Engelsche Anthraciet W. F. K. VERSTEEG, P. J. KEULS C°. Gwaun-Cae-Gurwen Colliery Co. L.t.D. 1ÖÖO Nieuwe Grossierderij WUNKOOPERU, BURGSTEE6 No. 6. Dagelijksche Dienst vice-versa, C. DE BINK, Stoomtram HAARLEM LEIDEN. Finale Uitverkoop a Contant. N". 10,12. Donderdag 24 Januari. A°. 1895. (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT. Burgerlijke Stand. De alleen gunstig bekende en alle andere soorten overtreffende Onrle Heerengracht IQ. T .TRIDETNT-ROTTERDAM. met de Stoombooten Fortiuia I en II, via leiderdorp, Koudekerk, Alfen, Boskoop, Waddingsveen, (iouda. Kantoor en Pakhuis: Oude Vest 5759, Leiden. VAN BELOER, LICHTENSTEIN Co., Oude Vest 57-59. Stoel- en Meubelfabriek van D. J. C. SPEET, EJSTVELOEEEJST, Aalmarkt 13. BUFIGSTEEG IVo. 3. voor het bekende Aromatisch en Aruba. IDSCH DAG-BLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandon1-10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommors0.05. PRIJS DER AD VERTENTTEN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Tweede Blad De kranke veldheer van het kleine anti- re volutionnaire leger in ons vaderland, die op Oudejaarsdag uit het Zuiden terugkeerde 6n sedert reeds artikelen schreef in De Heraut heeft thans weer den maarschalksstaf om klemd, de hoofdredactie van De Standaard weer opgevat. De Standaard bevatte weer een hoofd artikel van d r. A. Kuyper, het teeken van de weder-aanvaarding der redactie. Hij doet dit echter nog met gebroken kracht, zjjne artsen hebben hem aanvankelijk be volen half-stoom te varen. By die aanvaarding achtte hy een persoonlyk woord niet mis plaatst. Als publicist kwyt by zich in de eerste plaats van een schuld door dankzegging aan collega's en vrienden, die zyn werk overnamen, en daarna aan de Nederlandsche pers in het algemeen, die hem door baar ongedwongen belangstellmg in zyn krankheid verraste; voor zooverre ze anders tegen hem overstond, ijlings, toen ongeval hem buiten gevecht stelde, het zwaard opstaken zelfs naar eisch van der journalisten gild, het woord van kameraadschappelijke sympathie oiet terughield. Daarna geeft hy rekenschap aan zyne lezers van zfin gevoelens tegenover den politieken toestand van 't oogenblik. Zes maanden van stille overpeinzing gaan niet zonder vrucht aan iemands geest voorbij. Het militante in zin en neiging wordt ge temperd, de geest der verzoening herwint zyn bekoring. Zoo is het ook hem gegaan. En al mag dan „het eerste en hoog gebod" nooit achter het tweede geschoven, zoodat trouwr, önwrikbre trouw aan beleden waarheid en aanvaard beginsel vanzelf de grens trekt^ die de opgewelde gemeenschapszin nooit over- schryderi mag, toch leeft op dit oogenblik in hem de ernstige begeerte, om, by den strjd met de mannen van tegenovergesteld be ginsel, zich te ernstiger te spenen aan wat bitterheid kon kweeken, en den band, die ons als burgers van eenzelfde land vereenigt, ook al mocht de stryd weer hoog gaan, nimmer geheel uit het oog te verliezen. Dit geldt in nog sterker mate ton opzichte van hen, die, in hoofdbeginsel hetzelfde beiy- dend, slechts in de afgeleide beginselen en hun tactische toepassing andore paden be wandelen, en by den stembusstrijd van '94 tegenover hun broederen positie namen. Of in de toekomst alle Protestantsche anti- cevolutionnairen weer als één corps zullen kunnen optreden, is thans nog niet te be slissen, of men op den duur ter linker- en ter cechterzyde uiteen zal gaan, zal de toekomst leeren. De kieswet-stryd zal hier de beslissing moeten brengen en eerst uls die gestreden is, kan de partyschïkking der toekomst ge regeld worden. Daarom betreurt dr. K. het, dat er reeds een deel der broeders zich tegen over de party organiseerde „Wat komt, is mot de „Democratie" als regee- ringsvorm aldus vervolgt hy want onzer blijft de constitutioneele Monarchie, in Oranjes naam bezegeldmaar wel de democra tische ontwikkeling van ons ver tegenwoordigend stel-sel, en, door die democratiseering niet van den regoerings- vorm, maar van het parlement, de eiscb,dat de Overheidsmacht, meer dan dusver aan alle deelen van ons volksgeheel, ten zegen godye, met name aan het dusver meest achtergestelde deel der natie, dat, als het qualitatief zwakste, in naam van Hem, Wiens dienaresse de Over heid i9, by voorkeur op bescherming aan spraak kon doen gelden. „Het gewyzigd stempel, dat hierdoor op de actie dor regeering staat gedrukt te worden, zal een reeks van eigenaardige gevaren met zich brengen, waaronder ik nu alleen deze twee aan- wys: het dieper inkankeren van bet leugen achtig begrip van Volkssouvereiniteit, en het doen opgaan van de Overheids actie in louter stoffeiyke zorgen. „Evenals onder Groen van Pnnsterer in 1857 op schoolgebied, zoo ook nu, in 't sociaal geding zich aan den vorm van onzen t y d comformeerend, zal deswege de anti- revolutionnaire party de roeping hebben om èn tegen die verkankering van het staats begrip èn tegen die moralisoering van de overheidstaak, ook in het van haar uitgaand program te wakeD, en alzoo den klemtoon, die op het C h r i 81 e 1 ij k-democratisch valt, tot zyn volle recht te doen komen. „En zoo kan eerst op de deputaten-vergade ring, die over dat program het zeggenschap zal hebben, op ernstige wyze uitgemaakt, niet of allon nogmaals onder eenzelfden hoed te vangen zyn, maar of men, rondborstig zyn gedachte openbarend, in die uitkomende ge dachte1 slechts do onzichtbare schakeering van eenerlei streven, öf wel oen niet te verzoenen tegenstelling der geesten ontdekt." Na daarop te hebben doen uitkomen dat men in dien tusschentyd niet stil behoeft te zitten, maar de machtige problemen kan be- studeeren, eindigt hy met de beantwoording van do vraag of zyn politieke overtuiging in het nu verloopon tydperk van rust en na denken ook is gewyzigd. Hy schryft: „Toen voor nu achttien jaren een minder ernstige, maar langer sleepende zenuwziekte my een jaar meer en moer tot nietsdoen dwong, is in die afzondering het' inzicht in het zuiverder licht, dat door de belydenis der gereformeerde beginselen op het wezen der dingen valt, by my tot volle klaarheid door gebroken, en sinds hoeft wetenschappelyke bestudeering van die beginselen de toen ge vestigde overtuiging slechts versterkt. Thans nogmaals uit de veelvuldigheid des levens naar de eenzaamheid verwezen, over dacht ik meer de afgeleide vraag, of de alge meen Protestantsche, dan wel de Calvinistische richting aan ons volk op staatkundig gobied zyn nobelheid van streven en op maatschap pelijk terrein iets van zyn oude veerkracht hergeven kon; en als vrucht van dit over denken vestigde zich dieper dan ooit bij my de nu onwrikbaar geworden overtuiging, dat het blyven moet by wat ons program in artikel Één belydt, d.j. bj „den grondtoon van ons volkskarakter, gelyk dit, door Oranje geleid, onder invloed der Hervorming, om streeks 1572, zyn stempel ontving," en immers, dit stempel was, omnium consensu, beslist Calvinistisch. „Slechts in één punt verweet ik myzelven verzuim. „In myn yveren voor het democratisch karakter, dat van het Calvinisme onafscheideiyk is, ontsloot ik myn oog ^te weinig voor het gevaariyk element, dat door vermenging van de ware met de valsche démocratie ook in onzen kring kon insluipen; en hiertegen krachtiger dan dusver te getuigen, zal my voortaan een zaak der consciëntie zyn." Het Homoeopathisch Weekblad is zyn zesden jaargang begonnen. Het eerste nummer van dezen jaargang is in menig opzicht interessant en lezenswaardig, volgens De Boodschapper. In het hoofdartikel wordt gewezen op onze medische wetgeving en voorts aangedrongen op verhoogde krachtsinspanning by de voor standers der Homoeopathie. Wy lezen daarin o. m.: „Doch behalve dit wenschen wy ook te wyzen op de noodzakeiykheid van een ver andering onzer medische wetgeving. Zooals die thans bestaat, is er niet alleen geen sprake van gelyke rechten, maar kan er aan weten schappelyke beoefening der Homoeopathie in ons land niet gedacht worden. Wie die ge neeswyze op wetenschappelyke gronden wil hooren verklaren, en wie in een ziekenhuis vergelykingen wil maken tusschen de resul taten der homoeopathische en der allopathischo geneeswyze, moet zich naar het buitenland begeven. Hierin staan de doctoren nog achter by de onderwjzers. Dezen kunnen ten minste nog hun opleiding ontvangen, waar hun dit goeddunkt, al moeten zy zich ook aan één algemeen examen onderwerpenterwyl genen slechts daar gelegenheid vinden hunne kennis op te doen, waar aan de offieiësle wetenschap uitsluitend het woord verleead en aan haar alleen recht van doceeren gegeven wordt. „Hierin moet verandering komen; en die z a l er ook komen, indien de voorstanders der Homoeopathie in ons land maar al hun krachten inspannen. Stellig zal dit geruimen tyd vereischen. Een gevestigde opinie wordt niet maar zoo ineens omgestooten; ingekan kerde vooroordeelen worden maar niet zoo zonder slag of stoot uitgeroeid; ontvangen privilegiën laat men maar niet zoo spoedig los. Maar bedenken wy, dat het spreekwoord waarheid bevat: langzaam gaat zeker. Een aanhoudende drop holt een hardsteen uit. Tegen oen voortdurenden golfslag is de beste dyk niet bestand. Het gestadig boren van den paalworm vernielt de sterkste schepen. Indien wy slechts volharden; als wy maar telkens op hetzelfde aanbeeld slaanjen al onze krachten inspannen, dan zullen wy er komen. De juist heid der homoeopatische beginselen wordt meer en meer toegestemd, en heeft, zooals wij re9ds meermalen opmerkten en aantoonden, in het kamp der officiéele geneeskunde een belangryken invloed uitgeoefend, zoodat thans reeds vele middelen, door homoeopaten onder zocht en met succes gebezigd, door allopaten zfjn overgenomen; en in den laatsten tyd zelfs door allopatische geleerden betoogen ten gunste onzer verdunning geleverd worden." Patrimonium schryft: Het jaar 1894 ging voorby motzynnooden en bezwaren, met zyn hopen en vreezen. We staan in 't begin van 1895, met zyn onbekend verloop. Maar dit weten we althans van 't eerste verloop: de eene helft zendt, de andere helft krygt rekeningen, 't Crediet breidt zich steeds uit, zelfs tot inrichtingen op afbe taling toe, en men mag veilig aannemen, dat het tydstip, dat 't crediet van den kleinhan del wordt afgeschaft, nog verre van ons ver wijderd ligt. Men crediteert maar toe. Of de credietgevor er schade door lyden zal, of de creöietnemor door de wyze, waarop hem hot koopen gemakkeiyk gemaakt wordt, ook te veel koopt en daarvoor al minder credietwaar- dig wordt, het crediet breidt zich al uit. Maar mogen we er hier nu eens op wyzen dat elk een, die een rekening ontvangt, zede- lyk verplicht Ï3 die vordering te voldoen dadelyk? Wie een ontvangen rekening in zyn lade opbergt en haar daar laat liggen, totdat het hem gelieft haar te betalen, pleegt diefstal aan zyn leverancier, meer nog brengt dien man vaak in groote verlegenheid aan contanten. Nu wetQD we wel, niet iedereen kan als hy wil, maar dubbel te laken ia het, als mannen van kapitaal met 't grootste gemak gaan sla pen met eenorzyds een kast geld en anderzjds een lade vol met onbetaalde rekeningen. In de „Haag9Che Kroniek" van de Nieuwe Groninger Courant lezen wo o. a. het volgende De Tweede Kamer komt Dinsdag (gisteren) byeen voor slechts enkele dagen op het speciaal door den minister van binnenlandsche zaken tot den voorzitter gericht verzoek, enkel om de zaak van Opsterland West stellingwerf op te knappen. Hoe dat zal gaan is nog niet te voorzien. Het ontwerp der Regeering, gelyk het daar ligt, ontmoet van verschillende kanten groot bezwaar. Er zal wellicht nog beproefd worden een eind stemming over deze wetsontwerpen te voor komen, waarschyniyk door oene motie. Het plan is om alléén voor de Friesc-he gemeenten samen te komen en dus, desge- vorderd met een avondzitting, in vier dagen weder uiteen te gaao, ten einde dan tot Maart rust te nemen. Overigens is er weinig politiek nieuws. Alleen heb ik, met voldoende zekerheid om het u mee te deelen, hooren verklaren dat de beer Van Houten gereed is met zjn ontwerp-kieswet en dat deze zoo al niet verzonden is, dan toch binnen zeer korten tyd aan den Raad van State zal worden aangeboden. Daaruit volgt dus vanzelf, dat dan ook de minister van financiën zyn her ziening der personoele belasting op 't papier heeft afgedaan en dat ook deze voordracht het eerste stadium van onderzoek naby is. In Maart zal dus, naar men ver trouwen mag, zoowel de eene als de andere voordracht de Tweede Kamer kunnen bereiken. In een „brief uit de Hofstad" aan do Arnhcmsche- Courant wordt het volgende voor val vermeld, dat de schryver verklaart, uit eene goede bron te hebben geput, daar by het van den huisdokter van een zyner familie leden daar ter stede vernam Een daar gevestigd „industriöel," koop man in allerlei hygiënische artikelen, had van eene familie de opdracht ontvangen, hunne woning, waar eene besmettelyke ziekte zich getoond had, te ontsmetten. De „in dustrieel" doet dat werk, naar ik hoop althans, volgens de regelen van de kunst, maar eindigt met den huisvader, die ver zuimd had een accoord te maken over den prijs, te verschrikken mot eene rekening van ƒ1800, zeggo achttienhonderd gulden! Toen de geneesheer der familie, die het werk had bygewoond, over dit zweetdrankje ge raadpleegd werd, toonde do „industriöel" zich uitermate „coulant" en bood op de eerste bedenking aaD, de rekening tot ƒ800 te ver minderen, dus direct duizend gulden te laten vallen. Maar de huisvader In quaestie schynt een zeer ondankbare manwant in plaats van zich te verheugen over deze coulantheid van zyn crediteur, is hy over die vermin derde rekening nog veel meer verontwaar digd dan over do oorspronkoiyke. Toen hy ƒ1800 vroeg voor werk, dat ik op hoogstens ƒ200 taxeer, zegt hy tegen ieder, die het hooren wil, noemde ik hem een peper- duren afzetter; maar nu hy op den eersten kik duizend gulden vallen laat, noemde ik hem een.... de lezer moet het zelf maar invullen. Ik donk niet, dat deze gedesinfecteerde huis vader noch iemand zyner vrienden of be kenden allicht hunne klandizie aan het wol- ingerichte en ruim voorziene „magazyn" van dezen „industrieel" gunnen zal. Maar ieder Hagenaar, en iedereen, die zich in Den Haag denkt te vestigen, mag er uit leeren, dat vooruit informeeren naar pryzon en kosten en het maken van goede accoorden daar zeer gewen8c.ht is. Ook by het betrekkon van nieuwe woningen wordt dit stelsel door my ernstig aanbevolen ten aanzien van behangers, decorateurs, meubelmakers en consorten. H AARLEMMERMEER. B o v a 11 e n W, Kwaak geb. Visser Z. C. 8 Griekspoor geb. De Blaoij Z. C. Van Geest geb. Bierhaus D. C. Van der Luit geb. Var: Iperen D. W. L. Op't Landt feb. Truoat Z. T Van Tol geb. Van Tol D. Hartman geb. Hendriks D. W. Klootwijk geb. De Grunt D. A. VaD Ieperen geb Hal ft' Z. 8. M. C. Poortier geb. Dee D. H. C. Damon geb. Hoogkamer 2. S. Van Zanten geb. Uiesheuvel H. M Apswoude geb. Teeuwen D. T. .1. Jansen geb. Van Diemen Z. G. Van der Maarl geb. Lioon Z. TM. Ottevanger geb. Van Andel Z. Overleden Dorothea Boezaart geb Kruyff, 65 j. M. De Groot 2 w. W. Timmer 10 m. J. Krijgsman 50 j, C. A, Schouten 6 m. II. Verhoei 10 in. C. F. A. Rotbweiler 2 j. L\ Imanse 3 j. J. Van Gameren bijna 2 j. IS DIE DER 6651 40 Alleen ver-lii-ijgbaai- bij VERTREKT DAGELIJKS, V.M. 11 UREN. Tarieven en nadere inlichtingen verstrekken gaarne 530 30 de Ondernemers, NIEUWSTRAAT 34. Alle in voorraad staande Meubelen, waarby ook prachtige antieke Kasten, Kabinetten, Buffetten, Tafels, Stoelen, moderne Meubelen, Mahonie en 1%'oten Linnenkasten, Buffetkasten, Schrijf bureaus, Bonticurs du Jour, Tafels, Secretaires, Mahonie en Noten Kussen- stoelen, Gemakstoelen, Bietstoclen, Spiegels, enz., enz. 365 21 Alles zal beneden fabrieksprijzen worden Uitverkocht. Zoolang de voorraad strekt zal door den grooten voorraad Trijpen 't Stoffeerwcrk zoo billijk mogelijk worden aangenomen. groot vierkant formaat, prachtige qualiteit, bedrukt met firma, f2.— 400 14 Rekeningen, Cluitantlën, Wissels, Circulaires, Prijscouranten, enz., enz., tegen billyke pryzen, ter drukkery van Zeer laag tarief voor Bestelgoederen. Onverschillig over welk gedeelte van den Tramweg het vervoer plaats heeft: Per zending van 5 Kilogram of minder gewicht I© Cents. Van elke 25 Kilogram of onderdeel daarboven wordt per zending berekendCents. Zendingen tot een gewicht van 200 Kilogram worden als bestelgoed aangenomen. Lichte goederen van grooten omvang, zooals Meubelen en dergelijken, worden berekend naar het dubbele gewicht. 5940 32 recommandeeren hunne zuivere Bordeaux, Port-, Sherry-, Madera-, Rijn- en Champagne-"Wijnen, per anker en per ilesch; exquise Cog nacs van af ƒ1.25 tot en met ƒ0.— CITROEN- en RUM-PUNCH in diverse prijzenzeer fijne LIKEURENalle mogelijke BITTER-TINCTUURS met bijzondere aanbeveling 8563 38

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 5