Voor üe Kunstbeschouwing was door den heer J. Van Dam afgestaan het plaatwerk „Farbigo Skizz9n zur Decoration inneren Raume" van Wilh. Zanden, terwjjl de heer Van Ruyven de teokeningen van do te bouwen kazerne te Groningen had tentoongesteld. Eon en ander werd met belangstelling be zichtigd en beiden heeren door den Voorzitter dank gezegd. m G. v. D. Ijandbouw. 't Is Zondagmorgen; de koude nevel is opgetrokken; twee zaken, die een gezond en normaal mensch altijd opwekken en dankbaar stemmen. Aan zulk ceno stemming hebben alle menschen behoefte, maar vooral de land bouwer, die tegenwoordig eeno zware crisis moet doorworstelen. Daar zijn voor hem groote moeiljjkhoden, die bijna alle ontstaan door groote schommeling in do toaarde van liet geld en die van de producteidie by ter markt k tn brengen. Daar liggen groote korerikoopen met een prijs, die horinnort aan de tijden kort vóór en na Napoleon. Hier staan stallen met tal van gemesto dioren, zonder vraag; daar vele rijpe melk koeien, die anders om dozen tijd grif ver kocht werden, doch nu blijven staan, omdat hut buitenland zo niet toelaat en do binnen- landsche behoefte veel to klein is. AU de granen slechts zulk e jn lagen prijs kunnen bedingen, dan maar handelsartikelen of grondstoffen voor fabriekon verbouwd! Dat was vroeger een nooJdeur, waardoor menigeen zich redde. Maar sodert jaren zit die nooddeur aan boide zijden gesloten en de grondels roestten. ITot vlas, de oorzaak van veler opkomst in onzen polder, wordt bijna niet meer ver bouwd; do meekrapteclt, waaraan menig Zeouwsche en Zuid HoHandsche bouwerij zijn bloei dankte, is verdwenen. Do meesto- ven en de garaneino fabrieken zijn afgebroken of worden tot doeleinden gebruikt, waarvoor io niet of zeer slecht passen. Het koolzaad, dat bp het begin van de be bouwing van den lïaarlommermeerpoldor soms in een paar jaar den inkoopsprijs van den grond vertegenwoordigde, geeft nu geen voordeel meer, omdat de olie slechts hoofd zakelijk als smeermiddel gebezigd wordt. In de laatste jaren waren do suikerbieten nog e?n goed redmiddel, maar do overproductie sn de schrielheid van vele fabrikanten maken ook daarbij eene groote depressie in do kas der verbouwers. Zoo zouden we nog verder voort kunnen gaan. Klagen en stenen helpt echtor niets! Daar zal, neen, daar moot verandering komen! Maar dat kan nog wel eenigun tijd ver hchen en inmiddels kunnen nog velen Snantiöel ten gronde gaan. E n beter en veiliger reddingsplank is bezuiniging op allo artikelen van weeldo. "Wie dio lijst hot grootst maakt en zich dan tevrodon stelt mot do dingen, die een mensch volstrekt noodig heeft, is zeker voor veel leed geborgon. Maar 't is voel gemakkelijker dit to leerarendan het in toepassing tc brengen. Doen is een ding en gewoonte is een tweede natuur. Strijd moet er zijn, anders verzwakken do lendenen cn knikkon de knieën. Ook is door bezuiniging het lead wel te vorplaatsen, maar niet uit de maatschappij wog te nemen. Als de boer zijne uitgaven inkrimpt, cn dat doet en deed hij reods, dan Ijjdon daardoor de worklieden en de nering doenden. Dan maar protectie, dan zyn allon geholpen, naar het schijnt. "We zeggen, naar het schijntomdat wo, na alles wat wo over protectie hebben gehoord, gelezen en gedacht, niet kunnen begrijpen dat dit middel doel zal treffen. Oogeublikkelijk voordoel mag er voor enkelen door ontstaan, maar hot berust op een egoïstisch en zeer zielcelyh beginsel, dat nooit op don duur kan blijven voldoen. Alleen dit, als de groote sociale voreeniging, die we Staat noemengerepen is, om wachten te sleden bij enkele bronnen van welvaartdan mag niet het belang van andere menschen benadeeld wor den en is men verplicht ten slotte allen te be schermen. Rekent men daarbij de groote onkosten, die de invoering van protectie na zich zou sleopen, dan kan niemand ontkennen dat protoctie iets anders dan eeno ramp zou z\jn. Maar misschien zien we verkeerd of labo- reoren wo aan kortzichtigheid. Daarom zal ook het flinke woord van anderen in deze kolommen wil welkom zijn. Alleen do munt- quaestie maakt do lucht reods donker, zoodat meer licht overal gciccnscht is. We zullen dit artikeltje besluiten, daar het reods langer werd dan we met het oog op de ruimte van dit blad raadzaam vonden, 't Is een heldere dag, dat geeft opgewokten levenslust. We beslui- ton niet een bede. Mocht óók voor het welzijn van ons landen volk spoedig de lucht verhelderen l 't Is nu nacht l Haablemmkrmsktï, 3 Febr. 1895. T. Oemengd Nieuws. Een genotvolle dag voorzeker was den militairen van het vierde regiment infanterie alhier boden bereid. Een onderlinge hardrijdorp op schaateun op de baan der „Leidsche IJsclub," welko daartoe welwillend door het bestuur was afgestaan, had toch heden voor hen plaats. Tegen negen uren marcheerden de beide bataljons van dat regiment, met de muziek aan het hoofd, van de kazerne naar do baan dier .IJsclub." Zooveel mogelijk waren allen van schaatsen voorzien, terwijl z(j, dio niet rijden konden, in de gelegonheid waren ge steld naar het hardrijden te kyken. De wedstrijd had graadsgowp'ze plaats, nl, voor de onderofficieren, korporaals en soldaten afzonderlijk. Eerst werd een aanvang gemaakt met dien der soldaten. Met hot oog op het groote aan tal, werd bij vier tegelijk gereden. Om halftien werd met den wedstrijd aangevangen en een werkelijk aardig gezicht was het, die ver schillende wijzen van rijden te zien, en een hartelyk gelach ging er op, indien een der deelnemers soms door zijn baast viel en dan door de groote vaart toch nog op do baan voortgleed. Hun, die niet mededongen, was vergund de naastgelegen banen te berijden, van welk verlof een dri£ gebruik werd gemaakt. Do kapel van het regiment deed van tijd tot tijd hare tonen hooren, waardoor veel vroolyk- hoid op het terrein heerschte. Door de cantiue was ook gezorgd dat ieder op zijn beurt gratis een versnapering kon krijgen; ieder militair o.a. een vy ft al sigaren. Veel en hard word er gereden en moeilyk viel soms de overwinning te behalen. Voor de onderofficieren was oen zes-tal prijzen boschikbaar gesteld, waarvan de eerste prijs was een zilveren hoi loge met ketting; voor de korporaals eveneens zes prijzen en voor de soldaten twaalf prijzen, waarvan waren de eerste prijzen: nikkelen horloges met kettingen, terwijl de andere prijzen be stonden uit sigaren- en tabakspijpen, porte- monnaies, kistjes sigaren, enz. Van de onderofficieren werd de eerste prijs behaald door don sergeant Woud, van de 1ste comp. 4de bat., van do korporaals door den korporaal Sandifort en van de soldaten door don milicien Otiwerkerk. Eigenaardig is, dat bleek dat ook Leiden in het bezit is van hardrijders, want hoewel bjj de soldaten door enkele Friezen aan den wedstrijd was deelgenomen, werd toch de eerste prijs behaald door een Leidenaar, den genoemden Ouwerkerk, die dan ook werkelijk over de baan „vloog". Togen twaalf uren had de uitdeoling der prijzen plaats door den kapitein Van de Velde, aan wien voor een groot deel deze genoeglijke dag te danken was. In 't kort bracht genoemde kapitein in herinnering dat door militairen veel aan spert werd gedaan, doch dat zulks dan dienst was, en dat do sport, thans beoefend, geheel vrij willig was, en bleek dat onder de militairen ook tlezo een groot getal vertegenwoordigers had. Het was hom zeer aangenaam thans de prjjzen aan do winners to kunnen uitreiken. Hot geheel werd besloten door hot spelen van hot „Wien Neerlandsch Bloed", waarna de terugtocht zou worden aanvaard. Vooraf echter vroeg de heer O. Henri Sjjtboff, secretaris van de „Leidsche IJsclub", het woord en bracht in berin coring dat voor een groot deel deze genoeglijke dag aan kapitein Van de Velde was te danken. Hy verzocht daarom dat allen met hom een „levo kapitein Van de Velde!" zouden uilroepon, hetgeen met een krachtig drieworf hoezee werd be antwoord. Daarop riepen er oenigen: „Leve don heer Henri Sythoff!" waarop wederom een hoezee volgde als blijk van dankbaarheid aan hot bestuur der „Leidsche IJsclub", die zoo welwillend was do banen af te staan. Voorzeker hebben de militairen een aange nomen dag genoten en uiterst dankbaar waren zy bun, die hun dezen bezorgden, en wel in de eerste plaats den kolonel-commandant van het 4de regiment infanterie, die wel willend voor alles zyn toestemming verleen de, den kapitein Van de Velde voor al de bemoeiingen in deze zaak, en het bestuur der „Leidsche IJsclub" voor het afstaan der baan. Gedtirendo don wedstrijd werd de baan ook nog bezocht door den kolonel commandant van het regiment, met den kapitein adjudant, be nevens oen luit.-koloncl Mac Leod, die gerui- mon tfld den wedstrijd mot belangstelling gadesloegen. De v o r 8 t doet zich nog goduclit goldon. Ook hedennacht heeft het, behalve overdag, woer hevig gevroren. Als gevolg daarvan is tegen morgenavond op de baan der „Leidsche IJsclub" een ge kostumeerd feest uitgeschreven met buiten gewone verlichting en vuurwerk. Nadere bijzondorheden omtrent dit „carnaval op het ijs" vindt men in eene hierachter voor komende advertentie. Al de banen van Zoeterwoude z\jn doorgetrokken tot Leidon, den Rjjn, Zoe- termeer, Stompwtyk en Voorschoten. Ze werden heden nog verbreed. Een ooggetuige uit Voorschoten deelt ons mede: Op den Korten Vliet vertoonde zich Maandag middag op het ijs een aantal jonge manspersonen, die, ofschoon niet be schonken, zich toch to veel aan Bacchus hadden overgegeven. Er ontstond dan ook een zekero paniek, door bet woeste geschreeuw en het gegil der dames, die zich ook in do r.aby heid bevonden. Zekero K. W., de hoofdpersoon, wilde W. G. te lijf, doch word hiorin tegen gehouden door H. E., die hiet wilde hebben dat onder hen als kameraden een veohtpaity ontstond. Door het vasthouden werd K. W. hoe langer hoe woedender en wilde toen H. E. te lijf, wat aanvankelijk al gebeurde. Toevallig kwam de gemeenteveldwachter Van Meurs de plaats des rumoers voorbij; hy wist met het meeste beleid de vechtenden te scheiden, en niettegenstaande hy aanvanke lijk wegens zijn tusschenkomst door K. W. werd beleedigd, wist bedoel io veldwachter toch ziln kalmte te bewaren Ware Van Meurs niet tusschenbeido gekomen, dan hadden er zoer zeker grooter onheilen plaats gehad. Verleden Dinsdag kwam een persoon uit Alfen in volle vaart op het Brasemermeer aanrijden en zag niet de ijzer- draden omheining der renbaan, welke hem in zyn gang tegenhield en met het hoofd op het harde ijs deed nederploffen. Sterk bloedende werd by in oene tent gebracht, waar, na afwassching, zijn hoofd op twee plaatsen vry ernstig gewond en hevig gezwollen bleek te zijn. Na een ruw verband ora zyn hoofd gelegd te hebben, kon hy, in gezelschap van eenige makkers, weder den terugtocht naar huis ondernemen. Hot kind van L. Otte, uit Hillegom, waarvan wy in ons nummer van gisteren melding maakten, is onder nameloos lijden aan de bekomen brandwonden in het Zieken huis te Leiden overleden. De aangekondigde wedstrijd in het hardrijden op het Brasemermeer door en voor do loden der IJsclub „IJsvormaak is ons Genoegen", te Roelof Arendsveen en Oude- Wetering, is gisteren bij schoon winterweer en op eene goede, 1G0 meter lange baan gehouden. Er waren slechts negen deelnemers, die men in twee afdeelingen had gesplitst. In de 1ste afdeeling, die van de snelste rijders, word de prijs van f6 behaald door P. Van Diemen, onder "Wouhruggo, de lste premie van f 3 door J. Van der Wereld en do '2de premie van f 1.50 door Ant. Snijders, de beide laatsten uit Roelof-Arendsveen. In de 2de afd. werden de prys en twee premiën, groot resp. f 6, f 2.50 en 1, ge wonnen door do gebrooders P., N. en G. Van der Hoorn, van Roelof-Arendsveen. Ondanks het fraaie weder en het uitmuntende jjs, was do toeloop van nieuwsgierigen niet zoo bijster groot, vermoedelijk dewijl er gelyktydig to Oude-Wetering eveneens een schaatsonwed- stryd plaats had. Naar aanleiding van eon onlangs gemeld bericht als zou het prijs kruisjassen bjj den heer L. Van Locbem, te Roelof-Arends veen, niet zijn doorgegaan, wordt nader go- meld, dat, ofschoon de deelneming wel klein was, do wedstryd niettemin beeft plaats go- had gehec-l in den vorm en volgens reglement. De prys van f 2.50 werd behaald door B. Borcharding en IJ. Van Ruiten do prornie van f 1.50 door H. Nieman en B. Dobbon. Als oen bijzonderheid wordt tevens gemeld dat de strtyd van het begin tot het einde wel de moeite beloonde om hom te volgen. Vooral do laatste party van 2500 punten was interessant, toon er by het eindigen van het spel een verschil bestond van 20 punten. Door het roemen van een dordo werd do wedstryd beslist. In Den Haag is gistermiddag een bejaard man op den Dennenweg door een hooiwagen overreden. Ernstig verwond binnengebracht in do apothpek van den heer Vigelius, werd de ongelukkige op Jast van dr. Wolterboek Muller naar het Ziekenhuis overgebracht, alwaar hy spoedig is overleden. Do voorman van den hooiwagen is tot dusver onbekend gebleven. Do te Rotterdam aangehouden Moerman en Kley hebben bekend den gisteren vermelden diefstal van ruim twintig duizend guldon gepleegd te hebben. Wisdom, hun medeplichtige en wellicht de hoofddader, blyft halsstanig onlkennen. De aapjes-koetsiers te Amster dam hebben 's nachts eon vergadering ge houden om tariefsvorbooging te erlangen. De byeenkomst was eebter te slecht bezocht om oenig resultaat te verkrygen en zy werd ver daagd tot Zondag-nacht. Do aapjes-koetsiers wildon den prys voor eon rit overdag met 10 cents per uur verboogen, dus op 70 cents 6tellcn en voor den nacht willon zy in plaats van f 1 per uur f 1.20 hebben. By het huis „De Vraag", aan de Schinkel naby Amsterdam, zyn gislernamiddag twee kindoren door het ys gezakt. Één er van werd met groote moeite nog levend op den wal gebracht, doch het andere was, toen er redding kwam opdagen, reeds verdronken. Wy gebruiken allon wel eens vreemde woordenwo hebben zo vaak noodig ook, om juist te zeggen wat wy bedoelen; maar al behoort men niet tot do puristen, een zinnetje als de minister Röell in de Eerste Kamer sprak, is toch wel wat erg en wel wat overbodig met uitheemscke woorden doorspokt, zegt „De Amsterd." Het luidt: „Die negatieve homogeniteit alleen, myn heer de voorzitter, recuseer ik; de positieve wordt door my gevindiceerd." De rechtbank te Maastricht ver oordeelde Herman Schroo, mijnwerker te Kerkrade, ter zake van zware mishandeling, den dood ton gevolge gehad hebbende, tot 4 jaren gevangenisstraf. Hot gemiddeld bedrag, jaarlyks door de Vcreeniging van St.-Vincer.tius in ons land aan do armen uitgegevon is btyna/ 700,000. De uitspraak in do zaak „Maat schappelijk Belang" contra „Eigen Hulp", waarover gisteren voor de rechtbank to 's-Hage de pleidooien werden gevoerd, is bepaald op 5 Maart. De schryver der Haagschc Sprok kelingen in het „U. D." bespreekt het Jjs vermaak, waarvan ODze Koningin tegenwoordig geniet. Naar aanleiding daarvan schryft hy: Het tooneeltje is wel de moeite waard om 't eens te zien. Want H. M. is flink opgewassen, een ferm meisje geworden, rydt heel goed en beweegt zich op de meest ongedwongen wijze, niettegenstaande de „galerie", die haar zoo licht zou kunnen verleiden om er voor te „poseeren", Met welgevalion hoorden de toeschouwers haar echt, zuiver Hollandsch praten en haar doen precies als een gewoon meisje, niets nuffigs. My dunkt, dat is een goed toeken van de opvoeding, die zy krflgt. En te meer op prys te stellen, omdat 't onze Wilhelmina niet ont breekt aan wat men parlementair „karakter" noemt. Daarvan vertelde men my onlangs een staaltje. Heeren van 't Hof hadden gejaagd en vertelden aan de Regentes hoeveel dieren ze geschoten hadden. Do kleine Koningin, die toegeluisterd had, zei eensklaps: „Dat jagen vind ik oen wreed vermaak", waarop zy van hare moeder de tercchtwyzing kreeg, 2ich daarmedo niet te bemoeien en zich buiten het gesprek te houden. Maar zich omwendende, zei zo daarop tegen een der andere heeren of dames„Ik vind het toch wreed." Misschien is het onbescheiden, dat 'k dit zoo publiek oververtel, maar het pleit, meen ik, voor ons Majesteitje, en daarom waag ik'ter maar op, omdat ik het verhaal uit goede bron heb gehoord." Men schryft verder aan hetzelfde blad: „Nu uit do berichten in de dagbladen biykt, dat onze jeugdige Koningin eene liefhebster van schaatsenryden is, mag wel eens herinnerd worden, dat ook wylen Koning Willem III in zyn tyd veel van dat echt nationaal ver maak hield, evenals zyno beide broeders. Schrijver dezes herinnert zich, nu een 45 a 50 jaar geleden den toenmaligen kroonprins en de beide andere zoons van Koning Willem II meermalen op schaatsen te hebben gezien op het zoogenaamde ijsveld naby het Holland- sche spoorwegstation in Den Haag, dat des- tyds drukN bezocht werd door de schaatsen- ryders, die oen ruimer terrein wenschten dan de vijvers in het Bosch aanboden. De drie prinsen waren allen kloeko ryders en bewogen zich met de grootste ongedwon genheid onder het publiek. Ook zy kendon blijkbaar den oud-Hollandschen regel, dat op het ijs alle standen gelyk zyn. Yan de drie brooders was do middelste, prins Alexander, de beste en vlugste ryder. Gewoonlyk reed hy reeds af, terwyi de kroonprins en prins Hendrik nog bezig waren met hunne schaatsen te laten aanbinden; ovenwol om, na eenige keeren over de baan gezwierd te hebben, terug te keeron en op zyne broeders te wachten. Hy was het ook, die voorop ging, wanneer de prinsen gezamenlijk reden, hotzy aan een stok, hetzy door op te leggen. Dikwyls ook reed do kroonprins te zamen met zijn jongsten broeder, terwyi dan prins Alexander door alleen to ryden aan het publiek ongezocht gelegenheid gaf om zyne sieriyko bewegingen to bewonderen. Voor de Hagenaars was het steeds een genot de drio zoons des konings op schaatsen te zien, vroolyk, opgowekt en minzaam tegen over allen. Ook do latere prins Willem van Oranje (oudste zoon van Koning Willem III) hield veel van schaatsenrijden en was die kunst meester. Den lateren prins Alexander, hoewel zyn gezondheidstoestand minder gunstig was, heeft men mede meermalen op schaatsen gozien." Moord to Lommol. Eindoiyk is er in Lommei (Leen getuige gevonden van den moord op den jachtopziener Exelmans. Een jongen, die bezig was, schansen te maken, was niet verre van de plaats der misdaad, toen deze gebeurde. Hy had het slachtoffer en den dader herkend. By het eerste schot nam hij do vlucht en heeft verder niets van do zaak verteld Het parket is Zaterdag morgen met den jongen op de plaats van don moord geweest ora de zaak te orderzoeken. Ruim een jaar geleden stierf te Barendrecht de zoon van do wed. M. Jongo- zuster aan een onguluk met een jachtgeweer. Thans is weder een van hare zoons door zyn broeder, die in het veld was om ganzen to schieten, gevonden, zwaar gewond aan den rechterslaap van het hoofd. Kort nadat hy in hui6 was gedragen bezweek hy. De nieuwe dagvaarding ten ver zoeke der „Imperial Cont. Gas-Ass." tegen de gemeente Amsterdam is, naar men verneemt, opgesteld door vier advocaten, nameiyk de heeren mra J. C. De Vries, Aug. Philips, beiden te Amsterdam, Havelaar, te Rotterdam, en W. Thorbecke, te 's Gravenhage. To Wyk -Maastricht is in den nacht van Maandag op Dinsdag de moutery, toebehoorende aan den heer Van der Zyi aldaar, een jrooi der vlammen geworden De schade is ze*r ar.nzienlyk. Alles was verzekerd. De werkstaking der trambeamb ten te Brooklyn is nog niet geheel uit. De werkstakers hebben nu een beroep gedaan op de tusschenkomst van den burgemeester. Het adres, dat zy den Mayor overhandigden, was, naar z(j beweren, door 50,000 personen, die de billijkheid hunner grieven erkennen, geteekend. Do burgemeester van Brooklyn heeft nu zyn veto u.tgesprokon over het besluit van den Raad, waarin bespaald werd dat tram- beambten minstens vier maanden te Brooklyn moesten gewoond hebben, om benoemd te kunnen woiöen. Dit besluit betotte de Maat schappij de werkstakende beambten te ver vangen. Een intermitteerende doofstomme had zich voor het hof van assises te Parys te rorant woorden wegens het toebrengen van zwa-.r lichamelijk letsel. Giraldon, zoo heet de sinjeur, zingt de6 zomers sentimenteele liedjes in de buitenherbergen, maar zoodra het kouder wordt, trekt hij naar de boulevards en tracht daar als doofstomme het medelijden van het. publiek op te wekken. Op een goeden dag werd hjj herkend door iemand, die hem to Asnièiv.s als tenor had zien optreden. Woedend zich aldus ontmaskerd te zien, sloop do doofstomme den heer na, viel hem in een stil straatje onverhoeds aan en bracht hem «ware verwondingen toe. Het Hof heeft den zanger, mot hot oog op zyn vele vroegere veroordeelingen, voor twintig jaar naar Nieuw Caledonië gezonden, waar hy in de warmte zijne talenten verder kan •ntwikkelen. Het proces Joniaux. De „Etoile beige" bevat een schryven van mad. Joniaux, waarin zy haar onschuld handhaaft. Op zeer heftige wyze protesteert zy tegen het dood vonnis, dat de rechters hebben uitgesproken. Niet ten onrechte vraagt het „Handelsblad van Antwerpen": Waarom heeft zjj deze ver klaring niet afgelegd, toen de voorzitter der jury haar vroeg, of zjj nog iets te barer ver dediging had in te brengen?" De verdedigers meencn een cassatie-middel te hebben gevonden in de nationaliteit van den president der jury, don heer Barbou Do Rooste ren, die, naar zij beweren, een Nederlander is. Indien geen cassatie-middel wordt aange voerd, is het hooger beroep louter voor den vorm en zal het vonnis bevestigd worden, waardoor de veroordeeling definitief wordt. Het doodvonnis zal echter niet worden voltrokken, want de doodstraf bestaat in Belgic slechts in naam; de koning heeft die tot dusver aitQd in levenslange gevangenis straf veranderd cn het is niet te deDken,dat by in dit geval oene uitzondering zal maken. De veroordeelde wordt, zoodra het vonnis definitief is, naar de gevangenis te Brugge overgebracht. De jury-loden hebben, zooals wy reeds meldden, het schuldig uitgesproken met alge meen© stemmen. Er heeft, naar het scbynt, geen discussie plaats gehad; do overtuiging was gegrond op de feiten in 't algemeen, en men is onmiddellyk tot stemming overgegaan. Sommige personen zyn verwonderd dat de jury ook het „ja" heeft uitgesproken op de vragen betreffende Léonie Ablay en Jacques Van den Kerckhove. Een der gezworenen, hierover ondervraagd, zeide: „Zy is een gift- mengster of zij is het niet. Van 't oogenblik dat wy aannemen dat zy Alfred Ablay heeft vergiftigd, blyft er, gezien de feiten in 't alge meen, geen twyfel of zy heeft ook de twee anderen vergiftigd." Naar men zegt, zal de heer Joniaux niet naar Amerika gaan, indien hy eeno betrek king kan krygen in Frankrijk of Engeland. Zyno dochters zullen hare stiefmoeder echter niet verlaten en haar zoo dikwyls mogelijk gaan bezoeken. Dat er nog velen waren, die aan haar vrij spraak geloofden bewijst wel het feit, dat van Zaterdag-avond af aan de gevangenis voort durend bouquetton werden bezorgd, die haar by haar ontslag moesten gegeven worden. Mevrouw Joniaux hoeft hare voorziening in cassatie ondorteekend. Het verzoek is go- grond op het feit dat mr. Servais, advocaat- goneraal, aan do leden van de jury lysten heeft gegeven waarop de uitgaven van het huis gezin Joniaux stonden opgeteekend. Dit is volgens de veroordeelde party tegen de wet, welke voorschryft dat strafzaken geheel monde ling moeten worden behandeld. Het hof van gozworenon te Al giers heeft uitspraak gedaan in het langdurige proces tegen de rooverbende van Areski. De hoofdman en tien leden der bende zyn ter dood veroordeeld, vyf anderen tot twintig jaren dwangarbeid. Het proces liep over 22 moorden, 40 dief stallen en vele brandstichtingen. Areski had jarenlang een waar schrikbewind gevosrd in het gebergte; do politie had groote moeite hem in handen te krijgen, omdat de kolonisten hom bystonden en hem van ammunitie en levensmiddelen voorzagen. De bandiet stond in hoog aanzien by het vrouwelyko deel der bevolking, niet alleen by de vrouwen der Kabylen, maar zelfs by de Europeesche. Groot opzien is te "Weonen gowekfc door den moord van den advocaat Rotbziegel, die Vrydag dood in ztfn kantoor werd ge vonden. Toen zyn compagnon hem vond, leefde de advocaat nog, maar hy gaf weldra den geest zonder tot bewustzijn te zyn gekomoD. Zoo wel de dader als de beweegreden tot de daad zyn onbekend. Er was niets gestolen; men kon zien dat de doodeiyke slag mot een krachtige hand was toegebracht en dat do aan gevallene zich hardnekkig had verweerd. Het onderzoek der justitie heeft geleid tot de inhechtenisneming van den eersten klerk. Dezen had eenigen tyd geleden in bedekte termen een bedreiging tegen den advocaat uitgesproken. Het geheim is echter nog verre van opgehelderd, en de politie verkeert in groote opwinding over het geval, te meer, daar den laatsten tijd verschillende moord aanslagen werden gepleegd, waarvan de dader onbekend is gebleven. Blykens berichten over de ont- ploffiDg in de myn te Monceau les-Mines, hebben door deze ramp 42 mijnwerkers het leven verloren. Twee en vyftig werklieden daalden in de myn neer en slechts tien wer den gered. In de Fransche Kamer interpelleerde de heer Sarrien de regeeriog over het ongeluk. Een voorstel van den heer Dejeante tot het benoemen eener enquête commissie, ten einde een onderzoek in te stellen naar do oorzaak der ontploffing, werd naar de com missis verwezen. De minister van openbaro werken, Dupuy-Datemps, verklaarde dat de regeering voorloopig niets meer kon doen dan ee& bjjdrage te geven ten behoeve van de weduwen en de kinderen der verongelukte werklieden, Verder wordt nog medegedeeld dat president Faure voorloopig 2000 fr. heefc beschikbaar gesteld. Koning Alexander van Sorviè zond

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2