MENGELWERK. Finzmtiëele Kroniek. Een overzicht der afgeloopen week doet zien dat het algemeen verloop niet ongunstig was. De markt bleef voortdurend in opge wekte stemming en voor de meesto soorten is dan ook van eene vrij vaste houding melding te maken. In Hollandsche fondsen bleven de zaken, niettegenstaande het overvloedige geld oorzaak was dat de prolongatie rente op een laag peil bleef, dus belegging in Staatsfondsen de voorkeur zou verdienen, kalm, hoewel de markt voortdurend zeer vast bleef. Het ont breekt trouwens op dit oogenblik niet aan aanbiedingen van puike fondsen, die een voordeeliger rente-genot aanbieden dan de Hollandseho, en het feit, dat deze nieuw aan geboden soorten totdebuitenlandschebehooren, schjjnt weinig in aanmerking genomen te worden. Do handel in Tabakwaarden had niet veel te beduiden. In enkele soorten had eenige affaire plaats, waarby alleen voor aandeolon D e 1 i T a b a k-M aats chappy van eenigen vooruitgang, is melding to maken overigens bleven de koersen op een zelfde peil. Wat verder de verschillende Koloniale waarden aangaat, is het niet te verwonderen dat de stemming daarvoor onafgebroken flauw en ongeanimeerd blijft, nu do suiker industrie wel donkero dagen voorden Indischen landbouw doet vreezen. Vooral zyn hot de crediet- instellingon, die onder de malaise der suiker to lydon zullon hebben, want zonder twijfel moet de achteruitgang van dit artikel van grooten invloed zyn op den jaarlykschen omzet en het winstcijfer. Hot gevoeligst wa.s de teruggang voor do aandeelen der Nod. In dische en Koloniale Bank, terwijl daarentegen aandeelen Handel-Maat- schappy eene vry vaste positie bleven hand haven, niettegenstaande do vele uitingen omtrent de te verwachten resultaten over 1894 weinig bemoedigend zyn. Uit het koersverloop dor verschillende waar den der N e d. Z u i d.-A f r. Spoor valt zeker niet op te maken dat deze Maatschappij nog maar weinig dagen geleden aan den vooravond stond van een hovigen tarieven oorlog, welke tusschen haar en de Kaapsche spoorwegen op het punt stond uit te barsten. Gelukkig is volgens de laatste berichten het vry ernstig verschil nog bijgelegd, want, al stonden de kansen voor de Nod. Zuid-Afr. lynen beter dan voor do Kaapsche, toch zou zulk oen hardnekkige stryd op leven of dood van grooten invloed moeten zyn op handel en nyverhoid, daar do maatregelen, door do beide spoorwegmaatschappijen reeds genomen, eene buitengewone belemmering in het vorvoor zouden hebben ten gevolge gehad, waardoor do nijverheid niot minder dan de spoorwegen zelf tot do lydonde party zou hebben behoord. In den loop der week werd een meer uit voerig boriebt ontvangen omtrent den toostand der North-Western-Pacific Hypo tb eek- fa a n k, hetwelk, te oordeelcn naar den koers- loop, niet bijzonder gunstig schynt to zyn ontvangen. Tocli is hetgeen in de ooor de directie uitgegoven circulaire wordt mede gedeeld, niet zoo ongunstig, vooral niot, wan neer de buitengewoon zware crisis, waardoor in Amerika nagenoeg alles getroffen is, voor oogen wordt gehouden. Wanneer in het afgeloopen jaar een bedrag van ruim f 440,000 aan aflossing ontvangen is, en de directie grond hoeft voor de verwachting, dat zy in staat zal zyn aan de verplichtingen tegenover de pandbriefbouders te blyven voldoen, dan behooft men nog niet aan een hopeloozen toe stand te denken, en toch is hot de bedoeling van ruim gepubliceerde adviezeif, welke in den vorm van advertontiën in enkele groote bladen worden aangetroffen, het publiek in zulk een waan te brengen en den toestand als bijzonder zwart af te schilderen. De Europeescbe markt had een zeer aan genaam verloop. Er is bijna geen fonds, of or valt eeno betere stemming van te vermelden. Oostonrykscho waarden ondervonden buitengewoon voel vraag en werden tot flinko prijzen verhandeld. Ook in dit land schynt do Begeering geneigd om tot oen 3ya-pets. rentevoet te willen overgaanin dien geest ten minste worden thans ernstige plan nen overwogen. Do handeling der munther vorming, in 1892 Aangevangen, moet in den lopp van dit jaar nog ten einde worden ge bracht, en wil men voor het bod rag van ongoveer 80 millioen, hetgeen nog moet worden opgebracht, eene 8'/2-pcts goudrente creëoren, waaraan reeds door do Rothschild groep do goedkeuring zou zyn gehecht. Ook do Russische markt was zeer vast mot bijzonder veel kooplust, zoodat \oor do verschillende soorten de hoogo koersen go makkelijk konden behouden blyven. Alleen voor de 5 pets. obligation 1S90 (Transcaucasi- sche) was de stemming weifelend, waarbij wellicht do omstandigheid, dat dez-j fondsen op do lyst dor spoodig ter aflossing komende 5 pets.-obligation genoemd worden, niot zonder invloed zal zyn geweest. Houders van 11 a- 1 i a a n s c li o waarden zagen liun gemoeds rust deze week wel eenigszins op do proof gestold. Na do niet onbelangrijke koersver- heffing, kwam plotseling oen reactio, vergezeld van geruchten, die niet minder dan de waar schyniykheid eenor oorlogsverklaring inhielden, gegrond op hot terugroepen van den Itali aanschon gezant to Parys. Hoewel niet valt to ontkennen, dat do verhouding tusschen Frankrijk en Italië niot byzond r vriend schappelijk, ja eenigszins gespannen is, gaf j het toch dadc-lyk groote geruststelling, dat niet alleen le Parys, maar ook in audeic Staten terugroeping had plaats gehad en dc.:o I handeling slechts verwisseling van diploma tieke vertegenwoordigers ten doel heeft. In Italiaansche sporen was meer levendigheid en werden enkele soorten zelfs tot aanzienlijk hooger notoering verhandeld. Vermoedelijk is hiervoor aanjeiding te vinden in de opdracht, door de Regeering aan de drie groote Italiaansche spoorwegmaatschappijen gegeven, om voor rekening van den Staat nieuw ontworpon spoorwegen aan te leggen en te exploiteeren. Voor Portugeezen bestond zeer veel vraag, in het by zonder voor Tabaks-obli- gatiën, welke meer en meer voor geldbe legging worden opgenomen. Ook de overige soorten konden van den goeden kooplust profi- toeren en behaalden hooger koersen. Spanjaarden bereikten oen voor deze fondsen zeer liooge noteering, welke kwalyk in overeenstemming geacht wordt met de innerljjko waarde, welke aan de schuldbrieven van Spanje, met betrekking tot 's lands finantiëelen toestand, mag worden toegekend. Voorloopig schynt do Parijsche Beurs geen plan te hebben haren steun aan dezo fondsen te onthouden. In Turksche waarden kwam ook eene niet onbelangrijke verbetering tot stand, welke vooral voor de geconverteerden Serie C van beteokenis was. Ook voor Turksche loten zyn weer betere dagen aangebroken. De ryzing in deze fondsen wordt toegeschreven aan de houding dor verschillende bankiershuizen, welke met de voorbereiding van nieuwe leeningsplannen doende zyn, en in verband daarmede als voorwaarde zouden hebben gesteld, dat eerst de tot stand gekomen regeling der Turksche loten officieel door den Sultan moet zyn bekrachtigd. Niot mindor belangrijk was de handel in Madrid loten. De speculatie gaat geheel uit van Parys, alwaar op groote schaal voor deze loten reclame wordt gemaakt, en verschillende fraaie voorstellingen worden gegeven van be taling van achterstallige coupons en uitge komen premiën; voorstellingen, welke vermoe delijk zullen bewy/.en dat er nog onderscheid is tusschen plannen en uitvoering. Op de Z ui d-Amerikaansche markt bleef een zeer vaste houding bestaan voor obligation Uruguay en Venezuela, welke steods meer en meer tot geldbelegging worden opgenomen door dat gedeelte van het publiek, hetwelk, niet tevreden met de lage rento, die do solide Europeescbe fondsen af werpen, het met den aard en soliditeit van het onderpand niet zoo nauw neemt en wel oenige risico wil dragen ten gunste eoner ruime rente-opbrengst. Do loop der Braziliaansche koorsen was vry ongedurig en over het algemeen niet gunstig. Du hulp, door Rothschild to verleenen in den vorm eener l9ening op korten termijn, schynt hevige tegenkanting te hebben onder vonden, waarvan de terugslag op do koorsen duidelijk merkbaar was. Do Amei ikaansche spoorwegmarkt vertoonde eenige meerdere levendigheid, ten gevolgo der verwachtingen, welko omtrent het vorloop der muntwetbehandeling werden gekoesterd. Vermoedolyk zal men by het eind dezer week oven wys zijn gebleven als by het begin, en evenzoo is liet zeer waarschynlyk, dut men nog zeer ver van oen bepaald resultaat ver- wyderd staat. Voor Missouri waarden bestond eene zeer vaste stemming, met vraag voor Amerika. Do ontvangsten over do vierde weok van December tooneu eeno vermeerdering van 71000 dollars. Ook waren Chicago Erie williger, hoewel de ontvangsten over November daartoo niet veel aanleiding gaven. Do voorwaarden zyn thans bekend gemaakt, waarop de 6-pcts. oblig. N.-Y. Pennsyl vania Ohio in een nieuw 4l/'J-pcts.-fonds' kunnen worden omgewisseld. Hoewel de renteverlaging niet gering is, is toch het nieuwe fonds van zoodanig puik gehalte, dat de houders vermoedelyk met de vermindering genoegen zullen nemen, ten oinde een deug delijk onderpand to behouden. De inlovering dezer 6 pcts.-obligati« n moet vóór den 23ston dezer geschieden. Bvjnlandsche Bank. Een verjongingskuur, Uit het Engclsch van J. Edwards. Meneer Horatio Hall wool was wat men noemt con man in bonis. R(jk gezegend met aardsche goederen, had hy zich do weelde kunnen veroorloven een huwelijk uit liefde to sluiten. Het huis, dat by bewoonde dicht by Regentspark, was zeer luxurious ingericht; hy zag veel menscbon, had massa's vrienden en kennissen, dio allen als om stryd, zoo ver- zekerden zy hom ton minste, hem zyn mooi vrouwtje en zyn flinken, aardigen krullebol bonydden. En toch was Horatio Hallwool niet gelukkig, om de eenvoudig© reden dat hy vyftig en zyn hovo wederhelft juist vyf en twintig jaar jonger was. Tot voor enkele jaren had by slechts- geloefd voor zyn zaken; van het begrip liefde of verliefd zyn had hy zelfs niot de minste notie gehad; hy had waar lijk wel aan wat anders to denkon als hoofd van do beroemde lakenfirma Hallwool on Welshrunk. Na zeer voordeelig d9 zaak over gedaan te hebben, ging hy een reis van een paar maanden door Europa makon, eon ge noegen dat nu juist niet byzonder aan hem besteed was. Het zien van andere landen en ander© stoden viel hom wel org tegen, maar enfin, men wil toch wel eens genieten van het geld, waarvoor mon zoo lang geploeterd heeft. By zyn terugkeer in Engeland bracht hy enkele weken door in het gezin van een zyner oudste en beste vrienden en hier was het dat de ex-lakenfabrikant zyn hart verloor aan de schoone gouvernante, die de opvoeding der kinderen van zyn gastheer op zich had ge nomen. Daar meneer Hallwool een schoon man en daarby een ryk man was, kon niemand het hem kwalyk nemen dat hy liever een jonge, dan een oude vrouw trouwde. En dat zyn uitverkorene geen sou in de wereld bezat, kwam er volstrekt niet op aan, daar de laken handel genoeg rente had afgeworpen om het ex-hoofd de luxe te kunnen permittoeren geen mariage de raison te behoeven aan te gaan. Margaret Belfort behoorde tot een goede familie, die echter door verschillende om standigheden een sport op de maatschappe- ïyko ladder gedaald was; het meisje had moodig getracht haar eigen weg door de wereld to maken en zich de verandering van leefwijze niet al te hard aangetrokken. Zy had een plaats gevonden als gouver nante by de kindoren van den heer Staple en was daar zoo niet met liefde, dan toch met achting en voorkomendheid behandeld gewor den. Meer had zy ook waarlyk niet verlangd wel had zy zich haar toekomstig leven veel onaangenamer en moeilijker voorgesteld. Twee maanden na het bezoek van den lakenhandelaar in ruste was Margaret Belfort, mevrouw Hallwool geworden. „Iloratio," zeido de heer Staple op den morgen van den trouwdag, „zy is de beste gouvernante geweest, die ik ooit heb gezien; ik twyfel niet of zy zal zeker het beste vrouwtje van Engeland worden." Het was Kerstavond en door de vensters der salons in het grooto huis in Regentspark straalde het schitterende licht der talloozo waskaareen naar buiten. Er was een aanzien lijk gezelschap vereenigd, en de gasten ver maakten zich met muziek en dans. De gast vrouw had voor ieder een vriendeiyk woord en jong en oud was hot er over eens dat zij met haar jeugdig voorkomen in haar smaak vol, eenvoudig toilet, de koningin van hot feest was. Iloratio Hallwool zag zyn vrouw staan in een dor kleinere salons, het middelpunt van een groepje jongelieden, en in zyn hart ont kiemde do jaloezie. Hy misgunde haar niet den vroolyken avond, niet haar succes by de jongelui maar wat hy haar wöl misgunde en wat hem bitter tegenover haar stemde, was haar jeugd. „Was ik maar vyf en twintig in plaats van vyftig," mompelde hy; „kon ik de helft van mijn jaren nog maar eens overlovon, dan zou ik eorst volmaakt tevreden en ge lukkig zyn. Dan zou dio onverklaarbare angst voor allerlei dat zoo licht kan gebeu ren, my niet meqr behoeven aan te grypen. Waarom mengde een of ander beroemd medisch geleerde ook geen drank, zooals wylen Faust er een innam, of waarom vond men geen middel uit, dat een eeuwige jeugd waarborgde aan ieder, die het gebruikte! De wetonschap bewoog zich immers al eenigen tyd in die richting; indien men slechts zoover kwam dat do elkaar opvolgende cellen oven krachtig en dus in vitaliteit geiyk bleven!" Dit was eenvoudig de quintossens van een gesprek, dat een professor van naam zeer onlangs met hom had gehouden en waar veel van „cellen" en „celdeeling" was ingekomen. Hy bad het wel begrepen, maar kon toch r.iet de rechte woorden vinden om zyn gedachten te formuleeron; het onderworp was dan ook wel wat overweldigend voor een eerzaam ox-handelaar in laken. Hoewel zyn vrouw hem menig bewys van haar oprechte liefde had gegeven, bekroop hem toch altyd de vrees dat zy toch wel eens de voorkour zou kunnen schenken aan een der jongelieden van haar eigen leofiyd, die by hen aan huis kwamen. Lang nog bleof hy dien avond zitten pein zen in den wyden armstoel voor het vuur in zyn kamer. Herhaaldolyk vuldo hy zyn glas en de koppige w(jn scheen hem niet rustiger te stemmen, noch zyn gedachten te kalmee- ron. Ongedurig schoof hy in zyn zetel hoen en weer. „O, ik heb nog maar oen enkolen wonsch en dio is niet te vervullen", jammerde hy zachtjes voor zich heen, „en ik zou hot alleen wen8chon ter wille van myne vrouw: kon ik maar iederen dag oen dagje jonger worden Verschrikt keek hy op, duideiyk had hy een spottende stem, zoo diep alsof die uit den grond kwam, hooren zeggen: „Goed, uw wensch zal vervuld worden." Toon was alles weer stil. Nu zou iedor meonen dat meneer Hallwool erg dankbaar had moeten zyn voor die in williging van zyn liofsten wensch, maar och neen, nooit in zyn loven had hy nog zoovoel verdriet gehad. De dagen volgden elkander op met ver bazingwekkende snelheid en iedere nieuwo dag bracht nieuwe dwaasheden aan het licht van den man, dio volgens zyn wensch „olk6n dag oen dagje jonger werd." Het duurde niet lang of hy was op geiyke hoogte met zyn vrouw, zoodat zy nu een heel aardig jong paartjs waren geworden. Daarna werd het veijougings-proces echter een bron van ellende voor het geheele gezin. Z[jn zoon Harold trouwde op zyn drieën dertigste jaar en de vader van den bruigom zag er uit niet ouder dan zeventien. Hpt vreeseiykste, en iets, dat zyn toestand als vanzelf medebracht, was nog dat hy allerlei dingen deed, die men van een deftig, gezeten burger niet zou verwachten. Al de kennis, verworven door een werkzaam loven en veel handelsrelatiën, was hem bygebleven en toch kon hy niet weerstaan aan allerlei jeugdige invallen en snakeryen. Zoo laadde hy op do bruiloft van zyn zoon zyn zakken vol met bonbons en bruidsuikers, „om in bed op te peuzelen", zooals hy zeide. En hoe zyn vrouw hem ook bad en smeekte, hy wilde maar niet laten zyn maag vol te stoppen met allerlei onryp ooft. De arme mevrouw Hallwool was eerst uit gelaten blijde geweest met de gunstige ver andering, die er met haar echtgenoot plaats greep, maar al heel spoedig werd die blyd- schap vermengd met vrees voor de toekomst. En haar bange vermoedens kwamen maar al te zeker uit, want toen zy een deftige matrone van zestig jaar was, huppelde haar echtgenoot door hun prachtig ingericht huis als een jongen van vyftien jaar. Dikwyls spraken zy over het vreemde ge val. Waarom moest iets, wat nooit voorkwam, juist hen treffen om hun hot leven, dat zoo gelukkig had kunnen zyn, ondraagiyk te maken? Nooit echter had Horatio Hallwool zyn vrouw medegedeeld welke overpeinzingen hy hardop in zyn armstoel by het vuur had gehouden en hoe die waren beantwoord. Meestal eindigde zulk een gesprek doordat de arme vrouw in tranen uitbarstte, waarop haar jeugdige echtgenoot dan de kamer verliet, met het voorkomen vtl iemand, die niet op zyn gemak is. Eens verraste zy hem in de bibliotheek, waar hy, ademloos van inspanning, de lotge vallen van Tom Sawyer zat te lezen. De daden van Huckleberry Tinn waren voor hem het toppunt van onbereikbare^ heldenmoed. Hy schaamde zich voor zyn vrouw, maar toch kon hy niet nalaten zich den volgenden dag weer in een even ijseiyke en b09iende geschiedenis te verdiepen. En eindelijk kwam de dag, zoo lang met angst te gemoot gezien, dat hy ook de laatste uitorlyke teekonen van waardigheid, zyn ge- kleedo jas en hoogen hoed, moest afleggen. Lang had hij zich nog aan deze twee emblemen van mannelyke waardigheid vastgeklemd met de kracht der wanhoop, doch toen hy op een goeden morgen met osn zak knikkers thuis kwam, waarmede hy dadelyk in de vestibulo ging spelen, was zyn arme vrouw wel ge noodzaakt hom oen broekje en een buisje aan te trekken. I-iy vorachtte zichzelf, maar de lust tot knikkeren en andere jongensspelen was zoo groot, dat die zyn verstand tot zwygen bracht, on sinds dien gedenkwaardigen morgen streed hy niet meer tegen het lot, hom opgelegd. Dikwyls moest zijn arme vrouw hem in huis roepen, wanneer hy in gezelschap van straatjongens oen of ander kattekwaad uit haalde. „Myn aimo man, is hot nu al zoover ge komen?" was alles, wat zy by zulke gelegon- hedon al zuchtend zeide. En thuisgekomen, berispte zij hem op zachten toon en smeekte zy hem zich toch andors to willen gedragen. „Alles wat gy zegt is volkomen waar," antwoordde de schuldigo dan deemoedig, „maar er is toch niets aan te doen; ik vind knikkeren afachuweiyk on tollen al even on waardig als haasja over-spelen, maar ik moot my aan myn straf onderwerpen." En met deze woorden verliet hy zyne luid snikkende wederhelft, om met zyn eigen kleinzoon vorstopportje te gaan spelen in den tuin. Zoo ging hot van kwaad tot erger, tot hij eens op een dag zulk een gevoeligen stomp van oori veel grooteron jongen kreeg, waar hy mede vocht, dat zyn beenen tintelden van den schok en hy met een schreeuw ont waakteom zich te bevinden in zyn wyden armstoel voor het uitgebrande vuur, koud on verkleumd en met de leege flesch naast zich. Met een zucht van intenzo voldoening keek hy om zich heen in het welbekende vertrek, om hot volgend oogenblik onhoorbaar naar boven te sluipen, ton einde warmte te zoeken voor zijne verstijfde ledematen onder de dekens. De loopers binnen de gemeente en de Agen ten van het Leidsch Dagblad buiten Leiden bezorgen op verzoek het Dagblad alléén «les Zaterdag -avonds ad 27, Cent per nummer. Gemengd Nieutvs. Na herhaalde vergeefsche jach- ten mocht het Vrydag morgen den jager P. II oogen boom, to Roelof Arendsvoen. gelukken in cono poldersloot aldaar een prachtigen staalgrauwen otter te schieton, toön deze van onder een hoop takkenbossen een luchtje ging scheppen, terwyi zyne wederhelft uit was op de vischvangst. Hoewel niet van de grootste, mat dit exemplaar toch 95 centi meter, den staart medegerekond. Genoemde jager treft ook dagelyks eenige zoogenaamdo zaagbekken (Mergus Serrator), die in grooten getale om en by het Brasemermeer rond zweven en onverzadelyko vischdieven zyn. De kantonrechter te'sGraven hage heeft toegewezen de vordering van een winkolier tot betaling van liet restant der koopsom van een kostuum, enz. Do bewering van gedaagde, dat 't hier hy verkoop op afbetaling geen daad van koopmanschap gold, achtte de kantonrechter onaannemelyk op grond dat er reeds af betalingen hadden plaats gehad, terwijl het voorbehoud, dat de goederen het eigendom van den verkooper bleven totdat de geheele koopsom betaald zou zyn, slechts een overeengekomen recht was. Gedaagde zal van dit vonnis in cassatie komen. S t u d e n t-T ooneelspeler. By de opvoering van de eerste der 4 abonnements voorstellingen, welko den 15den Jan. a. s. op het répertoire komt in het Salon des Variétés, te Amsterdam, nl. Shakespeare's „Twelfth Night, or: "What you will!", naar de Duitsclie bewerking „Was Ihr wollt" ver taald door dr. Burgersdyk, en welks titel vermoedelijk zal wezen „Drie-koningen-avond", zal onder de leden van het gezelschap van den heer Chrispyn optreden de heer C. Van Deinse, zoon van den raadsheer aan het ge rechtshof te Amsterdam, mr. W. F. Van Deinso. De heer Van Deinse was student in de letteren aldaar, doch voelde zich steeds tot het tooneel aangetrokkon. Ook mej. Westenberg treedt in dit stuk op. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak van M. Van Berkum, uit Os, thans voortvluchtig, J. G. De Bie, by genaamd Cis, gedetineerd te Leeuwarden, en verklaarde den lsten beklaagde schuldig aan het opzettelyk schenden van een graf met veroordeeling tot een gevangenisstraf van eon jaar en sprak den 2den beklaagde vry als zynde diens schuld niet rechtsgeldig bewezen. Door de leerlingen eener open bare school te Goes werd, van 1887 tot 1894, in do rykspostspaarbank ingebracht twee; duizend vierhonderd achttien gulden. Een zoon van den landbouwer B., te Spierdyk, een kind te Binnenwijzend (gem. Westwoud) en een jongeling, K. A., oud 2S jaren, zyn allen door het ys gezakt on verdronken. Eergistoravond is in de wetering onder Hillegersberg een knaap van 12 jaren by het schaatsenrijden verdronken. Zyn lyk is naar de ouderlyke woning in den Zwaanshals ge; bracht. Er schynt thans geen twyfel meer, of tydens de laatste stormen zyn vyf visschersbooton van Yarmouth, waarop zich in 't geheel 30 menschen bevonden, met man en muis vergaan. Een treurige geschiedenis wordt uit Napels gemold. De visscher Salvatore bleef voor zyn schoonbroer borg voor eene som van 360 fr., die deze van een woekeraar leende. Op den vervaldag kon hy niet betalen, wat het begin was van gedurigen woordenstryd tusschen beide schoonbroers. Eindelijk liep het zoo ver, dat men telkens handgemeen werd, en ten slotte werd hot een formeel gevecht, waar aan vrouwen, bloedverwanten en kinderen deelnamen. Allen waren met messen gewapend en toen beide schoonbroers met pistolen op elkaar toevlogen, vochten allen mee. liet gevolg wa3, dat men allerlei voorwer pen naar do vechtenden smeet en zeker zou den verscheidene doodon gevallen zyn, als niet de politie tusschenbeide was gekomen. De zwagers waren echter dood en 18 personen zwaar gewond; 40 personen zyn gevangen genomen. Te Woon en wordt verteld van een incident, dat byna do orde by do ter- aarde-bostelling van den ex-koning van Napels Frans II zou hebben verstoord. Niettegenstaande ten gevolge van eon proces de verhouding tusschen den overleden ex-koning en zijn halfbroeder, den graaf van Bari, zeer gespannen was, heeft de laatste zich naar Arco begeven, ten eindo by de begrafenis zyn plaats in to nemen onder de familie van den overledene. Do graaf De Caserta, die hem zag aankomen, ging een stap achteruit van verwondering en voegde graaf Bari ver ontwaardigd too: „Na hetgeen gebeurd is, hebt ge nog den moed, hier te komen!" En zonder don graaf van Bari den tyd tot ant- woorden te laten, keerde liy hem den rug toe. De drie Oostenrijksche aartshertogen deden hetzelfde. Da graaf van Bari zeide oenvoudig, heongaande: „Ik ga naar de kerk". Maar weldra werd hem door een ambtenaar uit naam van don gouverneur van Tirol verzocht, Arco nog vóór do begrafenis te verlaten. Men beweert dat de graaf vóór zyn vertrok een blief beeft gezonden aan den graaf De Caserta, waarin onder meer werd gezegd: „Nadat wy do familiezaken zullen geregeld hebben, zal ik myn persoonlyke quaostie m&t den hertog van Panna in orde brengen". Eindelyk komt men iets naders te weten omtrent de Armenische gruwelen, van een vertrouwbaar ooggetuige, en gelukkig blykun de verhalen, die daarover hebben ge- loopen, schromelijk overdreven te zyn. De heer Ximenez, een Spaansch reiziger en lid van de Royal Geographic Society" van Engeland, beeft in opdracht der Turksche regeering oen wetonschappeiyke reis gemaakt in Mesopotamia en Turkestan. By zijn aankomst te Londen verklaarde liij in een interview, dat hy ver leden jaar van Maart tot November in Armenië heeft gereisd en in het district is geweest, waar de zoogenaamde gruwelen zouden zyn gepleegd, maar van al de vreeselyko dingen, die in de Europeesche pers de rondo hebben gedaan, niets heeft gezien of gehoord. Er zyn ongeregeldheden voorgevallen in sommige Armenische dorpeneen drieduizend gewapende Armen ërs zijn door de Turksche troepen uit eengedreven na een gevecht, waarin er drie honderd werden gedood, maar de verhalen van de duizenden vrouwen en kinderen, die op onmenschelyke wyze zouden zijn omgo- bracht, zijn volgens den heer Ximenez pure fantasie. Volgens hem is de Turksche gene raal Zekki Faclia volstrekt niet de barbaar waarvoor hij is uitgemaakt, maar heeft h|J alles op vredelievende wijze trachten to schikken.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2