Burgerlijke Stand Tan Lelden, Gemengd Nieuws. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat eene opgave van eenige minder courante of incourante fond.sen, in de week, tot den datum van 22 Januari loopende, door hunne tusschonkomst verhandeld. Daarop komen o. a. voor aand. Leidsche Broodfabriek a 297 pet. Uit Zoeterwoude wordt ons weer van twee ongevallen melding gemaakt. In de eerste plaats van het in 't ongereede geraken van een watermolon aan de Weipoort, waar door de vrouw, dio hem aan den gang wilde zetten, aan het hoofd licht gekwetst werd en ten slotte voor een poosje van zichzelve ging; in de tweede plaats van het uit 't bed vallen van een jong kind van den landbouwer G. D., aan den Hoogon Rijndijk, waarna 't hoofd van het kind „scheef bleef staan" en dat eerst weer in den gewenschton, gewonen stand kwam na spoedig verleende hulp door den geneesheer Van D., dien men ijlings van het voorgevallene en het gevolg daarvan was gaan verwittigen en die niet aarzelde bijstand te komen verleenen. Als eone by zonderheid z y Ter- meld dat een schaap van den landbouwer Heemskerk, to Rijp wetering, nu reeds lammo- ren geworpen heeft. De gewone tijd daarvoor is Maart of Apiil. Uit Don Haag verneemt de a Gazette van Antwerpen" en wel uit een allerbeste bron dat de onderhandelingen tusschen Belgié en Holland voor het aan leggen der internationale telephoonlijn zeer werkdadig voortgezet worden. Men hoopt eerlang de hand aan het werk te slaan en in de maand April gereed te zyn met de telephoonverbinding tusschen Antwerpen en Rotterdam. Alzoo zoudon er gesprekken kunnen gevoerd worden tusschen Brussel en Am sterdam, tusschen Par\js en Amsterdam via Brussel en tusschen al de bijzonderste plaatson van België en Holland. In den opgang naar de publieke tribuno van de Tweede Kamer is de volgende kennisgeving aangeplakt: „Bezoekers der publieke tribune wordt ver zocht, alvorens de trap te beklimmen, wandel stokken, parapluies en pakjes af te geven en zich boven aan de trap te ontdoen van hunne averjassen." Een schildwacht met getrokken sabel staat aan den voet van de naar boven leidende trap om te waken dat aan hot oerste deel van dit verzoek gevolg wordt gegeven. Het voorportaal by de tribune is tot kleed kamer ingericht met kapstokken en wordt ook door een vulkachel verwarmd. In het Haagscho Bosch heeft zich iemand doodgeschoten. Höfc ïyk werd naai* het Ziekenhuis overgebracht. De agent van politie O die in de Wagen straat de lantaarn op het hoofd kreeg, is, na in het Ziekenhuis te zyn verbonden, naar tyn woning overgebracht. Aan den reeder W. Verhey, te Scheveningen, is thans definitief aangeboden en ook uitbetaald een som van f 9400 als schadevergoeding voor hora en zyne zeelleden voor het overstoomen van de Scheveningsche Bomschuit „Batavier" door het Engolsche stoomschip „Lady Aline" in het begin van November. De zaak is tot een bevredigende oplossing gebracht door den heer Jac. Den Breems, to Scheveningen, die daarvoor eenige malen naar Engeland ging. Gistermiddag toen het al zoetjes aan begon te schemeren stond op de nieuwe Groentonmarkt te Amsterdam oen visch- koopman zyn waar wat op te blazen. Een paar voorbygangers brachten hom aan 't vor stand, dat do visschen door de onwelriekendo tabakslucht uit 's mans mond er niot frisschcr op zouden worden. Een vloed van krasso woorden tot zelfver dediging volgde en in zyn verontwaardiging sloeg de koopman zoo hard met zyn schel- visschon op den wagen, dat den omstanders do spatten in het gezicht vlogen. Daar voelt eensklaps de bezielde redenaar zich door oenige forscho handen aangegrepen, omhoog getild,— com oogenblik later ligt hy op zyn eigen wagen boven op do schel visschen, en ten govolge van de wet der zwaartekracht, die de kar dompen deed een ommezientjo later nut de schel visschen in de modder. Het pu bliek gierdo van de pret en de politie kon er niets aan doen. (Tijd.) De „Imperial Continental Qae- Association" heelt, naar hot „N. v. N." woot mee' te doelen, de gemeente Amsterdam gedag vaard tot ontbinding der ovoreenkomst, waarby haar concessio is verleend tot uitsluitende gaslevering in dio gemeente, en tot schade vergoeding, op grond dat voor de bepaling der lichtsterkte van het gas door de ge- moento gebruik wordt gemaakt van een stand ard-brandcr, niot in de concessie bedoeld. Het oude proces dus in een nieuw kleed! Gisternacht is inbraak gepleegd in den winkol van beelden, enz. van mej. do wed. Houtman, aan de Gouwe, to Gouda. Eenigo winkelwaren zyn ontvreemd. Uit do gorochtelyke schouwing van hot to Eysden aangespoelde lyk, dat word herkend voor dat van een inwoner te Luik, is gebleken dat do op het lyk aanwezge zwaro vorwoudingen wei door een scherp voorwerp, doch eerst na liet verdrinken zyn toegebracht en er dus geeno misdaad heeft plaats gehad. De iustitio uit Luik was by de schouwing tegenwoordig. Ovor oo n treurige bruiloft te Dturne wordt van daar geschreven: Maan- da7 jl. huwdo de jonge weduwe Van de Kerk hof met een zekeren Bastiaens. Haar broeder, Johs Knaapen, milicien te Breda, was de bruiloft van zyn zuster komen bijwonen, en de landsverdediger wilde gebruikelykerwyze 's middags eens met los kruit een schot doen. Toevallig komt buurman Goorts, bygenaamd „Den Haas," juist van zyn arbeid uit De Peel thuis. En nu wordt er, vrooiyk als de lui waren, algemeen geroepön: „Schiet, schiet, een haasl" Het geweer wordt gericht, het schot gaat af en op den dorpel van zyn woning tuimelt Goorts neor, getroffen waarschynlyk door de papieren prop, die op het geweer zat. Do wonde is niet gevaarlyk. Van opzet is geen sprake: het geheole geval is een ongeluk, dat geen ernstig aanzien heeft. Hot ware te wenschen, dat het schieten by' bruiloften ophieldmeermalen tóch komen er gevallen voor, die mindor pleizierig zyn. 'tls een misbruik, waartegen men reeds eeuwen geleden te velde trok. Dat in Friesland, met zyn groo- ten veestapel, de veehandel een belangryke factor is voor het bestaan van de veehouders, ligt voor de hand. Hot Friesche vee is in Duitschlanl gewild en in het voorjaar (in Januari en Februari vooral) werden jaariyks vele kalve-koeien naar dat land tegen hoogo pryzen uitgevoerd. Nu ovenwei byna geen enkele koe, want de invoer is in Dui»schland en ook in Belgiö ver boden; „alles zit vast", zooals de Friesche veehandelaren zeggen. Wel koopen Duitsche kooplieden op de week markten nog enkele kalve-koeien, die over de Duitsche grenzen gesmokkeld worden, doch dit brengt geen handel aan en allerminst ver hooging van pryzen. Wat toch is het geval? Do Duitsche koop man wil niet anders dan tegen lage pryzen koopen, want gelukt het, de koeien over de grenzen to krygen, dan is by iedere koe heel- wat „smokkelgeld" gekomen. Da smokkelaars oefenon hun gevaarlyk werkje niet voor een kloinigheid uit en dit moet de koopman be talen. Algemeen dachten do Friesche kooplui, dat Duitscbland binnenkort zyne grenzen voor ons vee zou heropenen, echter nu is op de jongste weekmarkt te Leeuwarden door den districts-veearts onder do runderen mondzeer geconstateerd en dit zal den datum der her opening van Duitschland weer aanmerkelijk verschuiven. Boeren en handelaren zien dan ook de toekomst donker in. Ook de binnenlandsche handel is van weinig beteekenis, alleen worden enkele kalve-koeien door boeren uit Noord- en Zuid Holland en Utfecht aangekocht, maar van grooten omzet mot stijgende pryzen is geen sprake. In scha pen en lammeren is de handel fleurig. Deze dieren worden geslacht naar do Londensche markt afgevoerd en duidelyk springt daarby thans in het oog, hoe groot het belang van export voor den Frieschen veeboer is. Er zyn slagers, die wekelyks tot 1000 stuks geslachte schapen naar Engeland verzondon. Ook varkens of beter biggen, niet zwaarder dan 76 KG., worden geslacht naar die markt gezonden en het gevolg daarvan is, dat in die soort varkens nogal bandol is. In votto, oudo varkens daarentegen is de handel buitenge woon stil, do prys ongekend laag. De uitvoer naar het vasteland is ook voor die dieren ge sloten, zoodat alleen de spekslagers in ons land. de afnemers zyn. Eén soort rundvee in Friesland, nl. gemeste stieren, mag zich verheugen in flinken aftrek door do slagers in do grooto stedon. Het vleesch dezer dieren is niet vet en dus voor biofstuk wel geschikt. Het gevolg van dezen grooten aftrek is, dat de prys der stieren, in verhouding van dien dor vette koeien, zeor hoog is en do laatste wellicht lyden onder de concurrentie hunner manneiyko natuurge- nooten. Burgemeester Huisman, van IJlst, die zoo tegen het houden van vergade ringen en byeenkomsten in herbergen en lokalen is, waar sterke drank gescbonkon wordt, heeft nu waarlyk de daar bestaande afdeeling van „Patrimonium" naar de herberg gedreven. Die afdeeling inocht vroeger altyd de consistoriekamer in de hervormd© kerk voor hare jaariyksche feestelyke vergadering gebruiken; maar ditmaal werd haar dit lokaal door den heer Huisman als administreerend kerkvoogd geweigerd; by schreef„Iedor moet zich maar by zyne party houden en er is in de „dol leerende" (de spelling is van den bur gemeester-kerkvoogd) kerk rulmto genoeg om te vergaderen". Nu zal de feestelyke verga dering van „Patrimonium" op de bovenzaal van een koffiehuis gehouden worden! By de Zaterdag te Assen gehou den keuring van plaatsvervangers voor de nationale militie werd een hunner de vraag gesteld, of hyi vroeger ook gediend had, waarop zyn antwoord bevestigend luidde. Op de vraag „by welk wapen", antwoordde hy „by den boor!" Mon schryft uit Oosthuizen aan de „N. R. C.": De reizigers, die met den trein (circA halt- tien 's avonds) uit Hoorn vertrokken naar Amsterdam, zyn aan een gevaar ontsnapt. Do stationschef te Kwadyk was afwezig on öien3 assistent op bet kantoor, waar zich ook een zoon van den chef bevond. Do assis tent haalde den wissel over en zette dien „veilig"; de zoon van den chef echter haalde, zoodra de trein vertrok, den wissel weder om. De machinist kon niet meer stoppen en reed met kracht over den wissel. De twee stalen veeren braken. Was cit niet geschied, een groot ongeluk zou hebben kunnen voorvallen. Wegens boogen waterstand is de öyk langs de Schipbeek naby het station Markeloo doorgebroken en staan de landeryen en huizen hy.ua geheel in hot water. H et Ned. barkschip „Evertse n," kapt. Wiebelig», gesleept door de sloepboot „Oostzee," van Falmouth naar Amsterdam, gisteren te Plymouth wegens stormweder binnengeloopen, heeft met goed weer do reis voortgezet. Overal In Engeland valt 9r thans zeer yeel sneeuw, wat groote stoornis in het verkeer teweegbrengt, ea In verschillende streken van Engeiand hebben er overstroo- mingen piaats. De kiezers, van Evesham moesten voor een deel naar de stembus roeien. Het gebeele kiesdistrict is overstroomd. Do weelde van bloemen heeft in de groote Amerikaanscbe steden eene on gekende hoogte bereikt, zooals men zelfs in Londen en Parys niet kent. Zoo deelt men mede dat onlangs by het liuweiyk van oeno ryke erfdochter in Nleuw-York niet minder dan 17,000 a 18,000 dollars aan ruikers en versieringen van bloemen waren besteed. De beste zaken worden met Nieuwjaar en in den carnavalstyd gemaakt. Do minste prys voor een handruikor is dan 15' dollars, terwyi die van 100 dollars en meer volstrekt niet tot de zeldzaamheden be- hooren. Voor eeno tamelijk mooie tafelversiering worden 500 a 600 dollars betaald en voor bloemen by begrafenissen worden dikwyis niet minder dan 1000 dollars besteed. Een rozeknop kost 's winters 3 a 4 dollars, een dozyn viooltjes, reseda, heliotroop, enz. be talen de kleinhandelaars met 1 a 2 dollars. Groote zaken werden vooral gemaakt met Meibloemen of Lelietjes der-dalen (Oonvallaria majalis), die zeer gezocht zyn. Een bloemkweeker buiten Nieuw-York zond op één dag 10,000 bloeiende Mei bloem stengen naar do stad, waar zy tegen 30 cents van onze munt het stuk betaald werden, en dus eene ontvangst van 3000 gulden opbrachten. Uil deze mededeoling blykt welk een om vang de tuinen in en om Nieuw-York ge kregen hebben, en men berekent dat alleen in don omtrek van Nieuw-York de gezamen- lyke tuinen en kassen eene waardo van 30 millioen dollars vertegenwoordigen. Volgons telegram uit Nieuw-York is het Nederlandsche stoomschip „Edam" aan den grond geloopen, maar-met assistentie en oogenschynlyk zonder eenige schade vlot gesleept. De „Edam" arriveo~do 22 Jan. van Rot terdam te Nieuw-York. Te Brussel is een welgesteld paardenkoopor in hechtenis genomen, dio de manij had, servetten in de restaurants weg te nemen. De man was in het bezit van eone gebeele verzamoling servetten van allerlei afkomst. „Nature" deelt mede dal, naar de'correspondent van een vakblad, „theLancet," uiü Parys meldt, het Instituut-Pasteur aldaar thau6 in het b9zit is van een etoet van 136 paarden en dat dit getat binnenkort op zyn maximum (150) zal worden gebracht. Twintig van deze paarden worden onderhouden door do gemeente Parys zelve, ten behoeve van do hospitalen en de armendat kost haar jaariyks 20,000 fr. Te Vxleneuvo d Étang een goed, dat in 1886 door den Staat aan Pasteur is geschonken worden 79 paarden verzorgd door een bekwaam veearts en zyn staf. Dat de beestjes, uitstekend gevoed en ver zorgd, niet lyden onder bet herhaald bloed- aftappen, bewyst de goede gezondheid van een stevigon Engelschen ponny, dia tot nu tos niet minder dan 420 liters bloed leverde. Te Lemberg heeft oen duel met doodelyken afloop plaats gevonden tusschen oen Oostenryksch officier van het garnizoen en een ingezeten van dio stad. Laatstge noemde werd door een kogel doodeiyk getrof fen. De vrouw van den overledene, om welke het duel was ontstaan, maakte op het bericht van dien afloop een einde aan haar loven. De gouverneur-generaal van Algerio heeft onlangs het dorp Seriana, in het departement Constantine, herdoopten het naar Pasteur genoemd. Da groote geloerde heeft voor oio onderscheiding dank betuigd in een sehryven, waarin hy zegt„Het heeft my zeer getroffen te weten, dat rnyn naam aan dit plekji der aarde geschonken is. Wanneer een kind van dit dorp zal vragen naar den oor sprong van dezen naam, zou ik wenschen dat de onderwijzer hem eenvoudig mededot-lde, dat het do naam is van een Frausclnnan, die Frank rijk bovenal heeft liefgehad en dio, door al zyne krachten in dimst van bet vaderland te stellen, iets heeft kunnen bydragen tot het welzijn der menschbeid. De gedachte, dat myn naaui eenmaal in de ziel van een kind do eerste gewaarwording van vaderlandslief Je zal kunnen wakker ro2pen, doet my het hart sneller kloppen." De bekende Osiris heeft aan de stad Nancy 40,000 fr. geschonken voor een „serotherapisch Instituut." Onder do leerlingen van vorschil- lende lyceón en scholen te Parys heerscht influenza. Eene adellyko smokkelaarster. Wegens smokkelary is lady Fitzgerald met eene boete van 70 pond sterling gestraft. Zy was de vorige week met een stoomboot van Jersey gekomen; by het onderzoek van liaro bagage werd daarin SO pond tabak en eone party parfumeriet-n gevonden. Er werd proces verbaal tegen haar opgemaakt en zy gaf als haar naam op „miss Sarah Smith." By onder zoek ontpopte zich, tot verbaziDg van de douane ambtenaren, miss Sarah Smith als lady Fitzgerald. Een wonder van boekdrukkers- kuust mag mon wel een woordenboek noemen, dat to Glasgow van de pers gekomen is. Het is het kleinste volledige woordenboek der wereld, een Engelsch Fransche dictionnaire. De 647 bladzijden zyn verdeeld in drie kolommen en bevatten samen meer dan 400,000 woorden. Het gewicht van dit „boek" is 3!/j gramhet is geborgen in een metalen doosje, waarvan het glazen deksel als ver grootglas kan gebruikt worden, een onmis baar hulpmiddel by 't raadplegen van dit woordenboek; daardoor stygt het gewicht van het geheel tot 14 gram. Het woordenboek met toebehooren kan aan een horlogeketting gedragen worden. Een verstandig paard. Een Leipziger blad schryft„Gisternamiddag werd te Reudnitz een dertienjarig meisje door een op hol geslagen paard omvergeworpen en naar de ouderiyko woning gebracht, waar eeno lichte hersenschudding werd geconstateerd." Niet altyd zyn hollende paarden zoo beleefd, de menschen, die zy omvergereden hebben, naar huis te brengen. van 17 tot en mot 23 Januari. BEVALLEN: J. W. C. Boozers geb. Vorst D.— II. A. J. Raumann geb. Scnretlen D. J. M. Tegelaar geb. Tegelaar D. A. v. Ginkel geb. Den Os D. M: C. v. d. Pop geb. Jongbloed D. M. v. Lüj'ken geb. Van Oosten Z. A. Filippo fob. Mieremct D. S. M. C. Regeer geb. Slegten- orst D. M. v. d. Kaay geb. v d. Linden D. C. M. v. d. Kaai geb. v. d. Heijden D. A. C. Gouw ?eb Sieie-D. C. Maas geb. Groenendijk D. v. d. Voer geb. De Wit. D. J. Willebrand geb. Ver we r Z. A. Robbers geb. v. Nieuwenbovon D. C. Themsche geb. Arnoldus. Z. P. C. Tegelaar geb. v. d. Mark Z. M. C. Kerkhoven geb. Koet D. C. M. La Lau geb. Kling D. J. H. Sekeres geb. v. Klaveren Z. N. v. d. Lelie geb. v. d. Boom Z. L. Roesteen geb. v. Wago- ningen Z. A. B. Do Jong geb. v. d. Voort D. J. v. d. Reijden geb. Panw D. G. Servaas geb. Den Hoed Z. M. E. Sjardjjn geb. v. d. Steen Z. G, M. Smittcnaar geb. Van Dieren D. G. iBloemendanl geb. Piers D. GEHUWD: J. A. Van der Blom jm. en S. C. C. Van Datn j<J. J. J. Barendse jm. en G. Blans- jaar jd. OVERLEDEN: E. Van Leenwen D. 3 j. J. Dissevclt L). 1 d. I. Flos M.54j. P. R. M. v. d. Soydo geb. Weidner W. 70 j, S. W. Briër geb. Wijsman W. 77 j. C. H. DeNie D. 1 m. H. Delineer Z. 17 m. C. Riebot M. 67 j. A. Van Leek D. 30 j. B. J. Catijn geb. Doornik V. 75 j. A. Marks M. 77 j. P. Lc Feber Z. 1 j. W. Goemans Z. 35 j. W. F. Verbiest Z. 3 j. J. D. F. Werner W. 76 j. G. M. Hocks D. 4 m. J. C. Gouw D. 1 d. F. Hille- naar geb. Van Es D. levenl. A. De Heer Z. 2 in. W. Huyser V. 46 j. BUITENLAND. Frankrijk. Nadat de heer Bourgeois president Faure had medegedeeld dat hy, wegens het ge schil met den heer Poincaró over de inkom stenbelasting, de hem verleende opdracht tob het vormen van een ministerie op den grondslag der Concentration Républicaine moest opgeven, ontbood de heer Faure de hoeren Poir.caré en De Cavaignac. De uitslag va» dit onderhoud was, dat de heer Bour geois weer werd ontbodeD. Bourgeois ver klaarde zich toen bereid zyne pogingen te herhalen, zonder dat do heer Poincaró als minister van financiën zou optreden. De eerste pogingen, welke de heer Bourgeois terstond weer in het werk stelde, waren niet ongunstig. De heeren Lockroy,Dupuy,Dutemp9 en: Gervillo Réache verklaarden zich bereid op to treden als ministers van marine, justitie en; openbare werken, terwyl de heeren Hanotaux, Delcassó en Leygues bereid waren de departomenton van buitenlandscho zaken, kolonión en onderwys, die zy in het kabinet Dupuy beheerden, te behouden. Als minister van financiën zal nu vermoedelyk de heer Doumerc optreden. Indien het den heer Bourgeois gelukt, op dezen grondslag een ministerie samen te stellen, zal wellicht een voldoend aantal leden van do gematigd-republikeinen genegen zyn, het kabinet te steunen en den heer Bourgeois da vereischte meerderheid in de Kamer te verschaffen. De „Figaro" deelt over den heer Félix Faure eenige nadere byzonderheden mede: Do nieuwe president is een man van 54 jaren, wien de fortuin steeds heeft toegelachen, maar die veel heeft gewerkt om hare gunsten te verwerven eu te behouden. Een echte zoon dos volks, werd by opgeleid in eene bandels- school en ging naar Engeland om or handel en nyverheid te leeren. Teruggekeerd richtte hy te Havre oen handelshuis op, waar hy, meer werkman dan patroon, met eigen handen arbeidde. Te Havre op den hoek dor rues Bóubet en Franklin is nog de groote koperen plaat te zien met het opschrift„Maison Félix Faure, Cuirs et Peaux" (Huis Félix Faure, huiden en vellen). Zoo won hy zyn fortuin, geene fortuin, dio nyd uitlokt, maar eene, die aan den werkman toont, wat verstand, arbeid en spaarzaamheid vermogen. Félix Faure werd consul van Griekenland, rechter by do rechtbank van koophandel on reeder te Havre; men weet boe hy zyn weg maakte in de politiek. Zyn levenswandel was steeds onberispelyk en by toondo zich immer goed echtgenoot en vader. Mevr. Faure is eene verstandige, doch uiterst eenvouaigo vrouw, die den huiselyken kriog boven de gala-feesten verkiest, maar niettemin in bet ministerie van marine als grooto dame wist te ontvangen. De president en mevr. Fauro hebben twee kinderen, twee dóchters. De oudste is getrouwd met René Berge. Op zyne bezittingen gaat de heer Faure j^gen en de dokwerkers van Havre, die allen den president kennen, zagen hem daar iederen dpg met booge laarzen aan en 't geweer op den schouder ter jacht trekken. De jongste dochter, raej. Lucie Faure, is ongetrouwd. To Havre heeft do verkiezing van Faure eeno onbeschrijflijke vreugde verwekt. De kooplieden waren vooral opgetogen; nu is een man van zaken aan 't bewind, zeiden zy; by wist zijn eigen zaken goed te beheeren, hij zal die van Frankryk eveneens goed doen gaan. De beurs, de prefectuur, de dagbladburoelen, vele particuliere huizon staken Donderdag-avond de vlag uit en illumineerden. Faure bezit op den Boulevard Maritime, to Havre, tegenover de zee, een huis, waar hy ieder jaar de vacan tia komt doorbrengen. Toen do heer Faure, uit Versailles weer gekeerd, in zyn rytuig het plein Marigny pas seerde, riap een troep manifestanten luid: „Leve Brisson!" Dadelyk stond de nieuwe president op en zeide met warmte: „Ja, vrien den, leve BrissonWant hy is een goed repu blikein, zooals ik!" En dadelyk veranderden de kreten in„Leve FauroLeve de president Do hoer Faure heeft onmiddellijk na zij .e verkiezing 25,000 franken ter beschikking ge steld van de Fransche armen. Van deze som is 20,000 franken bestemd voor de bohooftigen van Parys. Doltsohland* Gisteren hield de rykskanselier, prins Hohenlohe, zyne eersto redevoeriog in den Pruisischen Landdag, die gisteren weer is byéengekomen. De kanselier had daar meer succes dan hy tot dusver met zyne redevoeringen in den Ryksdag behaalde. De kanselier sprak nu voor de vuist. Nadat hy zyne ledevoering bad uitgesproken, begaven zich de ministers en vele afgevaardigden naar prins Hohenlohe, ten einde hem geluk te wenschen met zyne rede. Do kanselier verklaarde dat alle geruchten, welke dezer dagen over de aanstaande aftre ding van eenigen der ministers zyn verspreid, elkën grond missen. Daaruit maakte men de conclusie, dat do berichten betreffende hot optreden van graaf Herbert Von Bismarck als minister of gezant uitsluitend door zyne vrienden in do wereld zyn gezonden. Voor- loopig heeft de regeering geen plan om verdere wyzigingen te brengen in de samenstelling van het ministerie of het corps diplomatique. De kans,' dat graaf Herbert vooreerst weer in de politiek zal optreden, wordt daarom als gebeel verdwenen beschouwd. Vervolgens gaf de heer Miquel, de minis ter van financien, eenige ophelderingen over do conversie plannen. De minister verklaarde dat do regeering te dezen opzichte nog geen besluit heeft genomen. Belffië. Men scbtyft uit Brussel aan hot „Handels blad van Antw." over de overneming van den Congo-staat: Één punt is beslist, namelijk dat het gouvernement van ae Kamer een onmiddeliyk besluit wil bekomen, Wanneer het zyn ontwerp neerlegt, zal het vergezeld zy£ van al de stukken, verslagen, statistieke gegevens, enz., van aard ora het besluit, dat er dient genomeD te worden, toe te lichten; het gouvernement wil niets verbergen en zal kaarten op tafel spelen, opdat de Kamer oven goed de slechte als de verleidende kanton der ondernoming konne. Die inlichtingen zyn vol ledig g6noeg, denkt het, om de Kamers totr te laten, zich eene beredeneerd© overtuiging te vormen-. Indien er niettemin eene motie van verdaging werd voorgesteld, zou het gou vernement ze verwerpen: het vraagt eene oplossing, betzy eender welk, maar beslissend: ja of neen. Zelfs zou eeD voorstel var onder zoek, wegens de vertraging, die hieruit zou ontstaan, verworpeD worden. Men kan begrij pen^ dat er lange onderhandelingen tusschen den koning en de ministers hebben plaats gehad, om tot dergelyko besluiten te geraken. Het is overigens voor niemand een geheim meer, met hoeveel yve: Z. M. de verwezen- lyking zyner inzichten betracht. De koning 'tis een feit, waarop in de pers is gezinspeeld zou voornemens zyn afstand te doen van den troon en zich in Engeland terug to trekken, indien Belgié Conga weigert. Hy zou aan den graai van Vlaanderen, die Diet in de zaak betrokken is, den zwaren last der kroon overlaten. Hy ver draagt met ongeduld de tegenwerpingen, de aarzelingen van staatslieden. „Ik heb sedert „myne jeugd slechts ééne zorg gehad, zegt hy „België groot en sterk te maken; myn Afri- „kaansch werk had geen ander doel. Ik werk „er aan als oen neger sedert 15 jaar; ik heb „er byna geheel myne fortuin aan gegeven, „myno populariteit in 't land er door in ge- „vaar gebracht En nu men my volgen moet, „zou men my verlaten 1" Alius beklaagt de koning zich, en 't is gebeurd, dat hy by die klachten van troon afstand sprak. Mis:chien zal men zeggen, dat die woorden slechts uitgesproken zyn om indruk te maken, om invloed uit te oefenon op de denkwij/.e der conservatieven. Er zyn van die mistrouwendo menschen, die niet kunnen aannemen, dat do koning ernstig gedacht hebbe aan aftredenzy zullen eerder gqlooven dat zulk een argument is bestemd om den laatsten tegenstand to overwinnen van 6ommige koningsgezinden, weinig geest driftig over eene inlyving van Congo. Volgens die uitlegging zou de bedreiging van aftreden in den mond des konings niets meer zyn dan eene tactiek om tot zyn doel te ge raken. Alles wat ik u zeggen kan is, dat men het in de Wetstraat in 't geheel zóó niet begrijpt. - De hertog van Orleans zal in de eerst* dagen tan Februari tc Brussel aankomen. Itallëw De Italiaansche bladen zyn het er alge meen over eens. dat, nu koning Hurnber* het decreet heeft uitgevaardigd, waar'oy d tegenwoordige Kamer-zitting voor geslctt

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2