M°. 10712. Donderdag 24 Januari. A0. 1895. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat nit TWEE Bladen. Leiden, 23 Januari. Feuilleton. IRIS. LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden Franco por posti Afzondorljjke Nommors f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedero regel meer f 0.174. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Officieel© Keunisgevingon. Bargemeoater en Wethoudere der gemeente Leiden breDgen bij deze tor elgonieeoo kennis dat door hen, wegens ziekte van den beer J. O. RIJK, de betrek king van rooimeestor tijdelijk ic opgedragen aan don heer J. FILIPPO Hzn., mettelaar alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 22 Januari 1895. E. KI8T, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, lsto alinea, der wet van den 2don Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van hot toozicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bg deze ter algomeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan B. H. PEN en rechtverkrijgenden tot het oprichttn van oene broodbakkerij in het perceel Hoogewoerd No. 64. Burgemeester eo Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 21 Januari 1895. E. KI8T, Secretaris. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de examens ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in do nuttige en fraaie handwerken voor meisjes zullen aanvangen op 18 Febr. e. k. Z(j, die zich aan het examen in één dezer vakken of in beide wenscben te onderwerpen, gelieven zich vóór 6 Febr. a. s. aan te melden by den voorzitter der commissie of de voorzitters der commis sion, voor welke zy wenschen te verschijnen, met overlegging van: a. geboorte akte; b. ge tuigschrift van zedelyk gedrag. De voorzitters der commission zfln: voor de nuttige handwerken: te Breda, jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheden, inspecteur van het lager onderwys in de 1ste inspectie, te Loon op Zand; te 's-Gravenhage> J. C. Fabius, id. in de 2de inspectie, te Delft.; te Utrecht, A. J. Ntjland-, schoolopziener in het district Utrecht, te Utrecht; te Groningen, J. "Wyn, id. in het district Winschoten, teSappemeer; voor de fraaie handwerken: te Breda, H.Th. Van der Grinten, schoolopziener in het district Breda, te Broda; te 's-Gravenhage, G. Blok huis, id. in het district Dordrecht, te Gorkum te Groningen, jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein, id. in het district Groningen, te Groningen. Zy, die het examen in de beide vakken wenschen af te leggen, gelieven van dat voor nemen te doen blyken aan ieder der beide voorzitters, b\j wie zij zich aanmelden. De „Staatscourant" van 23 Jan., waarin deze beschikking is opgenomen, bevat verder de samenstelling der verschillende examen- commissièn. In de commissie te 's-Gravenhage zijn benoemd: a. tot lid en voorzitter der commissie voor de nuttige handwerken J. O. Fabius, inspecteur in de 2de inspectie; tot leden de dames: J. A. J. Testas, C. J. Van den Ende en J. G. Gravelotte, geb. Pontier, allen te 's-Gravon- hage; A. M. Van der Velden, te Amsterdam; tot plaatsverv. van den voorzitter mr. A. M. De Cock, schoolopziener in het district Rotter dam; tot plaatsverv. leden de dames: G. Van Eyk, geb. Hardeman, en S. Kleyn, geb. Van Lier, beiden te 's Gravenhage; b. tot lid en voorzitter der commissie voor de fraaie handwerken G. Blokhuis, school opziener in het district Dordrecht; tot leden de dames: J. S. Beydals, te 's-Gravenhage; J. W. A. Haber, te AmsterdamJ. v. d. Kaay, te Rotterdam; tot plaatsv. van den voorzitter W. Van Warken, schoolopziener in het district 's-Gravenhage; tot plaatsv. leden de dames: A. M. Van der Velden, te Amsterdam; J. C. Schütt, te 's-Gravenhage. Met het oog op de a. s. herziening der kiezerslijsten noodigt de voorzitter van den gemeenteraad van Lisse de mannelijke inwo ners uit, om, zoo zy in een andere gemeente in de personeele belasting over het dienstjaar 1893/4 of wel ia de grondbelasting over 1894 zyn aangeslagen, daarvan, vóór den 15den Februari a. s., door overlegging van hunne voor voldaan geteekende aanslagbiljetten ter gemeente-secretarie te doen blyken. Tot gelijke aangifte worden uitgenoodigd zy, die als lodger op de kiezerslijsten wenschen te worden geplaatst. De aftredende leden van den kerkeraad der Ned.-Hervormde gemeente van Woubrugge, de lieeren Wm. Boot, ouderling, en A. Maat Sr., diaken, zijn als zoodanig herbenoemd. Uit bet opgemaakte 6 tal ter benoeming van een hoofd der Chr. school in het dorp Woubrugge is thans een 3 tal geformeerd, waaruit de benoeming zal geschieden, be staande uit de heeren Grolle, te Arasterdam De Boer, te Workum, en Van Noort, te Utrecht. De bevolking der gemeente Koudekerk bedroeg op 31 December 1S93: 734 m. en 737 vr., totaal 1471. Zy vermeerderde in 1894 door geboorte met 25 m. en 22 vr., totaal 47, en door vestiging met 59 m. en 65 vr., totaal 124. Zij verminderde door over- lijden in 1894 met 26 m. en 30 vr., totaal 56, en door vertrek met 76 m. en 84 vr., totaal 159, zoodat de bovolking op 31 December 1894 bedroeg 717 m. en 710 vr., totaal 1427 zielen. In 1894 werden er 16 huwelijken voltrokken. By Hare Majesteit de Koningin-Regentes hebben MaaDdag gedineerd A. C. baron Ben- tinck, kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin; de heer Van der Oudermeulen, stalmeester in buitengewonen dienst; jbr. Hoeufft van Velzen, intendant der Koninklijke Paleizen, en jbr. Vegelin van Claerbergen, kamerheer in buitengewonen dienst van wylen Z. M., referendaris bij het Kabinet der Koningin. De heer Ferguson, minister resident en consul-generaal in China, thans met verlof te 's-Gravenhage, werd Maandag door den minister van buitenlandsche zaken ontvangen. Een aanzienlijk legaat is der gemeente Gouda ten deel gevallen. In de gisteron ge houden gemeenteraadszitting deelde de voor zitter mede dat door wijlen den burgemees ter Van Bergen IJzendoorn een bedrag van f 40,000, vrij successierechten, was gele gateerd tot het 6tichten van een park of eenig ander werk of pbilanthropische inrich ting, zoomede de groote tuin achter het huis des overleden burgemeesters met bybehoorend gebouwtje. De Raad te Woerden heeft besloten de bestaande Rozenbrug, een draaibrug over den R\jn, te vervangen door oene ijzeren draaibrug. Hot Dagelijksch Bestuur is gemachtigd de be- noodigde gelden daarvoor op te nemen. De kapt. plaatselijk adjudant te Wiericker- schans J. L. Furnée wordt 1 Febr. overge plaatst naar Amsterdam en vervangen door den tot 2den luit. plaatselijk adjudant bevor derden adjudant onderofficier G. J. L. Step. Te Bennebroek was 24 December 1894 een Raadsvergadering belegd, doch deze kon wegens te geringe opkomst niet doorgaan. Een opnieuw belegde vergadering op 21 Januari jl. werd slechts bijgewoond door Burgemeester en Wethouders en één lid. Volgens art. 40 der gemeentewet moeten jaarlijks minstens zes Raadsvergaderingen worden gehoudenin het afgeloopen jaar heeft de Raad te Bennebroek evenwel slechts viermaal vergaderd. De Tweede-Kamer-leden van de „gauche" der anti-revolutionnaire party hielden giste ren te 1 uur in het gebouw der Kamer een clubvergadering, waarby ook dr. Kuyper, die gisteren ook de Kamerzitting by woonde, tegen woordig was. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft afgewezen het verzoek van de afd. Leeuwar den der „Vereeniging tot afschaffing van den sterken drank" om de kermis af te schaffen. Door het „R. Nbl." werd dezer dagen bericht, dat de heer W. De Meyier, het ge wezen lid der Tweede Kamer, zou lyden aan aanvallen van de diepste moedeloosheid en soms aan totaio verstands verbijstering. De „Midd. Ct.," die onderzoek hoeft gedaan naar de waarheid van dit bericht, heeft de stellige mededeeling ontvangen, dat het geheel onwaar is; wel heeft de heer De Meyier zich zyne niet-herkiezing sterk aangetrokken en is hy geruimen tyd naar het buitenland geweest, omdat hy wat zenuwachtig was, doch hy is weer volmaakt gezond. Sedert eenigen tyd woont hy to Arnhem, zyn geboorteplaats, doch hy komt nog dikwyls te Wormerveer, waar zyne aangehuwde familie woont, en was daar nog dezer dagen in eene vergadering van eene vereeniging tot ondersteuning by ziekte, evenals zoovele andere door hem gesticht. Een by voegsel der „Staatscourant" van 23 dezer bevat een staat van nalatenschappen, berustende by de weeskamers te Batavia, Semarang, Soerabaia, Padang en Makasser, waarvan de saldo's, als de som van f 250 niet te boven gaande, 'door de daarop recht hebbenden ook kunnen worden opgevraagd en ontvangen in Nederland by het ministerie van koloniën. De uitkeering van eene nalatenschap in Nederland zal niet eerder geschieden dan nadat van het Indisch bestuur bericht zal zyn ontvangen, dat zich nader gesne schuld- eischers by do weeskamer hebben aangemeld en het ministerie van koloniën tot betaling van het saldo kan overgaan. De minister van binn. zaken brengt voorloopig ter kennis van belanghebbenden: lo. dat in 1895 tweemaal gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen ter verkryging der akte van bekwaam heid als onderwijzer en onderwyzores, bedoeld in art. 56 onder a der wet tot regeling van het lager onderwys, zooals die is gowyzigd by de wet van 8 Dec. 1889, en dat dit examen voor de eerste maal in dit jaar zal aanvangen op 2 April e. k. en voor de tweede maal op een nader te bepalen dag in October; 2o.dat in 1895 éénmaal gelegenheid zal worden ge geven tot het afleggen van examen, ter ver kryging der akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 65bis der voorschreven wet voor huis- en schoolonderwijs in de vrye en orde-oefe ningen der gymnastiek en dat dit examen zal aanvangen op een nader te bepalen dag in October. Het tijdstip, waarop en de autoriteit by wie zy, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zullen nader overeenkomstig de voor deze examens bestaande voorschriften worden bekend gemaakt. (Sts.-Ct.) Volgens het thans verschenen 47ste jaarverslag van het Asyl Steenbeek", te Zetten, zyn over het afgeloopen jaar 27 meisjes ter verpleging opgenomen; 23 hebben de inrich ting verlaten, thans zyn er nog 44 aanwozig. Van de 23, die vertrokken, zyn 18 in diensten geplaatst, 5 gingen naar huis om van daaruit een dienst te zoeken, terwyi geen enkele moedwillig heenging of door wangedrag of anderszins werd weggezonden. Voor de inrichting werd ontvangen ƒ16,520.29 en uitgegeven ƒ13,815.14; voordeelig slot f 2705 15. De Amsterdamsche studenten in de theologie, met besteraming voor den dienst der Nederl.-Herv. Kerk, dio In het eerste studiejaar zyn, hebben zich gewend tot de Synodale Commissie met de vraag, of 't den studenten van het eerste studiejaar geoorloofd zal zijn te Amsterdam te 6tudeeren en daar hun propaedeutisch examen te doen. Mocht dit het geval niet kunnen zyn, dan verzoeken zy hun toe te staan tot en met hun pro paedeutisch examen aan genoemde universiteit to biyven studeeren, aangezien zy door oen verhuizing midden in het studiejaar in finantièele en andere moeilijkheden zoudon kunnen komen. Op dit adres heeft de Synodale Commissie dezer dagen geantwoord, dat zy meende hare verklaring, voorkomende in het officieel orgaan der Nederl.-Herv. Kerk van den 8sten December 11., te moeten handhaven, en voorts, dat zy zich niet bevoogd achtte hun te veroorloven die verklaring als niet op hen van toepassing te beschouwen en hun mitsdien alsnog toe te staan hun propaedeutische studiën aan de gemeente-universiteit te Amsterdam te vol brengen, daar dit in lynrechten stryd zou wezon met wat zy verklaard heeft de uitge drukte wil der Synode te zyn. Ten gevolge van het vermeerderd gebruik van electrisch licht en besparingsbranders, heeft de Amsterdamsche Imperial Gasmaatschappij in het jaar 1894 weder 730,000 kub. meter minder geproduceerd dan in 1893. Do gaspro- ductio heeft nl. in 1894 bedragen 29,101,464 M'. tegen 29,821,769 MJ. io 1893. Deze vermin dering komt, wat het aandeel voor de gemeen tekas betreft, op een nadeel van circa 29,000 te staan. De minister van waterstaat, handel en ny verheid heeft, volgens het BU. D.", bepaald dat volgens de plannen der ingenieurs Ter Meulen en Dufour, te Amsterdam, een proef zal worden genomen, om als beweegkracht voor de kolossale deuren van de nieuwe sluis te LJmuideo electriciteit aan te wenden. Zooals bekend is, was in deze quaestie een prijsvraag uitgeschreven of als beweegkracht hydrauliek of electriciteit zou worden gebezigd. Het schynt nu, dat de electriciceit het zal winnen. De proefneming geschiedt voor reke ning van genoemde ingenieurs Vergadering van den Raad der ge meente Kodegrave, op Dinsdag 22 Jan, Voorzitter do burgemeester. Afwezig do beeren D. Van Donk, H. Rollman en F. Boer. De Voorzitter opent deze eerste vergadering in dit jaar met een woord van welkom aan. de leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zfin missiven van Ged. Staten, houdende goedkeuring der nadere regeling van het traktement voor onderwyzeres aan school B en goedkeuring van den onderhandschen verhuur van schalen en gewichten, welkf- stukken voor kennisgeving worden aange nomen. Nog is ingokomen een adres van dr. P. "W. Schipper, verzoekende in aanmerking to mogen komen voor do betrekking van go- meente-geneesbeer, welk adres wordt gesteld in handen van B. en Ws. om advies. Aan de orde is het verzoek var dr, C. Dekker om ontslag uit zyno betrekking als gemeente-geneesheer. Goedgevondeu wordb dit ontslag eervol te verleenen, ondei dank betuiging voor do vele aan de gemeente be wezen diensten Voor de betrekking van onderwyzeres au:* school B hebben zich aangemeld 2 sollicitantc.it Na gehouden proefler hebben B. en "Ws. in overleg met den arr.-schoolopzienoi opge maakt de navolgendo voordracht. No. I mej< P. C. Holst, No. 2 inej. A J. G. C Brink, uit w'elke voordracht benoomd wordt mei. Holst, met 7 stemmen By de gebruikelyke rondvraag zegr de heer Brunt dat by do kortelings gehordr.a brandschouw is gebleken dal de bewonors der buitenwyken geheel onvoorbereid warc-A en geeft hy in overweging, die bewoners voortaan door den omroeper hiervan te doen in kennis stellen. De Voorzitter zegt hiervoor te zullou zorg dragen. Hierna wordt de vergadering gesloten. 82) Tissenbom verlangde het lyk te zien. Daar lag de man, dien by eenige maanden geleden nog in 't volle genot van gezondheid en kracht gezien bad, stil en onbeweeglijk ter neerl Zijne gelaatstrekken droegen de sporen van den zwaren doodsstrijd. Als het offer zijner eigen lichtzinnigheid had hjj met z|jn leven voor zijn schuld geboet. Hij was gevallen door do hand van dengeen, die hem eens op den kwaden weg had gebracht en wien de arm der wet niet vermocht te bereiken, omdat, behalve Tissenbom, niemand iets wist van den samenhang der dingen. Maar ook zijn kennis van het gebeurde was niet toereikend om een gegronde aanklacht tegen Remmingen in te dienen, en al ware zulks het geval geweest, dan nog zou 'them onmogelijk geweest zyn, w(jl Mauds naam daarby noodwendig in 't open baar genoemd en in 't proces gemengd zou worden. Met vochtige oogen nam hy afscheid van den doode en verliet het vertrek. Na het eerste bezoek in het hospitaal had hy onmiddeliyk aan Frau Von Balding per telegram het gewichtigste medegedeeld. Van de begrafenis teruggekeerd, - waarby Rem- miDgen als voornaamste rouwdrager fun geerde - schreef hy uitvoerig aan Maud en kondigde haar zyn bezoek in Dresden, dadelijk na de opvoering der opera, aan. Hy wilde eens een ernstig woordje met mr. Gilbert spreken. Nu was 't oogenblik voor den be dreigden „quarrel" daar. De consul-generaal was door Mauds tante reeds van het voorgevallene onderricht. Tis senbom reed van het station naar zyn huis en verzocht hem, zyn onderhoud met mr. Gilbert als getuige en tevens als tolk te willen bywonen. Er was hem veel aan gelegen, zich by den man goed verstaanbaar te maken. „Gy zult onze arme vriendin diep geschokt vinden," zeide mynheer Van Hoven. „Myn vrouw was gistoren dsn geheelen middag by de dames. Wie had zulk een oplossing kunnen verwachten? Deze mr. Gilbert is „a smart man" van de rechte soort. De gedachte, Adonau door de voorspiegeling van een ryk huwelyk tot esn scheiding te bewegen, doet zyn vin dingsvermogen alle eer aan. Voor den tragi- schen afloop kan men hem niet verantwoor- delyk stellen, want deze lag natuuriyk niet in zyn bedoeling, en wat Remmingen betreft, is het myn stellige overtuiging, dat we hier erikol met een geval van zelfverdediging te doen hebben. Overigens begryp ik, eeriyk gezegd, niet goed, wat ge van mr. Gilbert verlangt, want de zaak gaat u eigeniyk in 't geheel niet aan." „Wat ik van hem verlang? Ik wil hem vertellen, dat Maud door my weet, welk een fraai plan hy met Remmingen ten uitvoer heeft gebracht, en hem bevelen, haar met rust te laten, of, dat hy anders met my te doen krijgt!" „Met u? Met welk recht mengt gy u in deze zaak?" „Met welk recht? Ik geloof dat ik alleen daartoe 't recht hebIk bemin Maud en laat my haar bezit door niets of niemand betwisten." „Dat is wat anders 1" zeide mynheor Van Hoven lachend. „Nu, ik hoop van harte, dat de arme Maud aan de zyde van een braven echtgenoot vergoeding moge vinden voor al baar leed. Het scheen my altyd toe, dat gy de rechte man voor haar zyn zoudtl Na deze biyde tyding ga ik ook met genoegen met u mee naar mr. Gilbert. Ik ben inderdaad nieuws gierig te zien, wat hy voor een gezicht zal zetten I Maar één ding moet ge my beloven geen heftige tooneelenl" „Heb daarvoor geen zorg, ik ben geen drift kop! Mr. Gilbert zal zien, dat by met een ernstig man te doeu heeft!" Het rytuig hield voor het huis van den Amerikaan stil. Tot hun verwondering be merkten de heereD, dat alle luiken gesloten waren. „Mr. Gilbert is gisteren plotseling ver trokken en komt niet terug," zeide de huis bewaarder. „Hy heeft my opgedragen, de woning aan een ander te verhuren.") De consul-generaal en Tissenbom zagen elkaar verbluft aan. De oude heer klopte hem op den schouder en maakte lachend de opmer king „'t Schynt dat ge uw Yankee ook zonder „quarrel" kwytzyt, myn waarde! Remmingen heeft zich zeker gehaast, zyn lastgever het gebeurde bytyds te melden en mr. Gilbert zal wyseiyk begrepen hebben dat het spel in het zelfde oogenblik voor hem gewonnen en ver loren tevens was. Adenau's onverwacht einde ia voor hem natuuriyk een streep door zyn rekening. Trots zyn breede transatlantische opvatting der dingen, zag by toch zeker wel in, dat Maud, nadat zy alles vernomen had, voor altjjd voor hem verloren was. Ook hierin is by de „smart man", dio zich niet ophoudt met speculaties, die geen kans van slagen hebben 1 Wat u betreft, jonge vriend, gy weet, wat ge te doen hebt. Ga nu dadelyk naar Frau Von Balding 1 Myn beste wenschen ver zeilen ui" Tissenbom trof de oude dame alleen thuis. „Wat een ontzettende geschiedenis!" zeide zy, hem harteiyk de hand drukkend. „Hoe vreemd, dat gy ook ditmaal geroepen waart, er getuige van te zyn I" „Hoe nam uwe nicht het bericht op? De consul-generaal vertelde my, dat zy het zich zeer aantrok." „Hoe zou 't anders kunnen? Al was de band, die haar aan den ongelukkige verbond, reeds lang verbroken, 't is toch licht te be- grypen, dat het verschrikkeiyk lot van den man, dien zy eens heeft liefgehad, haar niet onverschillig kon laten 1" „Zeker I Ik stond aan Adenau's sterfbed. De naam van haar, die eens zyn vrouw was, kwam in zyne koortsfantaisiebn telkens weder terug! Hy heeft haar ondanks alles tot zyn laatsten ademtocht liefgehad. Die ellendige Remmingen heeft het ongeluk van twee menschen op zyn geweten 1" Tissenborns laatste opmerking scheen de oude dame te verwonderen. „Die woorden strekken u tot eer," zeide zy, hem opnieuw de hand reikend; „'t spyt me, dat Maud se niet gehoord heeft!" „Ik begryp u niet, mevrouw." „Dat doet er niet toe. Maar a propos, all go myne nicht ziet, noem haar dan niet langer Frau Adenau! De naam, waaraan voor baar zooveel smartelyke herinneringen verbonden zyn, is de bare niet meer. zy iaat zich tegen woordig Frau Bernegg, haar meisjesnaam, noemen." „Daar doet zy wül aan! 't Is my, alsot met den ouden naam ook al het voorafgegane opeens is uitgewischt. Zal ik haar van morgen nog zien?" „Zy is naar de stad gegaan, om zich nog een en ander voor hare reis aan te schaffen. Tegen den middag komt zy terug." „Voor haar reis? Wanneer vertrekt zy ei waarheen?" „Nog van avond, naar Engeland! Het is niet meer dan natuuriyk, dat zy onder de tegen, woordige omstandigheden naar een nieuwe omgeving haakt." Tissenbom sprong van zyn stoel op. Mevrouw 1" riep hy uit, „het oogenblik is misschien slecht gekozen, om met een bede voor den dag te komen, maar wat gy my daar zegt, laat my geen keusl Ik heb aau Maud beleden, wat ik u Diet eens behoef te zeggen, want gy weet, dat ik haar liefhebI Vraag haar in myn naam, of zy het lot wit doelen van den man, die niets bezit da' zyn kunst I (Slof volgt.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1