KOLONIËN. BATAVIA, 12 14 December. Do Lombok-expeditie. Aan de hedenmorgen per Fransche mail ontvangen Indische bladen, loopendo tot 14 Dcc., is het volgende ontleend: Op 12 Deceven vóór 8 uren, stoomde de „Tambora" met do veldartillerie van Lombok aan boord de haven van Tandjong Priok binnen. Ook thans waren al de daarliggende schepen met vlaggen getooid, met uitzondering achter van het wachtschip, dat evenmin als •i6tsrcn eenig bly'k van deelneming gaf, zegt lo „Java Bode." Op Priok was slechts zeer veinig publiek aanwezig. De schutterij-muziek vachtte do artillerie daar echter op. Nadat do boot aan de kaai gemeord lag, verd onmiddellijk met de ontscheping van tie troepen begonnen, waarmede echter uit den aard der zaak zooveel tyd verloren ging, dat zij eerst omstreeks elf uren Priok ver laten konden. Het was dus eerst kwart voor twaalven, dat de trein met de artillerio het station Weltevreden binnenliep, waar even als gisteren een vry talryk publiek de aan komenden afwachtte, die verwelkomd werden door de stafmuziek, terwijl tal van dames de terugkeerende officieren met kransen en de manschappen met bouquetten tooiden. Nadat de paarden en voertuigen ontladen en aangespannen waron, kwam de legercom mandant de teruggekeerde battery in6pec- teeren, waarop by zich per rytuig naar het Koningsplein by den Citadel weg begaf, gevolgd door de terugkeerende battery en de overige troepen van het garnizoen. Hier werd de battery door den gouverneur-generaal verwelkomd, waarop zy zich met de overige troepen naar de esplanade begaf, om daar, evenals de op 11 Doe. teruggekeerde troepen, onthaald te worden. Op 13 dezer, des avonds, zyn de Lombokhel den feesteiyk ontvangen door de leden der Militaire Sociëteit „Concordia" te Batavia, voor den gevel van welker gebouw oen sierlijke gasilluminatie prykte, terwyl de kapel van Kuhn zich naast de groote zaal liet hooren. Even over 9 uren nam de luitenant-generaal Gey van Pittius als eere-voorzilter dor sociëteit het woord, om de helden van hot feest te verwelkomen; de logorcommandant legde in zuno rede bepaaldeiyk nadruk op „onzen hoog gowaardeerden generaal Vetter". Onmid- deliyk daarop hield de president, de kolonel Resner, de jubelrede. De overste Scheuor bedankte kort en krachtig: „mocht het leger weder geroepen worden om Neerlands vaan hoog te houden, „voorwaarts 1" zou de leuze zyn en blyven". Men verspreidde zich nu in do zaal, waar het versierde borstbeeld van de Koningin was goplaatst, en bracht don avond verder door met het houden van voordrachten over de plichtsbetrachting van hot Indischo leger. Onnooaig te zeggen dat op dit feest alles esn dubbeltje kostte, dat do poenggawa van Int 9de op de schouders van eenigo officieren triomfantelijk werd rondgedragen, dat er een kamoraadschappeiyko toon hoerschto en dat het allocn maar jammer was, zegt de verslag gever van de „Java-Bode," dat er eens oen eind aan hut feest moest komen. Gaarne zou ik iederen soldaat de hand willen drukken, doch dat kan niet, daarom reik ik u, overste Scheuer, voor uw geheele bataljon de hand, met verzoek het myn laatste groeten over te brengen. Lang leve het 9de bat. Nog vóór de overste Scheuer daarop had kunnen antwoorden, riep een stem uit den troep„lang leve generaal Vetter 1" en met een donderend hoera stemden allen daarmede in. Het „Bat. Nbl." schryft: Nu Z. E. de Gouverneur-Generaal zich in zyn toespraak tot do van Lombok teruggekeerden zoo beslist uitliet over de noodzakelykheid voor het Indi sche leger van het bezit eener goede artillerie kan men met grond verwachten, dat het matc-riëel van dezen dienst weldra zal worden vernieuwd. Al blyken de indertyd over het geschut te Lombok ontvangen medodeolingen ook voor het grootste gedeelte overdreven, toch is daarmede aan het licht gekomen in welken slechten (lees verouderden) toestand zich dat wapen bevindt. Van den 2den bevelhebber op Lombok is bericht ontvangen, dat do post Pagasangan Oost was opgeheven en dat den 13den de nieuwe post in Mataram was bezet. Hot „Bat. Hbl." betreurt het, dat overste Scheuer tot plaatselyk commandant is be noemd en dus van den troep naar het bureau verhuist. Sedert de terugkomst alhier der troepen van Lombok, circuleeren tal van ryksdaalders, die, alsof zy van een ander zilvergehalte zyn dan onze ryksdaalders, ringgit Lombok ge- Doemd worden. Die ryksdaalders komen in allo opzichten met de onze overeen. Slechts is de kleur melkachtig wit en bovendien zou het randschrift minder zorgvuldig zyn afgo werkt. Het is om deze redeD, dat zy niet by 's lands kas worden aangenomen. Naar het ons voorkomt, is die kleur een gevolg daar van, dat die muntstukken aan de werking van vuur zyn blootgesteld geweest, wat echter aan hunne waarde niet geschaad hoeft. Naar wy vernemen, heeft de Javasche Bank dan ook goen oogenblik geaarzeld ze als wettig gangbare muntstukken te beschouwen. (Bat. Ebl) In het arsenaal te Semarang liggen een veertigtal op Lombok door ons verovorde kanonnen en kanonnetjes van allerlei modtl. Ook is er 5000 kilo lood in staven mede- gekomen. Aan een particulier schry ven uit Lombok ontloent het -Bat. Nbl." het volgende ken schetsende ofodeel der Bailors ovur onze troepen De compagnie is gok; daar is niet tegon te vechten; wy schieten een boel soldaten dood en de andore stappen, of er niets gobeurt, over de lyken heen co gaan voorwaarts, steeds vooruit. Zo komon als mieren uit den grond; steeds ziet men er meer. Daar is geen vechten tegon. Men verzookt aan de „Java-Bode" te wyzon op do wenschelykheid, dat ook voor de van Lombok teruggekoerdo of terugkeerende dwang arbeiders iets worde gedaan. Die lieden be wijzen by expedities grooto en onmisbare diensten en hoewel zy er over het algemeen niets op tegen hebben met eene expeditie meo to gaaD, zoo is het toch niet in den haak dat op hen eeno gebeel anaore straf wordt toegepast dan door den rechter is uitgesproken. Aan haar verslag van den intocht' van het 9do bataljon te Batavia kan de „Java Bode" nog toevoegen, dat het mevrouw Do Bruine was, die te Tandjong-Pnok den krans van do Paketvaart-Maatschappy aan don overste Scheuer gaf, dat het de jongens van de hoo- gero burgerschool waren, die het portret van generaal Vetter in de voorgalery van diens woning haddon geplaatst, en dat er op de esplanade van do citadel nog lang toespraken zyn gehouden en hoera is geroepen. In de verschillende kerken to Batavia zyn dankstonden gehouden naar aanleiding van do overwinningen op Lombok, en in de R.-K. kerken lykdienetun gehouden voor de gesneu velden. By een der diensten assisteerde ook de aalmoezenier pastoor Voogel, die van het begin tot het einde der expeditie op Lombok is geweest. Men biedt aan de „Java-Bode" bet volgende tor plaatsing aan, gedateerd Ampenan, 8 Dec. jl. By het vertrek van het 9de bat. van Am penan werd dit door genoraal Vetter gein specteerd en daarna werden de olflcieren voor- geroopon. De opperbevelhebber sprak ongeveer het volgende: „Myno heorenGaarne had ik het geheele bataljon toegesproken, doch myn stem is daartoe niet krachtig genoeg. Daarom heb ik do officieren voorgeroepen om hun met een enkel woord vaarwel to zeggen. Het 9de bat. lieoft hier zeer veol gedaan en ik ben er trotsch op, het onder myn bevelen te hebben gehad. Op den terugtocht van Batoe Klian sneuvelden do commandant en zoovele braven on liet is aan het beleidvol optreden van do comman danten te danken, dat er nog gered is wat cr to redden viol. In de ovorwinningen, te Pagasangan, Pasingahan, Mataram en Tjakra- Negara daarna behaald, heeft het 9de bataljon een ruim aandeel gehad; steeds was het in de voorste linie en overal heeft het de spits afgebeten. En het vorkregen succes dankte het gehcol aan zyn kranigen en dapperen chef. Ik schenk hierby aan het 9do bat. een der teeker.en van vorstolyke waardigheid, een dor goudon pajongs, door het 9Je bat. te Mataram veroverd, opdat het dezo als em oorlo:-stropee mogo medonemen naarBitavia. De resident, die zich te Tjakra Negara op houdt, gaat immor voort besprekingen met de hoofden en het volk te houden, terwyl do controleur Einthoven toeziet, dat uitvoering wordt gegeven aan do uitgevaardigde procla mat ie, d. i. muren omverhalen, wapens inle veren en teruggave van op den 26sten Aug. geroofde landsgoederen. Overigens niets meldenswaardigs. Alles is rustig. Begrafenis van mr. W. De CJeldcr. Zoor velen, ook tal van hooggeplaatste ambtenaren en officieren, aldus meldt do „Java-Bode". waren te Batavia tegenwoordig by do begrafenis van den oud-procureur gene raal mr. W. De Gelder. De heer Hardeman, directeur der hoogere burgerschool, herdacht den ovorlodono als president van het college van curatoren dier inrichting en dankte als zyn vriend voor de laatste eer, hem bewezen. Yan de loden der rechteriyke macht, die in grooten getale aanwezig waren, sprak niemand oen woord by het graf van don man, die ge durende zes en dertig jaren tot dat corps heeft behoord en aan wien de Rogeering onlangs haar dank betuigde voor de trouwe en lang durige diensten, door hom bewezenook de directeur van justitie zweeg. Aard*chutvlng. Volgens modedeeling van den resident der Preanger Regentschappen werden in den nacht van 21 Nov. jl., door eene aardschuiving op den Goenoeng Rompang in de desa Tjikaso, district Tjidamar, afdoeling Tjiand- joer, 3 huizen met de bewoners onder den grond bedolven, waarby 12 personen omkwamen, terwyl in den namiddag van 20 dier maand de rivier Tjidamar buiten hare oevers trad, ten gevolge waarvan in de kampongs Bobod- jong. Tjidaoengirang en Tjipanglaj van de desa Tjidaoen in gemeld district 18 huizen door de overstrooming werden medegevoerd en oDgeveer 80 bouws sawahs verwoest. Hlcln-ambtenaarscxamen. Geslaagd zyn met goedJ. C. C. Holsboer, W. F. K. J. Lamping en E. O. Mol!; met voldo?n!o: F. A. A. Holsboer, II. R. W. Himel, C. P. Koetsveld, F. W. Laurens en F. W. Lewis. Door den gouverneui-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: lit 'slands dienst, de gewezen klerk op liet assistent-residentie kantoor te Tassikmalaja, P. II. Lambortus, bij den landraad te Medan, op verzoek, eervol als lid, K. M. Leeudertz. Benoemd: Tot lid P. De Klerk, directeur van het immigranten-asyl aldaar. Verleend: Een jaar verlof naar Europa, met ingang van 5 Dec. 1694, wegens laugdurigen dienst, aan den directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid P. II. Van der Kemp. Belast: Voor den duur van het aan den heer P. H. Van der Keinp verleend verlof naar Europa, met ingang van 5 Dec 1894, met de waarneming dor betrekking van directeur van onderwijs, eere dienst en nijverheid, de secretaris van dat depar tement jhr. O. Van dei NYijck. Gesteld: Tor beschikking van den assistent- resident van Lebak, de ambtenaar voor den bur gerlijken dienst L. J. Schippers. Verplaatst; Van de aid. Indramajuo naar de afd. Gnlocb, de ndsp contr. W. L. Homans. Ontslagen: Eervol uit zijne betrekking, de tijdel. opziener 3de kl. E. .1. J. Ycrdooren. Benoemd: Tot tijdelijke opziener 3de kl. W. J. Brouwer. Ontslagen: Wegens vertrekeervol, als buitengewoon substit-griflici te Tandjong-Pinang, E. A. G. J. Van Delden. Benoemd: Tot buitengewoon substit.-griffier te Tandjoug Pinang, Oh. H. A. De Senerpont Domis. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de gewezen zoutveikooppakhuismeester te Paree (Kediri) C. W. Mannot en de id. te Malang (Pasoeroean) W, C. Jansen; eervol uit zijne be trekking, wegens overcompleet, de tijd. opz. 1ste kl. bij den aanleg vau Staatsspoorwegen op Java, J. O'. Scbimstedt; op verzoek, eervol als adv. en proc. bij den raad van justitie te Semarang, mr. F. D. Ossenbruggen, en benoemd in dezelfde betrekking te Makaster; op verzoek, eervol uit 'b lands dienst, do ambt. op wachtgeld C. N. M. Cordesius, laatstelijk Iste commies. Gesteld: Ter beschikking van den directeor van financiën, om werkzaam te zijn bij diens depart, de ambt. voor den burgcrl. dienst Th. C. liappard; van den al gem. secretaris, de ambt. voor deu burg. dienst B. -b. Swart; vau den dir. van binneni. bestuur, om werkzaam te worden gesteld bij het binneni. bestuur, de ambtenaren D. C. L. YVolterbeek Muller, A. A. Burgdorffcr, J. F. Hil- •lering, J. 11. Kering, J. Braukink en A. C. J. Kroesen. Departement vin Oorlog. Hersteld: Bij het wapen der genie de kapt op non-activiteit IC J. Lee Hang. Vorleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den olticier van gezondheid der late kl. D. De Oude. Bevorderd: Bij het wapen der infanterie: tot niaj. de kapts. K- W. Steinmctz, A. Picard (met verlof in Nederland), A. Ern.stc, F. P. II. Itoersch (met verlof in Mederland) en J. Beets; tot kapt., de 1ste luits B. A. A. po Vlaminck, J. Van Suieten, A A. A. Gaijmans, J M. Tumniers, 11. U. Hoedt, h. Van iler Maatcn (gedetacheerd iu Nederland), I P. Michiclsen en NV. .1. Suijderhoucltot lsten luit., de 2de lints. A J. F. Wolff, "NV. Filet, C. F. li Dumont (met verlof in Nederland', W. NV. Van Gelder, It. Teil Seldamlv. F. E Gerth van Wijk en J. H Damnmet bepaling dat de majoor A.Ernste iu do betrekking van chef der lstc afd. van het depart, van oorlog zal gevoerd w orden a la suito" van zijn wapen en dal de kapt A. A. A. Gay mans in zijn nieuwen rang bij den topographiscben dienst goplaatst cn „a la sui.'c van zyn wapen gcvoeid zal blijven. Overgeplaatst: Bij liet subs.-kader to Bata via dc lste luit bij het iste depot-bat. W. 11. Ilage bij liet garuzs.-bat Ui Oostk. van Sumatra dc lste luit. bij de garnizoensreompaguie van Uautnin to Scrang A FJicrs; naar het magazijn van oorlog te Kottu Kndja de magazijnmeester 3de klasse M. Van der Els; als tweede magaz(jnm. bij liet magazijn van oorlog te Batavia, magazijnin. 2do kl. lstc luit.) T. Knudson; naar Seroewaij, de off. van gez. 2de kl. 11 Keilingb; naar Medan, de ofl'. van gez. 2de kl VV. J. v. d. Min: als instr der caval. van het Mangkoo Negarasche legioen te Soerakarta, de ritmeester L. J. jhr. Do Villeneuvc; bij liet K.-H. 4do escadron cavalerie, te kottaRadja, de ritmees ter-instructeur J. NV. A. Tichlerbij den pJ. genie- dienst te Tandjong, dc lste luit der genie te Amoen- taij S. Blok; bij den genecsk. dienst van Atjeb en Ondei hoorighedcii, dc otï. van gez. 2de kl. tc Padang Pandjang J. M. Nauta; bij den genecsk. dienst van Atjch en Oiideijioongheden, de otl'. van gez. 2de kl. to Paija Combo C. NV. Wille; bij den geneesk. dienst van Paija Combo, de oil. van gez. 2de kl. to PadaDg D \V. W. Beekhuis; bij het lste recrutcnbataljon te Mr. Com el is. de majoor bij de gain. comp. van Benlcoclen, J. Beets, dc kapt. bij het lste depol-bat. J. Al. J. L. Du Bois, de kapt. bij het 10de bataljon E. Koot en C. F A. Jl. Fundter, de kapt. bij het lstc depotbat. W. J. Suiderhoud, do lstc. luit. bij het 10de bat. L. NV J. K. Thomson en do 2de lnit. bij het lüde bat. F. P. J. Sachsc; bij het 2de lecrutenbataljon te Magelang, dc majoor bij het strafdet. te Ngawi, K. NV. Steinmctz, do kapt. bij liet 2de depolb.tt NV E. Van Kcekcn, P. A. J. Veerman cn V. A. E. Godin, de 2do Juit. bij het L.-II lste bat. NV. Vroege, de 2de luit. bij bet 17do bat. H. Bakker en de kapt. van het 7do bat., geëvacueerd naar Magelang, H. NV. Muller. G e p 1 a a t s tBij aankomst bij den geniedienst in de 2do militairo afd op Java te Semarang, de 2de luit. der genie, uit Nederland verwacht wor dende, J. 8. Goudswaard; in de lstc milit.afd op Java to Tjimabi, do 2de luit. der genie uit Neder land verwacht wordende NV. H. llioolen. NV o r d en van Atjoli afgelost: De lste luits. der inf. A. J. J. G. Prinson, H. J. J Hom burg, de oftic. van gez. 2de kl. P. C. Costerman Boodt cn do Jsto luiL-kwartin. A. F. L. Faubel; genoemde officieren zullen do bestemming volgen, die hun door huunc dienstchofs zal worden aan gewezen. Overgeplaatst: Bij het plaats, commando te Batavia als pl. commandant, de luit. kol bij het 9de bat. A. H. NV Scheuer; bh het 9do bat. als coind v. h. corps, do luit.-kol. pl. comd. te Batavia A. J. Hamerster. Geplaatst Bij den gew. en pl. geniedienst in do 3de mil. afd. op Java te Malang, do kapt. der genie tc Lombok, geëv. naar Malang E. B. E. Kuempol; bij bet corps genietroepen le AlaJang, de lste luit. dor genio te Lombok G. V. Van Rc- ncsso van Duivenuode. Verleend: Twee maanden verlof naar Tosari (Pasoeroean), tot herstel vnn gezondheid, aan den lsten luit.-kwartm. tc Soerabaia H. Von Mauntz; een inaand verlof naar Buitenzorg, Koedoes en Kediri aan den kapt. dei in! J. NV. Van den Broek. Ontslagen: Eervol, als mil. com. van Benkoc- len. de tot raaj. bevorderde kapt. dcrinf J. Beets. Bonoemd: tot mil. coin, van Benkoelen, do kapt. der inf. A. E. Kamerman. Departement van Oorioo. Geplaatst: Bij aan komst bij den gewestelijken en plaatselijkcn ge neeskundigen dienst te Batavia de off. van gez. 2de kl. J. Bonk, uit Nederland verwacht wordende als zijnde bestemd voor den dienst h. t. 1.; bij aankomstbjjde23stecompagnie 2decomp.vestingj- artillerie te Batavia, dc 2de luit. H. L. J. Badings, uit Nederland verwacht wordende: hij het 15de en 3de bataljon do kapitein NV. A. Godin en de lsto luit. J. F. Later, beiden thans to Atjoh; bij het rechterhalf 4de bataljon de lsto lult. J. P. H. Koentzo, thans met verlof wegens ziekto te Sindanglaja. Overgeplaatst: Bij de troepenmacht op Lombok ter nadere indeeling, de kapitein J. Ree rink vau het 18de bat. en de 2de luit. J. F. Daams van het 2de depot-bat.; bij bet garn.-bat. der Wester-afdeeling van Borneo te Pontianak de lste luit. bij het 16de bat. L. Gout;als commandant van het 6de bat. de majoor op Lombok J. F. II. Janssenals commandant der art. van Sumatra's Westkust te Padang de lste luit. I, A. F. Ilooi- boom. van Atjeh geëvacueerd uanr Fort-do-Kock als adjudant bij bet garn -bat. van Palembang de lste lnit.-adjudant bij het8ste bat. J F. M. Dart, als adjudant bij liet 8ste bat. de lste luit. bij het rcchter-hnlf *ldo bat. C. R. W K. De Roo van Aldenvcreltals instructeur bij do kaderschool van het derde depot-bat. de late luit.-hulpinstruc- tenr bij do kaderschool van het 2de depot-bat. R. Reinders. Ingetrokken: De plaatsing bij het garni- zoens-bat. der Z.- en O.-afdeeling van Borneo, met plaatsing, bij aankomst, bij het 18e bat., van den lsten luit. NV. S. A. A. H. M. Van RÜ9wijk de Jong, uit Nederland verwacht wordende; de overplaatsing naar Weltevreden als plaatselijk adjudant vnn den lsten luit., plaatselijk adjudant te Batavia M. Van den Berg; de overplaatsing als adjudant van Batavia C. Van Eelking, en hem geplaatst als plaatselijk adjudant te Weltevreden. Benoemd: Tot hulpinstructeur bij de kader school van het 2de dopot-bat., do lste luit. bij dat bat. J. L. A. De Grave; tot adjudant van het 18de bat. de lste luit. bij dat bat. II. J. Van Bremen. Bevorderd: Bij het wapen der inf. tob majoor de kapiteins H NV. Steinmetz, A. Picard (met verlof in Nederland), A. Ernste, F. P. Roersch (met verlof in Nederland) en J. Beots. tot kap., do lste luits. B. A. A. De Vlaminck, J. Van Bwieten, A. A. A. Gaijmans, J. M. Tum- mers, H. C. Hoedt, K. Van der Maaten (gedeta cheerd in Nederland), J. P. Michielscn en W. J. Suijderhond; tot lsten luit., de 2de luits. A. J. F. Wolff, W. Filet. G. F. H. Dumont (met verlof in Nederland), NV. W. Van Gelder, R. ten Seldam, K. F. D. Gerth van AVijk en J. H. Daam; met he;*-ling dat de majoor A. Ernste in de betrekking van clicf der lo Afdeeling van het Departemont van Oorlog zal gevoerd worden ,a la suite"' van zijn wapen, en dat de kap. A. A A. Gaijmans in zijn nieuwen rang bij den Topogra- pbischcn dienst geplaatst en ,a la suite" van znn wapen gevoerd zal blijven. Verleend: Een jaar verlof naar Europa, met ingang van 5 Dec. 1894, wegens langdurigen dienst aan den directour van onderwijs, eeredienst en nijverheid P. II. Van der Kemp. Oepartcment van Marine. Ontslagen: Op ver zoek eervol uit 's lands dienst met ingang van 4 Dec. 1894 de chef van het hydrograplnsch bureau te Batavia A. C. J. Edeling, onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten, doorhem aan den laude bewezen. Ontheven. Met ultimo Dec. 1894, wegens opheffing van hethydrographisch bureau te Batavia eervol van de waarneming der betrekking van lstc assistent bij die inrichting de ambtenaar op non-activiteit D. J. NV. A. G. loops, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende. Ontslagen- Eervol nit hunne betrekking: J. Vos, 2de assistent bij die inrichting, A. Van Zutnhen, lithograaf bij die inrichting, NV. M. Anderson, assistent-lithograaf bij die inrichting, en J. G. Noordlioorn, teekenaar bij die inrichting. Belast: Met ingang van 1 Januari 1895, met de waarneming der betrekking van beheerder van het depot van zeekaarten en gidsen te Batavia, J. Vos, voornoemd. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 'slands dienst met ingang van 31 Dec. 1S94, de waarn. lste assistent bij liet hydrographisch bureau te Batavia D. J. W. A. G. Coops. Staat van bevolking der gemeente Hillcgoin gedurende het jaar 1894. M. V. Totaal. Vermeerdering door i Eeb1oortó veetigiug 148 131 274 Geheelo vermeerdering 239 230 -1C9 Vermindering door j vertrek 113 102 215 Geheole verminderiDg 154 147 301 Blijft vermeerdering 85 83 168 BorolkiDg op 31 Dec. 1891 2251 2079 4330 BUITENLAND. Frankrij k. Uit Tamatave (Madagascar) wordt geseind dat tusschon de Franscho troepen en de Hova's een gevecht is geleverd by het fort Tarafatra, dat ongeveer 4 K. M. van Tamatave, landin waarts, gelogen is. De Hova's beantwoordden hot bombardement der Franschen met vuur uit zeven kanonnen. Nadere byzonderheden ontbreken nog. Wel heeft do Fransclie minister van kolo niën een telegram ontvangen uit Port-Louis, waarin wordt gemeld dat de Fransche troepen een aanvang hebben gemaakt met het boni- bardoment van do forten, welke de Hova's tot bescherming van Tamatave hebben op gericht. Te Cannes is gisteren plotseling over leden de Fransche componist BeDjamin Godard, de auteur van „Joceiyn" en „Pedro van Zalemoa". De heer Godard bereikte den leef- tyd van 45 jaren. De maatschappy tot exploitatie van bet blad „XlXième Siècle" is door do handels rechtbank te Parys failliet verklaard. DultecliluncL In den Ryksdag werden gisteren de beraad slagingen over de „Umsturz Vorlage" voort gezet. De minister van binnenlandsche zaken, de beer Von Köller, wees er op, dat de strafwet niet voldoende is, om een einde te maken aan de pogingen, welke do socialisten aan wenden, ten einde propaganda te maken voor hun leerstellingen. Derhalve richtte de minister tot allo partyen een dringende uitnoodiging, om zich aan to sluiten, ton einde gezamenlyk tegen de socialisten op to treden. De Polen, de anti semieten en de Welfen opperden verschillende bezwaren tegen het voorstel der regeering, vooral omdat daardoor de vryheid der pers zou worden beperkt, terwyl tevens de bepalingen zoo rekbaar zyn, dat aan den rechter te groote vryheid wordt verleend. De Zuid-Duit8che afgevaardigden Kroebor en Sigl wezen er op, dat van de Zuid-Duit- schers slechts een klein gedeelte voor het ontwerp is. Indien het ontwerp wordt aan genomen, zal ongetwyfeld het aantal der sociaal democraten in Beieren aanzienlyk ver meerderen. Het debat werd nog niet gesloten. Eerst heden zullen de algemeeno beraad slagingen worden gesloten. De meerderheid verklaarde zich nog bereid, den sociaal-demo craat Trohme het woord te verleenon. De discussies waren gisteren meer geani meerd dan Donderdag. Het trok nogal de aandacht, dat de Poolscbe afgevaardigden zich niet onvoorwaardelyk tegen het voorstel der regeering verklaarden. De Polen schynen derhalve weer tot een schikking bereid te zyn. Ook de anti-semiet Liebermann verklaarde zich voor het ontwerp, mits dat in enkele opzichten werd gewyzigd. Alleen Ahlwardt protesteerde tegen het ontwerp. De minister Von Köller behaalde weinig succes met de lange redevoering, welke hy hield. De heer Von Köller was te wydloopig en haalde te veel citaten aan, om de nood zakelykheid van het ontwerp te betoogen. Meer aandacht trokken de redevoeringen van den leider der Zuid-Duitsche Volksparty, Kroeber en dio van den bekenden Pruisen hater Sigl. Kroeber oefende eene bytende critiek op het ontwerp, terwyl Sigl zyne aanmerkingen met allerlei grappen gepaard liet gaan. De lieer Sigl eindigde zyne rede met eene herinnering aan het lot, dat den Engelscnen koning Karei I en zyn minister Stafford had getroffen. Volgens den Berlynschen correspondent van den „Hamburger Correspondent" is graaf Von Moltke, de adjudant van keizer Wilhelm, gisterochtend uit Boilyn naar Friedrichsruhe vertrokken, ten einde den oud-kanselier eene mededeeling namens den keizer te doen. De adjudant des keizers overhandigdo den oud-kanselier uit naam dos keizers een bloem stuk. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung," het officieuze regeeringsblad, spreekt de juist heid tegen van het bericht, dat de Pruisische regeering voornemens is over te gaan tot eene conversie der Pruisische schuld. Te Berlyn zyn de keizer en de keizerin op een rit door de stad door een werkman met een vloed van scheldwoorden overladen. De schuldige wist te ontkomen, maar werd '8 avonds door de politie aangehouden. Zyn naam is Schneider. ItalMk Italië is onaangenaam verrast geworden door een bericht, hetwelk de „Riforma" uit Kassala heeft ontvangen, dat tegen die stad 22,000 Mahdisten met 10,000 geweren en 1500 paarden optrekken, terwyl generaal Baratieri slechts 8000 man tegenover hen kan stellen. De „Diritto" klaagt dat de regeering ver trouwbare mededoelingen over den toestand in Afrika achter houdt en zegt: Een ieder vreest, dat ernstige gebeurtenissen ophanden zyn, daar bladen, die met de regeering in be trekking staan, de aandacht vestigen op de sterkte van den vyand, terwyl tot nog toe werd verzekerd dat generaal Baratieri vol komen in staat was. hem terug te slaan. Donderdag is te Napels het huwelijk vol trokken van de dochter van den minister president Crispi mot prins Di Lignaglossa. Van vele zyden, ook van den koning, ontving de heer Crispi op dien dag gelukwenschen. Z vvitserland. Ook Zwitserland heeft een schandaal. Vol gens een correspondent te Bern van het te Winterthur verschijnende blad „Landboten" worden gehoimo rogeeringsstukken, niet alleen op de beurs, maar ook op nog heel andere plaatsen verkocht. Borichten, uit het gebouw van de Bondsrogeenng afkomstig, en van waarde voor de handelaren op de beurs, en ook andere mededeelmgon betreffende politieke en militaire aan gelegen beden konden tegen hooge pry zen verkocht worden. Het officiëele onderzoek heeft tot nu toe niets aan het licht g6oracbt, maar aan den Bernschen agent van een depeche-bureel is toch de toegang tot het gebouw van de Bondsrogeoring ver boden. Servië. In het proces over den vergiftigingsaanslag tegen den Servischon koning is de beruchte hajdukenhoofdman Basjtowan ondervraagd. Met zware voetboeien aan verscheen hy voor het gerecht, om getuigenis af te leggen. Hy herhaalde wat de twee aangeklaagden ont kennen, dat dezen hem hadden omgekocht om den koning te vermoorden en hem het daartoe noodige vergif hadden verschaft. Maai hy, Basjtowan, had 'an zyn boos plan afge zien, toen hy zag hoe jong Alexander nog was; hy had medelyden gekregen. „Veel misdaden heb ik begaan," zeide de brave man, over wiens geloofwaardigheid het onnoodig is, iets te zeggen, „verscheidene moorden heb ik op mijn geweten, maar thans spreek ik de waarhoid. Ik bega liever een moord, dan dat ik voor het gerecht lieg." Corca. Uit Seoul worden nog eenigo byzonderheden gemeld betreffende de onafhankeiykbeids- verklaring van Corea. Vooral verdient het opmerking, dat de soldaten, die den koning by den plechtstatigen optocht naar den tempel vergezelden, gekleed waren in Japanscho uniformen. Vermoedelijk is koning Li Hiu tot dezen stap overgegaan in overleg met de Japansche regeering. De plechtigheid geschiedde in den tempel, waarin het stoffelyk overschot der vorige koningen van Corea is bygezet. Do verklaring, dat Corea voortaan een zelfstandige staat zal wezen, werd by koninklyk decreet ter open bare kennis gebracht. In hetzelfde decreet werd medegedeeld, dat Corea by het Japansche hof voortaan zal worden vertegenwoordigd door Tai-Wou-Kun, een van de bloedverwanten des konings De gezant van het nieuwe koninkryk zal reeds dezer dagen uit Seoul naar Tokio vertrekken. Enkele Japansche bladen deelen het gerucht mode, dat de koning van Corea ver moord is. Volgens andere berichten zou Li Hiu ernstig ongesteld zyn, ton gevolge der aan vallen van vallende ziekte, waaraan hij lij it.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 8