hout; b. tot conservator tyj het museum van natuurlijke historio aan voornoemde universi teit, H. F. Niorstrasz en S. L. Schouten. De minister van marine heeft den luit. tor zee 2de kl. jhr. H. J. A. Pompe van Meerdervoort, dienende aan boord van ïïr. Ms. wachtschip to Helïevoetslnis, met 5 Febr. a. s. op non activiteit gesteld en vervangen door den luit ter zee 2de kl. J. Hofstede. Het stoomschip „Ardjoeno", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 27 Jan. van Marseille; do „Drente", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 27 Jan. Kaap Carvoeiro; de „Prins Maurits" vertrok 26 Jan van Nieuw-York naar Westlndië; do „Soembiug", van Rotter dam naar Batavia, vertrok 2S Jan. van Porim de „Edam" vertrok £6 Jan. van Nieuw York naar Rotterdam; de „Koningin-Regentes" arriveerdo 27 Jan. van Batavia to Amsterdam; do „Pondo", van Amsterdam na r Kaapstad, vertrok 2G Jan. van Londen; do „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 27 Jan. te Southampton; do „Prins Alexander", Yan Batavia naar Amsterdam, vertrok 29 Jan. van Tort-Said. De gowone audiëntie van den minister van financiën op 31 Jan. en die van den minister van marina op 1 Febr. a. s. zullen •niet gehouden worden. By koninklijk besluit is benoemd tot commissaris van politio te Zieriksee, H. Vis scher, thans inspecteur van politie to Nijmegen. Mot ingang van 1 Mei a. s. aan H. De Jong, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het air. Heerenveen. Het gevaar uit Japan. Eonigen tijd goloden hoeft de Leidsche hoogleeraar dr. G. Scblegel in een redevoering, door liem in de Koninklijke Academie van Wetenschappen gehouden, gewaarschuwd voor het gevaar, dat» do overwinning van Japan op- loveren zal voor Europa. Want Japan zal aan China do beschaving brengen on veroonigd mot dit reuzenland een overweldigende macht worden, die de EuropeOrs uit Azië zal ver drijven. Do hoogleeraar meent daarom dat de Europeescho mogendheden de Mandsjoorijscbe dynastie tegen Japan moeten helpen. Do heer Borol, bekend om zyn studiën over China iQ „Do Gids," en thans to Riouw go vostigd, hoeft van daar aan de „N. R. Ct." oen brief geschreven, waarin hy opkomt tegen dezo moening van zyn vroegeren leermeester voor de Chineescbe taal. Hy noemt die meening immoreel on tevens in stryd mot prof. Schlogels vroegcro overtuiging, dat do vorjaging dor Mandsjoeryscho dynastie een zegen zou zyn voor China on voor do ont wikkeling van den handel met Europa. De Chineezon zyn, volgens den heer Bord, oen door en door bedorven ras van bedriegers on huichelaars, onder oen ontzettend wan bestuur. Eon toekomstige ontwikkoling van China en een samengaan mot Japan houdt hy voor ongegrond. Do landaard dor beido volkeren loopt daarvoor to voel uiteen. „De Chinees leeft van de traditie, do Japannors van hot ultra-moderne." „Over het idee, dat Japan.onze kolo niën zou willen nemen, omdat zy in de 16de eouw de Philippynen buit wilden maken, be hoof ik niet uit te weiden. Dit zal wel voor iedereen onaannemelijk zyn. „Ik ben heel baug, dat prof. Scblegel op dit alles zal antwoorden met dat ik zooveel jonger ben, en hy honderdmaal meer Cbineesch kent dan ik, of met allorloi geloerde aanha lingen uit oude folianten, want dan zou hy niet verder zyn. Ik bon dit al by voorbaat mot hem oens, on het raakt deze quaestie van het tegenwoordige niet. En ik oindig met nóg eons to verklaren, dat prof. Schlegel een van die menscbon is, waaraan do leerling altyd als aan oen Socrates gohecht zal zyn, en wion eon eerbied behoort gewyd te worden als aan een vader, zooals ook de Chinoesche adat gebiedt „Maar, al zal hy in sinologische quaestios altyd voor my een orakel biyven, in do poli tiek heeft hy hot afgelegd, en ook volgens do Cbinoesche wet past hot den jongeren leerling den ouden wyze eerbiedig op zyno dwalingen attent to maken". Prof. Schlegel antwoordt nu in de „N. R. Ct." op deze critiek van zyn leerling. „Ik acht het benoden mtJno waardigheid", schryft by, „om mot een leerling zooals de heer Borel is, in bet strydperk te treden;hy is daartoo veel te jong en onervaren". De hoogleeraar heeft steun gevonden in twee artikelen, voorkomende in de „Deutsche Rundschau" van Dec. 1S74. Een daarvan, nog wol van don bekonden voormaligon Duitschon gezaut in China, don heer Von Brandt, komt tot gelyke slotsom als hy en noornt den oorlog van den kant der Japannors gezocht en ongemotiveerd. En in hot tweede opstel wordt botoogd dat do Oostersche quaestie thans niet meer aan den Bosporus wordt be- slocht, maar in de Stille Zuidzee Wie daar meestor wordt, zal van do bemiddelingsrol van Constantinopel veel meer onafhankeiyk zyn dan vroeger de Genueezon on Venetiërs dit werden door de bemachtiging van Sidon en Tyrus. Wanneer op zekeren dag bet Chinee- sche ryk rechtstreeks voor den handelsiuvloed der Westersche beschaving opengesteld wordt, zoo zal dit de reusachtigsto gobourtenis in de handolsgoschiedenis van het menschdom zyn. „Maar terwyi do Europoesche volkoren wanen dat de Mongolenworeld weldra hunne prooi zal worden, heeft zich in die Mongolen- wereld zelvo oeno nieuwe en moderne macht gevormd, die evoneens tuk op buit en ge wapend gereed staat. De ontzettende krachts inspanningen, die de Japanners in de laatste decenniën bobben aangewend, ten einde zich zoo spoedig mogelyk do Europeescho be schaving eigen te maken, kunnen nauwelyks anders worden opgovat dan als eene energieke poging om vooral niet het gunstige oogen- blik voorby te laten gaan, wanneer China zich voor den beschavenden invloed opent, als wanneer do stamverwante Japanners tot de Chineezen zeggen zullen: Gy hebt de vreemdelingen niet noodig; wat dezen u bren gen kunnen, zullen wy, uwo neven, u ook brengen. „In een opzicht is Japan een unicum in do wereldgeschiedenis. Er bestaat geen ander geval, dat oen volk de Europeesche beschaving heeft aangenomen, zonder tegelykertyd het Christendom aan to nemen. „Indien nu de zóó verlichte Japanners zich vast aan het geloof hunner vaderen houden, -zoo wordt ook daardoor de overtuiging uit gedrukt van het voordeel, dat de gemeen schap van geloof met China later voor hen zal hebben. „Dit is do groote historische achtergrond van den stryd om Corea, waar Japan voor eene vryere opvatting van het vreemdelingen recht. optreedt, ton einde dezo don Chineezen op tc dringenen er dan, op grond van het verworvene, zelf in de eerste plaats van te profitceren." Wolnu! voorspelt do hoogl. Schlegel, in aansluiting hiermede: Japan zal meester in de Stiilo Zuidzee worden, en voor dat doel alle eilanden, die het daarvoor noodig heoft, onteigenen en bezetten. Het beheerscht dan den geheelen Oost Aziatischen en West Ameri kaanschon handel. Thans reeds exporteert Japan scheepsladingen vol ruwo katoen uit Bombay, dat in do 60 stoomkatoenspinneryen, die Japan thans reeds bezit zal gesponnen worden. Binnen weinigo jaren kan dan Enge land zyne katoenspinneryen sluiten, daar onze Europeescho socialistische arbeiders, met hunne exorbitante eischen, nooit zullen concurreeren tegen den nijveren en matigen Japanner. De Japanscho lucifers hebben thans reeds in Java geheel en al het Europeosch fabrikaat verdrongen. Wy worden in Europa overstelpt met gosdkoopo Japansche artikelen, dio wy met gold on niet met waren betalen. Zoo aan de veroveringszucht van Japan geen paal en perk wordt gesteld, gaan wy ten gronde. Het spreek woord zegt: Do tyd zal 't loeren. Maar als die tijd eenmaal daar is, zal het to laat zyn." EERSFE KAMER. De Eersto Kamer is gisteravond byeenge- koinen tot hervatting van hare werkzaamheden. Ingekomen was hot overiydensbericht van rar. W. Wintgens, oud lid van do Tweede Kamor, dat voor kennisgeving word aange nomen. Mode waren ingekomen de laatstelijk door do Tweede Kamer aangenomen wotsontwerpen, waaronder die tot rogeling van hot bestuur in do gemeenten Opstorlund en Weststelling- worf, wolke ter onderzoek naar de afdeolingen werden verzondon. De vergadering werd daarna verdaagd tot Womsdag-voormiddag te elf uren. Alsdan zal de beraadslaging aanvangen ovor do Staats- begrooting voor 1895. Heden (Dinsdag) onderzoekt zy do wets ontwerpen betreffende Opsterland en West stellingwerf in hare afdeelingen. Gemeenteraad van JLfsse. Zitting van 28 Januari. Tegenwoordig zes leden. Afwezig de heer mr. Baron Snouckaort van Schauburg. Voorzitter: de burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen on goedgekeurd. Medodeoliug wordt gedaan van het proces verbaal der op den 18den Jan. jl. plaats gehad hebbende opneming der boeken en kas van den gemeente ontvanger, waaruit blykt dat een en ander in orde was. Aangenomen voor kennisgeving. Ingekomen is eon schryven van den inspec- tour der posterijen, houdende verzoek, dat de Raad zyn besluit, in zake hot oprichten van een postkantoor binnen do gemeente, in nadere overweging zal nemen. Wordt na oen breedvoerige discussie bo 6loten een onderzoek in te stellen naar de boschikbare terreinen en vervolgens door een deskundigo een globale berekening van kosten to doen maken overeenkomstig de door het Ryk voorgestelde plannen. Het in de vorige vergadering aangehouden adres betrekkoiyk het plaatsen van een brand spuit aan de Engelenbrug wordt andermaal aangehouden en aan Burg. en Weths. opge dragen een onderzoek in te stellen of het mogelyk is aldaar een kloino spuit to plaat son, welke door con paar personen kan wor den bediend. Tot leden van hot stembureau worden be noemd de heerenG. Blokhuis en C. H. Wolff en tot loden der schutter^ commissie de heeren M. Van der Veld on J. Riggel. Een voorstel van Burg. en Weths. tot ver huring dor oude Gemeente-school wordt aan- gehoudon tot een volgende vergadering. Ten slotte wordt op voorstel van den heer Blokhuis besloten tot het plaatsen van een Itntaam by de huizen van P. Marseille. Verder niets meer te verhandelen zyndo en geen der leden meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Gemengd Nieuws. Naar men verneemt, is eene Maat- schappy iu wording tot uitoefening der logger- visschtry, waaraan de heeren A. Hoogenraad, rooder te Scheveningcn, Uiten boogaard en Schippers, te VJaardingen, zoomede onder scheidene andere reedors zullen deelnemen. Gisteren met den gunstigen oostoiykon wind vertrokken weder eemgo schuiten van Scheveningen ter scbrobnet- vïsschery, alsmede enkele naar Lowestoft, om ladingen steurharing te balei*. Met kracht wordt aan het strand aan dc reparatie der vloot gearbeid. Houdt do gunstige wind aan, dan vertrekken volo schuiten zoo spoedig mogelyk ter versch- visschery. Do reeders gaan voort met den aankoop van loggers en kotters. Do tweodo Engolsche kotter, door de firma J. en T. De Mos ge kocht, is van Engeland te Vlaardingen binnen gekomen. Een Engelscbo kottor is ook aan gekocht door den reeder Jac. Jenefcon, te Scheveningen. Een der oude schuiten van den reeder A. De Niet is aangekocht als lichterechip en wordt per stoomboot van Scheveningen ge haald naar eon der havens aan onza kust. Een drietal R y p w e t e r i n g e r s kwam Maandag reeds een tochtje op schaatsen doen naar Roelof-Arcndsveen. In het gezicht der haven, hier het koffiehuis van don heor Wagenaar, zonk eon hunner, J. Waas dorp, door het ys weg, doch werd door zijne gezellen trouw bygestaan om op het droge to komen; waarna de bekomen schrik in ge- noemde haven mot een hartversterking werd weggespoeld. In Den Haag is opgericht een vereeniging voor vakopleiding van schoen makers. Do beoogde vakopleiding zal bestaan in theoretisch en teokenonderwys aan do Ambachtsschool en in practisch onderwys in de schoenmakers-werkplaatsen, onder controle eener zaakkundigo commissie. Uit Rottordam wordt gomeld, dat uit oen waggon aan het station (Maas) eon en twintig stukken manufactuurwaren zyn gestolen. Hot winkelhuis, Nieuwondyk 206 by den Dam te Amsterdam, waarin tot voor korten tyd de heoren Goscher Kemper hunne magazijnen hadden, is gisteravond in „Frascati" verkocht voor ruim f 50,000. Het elfjarige meisje, dat in Den Haag werd vermist en welker aanhouding en overbrenging door do politie was verzocht, is by familiebetrekkingen teruggevonden. Een boekhouder, die oen bedrag van ruim /"400 ten nadeele van zyn chef had verduisterd, is te Amsterdam in hechtenis genomen. De influenza vortoont zich ook to Breda weder, en wol in kwaadaardig karakter. Reeds enkele, oudere personen be- zwoken aan die ziekte. C. L., to Yianen, dio by oen bruiloft W. v. d. H. mi&handelde, waarop de dood volgde, is thans door de rechtbank te Tiel veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. Do nieuwe stoomschepen van de Maatschappy „Zeeland", die vervaardigd wor den op do Fairfield Shipbuilding Company Lt. to Garun, zullen 50 Engelscho voeten langer worden dan do tegenwoordigo schepen. De tyd van oplevering is bepaald op Septem ber a. s. By boschikking van do rechtbank to Maastricht z(jn naar de terechtzitting ver wezen lo. T. J. Chantillon, weduwe van J. J. Pelzer, oud 31 jaren, en 2o. L. Ruts, oud 22 jaren, arbeider, beiden wonende te Boch holtz (Limburg), gedetineerd, verdacht van op 13 Augustus 1894 met nog een dorden onbekond gebleven persoon, na vooraf hun voornemen te bobben to kennen gegov6n orn J. J. Pelzer, echtgenoot van de eerste beklaagde, te dooden, dezen geworgd cn daarna te Oirs- bach (Pruisen) opgehangen to bobben. Door de politie te Maastricht is Zondag-ochtend op heeterdaad betrapt een 19 jarige glasblazer, terwyl by in do St.- Sorvatiuskerk bozig was de ofierbusscn te verbreken en van haren inhoud te berooven. Da aangehoudene heeft bekend ook de dader te zyn van de diefstallen, wolke in den laatsten tyd in die kerk zijn gepleegd. In een weiland aan den ryksweg var» Roozendaal naar Breda heeft mon gister morgen oen naar gissing 30 jarig man ge vonden, geheel bebloed en zwaar gewond. Door hulpvaardige personen werd hy in eene nabystaande woning gebracht, alwaar de on gelukkige, zonder tot bewustzyn to zy» ge komen, spoedig den geest gaf. In do weide was de sneeuw op verschillende plaatsen rood gekleurd van het blood. De politie doet onderzoek. Het lijk is naar het doodenhuis van de algomeene begraafplaats overgebracht Omtrent de aanvaring van de stoomschepen „Schiedam" en „Michigan" wor den nog eenige nadere byzonderheoen mede gedeeld: Het stoomschip „Schiedam" verliet op S Jan. Nieuw York en was voor Arasterdam bestemd, met zeventig passagiers aan boord. De reis was alreeds door zware N. O.-stormen vertraagd. De „Schiedam" lag ongeveer */4 myl van af Dungeness op Hollandsche loodsen te wachten, die daar hun hoofdkwartier hebben. De „Michigan" wilde met volle kracht tus- schon haar en de kust doorstoomon. De kapt. van de „Schiedam" bomerkto dit te laat, liet nog met alle kracht achteruitstoomen, maar het baatte niet meer: de botsing kon niet vermeden worden. In den bakboordsboeg werd zy ingevaren met zulk eene kracht, dat het anker ongeveer tien voet naar binnen drong. Hierdoor ontstonden twee groote gaten in den boeg tot aan de wateriyn. De kapitein liet de booten gereed maken, doch dit was onnoodig, omdat de manschappen spoedig de gaten voorloopig konden stoppen en de water dichte schotten en deuren geen water door lieten. Do voorpiek en het voorruim waren weldra vol water. Do hulp, aangeboden door den kapitein van do „Michigan," W6rd afgeslagen en daarna werd naar Boulogne-sur-Mer gekoersd, waar de „Schiedam" nog behouden aankwam. De passagiers aan boord hebben zich allen heol kalm gedragener is in het minst geen paniek ontstaan. De schuld wordt goweten aan do „Michigan," omdat dezo tegen de regelen ra tusschon do kust en do „Schiedam" wilde doorstoomon. Een go deel te der lading zal to Boulogne gelost wordon, waarna het stoomschip in het droge dok zal worden gerepareerd. Naar aanleiding van het verjaar feest van den Duitschen keizer giDg er in een stadje in Sloeswyk Holstein een lyst rond om in te teekenen ter deelneming aan een feestmaal Toen de hoogere ambtenaren hunne namen op de lyst hadden geplaatst, bleek dat do laatste in een vlaag van hoogmoedswaanzin, onder zyn naam een dikke streep getrokkc-n had, zoodat do volgondo deelnemers genood zaakt waren hunne namen onder de streep to zetten. Over die streep is heolwat te doen geweest in het stadje en er zyn hooggaande onaangenaamheden uit voortgevloeid. Het plan tot het bouwen van een brug tusschen twee werelddeelen is, naar gemeld wordt, der verwezenlijking naby. Aan een Franscb consortium zal nameiyb door de Turksche regoering de concessie verleend worden voor het bouwen van een yzeren brug tot verbinding van den Europeeschen met den Aziatischen oever van den Bosporus. De brug zal op acht reusachtige pylers rusten; tus schen de beide middelste pylers zal zy een hoogte van 72 meter boven den waterspiegel bereiken, zoodat schepen van het grootste kaliber er onder door kunnen varen. De kos ten van het werk worden op omstreeks 60 millioen franken geraamd. De grootste fontein der wereld bezit de Btad Genëve. Zij is eerst onlangs aan den oever van het meer opgericht en kan, naar gemeld wordt, het water tot een hoogte van 90 meters opvoeren. In den regel is deze fontein slechts des Zondags in werking; des avonds wordt zy electrisch verlicht en dan stygen in plaats van den eenen grooton straal verscheidene van geringer hoogte op. In 1894 waren 16 stoomboot maatschappijen belast met het postvervoer tusschen Europa en de Vorcenigde Staten. Het gezaraeniyk gewicht der overgebrachte poststukken bedroeg 340,239,354 gram brieven en 1,598,041,439 gram drukwerken. Hiervan vervoerde de „Norddeutsche Lloya" te Bremen alleen ongeveer een derde deel, namelijk 107,073,528 gram brievon en 564,134,090 gram drukwerk. In de tweede plaats nam aan het postverkeer deel de „Cunard L;ne" en in do dorde plaats de „International Navigation Co." v/elke ondor Amerikaansche vlag vaart. «nrgciiyke Stand. ALKEMADE. Geboren: Johanna Klazina, D. van Hendricus Pieterse en van Petronella Van der Fits. Apolonia Jncoba Klazina, D. v. Jacobus Johannes Van Benten en.v. Leuntje Van der Fits. Adriann. Z. v Cornelis Van der Meer en van Anna Moerkerk.Calharina, D. v. Pieter Neijman en van Matje Van dor Zwet. Overleden: Willielmina Vcssenr, (overl. te Voorschoten) 28 j. ongehuwd, D. van Theodoras en van llcndiika Kerkvliet, beiden overleden. Jacobn Van Peek, 10 j., D. van Gumt Van Beek en van Duifje Van der Wereld. Anna Maria Van Haastrecht, 17 d., D. van Theodorus en van Cornelia Luognian. Martinas Johannes Van Hameren 9 m., Z. van Cornelis en van Authonia De Zanger. Cornelis Theodorus Van der Maat 5 m., Z. van Pieter en van Cornelia Van Klink. Ondertrouwd: Jacobus Van der Hoorn, wod. van Jannetje Zwetsloot 35 j., en Alida "Wessel- man jd. 21 j beiden alhier. Gehuwd: Cornelius Van Dieat, wedn. van Theodora Belt, 42 j. on Alida Van der Meer, wed. van Johannes Schoo, 30 j. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: J. Lamboo en C. M. Hendriks. Bevallen: M. J. Edelaar geb. StraathofZ. J. Kors geb. Tulen Z. R. v. d. Mcijden geb. Verschuren D. G. v. Splunter geb. v. d. Moarl Z. C. v. Gameren geb. Blonk Z. E. Sloot weg geb. Endeveld D. W. Bieinond geb. v. Reeuwijk Z. C. A. v. Donselaar geb. Avis D. J. Maarse geb. v. d. Meer D. P. J. M. Weg man geb Spaargaren Z. J. Den Elzen geb. v. Graas Z. L. v. Tol geb. Kammeraat D. A. Mulder geb. Breure D P. Imanse geb. v. Braak Z. E. d'Hano geb. Juffermans Z. A. v. Ophem geb. Wassenberg D. G. Sassen geb. Grooteman D. A. Noorman geb. v. d. Meer Z. Overleden: S. L Cammaart 11 m. M. Kuiper 22 j. C. Hoekman geb. Witte 42 j. J. H. Meesters 3 w. A. AL Vos 4 m. M. v. Housclt 1 in. Levenloos: Dochter vau G. Burghout en J. Moelaart. NOORD WIJK Geboren: Hendrikus, Z. v. A. Van Rjjo en A. Arnzen. Loontje, D. v. M. Duivenbode en J. Plug. Johannes Hendri kus, Z. v. N. G. Van den Berg en M. J. Koelewijn. KOLONIËN. BATAVIA, 29—31 Docember. Naar men aan het „Bat. Hbl." mededeelt, zal de betrekking van chef der telegraphie- afdeelingen op Java en in de buitenbezittingen worden ingetrokken en zullen Europeesche lynwachters in dienst worden gesteld. Het betrekkeiyk voorstel zou reeds by de Regeering ontvangen zyn. Aan een particulier schryven uit Makassar, dd. 17 Dec. jl., is het volgende ontleend: Een paar weken geledon heb ik eon be zoek aan den vorst van Goa gebracht, met den Gouverneur en andere personen, om den vorst geluk te wenschen met zyn kroning. Wy hadden een vry goed diner, maar op deze vorstelyk9 tafel was op een gegeven oogenblik de wyn opl De servetten bestonden uit aan vierkante stukkeu gescheurd katoen I Overigens waren wy omringd door duizenden van top tot teen gewapende inlanders. Aan tafel werden wy bediend'door slaven; hunne eenige dracht was een sarong en een mutsje; prinsen van den bloode, gekleed in do uniform van ons leger, I zorgden voor een geregelde bediening, enz. De Gouverneur had de geheele cavalerie als escorte meegenomen, en tweo kanonnen, die bij ons vertrek en onze aankomst dertien saluutschoten deden. In een groote expres daarvoor gebouwdo zaal had het feest plaats. Do atmosfeer was ondraaglijk. Ook de leen- j vorst van Boni was er. Eon 20 tal Boniórs, gekleod in oranje en met versierde krissen en zwaarden, voerde een dans uit. Ik was blyde toen ik weer thuis was te Makasser. Atjeh, (Uit een particulieren brief van een sergeant te Kotta Radja.) Wat dat zaakje op Lombok aangaat, welnu, het is er uitstekend op het oogenblik; het spjjt me, dat ook ik daar niet van de paity mocht zijn, want ze schieten je maar zoo niet dood, daar ben je toch altyd zelf by, en daar is nog een geregeld stukje oorlog geweest. Maar bier? bahl de kerels z(jn sluipmoorde naars. Zonder dat je er erg in hebt, schieten ze je van achter een struik of boom neer. Af en tos blazen ze nogal goed, maar het is nu in den rijstbouw, en ze moeten ook eten. Als je zoo'n „sloeber" ziet, mag je niet schieten voordat hy geschoten heeft, want het kon een bevriende wezen, en dat is hatelyk, om eerst voor schyf te moeten dienen Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië j zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een jaar verlol naar Europa, wegens langdurigen dienst, aan den hoofdingenieur bij den dienst van het mijnwezen R. Fenneraa. Tijdelijk belast: Met de waarneming der betrekking van hoofdingenieur bij den dienst van het mijnwezen, de ingenieur 1ste kl. D.De JongliHz. Benoemd: Tot vice-president van het Hoog Gerechtshof van Ned.-Indië, do president van den Raad van Justitie te Batavia mr. G. H. Lowe. Tijdelijk gesteld: Ter boschikking van den directeur der Burgerlijke Openbaro Werken, ten einde te worden werkzaam gesteld bij de afdee- ling der Spoorwegdiensten en van het Stoomwezen H van hot Departement, de ambtenaar op non-activi- toit Th. A. M. Ruijs, laatstelijk ingonieur 1ste kl. bij den aanleg van den Staatsspoorweg ter Suma tra's Westkust. Ontslagen: Eervol nit zijne betrekking, wegens ziekte, do 2de commies bij de Wees- en Boedelkamer te Socrabaia P. Th. Nicolaas. B o ii o e in dTot 2den commies bij de Wees- en Boedelkamer te Soerabaia, de 3do commies bij die Kamer K. F. Obdamtot opzichter 3de kl. bij den Waterstaat en 's lands bnrg. openb. werken de klerk op het residentie-kantoor te Semarang P. J. Klink. Belast: Met de fnnctiën van voorzitter van den landraad dor stad cn voorsteden van Batavia en omgaaDd rechter aldaar, gedurende de afwezig heid wegens ziekte of bi nneulandsch verlof wegens ziekte van den titularis, het lid van den Raad van Justitie te Batavia, mr. J. Reepmaker, thans belast mot do betrekking van buitengewoon voor- zitter der landraden te Cheribon, Madjalengka en Kocningan. Bij den landraad tc Bindjei (Oostkust van Sumatra.) Ontslagen: Eervol als lid, wegens vertrek, dr. II. Reilingh. Benoemd: Tot lid Th. C. Barclay, hoofd administrateur der United Langkat Plantations Company Limited. Benoemd: Tot 2den deurwaarder bij den Raad van Justitie te Semarang, de ambtenaar op wachtgeld, F. A. Lapré, laatstelijk ter beschikking van den voorzitter van den Jandraad teAmoentai (Zuidor- en Oosterafdeeiiug van Borneo*. Bij den post- en telegraafdienst: Benoemd: Tot commies 2de klasse W. L Chevalier, thans met de waarneming dier betrek king belast. Go plaatst: Te Tegal de benoemde kantoor chef 2de kl. J. Th Warnar8, thans tijdelijk met het beheer van dat kantoor belast. Overgeplaatst: Van Boeleleng naar Soera baia do commies der 2de kl. R. F. Lantzius. Ontslagen: Op verzoek eervol uit Hr. Ms. militairen dienst, met iugang van 4 Jan. 1895, wegens volbrachten diensttijd, met behoud vau recht op pensioen, de luit.-kol. der artillerie J. J. Mnnnicks do Jongh. Departement van Oorlog. Geplaatst: Bij aan komst bij den gcwestelijkon en plaatselijkcn ge neeskundigen dienst in dc 2de militaire afdeeling op Java, te Semarang, de off. van gez. 2de kl. S. Visser, als bestemd voor den dienst 1l t. 1. uit Nederland verwacht wordende. Overgeplaatst: Bij het 5de bat. de lste luit. te Semarang H J. L. Homburg; op het bureau van den gewcstelijken intendant te Batavia, de lste luik-kwartiermeester F. G. Jese, geüva cneerd van Lombok. Verleend: Twee maanden verlof naar Tosarie, aan den luitenant-kolonel der inf. H. F. C. Van Bijlovelt. Ontslagen: Eervol als commandant der 3d« militaire aid. op Java, de sedert tot generaal majoor benoemde kol. der inf. M. Segov. Benoemd Tot commandant der 2de militaire afd op Java de generaal-majoor M. Segov; tot ^1 commandant der 3de militaire afd. op Java dc kol der inf. D. P. Boumnn. Bevorderd: Bij den militairen geneeskundigen dienst tot off. van gez. lste kl., de officieren val gez. 2de kl. J. B. '1'. M. Berger, J. H. Anschutz P. A. F. Maier en D. L- Stibbe. Geplaatst: Bij aankomst bij liet 17de bat de kapt. vau verlof uit Nederland verwacht wor dende C. A. De Jongh; bij aankomst bij hel lste depót-bat do lste luit. uit Nederland ver wacht wordende als zijnde gedetacheerd hij het leger b. t 1. H. Berenschot, bij het 13de bat de lste luit id. uit Nederland J. P. Weitzel; bij het 18de bat. de 2do luit. als voren H. P. Van der Mieden van Opmeer, bij het G. B. van Amboina en Ternate de 2de luit. der inf. id. uit Nederland L. C. Kruijswijk; bij het G. B. van Celebes, Menado cr Timor de 2de luit. der inf. geëvacueerd van Lombok naar Magelang P. Van Royen; bij het depót-bat. de lste luit. geëva cueerd vau Lombok naar Magclang C. H. Hoedt. Verleend: Eene maand verlof naar Malang tot herstel van gezondheid aan den lsten luit.der inf. F. P. M. P. Berkeljon; twee maanden verlof naar Bandong tot herstel van gezondheid aan den lsten commies bij bet Dep. van Oorlog A. G. Ridder; eene maand verlof naar Djokdjokarta aan den kapt. der inf. J. J. Krafft. Overgeplaatst: Als voorzitter der commissie van proefneming bij het Hoofdbareau te Batavia de kapt der art. te Soerabaia L. De Vries; als chef van den gowestelijken staf op Lombok de kapt. van den generalen staf J. A. P. Gravers bij het lste recruten-bataljon der inf. bij bet 6de bat te Batavia J. P. H. Janssen. Ingetrokken: De plaatsing bij bet recruten- bataljon en geplaatst bij het Ode bat. de majoor der inf J. Beets.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2