N°. 10726. Zaterdag t> Februari. A®. 1895. feze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 8 Februari. Feuilleton. Het geheimzinnige doosje. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden. f 1.10. Franco por post 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17{. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Volgens achterstaande annonce zal half Maart do belangrijke bibliotheek van wijlen ds. Vorstman, predikant te Gouda, in combi natie met andere verzamelingen, by de heeren Burgersdyk en Niermans, alhier, onder den hamer komen. By het doorbladeren van den catalogus trof ons de byzondere verscheidenheid daarvan op alle gebied van wetenschap, kunst en fraaie letteren, waarvan de beste standaardwerken vertegenwoordigd zyn. Als eene welkome gelegenheid voor belang hebbenden tor aanvulling hunner bibliotheken, vestigen wy vooral de aandacht op deze book- verkooping. i Mej. H. Koy, alhier, is benoemd tot onder- wyzeres aan de openbare school Noordeinde, te Kralingen. De Fransche mail met berichten uit Indiö wordt hedenavond alhier verwacht. Onder de gemeenten ten Westen van Leiden is Valkenburg wèl de kleinste, maar niet de minst gelukkige. Voor een goed deel dankt ze dat aan haren burgemeester, den heer R. F. C. De Bruyn, die gaarne elke ge legenheid aangrypt, om zynen gemeentenaren een burgervader te zyn. Dezer dagen leverde hy daarvan weder een sprekend bowys. Naar aanleiding van zyne koperen bruiloft, werden aan den vooravond van zyn feest vele ouden van dagen en weduwen verrast door eene uitdeellng van levensmid delen en brandstoffen. Doch ook de jeugd zou haar deel hebben! Gisteren dan was het kinderfeest, dat opgeluisterd werd door fraai weder, terwyi vele inwoners ten bewyze van Instemming en waardeermg de vaderlandsche kleuren hadden ontrold. Eenige uren sleten de kinderen in hunne schoollokalen recht aangenaam onder het zingen van een „Heilwensdh" 'en menig*ander lied. Een paar bloemvazew-met levende bloemen werden den beer en mevrouw De Bruyn door de jeugd aangeboden, waarna de prestidigitateur, „professor" Bonefang zich verdienstelijk maakte door het uitvoeren van merkwaardige stukjes zyner kunst. Tot slot werd nog een „Danklied" ten beste gegeven en keerden allen naar huis, voldaan over hetgeen ze gezien en genoten hadden en met liefde in 't hart voor gastheer en gastvrouw. Heden herdenkt de heer Aart Van der Mey, te Lisse, den dag, waarop hy vóór 25 jaren zitting nam in het bestuur van den Lis- sorbroek-, Meer- en Duinpolder, waarvan 2 jaren als voorzitter en 23 jaren als secretaris. Behalve dat deze dag voor den jubilaris 'een dag van aangename heriuneringen is, wekt dit feit ook eene dankbare gedachte op by de ingelanden, voor de werkelyk verdienstelijke wyze, waarop hty steeds do belangen van den polder waarneemt. Door zyne grondige kennis der toestanden, is hy de raadgever van allen, en er zouden tal van feiten te noemen zyn, waarby hy de belangen van ingelanden tegenover derden op waardige wyze behartigd heeft. Geen wonder dus, dat velen in persoon en allen in stilte den man gelukwenschen, die, gezin noch zaken hebbende, zyn tyd belangeloos besteedt aan alle nuttige instellingen, in welker besturen hy byna altoos gekozen wordt, en hem toewenschen dat het hem gegeven zy, nog vele jaren nuttig werkzaam te kunnen zyn. Men meldt ons uit Noord wij kerhout dat den burgemeester jhr. Dommer Van Polders- veld door den heer J. Scheltema aldaar een ruime gift is ter hand gesteld om den armen dier gemeente een bedeeling van brandstoffen te doen. De herzione lijsten van stemgerechtigde ingelanden van den Vier Ambachts- en den Oudendykschen Polder, voor 1895, liggen voor belanghebbenden ter inzage; eerstgenoemde ter secretarie des polders te Leimuiden tot en met 13 dezer; de laatste te Woubrugge tot 19 Februari a. s. De heer Lugné Poë, die met zyn „Thóatre de TOeuvre" den 12den Febr. a. s. in den „Haagschen Kunstkring" eene voorstelling zou komen geven, is te Bergen, in Henegouwen, ongesteld geworden, zoodat de reis van zyn gezelschap moest gestaakt worden en de voorstelling dus eerst later zal plaats hebben. Lugnó heeft zich ernstig aan een been gekwetst. Te Utrecht is in den ouderdom van 63 jaren overleden de heer D. De Wilde, tydens de tweede expeditie tegen Atjeh gezagvoerder van het stoomschip „Willem, kroonprins der Nederlanden," tevens vertegenwoordiger der Nederl.-Indische Stoomvaart-Maatscbappy. Van byna geheel de Indische zee- en land macht niet alleen, maar byna van alle toen maals in Indió verblyf houdenden was kapitein De Wilde, die ook vele jaren gezagvoerder is geweest van het stoomschip „Koningin Sophie," een goede bekende. En vooral de krygsmacht in Atjeh, waar kapitein De Wilde in 1874 belangryke diensten bewees, heeft aan dien gezagvoerder groote verplichting. De minister van marine heeft: lo. den luit. ter zee 2de kl. W. A. J. Van den Hurk, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, op non-activiteit gesteld; 2o. den luit. ter zee 2de kl. by de Koninklyke Nederlandsche marine reserve P. Van den Heuvel, met 16 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. monitor „Tyger." Naar wy vernemen, heeft de kapt. ter zee D. G. Brand eervol ontslag uit den dienst aangevraagd en zal ook de kapt. luit. ter zee F. Vreede binnenkort den dienst met pensioen verlaten. (Tel.) By koninkiyk besluit is de heer H. P. N. Muller, consul-goneraal van Liberia te Rotter dam, herbenoemd als lid der commissie, belast met het afnemen der consulaire examens. Gisteren werd te Groningen tot arts bevorderd de heer H. G. Gooszen, docts., geb. te Gorsel. De hoogleeraar H. A. Ravenek, te Delft, die onlangs by het afspringen van de tram aan hand en arm zwaar verwond werd, heeft zyne lessen hervat. De Vereeniging tot instandhouding van het oud-studentenfonds te Utrecht zal ƒ1000 uitkeeren aan professor Von Eiselsberg, ten behoeve van het chirurgisch onderwys, als een bewys van waardeering voor zyn besluit, om aan de Utrechtsche hoogeschool verbonden te blyven. In de zitting van den Rotterdamschen gemeenteraad deelde de voorzitter gist^rna- middag mede, dat al de 33 nieuwgekozen leden voor den gemeenteraad hunne benoeming hadden aanvaard. Hunne geloofsbrieven wer den gesteld in handen eener commissie van 5 leden, welke in de eerstvolgende vergadering op Woensdag 20 dezer rapport zal uitbrengen. Een groot aantal stukken werd ingediend, o. a. om ad 23,000 oen exercitie loods te bouwen op het schuttersland, om aan Over- 8chie ƒ6000 uit te keeren als tegemoetkomiog in de grenswijziging; tot hot aanschaffen van 7 electrische kranen on uitbreiding van het kabelnet langs de Rijnhaven ad ƒ16,000; tot het bouwen van een tweetal nieuwe scholen, alsmede om de brug over de Rotte te ver vangen door een ophaalbrug ad ƒ52,200. De staat van oninvorderbare posten der pi. dir. bel. wijst het cyfer aan van 70,469.61. Tot inspecteur by de bouw-politie werd benoemd de heer J. C. Meiske en tot onder wijzer in de gymnastiek de heer, G. Dekker te Amsterdam. De openbare zitting werd door een geheime gevolgd. B. en Ws. van Amsterdam stellen den Raad voor om opnieuw ƒ10,000 voor sneeuw- opruiming en zandstrooien beschikbaar te 6tellen. Er was ƒ10,000 voor uitgetrokken, maar dat geld is reods nagenoeg gebruikt. De hoer F. Van Erkel, directeur van de Ambachtsschool to Haarlom, heeft, om redenen van gezondheid, tegen 1 Mei a. s. ontslag uit zyne betrekking aangevraagd, hetwelk hem eervol is verleend. Maandag 18 Maart a. 6., des namiddags te 3 uren, zal drr M. Slraub, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de oogheelkundo aan de universiteit te Amsterdam, zyn hoog- leeraarsambt openlyk aanvaarden door het uitspreken eener redo in de Aula dier univer siteit. Naar gemeld wordt, is prof. dr. P. K. Pel, de bekende hoogleeraar te Amsterdam, ernstig ongesteld. De zeereerw. hoer L. C. Spoorman, pas toor te Dordrecht, is na een smartelijke ziekte overledon, in den ouderdom van byna 70 jaren. Gistermorgen heeft een commissie van belanghebbenden by de suikercultuur op Java zich by den minister yan koloniën vervoogd, om hem een adres aan te bieden, ten einde afschaffing van het uitvoerrecht op de suiker te verkrygen en andere voordeeion te vragen, noodig, opdat de suikercultuur op Java in stand zal kunnen blyven. Het stoomschip „Glaucus," van Amster dam en Liverpool naar Java, vertrok 2 Febr. van Algiers; de „Java," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 6 Febr. van Djeddah; de „Kanzier," van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, passeerde 5 Febr. Dover; de „Lawoe," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 5 Febr. van Southampton; de „Merapi," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 5 Febr. van Port Said; de „Admiral" arriveerde 5 Febr. van Hamburg en Vlisslngen te Port-Elizabeth; de „Bundesrath," van Oost-Afrika naar Vlis- singen en Hamburg, arriveerde 6 Febr. te Napels; de „General," van Hamburg en Am sterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 5 Febr. te Tanger; de „Prinses Wilhelmina," van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 5 Febr. te Aden; de „Prins Willem IV" vertrok 7 Febr. van Amsterdam naar Suriname; de „Reichs tag," van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 6 Febr. van Marseille; de „Obdam", van Rotterdam naar Nieuw-York pas seerde 6 Febr. Dover; de „Prinses Amalia" vertrok 6 Febr. van Batavia naar Amsterdam de „Prins Hendrik," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 6 Febr. van Genua; de „Salak", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 7 Febr. van Suez; de „Schiedam" arriveerde 8 Februari van Nieuw-York, 1. v. Boulogne, te Rotterdam. By koninkiyk besluit zyn voor den tyd van drie jaren benoemd in don raad van tucht voor de koopvaardy: tot voorzitter mr. J. G. Vogel, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam; tot leden J. Van Burg, gepens. luit. ter zee lste kl., te id.; C. W. R. Scholten jr., reeder, te id.; P. A. C. Hugenholtz, expert te Rotterdam; tot plaatsvervangend voorzitter mr. J. A. De Bas, vice-president der arr.-rechtbank te Am sterdam tot plaatsvervangende leden C. Huyser van Reenen, expert by de Neder landsche Vereeniging van assuradeuren, te id. J. V. Wierdsma, directeur der Nederlandsch- Amerikaansche Stoomvaartmaatschappy te Rot terdam. Verleend aan mr. S. J. Van Royen een pensioen van ƒ1316 'sjaars. Benoemd tot burgemeesters vanUpendam (met ingang van 15 dezer) R. Van Dam, secretaris dier gemeente; Wydenes (met ingang van 23 dezer) K. Zyp, secretaris dier gemeente; Geulle (met ingang van 25 dezer) H. J. Vygen. Aan J. L. Biyenburg, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als inspecteur der registratie en domeinen 3de klasse voor den ambulanten dienst en in zyne plaats benoemd F. De Lange, ontvanger der registratie en domeinen te Schagen, thans waarnemend inspecteur der registratie en domeinen van de 41ste divisie van inspectie. Gemengd Nieuws. Op de spiegelgladde, voortdurond sneeuwvry gehouden banen van de „Leidsche IJsclub" was hot gisteravond weer &1 leven en beweging. De extra verlichting a giorno in tal van kleurige ballons; de muziek der veld-artillerie uit Den Haag; eenig vuurwerk, als klievende pylen, razende zwermpotten, knetterende kanonnades op bescheiden schaal en bengaalsch vuur, stilstaand of rondvliegend langs de banen, zyn hellen glans verspreidende en het zachte, zilveren scbynsel der met een wolkenfloers kampende maan over zekere uit gestrektheid als verdry vendede vele schaatsen- ryders en -ryderossen, afzonderlijk of eent Hollandsch vereenigd, waarvan enkelen in buitengewoon kostuum (Pierrot, uniformen van verschillende stedelyke, binnen- en buiten- iandsche wapens, alsmede kleedy geheel „op eigen houtje") dit alles met gezellige samen komsten in de warme restauratie-tent, achter een kop, glas of glaasje met iets warms en verwarmende, vormde een eigenaardig, voor velen zeer genoegiyk avondfeest, dat eenige uren duurde en begunstigd werd door goed weder, daar het nu niet „grimmig" koud was en de sneeuw voor het meerendeel nog ver boven de hoofdbedeksels, ril. in de lucht, bleef. Dit ysfeest had weer een goed verloop en niemand der leden zal zich zyn mode geldstuk, denkende aan het „alles kost 'n dubbeltje", beklaagd hebben, dat van hem ter dokking van do buitengewone kosten by het binnen treden gevraagd was. Gistermiddag vertoonde zicb. te Voorschoten op den Vliet een paard mot arresledo, toebehoorende aan B. Den Elzen, van Stompwyk. De viervoeter ging er flink van door; hy schoen er zelf welbehagen in te hebben dat hy zich op ander terrein dan gewooniyk bevond. Zonder het minste gevaar ging het den Korten Vliet op, onder do Ter- Wadding brug door en kwam zoo vervolgens op het Galgewater. Voorzeker een gerust stelling voor minder vrymoedige schaatsen rijders. Nu de winter zoo lang aanhoudt, begint ook het bestuur van de ysclub „Alle mansgeest", tolvoorschoten, den bodem van zyn schatkist te zien. Daarom zyn met ver gunning van het gemeentebestuur op ver schillende punten van de door genoemde ver eeniging beheerde ysbanen bussen geplaatst, waarin ieder eene gave voor het goede doel kan storten. Het is te hopen, dat hetyverige bestuur van de ysclub in dezo veel mede werking moge ondervinden, want het zou te bejammeren zyn, indien do vereeniging haar nuttig werk, waardoor juist in dezen moei- lyken tyd vele personen aan den arbeid worden gehouden, uit gebrek aan de noodige fondsen zou moeten staken. De ysclub „Valkenburg" heeft hare baan van de Katwyksche grens tot de Haagsche Schouw goed in orde. Aan het begin en het einde der baan zyn personen geplaatst met bussen, waarin iets kan worden geofferd ten bate van den werkman. Mogen ook hier de giften ruim vloeien, want mocht vorst Thlalf lang willen heerschen, dan zouden de krachten van eene betrekkeiyk kleine vereeniging als bovengenoemde wel eens te kort kunnen schieten. Door fraai winterweder begun stigd en onder de opwekkende tonen der muziek, hadden Woensdag jl. de aangekondigde wedstryden der Nieuwkoopsche IJsclub plaats. Pryswinnaar by den jongenswedstrijd was J. Nleuwenhuizen en by dien voor mannon N. Van der Weyden. Geen der deelnemers be hoefde echter met ledige handen huiswaarts te gaan, doch hot spreekt vanzelf, dat de overwinnaars in dezen vreedzaraen strijd do grootste stukken van het vette varken, dat 10) Ik stond op en liet schijnbaar toevallig de flesch aan de goede zorgen van juffrouw Rooney achter, terwijl ik hiervoor haar zegen ontving en den vurigen wensch, dat ik nog dikwyla aoo gezellig mocht komen praten, waarop ik maar half van harte ,ja" zeide. Zy wilde volstrekt myn valies naar boven helpen dragen, met het gevolg, dat ik een extra-gewicht alcoholische weerspannigheid mede naar boven had te sleepeD. Eenmaal boven zijnde, zette zy zich in myn armstoel, alsof zij daar voorgoed wilde blyven, betui gende dat dit de liefste kamer van 't huis was en dat ik de fatsoenlykste en aange naamste huurder was, dien zy ooit gehad had, en met tranen in de oogen vertelde zy my weder van haren overleden man en zeven kinderen, en zy beloofde my dat, wanneer ik ook myn ontbyt verlangde, ik altyd de heerlykste stukjes vleesch zou hebben. En toen juffrouw Rooney my eensklaps om den hals scheen te willen vallen, begon ik te gapen en myn goed te ontpakkenmaar dit bleek nog niet afdoend genoeg te zyn. Hoe lang zy nog gebleven zou zyn, is niet t3 zeggen, toen eensklaps een doordringend geluid, dat van de benedenverdieping tot ons doordrong, de dame een gil deed geven. Jimmy, die van af zyne geboorte kreu pel isl Hy heeft myn avondeten zeker weer in den haard laten vallen, 't Is toch wat te zeggen 1 Ik zeide dat, als zy nog iets van 't avond eten wilde reddeD, 't eenige middel was, spoedig naar beneden te gaan, en juffrouw Rooney ging met tegenzin heen, meer zegen over myn hoofd uitsprekende dan 't ooit ernstig zou kunnen dragen. Ik draaide de deur achter haar af en toen ik, na een oogen blikje te hebben geluisterd, geen geluid in de kamer naast my hoorde, begon ik myne kamer nog eens rond te zien. Het was een prachtige maneschyn en de zilveren stralen schenen geheimzinnig door de neteldoeksche gordynen op het donkere karpet. Het gele schynsel van myn kaars vermengde zich zon derling met het bleeke maanlicht. Ik gaf Sprat te drinken, maar tot eten kon ik hem niet bewegen. Ik legde een kleedje aan 't voeteneinde van myn bed en maakte er een warm bedje voor hem. Ik bleef nog wat op en by 't licht der kaars maakte ik, zooals gewooniyk, myne aanteekeningen in myn dagboek. Steeds luis terde ik naar eiken stap en elk geluid. Maar naast my hoorde ik niets. Als de man thuis was, dan was hy zeker in slaap of zoo op zyn „qui vive" als een wezel. Toen ging ik naar bed, en daar ik vermoeid was, viel ik weldra in slaap. Hoe lang ik geslapen had, weet ik niet, maar door een beweging van Sprat werd ik wakker. Toen ik opzat en myn oogen uitwreef, viel 't maanlicht door het patroon van het gordyn en 't tooverde hier door fantastische figuren in het rond. Het was net alsof 't gordyn zachtjes bewoog en alsof er, heel voorzichtig en zonder eenig geruisch, iets door de kamer zweefde. Sprat zat overeind en zag steeds naar de gordynendaarna ging hy brommende, huilende en springende naar 't raam en kwam toen weer angstig terug. Wat is er te doen, Sprat? vroeg ik, terwyl ik den hond, die over al zyne loden beefde, aaide. Ik zag de kamer rond, maar ontdekte niets. Sprat maakte zich los uit myne armen en sprong weer huilende naar 't raam en kroop toen angstig huilend achteruit. Ik keek nog eens, maar zag mots anders dan wat ik gemeend had reeds gezien te hebben, nl. eene beweging, waardoor de plooien van 't gordyn heen en weer gingen, alsof ze door een menscheiyke band bewo gen werden. Wat zou dat nu zyn? zeide ik, terwyl ik verbaasd rondkeek. Gy moet bedaard zyn, Sprat; laven maken zal niet helpen. Haar of ik hem al aaide en streelde, 't hielp niet. Hy staarde, alsof zyne oogen uit zyn kop zouden rollen, en eindelyk sprong ik uit bed, roepende: Wat kan de oorzaak zyn? Ik zal maar eens gaan zienl Sprat, die my volgde, wae op de venster bank gesprongen. Haar daar hy er zich moei- ïyk op staande kon houden, stootte hy tegen één van de bloempotten, die met een slag naar beneden tuimelde. Ik raapte de scherven op, en terwyl ik dit deed, was 't alsof een koude, klamme hand de myne vasthield, waarmede ik 't aarde werk opraapte. Ik had er my volstrekt geen rekenschap van kunnen geven, maar dien indruk kreeg ik. Een oogenblik later moest ik om myzolf lachen. Wat zyt gy toch een dwaas, George; gy zult waarlyk gaan ge- looven, dat de geest van 't meisjs hier rond dwaalt, zeido ik by myzelven. De pot was in twee stukken gebroken en de plant met de aarde lag in de eene helft. In de andere helft trok iets wits myn aandacht. Ik raapte het op. Het was een stukje toe gevouwen postpapier, waarin een banknoot van tien pond was. Goeds Hemel, hoe komt dit hier? riep ik uit. Ik bezag 't stukje papier by het maanlicht. Eeno vrouw had er do volgende woorden op geschreven: „Gelooft hy, dat by my voor tien pond kan koopen?" VI. De man naast my had tegen het dunne beschot, dat tusschen onze kamers was, ge klopt, roepende: Wat ia er te doen, buurman? Gaat gy het huis afbreken? Kan je dien hond niet stilhouden en de menschen ru3tig laten slapen Op dat oogenblik zag ik niets anders dan de twes stukjes papier en had nergens ooren voor. Hebt gy u bezeerd? Kan ik u ook soms helpen? riep de man. 't Is niets, buurman, riep ik eindelyk; er is esn bloempot omgevallenhet is slechts een ongelukje. Dat ia een buitenkansje, antwoordde de man. Haar ik heb genoeg van dien hond on hoop dat gy my verder rustig laat slapon. Ik beloofde dat ik stil zou zyn, maar slapen kon ik niet meer. Ik schoot, zoo zachtjes mogeiyk, myn broek en pantoffels aan. Toen stak ik myn kaars op, ging naar den anderen bloempot en onderzocht de plant on de aarde. Doch er was niets in. Eeno heele geschiedenis ligt in die paar regels opgesloten, zeide ik by myzolf. Zy was een edeldenkend meisje, en voor zoover als ik lord Senfrey gekond heb, zou hy zulk een meisje niet bedrogen en haar daardoor tot zelfmoord gebracht hebben. Dat is meer iets voor myn vriend graaf Brodie. Ik overlegde het vóór en tegen by myzelven. Het meisje was zonder aanbeveling in het huis gekomenik begreep de zaak best. Brodie had haar zeker het nummer van het huis opgegeven, en haar gezogd, dat zy deze kamer moest huren. Hy stond blykbaar op veitrouwolyken voet met den man naast my, en hierdoor kon by gemakkeiyk ongemerkt by het meisje komen, zonder dat iemand er iets van merkte. Het wae slim bedacht, maar niet Blim genoeg om er iemand door te mis leiden, die zulk een zaak scherp en omzichtig onderzocht. Zoo gauw als het genoeg dag was, kroep ik de kamer weder van het eene naar het andere eind rond. Ik lichtte zoo zachtjes mogelijk het bed en het beddegoed op. Ik onderzocht elk spleetje en elk hoekje. Ik lichtte, waar ik bet doen kon, het karpet op; maar eenige stukjes Turksche tabak was 't eenige, wat ik vond. (Wordt vervol)d.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1