N°. 10722. Dinsdag 5 Februari. A0. 1S95. geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en geestdagen, uitgegeven. Leiden, 4 Februari. IPeiiilleton. net geheimziuiiige doosje. LEIDSCH DAG-BLAL PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maandenf 1.10. Franco por post1.10. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere rogel moer f 0.17^. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Officiëele KennisgeTtngeli. De Burgemeester der gemeonto Leiden; Ontvaogeo hebbende den etaat No. 75, aanwijzende de uitkomsten der moting en aohatting v n ge bouwde en ODgf-bouwoo eigODdommen, bedoeld bij le art. 15 en 23 der wot van den 26stoD Mei 1870 (3Uatsblad No. 82) totrokks'.yk d« grondi-elaa'ing: Brengt ter keDnia van belanghebbenden dat die opgave gedurende dertig dagen ter Seoretarie dezer gemeente ter inzage ia nederuelegd. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 2 Febr. 1895. F. WA8. Zyn reeds tal van vereenigiogen haar voorgegaan, Zaterdag-avond was de beurt van feestvieren aan de werklieden vereeniging „Eendracht zjj ons doel." Als plaats van bij eenkomst, waar de leden met hunne vrouwen en meisjes in zeer grooten getale waren opge komen, was gekozen de groote zaal van de Stadszaal, welke zelfs geheel gevuld en voor deze gelegenheid aan de rechterzijde van het tooneel keurig met frisch groen versierd was. De banier prijkte vóór dit groen. Te halftien opende de voorzitter, de heer P. J. Yan der Zanden, deze feestvergade- ring met een woord van welkom aan alle aanwezigen, er verder op zinspelende om welke reden mon dezen avond in de Stadszaal feestvierde. Spreker eindigde zijn openings woord met den wensch dat dit vijftiende jaar feest een feest mocht zgn, dat de kroon zou spannen boven voorgaande jaarfeesten. Uit het verslag van den secretaris, den heer S. Buys, bleek ook spoedig om welke reden men z(jn intrek in deze groote zaal had genomen. Bedroeg toch het vorige jaar het ledental reeds 259, gedurende dit boek jaar was het aantal gestegen tot 304; van daar dat men zich nu van een grootere lokaliteit had moeten voorzien. Werden door de moeste voorgaande vereeni- gingon de afgestorven leden herdacht, b\j de vereeniging „Eendracht z(j ons doel" had dit niet plaats; z(J mocht namelijk het voorrecht hebben geen harer leden door den dood te verliezen. Yerder bleek uit de uitgebrachte verslagen van den secretaris van het Weduwenfonds en van dien van heb Ondersteuningsfonds dat de flnantiëele toestand zeer gunstig is te noemen. Met ziekte had men, in aanmerking genomen het groote aantal leden, niet veel te kampen gehad; ook werd een woord van dank gebracht aan den commissaris Prins, voor zijne nauwkeurige plichtsbetrachting. Yó<5r het eindigen van die verslagen werd nog ter kennis van de vergadering gobracht, dat by het bestuur was ingekomen een circu laire van de Yereoniging „Schoolkindervoo- ding", welker cemmissle voor haar doel eenigen steun vroeg. Op voorstel van het bestuur werd Zaterdag avond voor dat doel eeno collecte gehouden, welke opbracht 10.16, een bedrag, dat het bestuur tegenviel; van zoo'n groote vergadering en voor zulk een goed doel bad het een grootere opbrengst verwacht; maar do voorzitter betuigde toch zijn dank aan de gevers. Kad het orkest vóór den aanvang der opening reeds eenige nommers ten beste ge geven, na het gesprokene deed het zijne fan fares weerklinken. Na het zingen van een welkomstlied kwam het gezelschap van den heer S. H. Bo^snach, uit Rotterdam, dat voor dezen avond geënga geerd was, aan de beurt om den feestvieren den eenige aangename uren te verschaffen. Dit operette- en specialiteitengezelschap is hier ter stede te goed bekend, dan dat het programma hier in byzonderheden zou be sproken behoeven te worden. Dat programma was goed variëerend en hetgeen ten geboore werd gebracht of te zien werd gegeven, scheen zeer in den geest der aanwezigen te vallen. Tal van toejuichingen toch vielen den optre denden ten deel. Van één nommer, buiten het programma, willen wy echter afzonderlijk melding maken het gold eene hulde aan het bestuur en de leden van „Eendracht zy ons doel," welke hulde met bengaalsch licht besloten word. Het behoeft niet gezegd te worden dat het reeds laat was alvorens het bal een aanvang Dam, hetgeen verder nog werd afgewisseld door komische voordrachten, evenmin als dat er door menig paartje met genoegen aan werd deelgenomen. Ten slotte: Het vijftiende jaarfpest van „Eendracht zy ons doel" is in de beste orde afgeloopen en het bestuur heeft zich voor zijne moeiten dubbel beloond gezien. Hedenmiddag ontvingon wy per Engelsche mail de Batavlasche bladen van 2 en 3 Januari, alsmede de „Deli-Crt." van 2 en 5 Januari. De Nederlandsche Botanische Vereeniging hield den 2den dezer hare wintervergadering in „Zomerzorg", by Leiden, onder voorzitter schap van prof. dr. W. F. R. Suringar, alhier. Nadat verschillende werkzaamheden van huis- houdeiyken aard verricht en enkelo nieuwe leden benoemd waren, werden eenige weten- schappoiyke mededeelingen gedaano. a. sprak de heer L. Vuyck, uit Leiden, over het ge slacht Potamogeton, terwyi door den heer H. J. Kok Ankersmit, uit Apeldoorn, enkele merkwaardige planten werden vertoond. Voorts bracht de heer H. W. Groll, van Haarlem, een groot aantal prachtige teekenlngen ter tafel, door hem gemaakt naar Indische teeko- ningen en ter plaatsing in 's Ryks Herbarium aangeboden. Dr. M. W. Beyerinck, uit Delft, besprak en vertoonde eenige Australische galvormingen; mejuffrouw C. Destróe, uit Den Haag, bood aan het Herbarium der vereeniging talryke door haar verzamelde zwammen aan, de heer F. W. Van Eeden, te Haarlem, gaf aan de bibliotheek enkele geschriften ten geschenke, en vertoonde een stuk eikenhout, uit Engeland afkomstig, dat groen gekleurd is door een daarin groeiende zwam, waardoor het hout bruikbaar is in mozaïek-werk als inleghout. Ten slotte liet de voorzitter een graphische voorstelling, oen stamboom, van het plantenryk zien, die een duidoiyk denkbeeld gaf van do verwantschap tusschen de grootere en kleinere groepen van planten. De volgende zomervergadering zal gehouden worden te Hengeloo (Overysel). Voor de betrekking van onderwijzer aan de openba>e lagere school te Hillegom, op eene jaarwedde van f 600, heeft zich een 15 tal sollicitanten aangomeld. Gedurende de maand Januari 1895 heeft zich aldaar een 45-tal jongelingen doen inscbry ven voor de nationale militie, voor do lichting 1896. Het aantal ingeschrevenen voor de na tionale militie in de gemeente Lisse voor de lichting 1896 bedraagt 21. Het vorige jaar bedroeg het aantal inge schrevenen 32. Van de lotelingen uit de gemeente Lisse, lichting 1895, die in Maart a 8. in dienst zullen worden opgeroepen, hebben zich 2 bereid verklaard bij do zeemilitie te dienen. Te Oude-Wetering zal op Donderdag 7 dezer, des avonds te halfzeven, in deRemon- strantsche kerk, eene lozing worden gehouden door ds. L. N. De Jong aldaar; het zangkoor der aldaar gevestigde afdeeling van den Neder landschen Protestantenbond zal zyne mede werking verleenen en eenige nummers uit zyn bundel ten beste geven. Zaterdag voormiddag deed H. M. de Ko ningin te '6-Gravenhage een arresledevaart door hot Bosch en keerde door het Voorhout in de slede naar het Paleis terug. Des namiddags te halftwee reden HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes en gevolg naar de voor H. M. gereserveerde ysbaan achter het palei8 het Huis ten Bosch. Do Koningin bewoog zich goruimen tyd op schaatsen op de spiegelgladde baan, ter wijl de Koningin Regentes met een hofdame op en neer het pad langs de baan wandelden. Eon menigte toeschouwers bewoog zich op den weg, welke zich langs de baan en het kleine Loo uitstrekt, om getuige te zyn van het ysvormaak dor jeugdigo Koningin, welke nu eens alleen reed, dan weder in oen ry met de dames en heeren van Hr. Ms. gevolg. Te 's-GraveQhage is plotseling over leden jhr. mr. M. C. H. ridder Pauw van "Wieidrocht, kamerheer in buitengewonen dienst van wijlen Z. M. den Koning sedert 25 Februari 1853. De overledene maakte ook vele jaren als lid deel uit van don Hoogen Raad van Adel. Tal van muziekinstellingen, in de eerste plaats de opera, verliezen in hem oen krachtigen steun en milden beschermer. Gistermudag te 12 uren werd de ten toonstelling van rijwielen in een der zalen van het „Paleia voor Volksvlijt" te Amsterdam geopend. De heer Edo J. Bergsma, voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Wielrydersbond, sprak de aanwezigen toe. Hy herinnerde aan de eerste rywielententoonstelling in eene naakte loods, waar regen en wind vry spel haddon, en waar links en rechts eenige rywielen ten toongesteld waren. Het was ook nog zoo heel lang niot geleden, dat de handel in handen van schoolknapen was, en dat de dorpssmid do meest bekende fabrikant was, en thans ziet spr. voor zich de leden van het uitvoerend comité, allen mannen, die aan het hoofd van uitgebreide zaken staan. Toch voelt Nederland zich nog kleinwaar in Engeland 240 fabrieken bestaan, welke aan 25,000 werklieden den kost geven, leven in Engeland 50,000 gezinnen van het rywiel, dat per jaar twintig millioen gulden omzet. Toch zyn de resultaten ook hier voorloop'g bevredigend, daar Nederland reeds eenige fabrieken telt met een omzet van ƒ500,000. Verder ging spr. na welke reusachtige vor deringen het rywiel gemaakt heeft. Voor het streven der vereeniging „DeRywiel- industrie" voelde spr. alle sympathie, en het was hem aangenaam haar te kunnen steunen. Met den wensch, dat deze tentoonstelling er toe mocht bydragen om het rywiel meer en meer populair te maken, verklaarde spr. de tentoonstelling geopend. (Toejuichingen). Nadat de eerewyn rondgediend was, begaven de aanwezigen zich naar de tentoonstellings zalen, die een zeer aangenamen aanblik op leveren. By den ingang van de groote zaal verkrygt men al dadelijk een denkbeeld van hetgeen de A. N. W. B. reeds voor zyne leden gedaan heeft. In het midden bevindt zich een tafel, welke aan eene zyde wordt geflankeerd door een waarschuwingsbord, het model vertoonend van die, welke van Bondswege by gevaarlijke hellingen in Brabant, Gelderland en Limburg z(jn geplaatst, en aan do andere zyde door een model wsgwyzer, gelyk dio eveneens van Bondswege op den weg Rotterdam Utrecht zyn opgericht on zooals deze in het aanstaande jaar, ten behoeve van hun weg zoekende wielrijders, nog op meerdere wegen in ons land geplaatst zullen worden. Onder de vitrine op de tafel worden geëxposeerd gouden, zil veren en bronzen kampioens- en andero medailles, zooals de Bond die op zyn wed stryden voor zyn leden uitlooftzilveren bekers zyn praebtigen reiswyzer; oude jaargangen van „De Kampioen" terwyi op de wandvlakte achter deze tafel een proefblad is opgehangen van den nieuwen Atlas van Nederland. Van de 33 firma's, die ingeschreven zyn, vertegenwoordigen 22 een Engolsch fabrikaat, 6 een Hoüandach fabrikaat, 3 een Amerikaansch, 2 een Fransch en 1 een Duitsch (één firma representeert een Engelsche en een Ameri- kaansche fabriek). Er zyn to zien: 499 Engolscho machines, 83 Hollandsche rywielen, 33 Amerikaansche, 19 Duitscke en 19 Fransche. De tentoonstelling zal opgeluisterd worden door promenade concerten van den heerCoenen, on orgel concerten van den heer W. De Vries. De minister van marine heeft den luit. ter zee 2d® kl. G. J. Kniphorst, uit Oost Indie in Nederland teruggekeerd, op non-activiteit gesteld. By koninkiyk besluit is de zilveren eere- modaille der orde van Oranje Nassau toege kend aan den bode by het departement van oorlog, A. De Bruin. Pensioen vorleend aanF. Hoyer, ontvangor der directe bel. te 's Gravenhage, ƒ3000; L. H. L. Frins, commies lsto kl. by 's Ryks bel., 520 's jaars. Op zyn verzoek, eervol ontslag verleend aan P. J. Van Dyk van Matenesse, als dijkgraaf van het waterschap Nieuw Matbenesse (Z H.) EER4TE KAMER. Aan de orde is Hoofdstuk VI (M-trine.) De heer Van Alphen is niet geheel voldaan over het voorgestelde type van kruisers, daar deze geeD zeil zullen kunnen voeren, wat een groot nadeel is, daar wy geen kolenstations zooals Engeland bobben. Zeiltuig kan aUnog worden aangebracht zonder prysgevmg der goeae eigenschappen van de kruisern. Ook betreurt hy, dat de schepen, een koperen huid zullen missen, daar nu spoedig aanvoeling en dus vermindering van de snelheid is te vreezen Ook het type der ketels acht hy minder geschikt voor schepen die lange reizen moeten maken. Spr. geeft verschillende wen ken omtrent den bouw dezer schepen. Spr. is pyniyk getroffen door de woorden van don heer Van Vlymen in de andero Kamer, dat er gebrek aau samenwerking zou geweest zyn op 26 Augustus tusschen marine en leger op Lombok. Hy vraagt om volledige inlich tingen te dezer zake door den minister, die nu wel de volledige rapporten zal hebben ontvangen. Ook dringt spr. aan op een vaste organisatie van den aanbouw van schepen. De heer Rahnsen komt op tegen de denk beelden van den minister omtrent den loods- dienst. Deze wil geen stoomloododienst, maar de loodsen door sleepbooten aan boord laten brengen. Spreker'constateert dat er dan wel eens verschil zou kunnen ryzen tusschen den kapitein van de sleepboot en den loods, dat niet nuttig zou wezen voor den loodsdienst. Ook meent hy, dat er wel in verschillende gevallen vryheid kan gegeven worden van do verplichting om een loods te nemen, niet zoozeer bywyze van begunstiging, maar meer ter ogaliseering. Do Minister van Marine dankt den heer Van Alphen voor diens instemming en steun. Ook de Min. hecht veel aan zeiltuig, maar hy moet met den tyd meegaan en doen wat men elders doet: het zeiltuig er aan geven. Uit een onderzoek, door zyn adviseurs in Engeland ingesteld, bleek, dat daar het zeiltuig geheel werd afgekeurd en onmogeiyk geacht op deze kruisers. Een koperen bekleeding is niet alleen kostbaar, maar de daarmede vroeger opgedane ervaring is niet aanlokkelyk. De minste schok dwingt tot reparatie. De waterp(jpketels worden slechts gebruikt by volle vaart en zyn dan in een half uur voor den dienst gereed. In den regel zyn de cylinderketels in gebruik. De rapporten over het gebeurde op 26 Aug. heeft h(j nog niet ontvangen. Hy hoopt ze later te kunnen mededoelon. Tegon oen stoomloods- dienst overwegen b(j den Min. nog steeds do finantiëele bezwaren. Voor het naar bulten breDgon van loodsen door de sleepbooten to IJmuiden bestaat een contract, zoodat cea- flicten niet te vreezen zyn. Tegen het ver leenen van vry8tellingen voor loodsgeldbetaling bestaan by den Minister bezwaren. De heer Fransen Van de Putte meent dat zy, die voor schepen type A stemden, zser good voor de nu voorgestelde kruisers kunnen stem men, die grooter snolheid hebben en meer snelvurend geschut. Hy waarschuwt tegen een wettolyke organisatie van hot marino-matoriéol, daar dit zal blyken niet mogeiyk te wezen en id Dxu kwamen or drie personen, die graaf Brodie op een of andere wijze kende. Ten eerste Maria Orano, die Morton mot den graaf had zien spreken. Dan Dorothea Anderson, dio verbonden was aan het theater, dat hij geregeld bezocht; en ton slotte lady Bent, wier bijzondere lieveling by scheen te zyn en die Ly ongetwyfold op de een of andere manier in zyn macht had. Dit alles ging door myn hoofd, terwyi ik in den trein zat, die naar Chaiing-Crosa stoomde. Ik zat alleen in een coupé eerste klasse, 't Was er een, waarin het schot byna tot boven toe loopt, maar eene opening laat, die in 't midden zoowat een voet breed is. Het plotselinge knarsen van den waggon, doordat er geremd werd, toen wy Victoria- station binnenstoomden, deed my uit myne gedachten opschrikken en ik hoorde twee heeren den coupé naast my binnengaan. De trein stoomde verder in de richting van St.-Jamespark, en voordat ik m|J weder met myne gedachten kon bezighouden, werd ik afgeleid door de twee mannen naast my. Één van hen herkende ik aan z(jn tongval als een Schot. - En ik zeg je, zeide hy, - 't' was een buitenkansje, dat kern door den Hemel werd toegezonden. Ik had ebn wissel van 2000 pond voor hem (hier daalde de stem een weinig, maar daar ik aandachtig toeluisterde, kon ik er nog wel iets van verstaan); het zag er uit, alsof lord Senfrey 't geëndosseerd had, maar lord Senfrey's handteekening was valsch. Dat kan ik niet gelooven, zeide de andere. Het is toch waar. Ik had hom gezegd, dat hy den wissel om twaalf uren den vol genden dag moest betalen, en den volgenden dag bracht hy my het geld, en Ik gaf hem den wissel. Gy verbaast my, zelde ds andere man. Ik heb altyd Martin Veymor voor een der eerlykste manschen aangezien. Dat is hy ook, daar twyfel ik niet aan, vervolgde de Schot. Het is zyn vrouw. En ik zeg je, dat het een buitenkansje voor hem was, want ik had liem gezegd, dat ik de zaak anders voor het gerecht bracht. Dat was eene ontdekking! Martin Veymor zat niet alleen tot over zyne ooren in de schulden, zooale ik wist, maar hy was zelfs bedreigd met voor 't gerecht te worden ge daagd, wegens valecbe handteekening, op denzolfden dag, toen lord Senfrey vermoord wae. Toen de need zoo boog wae gestegen, had zyne vrouw waarschynlyk niet geaarzeld, en tusschen Scylla en Charybdie had zy waar- scbyDiyk gestreden voor de vryheid van haren man, door zyn broeder te vermoorden. Ik bleef etil zitten tot Channg-Cross. En daar ik er hier uit moest etappen keek ik eens in den coupé, waarin de twee heeren zaten, en in één van hen herkende ik den heer Muir Macra°, den algemeen bekenden geldschieter uit Duke-street. De zaak werd hoe langer hoe geheimzinniger en er werd veel behendigheid vereischt om ze te kunnen ontwarren. Toen ik thuis was gekomen, nam ik het kleine witte stukje papier, dat ik in Eaton- Square gevonden had, uit myn zak, en met behulp van een vergrootglas bekeek ik het nauwkeurig. De letters waren geschreven door iemand, die een ronde pen gebruikte, want de moeste letters waren opzy dikker aan de op- en neerhalen. Het papier was glad, stevig, wit schrijf papier, waarschynlyk van een brief afge scheurd. 't Was van een goede qualiteit, ge ribd en met loodrechte waterlynen. Op myn stukje was eene wateriyn te zien. Ik kon geen ander watermerk vinden, bebalve in een hoekje een klein, byna driehoekig merk. Ik bezig de letters voorzichtig. Ze waren door een geoefend schryver geschreven, die zyne of hare hand wilde verdraaien. Sommige letters waren heel goed gevormd, andere wat onregelmatig en stellig opzettelijk verdraaid. Do eersto letter op het stukje papier, een S, was er zoo een. Een kind maakt, wanneer 't begint te schryven, zulk een letter, maar de misdadiger had by de laatste letter, een R, de voorzorg uit 't oog verloren. Deze wae heel dun en de ronding van boven en aan 't eind waren krachtig en met zelfvertrouwen geschreven; maar da les van de R was prachtig rond en de onderhaal eindigde scherp, zoodat duidelyk waB te zien, dat de letter vlug en met vastheid van band geschreven was. Maar ik kon uit het schrift niet opmaken, of 't eon mannen- of vrouwenhand was. Ik helde er toe over, 't schrift voor dat van een man te houden; maar dan bedacht ik my, dat er heel weinig manuen zyn, (lie een ronds pen zéé houden, dat 't dikke gedeelte buitenwaarts komt. 't Zyn meestal vrouwen, die een ronde pen zoo gebruiken. Maar 't kon natuurlyk best, dat eene vrouw het geschreven had, en dat een man met haar samen de misdaad ge pleegd had. Terwyl ik hierover nadacht, viel myn oog op den brief, welken ik des morgens van lady Bent gekregen had, en myn blik bleef er op staren, alsof 't een slang was; want waarlijkdie brief was met een ronde pen, buitenwaarts gehouden, geschreven. Ik var- geleek het papier met myn stukje. Maar dear was geen overeenkomst. Ik vergeleek ds letters op myn brokje papier met de letters in baren brief. Daar was geen over eenkomst in, en daar kon ook natuurlyk geen andere zjjn dan die van twee schrijvers, die op dezelfde wyze hunne pennen houden. Maar 't feit wae onbetwistbaar, dat op dat drommelsche stukje papier met een ronde peD geschreven was, die buitenwaarts wae gehouden, en dat lady Bent ook geschreven had met een ronde pen, die zy buitenwaarts hield. Dat kon elk duidelyk zien, die den brief zag. 't Eerste, wat ik doen moest, was 't schrift krygen van al de menschen, die ik verdacht. Daarom schreef ik een kort briefje asn lady Senfrey, waarin ik haar vroeg, of ik haar den volgenden morgen even kon spreken. Ik liet dit door een bjjzonderen bode be zorgen. Toen stuurde ik door mijn klerk Weatborby een kort briefje aan mevrouw Anderson, waarin ik haar iets vroeg over een vriend, die toen in Afrika was en dien zij kende. Wat 't eerste betreft, werd ik teleurge steld, want lady Senfrey antwoordde por telegram. Myn briefje aan mevrouw Anderson kwam terug met deze woorden, in den hoek gekrab- beid: .Bezig mot repeteeron. Weet het niet. Vergeef myn gekrabbel. D. A." Hier kon ik niets uit opmaken, want 't was met potlood geschreven, terwijl zjj er zeker by had gestaan. Ik zou 't weer eens moeten probeeren. Dienzelfden middag bracht Morton my Sprat. Hy bad 't lange baar gekamd en hem gewaeechen en behalve den zilveren halsband had by nog oen blauw lint om don hale. In Mortons oogen standen tranen, en hy ken haast niet spreken, toen by Sprat op de sofa zette. - Mylady heeft 't weer aan den stok gehad over Sprat, zeide hy, en nu dacht ik, dat hst maar beter was, als ik hom by u bracht. Toen zuchtte hy en zyn stem beefde. Als myn meester het wist, zeide hy, by zou zich zeker hy wilde zeker zeggen ,in zyn graf omdraaien", maar hy vol tooide den zin niet. (Wordt vervol'ji.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1