Men herinnert zich, zegt de „Tel.," dat de vorst van Goa ons gourernement hulptroepen aanbood na den overval van den 25sten Augustus op Lombok en later door ons gou vernement mot hem een contract werd gesloten, waarby hy de souvereiniteit van het Neder- landsche gezag erkende. Den 24sten Jan. a. 8. zal te Haarlem ten huize van den Commissaris der Koningin in Noord Holland een diner gegeven worden, waartoe vele militaire en burgerlijke autori teiten zijn uitgenoodig^. In tegenspraak met de meaedeehngen van het „R. N." meldt men aan de „Tel." uit de Zaanstreek, dat de gezondheidstoestand dos heoron De Meyier tot dasver niets te wc-nschen overlaat. De berichtgever acht het nochtans ver klaarbaar, dat een afgevaardigde, die veertien jaren het vertrouwen der burgers mocht ge nieten, het zich aantrekt, als hem dit ver trouwen zoo plotseling wordt onthouden. Te Rotterdam wordt opgericht de naam- loozo vennootschap „Transvaalsche Handel maatschappij," met een maatschappelijk kapi taal, groot f 500,000, verdeeld in 2000 aan- deelen van f 250. Van do tentoonstelling der afdeellng „Tuinbouw" op de eerlang to Amsterdam te houden „wereldtentoonstelling voor hotel- en reis wezen," is een afzonderlijk programma openbaar gemaakt, waarop wij de aandacht van belanghebbenden vestigen. Deze tentoonstelling zal bestaan: uit eene doorloopende van 1 Mei tot 1 November; uit vier tijdelijke, en uit inzendingen buiten het program. De commisie bestaat uit de heeren: Jac. P. R. Galesloot, voorzitter; Iza&k Bulk, 1ste secretaris; P. F. Laarman, 2do secretaris. Door B. en Ws. van Amsterdam is by don Raad een voordracht ingediend om hen te machtigen tot ondeThandsche verhuring van een terrein, groot 4000 M'., gelegen ach ter het Ryksmuseum, by de brug over de Jacob-Van-Cam penstraat, tot oprichting van een grooten yzeren circus, en wel voor den tyd van vyf jaren, voor don huurprijs van /"4000 per jaar. Naar men verneemt, zal deze circus een deel dor a. s. tentoonstelling uitmaken. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 17 Jan. Ouessant; do „Drente", van Batavia naar Rotterdam, vertrek 16 Jan. van Port-Said; de „Kaisev", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arrivoerde 15 Jan. te Mozambique; de „Prioses Mario", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 10 Jan. van Suez; de „Prins "Willem II" ver trok 17 Jan. van Amsterdam naar West-Indiü, de „Bundesrath" vertrok 16 Jan. van Zanzibar naar Vlissingen en Hamburg; de „Reichstag", van Oost Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 17 Jan. te Aden; do „Soembing", van Rotterdam naar Java, vertrok 17 Jan. van Marseille; de „Soerabaia", van Java naar Rotterdam, arriveerde 16 Jan. te Marseille en heeft den volgendon dag de reis voortgezet. Bjj koninklyk besluit van 17 dezer is do heer J. A. Do Voer, ambtenaar op wacht geld, waarnemend gezaghebber van Saba, benoemd tot gezaghebber van Saba, en zulks met ingang van don lsten der maand, vol gende op die, waarin geroomd besluit in afschrift in die kolonie zal zyn ontvangon. Benoemd tot ondorwyzer aan do Rökskwoek- school voor onderwyzeis te Nymegoc, W. A. Borgman, te Tiel. Aan P. Nelson Itié, geb. te Calmont, ver gunning verleend tot het geven van middel baar onderwys bier te lande, mits by overigens aan de daartoe by do wet gestelde eischon voldoe. Benoemd D. J. Helderman tot burgemeester van Wissekorke. Aan den met den titulairen rang van refe- rondaris eervol ontslagen hoofdcommies by het dopartement van mariuo A. G. Van Poe teren, krachtens de artt. 3a en 9a dor wet van 9 Mei 1890, een peiïsioun toegekend van /"1931 'sjaars. I^ezing' in „Pniël.w In het wykgebouw „Pniél" werd gisteravond de vierde der zes winterlezingen gehouden, die vry talryk was bezocht Als spreker trad op de heer G. H. Wage naar, predikant te Aalsmeer, weldra te Loeu- wardon, die niet zou lezen naar aanleiding van liet onderwerp Juliaan de Afvallige, een boold voor onzen tyd", dat aangekondigd was, maar in hoofdzaak over „de(n) ondergang der Grioksch Romeinsche beschaving." Als inleiding tot do behandeling van dit onderwerp herinnerde by aan Nebukadnezars droom: hot groote beeld, dat door een steen verminkt werd, en waarin ons wordt te zien gegoven een stuk wereldgeschiedenis. Hij ging in schoono bewoordingon do reeks der ver schillende bosehavingon na, als byv. die in het Oudo Egypte, aan den Eupbraat, in de brand punten Tyrus en Sidon, aan do oevers van den Tiber, de Griekscb-Romeinscho beschaving, hoe die beschavingen zich hebben ontwikkeld on ook hoe ze zyn ton gronde gegaan. Inzonderheid bepaalde hy do aandacht zynor hoorders by de Giïekseh Romeinsche bescha ving, waarvan Rome het brandpunt was, schetste den staatkundigen toestand van t machtige Romeinsche ryk met zyn allotn hoorscber on de groote ontwikkeling, wolke do kunst or bereikte, de hoogo vlucht, die ze nam, toon Rome zyne kunst bad onUeend aan Griekenland, alsmede hoo eene uitmun tende rechtsbedoeling gepaard ging met de vruchten, do producten dier kunst: do schoonste kunstgewrochtenwelk een uitgebreiden handel het ryk onderhield niet het hooge noorden, hot diepe zuiden, ja met do geheole .wereld, waardoor Rome de wereldmarkt werd, en hoe het Christendom er zyn heilryken invloed deed gelden, zoodat er dra sprake kon zyn van eene Grieksch Romeinsche Christelyke be schaving. Na alzoo een blik te hebben doen slaan op de opkomst en in het tydperk van bloei van het Romeinsche ryk, de periode der echt Grieksch Romeirische beschaving, ging spr. over tot behandeling van den val van het ryk, door na te gaan welke oorzaken tot dien val leidden en in hoeverre die ondergang te rymen is met de voorzienigheid Gods. Hy deed dit in hoofdzaak aan de hand van Salvianus, bisschop van Marseille, en ontleende zijn stof aan diens werken„De Gubernatione Dei" en „Adversus avaritiam". De staatkundige toestand des rijks deugde niet. Do opperbevelhebbers werden machtig ten koste van den alleenheerscher; de legers ko3tten groote sommen gelds, waarvan de bevolking door uitzuiging het slachtoffer werd. Er ontstond een ongunstige maatschappelyke toestand, de landbouwende bevolking vooral girig hard achteruit, Italic geraakte er onder ter wille van Rome, het kapitaal berustte, hoopte zich op by enkelen, de geldgierigheid nam toe. Het peil van het zedelyk leven daalde al lager en lager, de slaven werden op allerlei wyzen mishandeld, de onzedelykheid en on matigheid namen band over hand toe en dat terwyi het eens zoo machtige ryk van alle kanten werd bedreigd door de barbaren, onder aanvoerders, c'oor de geschiedenis by namen genoemd, als zoovele geeselen Gods, onweer staanbaar en niet te keeren met hunne woeste horden; de nood des tyds verergerde de licht zinnigheid. De Kerk ook stond, door allerlei omstandigheden, door spr. nader in het licht gesteld, machteloos tegenover ai de ellenden, vooral ook door haar huwelyk met den Staat. Met den ondergang van het Romeinsche ryk ging ook de Grieksch-Romeinsohe beschaving verloreu; wat we van haar geerfJ hebben, danken we aan de Christelyke Kerk, welke de beschaving tot de Germanen bracht. Het was sprekers doel de Grieksch Romein sche beschaving te vergelijken met do onze, de moderne, welke ons omringt, waarin we ademen, ons, die leven in de eeuw der ver lichting, die hare zegeningen mogen genieten en i er getuigen van zyn wat boekdrukkunst, stoom, electncitoit, telegraaf, pers, enz. ver magen en bewerken of tot stand brengen. Ook aan onzo beschaving echter knaagt eon worm; onze Europeesche maatachappy bloedt uit duizend wonden. Het is gezegd: woleven op een vulkaan, en er zyn er, die meenen dat eene uitbarsting onvermydelyk is. We zullen ons echter, zei spr., niet door spook beelden laten afschrikken, maar moeten toch erkennen dat er gevaar is. Alle landen wapenen zich tot de tanden; ééne vonk, en do oorlog met al zyn ellenden en veischnkkingon is daar. Hot militairismo is eon govaarJyke vampier; Italië en Duitschland ondervindon het, vooral op finanlicel gebied. Er is bederf in de maatscbappy. Panama-schandalen, aan slagen en diefstallen hier en ginds en overal zyn er de bewyzen van. De maatschappelyke machine is vastgoloopen en moet gerepareerd worden; xniddeleu tot hervorming moet aan gewend. Spr. kwam dus, men zal het reods bemerkt hebben, tot de sociale quaostie dezer eeuw, waaromtrent reeds zooveel geschreven en ge- sprokon is, en als vanzelf dus tot onderwer pen als: roekeloosheid, die hy de meest smar- telyke hoofdwonde noemde, met haar gevolg: de broodeloosheid; de theoiie van Malthus, welke hy bestreed, vooral met het oog op de overvloedige oogsten; de worsteling tusschen kapitaal en arbeid, de bedreiging der vryheid door do concurrentie, de verwildering van bet zedelyk leven, do machteloosheid der Kerk tegenover de verschillende misstanden, den toestand der proletariërs, der bewoners van het platteland, niet veel verschillende van die der plattelandsbevolking in Rome en in hun optrekken niet ongelyk aan de barbaren, die het Romeinsche ryk en zyne beschaving er onder hielpen; de leuze „naar het kapitaal", in stede van „naar het Kapitool" en tot het aan wyzen van do middelen, waarop men niot to veel zyn hoop moet vestigen, zooals dat byv, geschiedt met de philanthropie, om tot oeno hervorming te komen. Wo zullen het by deze op zichzelf staande raededeolingen laten; om verschillende rede nen achten we het beter de ontwikkeling er van, do vorgeiykingsiyn, getrokken tusschen den ondergang der Grieksch-Romeinsche be schaving en den dreigenden ondergang der onzo door den sprekor hier niot onder elks aan dacht te brengen of op den voet te volgen en niet nader in te gaan op zyne verklarin gen omtrent de tekortschieting, den moord der maatscbappy ten opzichte van en op volen zyner leden, evenmin als wat de diepe klove betreft, die arm en ryk scheidt, wat aangaat hot gelyken tred houden van barmhartigheid en ellende, do marmeren paleizen naast krotten, het leven der fabrieksarbeiders, waarop dezen en andere werklieden recht hebben, enz. Eindigen we daarom met de vermelding dat de heer Wagenaar zyne lezing besloot met eene opwekking tot allen om de banier dor hervorming boog te houden en zich een drachtig daar omheen te scharen, overtuigd dat, is do beschaving te vergeiyken met eene vaas, wbike kostbare nardus bevat, die nar dus blyft, al breekt ook de vaas; wetende ook dat boven de wolken, welke zich drei gend boven ons samenpakken, een rechtvaar dig God troont, Die alles bestuurt en regeert cii in Wiens hand ons aller lot ligt. Gemeenteraad van Ailtcmade. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig de heer H. Bakker. Na lezing der notulen van het verhandelde in de vorige vergadering, welke met alge- meeno stemmen worden goedgekeurd, deelt de Voorzitter mede: lo. Dat Ged. Staten dezer Provincie by hun besluit van 5 November 11. eene subsidie van f 50 aan doze gemeente hebben toegekend in de kosten van verpleging van den armen krankzinnige J. B. Huyer, en dat by koninklijk besluit tevens eene Ryksbijdiage van f 40 in die kosten is verleend. 2o. Dat do begrooting van kosten van het 3de bataljon Rustende Schuttery in Zuid- Holland door Ged. Staten in ontvangst en in uitgaaf is vastgesteld op f 381, en dat het aandeel dezer gemeente in die kosten op f 35 82 is bepaald. 3o Circulairo van Ged. Staten rnet minis- terleele missive betreffende verzoek om mede werking tot bestryding van het toepassen van dwangmiddelen in krankzinnigengestichten, waarop by voorkomende gelegenheden zal worden gelet. 4o. dat het aantal ingezetenen dezer ge meente op 31 December 1894 bedroeg 2163 m. en 2186 v. personen, samen 4349. 5o. Het verslag over den landbouw in deze gemeente in 1S94: geen der leden hiervan voorlezing verlangende, wordt het voor hen op ;de secretarie tor lezing gelegd. Deze modedeelingen 1 5 worden voor kennisgeving aangenomen. Daarna komen in behandeling: 6o. Drie adressen van de veldwachters- weduwen I. Van de Panne, L. Van Leeuwen en B. Keijzer en één van de nachtwakers weduwe T. Van Veen, alten met het verzoek, evenals het vorige jaar, wederom eene onder- etandsgratificatie van de gemeente te mogen erlangen. Na eenige discussiën wordt met algemeene stommen op voorstel van Burge meester en Wethouders besloten adressante nogmaals voor eens over 1895 toe to kennen: aan de wed. I. Van de Panne f 100, aan do wed. L. Van Leeuwen f 40, aan de wed. B. Keyzer f 75 en aan do wel T. Van Veen /"75. 7o. Een verzoekschrift van D. Van Leeuwen, brugwachter te Nieuwe-Wetering, ter be koming van eene toelage voor. assistentie in zyn nachtdienst. Na eonige bespreking wordt met algemeen goedvinden besloten overeen komstig do voordracht van Burgemeester en Wethouders aan adressant over 1895 eene toelage van f 50 too to kennen. 8o. Wordt overgegaan tot hot benoemen van een gemeente-geneesheer te Roelof- Arendsveen, waartoe na kennisneming van de te dezer zake ingekomen stukken en inlichtingen op voorstel van Burgemeester en Wéthouders mot algemeene stemmen wordt benoemd dr. Th. J. Freericks, van Bodegravo. 9o. Wordt met algemeene stemmen goed gevonden de in de vergadenng van 13 Febr. 1894 aan den nachtwaker te Oude-Wetering A. Oosterbroek toegezegde gratificatio over 1894 te bepalen op f 25, en zulks wyi de andere nachtwakers allen i ovens waarnemen de betrekking van lantaarnopsteker. lOo. Namens burgemeester en wethouders wordt voorgedragen eon ontwerp besluit tot het doen van onvoorziene uitgaven op de be grooting voor 1894, groot 112, hetwelk met algemeene stemmen wordt vastgesteld. llo. I-s goedgevonden de jaarwedde van geneeskundige te Roelof Areadsveen gedurende de vacature in 1895 te verdeelen tusschen de alhier gevestigde gemoente geneesheeren dr. Kimmol te Oude-Wetering en dr. Rcoswinkel te Ryp Wetering, indien zy in dien tyd de gevorderde diensten daarvoor verrichten. Daarna werd, niets meer te behandelen zy.nde en geen der leden verder het woord wenschende, de vergadering door den Voor zitter gesloten. Kerkelijke Berioliten» Hoogmade: Zondagnamiddag te twee uren, ds. J. Nierstrasz, predikant te Leiderdorp. Benthuizen: Ds. Kalkman, van Alfen aan den Ryn, zal Zondag-namiddag te halfdrie in de vacature optreden en tevens het H. Nachtmaal bedienen. Woubrugge: Zondag-namiddag te twee uren, ds. A. Keers, predikaut te Hazerswoude. Oude- en Nieuwe Wetering; Zondag voormiddag te 10 uren, ds. II. G. Van Endt, predikant te Woerden. Familie-Berichten uit verschillende bladen. Gehuwd: A. C. "Vau der Schoot ea C. E. Blom, Overreen. Bevallen: C. Van di-r Horet—NordeD, d., Don Ilaag. Mevr. Cnmbier van Nooten ^-Vao der Muelen, 7.., Loplk, 8- H. Hedeman—Indemey, d. Zwolle. Y. J. Van RijnRichanlue, z., Weeap. G. Bronk- hotatOnd, z.. VcnhnizeD. C. A. Vatl dor Veen Van Loon, z Soeek. Vrouwo M. H. J. Van Bevma Tboo Kingma Do Laat do Kantor, d., Heerenveen. Movr. Van Zijll do Jong—Moeth, d., Djombaog. A. J. EbmdjCrNoomen, d., Zaandam. Overleden: G. Van Alpben, m.. Den Haag. Wéd. C. J. Swaan—Vau Haanebergen, 95 j., Den Haag. Wed. M. Booth—D eruont, idem. A. W. H<ynen, m., 65 J., idom.'Wtd. J. W. Philips Hulsmaa, 71 Rotterdam. P. J. Mertz cd. 69 j., Den Haag. A. B. Mtrshout, v.. 72 J.. Pa»rn. Wed. J. C. B. Ridder—Coenogracht, 76 j.. Delft. Gr e m e 11 g- d IV i e u. \v s. Een pörsoon, in verzekerde be waring, die gisteren voor het gerechtshof te 's-Gravenhage terechtstond, werd na afloop van de behandeling zjjner zaak door zulk een havigen zenuwtoeval getroffen, dat vijf veld wachters groote moeite met hem hadden. Hy moest gebonden worden en men kon hem voorloopig niet vervoeren. Do beide bankbiljetton van f 100 0 en van ƒ300, welke sedert 2 Jan. jl. door den gemeente ontvanger te Zwartsluis van zyn kantoor werden vermist, zyn aldaar terug gevonden in een ongesloten kastje, tusschen een stapel oud papier, waarby hij zeer zelden kwam en die 11a de vermissing evenals andere stukken vruchteloos doorzocht was. De to Zwartewaal thuis behoo- rende vissclier G. Zwanenburg, 17 jaar oud, varende op de vischslo8p „Z. W. 12," is Zondag-morgen in de Noordzee door een stortzee overboord geslagen en verdronken. Afschuwelyk. Het volgende geval, dat ons byna ongelooflyk toeschynf, wordt gemeld uit Wezel (L Een dokter gaf een arbeider, wiens vi;ouw op sterven lag, last om onmiddellijkeen pastoor te halen; tegelykertyd schreef hy een recept voor, dat dadelyk moest worden gereod gemaakt en der zieke ingegeven. De arbeider gaat daarmede naar een kapelaan, weent en zucht dien heer wat voor, dat hy geen geld hoeft, om de medicyn te koopen, maar zegt niet dat hy is gekomen om geoste lyken by stand voor zyn vrouw in te roepen.. Do kapelaan geeft den man geld om de medicyn te koopen en bovendien eeno flesch wijn. Op do straat drinkt de kerel dadelijk de flesch uit, koopt voor liet geld jenever en legt zich daarna geheel dronken by de stervende vrouw in bod. Toen hy uit zyne dronkenschap ontwaakte, lag hy naast een koud lyk. Zijne vrouw was reeds eenige uren to voren overleden. De rechtbank te Roermond hoeft A. d. K., slyter to Amsterdam, die als St. Ni- colaas verkleed diefstal pleegde met geweld by de weduwe P. v. N., te Helmond, veroor deeld tot 2 jaren gevangenisstraf. Door den substituut-officier van justitie was 3 jaren geëischt. De ongeveer 60-jarige vrouw P. R., uitArcen-Velden, (L.) is op den grooten weg tusschen Venloo en Velden aangerand, op den grond geworpen en met een mes in de zyde en aan den arm verwond, door een tot hiertoe onbekend persoon. Het signalement van dezen is duidelijk opgegeven, zoodat de politie hoop heeft, den aanrander, die vermoedeiyk diefstal op het oog had, aan te houden. Niettegenstaande hy zyn hand in haar mond hield, is het haar toch nog gelukt om hulp te roepen. Het ongerief, dat wy van de sndcuw hebben ondeivonden, schynt gering te zyn in vergelyking met wat men in Spanje er ivan te verduren heeft gehad. Het spoorweg en het telegraalVerkeer zyn op vele plaatsen ernstig verstoord. Den 12den Januari is do posttrein uit Asturiö niet aangekomen; in heb Cantabrische gebergte, waar de sneeuw hier en daar twee meters hoog ligt, is hy biyiven steken. Vele dorpen zyn geheel afge sneden van het verkeer; tusschen Burgos on'Miranda zyn de telegraafdraden over kilo meters lengte omgewaaid. Zelfs uit Palma de Maliorca wordt bericht dat daar veel sneeuw is gevallen. Sedert Zondag zijn er ook groote massa's sneeuw gevallen langs de zuidzyde van den St:-Gotbard. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd het vorkeer op den SL-Gothard spporweg daardoor geheel gestremd. Vier matrozen van het Duitse he keizeriyk jacht „Hohenzollem" zyh voor zes weken by de Beriynsche brandweer ingedeeld om zich te bekwamen in de behandeling van brandbluschmiddelen. Op de 11 Chicago Burlington <fc Quincy-Railway heeft een spoortreioroof plaats gehad. De roovers dwongen de treinbeambten, de geldkast te openen, en maakten 8000 dollar buit. De roovers ontkwamen, zooals gewooclyk. Te Leoben, in Stiermarken, is een brouwery door brand voor een groot deel vernield. De schade wordt geschat op 200,000 florynen. Uit Louisville meldt men dat een sleepboot, die bezig was 30 kolenschepen do rivier op te sleepen, aan den grond raakte, waardoor de gesleepte vaartuigen tegen elkaar aan stukken sloegen; 20 booten zonken on- middeliyk en 29 menschen verdronken. Practische onderscheidingen.— Na de viering van den geboortedag van de keizerin moeder van China werden door den keizer oen geluksscbepter en een mantel in hermelyn geschonken aan prins Ching, die Hare Majesteit by hare uitgangen heeft ver gezeld. De prinsen Tuan, Trai-lien, Tsai-Ying en Pu lin hebben, evenals de president van het ministerie van het kc-izerlyko huis, ieder twoo rollen zyóe ontvangtn, acht andereleden van de keizerlyke hofhouding ieder een rol zyde. To Alto 11 a is het militaire hos pitaal afgebrand. De 94 zieken, die zich in hol geboQw bevonden, konden gelukkig nog gored worden. Hot vermogen van den overleden Amenkaansche spoorwegkoning Jay Gould bedraagt, volgens officicele schatting, 82 mill'.oen dollars. Een telegram van Fort Stanton, Nieuw-Mexico, bericht de arrostatie van Bill Cook, een roovorhoofdman, dio trein- en bank- diefstallen en een aantal moorden to verant woorden heeft. De diamanten van de ex-keizerin Eugónie werden na 1870, door bemiddeling van Rothschild, aan een ryke Amerikaansche, mrs. Kate Johnson, verkocht. Deze is nu ge storven en de diamanten zyn geveildzy wer den toegewezen aan Noville, eigenaar van goudmynen in Californië, die ze aan zyn vrouw, de dochter van een ryk geworden I winkelier, ten geschenke gaf. Do yzergietery en mach in en- fabriek van Jung en Rachel, te Rosenthal, by Reichenberg, in Bohemon. is totaal afgebrand. Tal van werklieden zyn daardoor tydelyk broodeloos. De schade bedraagt 190,000 gulden. Dood van aandoening; Een jammerlijk ongeval wordt uit Duton (Engeland) gemeld. Op een concert aldaar zou een jonge dame, Anny Alasson, een romance zingen. Het rfteisje, dat nooit voor het publiek was opgetreden, stond op het tooneel en de pianist spoelde reeds het voorspel, toen Anny plotseling neerviel. Haar ouders, die op de eerste ry in de zaal zaten, vlogen toe en moesten tot hun geweldigen schrik bsmerken, dat hun dochter overleden was. Zenuwoverspanning was do oprzaak, t Dc Fresidéntsvcrlieziug in Frankrijk. De Congreszaal to Versailles was "Woensdag in alleryi in gereedheid gebracht voor de verkiezingtot laat in den nacht werd er aan gewerkt. Er werd ook een telephoon-aan- sluiting gemaakt met het centraal telephoon- bureau in de ruo Saint-Julien te Parijs. Gisterochtend om tien uren vertrok van heb Parysche station Saint-Lazare de eorsto extra trein, die de leden van Kamer en Senaat, tot bijwoning van het Congres, naar Versailles moest brengen. Er waren slechts weinige nieuwsgierigen aan het station byeen. De heer Brisson, vergezeld door zyn secretaris, vertrok met dezen trein. De heer Félix Faure begaf zich met den volgenden trein naar Versailles. Eerst om twaalf uren verliet de minister- trein het station. In dezen trein namen, be halve de leden van het Kabinet, de leden plaats van het corps diplomatique, die de Congres zitting wilden by wonen. Tot de ver tegenwoordigers der buitenlandsche staten, die zich naar Versailles begaven, behoorden 0. a. de Belgische, Deensche en Zweedscho gezanten en de Pauseiyke nuntius. Een talrijke politie macht was aan het station byeen, maar er viel niets byzonders voor. De heer Challemel, voorzitter van den Senaat, was reeds vroeger vertrokken. De heer Wal- deck-Rousseau, die naar aller oordeel de meeste kans had gekozen te worden, werd door nie mand opgemerkt; hy was per rytuig naar Versailles gegaan. Om één uur, toen de zitting van het Congres werd geopend, was de zaal reeds geheel vol. Vooraat het Congres werd geopend, hieldtn de leden der verschillende groepen byeen- komsten. De minister-president Dupuy deelde toen mede, dat hy weigerdo de hem aange boden candidatuur te aanvaarden. De radicalen handhaafden de candidatuur van den heer Brisson en de gematigd repu blikeinen verklaarden dat zy hun stemmen zouden uitbrengen op den heer Waldeck- Rousseau. Over de candidatuur van den heer Félix Faure werd in den aanvang nog weinig gesproken. Men vermoedde echter toen reeds dat de loden van den Senaat, wier houding nog niet met zekerheid bekend was, hun stemmen reeds terstond op den heer Faure zouden uitbrengen. De socialistische Kamerleden, Rouanet. en Jaurès, wien het bijwonen der Kamer-zit tingen is ontzegd, waren ook tegenwoordig. Natuuilyk kon de straf, welke hun door den president der Kamer was opgelegd, hen niet verhinderen de CoDgces zitting by te wonen. De heer Mirraan, do bekende recruut-afge- vaardigde, had den minister van oorlog verlof gevraagd om naar Versailles te gaan. Dit verlof was echter niet verleend, zoodat Mirman en Gérault Richard, die in do gevangenis zit, de eenige socialistische afgevaardigden waren, die op het appél ontbraken. Nauwelyks had de heer Challeinel-Lecaur de zitting geopend, of de Bonapartist Baudry d'Asson vroeg het woord, ten einde een voorstel te doen. De president weigerde dat natuurlyk, op grond, dat het Congres uitsluitend was byeen- geroepen tot de verkieaing van een president. Tevergeefs beproefde do heer Baudry d'Asson do tribune te bereiken. De beambten van het bureau hielden hem tegen. Toen Baudry d'Asson den secretaris des voorzitters een papier overhandigde, legde ChaJlemel Lacour dit naast zich neer. Toen vrosg de socia list Michelin het woord hetgeen natuurlyk even eens werd geweigerd. De heer Challemel Lacour ging toen onmid- deliyk tot de stemming over. De socialisten protesteerden er tegen, dat hun partygenoot Mirman de zitting niet kon bywonen. Eer hunner, de bekende Toussaint, riep, toen hy zyue stem uitbracht, uit: „Burgers en burge ressen (dit gold de dames, flie zich op d6 tribune bevonden), ik behoor tot de tegen- standers van het presidentschap der republiek. Ik werp een blanco-biljet in de bus. Leve de fcoeiale revolutie!" Eyn andere socialist, Avez, riop: „Ontbin ding, onthouding, weg met het presidentschap!' Dit voorbeeld werd door Dejeante gevolgd, deze stemde evenmin. De grysaardPierre Bla*:r, het oudste Kamerlid, werd, toen hy zich na r de stembus richtte, met een salvo van toe juichingen begroo*. Om halfvier was de stemming afgeloopen. Do korven met de stembriefjes werden buiten de zaal gebracht en do zitting geschorst zoo- laog het depouillement duurde. In de „Sallo des Bastes", waar de Congresleden den uitslag afwachtten, ging het levendig toe; ieder w s vol spanning, wat de stembus zou zeggen. De -socialistische leider Jaurès legde aar. zijn hoorders uit, waarom hy op Brisson had gestemd: „Wy willen bewyzen dat onze party eon party van organisatie en van arbeid is. IndiBn Brisson niet gekozen wordt, zullen

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2