Dinsdag SO Januari. A0. 1895. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 28 Januari. Feuilleton. Het geheimzinnige doosje. N°. 10716. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden Franco per post Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTEËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. By adres wordt door C. Laken en andere warmoeziers alhier aan den gemeenteraad ver zocht maatregelen te treffen om adressanten in de gelegenheid te stellen aan de onhoud bare concurrentie het hoofd te bieden. Wat deze aangelegenheid betreft, brengen B. en We. in herinnering het verzoek, door F. Laken en 63 andere warmoeziers in 1885 ingediend, waarop betrekking had het rapport van B. en Ws. van 23 Februari 1885, en op welk verzoek, dat o. a. de strekking had om het rondventen met groenten door Dist-inge zetenen te verbieden, in de Raadszitting van 19 Maart 1885, zonder beraadslaging of hoof delijke stemming afwijzend werd beschikt. In bovenbedoeld rapport werd o. m. te kennen gegeven dat tot een verbod aan niet- ingezetenen om groenten langs de huizen rond te venten bezwaarlijk zoude kunnen worden overgegaan, welk verbod, al kon zulks worden uitgevaardigd, ongetwijfeld zoude strekken in het nadeel der ingezetenen, die thans de voor- deelen genieten van de concurrentie op dit gebied, terwijl het aan adressanten volkomen vrij staat op dezelfde wijze als. hunne vakge- nooten uit de nabijgelegen gemeenten, groen ten aan de huizen der ingezetenen ten verkoop aan te bieden. B. en Ws. zjjn dezelfde zienswijze toege daan als boven werd ontwikkeld en, hoezeer zij het voorzeker voor adressanten betreuren dat z|j ten gevelge van de concurrentie minder winsten maken dan door hen wordt gewenscht, meenen B. en Ws. dat niet anders dan afwij zend op hun verzoek kan worden beschikt. Zy geven op grond van een en ander in overweging aan adressanten te kennen te geven dat door den Gemeenteraad geene maatregelen kunnen worden genomen ten einde aan hunne bezwaren te gemoet te komen. Bovenbedoeld adres is vau den volgenden inhoud „Geven met verschuldigden eerbied onder- geteekenden, allen warmoeziers 'te Leiden, te kennen: dat zy In den laatste» tijd meer dan alle andoren den druk der tyden gevoelen; dat zy daarenboven door de invoering van de bedrijfsbelasting moeten betalen voor dat gene, waarvan de. patentwet hen als teeldeis vry stelde; dat opnieuw van hen drie gulden haven geld wordt geèischt voor het gebruik maken van eene ligplaats voor een kleine schuit; dat zy zich gewillig onderwerpen aan alle eischon, die de wet hun stelt, maar dat zy dan ook aanspraak maken op de bescherming van Burg., Wethouders en Raadsleden daar, waar bun ondergang wordt bedreigd; dat xy voortdurend door kooplui, teelders, ▼eenders, enz., uit andere gemeenten (vooral uit Rjjnsburg), in hunnen handel worden be nadeeld, zoo zelfs, dat men byna huis aan huis de vreemde negocianten hunne koopwaren ziet aanbieden, en tegen hen moeiiyk te con- curreeren valt, daar zy in het bezit zyn van het goedkoopste teelland en de goedkoopste wijze yan bemesting toepassen, (grom, enz.), bemestingen, waar onze steedschen voor hui veren, en met het oog op de gezondheid moest verboden zyn; dat die vreemde negocianten met hunne karren en hitten vry door de stad ronddraven en onze inwonende warmoeziers voor hen aan het repareeren der straten moeten betalen; dat het in het belang van onze gemeente hoogst noodig is, dat in het minste geval vreemdelingen in dezelfde kosten moeten dee- len als de ingezetenen; dat derhalve den Raad beleefd, doch dringend wordt verzocht maatregelen te treffen om deze wanverhouding tegen te gaan, om zoodoende requestranten in de gelegenheid te stellen eene onhoudbare concurrentie het hoofd te bieden. 'tWelk doende enz., C. Laken. Volgen de namen van 20 adressanten." Naar aanleiding van het verzoek van Cornelis Do Klerk, te Hoogmade, gemeente Woubrugge, om gebeele vrystelling van de betaling van het schoolgeld voor het b(jwo nen van de lessen der Kweekschool voor onderwyzers door zyn minderjarigen zoon Cor nells, berichten B. en Ws. dat blykens inge steld onderzoek de inkomsten van adressant vallen beneden de ƒ600. Zy geven mitsdien in overweging aan adres sant vrysteling te verleonon van de betaling van schoolgeld voor zyn zoon, leerling der Kweekschool voor onderwyzers. Naar aanleiding vaa het verzoek van den heer G. Van der Valk Bouman, te Leider dorp, deelen B. en Ws. mede dat de dochter van adressant, P. C. Van der Valk Bouman, met 1 Januari jl. de Hoogere Burgerschool voor Meisjes heeft verlaten. Vermits tegen inwilliging van het verzoek dezerzyds geen bezwaar bestaat, geven B. en Ws. in overweging aan adressant vry stelling of terugbetaling te verleenen van de betaling van schoolgeld voor zyno dochtor, vroeger leerlinge der Hoogere Burgerschool voor Meisjes, over da laatste twee kwartalen van den cursus 1894/95. Verder doelen B. ea Ws., naar aanleiding van een verzoek van H. C. Satter, te Alfen, mede, dat de zoon van adossant, W. Satter, den 19den December jl. voor het laatst de lessen van het Gymnasium heeft bygewoond en dat door den vader den 6den Januari jL aan den rector is bericht dat zyn zoon het Gymnasium had verlaten. Het komt B. en Ws. voor, dat er tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaar be staat, zoodat zy in overweging geven aan adressant vrystelling of terugbetaling te ver leenen van de betaling van schoolgeld voor zyn zoon, vroeger leerling van het Gymnasium, over de laatste twee kwartalen van den cursus 1894/95. In de zitting van de Provinciale Staten van 20 November jl. was aan de orde gesteld een voorstel van de Gedeputeerde Staten om aan den heer D. Siljee alhier te verkoopen een gedeelte ter grootte van omstreeks 100 HJ. van de kadastrale perceelen gemeente Leiden, Sectie C Nos. 1321, 1062 en 52, be schikbaar gebleven na uitvoering van de wer ken ter verbetering van de verbinding der Haven en Oude Vestgracht en zulks tegen den prys van f 9 per centiare. Alstoen werd door een lid (den heer Kerstens) voorgesteld uitstel der behandeling van de voordracht op grond dat wellicht zou kunnen blykon dat de oprit der nieuwgelegde brug aan de zyde der Haven eene verbetering be hoefde, waartoe, onder meer, zoude worden vereischt de beschikking over den grond, waarvan do verkoop aan den heer Siljee door Gedeputeerde Staten werd voorgesteld en het daarom wenscheiyk scheen vooralsnog niet tot den verkoop aan een particulier over te gaan. Tegen dit voorstel om uitstel hebben zich Gedeputeerde Staten niet verzet, waarop de behandeling van het voorstel werd verdaagd tot de aanstaande Juli-vergadering. Onder te-kennen-geving aat naar hunne vast staande meening de oprit volkomen aan de behoefte voldoet, hebban Gedeputeerde Staten B. en Ws. medegedeeld dat zulks evenwel niet wegneemt dat, wanneer de gemeenteraad tot eventueel door hem te brengen verandering in den lokalon toestand daar ter plaatse de beschikking over het bewuste perceel zou wenschen te verkrygeD, zy volkomen bereid zyn aan de Staten in hunne eerstvolgende Juli-vergadering voor te stellen den verkoop met de gemeente in plaats van met den heer Siljee to sluiten, terwijl zy zich aanbevelen om vóór 15 Mei a. 6. te mogeri vernemen of van hunne bereidheid al of niet gebruik wordt gemaakt. Na ontvangst van deze mededeoiing is, ook door de Commissie van Fabricage, een nader onderzoek ingesteld naar den toestand aan de Haven en daaruit is gebleken dat de be staande oprit van de brug tot geene bezwaren aanleiding geeft en B. en Ws. onderschryvon dan ook do meening van de Gedeputeerde Staten, dat deze volkomen aan de behoefte voldoet. Hot komt B. en Ws. derhalve voor, dat de beschikking over het bovenbedoeld stuk grond voor eene verbetering van de passage voor de gemeente van geen belang is. Zy geven op grond van een en ander in overweging aan de Gedeputeerde Staten, onder dankbetuiging voor hun welwillend aanbod, te kennen te geven dat aankoop van het bovenbedoeld stuk grond door de gemeente niet noodig wordt geacht. By de firma D. Sala en Zonen, Breeetraat N°. 114 alhier, is geëxposeerd eene aquarel, „Gezicht op de Houtmarkt to Leiden", vau onzen stadgenoot den hoer R. Raar. Aan den gemeenteraad leggen B. en Ws. over een door de commissie van fabricage opgemaakte l(jst van boomon, die om de daarby vermelde redenen voor rooiing in aan merking komen. Zy geven in overweging te besluiten dat de bedoelde boomen zullen worden gerooid en verkocht. Naar aanleiding van het verzoek van den heer J. C. Meyboom deelon B. en W6. mede dat de dochter van adressant, E. M. A. Meyboom, in December jl. de Hoogere Burgerschool voor Meisjes heeft verlaten, zoodat zy' in over weging geven aan adressant vrystelling of terugbetaling te verleenen van schoolgeld voor zyne dochter, vroeger leerlinge der Hoogere Burgerschool voor Meisjes, over de twee laatste kwartalen van den cursus 1894/95. In het schouwburglokaal „Vondelhoven" gaf de Leidsche onderofficiers-vereeniging „Door Vriendschap vereenigd" Zaterdag avond eene uitvoering, welke door genoodigde dames en heeren zeer druk bezocht was. Ter weerszyden van het tooneel was eene fraaie en groote versiering van groen aange bracht, te midden waarvan de banier prykte. Het feesteiyk samenzijn werd geopend met een kort woord van den voorzitter der Ver eeniging, den heer De Nys. Hy heette allen harteiyk welkom en zeide in het by zonder den heeren officieren, die de uitvoering met tmnae. tegenwoordigheid vor eerden, dank voor hunne komst. Hy hoopte dat allen een genoeglyken avond mochten doorbrengen. Verder bracht hy ook in herinnering het feest, dat de afgeloopen week gevierd was geworden door den adjudant-onderoföcier vaandeldrager, den heer C. C. Van den Bergh, die mede aanwezig was. Aan hetgeen door meerderen by die gelegenheid reeds gezegd was, verlangde spr. thans niets toe te voegen. Alleen wenschte hy den jubilaris namens de Vereeniging nogmaals geluk, terwyl voor zyne öchtgenooto uit naam der leden tegeiyk dooi den secretaris een prachtige bouquet werd aangeboden. Luide toejuichingen en fanfares volgden op een en ander. Door eenigo werkende leden werd opge voerd een historische schets in vier tafereelen „Een woord van oer", bewerkt naar een oud Fransch tooneelstuk. De porsonen, die er in optreden, kweten zich uitmuntend van hunne taak. Het was alsof men weer do „oude garde" van het gezelschap voor zich had. Allen vormdon een geheel, zooals men, vooral van dilettanten, by mogelijkheid verwachten kan. Zoowel de hoofdpersonen als zy, die mindere rollen ver vulden, deden hun best, met het gevolg dat hun herhaaldeiyk de daverendste toejui- gingen ten deel vielen en zy by herhaling werden teruggeroepen. Voor de keuze van het stuk en het spel komt hun alle hulde toe. Ook de kostumes waren keurig. Na do pauze werden enkele losse voor drachten gegeven, alsmede fantaisie-oofeningen op den degen vertoond, met al hetwelk even eens zeer veel succes werd verworven. De grootste belangstelling werd er door het publiek aan geschonken, evenals aan de muzikale voordrachten, waarmede eenigo musici van het Vierde de nommers van het programma op aangename wyze afwisselden. De uitToering werd, als te doen gebruikeiyk, besloten met een zeer geanimeerd en opge wekt bal. Behalve onderofficieren der infanterie, waren thans, naar wij meenen, meer dan anders, ook vele onderofficieren van andere wapens tegenwoordig. Gedurende de 1ste helft der maand Jan. zyn aan het postkantoor alhier bezorgd d. volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: Kluppel, Alkmaar; R. Akkerman, v. d. Linuen, moj. Kempen, Amsterdam; F. ThyemaD, G. Zwerver, Arnhem; wed. M. v. d. Toorn, Delft; Van Helden, D. W. Van Egmond, 's Graven- hage; Brouwer, Hilversum; N. Van Henning, Nieuwer-Amstel; wed. D. Nigg, Rotterdam; mej. H. v. d. Heuvel, Utrecht; K. Jong, H. Olieslagers, J. De Lange, Bouwens, niet vermeld. BriefkaartenMej. P. Dirks, mej. H. Pompe, 's Gravenhage; mej. A. M. Zitman, Haarlem; H. Bakkerus, Leeuwarden; mej. M. v. d. Spek, Leiden; Morren, Nymegen; H. v. d. Brink, Utrecht. Heden ontvingen wy per Fransche mail de Bataviasche bladen van 27 en 28 Decem ber, alsmede de „Deli-Crt." van 26 en 29 December. De Nederlandsche mail met berichten uit Indiè wordt hedenavond hier verwacht. De Nederl. Vrouwenvereeniging „Tessel- schade", die zich ten doel stelt„Lotsver- beteiing van de onvermogende, beschaafd** vrouw", heeft in hare laatste algemeene ver gadering, ten einde beter te kunnen voldoen aan art. 2, 2o. harer Statuten, luidende: „Zjj tracht dit doel te bereiken door de onvermo gende, beschaafde vrouw te helpen in het vindon eoner betrekking", besloten, tot de oprichting van een „Bureau van Voorlichting" omtrent onder wy 6, betrekkingen en beroepen voor vrouwen. Om nu do noodige vertrouwbare gegevens voor dit bureau te verkrygen, heeft z|j de medewerking ingeroepen van de gemeente besturen en verzoekt de directrice van dit bureau do beantwoording der volgende vragen: lo. Welke betrekkingen voor vrouwen wor den in uwe gemeente door het gemeente bestuur begeven? 2o. Welke zyn de instellingen van onder wijs in uwe gemeente, waaraan vrouwen verbonden zyn, en welk aantal is verbonden aan elke instelling? 3o. Welke salarissen zyn verbonden aan.d onder sub lo. bedoelde betrekkingen, waar onder ook onderwyzeressen? 4o. Wolk pensioen is aan die betrekkinge verbonden? Op do 23ste of laatste lyst van de zes tiende jaarcollecte voor de scholen met den By bel komt o. a voor Hoofddorp met ƒ211.171/,. De laatste Augustus- of Unie collecte heef geheel opgebracht ƒ77,585.4072 of 1893.017 .minder dan de vorige. Vry dagavond jl. is te Valkenburg een» Christelijke jongelings-vereeniging opgericht aanvankelijk met 13 leden, welk aantal echter wel spoedig zal toenemen. Op deze eerste bijeenkomst werd een bestuur van 5 leden gekozen, nl. de jongelieden G. J. Koops, voorzitter; Abr. Oosterlee, secretaris; B. Imthorn, penningmeester, A. Zandbergen en G. Van Dyk. De afdeeling „Roelof-Arendsveen" van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur, die verleden jaar werd opgericht mot 2) Maar met dat al was lord Senfrey niet beter of slechter dan een man gewoonlijk is, die na een leren vol ontbering en beproeving eensklaps rijk geworden is. HU was nog geen maand in de stad, toen er van verschillende kanten gefluisterd werd over eene betrekking, waarin hy zou staan tot Dorothea Anderson, eone Jonge, scboone actrice, wier portret in die dagen by alle photografen voor de ramen lag. Toen vertelde men weer wat andere, en wel, dat hij zeer veel belang stelde in een Italiaansch meisje, Mari» Orano, de zuster van een veelbelovend beeldhouwer. Dooh al die geruchten werden hoe langer hos minder. Zyn lordschap had langzamerhand door de ondervinding geleerd, voorzichtiger te zijn, en alhoewel hij een habitué der cou lissen van sommige schouwburgen was, kon men hem niets bepaalds ten laste leggen. En nu zou by, den dag na 't begjn van ons verhaal, in 't huwelijk treden met de eenige dochter van graaf Bent. En toch had lord Sonfrey reden, om ver drietig gestemd te zijn. Hy nam het zilveren deksel van den schotel en sneed een klein stukje voor zichzelf en voor Sprat, en terwijl bij 't zyne onaangeroerd liet, at Sprat zijn portie spoedig op. Eon paar slokjes koffie en een dun stukje geroosterd broed was 't eenige, dat hy gebruikte, voordat de knecht terugkwam, gevolgd door een langen, slanken man, bet type van een Zuid-Italiaan. De man was gekleed als een artist uit goeden stand; hy had een fluweelen jas en dito vost aan, terwyl de einden zyner das losjee wapperden. Zyn gezicht, dat niet bepaald leeiyk was, bad die eigenaardig bleeks tint, welke alleen door ontroering kan ontstaan. Hy stond op den drempel stil en keek, alsof by lord Senfrey wilde verscheuren. Zyne banden bield by op den rug en hy beet zich op de lippen. Lord Senfrey keerde zich naar den man en zeide barsch: Wat moet gy van my hebben; wat wilt gy? Het antwoord van den man was woeBt. Hy sprak langzaam en door zyn Italiaansch accent legde by er meer nadruk op. Voldoening 1 zeide by langzaam. Lord Senfrey voelde dat zyn toorn hem meester werd en omvatte zyn rechterhand met zyn linker-, om zich hierdoor in bedwang te houden. Voldoening 1 riep by driftig uit, waar voor? Voor myn zusterl Lord Senfrey stond op en zag den man recht in 't gezicht. Ik heb er genoeg van, zeide hy kalm. Ik heb genoeg van j» zuster en van je zelf. Gy weet oveDgoed als ik, dat ik slechts een paar keer haar een dienst bewees. Gy weet even goed als ik, dat ik niet meer voor haar ben geweest dan myn knecht voor my ie. Ik weet niets van haar verdwynen en begeer er niets van te weten, en als gy my weer komt lastig vallen, zal ik depolitio last goven, om je in hechtenis te nemen. De man stond onbeweeglyk. Do politie halen zeide hylaat ze komen I Hy ging op den naast hem etaanden stoel zitten. De knecht, die dacht dat 't nu tyd was om 't bevel van zyn meester te volbrengen, vroeg: Zal ik een agent halen? Lord Senfrey haalde, flauw glimlachend, zyne schouders op. Waarvoor, Morton vroeg hy. Om dien man mode te nemen. - Als ik dien man op straat wil zetten, Morton, sprak hy, heb ik geen hulp noodig, en zachtjes zal 't niet gaan, als ik het doe. Het toornige besluit van deii man maakte den flinken soldaat van vroeger weder in hem wakker. Hy logde zyn horloge op tafel. - Ik geef je een minuut den tyd, zeide hy, - om my nauwkeurig te vertellen wat gy van my wilt. Als die minuut voorby is, pak ik je by je kraag en gooi je op straat; en als je het in je hart krygt om weer te bellen, dan geef ik myn bedienden last, om je op to pakken. Wat moet je nu hebben? - Voldoening 1 kwam er langzaamuit, - vol doening voor myn zusters dood. Nu was 't de beurt van lord Senfrey om to verbleoken. - Je zusters dood 1 vroeg hy schor, ia zy dood? Ja, zeide de man, myn zuster is dood. - Maar hoe en wanneer vroeg lord Senfrey. Zy werd van morgen dood gevonden, in 't kameitje, waar zy sedert een week woonde. Zy heeft zich vergiftigd. Het spyt my, zeide lord Senfrey, het spyt my erg, dit te hooren. Maar wat heb ik er mede 'te maken? Ik geef myn woord van eer, dat ik even onschuldig aan haar dood ben als gy zelf. Do man stond op. Jo eerewoord? zeide hy hoonend. Myn naam is Luigi Orano. Vóór duizend jaren waren de Orano's prinsen. Gij zyt een Engelsch edelman. Myn zuster was gelukkig, totdat ze jou leerde kennen. Gy zegt, dat gy haar niet kent. Myn zustor is dood. Gy liegtI Zonder verder Iets te zeggen, stapte lord Senfrey naar den man on pakte hem by de keel. De deur stond open en hoewel de Italiaan schopte, sloeg en beet, werd hy haast ge worgd, doordat de yzeren viDgers zich tuB- schen zyn keel en zyn das drongen, en de laatste hierdoor om zyn hale gedraaid werd. Zóó werd by de trap en de gang doorgeslourd, waar de verbaasde huieknecht, zyne meesters bodoeling radende, de voordeur opende. Als een hoop vodden werd de Italiaan op straat gegooid. Let er op, Bradley, zei zijn lordschap tot den knecht: - ale de man weer aanbelt, moet ge hem laten oppakken. Signor Orano had echter op dat oogenblik volstrek geen plan om 't ongastvrye dak van lord Senfrey weder te betreden. Hy stond met norscben blik op, knarste met zyne tanden en balde zyn vuist. Ellendeling I riep by uit, terwyl hy het stof van zyne kleedoren schudde en zyn ont redderde halsdas vaststrikte. - Neem je in acht ik kom terug. Terwyl hy dit zeide, was hy opgekrabbeld en strompelde hy zwaar ademhalende verder. Die dag was een ongeluksdag voor 't ge slacht Veymor, want terwyl 't hoofd van hot geslacht word lastig gevallen door wat hy oplicbtory noemde, kreeg zyn broeder oen bezoeker, die hem nog minder welkom war dan signor Orano op Jüaton Square. Martin Veymor was de jongere broeder van lord Senfrey en zyn rechtmatige erfgo naam. Hy geleek alleen wat zyn grootte betro' op zyn broeder. Hy was lang, maar niet zop krachtig gebouwd, had niet dien open blik en miste 't krijgshaftige in zyn gestalte. Hoewel hij twee jaar jonger was, le6k hy wol twintig jaar ouder. Zyn gezicht was altyd glad geschoren en zeer bleek. Zyn voorhoofd was steeds gerimpeld, en onder de onrustige, diep wegliggende oogen lagen kringon. Hy had weinig haar, dat byna wit was. Zyn uiteriyk toekende hem juist zooals by was: zwak en besluiteloos, gemakkeiyk over te halen tot goed of kwaad. Do bezoeker van Martin Veymor was rilo- mand anders dan de heer Muir Macrae, de algemeen bekende geldschieter en woekeraar; een welgedaan heer, op wiens dikke lippen en breede mond oen honingzoet lachje zetelde. (Wor'll v;roolgi.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1