N°. 10721. A0. 1895. feze (Courant wordt degelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 2 Februar. liet geheimzinnige doosje. Maandag 4 Februari. LEIDSCH DAItRT.AH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post-'n 1A0. Afzonderlijke Nommors 0.05. PBIJS DEB ADVEBTENTIËN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. In een gisteravond in de Geref. kerk aan de Oude Vest alhier gehouden vergadering van belangstellenden in hot Chr. onderwijs bepleitte de heer R. J. W. Rudolph de nood zakelijkheid der oprichting door de Gerefor meerden van een Gereformeerde volksschool, staande onder toezicht der raden van de Geref. Kerken, en deelde mede dat het initiatief ia genomen tot oprichting van een school vereniging, staande op don grondslag van Gods Woord, zooals die is neergelegd in de Gereformeerde belijdenisschriften. Die vereeni ging zal trachten de Chr. school op de Hooi gracht van den raad der Ger. Kerk aldaar over te Demen en een nieuwe Gereformeerde school te stichten. Van de gelegenheid, om lid der vereeniging te worden, werd door vele aanwezigen gebruik gemaakt. Do concept statuten zullen aan het oordeel eoner eerst daags te houden vergadering worden onder worpen. Naar men ons mededeelt, zullen op 9 Februari de bekende Engelsche Bell Ringers of klokkenspelers, onder directie van mr. Duncan S. Miller, wederom onze gemeente bezoeken en eene uitvoering geven in de Stadszaal. Zooals men weet, waren ze ook in 1888 alhier en hadden toen veel succes. Dat hun klokkenspel ze werken met 131 welluidende klokken een wezenlyk muzikaal genot biedt, is genoegzaam bekend, getuige nog hot feit, dat ze meermalen speelden voor de koningin van Engeland, den koning van Zweden, van Denemarken en den overleden czaar. Het programma hunner uitvoeringen is steeds ryk gevariëerd. De openbare jaarvergadering der afdeeling Leiden van het Nederlandsch Werklieden verbond „Patrimonium" zal a. s. Maandag avond plaats heoben in de zaal Noordeind9. Als spreker zal optreden de heer G. J. B. Bontje, terwyi dezangafdeeling eenigenummers zal doen hooren. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wy naar de desbetreffende advertentie in dit blad. De „Vrijzinnige Kiesvereeniging" alhier hield Donderdag-avond eene ledenvergadering in de kleine zaal der Stadszaal, waarin werd behandeld het voorstol van het Bestuur, om niet te voldoen aan het verlangen van het Bestuur der „Liberale Unie," vervat in z|jn missive dd. 2 Januari 1895, om op den grond slag dier missive en bybehoorende nota, de medewerking der Vereeniging te verleenen tot de samenstelling „van een practisch program, waarin alle vrijzinnigen voor samenwerking in democrati6chen geest hun blijvend ver- eenigingspunt kunnen vinden." Er werd gediscussieerd over het tijdige, wenscheiyke en practischo van het stellen van een programma tusschen den voorzitter, den heer S. C. Van Doesburgh, en de heeren mr. S. J. Fockema Andre® en dr. H. Treub, die beiden voor een programma waren, de eerste om to weten in welke richting men wilde sturen en daardoor voor de aanstaande nieuwe kiezers gelegenheid wilde geven kiezen rechts of links, terwijl hy bovent m het wenscheiyke van eon programma c ledigde op grond dat dan zou blyken dat er meer vryzinnigen by elkaar belmoren dan nu hot geval schynt te zijn; de tweede om daardoor een einde gemaakt te zien aan dat hinken op twee gedachten der libtralen en om daar door tevens in de gelegenheid te stellen dat er in de oudste academiestad een kies vereeniging ontsta, waarin men eerlijk en rond zyne meening kan zeggen. Hy meende dus dat by een program blyken zou dat mi samen gaan die niet by elkander hooren en dat er dus een scheiding zou plaats vinden tusschen stilstaande en vooruitstrevende liberalen, wat hy wenschelyk zou vinden. Nadat deze hoofdgedachten door den voor zitter en anderen weerlegd en omgekeerd weer verdedigd waren, werd ten slotte het voorstel van het bestuur aangenomen met 31 tegen 13 stemmen. By de rondvraag stelde de heer Treub voor: „De vergadering besluite dat de Vrijzinnige Kiesvereeniging te Leiden zich afscheide van de „Liberale Unie"." De groote meeiderheid verklaarde zich tegen de dadelyke in-behande- ling-neming van dit voorstel. De dies der Leidsche universiteit, 8 Febr., zal op de gebruikelijke wyze gevierd yorden door het rondry den der clubs van jongstudenton, gekostumeerd, 's Namiddags te twee uren zal prof. F. A. Van der Lith", rector-magnificus, in de groote gehoorzaal der Academie eene rede houden, 's Avonds professorendiner en serenade van het studentencorps aan heoren professoren. Gisternamiddag om halfvier had in de Morschpoort-kazerne alhier door den com mandant van het 2do bataljon 4de regiment infanterie, den majoor Geevers Leuven, voor hot front van het 2do-bat., de plechtige uit reiking plaats der medaille voor 12-jarigen trouwen uiynit aan den sergeant majoor I. Van de Wateren, van het 2de bat. van het regiment. Nadat de troepen waren opgesteld en de ban was geopend, werd hem onder een har- teiyke toespraak bot bedoelde eereteeken op de borst gehecht, waarna hy de gelukwonschen van zijn officieren, collega's 6n van verdere onderofficieren ontving. Na aïloop der plechtigheid werd den jubilaris verzocht op do soldatenkamer zyner com pagnie te komen. Hier stonden de korporaals en soldaten der compagnie op 2 gelederen geschaard. By monde van den oudsten kor poraal der kamer werd hy met het ver kregen onder8cheidingsteeken gelukgewenscht en hem verzocht als blijk Yan hoogachting der aanwezigen een sieriyk bewerkt inktstel te willen aanvaarden. Getroffen dankte de jubilaris den aanwezigen en verklaarde er prys op te stellen dat hy zoodanig de achting van zyn ondergeschikten had verworven. Reeds vóór het uitreiken der medaille was hy door de onderofficieren zyner compagnie op de onderofficierskamer geroepen en werd hem door den oudsten sergeant, onder eene hartelijke toespraak, namens de onderofficieren der compagnie, als bewys van kameraadschap een fraai bewerkte spiegel vereerd. Ten zeerste verrast boor dit nieuwe b9wys van kameraadschap, dankte de sergeant majoor Van de Wateren allen hartelyk en by beloofde dat het souvenir door hem altyd als een aangenaam bewys van den goeden geest onder de onderofficieren op hoogen prys zal worden gestold. Ons werd toegezonden het verslag van het Centraal Israëlietisch KinderWees en Doorgangshuis, gevestigd te Leiden, over 1894 (jaar der schepping 5654). Daaruit blykt dat het bestuur, aangezien het gesticht by velen in den lande nog onbe kend is, besloten heeft, dit verslag in ruimer kring te verspreiden, om daardoor aan de instelling meer bekendheid to geven. Het hoofddoel: Israêlietische kinderen, die beide of één hunner ouders verloren hebben, eene degelijke opvoeding te geven in het toevluchtsoori, hoopt het bestuur door die meerdere bekendheid beter te bereiken. Dar.-k zy do mildheid van land- en stad- gonooten, konden tot nu toe reeds 30 kin deren worden opgenomen. Aan het verslag wordt wyders nog het volgende ontleend: Finantiëel gaat de stichting vooruit, hoe wel groote steun altijd nog een vereischte is, wil de stichting eenmaal haar ideaal bereiken, om de dikwijls in benarde om standigheden overgebleven kinderen geh^ol gratis op te nemen. Het ledental ging door overiyden, bedanken of andere redenen achteruit met 50, daar entegen kwamen er ongeveer 200 nieuwe by, zoodat tbans pl. m. 940 leden worden geteld, coritribueerende 2970, tegon ƒ2536 ten vorigen jare, de collecten hier ter stede brachten 280.35 op, aan verpleeggelden werd f 2200 ontvangen. Aan verschillende giften werd nog ingezameld ƒ3200. Van wyien mevrouw Orobio do Castro, to Amsterdam, werd by testamentaire beschik king een legaat van ƒ200 ontvangen. Door mevrouw Jacobson Dondorp werd f 200 ge stort, om, ingevolge artikel 29 van het regle ment, voor zich en haren echtgenoot het Kaddisch gebed te verzekeron. Van eene familie te Rotterdam werd onder letter N. N. 200 geschonken; aan diverse kleine giften werd ontvangen f 101.785, waarby eenigo feestgaven, als succes op de feestcirculaires. De gangbus bevatte dit jaar slechts ƒ29.70. Door inkoop van 3 kinderen voor een som van ƒ2000 ineens en door terugname van ƒ1400 van de spaarbank, konden dit jaar voor pl. m. f 6000 fondson worden gekocht; men gelieve echter in hot oog te houden, dat, hoe schoon deze cyfers ook klinken, dit geenszins als direct voordeel to beschouwen is, aangezien die 3 kindoren gedurende 8, 9 en 10 jaren door het gesticht moeten ver pleegd worden. In massa bedroegen de betalingen tot 1 December f 5655.76s. Einde December bevonden zich in de stich ting 30 kinderen, nl. 19 jongens en 11 meisjes, waarvan 4 geneel ouderloos, 16 vaderloos, 8 moederloos en twee, waarvan de woonplaats der ouders onbekend is. Gedurende het jaar 1894 werden opgeno men: 8 kinderen, nl. 4 jongens en 4 meisjes, welk aantal in bovenvermelde opgave be grepen i3. De verpleegden bezoeken de openbare scholen, waar hun gratis onderwijs wordt verstrekt; 5 jongste gaan op de bewaarschool. Door 2 verpleegden wordt van de herha lingsschool gebruik gemaakt. Aan het godsdienstonderwijs wordt deel genomen door 19 jongens en 9 meisjes. Teekenonderwys wordt genoten door 1 ver pleegde, .die gratis de lessen op „Mathesis" ontvangt. Één meisje bezoekt een atelier om kostumes te leören makende opleiding is gratis toe gezegd. Verliezen waren dit jaar niet te betreuren; de gezondheidstoestand was over het algemeen gunstig. Aan de stichting zyn verbonden: de heer M. J. Van Wezel, als godsdienstleraarde heer M. B. Vieyra en echtgenoote, als vader en moeder; mejuffrouw G. Meyer, als linnen- juffrouw, en mejuff ouw S. Prins, als kinder juffrouw, benevens 1 keuken- en 1 werkmeid. Door uitbreiding van het aantal verpleegden, zal binnenkort liet personeel nog met éóno suppooste vermeerderd worden. Het bestuur bestond uit de heerenS. B Vos, voorzitter; G. S. Willing (Amsterdam), vice-voorzitter; S. Thors, thesaurier; L. J. Cohen, secretaris; G. E. L. Hfimans, te Haar lem; Eduard Goudsmit, te Rotterdam; K. Enthoven, te 'sHage; M. R. Beuth, te Leiden, regenten; T. Tal, godsdienstig adviseur, opperrabbijn, te Arnhem; mr. J. H. Goudsmit, rechtskundig adviseur, te Leiden. Het college van regentessen bestaat uit vier dames, nl.: mevrouw KoelsorVos, presi dente; mevrouw ThorsPosthumus, secre taresse; mevrouw Beuth—Meyer, belast in hoofdzaak met het toezicht der provisiekamer, en mevrouw Cohen—Spier, belast mot de contróle over kleeding en roservekas. De verpleegden maken zoowel op de open bare school, als wat betreft hot godsdienstig onderwijs, flinke vorderingen; het gedrag in het gesticht en op de school was over hot algemoen bevredigend. Het gebouw voldoet aan de redelyke eischen, die men er aan kan stollen; dit jaar werd dan pok geon belangrijke verandering daaraan ge maakt. Door de spoedige toeneming van ver pleegden is het gesticht weldra vol en zullen regenten, met hot oog op de voortdurende aanzoeken tot opname, plannen tot uitbreiding in overweging dienen to nomen. Tot onderwyzer aan eene Christelijke school te Leiden is benoemd de heer J. v. d. Wyke, te Amsterdam. Benoemd is tot tydelyk onderwyzer aan de „Hervormde School" te Katwyk a/Zee, de heer D. Van Dalen, te Leiden. In de vergadering van den Bond van be sturen en onderwyzers dor Chr. scholen in de Rijnstreek, te houden op Vry ag 8 Febr. a. s. te halfzeven in de Chr. school te Bodegrave, zullen behandeld worden: 1. Het Christelyk onderwijs moet zyn nationaal. Inleider de heer F. Kalksbeek, hoofd der Chr. school te "Woerden. 2. Is de Chr. school eene inrichting van liefdadigheid? Inleider de heer J. Snoek, hoofd der Chr. school te Nieuwerbrug. 3. Het gebed in -en voor de school. Inleider de neer D. Van Duin, hoofd der Chr. school te Oudshoorn. Na elk referaat, dat 20 minuten duurt, zal eveneens 20 minuten gelegenheid gegeven worden voor besprekingen. Het aantal ingeschrevenen voor de natio nale militie, lichting 1896, bedraagt voor do gemeente Ter-Aar 26. Op de herziene ly-rt der stemgerechtigd© ingelanden van den Veender polder te Wou- brugge, voor het jaar 1895, die van 418 Februari a. s. voor belanghebbenden ter secre tarie des polders ter inzage ligt, komen de namen voor van 13 stemgerechtigden met een totaal van 176 stemmen. Gedurende de maand Januari werd ten postkantoro te Warmond in de Rykspost- spaarbank ingelegd een bedrag van/2581.18, verdeeld over 137 inlagenterugbetaald 201.25, verdeeld over 10 terugbetalingen. Hot laatste donr dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 684. Donderdag-avond om zeven uren dineer den ten Hove de hoofden van missiën van het corps diplomatique met hunne dames. Hare Majesteit do Koningin nam aan het diner deel. Mede zaten aan de dames du palais, do groot-officieren en de dubbele dienst van Hare Majesteiten, benevens de minister van buiten- landsche zaken. De muziek van de Koninklyko Militaire Kapel deed zich gedurende het diner hooren. Omtrent een eventueel bezoek van Hare Majesteiten aan de provincio Noord Brabant kan worden bericht dat de verbouwing van de woning van don Commissaris der KoniDgin te 's-Hortogenbosch vermoedelyk een ernstig bezwaar zal zyn tegen het betrekken dier woning in den aanstaanden zomer of zelfs in den loop van dit jaar. In verband hiermede had do particuliere secretaris van Hare Majesteit de Koningin- Regentes, op Hoogstdorzelver last, te 's-Her- togenbosch eene conferentie met den Commis saris der Koningin ora over de mogelijk heid van een bezook in den loop van dit jaar te sprekenhoewel die bespreking nog tot geen bepaald resultaat heeft geleid, bleek toch dat bovenbedoeld bezwaar zeer groote moeilykheden zal opleveren. Mr. A. C. C. Folkersma, laatstelyk rechter te Groningen, heeft gisteren voor den Hoogen Raad den eed afgelegd als raadsheer In het Gerechtshof te Leeuwarden. Jhr. Beelaerts van Blokland, gezant van de Zuid-Afrikaanscbe Republiek by verschil- lendo Europeescho Hoven, is gisteravond uit Beriyn to 's-Gravenhage teruggekeerd. F'euilieton. 3) Ja, zeide zy, 't zou ook wel wat org zgn, als niemand er voordeol van had. Nu beu >k in een omgeving, die my past. Toon ik een jong meisje waa, vertelde men mg, dat ik met een lord zou trouwen, en toen ik Martin nam, bjj gebrek aan beter, lachten myn kenniBsen my uit. Maar nu ia 't myn beurt om te lachen 1 Ik vroeg myzelf af, of die onverschilligheid werkelyk of gemaakt zou zyn. Ala lady Son- frey blind waa geweest, dan had z.y niet min der notitie van my kunnen nemen. En toch kendo zg my heel good. Ik kende haar en had wylen haren vader, Algernon Weyl, secre taris van legatie, gokend. Agatha Algernon "Weyl was in do schaduw van de zuidelyke hoven opgevoed, eerst te Napels, toen te Athene en ten slotte to Rome. Hare moeder was eene Griekin, van edele afkomst, maar als bruidsschat bracht zy slechts hare zeld zame schoonhoid mede, en haro schitterende oogen waren 't eenigo, wat zy hare dochter daarvan nahet. Ito zuidelyke opvoeding en de aanraking met do heeren en dames, die zy als jong meisje had, gaven geen recht om zulk een koelbloedige onverschilligheid te verwachten, als zy nu ten toon speidde. Zy was, in een oogenblik van wanhoop, met Martin Veymor getrouwd, toen een jonge, ryke huzaar haar om de oen of andere, tot nu toe onbekendo, reden bedankt had. Lord Bent haalde de schouders op en koerde zich naar haren man. Ik heb meneer Grey meegebracht, MartiD, zeide by, omdat ik vind, dat wy die zaak grondig mooten onderzoekon. Hiervoor is de politie niet altyd het goschiktst, en meneer Groy, dien gy kent en dien ik by je breng, is ten minste een gentleman. Toen gaf lady Senfrey voor het eerst oenig blyk, dat zy kennis droeg van myne aan wezigheid. O, meneer Gray, zyt gy daar? en zy knikte my even toe. Lord Senfrey keek weder eens naar zyne vrouw, on op verdrietigen toon, als half ver- bystord, zeido hy: Wat denkt gy er van, Agatha? Loop heen met de politie! riep de dame uit. Ik vind het verfoeilyk om iots mot hen of met particuliere te agenten hebben uit te staan, 't Is allemaal tuig. Zy doen alle mo- geiyke vragen en willen allerlei dingen weten, die niemand in de wereld kan beantwoorden. Ik wil wezenlyk niemand van hen over den vloer hebben. De arme Alfred is dood, en wat of wy ook doen, in het leven terugroepen kunnen wy hem met meer. Wy moesten er maar niet meer over praten. Wat helpt het? Neem my niot kwalyk, zeide lord Bont ernstig; het kan de zaak wel iets helpen. Do arme Senfrey ie laaghartig vermoord. Hy waa op 't punt Georgina's man te worden. En daarom wil ik in de eerste plaats weten, door welke handen hy zyn dood vond. Toen, terwijl hy zich tot Martin weDddo, zeide hy: Gy bekleedt nu zyne plaats, Martin, en nu is hot je plicht, om al 't moge- lyke to doen om den moordenaar van jo broeder zyn gerechte straf te doen ondergaan. Lord SoDfroy zag weer met oven onzekeren blik naar zyne vrouw en zeide schuw: Het is een vreeselyko moeilykheid. Wat zegt gy er van, Agatha? Ik denk, zeide de dame, dat wy do zaak „moeten nemen zooals zy is. Ik stel ver trouwen noch In de gewone politio noch in oen geheimen politie agent, 't Is een troep dwazen. Want als zy dat niet waren, zouden er niet zooveel moorden geschieden, zonder dat zy er ooit een spoor van kunnen vinden. Waartoe dient het, om er meneer Grey voor aan te stellen? Wat weet hy er van! Hy is eon uitstekend dansor en by zingt goed, maar een politieagent is hy nooit geweest; ten minste, ik heb hem nog nooit gezien met een helm op het hoofd. Ziezoo, zeido ik tot "myzelf, dit staat ten minste vast: mevrouw hoeft de grenzen over- schroden, die natuurlyke ongevoeligheid van komediespel scheiden. Op hetzelfde oogenblik trof my de gedachto, dat by slot van rekening Martin Veymor en zyne vrouw verreweg het meeste gewon nen hadden door den dood van wyien lord Senfrey; en 't afgrysiyke denkbeeld kwam in my op: zou zy er ook soms do hand in gehad hebben? Wie zou er iets van zeggen! Zy stond bekend als buitensporig verkwistend, en Martin Veymor was, zooals iedereen zeide, zoo dicht op 't randjo van bankroet to gaan, als iemand kan zyn, zonder dat 't nog in do couranten staat. Ik moet er esns over nadenken, zei ik by myzelf. Wanr.oer lady Senfrey my slechts wil toestaan, dat ik eenig onderzoek doe, opperdo ik zoo vriondeiyk mogelyk, - dan zal ik haar niet met vragen lastig vallen, 't Eenigo wat ik wonsch, is, dat ik 't huis zooveel als ik voriang en waar ik wil mag doorloopen, en dat ik de bodiendon mag spreken, die my zeker wel van dienst willen zyn. Ik denk dat wy in deze schikking maar moesten toestemmen, bracht lord Senfrey verlegen in 't midden. - Het staat beter. De menschen verwachten dat wy stappen doen om do zaak te laten onderzookon. Wo moeten te gemoet komen aan de vooroordeelen der wereld, waarin wy leven. Ook goedriep de dame uit. Als het moet, dan moet het maar. En daar bedenk ik my, dat ik boven de kamer nog niet gezien heb, waar alles gebeurd is. Bel Morton eens, Martin, en wy zullon naar boven gaan. Morton werd ontboden en hy verscheen. De getrouwe knecht was bleek en zyne oogen waren gezwollen door slapeloosheid. Lord on lady Senfrey voigdon Morton Daar boven en lord Bent eri myn persoon vormden de achterhoede. De kamers van wyien lord Senfrey waren op do tweede verdieping gelogen. De deur werd geopend en wy traden zyn zit- en studeer kamer binnende kamor, waarin do moord had plaats gehad. De slaapkamer grensde er aan on door de opon deur konden wy het lichaam zien liggen, 't doodsbleoke gelaat en de wasachtige handen als in gebed over de borst gevouwen. Een oud vriend van do familie zat naast het bod, en Sprat sprong ons tegemoet, en toen hy allon onderzoekend besnuffeld had, trok hy zich in een hoekje dor kamer terug en ging daar zitten. Lord Bont merkte het hondje op on vroeg Morton naar hem. Ja, dat was de hond van zyn lordschap 1 antwoordde Morton. Hot dier kwynt weg van verdriet. Hy hooft eton noch drinken aan geroerd sodert zyn lordschap De oude knecht kon door ontroering niet verder gaan en wischte zyne oogen af. 't Eerate voorwerp, dat ik by het binnen komen der kamer zag, was de tafel, aan wolke lord Ssnfrey was vermoord, 't Voorval was duideiyk In allo bladen omschreven, on ik kon my allee voorstellendo doos, de hol- scho rook, dio or uitkwam en dio het slacht offer als met een lykkleed omgaf. Daar was nog op het wollen tafelkleed een indruk van do verhitte duos zichtbaar, en doordat croon gedeelte van b-t brandende goed op het kloed was gekomen, was er eon gat in ge brand. Lady Senfrey stond in do open deur dor slaapkamer; haar blik biold zy strak op 't lyk gevestigd. Het licht viel door hot raam op haar profiel, on ik kon zien, hoe zy op hare lip beet en naar adem snakte. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1