N°. 10727. Maandag 11 Februari. A0. 1895. geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. F3 euiHeton. LEIBSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post. ~i 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËII: Van 1-6 regels f 1.05. Iodero regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Leiden, 9 Februari. vestigen er de aandacht onzer lezers op, dat de zevende der Volksbyeenkomsten niet a. s. Woensdag-, maar Donderdag avond zal plaats hebben. Door den inspecteur der directe belas tingen te Leiden zyn, ter uitvoering van art. i letter c. der kieswet, de volgende heeren aan gewezen om in de gemeente Sassenheim de daar bedoelde schattingen te verrichten: G. Splinter, P. J. Van Venetie, te Leiden, en K. Haasnoot, te Katwijk, en voor hunne plaats vervangers J. J. Hasselbach, A. Verhoog Jr. en D. Veilbrief, allen te Leiden. De voordracht voor onderw\ize* met akte Fransche taal aan de O. L. S. te Voorschoten (dorp) is samengesteld als volgt: lo. W. J. Van Nieuwenhuyzen, te Klundert; 2o. J. G. C. De Groot, te Bedum, en 3o. A. C. Boots gezel, te Oud Beierland. De heer G. Jonker, te Oude-Wetering, geagreëerd klerk ten kantore der directe belastingen, is als zoodanig benoemd te 's-Gra- venzande. Het 18de jaarfeest der Geref. Jongelings vereeniging„Soli Deo Gloria",te Oude-Wetering, is aldaar gevierd in het gebouw der Chr. school m den avond van 7 dezer. De heer G. J. B. Bontje, hoofd der school, opende de vergadering met gebed en riep den aanwezigen een hartolyk welkom toe, om daarna het woord te geven aan ds. Brouwer, die eenige waardeerende woorden sprak betreffende het nut eener jongelings vereeniging. In deze vergadering bepleitte de heer Koornstra, van Naarden, het groote nut der Militaire Tehuizen. Over 1894 werd rekening en verantwoording ge daan. Afgevaardigden van zustervereenigingen woonden het feest by. ZaDg en samenspraken wisselden elkander af. Tot middernacht bleef men bijeen. De sociëteit „Ondeiling Genoegen", te Woubrugge, zal hare leden en introducés ditmaal vergasten op een eoirée dóclamatoire in het lokaal van den heer Guldemond aldaar, op a. s. Vrijdag 15 dezer; by welke gelegen heid de heer Anton Diamant, van Schoonhoven, met een aardig, net programma zal optreden, zoodat ongetwijfeld dezo winteravond aan genaam zal worden doorgebracht Van de lotelingen in de gemeente Zoetermeer der lichting 1895 heeft zich niemand aangemeld om by de zeemilitie te worden ingeiyfd. Mocht de brigade-commandant der Ryka- void wacht C. L. J. Bruggemans, gestation- neerd te Katwijk aan den Rijn, den lsten Januari 1.1. zijn 25-jarige ambtsbediening herdonken en van verschillende zyden blyken van belangstelling ondervonden, niet minder was de sympathie dezer dagen, toen hy by het vieren van zyn 25 jarig huwelyksfeest van al de plaatsen, waar hy gevestigd is geweest, de mee6t treffende bewijzen daarvan mocht ervaren. Zoowel Ityks- als gemeente politie gaven blyken van belangstelling; kost bare geschenken werden den jubilaris aange boden, waaronder van hooggeplaatste per sonen. Zoo werd hy o. m. met een cadeau vereerd ter waarde van ruim f 150. Moge hy als echtgenoot en vader en niet minder als waardig lid der maatschappü nog tal van jaren gespaard blijven en by voort during ondervinden, dat flinke, actieve ambte naren worden geëerd! De heer J. Kerkvliet, te Zegwaard, zal heden aanvangen met een oronibusdienst. Vertrek van Zegwaard - Zoetermeer Dinsdags 's morgens 7 uren naar Rotterdam en ver trek van daar 's namiddags om 2 uren. Ver trek van Zegwaard Zoetermeer Donderdags 's morgens 8 uren naar Delft en vertrek van daar 's namiddags halftwee. Vertrok van Zegwaard Zoetermeer Vrydags 's morgens 6 uren naar Leiden en vertrek van daar 's na middags 1 uur. Vertrek van Zegwaard Zoetermeer Zaterdags 's morgens 8 uren naar Leiden en vertrek van daar 's namiddags om halftwee. Aan het postkantoor te Hillegom, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Januari 1895 ingelegd ƒ7676.69; terugbetaald ƒ6026 41. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 430. H. M. de Koningin Regentes had Don derdag aan Haar tafel genoodigd den heer Fock, Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land; jhr. mr. Gevers Deynoot, directeur van het Kabinet der Koningin; baron Taets Van Amerongen van Natewisch, kamerheer in buitengewonen dienst van H. M.baron Snouckaort Van Schauburg, thesaurier van H. M. de Koningin. Baron Van Brienen gaf gisteren een soirée op zyn buitenverblijf „Clingendaal." Den 28sten dezer geeft de oud-minister van buitenlandsche zaken, jbr. Van Karnebeek, andermaal een avondparty. H. M. de Koningin-Regentes bracht gistermiddag te 's*Gravenhage een bezoek aan het terrein, alwaar het gebouw der Hoogero kryg8school is gevestigd en gelegen in de KoniDgspoort, en zulks in verband met het te stichten Archiefgebouw voor H. M. de Koningin. Do minister van buitenlandsche zaken, jhr. Röell, vereenigde Donderdag ten zynen huize aan een diner verschillende leden van het corps diplomatiquo, voorts eenige autori teiten en leden der KoniDkiyke Hofhouding, o. a. den opperkamerheer van H. M., baron Van Hardenbroek. De oud-minister jhr. Van Karnebeek gaf oen soirée dansante, waaraan ongeveer 125 dames en heeren deelnamen, o. a. de minister van buitenl. zaken, jhr. Röell, de minister van marine, jhr. Van der Wyck, en vele hoofden van vreemde missiën, o. a. de gezanten van Engeland, Frankryk, de Vereenigde Staten van Amerika, Japan en Oostenrijk, velen met hunne dames. H. M. Koningin Wilhelmina maakte gistermiddag een vry grooten ystocht door het Westland. Zy begaf zich met gevolg naar Wateringen; op de grensscheiding dier ge meente en van Ryswyk, by de Smallersbrug, werd aangebonden en voort ging het toen over de Stryp, de Swet en de Monstersche Watering naar Schipluiden Het ys was fraai en er bewogen zich tal van schaatsenrijders op de banen, doch slechts weinigen merkten de vorstelijke rydster op, die streng incognito reed aan een stok tusschen een heer en dame uit haar gevolg Op eenigen afstand volgden nog drie heeren van het gevolg. To Schipluiden werd halt gehouden, om eenige oogenblikken later langs dezelfde banon en de Beek den terugtocht naar's-Gravenhage aan te nemen. Aan den Loosduinschenweg stonden hofrytuigen, die Hare Majesteit en de dames en heeren van haar gevolg naar het paleis terugbrachten. Niettegenstaande den langen tocht onge veer 2uur ryden gaf de jeugdige Koningin geen biyk van vermoeidheid. In regelmatigen slag bleef H. M. tot het einde toe doorryden, zonder rusten. Te Schipluiden was niets te voren bekend van een bezoek der jonge Koni /gin, waardoor oen huldebetoon, dat de ingezetenen zoo gaarne hadden gegeven, achterwege bleef. De heer Lugnó Poé zal met zijn „Theatre de l'Oeuvre" toch den 12den Fobr. a. s. in den „Haagschen Kunstkring" eene voorstel ling komen geven. Hy is te Borgen, in Hene gouwen, niet zéé erg ongesteld geworden, dat de reis van zyn gezelschap moest gestaakt worden. De toestand van prof. Pel, te Amster dam, was hedenmorgen zeer bevredigend. Voor de examens in de nuttige hand werken hebben zich te Utrecht aangemeld 176 candidaten. Het examen zal aanvangen op Maandag 18 Februari. De heeren dr. Van den Ham, hoogleeraar in de klassieke letteren, en dr. Van Rhyn, hoogleeraar in de godgeleerdheid, beidon te Groningen, zullen in het begin van Maart een wetenschappelijke reis naar en door Palestina maken. Te Utrecht is tot semi-arts bevorderd de heer P. C. Vincent. Van den gouverneur-generaal van Neder- landsch Indië is den 8sten Februari het na volgend telegram ontvangen: „Het stoomschip der gouvernementsmarine „Zeeduif" strandde bezuiden Halmaheira; be manning gered; afbrengen wordt beproefd". De schildersezel met de laatste ontwerp- teekening van wyien Charles Rochussen is door een belangstellende aangekocht en zal aan het archief der gemeente Rotterdam worden aangeboden. Met verschillende acces soires, uit het atelier afkomstig, zal daarmede een Rochussen-hoekje gearrangeerd worden op de antiquiteitenkamer dier gemeente. Byna alle teekeningen, die betrekking heb ben op Rotterdam of naa6te omgeving, zyn, evenals de schetsboekjes, gekocht voor reke ning van de gemeente. „De Lofstem", orgaan van den bond van christeiyke zangvereenigingen in Nederland, deelt in haar jongst verschenen nummer mede dat het bondsbestuur na ryp beraad besloten heeft, dat in 1895 geen zangersfeest vanwege den bond zal worden gehouden. Het stoomschip „General", van Hamburg en Amsterdam naar O. Afrika, arriveerde 6 Febr. te Dar os Salaamde „Glaucus", van Amsterdam en Liverpool naar Java, arriveerde 8 Febr. te Port-Said; de „Kaiser", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 7 Febr. van Mozambique; de „Prins Willem III", van West-Indië naar Amsterdam, arriveerde 8 Febr. te Havre. By koninkiyk besluit is, met ingang van 15 dezer, benoemd: lo. tot burgemeester van Alfen, de heer P. Van Outeren, met toeken ning van eervol ontslag als burgemeester van Heerjansdam; 2o. tot id. van Aarlanderveen, de heer J. W. Van der Lee; tot id. van Vlie land, de hoer J. H. W. Veenhoven. De kapitein A. Bogaert, van het 5de reg. inf, op zyn aanvrage op pensioen gesteld en bet bedrag van het pensioen bepaald op 2160 's jaars. Benoemd, voor den tyd van 5 jaren, gere kend van 20 Dec. 1894, by het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reserve officier van gez. 2de kl., de heer B. Oosterhuis, arts. Gemengd Nieuws. Sedert tal van jaren wordt in den avond van den achtsten Februari, den gedenkdag van de stichting der Leidscbe Hoogeschool (later in Universiteit herdoopt), door hot Leidscb Studentencorps den aan een feestmaaltyd vereenigden hoogleeraren dier Hoogoscbool eone serenade gebracht. Zoo ook wear gisteravond. Do fakkeltocht, met de muziek van het vierde regiment infanterie alhier, zette zich even na negenen voor de sociëteit Minerva" in beweging, om kort daarna, na eene wan deling langs de Breestraat en over het Rapen burg, don professoren, dio vereenigd waren op de bovenvoorzaal van „Hötel du Lion d'Or", aan do Breestraat, de gebruikeiyke hulde te brengon met toespraken, zang- en muziek nummers en complimenteeren met de vele vaandels en banieren. De stoet was ditmaal niet vergezeld van militairen te paard of te voet; de politie kon het alleen best af. Als altyd was er veel volks op de been en bracht do fakkeltocht, welke dezen keer slechts een zeer korte wandeling maakte, met al zyn licht weer het bekende schoone effect teweeg. In den boek- en kunsthandel over do sociëteit „Minerva" werd door eene byzondere étalage en door eene kleine illuminatie, alsmede door eene „rolle" voor een der winkelramen, ge toond dat de eigenaars dachten aan de be teekenis van den dag. Dank zy het flinke optreden van de ysclub „Voorwaarts", te Katwyk aan den Rijn, in vereeniging met die te Katwyk aan Zee en Yalkenburg, kunnen Leidenaars gebruik maken van flinke banen tot aan Katwyk aan Zee toe. Nu het spuien gestaakt werd, is het ys volkomen vertrouwbaar, zoodat men er gisteren reeds arren op zag. Het hotel „De Roskam", te Katwyk aan den Ryn, in de onmiddeliyke nabyheid van den Ryn ge legen, biedt eene goede gelegenheid voor v r- frissching en „uitblazen." Het vaste personeel van de ysclub ls 6teeds bez'g de banen te onderhouden, zoodat „Voorwaarts" het nuttige aan het aangename weet te paren, en menig gezin, anders in dezen tyd des jaars geheel zonder verdiensten, thans door dezen arbeid wordt gesteund in den vaak moeilyken strijd om het bestaan. Men vergete daarom met de bussen, langs do banen geplaatstde opbrengst is voor den werkman. Men schryft ons uit Oud e-W o t e- ring, dd. 8 Februari: Heden bad alhier de aangekondigde onder linge schaatsenwedstryd plaats in het schoon- ryden met paren. Acht paren namen aan dezen wedstryd deel. Do commissie van be oordeeling, bestaande uit de heeren J. Elfrink, J. F. De Ren, C. Zoet, H. Los, H. v. d. Burgt en F. Rodenburg, had het reglement van den Zuid-Holl. Schaatsenrydersbond tot l:et hare gemaakt. Do punten werden berekend naar: lo. de houding, 2o. het sieriyk overleggen, 3o. het netto zetten en 4o. den langen slag. De uitkomst van den stryd, die onder een ontelbare massa toeschouwers by allerheer lijkst weder en onder de opwekkende en welluidende tonen van het Langeraarsche fan farecorps werd geleverd, was, dat de Iste pry8 (een rooktoestel en een wekker) werd toegekend aan G. Boumeester en mej. F. Cozijn, de 2de prys (een cognacstel en een inktstel) aan P. Zwaan en mej. Wolmerstert, en de 3de pr\js (een mechanische tafelschel en een peper- en zoutstel) aan G. Van Tricht en mej. G. Jonkman. Er werd door alle paren prachtig gereden, zoodat de commissie eene allesbehalve gemakkeiyko taak had. Zij was evenwel unaniem in hare beoordeeling, en ieder bevoegd schaatsenrijder was het vol komen met haar eens. Na afloop trokken èn pryswinnaars ën jury èn eene onafzienbare menschenmassa op do maat der muziek van Langeraar naar het hotel van den heer Beerepoot, waar, bjj monde van den president, den heer Ellrmk, aan elk der overwinnaars en overwinnaressen, onder een korte en gepaste toespraak, de hem of haar toekomende prys werd uitgereikt. Na elke bekroning dreunden de wanden door de krachtige accoorden der koperen blaas instrumenten. Het bestuur van de ysclub „Bevordering van y8vermaak zy ons doel", alhier, kan met voldoening terugzien op dezen wedstryd. Het heeft een welgemeend woord van hulde ton volle verdiend. De regeling van dit ysfeest bleek aan goede handen toevertrouwd te zyn, en Oude-Wetering is eene plaats, die by uitstek geschikt is voor een zoodanig feest. Door eenige ingozetonon van Roe lof-Arendsveen is Vry dag eene collecte gehouden om op aanstaanden Dinsdag op het Brasomer- meer een hardrfidery op schaatsen te doen plaats hebben voor behoeftigen. Voor dezen zal het eene welkome versnapering zyn in dezen barren tydl De baan naar Gouda via Bode- grave is goed te beryden. Het geheimzinnige doosje. 18) Scherp je geheugen eens, vervolgde ik, - want het is een punt van groot belang. Zyt gy er heel zeker van, dat lord Senfrey nooit Suède-handschoenen droeg? Heel zeker! Ik weet alles van zyne nand- schoenen af. Hy droeg alleen cobret-ledorer. of hcndenleeren handschoenen van Brent. lx kan u eiken handschoen laten zien, dien hy de twee laatste maanden gedragen heeft want hy droeg zo nooit langer dan een week, en dan kreeg ik ze. Weet gy ook soms, vroeg ik, - of graaf Brodie Suède-handschoenen droeg? Ik weet hot niet, antwoordde Morton. Misschien wel, misschien niet. Ik herinner het my niet Gij zoudt niet kunnen gelooven, van hoeveel belang dat is by het onderzoek naar den moordenaar van lord Ser.frey. Zoudt gy ook soms voor my te weten kunnen komen, of graaf Brodie Suède-handschoenen draagt, en als dit zoo is, my er één of twee kunnen bdzorgen Dat is wel te doen, zeide Morton. Ik ken den huisknecht van graaf Brodie lieei goed; ik zal naar hem toegaan en hem rage.o. om my eenige gedragen Suède-handschoenen te verkoopenik denk wel dat ik voor 5 shilling een pakje zal krygen. Toen die zaak in orde was, ging ik naar den bankier, waar ik het weinige, dat ik bezat had staan en met wien myn vader ook steeds zaken gedaan had. Ik had bet nummer van do banknoot in een boekje opgeschreven, en de chef beloofde my terstond, zoo ver het mogelyk was, den loop der banknoot na to gaan. Toen ging ik naar myne kamers terug en wachtte op Morton. Weldra kwam de getrouwe knecht terug. Ik neb alles gekocht, wat er te koopen was, meneer, zeide hy. Hier heeft u eiken handschoen, dien graaf Brodie ge durende de laatste maanden ongeveer ge~ dragen heeft. Ik maakte het pakje open, en ja waariyk, haast alle waren Suède handschoenenIk zag de knoopen eens na. Zy droegen alle het merk, dat op myn knoopje stond; en toen ik ze alle één voor één bekeek, zag ik ein de! yk een handschoen, waaraan een knoopje ontbrak. Hoogstwaarschynlyk was het de handschoen, dien Brodie in de kamer van Maria Orano gedragen had. Dienzelfden namiddag werd my door een bediende van de Bank het volgende briefje gebracht „Geachte Heer! „Wy hebben de gewenschte inlichting ver kregen. De banknoot C 69935 is op den 2den Mei van dit jaar door de Bank van Engeland uitgegeven aan do St.-James-Bank, een by- bank van de Londensche en Westminster- Bank, en daar is ze weer uitgegeven aan den Hoogwelgeboren heer graaf van Bent." Hoe was nu een banknoot van graaf Bent in de handen van Maria Orano gekomen? Het antwoord hierop schoen niet moeiiyk. De graaf had haar aan zyne vrouw gegeven, lady Bent had haar zonder argwaan aan graaf Brodie gegeven, en myn Oosterscbe vriend had ze gebruikt om haar aan zyne geliefde te schenken. Men kon natuuriyk een aantal dood onschuldige gevallen onderstellen, in welke lady Bent aan graaf Brodie een banknoot van tien pond had gegeveD. Heel veel misdaden dekt men door het woord „weldadigheid", en wellicht is onder die vlag de banknoot van hand tot hand gegaan. Do aankoop van het een of ander, of de vereffening van eene rekening ls er misschien de ooi zaak van geweest. Maar ik geloof niet, dat dit het goval is, zeide ik by myzelven. Die man is óf de aanbidder van lady Bent df hy leeft op hare kosten. Ik dacht eens over de zaak na. Da graaf was niet onknap van uiteriyk, deftig, lang en van eene flinke gestalte. Hy bewoog zich met de gemakkeiykheid van een Franschen fat en kon zich, wanneer hy wilde, zeer aan genaam voordoen. En zulk een man kon best door eene levendige vrouw, die even in de veertig met een ouden man getrouwd ls, voor een Adonis worden aangezien. Arme lord Bent, zeide ik by myzelven. Arme oude lord Bentl En toch gevoelde ik my verplicht, lord Bent myn ryke vondst ter hand te stellen. Het zou nooit in myn voordeel geweest zyn, de banknoot to houden. Ik wist dat de politie vreeseiyk Jaloersch is op personen, die op dezelfde wijze als ik hun loopbaan beginnen. Zy moeten dergeiyke lui nog wel steeds dulden, maar als zy oen beginneling een spaak in het wiel kunnen steken, dan laten zy bet niet. Het zou tegen do wet in geweest zyn, als ik de banknoot gehouden had. Daarom stak ik haar in een gewone enveloppe en sloot deze. Daarna deed ik alles in een tweede enve loppe, van stevig llnnenpapior. Deze lakte ik met myn cachet toe en schroef er op: „Toe vertrouwd aan de zorg van den Hoogwelge boren Heer graaf van Bent. Slechts te openen met de toestemming van George Grey, be- halvo by zyn overlyden." Toen nam ik een huurrytuig en reed naar Park-lane. De heer Oscar Hume ontving my in de bibliotheek. Ik vond dat hy bleeker dan gewoonlyk was, on zyne koude gryze oogen bewogen zich onrustig, alsof er iets was, dat hem hinderde. Hy behield echter zyne ïydelyke beleefdheid, maar dat hy onrustig was, bewees de zenuwachtige wyze, waarop hy zyne handen wreef. Ik hoop, meneer Grey, zeide hy op zyn zeurigen toon, dat gy spoedig achter het geheim van de vreeselyke geschiedenis komt. Alles is hier in huis ten onderste-boven gekeerd en lady Georgina is er heel slecht aan toe. Het is zoo treurig om haar aan te zien 1 Ik vroeg myzelve af, waarom de heer Hume zich de ongesteldheid van lady Georgina zoo aantrok. Hy was een oud dienaar van haren vader, dat was waar, en hierdoor voelde hy natuuriyk wel iets voor 't verlies, dat de dochter geleden had. Maar al ware by haar man geweest, hy had niet mot meer gevoel over haar kunnen spreken. En gy zyt dus gekomen om don graaf te bezoeken? vervolgde hy, toon ik was gaan zitten. In een oog weDk zal de graaf bon eden zyn; ik heb getelephoneerd. Hy ging by de schryftafel zitten, en door het hooge open raam viel het licht op zyn profiel. Het was een knap gezicht; het had iets van een beeld door den klassieken vorm. Het was het gelaat van een kluizenaar of van een geleerde. Ik kon niet nalaten, het te bewonderen. Een oogenblik te voren was het vreemdo denkbeeld by my opgekomen: zou die man soms verliefd zyn op de dochter van zyn heer? Maar terstond daarop, toen ik de scherpe trokken van zyn gelaat gadesloeg, zeide ik b\j myzelvenNeen, dat is de laatste harts tocht, die er in dien man op kan kemon. Lord Bent kwam met lady Georgina be neden. Dat het meisje hevig geledon had, daaraan behoefde men niet te twyfelen. Hare groote, smachtende oogen waren er de spre kendste bewyzen van. Haar gelaat was ver magerd, haar blik star en zy bewoog zich met pynlyke omzichtigheid. Zy stak my bare hand met een flauw glimlachje toe en zeidev haast fluisterend: Ik denk, meneer Grey, dat het nog te kort is, reeds bericht van u te kunnen verwachten? Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1