v MENGELWERK. v JFinantiëele Kroniek. De stemming der Beurs kenmerkt zich tegen woordig door tweo scherp tegenover elkaar staande houdingen, eene zeer gunstige, voor de Eiiropaosche waarden, on eene buitengewoon gedrukte voor de Amenkaansche markt. Toonde vroeger de geheele Beurs nu en dan nog eenige gevoeligheid, wanneer een der af- deehngon in byzondore stemming verkeerde, tegenwoordig staan zy ieder op zichzelf, en noch de bijzonder opgewekte geest aan den eenen kant, noch de treurige toestand aan den anderen, zijn in staat wedeizydsehe invloed te doen gelden. Wat do atrooming der Europeosche waarden aangaat, kan niot worden ontkend dat zy lang zamerhand eene sterk opgaande beweging heeft aangenomen, en een hoogtepunt heeft boreikt, waarby men zich afvraagt of de koersen, door vele fondsen bohaald, wel in verhouding zyn met de innerlijke waarde. Toch schijnt de rijzing nog niet aan haar laatste woord te zijn, wanneer men namelijk in aanmerking neemt dat verscheidene solide buitenlandsche fondsen, welke nog vier percent rente afwerpen, on geveer den pari koers (nl. den koers, welke ongeveer overeenkomt met het eventueel aflos singsbedrag) hebben bereikt, terwijl daaren tegen by andere staatsfondsen, van gelyke soliditeit, by oen d r i e-percents-rentevoet, de pari-koers reeds overschreden is. Het is dan ook opmerkeiyk dat in den laatston tyd vool vraag wordt waargenomen voor 3-pcts.-Russischo fondsen, welke voor namoiyk door Farys worden gekocht, waar men het verschil tusschen de koersen der 3 pcts.-Russische en Duitscho fondsen in het voordeel dor eersten beschouwt. In het buiten land is men trouwens reeds lang aan een pcts.-rentevoet gewend en ook hier begint men zich langzamerhand met het denkbeeld vertrouwd to maken om oene rente van 3 pet. oils nomiaal te beschouwen. Hoewel dit echter, begrypelykerwyze, nog niet heel grif gaat, kost het toch reeds veel minder moeite om by geldbelegging met eene dorgelyke rente opbrengst genoegen to doen nemen. Trouwens, do conversie onz9r S'/j-pcts.-W. Schuld is niet ver meer af en wordt daarmedo nu reeds in allo opzichten rekening gehouden. Ten bewyze hiervoor diene dat in den loop dezer week voor de 3-pcts.-Nederl. W. Schuld hoogor koers werd besteed dan voor de 3'/a-pcts.-W. S. en dit wel alleen daaraan zal zyn too to schryven, dat men liever de voorkeur geeft aan geldbelogging, waarby conversie in den torsten tyd is buitengesloten, dan voor ongeveer geiyken koers een fonds te nemen, hetwelk reeds in het volgend jaar wel ter aflossing zal worden opgeroepen. Do markt dor Tabakwaarden had een min of moor bewogen verloop, afwisselend ongeanimeerd en willig. Dezo laatste stemming kon behouden biyven, hoewel voor sommige het geleden vorlies niet kon worden ingehaald. Aandoelen Noord-Bom oo hebben bitter weinig van do jongsto koers verheffing over- goboudon. Aandeelen Neder 1. Handol-maat- 6 c b a p p ij bloven voortdurond in vaste hou ding. In de eor8te plaats zyn hierop de betere suikerprijzen van invloed, doch vooral zal daartoo ook medewerken het onlangs genomen besluit, om de roscontro voortaan maandelijks to doen plaats hebben, waardoor de grove speculation wel oenigszins getemperd zullen worden. De koers der aandeelen Petroleum- b r o n n o n was steeds vooruitgaande, ten gevolge van speculatieve aankoopen, welke echter vooralsnog alleen gobazeord zyn op verwachtingen, dat, naar hetgeen reeds om rent don tegenwoordigen stand der zaken bekend is geworden, zeer gunstige resultaten tullen zyn verkregen. Een zelfde bewoging s sodert eonigen tyd ook op te merken in aandeelen Panopticum, welke voor specu latieve belegging worden opgenomen met het oog op de aanstaando tentoonstelling te Am sterdam. Pandbrieven der North W. Pacifio- Hypotheekbank bobben oen rustiger markt, waardoor do pryzen langzamerhand kunnen verbeteren. De zoo ongunstige be richten, omtrent deze instelling rondgestrooid, moeten nog stoeds bewaarheid worden, on do vpeculatio bemerkt wol, dat het publiek op slit punt ongolooviger bogint to worden. Een gebeol tegenovergesteld verloop hadden obli gation Duinwater- Maatschappij, nu het duidelijk blykt hoe de kans voor do Maat- schappy, om met do gemeento Amsterdam tot een vergoiyk te komen, ongunstig staat. In hot daaromtront uitgebracht rapport wordt over do houding, door het gemeente bestuur van Amsterdam aangenomen, een allesbehalve vloiend oordeel uitgosprokon, hetgeen dus nog minder hoop doet verwachten omtrent eene biiiyke regeling. Voor minwaarden trad eene scherpe reactie in, in navolging van Parys on Londen, welke echtor door een spoedig borstel word gevolgd. Do 8poculatiewoode voor dergclyko waarden hoeft in genoomde plaatsen een buitongewone hoogte boreikt; onze Beurs zal oven wel niet rouwig behoeven te zyn, dat mijn aandeelen hier slechts sporadisch voor- komon. De Europee&ehe Staatsfondsen hadden byna Z' ndor onderscheid een zoor gunstig verloop. Fort ugoezen maakten op de algemoono willigo houding oene uitzondering, daar de onguns'igo politieke berichten uit Brazilië op deze fondsen hun invloed dedon gelden. 11 a 1 i a n o n waren vry belangryk boter, terwyi voor Oostonryksche en Rus- si s c h o waarden slechts van eene zeer vaste markt melding kan worden gemaakt. Omtrent de Turksche schuld verneemt men dat ernstig het plan wordt besproken, om de rente betaling der geconverteerde obligatiën mot V4 pet. te verhoogen, en hiertoe met de Sep tember-coupon over te gaan. Vreemd klinkt daartegen het gerucht, dat in overweging zou zyn genomen, om, ten opzichte van het ge nomen besluit betreffende de verhoogde uit- keering der Turksche loten, nog een jaar met de uitvoering daarvan te wachten. Heel geloofwaardig klinkt dit bericht niet, in ieder geval toonde het koersverloop der loten, dat men zich omtrent dit voornemen nog niet erg ongerust maakt. Madrid-loton ondervonden eenigen terug gang, ten gevolge van verschillende geruchten, waaruit kon worden opgemaakt, dat de onder handelingen nog niot hebben gevoerd tot waar men wezen wil. Een bericht batrcffondo eene kleine bystorting op de loton, „om met meer kracht het tot stand komen der regeling te kunnen bevorderen" (men is er dus nog niet), laat in het onzekere, of deze (zeer geringe) storting van allo houders zal worden gevor derd, dan wel of zy vry willig biyft. Onder de Europeesche spoorweg- waarden trok een zeer belangryke voor uitgang der Z u i d-I t a 1 i a a n s c h e obli gatiën byzondor de aandacht. Qroote aan kooporders uit Beriyn gaven hiertoe aanleiding, evenals het ontbreken daarvan, den volgenden dag, reactie te voorscbyn riep. Aandeelen W a r 8 c h a u-W eenen ondervondon eene flinke vorbetering, in verband met eono zeer gunstige raming van hot aanstaande dividend. Van de Z u i d-A merikaansche fond sen valt weinig mede to deelen. Uit Brazilië komen berichten van binnenlandsclie onlusten, en Mexico komt met conversie-plannon voor den dag, waarby de keuzo zou gelaten worden tusschen oen 3- of een ö-pcts.-fonds. En Amerika? Dat de treurige toestand in dit land niet zonder eenige spanning wordt gevolgd, is, dank zy het kolossaal belang, hetwelk het Hollandech kapitaal nog by dit lieve land heeft, niet te vei wondoren. De Amerikanen zijn lieden, die alles voor geld opofferen, eer en goodo trouw, welvaart en staatsbelang. Dit „practische" volk is voor een goed deel oorzaak, dat het land in vliegende vaart diep in de grootste moeiiykheden en zorg geraakt, waartegen met groote krachts inspanning zal moeten worden gestreden. De onverkwikkeiyke toestand der schatkist, het wegvloeien van het goud en nog zooveel moor, is slechts het govolg van partyzucht, van den stryd tusschen republikeinen en demo craten, welke nu don stryd tusschen het zilver en goud aanwakkeren, om hunno party te doon zegevieren, al kreeg do welvaart van het land er ook den genadeslag moe. Het is Diet zonder grond, dat president Cleveland hierop in zyne Boodschap doolt, wanneor hy zegt dat de pogmg om den finantiëelen nood af to wenden, „niet kan slagen, tenzy zij ondernomen worde vry van do vooroordeelen der partyschap, en mot het onwrikbare voornemen de verleiding te weerstaan om voor eene partij voordeel te behalen," en naderhand or nogmaals op te wyzen „dat het gevaarlykste element gelegen is in de middelen, toegepast door hen, die met de goudonttrokkingen voor zichzolven uitstekende zakon makon." Toch moet met dorgelyke lieden gehandeld en onderhandeld worden; het treurige is echter daarby, dat er zoo bittor weinig hoop bestaat, dat een werkelyk in het belang van hot land zy'nde maatregel zal worden gonomeD. Jnlusscben biyven do spoorwogtoe6tanden hoogst zorgeiyk en komt mon nog weinig tot goeden ommekeer. Het bericht, dat do Juli- coupon van 1894 der 5 pcts.-gecons. Isle hyp.- oblig. Utah Northern botaalbaar is gestold, bracht voor sommigen der U. P.-waardon een gunstiger stemming teweeg. Daarontegen bleven Orogon Short Coll. Trust onop- houdoiyk by belangryke bedragen aangeboden, waaronder de koersen zeer te lyden hadden. Voor Missouri-waarden bestond woinig be langstelling en maakte de betaling der rente op 1 Februari op do Inoome-bonds, wei nig indruk. N or folk-W os tern-waarden ble ven aanvankeiyk flauw gosterad, door do meer veld winnende overtuiging dat by het voortbestaan van den togenwoordigen toestand in Amerika do Maatschappy tot eeno reorga nisatie zal moeten overgaan, daar de inkom sten niet meer voldoende zullon blyken om de vaste lasten te dragen. Toch moet men er voor waken zich by doze waarden niet al te zeer door angstige voorspiegelingen tot verkoop te laten verleiden, aangezien de obli gatiën door oen zeer waardevol onderpand zyn godekt. Eindeiyk 1 zal nu in de Atchiso n-zaak door de Hollandscho houders dor 4 pets.- Algem.-Hyp.-O'olig. een flinker houding worden aangenomen. Jammer echter dat er in hun kamp eeno ernstige verdeeldheid heerscht. Ongevraagd en vry zeker ongowenscht, heeft do firma Hope Co., te Amsterdam, zich als vertegenwoordigster der 4 pets. oblig.-houders in Amerika opgeworpen, terwyi deze firma zeer groot belang hoeft by de (5-pcts. Notes. Het is mooilyk aan te nemen dat beide categorieën door eenzelfde vertegenwoordiger kunnen worden in bescherming genomen, daarvoor zullen de verschillende belangen (mon denke aan het spreekwoord: hot homd is nader dan de rok) wel to veel met elkaar in botsing komen. Do wensch van oen aan zienlijk aantal houders van 4 pcts.-Algem.- Hyp.-Oblig. is dan ook om door een geheel zelfstandig comité vertegenwoordigd to worden, geheel afgeschoideu van de firma Hope. Hieromtrent nu zullen dio houders in eene Dinsdag a. s. te Amsterdam to houden ver gadering mooten beslissen. Wat echter algemeen groote bevreemding en ontevredenheid heeft opgewekt, is de hou ding, door het Bestuur der Yereeniging voor den Effectenhandel hierbij aangenomen. Ge woonlijk werd tot het bijwonen van dergelijke vergaderingen alleen vereischt opgave van nummers der obligatiën, welke men ver tegenwoordigde, en dit, om zooveel mogelyk een ieder in de gelegenheid te stellen de ver gaderingen te kunnen by wonen, ten einde zyn belangen te helpen verdedigen, al had men niet de vrije beschikking zijner stukken. Hier, waar het juist zulk een buitengewoon groot belang goldt, wordt op eenmaal een zeer be lemmerende voorwaarde gesteld, nl. depo neering der obligaten gtëischt, zoodat men zyn bezit uit handen heeft to geven, daarge laten de onmogelykheid om to beschikken over stukken, in prolongatie liggende. Eeno dergelijke ongewone bsmoeilyking is onverklaarbaar en er moeten wel factoren van grooten invloed aanwezig zyn, om het Bestuur tot het nemen van een zoo belemmerenden maatregol te hebben doen besluiten. Dat de maatregel van het Bestuur weinig vleiend wordt beoordeeld, ligt voor do hand. Rhjnlandsche Bank. Vervlogen eluk. Uit het Fransch van C. Luctor. Is or schrillor contrast dtnkbaar dan tus schen de voorbereidselen tot oen groote fees- tolykbeid en de halve duisternis, het gedempte fluisteren dat heerscht aan hot ziekbed, dat weldra een sterfbed zal worden? In oen der Franscho academiesteden klonk den goheelen zomernacht door het geklop der hamers en hot luide, vroolyke gepraat en gescbeits der werklieden, die huis aan huis de stellages opsloegen en de vetpotjes in de yzerdradon plaatsten, die paal met paal ver bonden voor de illuminatie vau den volgenden avond. Den volgenden dag zou de goheelo stad in feestdos gehuld zyn, ter eere van de feest vierende 8tudeeronde jongelingschap, dio in groote ommegangen door de stad haar prach tige historische kostumes zou laten bewon deren door de opgewonden, van heinde en ver toegestroomde menigte. Dat drong ook duidelijk door tot het oor van eon man, die, met het aangezicht in de handen verborgen, als het boeld der stomme smart, in do diepste wanhoop nederzat a3n de spondo van een jonge vruuw. Door de wyd- geopende vensters drongen steeds duidelyker de slagen door van den hamer, waarmee mon de spyker3 in het hout dreef. HjJ beurde het hoofd op en wierp een angstigen blik op het gelaat dor zieke, van wie mon bij hbt flauwe licht van het nachtlampje ternauwernood do omtrekken van het gezicht en de rusteloos in beweging zflnde handen kon onderscheiden. Geen geluid scheen door to dringen tot do slapende, dio met halfgeopende oogen en oen pynlyken trok om de bleoke lippen, stil neder- lag. Behoedzaam reos do gebogen gestalte op on sloot het raam. Een oogenbhk liet hy zyn oog rusten op de straat, waar nu reeds een woelende, luid ruchtige menigte op do been was, wior voet stappen echter gedempt werdsn door hot zand, dat zwaar op den grond lag gestrooid; toen sloeg hy zuchtend den blik naar boven als om hulp af te smeeken voor het hem boven alles dierbare leven, dat niet slechts ernstig bedroigd, maar reddeloos verloren was. Onwillekeurig bleef hy staren op de zacht- rood gekleurde ochtendwolkjes, dio deu opgang der zon verkondigden. De voor enkele minuten nog vaalgryze lucht werd purperrood getint, do wolken schitterden van het prachtigste gcud, do gevels der huizen en de bladeren der boomen werden als met een gulden gloed overtogen. Grootsch en majestueus had zich de dag vorstin uit de nevelen van den nacht verhe ven en spreidde over alles licht en loven uit. Dezo schoone zonsopgang voorspelde oen schoonen dag, oen dag van vreugde en onver mengd genot voor de duizenden, die zich woldra zouden opmaken om feest te vieren een dag van diepe namolooze smart voor hemden laatsten lovensdag van zyn groot ste schat, zyn vrouw. Wat gaf hem, den beroemden professor, wiens hulp door het geheele land werd ingeroepen, nu zyn kunde, zyn juiston blik, zyn helder inzicht in ziektetoestanden l Meer dan ooit gevoelde hy nu do machteloosheid d9r medi sche wetenschap tegenover dien machtigen vyand, togan wien geen tegenstander, hoe good ook toegerust, bestand was. Hy had zich opgemaakt om den doodsengel hetbven zynor vrouw te betwisten on nu reeds streed hy niet moer, hy poogdo nog slechts het lijden to verlichten, haar doodsbed zoo zacht moge lyk te raikon. Do hevige hoestbuien en be nauwdheden, die in do laatste woken het armo, afgemartelde lichaam haddon gefolterd, de hooge koorts, dio dag noch nacht woek en naar geon middelen lu storde zy waren voor hem het zekerste bowys, dat het procos te ver gevorderd was en zyn vrouw zich in hot laatste stadium der longtering bevond. Hy wendde zich af van den nieuwen dag, dio was aangebroken, on trad terug in hot halfduister van het ziekovertrok. Het deed zyn oogen pyniyk aan, zoolang op het licht ge staard te hebben. Yoor hem zou het voortaan altyd duister z'jnde zon van zyn leven neigde ter kimme. Daar viol zyn blik op een ruiker schoone, lieflyk geurende theerozen, wier nog slechts half ontloken knoppen prykten in de fijnste nuances en dio smaakvol afstaken tegen het fijne gro9n der varens, welke men er tusschen geschikt had. Dezo bloemen deden hem denken aan de eerste maal, dat hy zyn Nellie gezien had, en als vanzolf gingen zyn gedachten terug naar het oogenblik, waarop hy haar het eerst had aanschouwd. Dat was nu zes jaar geleden. Sinds enkele maanden tot professor benoemd, bezocht hy dagelyks zyn afdeehng in het gasthuis. By zyn gewonen rondgang stilstaande by een kleinen patiënt, een meisje van tien jaar, dat lydenöo was aan een gevaariyko heupzfekto, zag hij, dat het kind in haar vermagerd handje een buitengewoon schoone theeroos hield. Over hot door de ziekte treurig vermagerd gezichtje lag e3n biyde glans verspreid. Vriendelyk boog hy zich tot het kind ne&or en zyn ernstige, zwarto oogen blikten haar medolydend aan. „Van wie heb je die mooie roos, Marietje?" vroeg hy, zacht do verwarde haren van yet klamme voorhoofd strykend. In de doffe, inge zonken oogen kwam oen vonkje leven. „Van zuster Nellie!" klonk hot; „kyk, daar komt Opziende, zag hy een jong meisje met een zeer sympathiek gelaat binnentreden. Eenigszins verbaasd staarde by haar aan; het was do eerste maal, dat hy haar op de zaal zag en onwillekeurig bleef hy een oogen blik langer dan hy gewoon was een nieuwo pleegzuster op te nemen, haar aaDziën. Er was iets in de geheele verschyning, dat hem zeer aantrok; wat het was, kon hy niet zog gen. Het was toch con zeer gewoon gezicht; slechts weinig mannen zouden het der moeite waard geacht hebben haar kalm, ernstig ge zichtje meer dan een voorbygaanden blik te gunnen. Het ka9tanjo-bruine haar was in een eenvoudige wrong tegen het achterhoofd gelegd en van voren tot een hooge kuif op gekamd de oogen waren neergeslagen en de lango, donkere, omgekrulde wimpers staken helder af tegen de bleeke wangen. Maar er lag over het gelaat een uitdrukking van waardigheid, en er was een cachet van beschaving en distmctie op gedrukt, dat wel dadig aandeed. Zy trad naar het bedje van de kleine toe, zonder de oogen op te slaan, hem met een buiging vcorbygaande. „Ik heb u nog niet gezien; is u voor het oerst hier?" „Ik ben van do geneeskundige afdoeling hier overgeplaatst." Zy sloeg de oogen op en by werd go- troffen door hun uitdrukking van zachte melancholie. Terwyi hy do andere bodden langs ging en hier en daar de patiënten onderzocht, volgdo zyn oog haar dikwyls en sloog hy belangstellend gade de lieve wfize, waarop zij met do ziekon omging. Sinds dien dag gold zfln oörste blik, wanneer hy do zaal be trad, h.Uir. Meer dan by anderen, trof den jeugdigen geleerde de beschaafde wyze van optreden van dezo ziekenzuster en by stelde zooveel belang in haar, dat het hem hinderde niets meer van haar te weten dan dat zy een wees was on Nellie heette. Tot nu toe had hy weinig over vrouwen nagedacht on dogenen, die hy hier on daar ontmoet had, hadden hem volstrekt niet aan getrokken. De meesten had by ydel, zonder diepte, zonder zachtheid gevonden, zoodat nooit by hom een oogenblik de gedachte was opgekomen, uit die allen een vrouw te kiezen. Aan zfln ideaal van de vrouw, die by tot do zyno zou wenschon, die hem het huiseiyk leven aangenaam en gezellig zou maken, had nooit eenige vrouw beantwoord; on nu kwam hy langzamerhand tot de overtuiging dat zyn ideaal belichaamd was, dat hy slechts éóno gedachte had, dat van uit zyn studieboeken hem steeds twee vriendelijke, droefgeestige, vragende oogen aanblikten, en dat het de oogen van zuster Nellie waren. Hy gevoelde niet alleen liefde, maar ook hoogachting voor haar. Ware liefde toch is op hoogachting gegrond. Hy wist dat zy zich met goheel haar hart had gewyd aan do taak van ïydenden hulp te bieden en treurenden te troosten. In eonvoudige woorden vroeg hy haar do z\jne te worden, hem de hand te reiken, bom de laston des levens te helpen dragen en voor elkander te leven. Toen zag hij voor het eerst een gloeiend rood haar wangen kleuren, de vriondelyke oogen zich met tranen vullen en haar ernstig gezichtje helder beschenen door den gloed, die slechts uit reine, warme vrouwenharten voortkomt, den gloed der op rechte, zelfopofferende liefde. Welk een gelukkige tyd brak nu voor hem aaitDe eenigo schaduw, dio op hun huwe- ïykspad viel, was dat hun echt drie jaren kinderloos bleof. Maar op een schooneD lente morgen, toen de seringen en jasmynen met hun lieflyke geuren de lucht vervulden en het joyge, frissche groen zich pas van de winterkluisters ontdaan had en in de schoon ste tinten het oog verliydde, werd hun geluk volkomen en boog zich het jonge moedertje vol innige biydschap on dankbaarheid over de wieg van haar zoontje. Zulk een hemel op aarde kon niet lang duren. De mensch is niet geschapen om voort durend gelukkig te zyn; het geluk wordt h?m slechts voor een korten tyd geschonken, om zich öf voor de smarten des levens voor te bereiden, 6f als korts poos van rust, om den schier uitgeputten stryder voor lange treurige dagen en slapelooze bange nachten te sterken. Zoo waron ook deze jaren van stil en vredig genot slechts oen voorbereiding geweest tot oen tyd van aügstige voorgevoe lens en kenteekenen, die niet te miskennen vielen. Des nacnts wendde hy zich in doffe smart om en om op zyn sponde, steeds zoe kend naar nieuwe middelen, eerst ter voor koming, maar al heel spoedig tot stuiting der kwaal. En nu nu was alles zoo goed als voorby hy wist uit oigen ondervinding en door con- sulton met collega's dat geen redding meer mogeiyk was. Reeds sinds eenige dagen duidden kleine blauwe vlekken op onder drukking der levenskrachten; ieder oogenblik kon longverlamming intreden. Ook de jonge vrouw had een zwaren stryd gestreden. Zy had don doodsengel langzaam en dreigend zien naderen; zy had de vale vleugels steeds dichter en dichter over zich voelen uitbreiden. En de wanhoopskreet van het ten doode toe gefolterde hart der vrouw en moeder, die zich uit de armen van man en kind kon noch wilde losrukken, steeg dag en nacht op, klonk nu eens smeekend, dan vertwyfelend. Haar was niet, als by zooveel teringlyders, een zachte, vnendeiyko blinddoek voor de oogen gebondenzy hoopte niet meer op herstel. Zij voelde zich wegdryven op den diepon, donkeren vloed, die steeds sneller en sneller haar meevoerde naar die onbekende gewesten, naar dat land aan gene zyde van het graf, waarvoor al wat in haar was terugdoin8de. Zy gruwde van den dood, voor do nadering van dien onverbiddelyken vernie tiger en zyn verschrikkingen. Eindeiyk, by het afnemen der krachten, leerde zij berusten in haar lot; zy deed afstand van het schoone leven; zy kon haar kind goe den nacht kussen zonder mot bitterheid te den ken of het haar nog zou zyn gegeven hem den volgenden ochtend te zien ontwaken. Maar tot in de koortsvisioenen vervolgde haar het beeld van den koning der verschrikking, en nu, terwyi haar echtgenoot hun vorig leven voor zijn geestesoog laat voorby gaan, voelt zy hoe langzamerhand de dood zijn yskoude, magere hand naar haar uitstrokt tn haar aanraakt. Met een ontzettondon gil ontwaakt zy. In een oogenblik is do in gedachten verzonken man aan haar zyde. In een vreeseiyke be nauwdheid poogt zij zich op te richten, maar reed3 steunt haar zijn krachtige arm en heft hy de uitgeteerde gestalte omhoog. Benauwdheid op benauwdheid volgt, het spreken is haar onmogelyk, slechts d9 oogen zoeken, met de uitdrukking van onuitspreke- lyken angst, die stervenden eigen is, nog voor het laatst den geliefden man. Onophoudelyk klinkt het geklop der hamers, het luide, vroolyke gelach en gewoel dor schare, do barsche bevelen der politie-agenten. Daar klinken do eerste vroolyke tonen van het „lo Vivat" door de lucht, door een don derend hoezee gevolgd, en een vroeselijke schok doortrilde de stervende, tot wie, daar de zenuwen tot op hot hoogst gospannen zyn, iedere toon, iedere vreugdekreet doordringt. Steed3 nader en nader komt de muziek en uitgeput ligt zy in zyn armen met een vro9m- den glimlach om den mond. Duidelijker, steeds duidelyker onderscheidt zy die welbekende klankon. Eenige minuten later vylt hy zyn doode behoedzaam in de kussens neder; op het gelaat is de vriendelijke, zachte trok van vroeger dagen teruggekeerd. Zy heeft do vallei des doods betroden, het afgetobde lichaam heoft eindeiyk rust gevonden. In de verte sterven de laatste klinken weg van het feestlied; nog klinken de hoezoes door do lucht: de menigte viert feest. Vrien delyk schynt de zon naar binnen en verlicht het kalme, bleoke gelaat vaD de jeugdige ontslapene, over wier trekken een verheven, zalige rust ligt uitgespreid. INGEZON DEN. Mijnheer de Redacteur! Het is overbekend dat de prijzen der varkens sedert geruimen tyd uiterst laag zyn. Een gevolg van de geringe waarde dezer nuttige viervoeters is, moest althans zyn, eene ver mindering van den prys van het varkens- vleesch. De meest bekrompen mensch zal dit begrypen! In onze goede stad woont echter eeno categorie van personen, die dezo een voudige waarheid niet schijnen of willen vatten. De scherpzinnige lezer heelt natuurlyk reeds lang geraden, dat ik hier onze eerzame spek slagers op hot oog heb. Zy slaan de varkens togen weinig in en zetten het vleesch om tegen dezelfde sommen, die besteed worden toen de varkens meer waarde vertegenwoor- digdon dan nu. Dit is oen ongezonde toestand, waaraan een einde dient to komen. Een iegelyk onzer moet bier een handje helpen. Indien de slagers niet goedschiks willen, dan dwinge men hen, door het vleesch van elders to laten komen 1 Buiten twyfel zullen de slagers zooals alie menschen doen, die vesl geld verdienen beweren, dat zy het o, zoo hard hebben. Ze zullen klagen, morren, grommen, knorren! Niemand behoeft zich daardoor van zyn stuk te laten brengen, indien hy 2ich slechts het troostvol beeld" voor oogen stelt van het beest, dat des varkenslagers bron van welvaart is en dat al lenorrende vet wordt. Een huisvader. Leidek, 31 Januari 1895. 111 semeenten> waar tjlpï'llf* geen Agentschap van hetLeidsch Dagblad is gevestigd, wordt het Dagblad gedurende 13 weken alléén des Zaterdag-avonds toegezonden, tegen toezending van 40 Cents.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2