Ecu verschrikkelijke scheepsramp dat een desbetreffend wetsontwerp nog in den loop van het kalenderjaar zou worden aan geboden. Er is hier periculum in mora. De vraag omtrent een administratieve enquête naar den toostand van de Friesche gemeenten achtte men los van deze ontwerpen. C* e 111 e n g (1 Nieuw s. Mot het oog op de stronge koude hebben eenige bewoners van het zoogenaamde stadsgedeelte van Zoeterwoude hot voornemen op eer.'igerlei wffze hunne mede-burgers, die in ongunstige levensomstandigheden verkeeren, te steunen en van het een en ander, levens middelen on brandstoffen, te voorzien. Ten einde tot een bepaald plan te komon, en een bestuur to benoemen, met de uitvoering belast, wordt hedenavond te zeven uren eene vergadering van belangstellenden belegd in café „Ruimzicht", hoek Heerenstraat en "Witten Singel. B ff do politie te 's G r a v e n li a g e kwam gisteren een melkverkooper mededeelen dat, terwijl hg aan het schiethuisje van „Potit 3t. Hubert" aan het Kanaal melk afleverde, ioor bahidadïgen mmzentarwe is geworpen in sUn kannen met molk on in de maten. Slechts een kort oogenblik bad liff zyn melkwagen onbeheerd latea staan. De daders zijn onbekend. W o e n s d a g m o rgo n tehalfzoven brandde te Nieuw-Vennep, in Haarlemmer meer, af de herberg en stalhouderij van A. Duivenvoorde. Een on ander was tegen brand schade verzekerd. De oorzaak is onbekend. De belendende gebouwen, zooals kerk en pas torie der Herv. gem., zijn niet beschadigd. Over den moord in de Haarlem monweer worden nog de volgende bijzonder heden meegedeeld door de „Baarl. Crt."r Dinsdag avond 22 Januari werd dokter Mei chior geroopen ten huizo van Aria Kuiper, slachter aan den Ringdyk van Haarlemmer- moer, nabfj Halfweg. Hij heeft daar gevonden in de slachtplaats het lijk van Matthys Kuiper, zoon van Arie, ond 22 jaar. Dr. Melchior heeft het overlijden geconstateerd, doch niet opgemerkt dat de dood hst gevolg was van uitwendig geweld. Hy hoeft aangeraden, be richt van het ovorlffden te zenden, aan den burgemeester van Haarlemmermeer, met ver zoek om verlof tot begraven te verkrijgen. Deze aangifte is geschied "Woensdag-avond. Do burgemeester heeft daarop den geneesheer Maas uitgenoodigd do doodschouw te do on. Ten gevolge van zijn drukke praktijk heoft dr. Maas die schouw eerst Vrijdag kunnen verrichten en heeft toen bevonden, dat. ïffatthffs Kuiper eene wonde had ontvangen aan do linkerborst, dio door de kleedoron, huid. Ion gon on hart tot in de groote slagader was doorgeit ngen. Zaterdag-morgen ontving de politie to Haar- lom daarvan bericht, ten govolge waarvan Zaterdag avond ter inquisitie van den officier van justitie jbr. mr. A. J. Rotbaan Macaré on in diens tegenwoordigheid de gerechtelijke schouwing heeft plaats gehad door de docto ren Van Linden Van den Heuvel on Bijleveld uit Haarlem. Do uitkomsten van dio schouwing gaven aanleiding tot het feit, dat de rechter commissaris, mr. W. A. t Hooft, vergezeld van den officier van justitie, bovengenoemd, on van den waarnemend griffier, mr. J. Spoor, zich Zondag-morgon vroog naar do plaats van hot misdrijf begaven. Du instructie, die van 's morgens 8 tot 's namiddags 8 uren onafgebroken werd voort gezet, leidde niet tot een stellig resultaat. De verslagene, dïe op Dinsdag te vier uren ge zond en wel was thuisgekomen, heeft na dien tijd, gelijk meer voorkwam, «..genoegen met zffno huisgenooten gehad. Do vader en broeder bo weren dat zich dit ongonoegon tot woorden bepaald hooft en dat, nadat zff Matthys verlaten hadden, deze zichzelven vermoedelijk te kort heeft gedaan. Of dit boweren aannemelijk is, wordt cog door do justitie onderzocht. Zoer is hot in ieder geval te betreuren, dat dit feit eerst Zaterdag ter barer kennis is gebracht. De Delftsacho Studenten-IJsclub heeft voor morgen, Vrijdag, dec morgens te 10 uren, een interacadomialeD wedstrijd uit geschreven. Gisternamiddag is door eonige kameradon per brancard naar het Ziekenhuis to Rotterdam gebrjcht een werkman, die in het droogdok op do werf van den heer Da Hoog uitgegleden was van een plank, daarna viel en tusscben ribben beklemd geraakte. By aankomst in hot Ziekenhuis was by reeds overleden. „Hut Nieuws" ontving uit Batavia het volgende telegram: „Do heer G. A Hock, agent der Koninklijke PnJfcetvaartmaatschappy te Bonthiin (Zuii- Cslwbes), is vermoord. Ten kantore der Paketrnaatsehappy te Am sterdam is omtrent dezen moerd niets bekend. Naar men mededoelt, bestaat er uitzicht dat HH. MM. de Koninginnen op den 3.ion of 5dea Mei, by do opening der wyitlj tentoonstelling voor hotel en reiswezen, te Amsterdam zullen tegenwoordig zffn. Omstreeks acht uren gisteravond weri do braudweor te Amsterdam ge larmeord voor een uitslaanden brand aan het Oude- kerk-plein IS. Het vuur bleek gelukkig van niet to grootcn omvang, want mot het oog op do nauwe inrichting van het brandende huis on vooral ook door de enge straat zou het blusschen goen gemakktiyk werk zyn goweest. Met behulp van eon Vechtkraan was het gevaar zeer epoodig beperkt. Do ergste last is echter, dat do bewoners van de tweede verdieping mtt de thans heerschende koude en den eterken wind onmogelyk in hunne woning kunnen verblyven, te meer, daar al het water, dat voor het blusschen werd ge bruikt, in een oogenblik was bevroren. Gisternacht is te Amsterdam inbraak gepleegd in het kantoor van do firma Veltman Co., dekenfabrikanten Korte Prinsen gracht. Fabriek en kantoor zyn des nachts onbewoond. Do heer Veltman had Dinsdagavond te balf- negon het kantoor verlaten en alles behoorlijk gesloten. Gistermorgen ontwaardo men dat de straatdeur open stond; het slot daarvan was blffkbaar met oen looper geopend. Het slot echter van de kantoordeur was met geweld opengemaakt. Voor de ramen waren dekens gehangen, kennelijk om te verhinderen dat van de straat af het licht zou opgemerkt worden, dat do dieven ontstoken hebben. Van de dubbele brandkast was het slot in den dikken buitenwand op ruwe wffze uit gehakt, een werk, waarvan do slagen zeker het huis hebben doen dreunen. De binnendeur was eveneens krachtdadig geopend. Het block dat gestolen waren eon cheque van 1700 en f 1500 aan bankpapier. Eenige wissels ter waarde van ongeveer 4000 hebben de dieven wel uit de kast gehaald, doch niet mede genomen. Zij lagen over den grond verspreid. Een paar schryftarels, waarin niets van waarde geborgen was, bleken geheel onaangeroerd te zijn. De inbrekers zyn in weurwil van bet y verig zoeken der politie nog niet gevonden Een agent van politie to Amster dam wierp eergisteren een rij wielendief, die zich op bet Damrak met eene onbeheerd staande vélocipède wilde verwijderen, do sabel na. Het wapen trof den diof m do kuiten, zoodat hij met zyn gestolen voorwerp omver viel. Aanstonds werd hy gegrepen ei over gebracht naar het burean aan de Oadebrugsteeg. Do voor de wereldtentoonstelling voor hotel- en reiswezen to Amsterdam be stemde goederen zullen worden aangenomen van 7 Maart tot 20 April a. s. Naar het „Vad." vernoemt, heeft mejuffrouw A. J. Campbell, te Haarlem, afge zien van haar voornemen om het f3iidgoed „De Boekhorst", onder Laren (Gelderland), in to rich ton tot krankzinnigengest icht. De vereeniging „Olympia" te Monnikendam hooft, nu de winter begint door te zotttn, weer plannen voor een feest op touw gezet. „L7s en weder dienende" zal nl. Zondag a. s. op de Gouwzee Uj Monnikendam een groot feest gevierd wordenliot programma is vooral merkwaardig door de volgende drie nummers: ij spa le s, rutsckbaan (met sleden) en ringrijden op schaatsen. Te Rotterdam is gisternacht een onbekendo vrouw op straat doodgevroren. Te Someren is iemand, die met een honden kar dagelyks uitging om te venten, in con sloot geraakt en daaruit levenloos opgehaald. De ongelukkige was bevroren. By de gisteren to Zwolio gehou den hardrffdery voor beroepsryders (180 M.) waren van do 14 deelnemers overwinnaars: lste prys, f 100, Entjos, van Groningen; 2de prijs, flö, E. Paulusrna, van Hardegarffp; 3de prys, f 50, E. J. T^r Molen, van Zwolle; éde prys, f 25, Pieter "Wester, van Ebrnewoudo 5de prys, f 10, Merk Kingma, van Grouw; de kortste tyd was 16*/s sec. Dinsdagavond is op het Duitsch gedeelte der lffn Almoloo Salzbergon eano vrouw door een der treinen aangereden en verwond. Nab\j het station Wijchon is gistermorgen het ïyk gevonden van een man, inwoner van het dorp, die waarschijulyk door een der treinen was overreden. To Roermond is een 14-jarige knaap by hot schaatsenrijden door hot ys gezakt en verdronken. Ten gevolge van de strenge koude, is een vreemdeling onder de gomeonte Olde broek aan den weg doodgebleven. Te Oldenzaal zal oen ziekenhuis worden gesticht. De kosten daarvan worden op c. c. f 20,000 geraamd. In de laatste dagen werden te Nymogen herhaaldelijk honden door kwaad willigen vergiftigd, o. a van éun ingezetene eon fraaie jachthond en taks. Twee eigenaars, wier honden men giftprop- pen (strichnine) toediende, loven thans 200 uit aan hem, die hun den dader kan aanwijzen. Te Naar den kroeg dezer dagen iemand een onboduidend wondje. Kort daarop ontstond bloedvergiftiging, ten gevolge waarvan zyn arm voor een groot gedeoite is afgezet moeten worden. E?n tabaksblaadje, dat in don aanvang op de wond was gelegd, wordt nu als de vermoedtlyke oorzaak der bloed vergiftiging beschouwd. Uit Sloes wykHoletein wordt, als waar gebeurd, hoe romautisck het ook klinkt, het volgende voorval verhaald, dat onlangs aan ce Noordzeekust is voorgevallen. Op een kouden, stormachtigen morgen werden co bewoners van een niet ver van het strand gelegen visschersdorp door een kanonschot op zoo gewekt. Op een kwartmijl afstands van bet strand zat een schip aan den grond, reddeloos verloren. De bemanning was in de masten gevlucht en klemde zich aan het touwwerk vast, om niet door de golven to worien weg gespoeld. De reddingsboot werd klaar gemaakt, maar de wakkere stuurman, Ilarro. was er niet; by was vroeg op weg gegaan naar een naburig dorp. Het was onmogelyk op hem te wachten, want lang zou het schip 't niet meer kunnen uithouden. Acht man roeilen n»ar buiten in den ras udon storm. Zff bereikten het wrak en slaagden or in de schipbreukelingen in do boot op te nemen. Maar één bleef achter. Hy hing hoog boven in den mast, verstyfd ten gevolge van de koude, en zy waagden 't niet hem naar be neden te halen, want de boot was reeds over laden en het leven van allen stond op 't spel. Toen zy aan land kwamen, was Harro terug. HU hoorde dat er nog één achtergebleven was. „Ik zal hem halen!" riop hij. „Gaat gy mee?" Maar allen meenden dat dit onmo gelyk was. „Dan ga ik alleen", zeide Harro en sprong in de boot. Op dit oogenblik ver scheen zyne moeder aan het strand. Zy smeekte hem: „Ga niet! Je vader is op zee gebleven en Uwe." Uwe was haar jongste zoon, van wi6n zy in geen jaren iets had gohoord. „Ga niet, ter wille van je moeder!" „En die daarginds", was het antwoord; „lioe weet gy dat ook hij niet nog oen moeder heeft?" Nu zweeg de oude vrouw, en vier man voegden zich by Harro in do boot. Langzaam stuurt bij door do branding. Het wrak stond reeds geheel onder water, en slechts mot de uiterste moeite konden zy het naderen. Eindelijk gelukt het. Harro zelf kl.mt in het want om den bffr.a bevroren schipbreukeling naar beneden te halen. Nu ligt hy in do boot on het gaat landwaarts. En wanne r men zoo dicht Iff den wal is, dat Harra's krachtige stom boven storm en branding uit zich kan doen verstaan, wenkt hij en roept: „Zeg aan moeder, dat het Uwe is!" Uit Frodoriksoord wordt gemeld: Een 23 jarig jongeling uit het naburig Wester- scbe veld kw;«ni des avonds liter dan ge- wooolyk uit do sLoelenmako;y te Noord wol de. Op reis naar do oudurlffku woning bloef hij aan don weg Iiggon, naar mon zegt tengevolge van sterken drank Gistermorgen, vond men zyn ïyk. Waarschijnlijk is hu dus bevroren. Den 24sten Januari werd to Neureiaburg aan het po tkantoor een pakket afgegeven, bevattenie verschillende effecten tot een waarde van ongeveer 50,000 fr. Ge- ciuroode hit vervoer van het postkantoor naar l«et station werd dit pakket uit den post wagen ontvreemd. De nummers der vermiste- effecten zijn bekend. Te Charkow is de groote bazaar afgebrand, vermoedelijk door brandstichting, want het is verboden er liebt of vuur te hebben. Dc bransf duurde een vollen dag en de schade bedraagt ruim 1 miflïoou roebel, waarby o a. 300,000 roebels aan wissels, dio een bankier er in een „brandkast" had ge borgen. To Kopenhagen zal den 1 0 d on Maart het in aanbouw zijnde jicht van dén Czaar van stapel' loop en. Het js geheel go- bouwd volgens do plannen van wfflen czaar Alexander. Do geheels f.iniLe van den koning van Denemarken zal de plechtigheid by wonen, liet jacht kost 5 millioea on is liet grootste dat bestaat; het is 425 voat lang en heeft een inhoud" van 5300 ton. Een eigenaardig opvoedings- systoem paste de kleermaker ICarl Trornpler, te Baatzen, op zyn cudsten zoon toe. Toen dezo eens niet hal go werkt, maar met zijn broers en zusters gespeoli had, nam do vader een ho=t pereffzer on dnikto dit als een brand ijzer op den ontblootcn rug van zyn kind De jongen draagt nu voor zyn loven een afdruk van het kleermakers wapen als een groot lit- teoken met zich rond. Een anderen keer diende hij hem een twintigtal stokslagen too, zoodat de rug een aantal bloedige striemen vertoonde. De rechtbank to Bautzsn heeft don wroedaardi- gen vader wegens grove mishandeling tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld. Gemeenteraad van Leiden. Vervolg van bladzijde 3 Goedgekeurd werden achtereenvolgens do punten 13 21, het laatste nadat do heer Fockema And rem eenige hem bevredigende inlichtingen omtrent in het rapport als „doel loos" en „hinderlijk" aangegoven boomen had verkregen. Zonder stemming werd afwijzend beschikt op punt 22 (verzoek warmoeziersR Toan punt 23 aan de orde kwam, gaf de hser Yan Hamel als zyno meenbg to kennen dat het voor do toekomst niet kwaad kon zyn den grond voor do gemeente tóch aan te koopen, al wordt het noodzakclffko daarvan nu nog Diet ondervonden. Uit de door den Voorzitter en den heer Hasselbach gegeven inlichtingen bleek, dat Siljeo het terrein wensebt te koopen om daar- mode zyn café uit te breiden, al zal dat niet veel zijn. Noodig heeft de gemec-nte het nu oiot. Do heer Kerstens bleef by zyne meening dat er vóór de nieuwe brug thans to weinig ruimte is, hetgeen coor den heer Yan Hoeken, die toegaf dat de toestand thans allesbehalve mooi is, weri ontkend. Het voorstel om den grond voor de gemeente niet te koopen, werd ten slotte aangenomen met 21 tegen 5 stemman. Tegen stemden de heeren Kerstous, Pera, Da Rieu, Stadhouder en Van Hamel. Punt 24 werd zonder stemming goedge keurd. Na afloop der agenda bracht de heer Fockema Audre© enkele opmerkingen omtrent do tegen woordige wyze van sneeuwopruiming der particulieren, in verband met de bepalingen der Politie verordening, in het midden. Hy gaf in overweging, om, als ei weer sneeuw zal zyn gevallen, de ingozeteneu te herinneren aan art. 26, waarby opruiming verbaden is zonder aanzegging van den burgemeester. De heer De Goeje vereenigde zich hiermede, maar zou dan ook gaarne in dat geval eene spoedige kennisgeving te gomoet zien. De heer Zillesen besprak eveneens de sneeuwopruiming, waartoe verschillende per sonen zich komen aanmelden, nog voor er eene kennisgeving heeft plaats gehad. In dit goval begaat men eigenlijk een straf baar feit. Velen weten ook Diet tot hoever die op ruiming door particulieren moet geschieden, en wat tot de taak der gemeente hoort. De Voorzitter beloofde do zaak te zullen overwegen. Tot nog toe heeft er nog geeno aanzegging plaats gehad, wel om zand te strooien, waar het glad was. Daarna werd de vergadering gesloten. heeft op de Noordzee plaats gehad. De „Eloe", een der snelstcomers van de „Nord-Deutsche Lloyd," een schip van 2S10 regïstertormen, is aangovaren door een Engelsch kolenschip, do „Crathio," een stoomschip van slechts 470 tonnen, en hot machtige zeekasteel is onmid dellijk gezonken, terwyl van de 400'opvarenden slechts 20 werden gered. Omtrent het lot der overigen verkeert men, volgens de telegram men, nog in het onzekere, maar daar de „Elbe" onmiddellijk na den stoot gezonken is, bestaat er by na geen twfffel of de 380 overigen hebben wellicht op enkelo uitzonderingen na den dood in do golven gevonden. Bijzonderheden omtrent het ongeluk vindt men hieronder vermeld. De „Elbe" was op weg van Bremen naar Nieuw-York on werd op 30 mylen van den Hoek van Holland ten gevolge van welke oorzaak weten wy nog niet aangevaren door do „Crathie."' Eon visschorsschuit, die in do nabijheid ver toefde, redde 20 opvarenden en bracht dezen naar Lowestoff. Den bijna do helft kortoren weg naar den Hoek van Holland hoeft de schuit vermoedelijk niet genomen wegens <len feilen tegenwind, waarmede zij dan te kampen gehad zou hebben. Naar hit schijnt, heeft de „Crathie," hoewel zo zelfs niet lek was geworden, niet getracht hulp te verieenen, maar is zo onmiddellijk naar Maassluis teruggekeerd. Zoolang evenwel geen nadere byzondorheden bekend zyn, dient men zich van een beoordeelmg der handel wijze van den Engolschen gezagvoerder te onthouden. De achtereenvolgens ontvangen telegrammen luiden aldus: MAASSLUIS, 30 Januari. Hot Engelscfae stoomschip „Crathie", hedennaebt van Rotter dam naar Aberdeen vertrokken, is uit zee teruggekeerd en opgestoomd naar Rotterdam, wegens schade door aanvaring met een onbe kend gebleven groot stoomschip. De voor stoven van de „Crathio" is boven water totaal weg tot de derde spant; er is echter geen water in hot voorschip. Een man van do „Crathio" werd gekwetst. De aanvaring had plaats hedenmorgen tusschc-n vfff en zes uren op 30 mfjlon afstands van den Nieuwen "Water weg. Het onbekend gebleven stoomschip moet ook belangrijke avory hebben. LONDEN, 30' Januari. Volgens berichten, hier uit Lowestoff ontvangen, is de stoomboot d.er Nord-Deutsche Lloyd „Eloe", na aanvaring met een ander vaartuig, vergaan. Van de opvarenden werden niet meer.dan 19-personen gered. Meer dan 200 personen verloren by deze ramp het leven. De „Elbe" zonk na aanvaring met eer. stoomschip, welks naam nog niet bekend is. Volgens de telegrammen, door „Lloyd" uit Lowestoff ontvangen, verging de „Elbe" in do Noordzee. De tweede officier en de loods worden behouden aan wal gebracht. De „Elbe" zou heden van Southampton de reis verder voortzetten. BREMEN, 30 Januari. Ook de„Nerd Deutsche Lloyd" heeft heden bericht ontvangen uit Lowestoff, dat do stoomboot „Elbo," gisteren uit Bremerhaven vertrokken, gisterochtend ora zes uren ten gevolge eoner aanvariDg is gezonken. Een reddingsboot heeft 22 der opvarenden aan wal gebracht. Betreffende het lot van bet overige gedeelte der beman ning zyn nog geen nadere berichten ont vangen. Volgens do telegrammen uit Louden zijn meer dan 200 personen omgekomen. LONDEN, 30 Januari. To Lowestoff zyn aan wal gebracht vyf passagiers van de „.Elbe," de oerate ingenieur, do derde officier, vier schoopsklerken, zeven matrozen en de beide loodsen. Volgens hun mededeoliugen bevonden zich aan boord 240 passagiers en 160 matrozen. Over het lot van deze op varenden konden zy niets mededeelen, want de „Elbe" zonk onmiddellijk na de aanvaring. Een telegram, door „Lloyd" uit Maassluis ontvangen, meldt dat de „ELbe" in aanvaring is gekomen met de Bntsche stoomboot „Crathie", bestemd van Rotterdam naar Aher deeo. Volgens het rapport van den kapitein van dit vaartuig, die te Maassluis is aange komen, had de aanvaring plaats 's ochtends om halfzes, op dertig mylen afstands van den Hoek van Holland. De „Crathie" ontving ernstige schade aan den boeg, maar werd niet lek. De „Crathie" zal morgen naai Rotterdam vertrekken, ten einde daar de ontvangen schade te laten herstellen. Tot de opvarenden, die te Lowestoff aan wal zyn gebracht, behoort ook een vrouw. De „Crathie" is een kleine steenkolen-boot, metende 470 tonnen. LONDEN, 30 Januari. Blykens naiere hier omvangen berichten ever het vergaan van de „Elbe" had de aanvaring plaat3 47 mylen ten Zuid-Westen van Haaks lichtschip. Hat was nog donker, maar toch was de lucht helder. Allo opvarenden bevonden zich te bed. De schok was verschrikkelijk. Er ontstond oen groot gat in het midden der machine kamer. Het water drong daardoor bitmen en overstroomde in een oogenblik tffds het ge- heele achterschip. Van de kajuitspassagiers werd niemand gered. Van de tweede-klasse-passagiers werden er twee gered. Onmiddellijk na den schok ontstond eeno verschrikkelyko verwarring. Allen drongen naar de booten en wildon daarin plaats nemen. De passagier A. Hoffmann deelt mede dat twee booten in zee werden gelaten. Een dezer booten zonk onmiddellijk. Van do passagiers, die zich daarin bevonden, werd er slechts één gered, nl. eene vrouw, Anna Böcker genaamd, di9 in de andere boot werd opgenomen. Terwy! men bezig was de vrouwen en de kinderen in de booten te brongen, zonk de „Elbe" plotseling. De tweede boot, welke met 20 personen zes uren ronddreef, werd eindo- ïyk aangetroffen door het visschersvaartuig „Wildllower". Allen werden toen behouden aan wal gebracht. BREMEN, 30 Januari. AH.) Aan boord van de „Elbe" bevonden zicb 149 man be manning en 175 passagiers. Daarvan affn tot dusver slechts 22 personen gered. LONDEN, 30 Januari. Men vreest dat er 380 personen by de ramp van de „Elbe" ver ongelukt zijn. De aanvaring had plaats vyftig mLjlen van Lowostoff af. LONDEN, 30 Januari. Geheel Londen is vervuld van het bericht der afgrijselijke ramp van de „Elbe." Het hier nog onbekende stoomschip, dat aanvoer, zou dadelijk door gegaan zyn, zonder assistentie te verieenen. De „Elbo" zonk binnen de twintig minuten. De onstuimige golven en de paniek aan boord verhinderden meer dan drie scheepssloepen uit te zetten, waarvan eene terstond omsloeg, terwijl de andere met twintig opvarenden werd opgevischt. Het lot van do derde sloep is onbekend. De geredden zijn door den Duitschen consul te Lowestoff ondergebracht. De passa giers van de „Elbe" waren meerendeels Duit- schers. Ook do kapitein verdronk. Een geredde passagier, zekere Hofman, verklaarde aan een reporter dat de bevroren touwen oorzaak waren dat niet meer sloepen konden uit gezet worden. Naar aanleiding van een door Let „Hbld." ontvangen telegram, volgens hetwelk onder de passagiers aan boord van het gezonken stoomschip „Elbe" ook eonigo uit Amsterdam zouden zyn, hebben wy, zegt genoemd blad, inlichtingen gevraagd van de agenten van den „Nordd. Lloyd" te Amsterdam, die ons mededeelden niet vóór morgen in 't bezit te zyn van een passagierslijst, zoodat wy ons vóór dien tijd niet kunnen vergewissen van de juistheid van deze namon. BREMEN, 31 Januari. Het stoomschip „Elbe", van de „Nordd. Lloyd", had aan boord 47 kajuitspassagiers, waarvan 29 mannen, 14 dames en 4 kinderen, en 138 tussehen- dekspassagiers. De bemanning bestond uit 165 koppon. Onder de kajuitspassagiers bo- vondon zich ongeveer 12 Duitschers. 20 Amerikanen, eenige Oostenrijkers en Neder- landirs; uit Amsterdam was aan boord mevr. Andreii Brieback, en Lillie Vattier Kraaue met haar zoon. LOWESTOFF, 31 Januari. Het schynt dat door de „Elbe" drie booten neergelaten zijn; tot op dit oogenblik is van de derde boot nog niets vernomen. Telegranamo uu LONDEN, 31 Januari Aan de „Times" wordt uit Kobe geseind, dat do Chineosche gezanten door het volk met een vyandige domonstxatio ontvangen zyn, zoodat een groote politiemacht hen moest beschermen. Do Amenkaanscke bladen meeuen dat de onderhandelingen niet tot oenig resultaat zuilen leiden, omdat het onwaarschijnlijk is dat op het oogenblik China zal toegeven aan de eiscben van Japan. BRUSSEL, 30 Januari. In de hedon gebonden Kamerzitting is de oud minister Beernaert tot voorzitter gekozen met 91 stemmen dor rechterzijde. Do afgetreden voorzitter. De Lantsbeore, kreeg 46 stemmen der linkerzijde. In de redevoering, waarmede by hot voor zitterschap aanvaardde, betuigde de heer Beernaert zffn leenwezen over bet aftreden van zyu voorganger. Hij verklaarde het te betrearen, dat deze Kamer, gesproten uit het algemeen kiesrecht, tot dusver zoo weinig degelijken arbeid had tot stand gebracht en wekte alle afgevaardigden op, persoonlijke redetwisten te vermijden en zich hunne vaderlandsliefde en de grootheid hunner roeping te herinneren, opdat met de hulp der Voorzienigheid het werk van den socialen vooruitgang, dat in 1886 aangevangen was, tot een goed einde gebracht mocht worden. Dezo toespraak werd door de rechterzijde met bijvalsbetuigingen begroet. Thermometerstanü: gisteravond om 8 uren _4° c. 24 8° Fahrenheit; hedenmorgen 8 uren 3° C. 26 6 F.; 's miidags om 12 uren -5.5° C. 22.I3 F.; 's namiddags 4 uren - 4.5° C. 23.9° F. De rechtbank te Arkmaar heeft Nico laas Boes wegens den moord gepleegd op de wed. Bute en hare nicht Anna Beyers to Schagen, overeenkomstig den eisch van den officier van justitie, veroordeeld tot lev.t 'lange gevange nisstraf. De verdediger, mr. v. d. Hoeven, had ge vraagd een nader onderzoek te doeu instellen naar de verstande lyke vermogens van oekl., doch ce rechtbank heeft dit niet noodig geacht.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2