aldaar, eene lezing worden gehouden doordr. P. Proost, predikant by de Ned.-Hervormde gemeente te Koog a/d. Zaan. Het jonge zang koor dier afdeeling zal alsdan enkele num mers uit den vierstemmigen bundel „Gods dienstige Liederen", benevens eene hymne, ten gehoore brengen. Do toegang tot het kerk gebouw geschiedt voor een ieder kosteloos. Te Zegwaard zal de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad voor de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer A. Visser naar Velp, op Woensdag 23 Januari a. s. plaats hebben. "Wfllen mr. W. Wintgens was lid van de Tweede Kamer, eerst voor Delft, later voor 's-Gravenhage. Hy was een der steunpilaren en warmste woordvoerders van de oud-con servatieve party in en buiten 's lands raadszaal. Na het overlyden van den minister van justitie, mr. Borret, was hy eenige maanden hoofd van het departement van justitie in het eerste ministerie-Heemskerk. Als scherpzinnig jurist en voortreffeiyk pleiter was mr. Wintgens by de Haagsche balie in hooge eer. Hagenaar van geboorte, stelde mr. Wintgens bijzonder groot belang in Haagsche toestan den en gebeurtenissen en zyn historische kennis, zyn kunstzin en zyne klassieke vor ming verzekerden hem steeds de algemeene aandacht, waar hy in woord of schrift zyne beschouwingen ton beste gaf. Zoo verzette zyn kunstgevoel zich tegen alle ontsiering van het Haagsche Bosch, welks handhaving in den toestand van natuurschoon hy menigmaal in do Kamer bepleitte. In de laatste jaren rustte mr. Wintgens uit van zyne drukke rechtspraktyk en zyn parlementairen arbeid en hy mocht tot kort geleden in ongestoorde gezondheid een hoogen leeftyd bereiken. Hy ontsliep op 77-jarigen ouderdom. Zyn stoffeiyk overschot zal a. s. Dinsdag op Eik-en Duinen de laatste eer worden be wezen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tot hervatting van hare werkzaamheden opgeroepen tegon Dinsdag 22 Januari, des namiddags te halfdrie. Door do genoeskundigo staatscommissie te Amsterdam zyn tot arts bevorderd de heeren J. C. Gieben en T. Byieveld en is toegelaten voor het eerste gedeelte de heer J. G. Kets. Ds. Roggo, gewezen veldprediker by de Lombok expeditie, is Vrydag to Deventer aan gekomen. De Raad der gemeente Waalre (Noord- Brabant) heeft, by besluit van den 13den Juli 1894, don heer Pieter Sloots als hoofd dor openbare school in die gemeente, op voorstel van Burg. en Weth., een niet gevraagd oervol ontslag verleend. Aan dit besluit is door Godoputeerde Staten der provincie Noord- Brabant, na ingewonnen advies van den districtsschoolopziener, de voreischto goed keuring onthoudon. Plet gemeentebestuur van Waalre heeft echter gemeend in deze weigering niet te moeten berusten, maar heeft de bo- slissing van de Koningin ingeroepen. In deze omstandighoden heeft het hoofd- bostuur van het N. O. Genootschap der Koningin eveneens een adres gozondon met de mede- deeling, dat het een nauwgezet onderzoek ingesteld heoft naar de redenen, die dit on- govraagd ontslag zouden kunnen wettigen dat het echter door dat onderzoek tot do ovortuiging is gekomen dat noch onvol- doendo bekwaamheid of geschiktheid, noch gebrek aan yvor of plichtsbetrachting, noch eenige andere tekortkoming, die met do school of het onderwys in verband zou kun- non staan, tot het ontslag van den heer Sloots aanleiding hoeft kunnen gevendat het hoofd bestuur alzoo, waar het ton overvloed© de betrouwbare verklaring ontvangen heeft, dat de ontslagene „een braaf en rechtschapen man", en „oen bekwaam en yverlg onder- wyzer" is, en zyne school „wat deugdelijk heid van onderwys, ordo on tucht betreft, tot do beste plattelandsscholen van gelykon om vang in dit district" gerekend wordt, het als z(Jnen ernstigen plicht beschouwt, tot de Koningin het verzoek te richten, om èn in het belang van het ontslagen hoofd der school, èn in het algemeen belang van het onder de hoede der Regeering gestelde onderwys, het besluit van Ged. Staten van Noord-Brabant te willen handhaven. Men schryft uit Bcrlyn, dd. II dezer, aan hot „H. Dagblad:" Gisteravond vierde do veroeniging „Neder land en Oranje" haar 7-jarig bestaan door een souper in den „Kaisershof." De oere- voorzitter dor vereoniging, Hr. Ms. gezant jhr. Tets van Qoudriaan, opende de ry dor toosten mot een heildronk op Z. M. den keizer van Duitschland, onmiddellyk gevolgd door een toost op H. M. do Koningin. Nadat de voorzitter der vereeniging, de heer Du Bois, den ©erevoorzitter, jhr. Van Tets van Goudriaan, die voor do eerste maal in do vereeniging aanwezig was, gedankt had voor z\jn verschynen en Z. E. namens de leden begroet had, mm jhr. Van Eys van Lienden, raad van legatie, het woord, om een hoildronk in te stellen op II. M. de Koningin Regentes, terwijl de ondervoorzitter der voreoniging, de heer M. Catz, zyn glas wydde aan den consul-generaal der Neder landen, don heer Albert George, if adat nog op do aanwezige heeren dor Nederlandscho legatie een dronk was uitgebracht, dankte graaf Van Rcchteren-Limpurg Almelo, voor de legatie. Hot feest nam een geanimeerd verloop, do arme landgenooten worden niet vergoten; hot nieuw bcnoemdo lid der armencommissie, de hoer S. G. Albers, zorgde, dat daaraan ook gedacht werd. Op de door de Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen uitgeschreven geld leening ad f 2,000,000 is ingeschreven voor een bedrag van f 7,470,000. De minister van binnenlandsche zaken heeft, krachtens machtiging van de Koningin- Regentes, gezien het desbetreffend advies van Gedeputeerde Staten van Friesland, afwyzend beschikt op het aan H. M. gericht verzoek van het gemeentebestuur van Hindeloopen, om boven het reeds aan die gemeente toe gekend subsidie in de kosten harer huishouding, alsnog een bedrag van f 500 voor hetzelfde doel te verkrygen. De minister van marine heeft den officier van gez. 2de kl. by de zeemacht A. Tucker- mann met 22 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 17 dozer niet plaats hebben. Het stoomschip „Amsterdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 13 Jan. Wight; de „General", van Hamburg en Am sterdam naar Afrika, passeerde 13 Januari Gibraltar; de „Koningin-Regentes", van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde 13 Jan. te Suez; de „Maasdam" vertrok 12 Jan. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 13 Jan. te Southampton; de „Admiral", van Hamburg en Vlissingen naar Oost-Afrika, arriveerde 11 Jan. te Lissabon; de „Prins Alexander", van Batavia naar Am sterdam, vertrok 12 Jan. van Padang. Bij koninkiyk besluit is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau mr. T. M. C. Asser, lid, tevens onder voorzitter, van de commissie voor de diplomatieke examens. Benoemd, met ingang van 1 Febr. a. s., tot notaris in het arrondissement Maastricht, ter standplaats Gulpen, J. E. A. E. Wymans, candidaat-notaris aldaar. De gepens. luit.-kol. der inf. N. H. A. Camp, met ingang van 1 Maart a. s., benoemd tot militie commissaris in het 2do militiodistrict van Limburg. Met ingang van 16 dezer K. J. A. G. baron Collot d'Escury, te Hontenisse, opnieuw be noemd tot schoolopziener in het arr. Aksel, en P. M. Van der Mandcre, te Goes, mot in gang van 16 Febr., opniouw benoemd tot schoolopziener in hot arr. Goes. Met ingang van 15 dezer aan dr. A. Van Byiert, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van hetRykslandbouwproefstation te Groningen. KOLONIËN. BATAVIA, 12 14 December. Do Lombok-expeditie. In het mail-overzicht van het „Bat. Hbl." lezen wy: In het kort saamgevat, leert de afgeloopon oorlog dat de in'.andsche vyand van heden boter gewapend is dan vroeger, ja, beter dan onze infanterie, weshalve deze laatste met repeteer geweren van klein en licht kaliber moot worden gewapend, terwyi onzegrooten- deols verouderde artillerie in het bezit behoort te komen van moderne vuurmonden met brisanto lading. Evenzoo is gebleken, dat het gewaagd is, ondanks het behaald succes, by de tegenwoor dige sterkte van het Indisch leger expedities te ondernemen, wyl hiordoor Java meer ont bloot moet worden van troepen, dan onder minder gunstigo omstandigheden mogeiyk zou zyn. De uit Nederland gezonden versterkingen bedekken dit euvel, zonder het weg te nomen, vooreerst omdat die troepen eerst bruikbaar zyn nadat zy gea^climateerd zyn, voorts, omdat de uitzending uit Nederland van plotse ling noodige versterkingon meer tyd vordert dan dienstig is, en eindelyk, wyl zy onmogo- ïyk zou kunnon blyken, in goval Nederland zelf in oorlog zich bevond, op het oogenblik der aanvrage uit Indië. Het Indischo leger, zal het ten allen tyde zyn plicht kunnen vervullon, behoort onafhankeiyk te zyn van Nederlands hulp, en moet om die reden op grooter sterkte worden gebracht, zoo wat betreft de infanterie als ten aanzien der artillerie. Hoo groot die versterking behoort te zyn, behoort aan het oordeel van het legerbestuur te worden overgelaten. Derhalve staat het vast dat Indië behoefte heeft, zoer dringend zelfs, aan eene militaire Reform. Tegelykertyd heeft de ondervinding geleerd, dat do verwaarloozing der buitenbezittingen staatsgevaarlyk is, waar zy leidt en in het Oosten van den Archipol moet leiden, tot volslagen onbekendheid met land en volk. Ilad deze niet bestaan ten aanzien van Lombok, nimmer zouden regeering en expeditie gevallen zun in den strik, van vredesonderhandelingen te voeren met een opstandeling, op wiens ver- wydering hot aankwam. Dezelfde verblindheid heoft aanvankelijk doon gtlooven aan eon krachtig bondgenoot schap, met een inheemschen volksstam (de Sasaks), op wiens oprechtheid en moed ge bleken is dat hoegenaamd niet te vertrouwen viel. Zal dit gebrek aan kennis van zaken Nederland by een eventueel nieuw verzet van dezen of genen vazalstaat niot duur te staan komen, zoo dient Nederland voortaan beter vertegenwoordigd te zjjn in de Indische vazal- staton dan tot dusver het geval is goweest, on behoort do regeering, in stede van in het gehoel niet, geregeld op do hoogte gesteld te worden, niet alleen van hetgeen er in die staatjes op politiek terrein voorvalt, maar tevens en vooral van alles, wat de kennis van land en volk raakt. Hiertoe is eene betere keuze van het perso neel van binnenlandsch bestuur, dat op politiek terrein werkzaam moet zyn, onvormydelyk. En eindelyk, om de plichtmatige regeerings- centralisatie te voltooien, is het noodig dat de Molukken en Borneo telegrafisch verbonden worden met Batavia. Vermits de uitgaven, voor dit alles noodig, met geen mogelykheid gevonden kunnen wor den uit de Indische middelen, moet het komen tot eene leening ten behoeve van Indië. Die leening is het logisch gevolg der politiek van de laatste jaren, welke ten koste van het Indisch leger, dus van de handhaving van Nederlands souvereiniteit, de kosten van het geheele spoorwegnet en die van andere kost bare openbare werken bestreden heeft uit de gewone middelen. Pastoor Voogel. Aan eene correspondentie uit Soerabaia in „De Tyd" is het volgende ontleend: „Alle soldaten spreken ons over pastoor Voogel, en de officieren niet minder. Majoor Blommenstein verhaalde mij het volgende: „Voogel stond naast my bij den eersten over val; myn jongen viel neer, zyn jongen viel neer, ik kreeg een schot in 't been, rondom ons lagen de lyken. Voogel deed rustig zyn ambtsplicht." "Wat de soldaten van pastoor Voogel ver tellen, is niet te beschrijven; sommigen be weren, dat de kogels hom niet raken. „Drie maal is hy in de vuurlinie geweest," zeiden zy, „en als wij hem waarschuwden, dan ant woordde de pastoor: „Och, daar sneuvelen er zoo weinig, nog niet één op de honderd." By de jongste bestorming van Tjakra-Negara was Voogel zóó ver vooraan, dat een der offi cieren vroeg: „Voogel, moet jy Tjakra alleen innemen „Neen," was het antwoord, „maar alleen hier vóóraan zyn 6r te bedienen." Van een soldaat. De „Arnh. Crt." deelt het een en ander mede uit een brief van een soldaat, die zich thans op Lombok bevindt. Hy handelt over do vermeestering van Tjakra Negara. Aan het slot zegt de briefschrijver: Na eon hardnekkigen stryd vlogen wy het vorsteiyk verbiyf in. Hier was het moorden en plunderen. Alles wat ons tegemoet kwam werd afgemaakt, zelfs vrouwen en kinderen kwamen met de lans op ons af, maar werden op 10 of 15 pas neergeschoten. De vyand was natuurlyk gedwongen om zich over te geven. De Radja (koning) werd medegevoerd en voorloopig achter slot gostopt. Den 22sten is hy naar Batavia gebracht. Daarop begon nen ze te plunderenalles werd medegenomen. Do kelders werden doorzocht en daar kwamen de centen aan! Een lange yzeren kist onder don grond lag vol ryksdaalders en papieren geld; verder werden er nog gevonden drie ijzeren kistjes met diamanten, die geschat zyn op zes millioen gulden. Zoo verbazend ryk als die man is, kan men byna niet geloovon. Verscheiden soldaten, die by de schatkist op wacht stonden, hebben hunno zakken nog goed gesmeerd. Ik heb ze gezien, die 1000 hadden; ik was natuurlyk weer do ongelukkigste, want toon ik kwam, was het juist afgeloopen en ik heb geen cent gehad. Intusscben ging men over tot het begraven van de lyken en het verbinden van de ge wonden. Aan onzen kant telden wy dien dag honderd drie on tachtig dooden en gekwetsten; aan de zyde van den vyand waren er ontelbaar veel. Hier lagen er honderd, daar zestig, verderop weer voertig man en zoo ging het maar door, het was verscbrikkelyk om aan te zien. Toen de lyken begraven en de gekwetsten verbonden waren, werden de vorsteiyke pa leizen verwoest en verder alles in brand ge stoken; daarna gingen wy weer naar ons bivak terug. Nu zal ik u ook iets schryven over den toestand van Lombok. Den 26sten hobbon wy nog een grooto kampong ingenomen door bet vyfde en zevende bataljon. In ons bataljon werden éón gedood en vier gewond. Veel te vechten is hier niet meer, want nu men den vorst te pakken heeft, kan het volk weinig doen; zo komen dan ook dagelyks by hon derden zich aan den generaal met wapens en al overgeven. Do toestand op Lombok is allertreurigst. Eiken dag moeten we nog grootu diensten doen, muren en huizen omwerpen en den boel in brand steken en dat in benauwde hitte. 's Avonds slapen we op den grond, ik beloof u, dat gaat je niet in de koude kleeren zitten. "Weinig en slecht eten, 's morgens een zee beschuit met zoutovisch en 's middags een beetje ryst of bruineboonen mot een stuk gerookt spek, dat misschien jaren in vaten heeft gozeten. Dan krijg je 's morgens om vyf uren als je uitrukt een oorlam (borrel) en als je 's avonds ora acht uren doornat van den regen thuiskomt, je tweede oorlam en dat gaat zoo dag in, dag uit; met de natte kleeren, die je 's avonds uittrekt, ruk je 's morgens weer uit, dus behoef ik u niet te vragen, wat voor leren of dat hier is. Sterf je niet door den vijand, dan sterf je byna van honger en armoede, aio men te verduren heeft. Ik zal bly wezen als ik spoedig van Lombok kan gaan en weer ua.tr Java terug mag keereu, want zoo'n leven als men hier lydt, is geen loven; daarby is het eiland erg ongezond en vallen er eiken dag zware regens. (Wy geven den brief, gelyk hij luidt, maar mogen, evenals de „Tel.", de opmerking niet terughouden, dat ten aanzien der voeding van den soldaat, óók van vertrouwde zu'de, andere en veel gunstiger mededeelingen zyn ontvangen.) Overste Scheuer. In het „Bat. Hbld." schryft Dixi: Gisteren is de overste A. H. W. Scheuer, commandant van het beroomde 9de bat. inf., overgeplaatst by het plaatselyk commando als pl. commandant, terwyi de luit.-kol. pl. comdt. A. J. Hamerster, het commando over het 9de bat. van den overste Scheuer moet overnemen. Wy weten dat zoodanige regeling, zoolang nog de plaatselijke commandanten en adju danten worden getrokken uit, en bly ven be- hooren tot de combattante officieren, geheel is overeenkomstig de militaire hiërarchie en een gevolg van den eisch, dat de hoogste of oudste in rang zynde inf.-officier worde be last met voormelde plaatselyk commandoment. Maar toch achten wy het oneigenaardig en jammer om iemand, die, als overste Scheuer, nog zoo recent te Lombok bewezen heeft een uitmuntend troepenofficior en troepenaanvoer der te wezen, nu het commando te ontno men van hot kranige 9de bat., waarvan do officieren en manschappen, met wie hy dood en gevaar heeft getrotseerd, hem ais 't ware op de handen dragen, en hem nu weer te stoppen achter de schryftafel, om wacht- rapporten na te pluizen en garnizoensorders te redigeeron! Wel zegt het spreekwoord: „aimez les détails, ils ne sont pas sans gloire", maar de een is nu eenmaal meer voorbeschikt tot hanteering van het zwaard, een ander weer tot die van de pen. En, even oneigenaardig als 't zou wezen, om byv. een luitenant kolonel apotheker of een kolonel-hoofd inten dant te bestómmen tot troepenaanvoerder, even oneigenaardig is het o. i. om een Toontje Poland, een De Brabant, De Roy van Zuyde- wyn, een Van der Heyden, een Scheuer o. m. a. te bestemmen tot officier-bureaucraat! Ook in die oneigenaardige functiën doen zy natuurlyk hun plicht; maar, of zy meteven- veel feu sacré een wacbtrapport, een vrede- lievenden patrouilledienst behandelen, als zy eene militaire manoeuvre te paard zouden medemaken, vermeenen wij te mogen be twijfelen. Verspreide berichten. Dat de poeri van Tjakra-Negara nogal weelderig ingericht was, getuigt volgens een berichtgover van het „Soer. Hbl." het prachtige tafelkleed, door een militair daar geannexeerd en aan een leegeflesschenverkooper te Soerabaia voor f 25 verkocht; het kleed zal den vorst wol het drie- of vierdubbele gekost hebben. Een andere militair loopt te Soerabaia met eenigo, ook op Tjakra-Negara gevonden edel gesteenten te koop, die volgens taxatie van een juwelier eene vry aanzieniyke waarde moeten vertegenwoordigen. Een inlander heeft eenige kostbare krissen, pieken, etc. van een paar onlangs van Lombok geëvacueerde militairen gekocht en ze op Pasar Besar te Soerabaia tegen een entree tentoongesteld; de étalage had veel bekyks. De eigenaar is nu met zyne collectie de binnen landen in. Uit de Lomboksche brieven spreekt van alle kanten de overtuiging, zegt de „Soer. Crt.", dat het niet de Baliërs zeiven zyn ge weest, die de lont in het kruit staken te Sasari, doch niemand anders dan de bekende Mnlingin, die, zich omsingeld ziende, liever zichzelven met vriend en vyand in de lucht wilde doen vliegen dan zich over te geven. Onzo soldaten hebben duideiyk gezien hoe het een lange man was (wel geheel in Balisch kostuum, maar veel langer dan de Balinees) met een dun kneveltje, die de lont in het kruit stak. Gelukkig waren onze soldaten nog oven buiten het rayon der ontploffing, maar zo hadden veel werk om zich vry te houden van al wat er by den slag mee de lucht in- geslingerd was en weer naar beneden kwam over hun hoofden. Van een sterk door de pokken geschonden uiterlyk dit was 't goval met M. wisten naar het schynt do briefschryvers niets. Maar daar dit verschynsel op Bali en Lombok in 't geheel niets vreemds heeft en het daar zéér algemeen is, zou dit ook niets beteekenen. Zooals men weet, is dezo Malingin sedert naar Bali overgestoken. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn do volgende beschikkingen genomen: C viol Departement. Verplaatst: Van de contr.- afd. PanggotU afd. Trenggaleh, naar do id. Kerto- sono, aid. Uerbek, do controleur 2de kl. ti. Selleger. Geplaatst: In de contr.-afd. Panggocl de conti'. 1ste kl. P. H. Van Andel. Belast: Met den dienst in de residention Pasoerooan, Probolinggo en Besocki (standplaats Probolinggo) de veearts J. I). v. d. Bergh en in de rosidentidn Banjocmns, Bagelen (standplaats l'oerworcdjV. do id. B. Sikkema; beide veeartsen thans tijdelijk ter beschikking van den gouver nement^ veearts te Batavia. Overgeplaatst: Van do school te Depok (Batavia) naar dio tc Riouvr. de onderw. 3de kl. W lliemstra; van de school te Riouw naar dio te Depok (Batavia.1, do tijd. ondenv. 3de kl. M. Zonnevold. G e p 1 a a t s t: In de afd. Menado, tor beschikking van den contr. aldaar, do benoemde adsp.-contr. S. G. Knappert. Benoemd: In de comm belast met bet keuren van stoomschepen to Palembang, tot lid: J. G. Nieuwkerk, oud-scheepsgezagvoerder aldaar; J. F. Langenberg, agent der Kon. I'aketv-Mij., aldaar en J. Moldenhauer, partic. machinist aldaar; tot ver vangend lid: de fd. havenmeester en P J. Winter kamp, machinist-gezagvoerder op deu residentie- stoomer aldaar: tot gezworen tolk voor do Chi- neeschc taal te Batavia do tolk voor de Chineescbe taal speciaal voor het Hokkian-dialect bij do politierol der stad cn voorsteden van Batavia, buiten bezwaar van den lande. Tjioe Goan Jok niet bepaling dat hij in zijne nieuwe betrekking werkzaam zal zijn bij den raad van justitie te Batavia. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 'slands dienst, de onderw. 1ste kl. bij het O. L. O. voor Europeanen II. Goedhart en do 3de commies bij do algom. rekenkamer D. F. W. Boes Lutjens Benoemd: Tot notaris, tevens vendumeester, te Soemenop (Madoera), D. F. W. Boes Lutjens; tot 3den commies op liet residentiekantoor te Pon- tianak (Westerafd. van Borneo), W. De Feniks. T ij d e 1 ij k opgedragen: De functiën van adjunct-chef 2de afd. bij den dienst der expl. vaa den staatsspoorweg ter Sumatra's Westkust, aan den opz. lsto kl. L. K. Lindhout. Overgeplaatst: Bij het binnenl. bestuur, in de res. Lampong, van de afd. Ommelanden naar de afd. Toclang Ba wang, de adsp.-contr. mr. C. J, Schussler. Geplaatst: In de afd. Ommelanden do adsp.- contr. L. Dinger. Gemengd. Nieuws. Heden was er weer muziek op de baander „Leidsche IJsclub." Het was een genqfc pnder de tonen der orgelmuziek over die goede baan te zwieren! Gisterochtend was het een heel werkje om de baan sneeuwvry te krygen, maar de twintig man hielden zich kranig en de leden met hunne dames konden ook toen naar hartelust schaat- senryden. Hedenmorgen zyn op last van den commissaris van politie alhier door de ryksveldwacht naar de gevangenis te 's-Graven hage overgebracht de geboeders S., die ver dacht worden zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een geweer en eenden van de buitenplaats „G oenoord", aan den Haar lemmerweg, onder Leiderdorp. Ofschoon aanvankelyk geene aangifte dier diefstallen was gedaan, liepen de gebroeders op eene eigenaardige wyze in de val. Op een nacht in de afgeloopen week hoorden Leidsche politie-agenton dat er op het grond gebied van Leiderdorp werd geschoten, kort waarna drie personen Leiden binnenkwamen, by zich hebbende twee geweren, welke per sonen echter niet werden herkend. Enkele dagen later was de inspecteur van politie de heer Pronk des nachts op zyne ronde en kwam in de richting der Haven twee per sonen, met geweren by zich, tegen, die door hem herkend werden als de gebroeders S. bovenbedoeld, en kwam het hem voor datzy niet veel goeds in den zin hadden, to meer, daar zy oude bekenden der politie zyn. Hunne tegenwoordigheid, zoo laat in den nacht, aan den openbaren weg, werd door hem in verband gebracht met het lossen van schoten eeüige dagen te voren, waarom hunne aanhouding en onderzoek volgden, waarby toen bleek dat de op „Groenoord" gepleegde dief stallen door hen gepleegd waren. Hoewel zy ontkennen en opgeven hu.i ge weer van een onbekende te hebben gekocht, wordt dat wapen door den benadeelden eigenaar herkend. Dat er weder ladelichters by en in onze gemeente zwerven, blykt hieruit, dat Zaterdag-avond jl. by den winkelier De H., wonende aan den Zyisingel (gemeente Leiderdorp) de goheelo lade met het geld, dat er in aaDwozig was, is ontvreemd en door den eigenaar later de lade ledig op het ys in den Zyisingel is teruggevonden, en dat een zelfde geval zich heeft voorgedaan by den winkelier B., aan den hoek van de Kraaier- straat en Gortestraat, alwaar men een bedrag van f 4 uit de toonbanklade heeft gehaald. De dader moet een 18-jarige knaap, genaamd K., zyn. Onder de gemeente Zoeterwoude, aan den Hoogen Hyndyk. is gisteren door den gemeente-veldwachter M. geschoten een bunsing, een vijand van kippen, eenden en verder gevederd gedierte. De wedstry den-manie schynt te Roelof-Arendsveen ook haren intocht te hebben gehouden. Pas is do schaakwedstryd by den heer Marinkelle ten einde, of een ander kastelein heeft een wedstryd aangekon digd in hetkruisjassen I Ja, by den heer L. Van Lochem zal op Donderdag 17 dezer eon heuschelyk kruisjas-concours gehouden worden! Do deelnemers aan dezen kamp, die zich tydig moeten laten inschryven, zullen onderling mogen vaststellen naar welke regels de zege dient bevochten te worden. De win ter, die een tyd is van volslagen rust voor veld en inensch, is alleen in staat zulke plan nen en ondernemingen aldaar op touw te doen zetten. Op eene Vrydag by den heer Wagenaar gehouden vergadering van de vele in die gemeente bestaande de ysvereenigin- gen, is bereids besloten tot een schaatsen- wedstryd op het Brasemermeer, wanneer de wintervorst voor een poosje aldaar zyn zetel houdt. H. M. de Koningin-Regentos ver raste dezer dagen een hulpbehoevend huisge zin te Benthuizen met eene gift van f 25. Aan de schrobnetvisscherij zullen dit voorjaar te Katwyk 75 schuiten deelnemen. Men is druk bezig do vaartuigen, die door den storm schado geloden hebben, te herstellen. By gunstig weder vertrekken de volgence week de eerste schuiten. Voor den heer A. Hoogenraad, te Scheveriingen, is by de firma Van Dam Co., te Vlaardingen, een logger in aanbouw, terwyl de reeder Jac. Den Duik Wznte Scheveningen, een logger, by die firma ge bouwd, heeft aangekocht. By Ve e n e n d a al geraakte de heer T. Spencer Elce, directeur der „Veenendaalsche stoomspinnery en wevery", door het ys; by zyn pogingen om op het droge te komen, zonk hy dieper en dieper, en wel tot aan den hals toe weg. Een voorbygaando boerenmeid riep bij toe hem hulp te verleenen, maar deze zette het op een loopen. Ten laatste mocht de heer Elce er toch in slagen op den water kant te komen. Gelukkig heeft het ongeluk geon nadeelige gevolgen gehad.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2