ftl". 10728. Dinsdag; IS Februari. A°. 1895. (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 11 Febrnar. Feuilleton. Het gclieiiiiziimige doosje. LEIDSCH DAG-BLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel moer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren bulten-de stad wordt ƒ0.05 berekend. Zooals onze lezers uit de advertentie in dit blad kunnen opmaken, zal aanstaanden Vrijdag in het Wyklokaal „Pniöl" een Dank- Btond worden gehouden door dr. J. H. Gunning J.Hz., te Utrecht, den stichter van dat ge bouw, hetwelk in den korten t\Jd van z!)d bestaan reeds zooveel en velerlei tinnen zijne wanden heeft zien plaats grijpen. Wy be grijpen dat het voor dr. Gunning, die, toen een half jaar geleden onze stad verliet, wist dat nog ruim 3000 schuld op „Pniöl" drukte, een groote vreugde wezen zal zijn steenen kind thans geheel en al schuldvry to weteD. Omtrent de voorwaarden tot de toelating tot dezen Dankstond verwijzen wy naar bedoelde advertentie. Met stille bewondering, met onverdeelde aandacht luisterde Zaterdag-avond eene tal rijke schare (de balkonplaatsen waren geheel, de tien6tuiver»plaatsen op eeno enktle na uitverkocht en ook de eerste rang was goed bezet) in de Stadszaal naar de schoone num mers, door de Royal Hand-bell-ringers (klok kenspelers) ten geboore gebracht; met be wondering vooral dogenen, die deze v(jf Engelsche kunstenaars voor het eerst zagen optreden. Zoo'n eerste kennismaking moet treffen, verrassen; dat kan niet anders. Het is toch iets buitengewoons, dat men te ge nieten krijgt 1 Maar ook z(j, die reeds vroeger in de gelegenheid waren de klokkenspelers te hooren, kwamen ongetwijfeld opniouw tot de erkentenis dat dezen telkens weer de aan dacht en de belangstelling verdienen. De muziek, door de klokken, waarvan er 131 op de lange tafel, waar omheen de al tisten zich scharen, staan, is inderdaad vol bekoring, vol harmonie. En welk eene handigheid sprei den deze zonen Albions daarby ton toont Do heer Arthur Ison, die ook een bekwaam violist moet zyn, bracht, een paar nummers (met piano-begeleldiog) ten gehoore op het „resonating dulciphoDium", waarvan de inrich ting vooraf was getoond door den directeur den heer Duncan 3. Miller. Ook het Dummer met „de sledebelleu uit Canada", waarin de directeur optrad in hot kostuum der club „Old Toque Blue", eene Bneeuwscboen- en slede «lub, ondervond veel waardeering. Wo zullen hier maar niet gaan beginnen met mede te doelen wat o. i. hut mooiste of het best uitgevoerde nummer was of welk het meeste succes ondervond, want: alle nommers hadden eene ongekende uitwerking. Het was eene schoone uitvoering en menigeen vond het jammer toen de tenen van het „Wien Neer- landech bloed", als waardig slot bedoeld, weer- klonkeo, en allen vroegen dringend nog iets, dat hun gegeven werd in „God save the Queen." De opbrengst zal wel zóó zyn, dat er, na aftrek der onkosten en het leeuwendeel der klokkenspelers, dat niemand hun mag mis gunnen, nog redeiyk wat overbiyft voor het goedo doel, waarvoor de kunstenaars ook op deze reis een gedeelte afzonderen. Het negentienjarig bestaan der bakkers- ▼ereeniging „De Vriendschap" werd Zaterdag avond in het schouwburglokaal „Vondelhoven", aan den Stationsweg alhier, feesteiyk gevierd. Hare leden waren met hunne vrouwen en meisjes dan ook in grooten g- t.4e opgekomen De voorzitter, de heer O. J. Campfens, opende deze fee^tvergadering met een hartelijk welkom aan heeren donateurs, genoodi^dun en verder allen aanwezigen. Vooral deed spieker uitkomen hoeveel verbetering den bakkers knecht in het afgeloopen boekjaar is ten deel gevallen door de invoering der Zondagsrust. Hy betuigde daarvoor zyn hari elpken dank aan heeren patroons voor hunne medewerking in deze goede zaak. Verder gaf spreker een overzicht van den toestand der Vereeniging, welke buiten de plaats gebad hebbende beweging staat en zich voornamelijk ten doul stelt ondersteuning der leden by ziekte. Het ledental neemt toe en de toestand der reserve is, aangezien men dit jaar geene groote uitgaven aan zieken bad, bevredigend te noemen. De voorzitter eindigde zyne toespraak met allen een prettig feest toe te wenschen. Na het zingen van het welkomstlied werd overgegaan tot hot geven van een paar komische voordrachten, nl. „Do bedelaar" en „Muia de schutter", welke zeer goed werden voorgedragen, en dat zy in den geest der aanwezigen vielen, bewees hetapplaudlssement, dat er op volgde. Nadat Let orkest eenige nommers bad uit gevoerd, werd overgegaan tot de opvoering van „Kus aan Toonder", blyspel met zang in éón bedryf. De hierin modowerkonde beeren werden fliLk ter zydo gestaan door een tweetal dames, en, daar hunno roüea zoor goed waren ingestudeerd, kwam alles tot een goed geheel. Tosn andermaal eea nommor uit don feest bundel wa3 gezongen, werd men verrast op een voordracht, nl. „De nieuwe burgemeester", en eon duet, „Antiek en Modern", welke, evenals do voorgaande, flink van stapel liepen. Na de pauzo voorde het orkeöt weder oenige nummers uit eo hield men nog eenige voordrachten, alvorens mon tot de opvoering overging van: „Zondor bruidsschat, of hij moet aan hot kleine tafeltj® zitten", een vaudeville in éón bedryf. Ook do hierin modewerkende dames en leden kweten zich tot aller tevreden heid van bunno taak, zoodat tot hiertoe het programma uitstekend was afgespoeld. Vervolgens werden nog eeaig© voordrachten gegeven, waaronder: „Ik ben van ryken huize," waarna omstreeks haJfvier (I) werd overgegaan tot het laatste nommer vaa hot programma, nl.: „Bal." Dat hieraan door menigeen gretig werd deelgenomen en dat het tot aan den morganatond voortduurde, behoeft ternauwer nood gezegd te worden. Éón dor medewerkende heeren, die tevens als regisseur fungeert, de heer De Jong, werd, na een hartelijke toespraak van don voor zitter voor hetgeen hjj voor do Vereoniging gedaan had, het eerlidmaatschaps-insigne op de borst gespeld. Een collecte, voor de zonder werk zijnde Amsterdamsche vakbroeders gehouden, bracht ongeveer ƒ10 op. Ten slotte zy geconstateerd dat het negen tiende jaarfeest uitstekend is geklaagd, waar voor het bestuur eveneens voor zyne zorgen is beloond geworden. Het blykt ons nu, dat de zevende der VolksbjjHenKomsten niet Donderdag-, maar Woensdag avond van deze week zal plaats hebben. De desbetreffende advertentie was onjuist opgegeven. Do recitator. oie alsdan zal optreden, is een leerling van Willem Van Zuylen Het armen-concert van „S--mpre Crescendo" (ten voordeole dor Vereeniging voor kleine kinderen alhier), waarvan reeds voor meer dan 700 kaarten is geteekend, zal plaats hebben op Dinsdag 2 Apul De voorbereiding der zeer zware orkestwerken vereiecht eene lang durige studie. Zooals men weet, zullen de zangeres mevr. Julia Uzielli, uit Frankfort, en do violist W. Kes, van Amsterdam, de solisten zyn. M«n kan nog altyd voor eatrée-kaarten inschrijven. De Stadszaal toch kan alleen reeds beneden 1000 personon be vatten. B(j de firma Sala Zn., aan de Bree6traat alhier, is thans geexposeord een schildery van J. Helder. In ons vorig nommer werd gemeld, dat de Bond van Nederl.masche Onderwijzers by referendum zou beslissen over oen voorstel tot oprichting eener weerstand-kas. Ter voor koming van misverstand zy medegedeeld, dat er reeds eene weerstandskas bestaat, die ge stound wordt ook door vele onderwyzers buiten den Bend alhier. Do door ons vermelde stemming betreft een toekomstig werkplan der vereeaiging. Don hoofden van gezinnen of alleen, wonenden personen, wier namen ten vorigen jare, naar aanleiding hunner aangifte, op do kiezerslyston zyn geplaatst wegens hot be wonen van gedeelten van perceelen, waar voor niet zy, maar do hoofdbowooers in de personoclo belasting z3Jn aangeslagen, wordt herinnerd dat, wanneer zy ook dit jaar in hetzelfde geval verketsren, d. i.gedurende 9 maanden, voorafgaande aan 15 Febr. a. s., eeri percooJfig«do>-ltG, dat in de b(j de wet bepaalde huurwaarde valt, in deze gemeente in huur hobbon gehad en bewoond, zy opnieuw en wel vóór 15 Febr. a. s. aangifte zullen moeten doen. Anders worden hunne namen by do aan&fcMtnde herziening der kiezerslijsten doorgehaald. Do heer J. v. d. Hoe te Waddings veen is tot dykgr&af van den Bloomendaabschen polder benoemd. De burgemeester der gemeente Zooter meer, ontvaagon hebbende de opgave der uit komsten van meting en schatting van eigen dommen, gelegen binnen die gemeente, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat gemelde opgavo krachtens art. 15 der Wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad No. 82) gedurende dertig dagen ter secretarie ter lezing is nedergelegd. Yan do lotelingen in de gemeente Zeg waard der lichting 1895 heeft zich niemand aangemeld om by de zeemilitie te worden ingelyfd. Gemeentebesturen, die, ter uitvoering van de wet van 23 Juni 1889 (Stsbl. 82) hou dende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel ten behoeve der be trokken gemeentelijke politie, van rijkswege in bet bezit mochten wenschen to worden ge stald van boterboren en boterbusjes, tot het nemen van de by art. 5 dier wet bedoelde monsteis, worden uitgonoodigd zich daartoe vóór 1 Maart a. s. te wenden tot hot departement van waterstaat, handel en ny ver heid, onder opgave van het getal dier benoo- digde voorwerpen, waarna op de verstrekking daarvan zooveel doenlyk order zal worden gesteld. (Sts-Ct.) Te Haarlem is, in den ouderdom van 86 jaren, overleden de heer H. J. Vonk, oud- dirncteur der registratie te Amsterdam, sinds 1886 gepensionneerd. De overledene was ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Door de geneeskundige staatscommissie te Arasterdam ia tot arts bevorderd de heer P. J. Korver, en is toegelaten voor het eerste gedeelte de heer Y. Rodenhuis. Uit da beste bron vernoemt „Minerva" dat de verplichte dissertatie voor juristen eerst met den aanvang van den nieuwe cursus zal komen te vervallen. Te Laeu warden heeft, evenals v|jf jaren geleden, op 8 Febr. eene reünie plaatsgehad van oud-studenten der Leidsche academie in Friesland. Er werd door 42 aan deelgenomen. Do samenkomt werd besloten met een maaltyd. Ia hare vergadering van 7 dezer zyn door do Algemeene Rekenkamer benoemd: tot oersteo klerk, de heer H. J. Claasen, thans twoedo klerk; tot tweeden klerk, do heeren E. J. Lagerwey, te Rotterdam, J. H. Van den Berg en B. J. Barendse, beiden te 's Gravenhage. (Sts.-CL.) Naar het „Hbl." verneemt, zal in een vergadering van leden van hot Kon. Zoölo gisch Genootschap „Natura Artis Magistra" to Amsterdam worden voorgesteld, het sluiten eener 3 pets. hypothecaire leening, groot ƒ172 mill., waarvan voorloopig ƒ1,275,000 zullen worden uitgegeven, en wolke grootendoels bestemd zjjn tot aflossing der bestaande 4 pets. obligatieleening, waarvan nog ongeveer ƒ1,186,000 in omloop zyn. Mejuffrouw Mario Lüning, concert- en oratorium-(alt)-aangeres uit Rotterdam, trad twee avonden achtereen In concerten te Karls ruhe op. Na het tweede concert, dat door de groothertogin van Baden mot gevolg werd bygswoond, genoot mejuffrouw Lünlng de eer aan H. K. Hoogheid to worden voorge steld, die haar voor het kunstgenot bedankte en haar een «poedig wederzien toeriep. De „Deli-Courant" van 9 Jan., die wy gisteren entviagen, bevat het volgen J parti culior teldgram uit Kotta Radja van 6 Jan.: Weensdtg-ochtend te 4 uren is do wacht by den controleur te Edi bekropen. Afgemaakt word een oppasser, wiens geweer werd buit gemaakt, en gewond oen oppasser en een soldaat." In de gisteren gohouden buitengewone algemeene vergadering van de vereeniging vau militaire wielrijders in het „American Hotel", te Amsterdam, werd 0. m. besloten dit jaar weder een driedaagschen veldtocht te houden, en wel in de maand Aug. Het bo- stuur zal in overleg met de eereleden een plan ontwerpen. Verder werden de belangen der militaire wielryders in huishoudelyke vergadering uitvoerig besproken. De kapitein F W J. M. Hustinx, van het reg. grenadiers en jagers, zal binnenkort den militairen dienst met pensioen verl«ten. De gemeenteraad van Maassluis heefc met 8 tegen 5 stemmen besloten, geen subsidie te verleenen aan de Westlandscbe stoomtram- wegmaatschappy te Loosduinen, voor het brengen haror lyn tot het stations emplace ment te Maassluis, op grond dat de lyn niet wordt gelegd over den Maasdyk, wat niet in het belang der gemeente wordt geacht Het stoomschip „Conrad" vertrok 9 Febr. van Amsterdam Daar Batavia; de „Deucalion" vertrok 9 Febr. van Amsterdam via Liverpool naar Java; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 9 Febr. van Padang; de „Prins Willem IV," van Amsterdam naar Suriname, passeerde 9 Febr. Ouess.nt; de „Bundesrath", van Oost Afrika naar Vlissin- gen en Hamburg, arriveerae 9 Februari te Gibraltar; de „Sumatra", van Batavia naai' Amsterdam, vertiok 9 Febr. van Dj-iddah; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 9 Febr. Kaap St.-Vincent; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, i3 9 Febr. Kaap Del Armi gepasseerd; de „An- chises", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 8 Febr. van Liverpool; de Werkeadam" vtr- trok 9 Febr. van Nieuw York naar Rotterdam. By koninklijk besluit is benoemd tot notaris binnen het arr. Middelburg, ter stand plaats IJzendyko, Pieter Zylstra, candidaat- notaris te Aksel. De met verlof liier te lande aanwezige kapitein der inf. van het leger in Ned.-India C. W. H. Stom, op zyn verzoek, met ingang van 1 Maart a. 0., eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Do ramp te Schevoningen. Na den storm van 22/23 December 1894 bobben burgemeester en wethouders van Den Haag aan de commissie voor de plaatseiyko werken en den directeur gevraagd die voor stellen te doen, welke bun nuttig en noodig zouden voorkomen tot horstel van den straat weg langs het strand te Scheveoiugen en van het z.g. Noorderslag, d. i. den afrit van ce artillerie ten noordoosten van hot Kurhaus. Van de commissie voormeld is, nadat zij had kennis genomen van het advies van den directeur der gemeentewerken, door burge meester on wethouders ontvangen, hot voor stel om door zaadstorting do gelegenheid te scheppen, don straatweg langs het strand tusschen den Kerkwerf en het z.g. Noorder slag, weder aan to leggen op oen kruisbroodte van 15 M. mot een beloop van 5 op 1 van het strand tot 7 moter -1- D.P., het beloop to verdedigea door eene kleioekleoding van 0.50 meter dikte. De kosten van dit werk werden geraamd op 87,500. Dit voorstel heeft in de vergadering van 20) Ik had bUna eea um op dat plekje gezeten, toen het geklap op do voordeur en daarna het toeelaan van do deur beneden my en naderende voetetappen my de komat van moneor Byrne met nog eea ander aanmeldden. Ben oogenblik later traden do beide maDnen de kamer naast my binnen. Ik hield m(jn oor b(j de trompet, alsof myn loven er van afhing. Zy sprak0-1 Fransch, «aar ik verstond dit best. - Hy is Diet thui3, zoide op schorren, fluisterenden toon iemand, wiens stom ik als die van myn buurman herkeado. - Vertrouw daar niet te vast op, zelde de andere, ongetwyteld Brodio's stem, op nog voorzichtiger toon daar zUn metgezel. Die mannen, die buiten heen en weer loopen, zyn politie agenten. En de man naaet je kan er ook een zjjn. - Kom, ben je dwaas? zeide de andere. Jy verdenkt ook iedereen. Ik zeg je, dat ik de oude vrouw beneden aaar hem gevraagd heb. Hy is een teekenaar; zy heeft schetsen van hem gezien. - Mn, 't zy dan, zooals jy het absoluut wilt; maar daarom behoef je nog niet zoo te 8chree«wen. Hunne stemmen daalden nog meer, maar ik kon hen toch nog duidelijk verstaan. - No, vervolgde Brodie, terwyi hy biyk- baar ging zitten, want ik hoorde een stoel verschuiven, ik wil hier vandaan zoo gauw als ik kan. Ik most em zeven uren by lord Sleybnrn dtoeeren eo daarna ga ik naar oon bal. Bast, zeide de andere, - ik ben om je gezelschap niet verlegen. Hebt gy mede gebracht wat ik gevraagd heb? Gedurende een paar miauten hoerde ik niets. oy hebt in de laatste maand 300 pond van my gehad, harnam Bredis. Jawel, zeide de andere, - ik heb het gehad. Het ie alles weggegaan aan de agenten en makelaars in effecten. Ik heb over de 100 pond aan Bgyptenaren verloren, doordat ik geen geld had om hytjjds wat anders te koepen. Ik heb slechte 200 pond noodig. Ja, zeide BrodJe, 200 pond. Gij spreskt er over, alsof het 200 centen zynl Gy zyt niet tevreden met die vervloekte octrooien, die honderden kotten en nooit een duit op brengen; gij moet spelen aan de beurs on verkwist fortuinen, en toch leeft gy in dit hol aks eea bedelaar. En ik zeg je, dat het zóó Biet langer kan biyven. Ik moet ioy ook al bezuinigen. Ik moest geld verliezen, om argwaan te voorkomen. Hat is niet zooale verleden jaar, dat ik op ééa nacht drie- a vierhonderd pond kon inpalmen. Ik durf na niet veei winnenik moet af en tos verhezen. Wat kan m|J dat schelm? antwoordde de ander-Gy behoeft ook niet te winnen, om mjj 200 pond te kunnen geven. Vraag je vrenw om hst getdl zy heeft my alles gegeven wat ze kon, en nog meer to vragen zon gevaarlyk kunnen worden. Nonsensl antwoerdde de andere iets luider. AU ik eene vrouw had, wier man oen graaf en millionnair was, dan zou ik heel gauw weten te maken, dat zy my het geld gaf. Hot was «Ml. alsof myn hart stilstond, toen ik dit hoorde. Ik zeg je, zoide Brodie (en zyne woorden klonken ale gesis) z y kan het niet doen en i k kan het niet doen. En ik zeg je, vervolgde Byrr.e, - dat zy het moet doen en dat g y hot moet doen. Is dat ty geval een bedreiging? vroeg Brodie. Juist, eea bedreiging! Als een man eon vrouw heeft, die ook de vrouw la van een Engeiech edelman, en by heeft geen 200 pond om een vriend uit den nood te helpen, dan moet hy er toe gedwongen worden. Wilt gy hst van haar zien te kiijgen, of zal ik naar haar toegaan en haar zeggen, dat ik haren echtgenoot aal vertellen, dat lady Bent zyn vreuw niet is, maar dat zy de vrouw ls van Bernard Clankton, die eertyds in Parys een speelhuis had, en die wogens diefstal en poging tot moord naar de galeien gezonden is, en die, r.aar men denkt, in Hieuw-CaledeniS ge storven is ïn wat zou je er wol van zeggeD, als het praatje door de etad ging, dat gy niet graaf Brodie, maar Bernard CUtakton zyt, die van de galoien ontsnapt is? Een oogenblik was bet doodstil in de kamer naast my. Daarop hoorde ik Brodie zeggen: Zoo, zou je dien weg op willen? Jal werd er eiesond geantwoord. Maar dan zou je van je zeiven moeten ver tellen, dat j» een teruggekeerde misdadiger zyt. O, zeide do andere, met my is het iets anders. Ik heb mjjn tyd uitgediend. Ik ben nu vrijmaar jy kan teruggestuurd wor den om je tyd uit to zitten. Wederom eeno stilte, gedurende welke ik Brodie woedend kon hooren trappelen. En wat wilde je dan nog moer vertellen? vroeg eindeiyk de Oosterling. Dat kan ik je nog met zeggen, was het antwoord. Dat hangt er van af. Hend, die gy zjjtl snauwde Brodie hem toe. Dank je wel, antwoordde do andere be daard, maar ik moet 200 pond hebben. Ik kan ze niet krjjgen. Laat eons zien, was het antwoordvan daag is bet Zaterdag. De banken zyn nu gesleten. Maandag om tien uren zyn zo weer open. Ik wil je tot Maandag twee uren tyd geren. Ea ale ik zo dan niet breng? Dan aal ik doen, wat ik donk dat noodig is. Bestl riep Brodie uit, en zonder verdor iets te zeggen, ging hy naar de deur. ontsloot ze en ik hoerde hem naar beneden gaan. Ik zonk achterover in myn stoel. VII. Ik list nooit tyd verloren gaan; es teen ik Sprat aaa de byzondere zorgen van Whea therby, dan man, die allerlei diensten by my verricht, had toevertrouwd, reisde ik nog dien selfden Zaterdag-avond naar Parijs. Ik kwam daar 's morgana vroeg aan en ging naar bet prettigs kleine hotel in de Rne Lafltte, waar ik geweend myne kamers heb, wanneer ik de hoofdstad van het zonnige Frankryk bezoek. Toen ik pas myn loopbaan ah particulier geheim polilie-agent begon, had ik my in alle landen in betrekking gestold met mannen, die denzelfdon werkkring hadden. Myn corres pondent te Parys woonde in do Ruo Bleue, een korte straat, die in do Rue Lafltte uit loopt. De Zondag is in Parys niet zoo'n stille dag als in Londen, en na gebaad en een stevig ontbyt gebruikt te hebben, wandelde ik naar do Rue Bleue. Mijn correspondent, mynheer Achart, een tenger mannetje met een woes ton, korten knevel en doordringende oogen, en zoo kalm in zyne bewegingen als voor een Fransch- man maar eenlgseint mogeiyk ls, ontving my bartelyk. Dat is ook een wonder, zeide hy, u in Parys te zien, meneer Grey. - Gy komt natuurlijk voor zaken? Ik beaamde die veronderstelling. G0 moet my helpen, meneer Achart, zeide ik; gy hobt, geloof ik, genoeg invloed by de prefectuur, om nog heden de papieren betreffende het gedrag van eenige personon voor my te kunnen vragen. In Frankryk wordt nl. door de regeering geregeld aanfeskening gehouden van al het doen en laten van een Franschman, en zoo veel mogelyk ook van vreerndeliügen, dio in Frankryk wonen; van het inschryven van zijn geboorte af tot hy storft, wordt or nauwkeurig aautoekening aangaande ioderea Franschman gehouden. (Warrit vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1