N°. 10705. "Woensdag 16 Januari. A". 1895. t§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 15 Januari. Feuilleton. IRIS. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden por 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Yan 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten do stad wordt f 0.05 berekend. Officieel© Kennisgevingen. Burgemeester en "Wethouders van Leiden, Brengen tor algemeene kennis dat het 2de suppletoir kohier der plaats, dir. bel., dienst 189*, in afschrift gedurende vjjf maanden op do Secretarie dor go ineente (ünantiëele afdeeling) voor een ieder ter lezing is nedergelegd en dat elkeaangeelagene binnen drie maan den na de uitreiking van het aanslagbiljet tegen zijnen aanslag bezwaren, bij verzoekschrift, op ongezegold papier, aan den Gemeenteraad kan inbrengen, terwijl do belanghebbenden binnen dertig dagen na de medc- deeling van 'aRaads beslissing bij do Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kannen komen, wor dende tevens de verplichting tot het betalen van den aanslag door het indienen van bezwaren en hot instellen van beroep niet opgeschort. Burgemeester ou Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 14 Januari 1895. E. KIST, Secretaris. B(j de beeren Gebroeders Reinke, op de Botermarkt, zijn thans ten toon gesteld eenige door onzen stadgenoot den heer J. Yan Bam in olieverf geschilderde portretten, welke zeer de aandacht trekken. Yoor het magazijn staat telkens een talrijk publiek geschaard om ze in oogenschouw te nemen. De leden der kleermakers-vereeniging „Eendracht door Yriendscbap" waren gister avond met hunne dames in grooten getale opgekomen naar 't schouwburglokaal „Yondel- hoven", aan den Stationsweg alhier, welk lokaal voor die gelegenheid keurig met groen was versierd, waartusschen het vaandel dier Vereeniging. Het doel van de samenkomst was: het vieren van het 26-jarig feest. Vóór de opening voerde het orkest, terwijl heeren donateurs, patroons, genoodigden en verdero belangstellenden hunne plaatsen innamen, eenige muzieknummers uit. Tegen negen uren geschiedde de offlciëele opening. Het bestuur had plaats genomen op het tooneel. De voorzitter, de heer W. Met selaar, rees van zijne zitplaats en heette allen hartelijk welkom. Spreker begon zijne toe spraak met er op te wijzen, dat de kassen, ofschoon door het groote aantal zieken goed aangesproken, toch in een niet ongunstigen toestand verkeerden. Daarna herdacht htf in wèlgekozen woorden die leden, welke der Vereeniging door den dood waren ontvallen. In het bijzonder werd een oud bestuurslid herdacht, nl. de heer Blom, de ijverige tweede secretaris, die, evenals de leden Kruuk en Bonnet, bij de Vereeniging langen tijd in herinnering zullen blijven. (Het gesprokene werd mot treurmuziek begeleid). Vervolgens richtte spr. een woord van dank tot heeren patroons en donateurs voor hun geldelijken 6teun, waardoor de Vereeniging in haar doel: zieken te helpen en weduwen te gedenken, zoo krachtig geholpen werd. Hy beval do Vereeniging verder in hunne gunst aan. Ten slotte richtte hij het woord tot alle aanwezigen, om te eindigen met den wensch, dat, met medewerking van het voor dezen avond geëngageerde gezelschap, allen een prettig feest mochten vieren! Uit het verslag van den secretaris, die een overzicht gaf van de werkzaamheden van het bestuur gedurende het afgeloopen ver- eeniging8jaar, bleek o. a. dat het aantal leden bedroeg 101; dat 4 leden haddon bedankt, wier plaatsen weer door andere, nieuwe leden waren aangevuld, en dat het aantal donateurs 23 was. De woorden, door den voorzitter bij den aanvang zjjner toespraak gesproken, omtrent den niet ongunstigen toestand der kassen, werden bevestigd door do verslagen, uitge bracht door de penningmeesters, die het feit met cijfers aantoonden. Na al het gesprokene deed het orkest luide fanfares hooren. Toen alsnu het welkomstlied was gezongen, trad het vaudeville- en operetten-gezelschap, onder directie van den heer Soesman, van Rotterdam, op. Hetgeen dit gezelschap te zien en te hooren gaf, scheen wel in den geest der aanwezigen te vallen, want telkenmale als deze of gene van het gezelschap optrad, weergalmden daverende toejuichingen, zoodat menig num mer zelfs twee- a driemaal gebisseerd werd- Vandaar dat het bal wel wat laat een aan vang nam. Een en ander werd afgewisseld door muziek en zang, waarvoor de liederen ver vaardigd waren door don heer W. Metselaar. Men bleef tot aan den morgen gezellig bijeen. Het 26ste jaarfeest mag als goed ge slaagd beschouwd worden. Het was een schoon concert, dat Zaterdag avond in den foyer der Stadszaal gegeven werd door den heer Willem Kes, violist, mevr. Ailda Oldenboom, sopraan, en Johan Wijsman, pianist. Het was een edel drietal, een klaverblad by uitnemendheid, zooals men b(j mogelijk heid wenschen kon. Jammer daarom dat de opkomst zoo te wenschen overliet. De reden daarvan zal toch niet gezocht moeten worden daarin, dat het allen landgenooten waren, die optraden, en geen vreemdelingen? W(j hoorden deze opmerking maken, doch meenen haar verre te mogen verwerpen. Dat zou immers een beleediging zijn voor het muzikale Leiden. De optredenden oogstten zeer veel bijval in en werden herhaaldelijk teruggeroepen. Èn het vocale èn het instrumentale gedoelte was prachtig; zoowel om het waardig, artistiek spel, als om de fraaie voordracht der zangeres, die aan een lief, kristalhelder geluid een ge voelvolle, innige voordracht paart. Zy werd verplicht een nommer gedeelteiyk te bisseeren. Wy wenschen het drietal op zyn verdere kunstreis door ons land een talrijker bezoek dan het hier ten deel viel. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl.-Oost Indiö (met uitzondering van Atjeh en Padang), door middel van het stoomschip „Salak", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven, enz. uiteriyk Zater dag ochtend om 7.50 bezorgd zyn. De wyze van verzonding behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Te Zoeterwoude is overleden, in den ouderdom van 74 jaren, na oene korte onge steldheid, een algemeen bemind en geacht ingezetene, do heer P. Vlasveld, geruimen tyd gemeentebode en bode van verschillende polders. Den 6den Februari a. s. zal de Chr. Zang- vereeniging „Do Lofstem" te Rynsburg eene uitvoering geven ten behoeve der Cür. School (Smidsteeg) in het kerkgebouw der Nederl. Geref. Gemeente. Geref. Kerken. Bedankt is voor Enschedee, door den heer H. Yan Dyk, te Zwammerdam. De gisteren te 's-Gravenhage overleden dr. Wijnmalen werd geboren te Semarang en vertrok op 17-jarigen loeftyd uit Indië naar het moederland, alwaar hy ging studeeren voor predikant. Zyn gezonoheid liet evenwel niet toe zich aan de herderiyke loopbaan te wjjden, zoodat hy, na het bereiken van den graad van proponent, zyne studiën voortzette in de letteren aan de hoogescbool te Utrecht, waar hy als doctor in die faculteit promo veerde. Daarna was hy werkzaam als secretaris van de Nederlandsche Maatschappij van Let terkunde te Leiden, welke betrekking hy later verwisselde met die van onder bibliothecaris des Koninklyke Bibliotheek te 's-Gravenhage. Steeds had hy veel studie gemaakt van koloniale aangelegenheden en van de Indische politiek. Zyne aansluiting in Nederland by de anti revolutionnaire party, welke hem meer malen, echter zonder succes, voor een Kamer zetel voordroeg, belette niet dat hy ten opzichte van het koloniaal beheer zeer vooruitstrevende denkbeelden was toegedaan, die hy in woord en schrift alom verdedigde. Zyn kennis van Indiö, zyne belangstelling in koloniale aangelegenheden maakten hem tot vraagbaak van de koloniale party in Nederland. Hy was lid van het bestuur van het Indisch Genootschap, welks handelingen gevuld zyn met menige voordracht van dr. Wijnmalen, en tevens was hy secretaris van het Koninkiyk Instituut voor de Taal-, Land- en Volken kunde van Nederlandsch Indié. Zyn wetenschappeiyke konnis bezorgde hem ook de betrekking van Hoofdbeheerder van het museum Meermanno Westreenianum, de verzamelplaats van boeken, handschriften, oudheden en zeldzaamheden. Na den dood van dr. Campbell volgde hy dezen als bibliothecaris der Koninklyke Biblio theek op en volen bewaren een aangename herinnering aan de hulpvaardigheid, die hy tydeD8 zyn langdurigen werkkring by de Bi bliotheek tegenover iedereen betoonde. De heer Wynmalon was ook secretaris van het comitó, dat Hugo De Groot een stand beeld wydde, by welks onthulling hy de orde van den Nederlandschen Leeuw ontving. Verschillende vreemde regeeringen erken den door decoraties zyne wetenschappeiyke verdiensten. HH. MM. do Koninginnon schonken f 500 voor de werkverschaffing van den Christeiyken Volksbond in Den Haag. HH. MM. hebben ook aan het bestuur van het Yisschersfonds te Helder f 200 doen toekomen ten behoeve van de weduwen en weezen der met de kotters H. D. 63 en H. D. 300 verongelukte vissohers. Het voornemen des voorzitters is in de vergadering der Tweede Kamer op 22 dezer, waarin de afdeelingen zullen worden hernieuwd, voor te stellen de beraadslaging over de wets ontwerpen betreffende Weststellingwerf en Op8terland den volgenden dag te doen aan vangen. Andere werkzaamheden zullen niet worden afgedaan, zoodat de Kamer vermoedelyk weer aan het einde van dezelfde week uiteengaat. Dr. M. Straub, te Utrecht, heeft de benoeming tot buitengewoon hoogleeraar in de oogheelkunde te Amsterdam aangenomen. Hy zal half Maart deze betrekking aanvaarden. Aangaande prof. Snijders vernam de „Delftsche Ct.", dat de toestand ernstig blyft, doch naar omstandigheden bevredigend is. De St.-Petersburgsche academie van wetenschappen, blykbaar nog niet onderricht van het overly den van onzen landgenoot Th. Stieltjes, benoemde hem Zaterdag, naar het „Vad." meedeelt, tot haar correspondeerend lid. Ook uit dit po3thuum eerbewys blykt, hoe hoog Stieltjes aangeschreven stond. Door 18 landbouwers in de gemeenten Westdongeradeel, Kollumerland, Oostdonge- radeel en Dokkum is eene adresbeweging op het getouw gezet ten voordeele van bescher mende rechten. Zy zeggen o. a.„wy hebben gemeend dat, nu er van vele zijden in den lande by de hooge rogeering op eene billijke bescherming van onzen vaderlandschen land bouw en ny verheid wordt aangedrongen, niet te mogen stilzitten. Wy noodigen daarom ieder beleefd, doch dringend uit om te dier zake een adres aan de Tweede Kamer te teekenen." Het adres ligt tot 23 dezer te Dokkum ter teekening. Het Nederlandsche stalen barkschip „Evertsen", 25 Dec. van St. Nazaire naar Amsterdam vertrokken, passeerde gisteren Lizard, koersende naar Falmouth, met be schadigden grooten mast en verlies van raas. By het departement van marine is de aanvrago om pensioen met Febr. a. s. inge komen van den kapitein ter zee G. H. Hilde- brandt, commandante van Hr. Ms. „Tromp" in Indiö; ook de kapitein ter zee H. A. Schippers heeft pensioen aangevraagd. Uit Borgen-op-Zoom meldt men dat kolonel Wellan, commandant van het 5de reg. inf. aldaar, aangevraagd heeft op pensioen gesteld to worden. De te Amsterdam tot arts bevorderde cand.-arts T. Byleveld is bestemd voor off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht. Gedurende dit jaar zullen er geen offi cieren van het leger hier te lande by dat in Oost Indiö, en omgekeerd, gedetacheerd worden. By koninkiyk besluit is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden mr. A. C. C. Folkersma, thans rechter in de arr.-rechtbank to Groningen. Benoemdtot notaris binnen het arr. Maas tricht, tor standplaats Gulpen, J. E. A. E. Wynans; tot rechtor-plaatsvervanger in de arr.-rechtbank te Alkmaar, mr. J. P. Kraak man, thans kantonrechter-plaatsverv., alsmede adv. en proc. aldaar, en mr. F. H. G. Van der Hoeven, adv. en proc. aldaar; tot notaris binnen het arr. Tiel, ter standplaats Wamel, D. Formyne, cand.-notaris te Tiel. Met ingang van 1 Febr. a. s. aan jhr. W. P. Yan der Goes, op zyn verzoek, eervol ont slag verleend als president-curator en secre taris van het Weeshuis te Buren. Met ingang van 1 Febr. a. s., aan het kantoor der dir. belastingen en accynzen te Os c. a., verbonden de gewone percentsgewijze belooning, waarvan het bedrag op f 2232 wordt geraamd, en eene jaarlyksche vergoe ding voor bureaukosten ten bedrage van ƒ610, onder verplichting van den titularis om jaar- lyks ten minste f 360 te besteden aan bezol diging van klerken. Dit kantoor is dus ge rangschikt in de 6de kl. Mr. P. N. Engelberts, ommegaand rechter in Suriname, benoemd tot griffier by bet hof van justitie aldaar, en zulks met ingang van den lsten der maand, volgende op die, waarin genoemd besluit in afschrift in die kolonie zal zyn ontvangen. Gr e m e n cl Nieuws. Met het oog op de bepaling, voor komende in de verordening, regelende de-in vordering der plaatselijke belasting op do honden, dat iedere houder van één of meer dezer dieren, die aan de belasting onderhevig zyn, verplicht is daarvan vóór of op den 31sten Januari by den gemeente-ontvanger aangifte te doen, vooral met het oog op de aangifte van waak- of werkhonden, zal het zeker niet ondienstig zyn to vermelden dat wegens het laten losloopen van waak- of werkdieren 10 personen tot boete of hechtenis zyn veroordeeld, en verschillende personen op waarschuwing van den beambte, daarmede belast, hunne hondeD, die aangegeven waren als waakhonden, nog tydig hebben veranderd als dieren van pleizier of huishonden. Ook vernemen wy dat op bovengenoemde bepalingen dit jaar streng zal worden toegezien. Dat met de vele sneeuw, welke Zondag gevallen is, gretig gebruik zou wor den gemaakt van het sneeuwballen-gooien, was wel te verwachten, doch dat met dit vermaak ook laagheid en balddadigheid ver gezeld kunnen gaan, heeft een der bewoners aan de Lammermarkt alhier ondervonden. Nadat een zyner zoons door een 20 a 30-tal opgeschoten jongens, onder liederlijke taal en vuile scheldwoorden, met sneeuwballen werd gegooid en deze, zich tegen zulk een baldda- digo overmacht niet kunnende verweren, in de woning zich terugtrok, had men do laagheid hot geheele huis met ballen te werpen, waar van enkele met zulk oen kracht, dat er rondo gaten in een der groote ruiten kwamen. Het schynt, naar men ons schrijft, meer plaats te hebben, dat de Lammermarkt het tooneel is van straatschandaal en burenplagery. Onze berichtgever verzekert ons, dat oenig verscherpt politie toezicht niet alleen den vor- gaderingen van het Heilsleger, doch ook den godsdienstoefeningen en de catechisatiën in 20) Ge zyt du in de gelegenheid myno belange looss vriendschapsdiensten to vergelden. Ove- rigone geloof ik, dat het u niet moeiiyk zal vallen een besluit te nemen, daar er geen keus overblijft! Kaak u daarover maar geen illusies 1 Daar staat tegenover, dat ge thans de gelogen- beid maar voor 't grfjpen hebt, om u een nieuw en schitterend bestaan te verzekeren. Ik weet wel is waar niet, of uwe betrekking als Paryzer correspondent van Duitsche en Oostenryksche bladen byzonder lucratief is, maar meen gerust te moeten aannemen, dat gy u, indien ae dat ware, gehaast zoudt hebben, met my af te rekenen. Ik geef toe, dat miss Fanny, wat schoonheid «n verstand betreft, niet iD d. schaduw kan staan van Maud, maar dat is hier niet de hoofdzaakZy ia ryk, zeer ryk zelfs, en daarop alleen komt het aan. Als antwoord op myn herhaald schryven betreffende de belangrjjke papieren, deeldet ge mjj mede, dat er zich onverwachts gunstig# vooruitzichten voor u opgedaan hadden. Ik verheugde my over uw geluk, won naar alle zyden nauwkeurige informaties in, want ge begrypt, dat er mU veel aan gelegen is, te weten, hoe de zaken staan, en wy kwamen overeen te Straatsburg een onderhoud met elkaar te hebben, om te bepraten, wat er al zoo gedaan diende te worden. Ik dacht nota bene, dat gy het al lang eens waart met uw echoono, maar In plaats daarvan, komt ge my aan boord met allerlei bedenkingen, ja, wat nog het grappigst van alles is, met senti menteels bespiegelingen, die tot uw verleden behoorenl Kom, Albert, ale ge verstandig wilt wezen, en de dingen nemen, zooals ze eenmaal zyn, dan ls het niet moeilyk, tot een besluit te komen 1" „De man ie zyn Mephisto!" dacht Tissen- born, terwyl hy mot spanning op Adonau's antwoord wachtte. ,Qe hebt gelyk, Remmingen," zeide deze, na eenige aarzeling. „Het moet gebeuren." „A la bonne heursl Maar dan ook dadelyk aan 't werkl In het „Hotel d'Angleterre" beepreken wy 't verdere. Morgen keert gy naar Baden-Baden terug en epreldt by Fanny een onweerstaanbare beminnelykheid ten toon I Het overige ie myn zaak. Over drie maanden zyt ge vrfj; daarop geef ik u myn woord 1 A propos, hebt ge ook «ome geld noodig?" „Neen." „Dea te beter! Denk er echter om, dat myn kas ten allen tyd te uwer beschikking staat, ale ge geld noodig hebt. Ge weet by onder vinding, dat ik niet gierig ben, als er iets van belang by in 't apel ia. Ga moat in Baden- Badan ean goed figuur slaan, dat ia een ver- eischta'. Maar wacht, laat ik niet vergeten eventjes uw tegenwoordig adres In ParyB op te schryven!" „Rue Rambuteau No. 28. Remmingen noteerde 't in zyn zakboek. Aan het station Appenwsier hield de trein stil. Op het perron stonden verscheidene reizigers, en drie heeren stapten in don coupé, en daar deze geen „Spanjaarden" waren, kwam er vanzelf een eind aan de verdere bespreking van het belangryke onderwerp. Adenau zat somber vóór zich uit te staren, torwyi Rem mingen daarentegen vrooiyk doorpraatte. Tissenborn speelde tot Straatsburg zyn stomme rol voort, maar telkens vestigden zich zyne blikken op het gelaat van den maD, die eens in zoo nauwe betrekking had gestaan tot zyn „Iris." „Morgen spoor ik naar Baden-Baden," dacht hy, toen hy een half uur later met zyno reisganootan dan trein uitstapte. „Ik wil die miss Fanny wel eens zien I Mr. Gilbert moest sens weten, boe uitstekend de wakkers Eem- mingan zyn zaak bepleit; by zou er bspa&ld schik In hebbenOf zou do Amerikaan ar ten slotte zalf achter zitten? Zoo geheel onmogelijk ia dat nu juist niet, maar ik begryp volstrekt niet, welk varband er tusschen dat alles be staat. In alle gevallen beeft myn: „Dispense Usted, Caballaro" my ditmaal uitstekende diensten bewtzen!" IX. De voorspelling, dat met de opheffing der speelbank de gouden eeuw voor Baden-Baden vooroy zou zyn, was niet bewaarheid geworden. Ofschoon de typische gestalten der groene tafel ontbraken en de Parysche en inter nationale figuren niet langer, zooals vroeger, het hoofdbestanddeel uitmaakten van het publiek, dat alle avonden om de muziektent rondwandelde, was het er, hoewel 't seizoen reeds mooi op zyn eind liep, dit jaar nog byzonder druk en levendig. Wel is waar waagden sommige vermetele twyfelaars de veronderstelling, dat mon de eigenzinnige godin Fortuna des te yveriger in 't geheim huldigde, sinds haar opzienbarende tempel gebruikt werd voor doeleinden, die minder de hartstochten in bewoging brachten, maar in hoeverre die veronderstelling ook waarheid mocht bevatten, uiteriyk bemerkte men niet veel van den zoo gevreesden ommekeer van zaken, 't Wemelde in Baden-Baden van vreemdelingen, evenals in den tyd, toen de roulette en het trsnte et quarante er nog hun schepter zwaaiden. Den tweeden dag na do ontmoeting met Adenau was Tissenborn, getrouw aan zyn voornsmsD, van Straatsburg naar Baden ge- rtisd. Hy bezocht de ochtend-concerten, de wedrennen in de Lichtenthaler alles, ds avond- muziek voor het badhuis, maar Adsnau was nergens te zien. Ook op de vreemdelingenwet vond bU zyn naam niet. Zouden de twee bondgsnooten hun plan veranderd htbbsn? Was miss Fanny misschien reeds vertrokken? 't Laatste was moeilyk aan te nemen. „Morgen keert gy naar Baden terug," bad Remmingen gezegd, dut moesten zy er van overtuigd zyn, dat de dame de eerstvolgende dagen nog niet van plan was te vertrekken. Daar alle leven en beweging der badplaats zich op bovengenoemds plaatsen concentreerde, was Adenau's afwezigheid natuurlyk hoogst bevreemdend. Misschien bewoonde miss Fanny eene der moer afzonderiyk gelsgen villa's, en vermeed zU het in 't publiek te verscby- neD. Tissenborn vatte daarom het voornemen op den volgenden dag de omstreken eens in oogenschouw te gaan nemen. Toen hy echter 's middags naar de post ging, om te vragen, of er ook brieven voor hem waren, werd hy plotseling don lang gozochto gewaar, die mot een brief in de hand do hoofddeur uitkwam. Vast besloten, hom niet weer uit het oog te verliezen, liet hy hem eerst voorbygaan en volgde hem toon uit de verte. Toen Adenau da lezing van het ontvangen bericht geuindigd had, stak hy het papier in den zak, slenterde het badhuis voorby naar het park on sloeg daarna den hoek om naar de Lichtenthaler allee. Hu schoon niet te bemerken, dat iemand hem volgde, want hy wandelde dood op zyn gemak, zonder een enkele maal om te kykon, langs den ruiechenden Oos verder. De Lichtenthaler allee wordt om dezen tyd van den dag weinig bezocht. Zou Adenau hier met zyn scboone esn rendez vous hebben, of maakte hy alleen maar een wandeling? De enkele dames, die hem tegeskwamen, liet hy onopgemerkt voorbygaan. Geen harerwas dus miss Fanny. Zy hadden ongeveer een half uur zoo voort - geloopsn, toeu Adenau by een der over den Oos naar het dorp Licbt'enau voerende brug gen staan bleef, op zijn horloge keek, en langzaam, byna weifelend, de brug overging en in hst boschjs van den tuin aan de over zyds verdween. Op het uithangbord stond in het Duitech en in het Fransch„Gasthof zum Biron." f Wordt vervolgd.}

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1