ton slotio zeer kostbaar to zullen zfin. Wel dringt hy aan op meer gelegenheid tot dokken voor onze schepen in Indiö. Verder w(jst spr. op een artikel in „Het Vaderland," waaruit blijkt dat op Lombok do „Emma" naar Makas sar zou zijn gegaan om kolen in te nemen juist toen men Djilantik had moeten tegen houden. De Minister van Marine antwoordt dat do marine commandant in de wateren van Lombok stond onder bovel van den opperbevelhebber. Het hoofdstuk Marino wordt goedgokeurd. Oe 111 e 11 g-(l Nien\vs. Gisteravond gaf hot gezelschap van den heer Boesnach, van Rotterdam, weder eene voorstelling in Hotel du Nord", van don heer Ilünnekens. Hoewel dit gezelschap al reeds volo malen daar ter plaatso uitvoe ringen gaf, was do zaal toch weer goed bezet, Wed een bewijs, dat het gezelschap het publiek weet te amusoeren. Dat zulks ook gisteravond het geval was, bleek uit het daverend applaus, dat iederen artist by het aftreden ten deel viel. In de laatste dagen zyn door de politie alhier aangehouden een paar lieden, die, tot gevangenisstraf veroordeeld, niet had den voldaan aan de oproeping van den officier van justitie, om tot het ondergaan dier straf zich aan het parket van dien ambtenaar te vervoegen. Mede zyn aangehouden eenige lieden, die in 't Politieblad waren gesignaleerd als veroordeeld tot boeten, subsidiair hechtenis, welke personen naar de gevangenis onder Oogstgeest zyn overgebracht. De op do baan der Leidsche IJsclub gehouden schoonrydery door paren om het kampioenschap van Zuid-Holland werd den geheelen middag door fraai winter weder begunstigd en algemeen was ook de bowondering over het inderdaad schoone ryden, dat er te zien werd gegevon. Door do jury was bopaald dat iedere damo naast en gelijktijdig met haren cavalier zoude ryden en ieder twee ritten zoude maken, één met den wind achter en één in den wind. De uitslag was (reeds in ons vorig num mer zonder de punten vermeld) als volgt: lsto prys: mr. G. H. M. Delprat en mej. A. Obroen, beiden uit Rotterdam, met 57 punten 2do prys: de heer H. Visser en mevr. Yan Lelyveld, beiden uit 's-Gravcnhage, met 04 punten en 3de prys de hoor J. Ravesteyn en mej. N. Valk, beiden uit Rotterdam, met 51 punten. Laatstgenoemde overwinnaars haddon op 31 December 1894 den tweeden prys be haald by oen te Deventer gehouden wedstrijd. Hot winterfeest liep, dank zy do voortrellyke maatregelen, door 't bostuur genomen, in de meest volmaakte ordo ten einde. Des avonds werd het op hetzelfde terrein voortgezet door een feest, behalve mot de verlichting van de gasstormlampen, mot buiten gewone ballonverlichting, het ontsteken van bengaalsch vuur en ander vuurwerk, enz., terwyi de muziek van de veld artillerie uit Den Haag ook nu woer voortdurend hare opwekkendo tonen deed hooren. Door eon on ander was het er zeer gezellig. Heden was er weer matinée musicaie. Wegens hot prachtige weder was hefe er vooral gisteren den geheelen dag erg druk. Nu do qnaliteit van bet ys elders te wen- scben overlaat, leert men het bezit van een flinke Ijsbaan des te meer waardoeren. Alleen werd ook in enkele Singels vry druk gereden. Het Galgewater was, na do waarschuwing, niet zoo bezocht als anders. Enkelen maakten tochtjes naar het Kagermeer. De Vliet is berijdbaar, maar voor een grooten toevloed van schaatsenrijders niet vertrouw baar. De afdeoling Voorschoten laat daarom niet vegen. Dank zy de ruime bijdragen der bewoners van het zoogenaamde stadsgedeelte van Zoeterwoude, welke eono som vormen van ongeveer tweehonderd gulden, kon heden in den Ilaagscben Vliet, nabjj de Wouterenbrug, de hardrydery van behoeftigen plaatshebben, waartoo zich oene commissie had gevormd, wier leden zich do raoolle gaven inteeken- lyston to presonteeren. Do banen zagen er goed uit, al stond er op de plaatsen van afrit en aankomst eenig water. Het weder werkte uitstekend mede tot het welslagen van den wolstryd, welke door velen, o. a. door den burgemeester van Zoeterwoude, met belangstelling werd gade geslagen en opgevroulykt werd door orgel muziek, torwyi velo vlaggen het terrein sierden. Hongorigen en dorstigen konden èn op het ys óa op den wal, in oone kiosk van r't bekende adres Haai lemmerstraat 208", z ch te goed doen aan broodjes met vleesch, dito's mot kaas, aan warme melk, bier, enz. Ken sestigtal personen nam aan den vreGd z urnen stryd deel, titels voor zicbzelven (in qnaliteit van behoeftigen), deels voor anderen. Dj prijzen bestonden in brandstoffen en loTens- luiidtUn en ieder kon iets winnen, naar de mate zijner outwikkelde schaatsenry dere krachten. Vanwege de IJsclub is ook to WouLrugge Zaterdag reeds gearbeid en met het maken van banen voor schaatsenrijders begonnenevenals overal elders valt or veel sneeuw te verwyderen. By aanhoudende vorst zullen ütdmans wetering en Woud watering ongetwijfeld heden goed berijdbaar zyn, hetwelk voor bezoekers van de wedstrijden op het meer, uit de richting der Kinstreek, van voel telmg is. Kon bediende van den banket- bakker R., te Oud u-Wetering, geraak to achter 7.yno sledo mot bestellingen 11. Yrydag door lut ys; eveneens de 15-jarige v. d. S., te' Rppweteiiiig. Beiden kwamen met den sJuik vry. Als eene b ij zonder beid in dozen koudon tyd des jaars deelt men on9 mede dat de wachter der brug aan den Haagweg over de nieuwe vaart verrast is geworden door een broedsel van acht kuikens! In den nacht van 27 op 28 Jan. j 1. werden by den landbouwer A. O., te Nieuw koop, een elftal eenden uit een gesloten schuur ontvreemd. De dieven lieten een jeneverflesch eneen kerkboek achter. Deze voorwer pen hebben de politie geholpen by het opspo ren der dader6, nl. zekere J. v. G., een per soon, dio reeds meermalen met de politie kennis maakto en nog een straftijd te goed heeft, en een inwoner der gemeente Ter-Aar. Beide dieven bevinden zicb in hechtenis. De y s c 1 n b „de Ryn streek", to Koudekerk, heeft hare werkzaamheden aan gevangen en is zoodanig gevorderd, dat hare banen heden gereed kernen. Genoemde ijsclnb strekt haro werkzaam heden uit van Leiderdorp naar Zwammerdam en n3nr het begin van do Brasemermeer. Men schryft ons uit Stompwyk: Ook de IJsclub hier is niet werkeloos gebleven. Do Nieuwe Vaart is berijdbaar, deels langs één, deels langs 2hanen. Verder is ook op Meerburg en de Bakkersloot een baan geveegd, zoodat er verbinding is mot den Vliet. Door sneeuw, spuien en waterloopen is echter het ys niet mooi, to meer, daar de tyd en do gelegenheid om verbetering aan to brongen to kort waren, en verbinding naar Zoetermeer is er nog niet Houdt de vorst aan, dan komt ook die en wordt ook de Nieuwe Vaart beter. Tegen Woensdag 6 Febr. a. s. zyn door dc Nieuwkcopscho ysclub 2 wsdstrijden uitgeschreven, nl. een hardrydery met hinder nissen voor jongens en een gewone hard rydery voor mannen. Alleen behoeftige in gezetenen kunnen aan do wedstrydon deel nemen. Aanvang dee voormiddags te 10 uren. Op bet perron van hotllollandscho Spoor station in de residentie werd Vrijdag een jongmensch aangetroffen, die, zooals later bleek, getracht had zich te vergiftigen. Hy zakte op een bank inoen en trok daardoor do aandacht tot zich. Naar het Ziekenhuis vervoerd, wist men daar bet vergif onsehaddyk te maken. De jonge man werd naar het station terug gebracht en keerde later met zyn inmiddels uit do hoofdstad ontboden vader naar Amster dam terug. De vorst heoft niet alleen liof- hc-bbers van schaatsenrijden een genoegen godaan, hy heeft ook een groot aantal werk- loozen werk verschaft. Op do banen der „Amsterdamscue IJsclub" byv. zyn per dag gemiddeld ongeveer 150 man aan den arbeid. In de afgcloopen week heeft bet bestuur niet minder dan ƒ1300 aan arbeidsloon uitbetaald. Bovendien zijn deze mannen Zatordag en ook Woensdag door een der leden van het bestuur op erwtensoep met worst en vleosch onthaald. Bil do uitbetaling ontving elk hunner een hal ven liter bier. Naar het „Ilbl." verneemt, is er een proces te wachton tusschon do „IJsclub" en de ge meente Amsterdam. B. en Ws. namelyk passen op do IJsclub de jongste belastingheffing om trent publieke vermakelijkheden toe, hetgeen de IJsclub op ten minste f600 zou komen te staan. De gobroeders Mo!, die met hun vaartuig op de Zuiderzee in het ys zaten, zyn gevonden I Op Urk werden zy aangetroffen door do porsonon. die op verkenning waren uitgegaan. Iemand te Hilversum, die aan het postkantoor een bankbiljet in betaling gegeven en daarvoor rijksdaalders terugont vangen had, bemerkte thuiskomende dat zich daaronder één bevond, die duidelijke ken merken droeg van valsch te zyn. De klank was doffer, de klour witter en het gewicht 1.5 decigram minder dan van een echten rijks daalder. De kroon staat niet juist midden boven hot schild, doch overigens scbynt het geldstuk zeer goed gegraveerd. Het draagt hot jaartal 1S74. Do brandweer te Rotterdam werd gisterochtend ruim 6 uren gealarmeerd voor 66n uitslaanden brand, ontstaan op do bovenverdieping van het pakhuis „Rusland", Kipstraat 68, in gebruik by den heer J. C. Klütgen, in bedden-artikelen. In een oogwenk stond deze verdieping in lichterlaaie, terwijl de brand zich al spoedig meedeelde aan de lager gelogen verdiepingen. Hot pand is door een brandmuur gescheiden van het huis van den heer J. W. Wtsterheff, banketbakker op de Hoogstraat, zoodat dit van de vlammen ver schoond bleef. Minder gelukkig was do firma Lulkie <St Crauenburg, papier-handelaars op de Hoog straat, wier pand eveneens aan de achterzijde byna tegen het brandende perceel aankomt. Daar moest do hulp der brandweer spoecig worden ingero pen, wyl het vuur zich daar mededeelde, zoo zelfs, dat do bewoners van het bovengedeelte het veiliger achtten een schuil plaats b\j de huren te zoeken. Ook do hoeren Gebr. Van Mei kora, meubel fabrikanten aan üe Kipstraat, wier huizen naast het pand „Rusland" gelegen zyn, zagen do vlammen op buu bezit overslaan, terwyl ook de firma Teek Cloppenburg, die eon groot pand bezit, dat voor op do Hoogstraat eu achter aan do Kip^traat uitkomt, zich bedreigd zag. Do brandweer, met groote macht aanwezig, had dus een moeilyke taak, te meer wyl zy den eigenlykon vuurhaard niet alleen van do Kipstraat af kou bestryken, doch hem ook door de reeds genoemde panden op do Hoog straat moest aanvallen. Het pakhuis „Ruslaud" is geheel verloren, zelfs het dak is ingestort. De overige panden hebben, behalve veel vuur-, ook enorme waterschade, vooral dat van de heeren Lut- kie Sc Cranenburg. Gistermorgen 11 uren was men nog bezig, de overblyfsolen van kapok, veeren, wollen dekens, zeegras, enz. uit het pakhuis te wer pen in d9 Kipstraat, waar zy bestendig onder water gehouden moesten worden. De materiëele schade zal zeer groot zyn. Onder begunstiging van prach tig winterweder haddon Zondag op do banen van de ysclub van Kralingen on omstreken, in tegenwoordigheid van duizenden, twee wed strijden plaats om het kampioenschap van Nederland op afstanden van 500 en 1500 meter, alleen voor bh. liefhebbers. Voor beide wedstrijden, welke volgens bet reglement van den „Ned. Schaatsenrydersbond" gereden werden, waren 17 mededingers inge schreven, waarvan voor beide 10 deelnemers opkwamen. Op de baan van 000 M. was het resultaat dat de 1ste prys, gouden medaille, werd behaald door A. Van Wely, uit Leeuwarden, de 2de, zilveren medaille, door J. M. N. Vrouwes, uit Haarlem, en de derde, bronzen medaille, door jhr. H. Yan Sminia, uit Doorn. By den beslissings-wodstryd word de baan van 1500 meter afgelegd door A. Van Wely in 2 ra. 59 3ea, J. M. N. Vrouwes in 2 m. 55Vs sec., Y. Roodenhuis Jr., uit Apeldoorn, in 2 m. 52 sea, en "W. Middelberg, uit Leiden in 3 ra. 6*/s sec. Alzoo werd op de lange baan do 1st© pr., gouden medaille, behaald door IJ. Roodenhuis Jr., de 2de pr., zilveren med door J. M. N. Vrouwes en do 3de pr bronzen mod., door A Van Wely. Een droevig geval. Den hoer. Th. B., raadslid to Heteren, overkwam Vrydag-avond omstreeks balfelf een ernstig ongeluk. Met zijne echtgenoot© in een tilbury naar huis keerende, geraakte het paard op den gladden weg langs de Linge te Zetten uit hot spoor, met het treurig gevolg, dat spoodig het heele gespan te water raakte. Gelukkig waren toevallig ds. Pierson en de loodgieter Van Noppen, van Zetten, nog mot een lantaarn op den weg, die natuurlijk ter stond toeschoteo om bystand te verleenen. In die barre koude en by het schemerend licht van een lantaarn en een stukje der groeiende maan door een dikke sneeuwlucht giDg het reddingswerk niet gemakkelijk, maar toch mocht men er eindeiyk in slagen aan de noga] stelle boorden van het „kleine rivierke" het echtpaar, hoewel druipnat, uit zyn netelige positie te redden en aan den wal te brengeü. Beidor toestand moet noga] redelyk zyn, nlottogenstaande zfj in het bolle van den winternacht een yskoud bad hebben moeten nemen. Het paard is by dit ongeval bezweken. De hoofdcond acteur der „Hol- Iandscho IJzeren-Spoorweg-Maatschappy," die dezer cagen by Warmond in een vlaag van waanzin den remmer verwondde, is thans naar een krankzinnigengesticht overgebracht, nadat by eenige malen voor den rechter van instructie was verschenen. To Parys en to Berlijn is gedu rende de laatste dagen zóóveel sneeuw ge varen, dat het verkeer daardoor groote vertraging heelt ondervonden. Ook in Italië is de sneeuw nog steeds aan de orde. Te Genua heeft zelfs de tram den dienst wegens de sneeuw moeten staken. Hetzelfde gebeurdo ook te Venetië. Op bet Balkan-schiereiland is de toestand nog ernstiger. De spoorweg verbinding tusschen Adriauopel en Konstantmopel is verbroken. Do koudo begint echter over.il te verminderen. Het proces-Joniaux te Antwerpen is Zaterdag-nacht om twee uren geëindigd met de ter-dood-veroordtf ling van mevrouw Joniaux. Het hof bad in overleg met de jury-leden en de verdediging besloten, dat het geding Zaterdag moest eindigen. Daarom was ©en avondzitting nooiig. Des middags om zes uren werd de zitting voor een uur gescborscht. Voor do avondzifting was de toeloop zoo groot, dat men letterlijk vocht om binnen te komen. Ofschoon in de zaal der „Pas Perdus" alken personen met een toegangskaart werden binnengelaten, was het godrang er zóó groot, dat men eenige oogenblikken het gegil der dames hoorde. De gendarmen en do presi dent zelf moesten tu sebenbeide bomen om de orde te herstellen. De verslaggevers hadden hun weg langs eon anderen kant moeten zoeken, anders liepen zy gevaar tegen het begin der debatten hunuo plaats niet te kunnen bereiken. Met het oog op mogelyke betoogingen by de uitspraak van het vont is 6n ten einde elke rustverstoring onmiddellijk te kunnen be dwingen, waren buitengewone maatregelen genomen. De politie der geheele stad was ge consigneerd; voer den dienst om het paleis van justitie was do politie met 75 agenten versterktin de kazerne der gendarmerie ston den 30 bereden gendarmen gereed. Even voor achteh hervatte de tweede ver dediger, mr. Gratis, zyn pleidooi. Doze advo caat, een der meest geachte leden van de balie en een uitstekend redenaar, wist voort durend zyn gehoor te boeion door zyn warme voordracht, die dikwijls roereud was, zonder echter ooit in pathos te vervallen. Gedurende de vele urer., dat by aan het woord was, hing de zaal aan zyne lippen; onder de diepste stilte werd da redevoering aangehoord. De beklaagde zat al dien tyd roerloos to luisteren geen enkele trek op haar gelaat verried wat er in haar gemoed omging. Do verdediger had zich vooral ten taak gesteld, de beschuldiging ten opzichte van Alfred Ablay te ontzenuwen. Hy betoogde dat de hoeveelheid morphine, die de beklaagde gedurende de tien dagen voor den dooi haars broeders had gekocht, niet buitengewoon groot was, en hield op grond van de getuigenissen der geneosheeren vol, dat Alfred Ablay aan een hartkwaal was bezweken. Zyn conclusie was, dat een veroordcsling onmogeiyk kon volgen. Om kwart vóór elven eindigde hy zyn pleidooi, na negen uren gesproken te hebben. De advocaat generaal antwoordde in een zaakryke, scherpe repliek, waarin vooral één argument byzonder trof Do verdediger had gezegd dat mevrouw Joniaux te verstandig was om, nadat reeds tweemaal het gerucht had geloopen, dat zy zich aan vergiftiging had schuldig gemaakt, voor do derde maal in haar eigen huis iemand te vergiftigen. De advocaat- generaal antwoordde hierop, dat het een ge woon verschijnsel is by de misdadigers* dio een eerste maal ongestraft biyvon. Mon heeft giftmengers gezien, dio tienmaal, twintigmaal opnieuw begonnen. Zoo ook mevr. Joniaux; op elke misdaad, waarvan zy beschuldigd is, staat om zoo te zeggen baar fabrieksmerk. Ik ben, verklaarde de advocaat-generaal, zoo zeer overtuigd van hare schuld, dat, indien er een vryspraak volgt, ik my met schrik afvraag wie haar volgende slachtoffer zou zyn. Daarom, heoren gezworenen, zet ik my met vertrouwen neer, in de zekerheid, dat gy een bevestigend vonnis zult uitbrengen. Mr. Graux was in zyne repliek veel minder krachtig dan in zijn pleidooi; blikbaar was hy zeer vermoeid. Hy las een brief voor van prof Stienon, die het waarschijnlijk acht dat Alfred Ablay aan een hartziekte is bezwoken, en eindigde aldus: „Ik weet zeer goed dat ik, de beklaagde verdedigende, de publieke opinio tegen mij heb, maar gy, gezworenen, zult u door het gemompel der straat niet laten influonceorcD, en gij zult die vrouw, die aan uwe gerechtigheid ia toevertrouwd, vry van hier laten gaan." De voorzitter vroeg aan beklaagde, of zy nog iets tot bare verdediging bad in te bren gen; toen het antwoord ontkennend luidde, vorklaardo do voorzitter do debatten gesloteD. Hy gaf daarop lezing van de volgende zes vragen, die de jury had te beantwoorden: lo. Is Maria Theresia Josepha Ablay, echt genoot© van Alidor Henri Joniaux, schuldig, to Antwerpen in de maand Februari 1892 vry willig en met inzicht van te dooden, een manslag gepleegd te babben op de persoon van Lóón ie Ablay; 2o. Is bovengemelde misdaad gepleegd door middel van zelfstandigheden, die meer of minder snel den dood kunnen veroorzaken, onverschillig op welke wyze die zelfstandig heden gebruikt of toegediend zyn; 3o. Zelfde vraag als No. 1 voor den dood van Jacques Van den Kerckhove 4o. Ztlfdo vraag als No. 2 insgelyks voor Van den Kerckhove; Go. Zelfde vraag als No. 1 voor Alfred Ablay; 6o. Zelfdo vraag als No. 2 insgelyks voor Alfred Ablay. Terwyl de jury beraadslaagde, stond buiten een dichte menigte den uitslag af te wachten. Do boulevard zag zwart van volk, ondanks koudo en sneeuw; al de koffiehuizen in den omtrek waren vol. Na eene beraadslaging van 45 minuten kwam do jury weer binnen. Het hoofd der jury, de heer Barboux do Roosteren, sprak met luider stem en de band op het bart: „Op mijn eer en goweten, voor God en de mensehen, de verklaring der jury is ja op alle vragen." Deze beslissing was met alge- raeene stemmen genomen. Een persoon in het publiek riep „bravo!" Do voorzitter gaf bevel, den eerste, die zich weer deed hooren, to arresteeren. De beklaagde werd daarop binn on gebracht en hoorde vreoselyk bevend de uitspraak aan. Haar toestand was op dat oogenblik deernis wekkend. Het hof verwijderde zich om te beraadslagen en kwam na vyf minuten terug; het vonnis luidde: de doodstraf, te voltrekken op een der openbare pleinen van Antwerpen. De voorzitter deelde aan beklaagde mede, dat zy drie dagen tyd had om zich in cassatie te begeven. Daarna werd zy naar de gevan genis teruggebracht in den celwagen, omringd door 30 gonöarmen, met de bajonet op het geweer, en door een sterk detachement politie. Het was 2 uur na middernacht. Toen het volk buiten het vonnis vernam, hadden er betreurenswaardige tooneelen plaats het gaf zijn woeste vreugde over dat vonnis lucht in dwaze liedjes en de veroordeelde werd op weerzinwekkende wyze uitgejouwd. Zoo is dan eindelijk dit proces achter den rug, dat een maand lang het publiek in de grootste spanning heeft gehouden. Het „Han delsblad v. Antw." trekt er de volgende moraal uit: „Do veroordeeling der beschuldigde zal door do overgroot© meerderheid van bet Antwerp- scha publiek, dat te recht of ten onrechto tegen haar ingenomen was, als oene verlich ting voor het openbaar geweten worden ont haald. „Onzo Vlaamscho bevulking is eerlyk in den grond en zij bogrypt de slinksche werking niet van dio vrouw, die door allo middelen, en do oueerlyk© het eerst, zich geld verschafte, om hare weelde- en pronkzucht te voldoen, en ton slotte vervalt in de misdaad! „Onze Vlaamscho bevolking veroordeelt dat voortduren! leenen, dat verpanden, dit spel, die duizend middelen om den gelddorst te lesschen. „Wat een voorbeeld, wat eene les voor iedor onzer t „Het scbitterondo huishouden Joniaux is verzonken in het slyk der oneer en cie beide wezens, zoo begaafd, zoo verstandig, die zoo'n plaats in do wereld bekleedden, virdwü'nen van het tooneel, de eeno in de verbanning, de andere voor eeuwig in de gevangenis. „En de eenvoudige burger, die tering naar nering stelt en eerlijk zijns weegs gaat, wel doende en niet omziende, zijne kinderen opvoe dende in eer en deugd, blfift fier het hoofd omhoog houden, in het volle besef zijner waardigheid als deftig en eerlijk man. „Dit vonnis is meor dan de veroordeeling eener vrouw, 't is de veroordeeling eener levenswijze, die zich in ons Vlaamsch Ant werpen wil indringen en die door ons Vlaamsch karakter wordt verworpen en verfoeid." Do „Indépendanco beige" gelooft niet, dat mad. Joniaux gebruik zal maken van haar recht om in hooger beroep le komen tegen het -vonnis der Antwerpsche rechters. „Er toch voegt het blad er by is bet niet onmogelijk, dat een fout in den vorm ge vonden worde by de behandeling van dit proces, dat zoo lang heeft geduurd en waarbij zoovele bijzonderheden ter eprako kwamen." Ook de „Inöëpendance" keurt de houding van het publiek zeer af. De koffiehuizen in de buurt van het paleis van justitie bleven den geheelen nacht open. In enkele daarvan was zelfs gezorgd voor muziok, ten eindo den bezoekers den tyd te helpen verdrijven. Veertig gendarmen te paard begeleidden den wagen, waarin de veroordeelde werd vervoerd. Overal werden vyandigo demonstraties ge houden. Het volk zoDg: „A bas Joniaux! II faut la pendref Les pieds en bant!" Indien het escorte niet zoo sterk ware geweest, zou men haar zeker vermoord hebben. Eerst, toen de veroordeelde vrouw weer in de go- vangonia was gebracht, keerde de kalmte ia de straten terug. Uit de Rechtszaal. Een zeer talryk publiek vulde heden de Rechtszaal te 's-Gravenhage, vooral de gereser veerde tribune, tot bijwoning van de behan deling der zaak tegen den heer J. J. Van Hoeken, 50 jaren oud, houthandelaar to Oegst- geest, aan den Marendijk, die terechtstond ter zake dat by in de tweede helft van Sep tember 1894 te Oegstgeest opzettelyk en wederrechtelijk schade heeft toegebracht aan de wallen en de baggerlaag van de sloot, gelegen aan de Aloëlaan, voor zoover dio wallen en die baggerlaag, toen toebehooronde aan do heeren P. H. v. H. en J. v. d. M., door in die sloot opzettelyk to (loon baggeren in de gedeelten, gelegen langs do tuinen van genoemde personen en wel in de helft dier sloot voor zoover die aan ieder van die boido personen toebehoorde, door welk baggeren do hun toebehooreudo gedeelten van die wallen zfln verzakt en eene hoeveelheid baggerspecie uit die sloot is verwijderd, waardoor do hun toebehoorendo baggerlaag is verminderd, terwyl voorts eenige vruchtboomen, toebehoorendo aan genoemden v. H. en staande aan den walkant van zyn tuin, zyn verzakt cn één dier boomen is omgevallen, welk baggeren beklaagde aldaar heeft doen verrichten, zonder daartoo gerechtigd te zyn en niettegenstaande hem vanwege de genoemde eigenaars was aangezegd dat hy niot in hun gedeelte van die sloot mocht baggeren, en dat hunne eigen dommen door het baggeren werden be- scbacigd dat zy voorts in den loop van September 1894, althans in den zomer van 1894 vóur 18 September to Oegstgeest eene gemeene scheidings schutting, scheidende het erf van mevrouw do wed. F. van het erf van boven- genoemden J. v. d. M., welke erven gelegen zyn aan bovenbedoelde Aloësloot, van welke schutting genoemden v. d. M. toon mede eigenaar was, opzettelyk en wederrechtelijk heeft doen afbreken en zoodoend© beschadigen en vernielen. Als eerste getuige werd geboord de heer P. H. v. H., commies t© Leiden, die eene woning heeft, gelogen iri do buurt van de Aloëlaan, waarvan de tuin grenst aau eene sloot. Getuige heeft 18 Sept. j. 1. van B. en Ws. van Oegstgeest aanzegging gekregen om dio sloot te doen uitdiepon. Don I7den Sep tember had by echter al ieman 1 in dio sloot zien baggeren en wel in het hein toobeboo- renae gedeelte. Get. vroeg op wiens Isst uit gebeurdo en kreeg ten antwoord: op last van mevrouw F. Eenige dagen later zag get. weer in ge noemd gedoolte sloot baggeren en hoeft toen de Rijkspolitie gewaarschuwd. Op de vraag van den president of do vrucht boom is gevallen ten gevolge van het bag geren, antwoordt get. bevestigend. Gevraagd welke schade get. voorts meent van hot baggeren gehad te hebben, antwoordt deze dat do sloot dieper is geworden en hy eeno schoeiing heeft moeten zetten. Beklaagde erkent dat hy last heeft gegeven tot baggeren. Jaren achtereen waren er klach ten gerezen over den onhoudbaron toestand van dio sloot en daar langer uitstel den toe stand slechts verergerde, heeft hij als lid van de commissie van fabricage order gegeven lot baggeren, hoewel het hem bekend was dat B. en Ws. van Oogstgeest eigenaren en aan- gelanden van do bewuste percoelen hadden aangeschreven. Hoe had bekl, dit wetende, dan daartoo last kunnon geven? Omdat volgens hem afstand zou zya gedaan van de laan ©n sloot „met alle daaraan ver bonden lasten en lusten", waaronder beklaagde rekent het onderhoud van al de slooten. di9 er op het bewuste tydstip, 17 Sept., waren. Maar, aldus do officier van justitie mr, Pleyte, hoe kon het gemeentebestuur eigenaren en aangelanden aanschrijven om voor het

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2