Aan de inschrijvers op de uitgifte van 800,000 pd. st. 4 pets. Ned. Zuid Afrik. Spoor weg maatschappij is 21 pet. hunner inschrij vingen toegewezen. Van het Israels-feest is eon tweede editie gevierd; de maatschappij „Arti ot Amicitiae" te Amsterdam huldigde den grooten meester en bood hem een dinor aan m de grooto kunstzaal, welker wanden door een elftal van zijne schilderijen, uit verschillende tijdperken van zijn leven, waren versierd. Als blijvende herinnering is aan de groote trap, die naar de kunstzalen leidt, de naam van Jozef Israöls in gulden lettoren aangebracht. De Staatscourant van 7 dezer bevat de dezer dagen door de Staten Generaal goed gekeurde wetten, waarbij regelen worden go steld voor het bestuur van de gemeenten Op- sterland en Weststellingwerf. Volgens hot „H. Dgbl." is eerlang bij de marine een belangrijke promotie te wachten, daar onderscheidene kapiteins tor zee den dienst met pensioen zullen verlaten. De R.-K. bladen hebben tolegraphisch be richt gokregon uit Alexandrië, meldende dat de polgiimsreizigers naar het Heiligo Land daar gezond en wèl z(jn aangekomen. De reis over de Middellandsche Zee is dus ge lukkig afgeloopen. Van Aloxandrië gaan zy naar Cairo, waar zy tot 15 Febr. biyven. Don 25sten Febr. hopen zy Jeruzalem te hebben bereikt, waar zy verblyf zullen houden in dr. Schmidt's Pilger-Hospiz. Brieven maken twaalf dagen reis. Door het vertrok van mej. Vermandei naar Kralingen en de ontslag aanvrage yan mej. Privé tegen 1 Maart, is de openbare meisjesschool voor m. u. 1. o. te Deutichem tegon dien datum geheel zonder onderwyzers- personeel. By do betrokken autoriteiten bestaat nu het plan deze school zoo mogeiyk in een kost school te veranderen. De nieuw aan te stellen hoofdonderwyzore8 zal daarom wel geneigd moeten zyn kostleerlingen op te nemen, waartoe hare voorgangster nooit bereid was. De minister van binnenlandsche zaken bericht in de Staatscourant van 7 dezer, dat by besluit van Gedep. Staten van Overysel, van 31 Januari 1895, is verklaard, dat Jan Van Aalderen, niet eervol ontslagen onder- wyzer aan de oponbaro lagere school op do Bagynowoide te Zwolle, do bevoegdheid tot hot geven van onderwys heeft verloren. Voor hot bouwen van een dubbele villa aan den weg naar Heemstede, te Haarlem, bedroeg de hoogste inschrijving 14,488 en do laagste van den heer W. A. v. Amstel, te Heemstede, f 11,200. De gewone audiëntie van deu minister van w., h. en n. op 9 dezor zal niet gehouden worden. Het stoomschip „Prins Froderik Hendrik" vertrok 6 Febr. van Paramaribo naar Amster damdo „Prins Willem JI" arrivoerdo 2 Febr. van AmsterJara te Paramaribo; do „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 6 Febr. Perim; de „Jason" vertrok 4 Febr. van Batavia naar Amsterdam; de „Werkendam" arrivoerdo G Febr. van Rotterdam te Nieuw-York; do „Ardjoeno" arriveerde 5 Febr. van Batavia te Rotterdam; do „Prins van Oranjo" arriveerdo 8 Fobr. van Amsterdam te Batavia. By koninkiyk besluit is, met ingang van 1 Mei a. s., benoemd tot consul-generaal met don persoonlyken titel van zaakgelastigde te Teheran, de heer W. L. Bosschart, thans vice consul, met den persoonlyken titel van consul, te Hamburg, en tot vice consul te Hamburg do hoer J. PI. Do Reus, leerling- consul, mot den persoonlyken titel van vice- consul, thans werkzaam aan het consulaat te Konstantinopel. Met ingang van den tweeden Dinsdag der maand Moi 1895, benoemd tot lid van den kolonialen Raad in de kolonie Curasao, de hoeren P. C. Gorsira en L. V. Leyba. Benoemd tot opzioner der domeinen en sluiswachter van het rentambt Oostoihout.de heer P. J. Van der Sluys, te Oosterhout. Mot 16 dezer bevorderd tot lsten bewaar der by 's ltyks werven, de bewaarder by 's Ryks werven C. J. Wegman. Mot 16 dezer benoemd tot leoraar by de opleiding van macLinist leorlingon te Htllovoet- sluis, de lieer E. J. Grootendoiot, thans tydelyk leeraar by die opleiding. De mot verlof hier te lande aanwezige kapitein der inf. van het leger in Ned.-Iridiö J. A. P. Geil!, op zyn verzoek, uict ingang van 1 Maart a. s., eervol uit den mil. dienst onL-lagen, met toekenning van pensioen. Xroliavcn Ie Sclicvcafsigrn. Door den beer J. Van Heurn, civiel-ingenieur, is by de commissie, aie zich te 's Gravenhage gtvormd heeft voor den aanleg eenor zeehaven t« Scheveningen, een nieuw haven ontwerp ingediend. Dit ontwerp omvat een voorhaven, een los- en laadhavtn en een berg en vluchtliaven voor de schepan, oio by hoogo vloeden in de los- en laadhaven mochten zyn. Als plaats van aanleg is aangewezen de ruimte, die zich bevindt tusschen bet vraterververschings- kanaal eu den vuurtoren (strandpaal 101). Do voorhav n wordt gevormd door oen t veotal hoofden, die Yan den voet der duinen uii zich langzaam naar elkaar buigen en in een kromming eindigen. De opening der haven, die zich op een afstand van ruim 600 M. uit de hoogwateriyu bevindt, is gestold op 120 M. Do berghaven bevindt zich aclittr de duinen, meer naar de zyde van den vuurtoren, en heeft tot afmetingen 400 en 2500 M. Voor haven en berghaven zyn met elkaar ver bonden door de los en laadhaccndie eeno breedte van 200 M. heeft en met een boog de duinen snydt. Deze los- en laadhaven is op haar beurt beschermd door een tweetal hoofden, die 200 M. van den voet der duinen af in zee en in de voorhaven uitsteken; zy hebben nagenoeg dezelfde richting en krom ming als de hoofden van de voorhaven, maar hun einden laten een doorgang van slechts SO M. Is dus oen vaartuig door den 120 M. wyden mond in de buitenhaven gekomen, dan vindt het op zyn weg een tweeden mond van 80 M. breedte, om de los- en laadhaven binnen te komen, en later een sluis, die de communicatie tusschen los- en berghaven vormt. De kosten van aanlog zyn geraamd op circa 3 millio9n gulden. Gemengd Nieuws. Morgen zal te "Warmond oene hardrydery gehouden worden op schaatsen, op de Poelmeer, by het Warmonderhok, opge luisterd door do muziek der muziekvereoniging „Harmonie van Warmond." Zonder van het ys af te moeten kan men daar nu van af Leidon komen. Ook is heden vanwege de Warmondscbo IJsclub do Warmondor Le6de bGrydbaar gesteld, zoodat men nu zonder af binden ook op do Kagermeer en verderop kan komen, maar men boude zich toch vooral aan de geveegde banen, daar de Leede nog gevaarlyko punten heeft en deze, als men de banen houdt, vermeden worden. Door de zorgen van de IJsclub „Ondorsteuning zy ons doel", te Katwykaan Zee, zijn thans de onder haar beheer zijnde banen, na het staken der spuiing, in uit stekenden toestand gebracht. Ook is in don primitieven toestand verbetering gekomen door het plaatsen van een doelmatige trap, waardoor het publiek gelegenheid heeft zich op en af de banen te begeven, alwaar tevens een bus is geplaatst met hot doel, dat in don naam der IJsclub ligt opgesloten. Ook is bü het bestuur eSh plan in wording om by genoeg zame deelneming een onderlinge hardrijderij te houden, on wel om levensmiddelen, spok, enz., waarbu het aan de keus der overwin naars zal worden overgelaten om hetgowonnene aan do meest bohoeftigen, liefst weduwen, af te staan. Heden is oen bogin gemaakt met het af sluiten dor baan uitsluitend voor de leden, waarvoor door de welwillendheid van het bestuur van Rynland vergunning 'is verleend. Van bevoegde en welwillende zyde ontvingen wy de medodeeling, dat do baan, die verloden Maandag door de mededingende ysscbuiten by don zeilwedstrijd op het Brase- mermeer moest worden afgelegd, des avonds nil den wedstryd is opgemeten. Hare lengte bedroog 2020 meter, zoodat do door do zeil bootjes doorloopen afstand zuiver 6 x 2020 motor 12,120 meter was. Aan de te Hoofddorp op 5 dezer gehouden hardrydery op schaatsen van mannen boven IS jaar namen er 13 deel. De lsto pry*» word behaald door Smitse to Haarlom, do 2de prys door v. d. Borg to Zuid-Schalk wyk, en de 3de pi\js door Willemse, te Ilaarlemmormeor. Op de ysvlakto by Langoraar, gemeente Ter-Aar, had op den öden dezer eeno hardrydery op schaatsen plaats voor do behoeftige ingezetenon dier gemeente. Elk der rydors ontving circa f 2 aan levensmiddelen. Aan den wedstrijd namen 62 liefhebbers deel. Do eerste prijs werd behaald door C Van Ryzen, do tweede door C. Vink. Het feest word begunstigd' door prachtig woder en opgeluisterd door de muziek van het Langoraarsche fanfarecorps. Honderden waren getuigen van dozen wedstryd en alles liep in de beste orde af. Op hot Brasomermeer en ook in do Oude-Wetering is hot ys thans volkomen te vortrouwen. Alle bakens, welke aldaar ge diend hebben tot aanwyzing der zwakke en onbetrouwbare punten, zyn lieden wegge nomen. Van het Paddcgat, do grens dor Woubrugscho afdecling der IJsclub langs do Rynetreok, tot aan de Oude-Wetering, ligt over genoemd meer eeno zeer goede en ruime baan, zoodat thans de gehei-lo Rynstreek met Oude-Wetering en verder do Ringvaart-Haar lemmermeer langs het buitenwater verbon den is. Het bestuur der-IJsclub Roelof- Arendsveen zit reeds voor eeno ledigo kas. Daarom heeft htt by do ingezetenen een beroep gedaan om steun, en meer in het byzonder wol- gesteldo jongelieden aangespoord om lid van dio Veroeniging lo worden. Het bestuur meent met grond op deze hulp to mogen aandringen, dewyi by vele ingezetenen de behoefte groot is on alle weikzaatnheden stilstaan. Ook N i e u w e W e t e r i n g had Woens dag een ysfeest. Eenige notabelen dier buurt, mot den heer Roosendaal, hoofd der school, aan de spits, haddon eeno inzameling by de ingezetenen gehouden, welke ongovoer f 100 opbracht. Hiervan worden pryz:n gemaakt, die op het ys door eene groote dertig beboef- tigen en jongens moesteu bevochten worden. Het ging nu wel niet om het hardst of het mooist ryden, maar sehaatsenryders moesten in een schaal een zeker getal ballen aan bet ein-J brengen, óf anderen moesten den eind paal halen na tweemaal door eene los op 't ys liggendo bodemlooze mand te zijn gekropen. Een ander gedeelte had de baan met hinder nissen door middel van een prikslee af te leggen. Een en ander gaf den toeschouwers vele malen reden tot vermaak, meer zelfs dan een wedstryd in het snelle of fraaie ryden. Dat het \js niet ovoral betrouw- ba r is, bleek gisteren op den Krommen Does, nuby Hoogmade. Een ysschuitje, waarin 5 personen zaten, kwam van Roelof Arendsveen aanzeilen. Toen men wilde koeren, zakte het door het ys, k .ntelde en kwam rechtop in het water te staan. Gelukkig waren de raenschen er vóór het keeren reeds uitgegaan, anders zouden zy onder hot ys geraakt en wellicht ver dronken zyn. Na lapg tobben gelukte het met veel krachtsinspanning het schuitje onbe schacigd op het ys te krijgen, zoodat het ongeluk nog goed is afgeloopen. Gistornamiddag is de heer N. Rode wyk aan een groot gevaar ontsnapt. Torwyi by in gezelschap van een vriend met zyne ar over het Brasemermeer tikkerdo, schrikte het paard, een levendige dubbele hit, voor eene zeilendo ij6schuit, waardoor het op hol geraakte en de ar onderst boven slingerde, stuurman en passagier op het ys werpende. De laatste bleef eenigo oogenblikken bewus teloos liggen, doch kon weldra weer opstaan en zich voortbewegen. Het paard, dat intus- schen ook was gevallen, richtte zich onmid- dellyk op en had nu gelukkig zyne kalmte her kregen. Eene groote menigte volks stroomde spoedig naar de plaats des onheils, doch hulp bleek niet bepaald noodig. Na de schade aan het voertuig voorloopig ©enigszins hersteld te hebben, konden zy langzaampjes aan weder huiswaarts arren. Te Scheveningen is gistervoor- middag de boot van K. Toet, die de vangst van een voor den wal liggenden logger ging afhalen, door een stortzee omgeslagen en ge zonken. Daar het ongeluk dicht by den wal voorviel, kon de bemanning van de boot nog gelukkig al zwemmende het strand bereiken. Yan het vaartuigje is nog slechts de top van den mast te zien. Als een by zonder li eid kan worden gemeld dat, terwyl gisteren 23 loggers van Scheveningen voor de trawl7isschory in zee waren, één hunner 70 stuks kabeljauw ving, dat is meer dan al de anderen te zamen. Men meldt aan de „Amst.": Thans biykt dat ook by de administratie der kerk- voogdy en diaconie der Ned.-Ferv. gem. te Achlum (Fr.) een bolangryk tekort aanwezig moet zijn. Men noemt een passief van ruim f 20.000, doch officieel is het nog niet bekend, in hoeverre deze cyfers waarheid bevatten. Te A ra sterdam zijn in bowaring gebracht een 18- on een 19 jarige jongen, als verdacht van diefstal aan de Korte Prinsen gracht. By huiszoeking by den vader van een der verdachten in de Marnixslraat is in den poot van de tafel gevonden f 240 aan bank papier, alsmede een aantal loopers, beitels, enz. Eeno jonge dame uit de Linnaeus- straat te Amsterdam is by het schaatsen ryden op het achterhoofd gevallen, heeft daar door eene hersenschudding gekregen en is dientengevolge nog in den namiddag overleden. Als biyk van erkentelijkheid voor do diensten, door den heer S Van Vliet, kapitein der sleepboot „Simson", te IJmuiden, bewezen aan de bemanning der verongelukte smak „Cygnet", van Yarmouth, is hem door den burgemeoster van Velzen namens den Britschen gezant een zeekyker uitgereikt. Gistermiddag wilde een vier- jarig meisje to Zwolle, toen het uit de be waarschool kwam, dwars over de tramlyn loopen, waarby het kind viel en door een uit de stad komende tram overreden werd en onmiddellyk godood. De koetsier van de tram had aan het ongeluk geen schuld. Te Winters wyk heeft een ge val plaats gehad van even zeldzame als onge dachte uitredding van levensgevaar. Terwyl oeu treinsmid op het terrein der H. U. S. M. werkzaam was, naderde hem van achteren een tTein, welko langzaam rangec-rond achter uit stoomde. De man, die dit niet had opge merkt, werd door een der buffers omvsrge- stooton en viel tusschen de rails, maar behield zyne tegenwoordigheid van geest. „Ik voelde dat ik omviel", heeft hy later vorteld, „maar ik begreep dadelyk wat er ge beurde, en ik dacht: „Nou moot ik platgaan liggen." Zoo rolden dan ook cle wagens een voor een over hem heen, maar de locomotief, die achteraan kwam, moest wegens hare eigen aardige inrichting hem zeker vermorzelen, want niemand van het personnel had den man opgemerkt. Maar juist toen de locomotief hem genaderd was, stond de trein stil, en 6toomde daarna weer even langzaam vooruit, daar hy nu juist den gezochtou wissel voorby was; en de man stond ongedeerd weder op. Een koloniaal ging gistormid- dag, vergezeld van een twintigtal 3ongens en mei.-jes, naar de gaarkeuken in de Haarlemmer Houttuinen te Amsterdam, waar ze voor z(jn rekening naar hartelust mochten eten. (Tijd.) De geschorste gemeenteontvanger van De Bilt, D. Takken, door de rechtbank te Utrecht veroordeeld tot 4 jaren gevangenis straf, heeft van deze straf appèl u; ngeteekend. Voor het gerechtshof te AmstorJara zal T. verdedigd worden door zyn eersten verdediger, mr. P. H. G Dop Waarschyniyit komt ook de veroordeelde gemeento-socrotaris Rootjes in hoogor beroep. Zaterdagavond wordt te Deventer vanwege de IJsclub oen maskerado op het ys gehouden, by Welslicht Door minnenijd gedreven, schoot te Venloo oen huzaar op het dienstmeisje van den koffiobuishouder V. O. Laatstgenoemde plaatsto zich tusschen beiden, om het meisje te beschermen, wat echter ten gevolge had dat hem vier kogels troffen, waarvan één in do borst, die zyn overbrenging naar het gast huis noodzakelijk maakte. De dader is in arrest Te Groo t-K ikinae, een plaatsje by Temesvar, geef thans eeu menagerie voor stellingen, waarvan de „klaveraasparty in de leeuwenkooi" the great attradioti uitmaakt. Toen verleden Vrydag de drie personen, die als kaartspelers moesten fungeeren, vóór de voeding der leeuwen in de kooi hunne plaatsen hadden ingenomen, sloeg plotseling een van de leeuwen zyne klauwen in het been van de dierentemster, onder wier toezicht dit nummer van het programma zou worden opgevoerd, terwyl de ander onder vervaarlyk gebrul hare hand beetpakto. De spelers konden zich redden. Het gelukte de dieren van hun slachtoffer, dat het bewustzyn verloor, te verwyderen; maar men twyfelt of zy er van zal opkomen. In den overvollen circus verwekte het geval natuurlyk een groote ontsteltenis. Een ontzettend ongeluk wordt gemeld uit Bordingborg, Seeland: In don namiddag van 1 Februari, kort voor het invallen der duisternis, speelden-acht kin deren van zes tot twaalf jaren op het ys aan de haven van Nyraad, toen het ys plotseling op eene uitgestrektheid van het vierde eener myi losraakte en, door oen sterken noorden wind voortgestuurd, in de richting naar Falster wegdreef. Een werkman, die naby het strand was, hoorde het jamraergesnhrei der kinderen en liep naar het dorp om hulp. Slechts een uur later slaagde men er in eene boot, die op het strand lag, vlot te maken en naar de plaats des ongeluks te brengen. De ysschol mot kinderen was echter reeds verdwenen. Het ys was maar dun, visschers verzekerden dat een bylslag voldoende was om het te verbryzelen. Er is dus geen twyfel of het heeft aan den golfslag geen weerstand kunnen bieden en al de kinderen hebben hun graf in de golven gevonden. Uit N i e u w-Y ork wordt geseind van felle koude: 4 graden onder 0 Fahrenheit. Ook in Engeland is het bnitengowoon koud en het kwik daalt nog: te Birmingham tot 3 graden boven 0 F., en elders in het binnen land zelfs tot 6 graden beneden 0 F. Er woeden ook op vele plaatsen sneeuwstormen, die het verkeer belemmeren. Burgerlijke Stand yan Leiden, vao 31 Januari lot en mot 6 Februari. BEVALLEN: J. Rol geb. Verwer Z. M. Chrispijn gob. Mathol D. E. Kriok geb Ficlcmon D. E. Bost geb. li.hjn D. W. Gijsmau geb. Vervark Z. A. J. J. Al. Ruygrok geb. Vollobregfc Z. Al. Haasbeek geb v. Eigen JJ. C. Weber geb. Larrowijn Z. M. Cornet geb. Baart Z. Al. G. Nieveen v. Dijkum geb. Rombout Z. AI. J. R. Berkhout geb. Beyer D. M. v. d. Dop gob Do Tombe Z. F. H. Renier geb. Ermers Z. J. Colpa geb. Lepelaar D. M. Al. Robert gcb. v. d. Brom D. 8. Lek geb. Frucbton Z. E. Schouten geb. v. Steenbergen D. K. v. Welbergen gob. Vorstraaten Z. AI. C. Hollebcek gob. Imans Z. M. 11. Aminerlaau geb. Franken Z. C, M. Hoek geb. Gestinau Z E. AL Koolloos geb. v. <1. Drift D. Al. Vlasman geb. v. d. Poel Z. C. Vlasveld geb. Gordijn Z. M. T. i 1. Schalks gob Uljeo Z. C. E. Ketlonisgeb. Kicbs D. B. E v. Vloodorp geb. Ricliol Z. A. C. Waasdorp geb. Schuts Z. N. Ütgaargeb. Segaar D Al. E Hartevelt geb. Laven D. A. v. d. Hulst gcb. Beorepoot Z. S. Al. Ligtvoct geb. v. Houten D. E. J. Noll geb. Schnlker Z. 11. E Nieboor geb. Dool D. J. v. Dorp geb. Warmerdam D. GEHUWD: F. G. Snoc-ks wedr en J. v. d. Stok jd. C. Van Weerlee jm. en Af. Al. Hollebeek jd. OVERLEDEN: H. Dagelet Z. 24 j. J.llansen M. 79 j. G. Craioa gcb Van der Klerk V. 51 j. J. Al. Atleveld geb. Humme Z. levenloos. J. AI. Atleveld geb Humme V. 33 j. J. S. Molenaar W. 81 j. W. Van der Klis W. 73 j. M. C. Cornclisso geb. Van der Linden V. 69 j. G. Susan Z. 7 j. E. Al. Koolloos geb. Van der Drift D. levenloos J. P. Schoen Z. 6 w. M. E. Van Egmond D. 23 j A. Los geb. De Graat V. 65 j. J. B. Locbei- geb. Kok V. 31 j. S. P. Bralcel Z. 1 j. Al. Duindam geb. Zandvliet W. 77 j. HAARLEMMERMEER Ondertrouwd: R. Over do Linden on G. K. Stokhof. A. Faas en H. De Jong. Getrouwd: N. Bos en K. Hilders. Bevallen: M. G. Van der Riet geb. HafTuer D. A. Sluijs geb. Van Klaveren Z. T. Veor- man gcb. Weeder Z. -— J. Maareon gob. Van Louth D. A. Van Wieringon geb. Kempenaar Z. W. Doütjo geb. Grootemau 'L 0. Van Steenwijk geb. Meijer Z. A. Endboven geb. Do liegt Z. G. S Wamstecker geb. De Jonge D. A. Appelman gcb. Groot Z. M. J. Doets geb. Bax Z. A. Weststeijn geb. Van der Stoel Z, C. De Kfta«8teniet geb. Vromans Z. T. Boollanrd geb. Mulder D. Overleden- Al. Wijfjes geb. Van Bentheim 41 j. L. Van Dalen 17 j C. Duijm geb. Aker 66 j. W. W. Oor 22 ni. Al. C. Gornelisse3 m. J. 'Van Herwijnen 2 ni. J. M. Van der Ban 11 w. J. Van YJict 66 j. HILLKGOM Ondertrouwd. Nicolaas Werjers en Jansje Van der Molen. Evert Zwolsman en Cornelia Dina Elisabeth Zifkamp. Be val Ion- Ai. J. Baten Van Houten, Z. C Witteman—Van Egmond D. M. Lommerse Staats Z. Overleden: Anthony Der Linden 53 j. Alida Dickje Wceniok 9 m. De ramp op dc Noordzee. De bemanning van de Scheveningsche bom schuit „De Drie Gezusters," welko Dinsdag te Scheveningen landde, heeft in de afgelcopen week ter plaatse, waar de ramp met de „Elbe" voorviel, veol kisten en meerdere losse goederen zien dry ven, terwyl de wachthebbende man der equipage een lyk, voorzien van een zwemgordel, opmerkte, dat evenwel door het ruwe weder en den sterken stroom spoedig uit hot gezicht was. Van Engelsche zyde is het verwyt uitge sproken, dat de schepen van den „Nordd. Lloyd" woest en onvoorzichtig over de Noord zee varen. In de „Frankf. Ztg." komt dr. Seitz, directeur van den dierentuin te Frankfort a/Ai daartegen op. De schryver heeft 18-maaJ met de booten van den Lloyd de Noordzee over gestoken, en roemt de grooto voorzichtigheid, die ahyd in acht werd genomen. Vooral aan kapitein Von Gössel, den com mandant van de „Elbe," brengt de schryver hulde voor zyne menschlievendheid en zyn plichtgevoel. Deze laatste eigenschap bezat de kapitein in zoo hooge mate, dat hy eens op een reis langs de zuidkust van Australië drie dagen en drie nachten niet uit de kleeren kwam, ofschoon er geen byzonder gevaar was. Ondanks de betrouwbaarheid zyner officieren," was de kapitein dag en nacht op de commando brug, en toen de schrijver den kapitein in het belang van diens gezondheid den raad gaf zich moer te ontzien, zeide de kapitein, die een reus van een man was: „zie ik er dan uit of ik er niet togen kan?" Er worden aan de Bngelsche kust meel en meer lyken van de „Elbe" aangebracht. Te Terschelling is gisteren a2Dgedreven een zwemgordel, waarop „Elbe," op gryzon grond. Ook aan het strand te AMborough werden twee reddinggordels en een riem gevonden,' gemerkt „Elbe." Te Southwold werd een mailzak, gemerkt „Elbe I," opgovischt. Terwyl Vevera en Hofman hun beschuldi gingen tegen de equipage der „Elbe" nog eens herhaald hebben, heeft juffrouw Böcker ver zekerd dat van een paniek geen sprake was. Dezelfde dame, nogmaals het verhaal van haar redding doende, verklaart dat, toen haar een riem werd toegestoken, zy heel niet in staat was dien te gry'psn, en het eerst na veel moeite gelukt is haar binnen boord te krygen. Men vestigt er do aandacht op, dat het ongeluk met de „Cimbria," 12 jaar geleden, onder dezelfde omstandigheden is gebeurd als dat van de „Elbe." Ook daar waterdichte schotten, die niets hielpen, ook daar een overhellen naar één zyde, dat bet onmogelyk maakte de booten aan de andere zyde to stryken. BUITENLAND. Frankrjjk. Nu Rochefort, na de afkondiging der am nestie, naar Frankryk is teruggekeerd, hoeft ook de bekende leider der anti semieten, Drumont, de redacteur der „Libre Parole", zyne schuilplaats te Brussel verlaten. Gistermiddag is Drumont to Parys aan gekomen. Mad. Séverine, de bekende socialis tische schryfster, was aan bet station, om hem to verwelkomen. Drumont deed hetzelfde als Rochefort. In een open landauer reed hy naar het kantoor van zyn blad, waar hy van het balkon eeno toespraak hield tot het volk. De intocht van Drumont was niet zoo schitterend als die van Rochefort, maar toch wordt de menigte, die zich by het station bevond ora den anti-semiet toe te spreken,' op 5000 geschat. Ongeregeldheden vielen ook by dezen intocht niet voor. De directeur van het anarchistisch blad „Père Peinard", die hot vorige jaar tot 20 jaren tuchthuisstraf werd veroordeeld, maar de vlucht nam naar Engeland, is gistermorgen te Dieppe gearresteerd. Mede werd in hechtenis genomen de anarchist Poujet. een der beschuldigden in het zg. „proces der dertig;" by was by verstek veroordeeld. Zooals de tolegraaf reeds heeft gemeld, is do overeenkomst tusschen Frankryk en Belgie in zake Congo eindeiyk geteekend. Die overeenkomst bepaalt nauwkeurig het recht van verkoop van Frankryk, in geval België op een gegeven oogenblik zou willen afzien van do souvereiniteit, die Leopold II thans aan zyn ryk wil overgeven. De laatste moeilykheden tusschen Frankryk en België zyn hierdoor uit den weggeruimd. De Fransche bladen drukken hunne voldoening uit over bet 6luiten der conventie. DuitMcli laml. In de commissie uit den Ryksdag, welke do „Umsturz Vorlage" onderzoekt, stelden de leden van het Centrum een gevoelige ver scherping voor van het artikel, op het duel betrukking hebbende. In plaats van vesting' straf willen zy gevangenisstraf invoeren en allo verzachtende omstandigheden schrappen. Verder willen z(J bepaald zien, dat het duel zal worden gestraft met gevangenisstral ran vyf jaar, terwyl in geval van herhaling de deelnemers voor altyd van het waarnemen van staatsbetrekkingen zullen worden uitge sloten. Dit voorstol wordt te Berlyn algemeen be sproken. De toestand wordt daardoor nog lastiger, want het Centrum vindt by dit voor stel steun bij de sociaal-domoeraten, de vry- zinnigen en (ie Elzassers. Mocht dit amen dement worden aangenomen, dan wordt het wetsontwerp onaannemelyk voor de regeering, terwyl dan ook de consorvatioven er niet voor kunnen stemmen. In den Ryksdag werd algemec-n verteld, dat het Centrum, door eerst in scbyn een verzoenende houding jegens de regeering aan te nemen, opzettelyk dezen omkeer heeft teweeggebracht met bet oog op de ontbinding van den Ryksdag, welko men by verwerping van de „Umsturz Vorlage" verwacht. Immers, indien de keizer dan overgaat tot ontbinding van den Ryksdag, kunnen de Centrum-leiders betoogen, dat de anti liberalen in de eerste plaats zijn opgetreden tot hand having van do orde, den godsdienst en do zedelykheid. Vandaar het voorstel van het Centrum om strenge straffen te bepalen voor hen, die duelleeren, eene bepalmg, waarmede de regesring zich moeilyk kan vereenigen. Tevens scbynt ook de interpellatie over de Kamers van Arbeid, van het Centrum, te zyn ingediend met het oog op de aanstaande algemoeno verkiezingen. Opmerking verdienen de antwoorden, welke door den kanselier Hohenlohe en den minister van openbare werken, Von Berlepsch, werden gegeven. Daaruit toch kan mon opmaken, dat de regeo- ring berouw heeft over de sociale hervormin gen, waarmede zy is begonnen, en niet voor nemens is daarmede voort te gaan. De verklaringen, door den minister Von Berlepsch daarover afgelegd, werden coor de conservatieven levendig toegejuicht.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2