr. Bernard en Byrne veroordeeld; Bernard 9 maanden gevangenisstraf. 1871. 6 Jan. Bernard en Byrne openen een speelhuis In de Rue Mont-Thabor 163. 1872. 10 Febr. Bernard trouwt met Lavina Meredith, 22 Jaar oud, Engelsche. 1380. 17 Maart. Bernard, Byrne en Lavina Meredith worden van diefstal en poging tot moord veroordeeld. Bernard wordt voor 10 jaar verbannen, Byrne voor 3 jaar. 1884. 3 JunL Verdronken aan het strand van Nleuw-Caledohiö. MEREDITH (Lavina). 1850. 10 Maart. Geboren te Ivy-bridge, De vonshire, Engeland. Vader Geoffrey Mere dith, heereboer. Moeder Ellen Meredith. 1859. 7 April. Vader verongelukt op 't spoor. 1859. 9 April. De moeder gestorven, na eene voorloopige inhechtenisneming. 1867. 11 Mei. Komt te Parys ais gouvernante. EngelBChe gouvernante op de echool, Avenue Milton. 1872. 10 Febr. Trouwt met Bernard Rosilo Clankton. 1880. 17 Maart. Beschuldigd van medeplich tigheid van diefstal en poging tot moord. Vrygesproken. 1885. 4 Dec. Trouwt met Eben Canstrorao, rechter te Nieuw Orleans, Vereenigde Staten van N.-Amorika. 1890. 3 Jan. Eben Canstrome sterft te Rome. 1891. 10 Sept. Trouwt te Lenden met graaf van Bent. Toen ik de beide papieren nog oena en nog eens overgelezen had, lag de ellendige levens- loop van lady Bent open en bloot voor my en ik kon niet nalaten, medoiyden mot do arme vrouw te hebben. Haar vader gestorvon, toen zy nog slechts eon kind was, en slechts weinig dagen later haar mooder. Ik kon my zou duideiyk het mosilyke loven in de Avenue Milton voorstallen, en de kunst grepen van den Qjngeslepen schurk, die in het mooie Engelsche meisje een geschikt lokaas had gezien en waarschynlyk allien met haar getrouwd was, omdat hij een geschikt weri- tuig noodig had. Had zij geweten, toon zfj met don rechter Eben Canstrome trouwdo, dat haar eerste mao nog leefde? Wat een schand» en verdriet zouden e. over het hoofd van dien goeden, ouden man komen, wanneer het gebeele schandaal puklink werdl En publiek zou het zeker worder dacht ik. Ik zag ten minste geen middel, waardoor ik het zou kunnen verzwijgen. De Malthezer schurk had al zyno plannen wel goed beraamd; maar nu kende ik hem genoeg, om generaal Masainger voldoendo opheldering te kunnen geven. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1