lil0. 10727. Maandag XI Februari. A°. 1895. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Derde Blad. Eeiden, 9 Febrnar. Feuilleton. Het geheimzinnige doosje. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon por 3 maanden. 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 rogels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het mcasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Onze gemeente heeft weder een treffend verlies geleden door het afsterven van een algemeen geacht man, dr. G. Zaalberg. Hjj bereikte den leeftijd van 60 jaren en overleed na een langdurig en pfinlyk ziekbed. Dr. Zaalberg genoot als geneeskundige het volle vertrouwen zijner patiënten en vandaar dat hy zich eene vry uitgebreide pruktyk mocht verwerven. Ook in anaer opzicht genoot hy het ver trouwen der burgerij, daar deze hem naar de geraeontelyke vertegenwoordiging afvaardigde, waar zyn geneeskundige advjgzen qg^hoogen pry8 werden gesteld. Ten gevolge van .de bu Ao- Jaatöte verkie zingen ontstane oppositie werd hy toen echter niet herkozen. Behalve als voorzitter der sociëteit „Amici- tia", had hy tevens zitting in andere besturen van verschillende inrichtingen. Hij kenmerkte zich door een welwillend en minzaam karakter, en ook wegens andere goede eigenschappen zal zyne nagedachtenis door zeer velen in eere worden gehouden. De burgemeester der gemeente Zegwaard, ontvangen hebbende de opgave der uitkom sten van meting en schatting van eigendom men, gelegdn binnen die gemeente, brengt ter kennis van belanghebbenden dat gemelde op gave krachtens art. 15 der wet van 26 Mei 1870, (Staatsblad No. 82) gedurende dertig dagen ter lezing is nedergelegd. Aan de statistiek van het lager onder- wys van de gomeente Llsse wordt het vol gende ontleend: Op 1 Jan. 1895 bevonden zich in de ge meente 481 kinderen. Daarvan bezochten een der scholen in de gemeente 418, elders gingen school 19, terwyi 2 kinderen buisonderwys genoten. Het aantal schoolgaande kinderen bedroeg alzoo 439 en er gingen dus niet school 48 kinderen. In het vorig jaar bedroeg hot schoolverzuim 64 op 482 kinderen, alzoo het afgeloopen jaar aanmerkeiyk minder. Hierby in aanmerking genomen dat onder het cyfer van 42 zyn begrepen 18 kinderen, die eerst na 1 Januari op de scholen konden worden toegelaten, be staat er geen reden tot klagen. By den Rotterdamschen uitgever den heer W. J. Van Hengel is verschenen een herdruk van een brochure, die in 1870 geschreven werd ter verdediging van de rechten der vrouw. Mevrouw J. RutgersHoitsema voegt daarby eene voorrede, waarin zy de aanleiding schetst, die vóór 25 jaren de onbekende schryfster er toe bracht, den treurigon rechtstoestand der Nederlandsche vrouw uiteen te zetten. In die dagen vonden haar woorden weinig weerklank. Zouden ze ook nu nog de sla- penden niet wakker schudden? vraagt mevr. Rutgers en zy somt op, wat er sedert 1870 al veranderd en verbeterd is. Haar slotsom is, dat de vrouw ook nu Log in vele opzich ten wordt miskend en hare rechten worden verkort. Mevrouw Rutgers hoopt dat de woorden, van vóór 25 jaar menigeen zullen opwekken om zich aan te sluiten by een der vereenigingen, die zich ton doel stellen de positie van de vrouw in de maatschappy te verbeteren, opdat haar meerdere rechten, zoo niet gelyke, als den man worden toegekend. Het comité voor de vakvereenigingen uit den „Ned. R -K. Volksbond," dat onlangs een verzoek richtte aan katholieke patroons, om het daarheen te leiden, dat hunne onder geschikten op katholieke feestdagen vry-af krygen of althans in staat worden gesteld, op zulke dagen de H. Mis by te wonen, hteft van verschillende patroons een instemmend antwoord ontvangen. Door den bond van Nederlandsche onder- wyzers is onder zyne leden een referendum geopend over de vraag, of het wenschelyk is, dat een weerstandskas worde opgericht; dat ook bekwame onderwyzers, niet-hoofden van scholeD, in de examen-commissién zitting nemen en dat de examengelden zullen worden afgeschaft. De minister van marine heeft den officier van gez. 2de kl. by de zeemacht F. W. Wüthrich, geplaatst by het hospitaal der marine te Willemsoord, met 16 dezer op non activiteit gesteld en vervangen door den officier van gez. 2de kl. T. Byieveld. Gemengd Nieuws. Van den gisternamiddag alhier gehouden gekostumeerden rfijool der studenten werd het schoonst, by deskundig onderzoek op den Burcht, een groep bevonden, die het jaar 2000 voorstelde; daarop volgde in aan valligheid een jonkman, als de laatste Alma nak godost. Aan het Corps diner word, naar do ge woonte der ouderen, door den praeses van het Collegium de eerste dronk ingesteld op de Koninginnen, waarvan het telegram des avonds werd beantwoord mot een betuiging van erkenteiykheid. Gistermiddag had te Warmond op de Poel de hardrydery op schaatsen plaats, uitgeschreven door de Warmondscho IJsclub." Er waren 37 deelnemers. De uitslag was dat de 1ste prys, f 15, gewonnen werd doorJac. Zwetsloot; de 2de prys, 10, door G. Kerk vliet; de 3de prys, 5, door A. Van Steen, en de 4de prys, f 2.60, door P. van Ryn. Er werd over het algemeen flink gereden en aan de banen was goede zorg besteed. Het was er dan ook recht gezellig en alles had plaats onder de opwekkende tonen der muziek van het Warmondsche Harmonie gezelschap. Er be woog zich een ware menschenmassa op het ys en alles liep in de beste orde af. Na afloop had do uitreiking der pryzen plaats aan het Warmonderhek, waarby door den president dank werd gebracht aan allen, die hadden medegewerkt ora deze hardrydery te doen plaats hebben, aan het muziekgezel schap voor de welwillende medewerking en aan de politie voor de goede orde, alle welke woorden door een daverend hoezee en „lang zullen ze leven 1" en door de muziek metfan- feres werden beantwoord. Nog een gezellig uurtje werd daar in de zaal doorgebracht en menig vrooiyk muziek stukje gehoord. Alles eindigdo onder den plei- zierigen indruk, een aangenamen dag te hebben gehad. Wy wenschen de Warmondsche ysclub al'yd zoo'n succes toe, en bet voornaamste, den flinken steun der ingezetenen, zonder welken zy natuurlijk weinig kan ondernemen. Dat daarom nog zooveel mogeiyk ieder, die kan, lid worde ook van deze ysclub, want men ziet nu weer hoeveel menscben aan brood worden geholpen in dezen winter, die anders niets zouden kunnen verdienen. Boven dien, mocht de winter nog aanhouden, dan zou de kas uitgeput raken. De gelden worden alleen besteed aan loon voor den werkman, daar ook deze hardrydery door vry willige bijdragen der leden heoft plaats gehad. Op den Ryn by Leiderdorp-Zoeter- woude zal Dinsdag middag a. s. eene hard rydery met hindernissen worden gehouden om pryzen van f 26, f 10 en f 5. Men zie do in dit nommer voorkomende advertentie! De Z u i d H oil an d 8 ch e IJsvereeni- ging bericht het volgende: Het ys te Alfen en Zwammerdam is zeer mooi. De IJsclub der Rijnstreek heeft prach tige banen gemaakt. Op de Brasemermeer zyn meer banen te berijden. Te Leiden aan te binden aan de Spanjaardsbrug. Van daar kan men op alle mooie banen het Kagermeer be reiken. De geheele Ryn tot aan Zwammerdam is zeer goed. Voor Zondag bereidt de Haagsche afdeeling een feesttocht voor naar 's Gravenzande. De gewezen gemeenteontvanger van De Bildt, onlangs veroordeeld, zal den 4den Maart e. k. wederom voor de rechtbank te Utrecht moeten verschynen, ten einde zich te verantwoorden omtrent een andere zaak: verduistering van geld, valschheid in geschrift en gebruikmaking daarvan. 18 getuigen zullen gehoord worden. Een wegens diefstal veroordeeld gevangene heeft zich te Amsterdam in de cel opgehangen. Een vierjarig paard, afstammeling van den beroemden „Tabor", is door den eigenaar, den heer R. Jeltsema, te Uithuizen (Gr.), te Rottordam verkocht voor f\ 060. Te Nymegon is gisternacht zekere A. Colmjon, een oud man, zonder vast tehuis, op den zolder doodgevroren gevonden. Den ongelukkige kon men by deze strenge koude nog dagelijks, met niet veel meer ge dekt dan de noodzakeiykste kledingstukken, door de straten zien wandelen. Marten Kingma poogde gisteren te Zwolle het wereld record over 600 M. te verboteren; dit staat op 47a/G sec. Hy deed er echter 49 sec. over. Dinsdag a. s. wordt door de Arnhemsche rechtbank behandeld de doodslag, begaan in den nacht van 31 Dec. op 1 Januari op Frans Van Laanen, in de Lange Karrogas, te Nymegen, wien met een broodmes opzet- teiyk eeu stoot of steek is toegebracht van achteren, links van den ruggegraat, door dringende in de linker-borstholte, door de onderkwab van de Imker long, ten gevolge waarvan hy eenige minuten later door ver bloeding is overleden. De verdachte, Johannes Ilondricus Van der Beek, marskramer, biyft alle schuld ontkennen. 18 getuigen zyn opge roepen, waaronder als deskundigen dr. Hoeben en dr. Nicolai, artsen te Nymegen, en dr. Meyeringh en dr. Sicberer, beiden leeraren te Arnhem. Het Openbaar Ministerie zal wor den waargenomen door mr. Van de Poel Hiddingh en aan den beklaagde is mr. Colson Aberson toegevoegd. Men meldt uit O o s t e r h o u t a a n de „Tel.": Jl. Dinsdag is overleden op het gehucht. „Den Hout" onder deze gemeente, vry plot seling, de persoon van A. K., even nadat hy zyn middagmaal had genuttigd. Na onderzoek is gebleken, dat bedoelde persoon Zondag-avond jl. door eenige baldadigen is mishandeld en de ongelukkige met bebloed aangezicht was thuisgekomen. Naar aanleiding van een en ander heeft de justitie uit Breda zich Daar de plaats der misdaad begeven tot het instellen van een onder zoek en gerechtelijke schouwing van het ïyk. Te "Winterswijk is door de politie in verzekerde bewaring gesteld de jeugdige dienstbode van een logementhouder. Volgens haar zeggen heeft zy by dezen uit eene kast 800 mark ontvreemd en in haren koffer ver borgen vreezende echter, dat de diefstal ont dekt zou worden, werd het goudgeld door haar op een tafel gelegd en het papierengeld, ter waarde van 500 mark, in de kachel verbrand. De nommers zyn niet bekend. Tien dagen geleden heoft de 13 jarige zoon van J. V. do ouderlijke woning te Tiel verlaten en is sedert niet teruggekeerd. Met het doel om te bedelen, is hy het land van Maas en "Waal ingetrokken. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. De vader verzoekt opsporing en bericht. Een eigenaardig soort van winter vermaak, ook voor ouderen van dagen, is in sommige waterryke gedeelten van Noord- Holland het balgooien. Eene flinke ysvlakte, of by gebrek daaraan breede slooten, die een groot 6tuk land omringen, is daarvoor de uit gezochte plaats. Het spel zelf heeft wei eenige overeenkomst met het kolven, want de ballen moeten om een uitgezet baken (een paal, tak, enz.) ge worpen worden. De ballen zyn meestal ge wezen kolfballen, de ouderwetsche, van pezen en zenuwen vervaardigd, en ontdaan van het omgewonden sajet. Door do deelnemers mogen een gelyk aantal gooien gedaan worden en wiens bal dan bij het trekken het verst van een aaa het eind van de baan geplaatsten omgekeerden ketel verwyderd is, is de winner. Gewoonlijk bestaat de winst uit koek of melk. Belet sneeuw het voortrollen der ballen, zoo wordt het spel uenigszins anders. Dan gebruikt men stukjes hout van pl. m. 1 dM. lengte, die door een „gieter" (een soort hoosvat, als by bleekers in gebruik) door do lucht voort- geworpen worden. De heer IJ. Rodenhuis uit Apel- doorn heeft gistermiddag op de ysbaan der Zwolscho IJsclub het record op de 25,000 M. verbeterd en gebracht op 54 min. 43'/s sec. Hy moest de baan 44'/j maal afleggen. Het fis en het wodor waren prachtig en er was weinig of geen wind. Ook Marten Kingma vond de baan prachtig en vroeg permissie om zich het volgeüd jaar te mogen trainen, hetwelk hem werd toegezegd. Donderdagavond namen te Deven ter twee dienstboden een theestoof met bri- quetten mede naar haar slaapkamer. Dt s mor gens vond de heer de6 huizes beiden bewus teloos liggen. De geneesheer, wiens hulp ylings werd ingeroepen, was des middags er nog niet in geslaagd het bewustzyn weder op te wekken. Gisteravond omstreeks tien uren heeft te Zwolle een vry belangrijke binnen brand plaats gehad op den Stationsweg ten huize van den burgemeester, jhr Van Nahuys. Een uur te voren was de kachel op een der slaapkamers aangelegd en het schijnt dat de felle uitstralende hitte eenig houtwerk in de nabijheid heeft doen ontbranden. De heer Van Leeuwen, lste luit. te Kampen, die er voorby kwam en don brand ontdekte, maakte onmiddeliyk gewagde inspecteur van politie, de heer Modderman, en de agent Kronenberg schoten spoedig toe en trachtten met den heer Van Leeuwen en de dienst boden van den burgemeeester den brand meester te worden. Men mocht hierin echter niet slagen voordat de slangen wagen van de Sassenpoort en ook de slangenwagen van de politie hulp had verleend. Om 11 uren was men den brand meester. Uit voorzorg bleef echter nog een paar man de wacht houden. Dezen konden echter om 2 uren naar huis gaan. Aan meubelen en gordyncn is veel brand schade veroorzaakt niet alleen, maar ook de benedenvertrekken hebben door het water vry wat geleden. Naar aanleiding van de ramp der „Elbe" zal de Duitsche regeering in den Ryksdag van conservatieve zyde geïnterpelleerd worden, welke maatregelen zy denkt te nemen om verlies van menschenlevens by schipbreuken meer dan tot dusver te verhoeden. De directie van de „Nordd. Lloyd" heeft aan de wakkere bemanning van do „Wild- fiower" 2000 mark geschonken voor het redden van de 20 overlevenden der „Elbe". Ook zal de directie de begrafenis van de aangespoelde lijken bekostigen. Een vlsscher68ciiuit heeft te Lowestoft het ïyk van een officier der „Elbe" aangebracht; het schynt het Ïyk te zyn van den hofmeester Pschunder. Aan de Engelsche kust zyn ook nog ver scheidene reddinggordels aangedreven, alsmede het ïyk van eene dame en vier mailzakkea van de „Elbe". Betreffende de bomanning der reddingsbooten aan boord van bet stoomschip „Elbe" bevat de „Westr-Zeitung" nog een uitvoerig bericht, waaruit blykt dat aan boord van de „Elbe" 19) Het verdriet van het arme meisje trof my diep, en als iets my tot myn taak had moeten aanzetten, dan zou de aanblik van haar gelaat 't gedaan hebben. Ja, lady Georgina, het zou to gauw zyn, maar u kunt er op aan, dat ik geen uur ver loren heb laten gaan, noch zal laten gaan. U zult toch wel alles doen wat u kunt, vervolgde zg, om mijnentwille? U kunt er vaat op vertrouwen, ant woordde ik. Wy vinden het zoo aangenaam, dat g(j de zaak voor ons wilt onderzoeken, zeide de graaf. Het is ons, alsof de zaak in handen van een vertrouwd vriend ie. Gy wenacht my te srreken Ala het u belieft, zeide ik, terwyi ik mgne enveloppe te voorschyn haalde, ik wenschte, dat u dit wilde bewaron. Het is een docu ment, dat wellicht van veel belang in de zaak kan zyn, en ik wilde u vragen om het onder uwe hoede voor my te nemen, totdat ik u vraag om het te openen. Hume stond nu op en etak zyn hand uit; maar Ik trad recht op den graaf toe en gaf bem de enveloppe. zult my zeer verplichten, lord Bent, zeide ik, als u zoo vriendelyk zoudt willen zyn, het zelf te bewaren. Hume schudde nauw merkbaar met het hoofd en ging weer zitten. Ik zal doen, zooale gy verlangt, hernam de graaf. Gy hebt natuurlyk een reden, waarom gy dit van mg verlangt on waarom ik er niets nader van mag weten. Ik hob er zeer gegronde redenen voor, antwoordde ik. Dat is my genoeg, zeide de graaf en stak de enveloppe in zyn zak. Lady Georgina kwam naar my toe en om vatte mgn hand met hare beide handen. Gy wilt in dit geval af en toe aan de kleine Georgina Rbowdon denken, zeide zy met vuur. Ik gevoel mg diep ongelukkig. Men belastert Alfred van de lafbartigste on trouw jegens my. Bewys, dat men liegt; dat hy de goede, brave man is, zooals ik hem kende, en ik zal u eeuwig dankbaar zyn. Heel gauw ben ik niet ontroerd, maar nu was het my, alsof myne koel toegeknepen word, terwyi zy mgn hand met hare vingers drukte, terwyl zij mij recht in de oogen zag en de hare vol tranen schoten. Ik hoop, dat ik in etaat zal zyn, te doen wat gy verlangt, hernam ik, - en misschien zal ik morgen kunnen zeggen: Ik geloof, dat ik het zal kunnen doen. Wederom drukte ze -ny daDkbaar de hand, en terwyl ze nog eens naar my omzag, ver liet zy met haren vader de kamer. Nadat de graaf vertrokken was, keek ik plotseling om en zag Hume met zyn elleboog op de tafel zitten, terwyl hy zyn hoofd in zyn hand liet rusten. Hy staarde door het open raam. Zyn mond was half geopend en zyne tanden had bg stijf op elkander gekiemd. In de uit drukking van zyn gelaat lag iete van eene peinzende Caligula. Die man schynt zicli de zaak erg aan te trekken, zeide ik by myzelven. Ik zou niet graag de moordenaar van lord Sonfrey zyn en in de handen van dien man vallen. Nadat ik op myn kantoor was geweest en Sprat gehaald had, ging ik naar Jamee-Street, Bedford-Row. Van Grey'e Inn af liep ik naar huis. Toen ik de straat doorkwam, zag ik aan den overkant twee zwaar gebouwde mannen, die langzaam heen en weer slen terden, terwyl zy met hunne stokkon door de lucht zwaaiden. Als zy een papier op den rug hadden gehad: .Afdeeling onderzoek naar misdadigers," dan zou men ze niet gemak- kelyker herkend hebben voor politie-agenten iu burgcrkleeding. Ben ander keek juist scherp rond om den hoek van de straat. -Wacht, zeide ik by myzelven, zy hebben al spoedig ontdekt, dat ik hier was, en be waken nu bet huis. De Londensche geheime ambtenaren weten heel goed, waardoor zU hot best party kunnen trekken van het werk van hen, die buiten hen om onderzoek doen. De bedienden van Eaton-Square en Park- lane haddon zeker over de zaak gebabbeld en hierdoor waren de bewoners van White- 3all zeaei te weten gekomen, dat ik in de zaak betrokken was. Zy gingen dus te werk ale naar gewoonte in zulke zaken. Nu be spiedden zy my, en als zy uit myne bewegingen iets konden opmerken, dat hun tot leiddraad in deze geheimzinnige zaak zou kunnen slrekken, zouden zy er al of niet gebruik van maken, al naarmate het hun te pas kwam. Maar het hinderde my niet i Hoe meer zielen, hoe meer vreugd I dacht ik. Tot nu too waron myne onderzoekingen slechts voorbereidende maatregelen geweest; ik zou misschien wel mot minder aangenaam gezelschap in aan raking komen, en dan zou de aanwezigheid van de politiemacht rag misschien van grooteD dienst kunnen zyn. Ik bel rad de stoep van het huis met het air, of ik er jarenlang gewoond had. Juffrouw Rooney had my van uit da keuken zien aan komen en zich gehaast om ds deur voor my te openen. Komt ge niet even binnen, meneer Grant, zeide zy, om uit te rusten en een praatje met my te houden? Het is zoo warm en gy zult wel vermoeid zyn; er is nog iets in de flesch. Ik zeide dat ik vroeselgk moe was en dat ik liever naar myn kamer ging, om wat uit te rusten. Zooals u verkiest, antwoordde zy, maar u weot, dat u overal in mijn huis even wel kom zyt als de zon in Mei is, en alles wil ik voor u doen. Ik ging naar boven. Ale zy minder spraakzaam was geweest, dan had ik haar willen vragen, of zy ook wist, of myn buurman thuis was; maar nu moest ik bet zelf zien te weten te komen. Ik maakte in myn kamer alle Iaden open en sloot de kasten met veel geraas, terwyl ik luid floot en allerlei brokstukjes van liedjes zong. Af en toe hield ik op en luisterde ik aandachtig, maar ik hoorde niete. Toen ik daarop een ouden epyker met koperen kop vond, ging ik naar het portaal en schreeuwde, dat juffrouw Roonoy my oen hamer zou bron gen, wat de goede vrouw ook dadelyk dood. Ik voorkwam haar binnenkomen door de deur op een kier te houden en baar alleon myn gezicht te laten zien. Ik ben niet gekleed, juffrouw, zeide ik en etak myn hand uit om den hamer aan te nomen, terwyl ik de deur weer terstond sloot. Toen sloeg ik een epyker met vreeseiyk geweld in het beschot, haalde hem er uit en sloeg hem er wel zesmaal weer in. Als mgn buurman thuis was, zou hy wet eindeiyk om wat stilte verzocht hebben. Maar het bleef stil. Toen ging ik aan het werk om oen ge- makkeiyke zitplaats by myn oortrompet te maken. Ik had bet kleine instrument nog geen vier en een halven voet boven den grond gemaakt, zoodat, ais ik op een gewonen stoel zat, myn oor juist geiyk kwam met do kleine opening. Ik legde 't haardkleedje op den grond, zoodat hot gedeeltelijk togen den wand over eind stond; daarop zetto ik een stoel met riston zitting (eerst probeerde Ik of hy niet kraakte), en daarover legde ik mgn duffel. Daarna trok ik myn schoenen uit en deed geen pantoffels aan, en ging toen in myn hoefcj; ïittss, mm Set oor tegon de trompet. Geen enkel geluid drong er töt my door. Br bestond g«en redon tot twyfel meermyo buurman was uit. (WorcU. vervorjd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 7