Dr. LUES'S IELKSUIRER kork, te Zevenhoven. De twee deelnemers van Koelof Arendsveen, van wier spel nogal een roep uitgaat, moesten by de twee eerste batailles hot strydperk verlaten. Een schipper, vermoedeiyk een vreemdeling op het Brasemermeer, zeildo daar gisteren met zyn tjalkschip in het ys vast, doordat hy, zooals deskundigen te F.oelof-Arondsveen zeggen, onhandig bet door do stoombooten gemaakte en opengehouden slop verliet. Zóó vastzittende, konden de opvarenden gedurende byna een etmaal wel den wal bekyken, maar dezen niet bereiken. Ze zaten op een eiland. Een voorbijvarende boot heeft bereidwillig oeno vaargeul voor do schuit gemaakt en na eenige uren van zwaren arbeid door den schipper en zyn volk is zy er in geslaagd hare boeien te verbreken en het algemeene slop te veroveren, waardoor zy, hoewel zoor langzaam, hare reis tot Wou- brugge heeft kunnen vervolgen. Dat het ys overal nog niet sterk gonoeg is, bleek gistermiddag, toen eeD jongen van omstreeks elf jaron, genaamd P. K., zich op de Vinkesloot te Voorschoten met schaat- sonryden bezighield. Aan den Vliot gekomen, viel hy er oogenblikkeiyk door. De gemeente veldwachter Van Mours, die zich juist aldaar b»vond, mocht het genoegen hebben, byge- b '.aan door Th. Verlaan en J. Den Ouden, ito jongen uit het aldaar vry diepe water te halen. Een ieder zy dus op zyn hoede! Voor de rechtbank tb Haarlem stond gisteren terecht de 46 jarige Grietje Beudeken, huisvrouw van Dirk Boels, be klaagd van brandstichting in hare woning te Zaandam. Op 19 October was zy des morgens te halfvyf de deur uitgegaan en te balfnegen kwam zy in haar huisje terug, gehaald door de kin deren van hare buren, die brandlucht roken. De bedstede in het huisje vertoonde vele brandplekkon en een gedeelte van 't boddegoed was verbrand cf verschroeid. Bij de bodstede lagen een paar verbrande lucifers op den grond en de politie, dadelyk argwaan krijgende, ondervroeg de bewoonster en verkreeg al spoedig van haar de bekentenis, dat zy den brand vóór zy uitging zelve en met opzet had gesticht. Bokl., die voor den rechter van instructie bekend had den brand te hebben gesticht, om de assurantieponningen machtig te worden, trachtte ter terechtzitting die bokentenis te herroepon, doch het. O. M., dat bekl.'s schuld bewezen achtlu, vorderde een jaar gevange nisstraf. Te Haarlem zal op do il b a a n .«ran den Zylweg zoo spoedig raogelyk het „kumpioenscbap van Woord Holland" verreden worden. "Werd onlangs gemeld dat de moord, in Augustus des vorigon jaars op bet dochtertje dos heeren Meindors te Bussum gepleegd, iu do eerste hellt van deze maand voor de rechtbank te Amsterdam zou behan deld worden, thans verneemt het „Hbl.'" dat sedert eenige dagen do instructie heropend is en nog een paar nieuwe getuigen werden geboord. De kanonnior Kouloman zou bekend hebben medeplichtig te zyn, doch de dienst bode Henriette Morabor heelt nog geen volle dige bekentenis afgelegd. De zaak zal nu naar alJo waarschynlykheid in do eerste hellt van Februari voor de rechtbank komen. In den avond van den 7don Januari 11. is in een gang aan do Leidscbegracht te Amsterdam te vondeling gelegd eon kind naar gis 2 maanden oud, van het vrouweiyk ge slacht, gewikkeld in een wit wolion doek en behooriyk gekleed, o. a. met een gehaakt zwart en rood wollen jurkje, gebreid wit rokje en onderkleedoren, alles ongemerkt, terwyi by het kind bevonden zyn een zuigspeen, waarvan de flesch kenneiyk te loot is gegaan. De commissaris van politie in de 3de sec tie verzoekt inlichtingen omtrent de moedor van hot kind. Het is by de gerecht el tike schou wing gebleken, dat de dienstmaagd van den heer Mantel, te Amsterdam, wier plotseling overiyden aanleiding had gegeven tot het ver woeden, dat er vorgiftiging zou hobben plaats gehad, haar natuurlyken dood gestorven is. Volgens verklaring van den geneesheer is zy overleden aan hartvorlammiug, een gevolg van roodvonk, waaraan zy, zonder dat men dit wist, geloden had. Een weesjongen te 's Graven- hago, zekere G., die met Mei het gosticht aan do Hooftskade zal verlaten, heeft, nu in de Staatslotery een tiende van de 25,000 getrokken. Een bewoner van do Conrad straat te Amsterdam, die reeds geruimen tyd zonder work was, werd eergisterocht oud verrast door de ontvangst van een postwissel tor waarde van /650, hem als geschenk toege zonden door uen zyner bloedverwanten uit Amerika. By donjveehouder G. De J., te Stolwyk, is mond- en klauwzeer uitgebroken onder een 6 tal koeien, behoorende tot een koppel, die den vorigen zomer van de ziekte bleef verschoond. Te Veendam is een meisje van ongeveer 2 jaar, dat sedert eenigen tyd by do grootouders gelogeerd was do ouders wonen naby Groningen in een pot met kokend water gevallen en aan do gevolgen overleden. Te Edam is het 2-jarig zoontje vau zekeren Verhagen gestikt, doordat een stukje eten in do keel bleef steken. Do Pruisische rogeoring heeft bepaald dat het „serum" niet anders dan door apotheken mag worden afgeleverd. Bevolking van Leiden op 1 Januari 1894 Vermeerdering door Geboorte Vestiging M. 760 1622 Vr. 716 1476 Tot. 1476 3098 Totaal 2382 2192 4574 Vermindering door: Overlijden. Vertrek. 427 1820 392 1637 819 3457 2247 2029 4276 Verschil tusschen de geheele Vermeerdering en de geheele Vermindering. INGEZONDEN. „Blykt de doelneraing te weinig, welnu, dan blykt myno oproeping tevergeefs te zun geweest, aldus schreef ik in een ingezonden stuk („Leidsch Dagblad" 19 Dec. A°. P°.) Heden kan ik de mededeeling doen, dat deze veronderstelling volkomen bewaarheid is geworden. Een klein getal deelnemers heoft zich mondeling en schriltelyk aangemeld, en ofschoon ik hun by deze hartelyk dank zeg voor hunne instemming, is toch het aantal te klein, om met succes voor den dag te komen. De bedoeling, om met een groote lyst deel- nomers het zich gevormd hebbende koor, dat by gelegenheid der herdenking van Gustaaf Adolfs daden gezongen heeft, te versterken en zich aan te sluiten, om nog even mooie avonden in de toekomst te bereiden, is mis lukt Dat spyt my. Ik koesterde de meening, dat onder den indruk van dien avond eene warme belangstelling zou geopenbaard zyn. Nu dat niet zoo is geweest, hoop ik dat pogingen, door anderen te doen, geen schip breuk zullen ïydon. Leiden, 11 Jan. '95. Jan Hogenkamp. Academie-iiieuffS. Lei don: Aan de universiteit alhier is het theoretisch geneeskundig examen met goed gevolg afgelegd door den beer R. C. Van Senus. Bevorderd is tot arts do heer W. Blok en toegelaten voor het arts examen eerste ge deelte de heer P. Van der Slooten. 11ËCLAN˧, a 25 Cents per regel. By do Kindervoeding heeft men hot meeste succes met in bussen van x/ï Kilo inhoud a i)0 Cis. en »/8 Kilo a 25 Cis. 7210 10 Chemisch xaivcr cn kfemvrij, uit de N'cdcrlandseHic Alhwsaiïiieffabrle.b, Lelden. Kerkolyhe Berichten. Woubrugge: Zondag-namiddag te 2 uren, ds. R. B. Bolt, predikant te Zwam rnerdam. Oude- en Nieuwo-"VVetering: Zondag- namiddag te 2 uren, ds. H. Wagenaar, predikant te Aalsmeer. Zevon hoven: Zondag-namiddag te 2 uren, ds. Van Wyngaarden, van Mydrecht. Benthuizen: Ds. A. Koers, van Hazers- woude, zal Zondag namiddag to 2 uren de vacature-beurt vervullen. Deze godsdienst oefening zal tevens eene voorbereiding zyn tot hot vieren van het H. Avondmaal op den daaraan volgenden Zondag. Hoograade: Zondagnamiddag te twee uren, ds. W. Klercq, predikant te Koudekerk aan don Ryn. UITI.OTINGEN. - pCts. Anlworpscho Loton van 1887 a fr. 100. Trekking van 10 Januari J895, betaalbaar 1 Juli 1S95. 30 sulïöèn 3207 4362 5293 7110 8019 8240 8549 10102 13361 10151 21182 2iiS<>2 27149 28475 32105 33263 360 442132 44412 4 8223 60t94 60570 (304-14 02323 034(33 G4U23 01429 0(3 ISO 68883 09494. l'remlin 9. lOUrJ n. 13 fr. 20,000; s. 27419 n. 23 fr. 2500; s. 12501 u. 17 fr. 1000; s. 20892 u. 5 fr. 500, s. 50494 n. 13 fr. 600; s. 3207 n. 15, s. 3267 n. 23, s. 3267 n. 24, s. 0298 n. '-J, s. 5293 n. 21, s. 7110 n. 5, 8. 8019 n. 8, 8549 n. 11, s. 12561 o. o, s. 27419 n. 18, s. 28175 n. 3, s. 33203 n. 10, a. 3536.0 n. 11, s. 44202 n. 10, s. 41202 n. 12, a. 48-223 D. 17, s. 5 1570 li. 7, s. 02323 no. 7, s. 0648(3 n. -1, s. CSS33 u. 9, alle fr. 150. Alle overige nummers in bovenstaande serioen vervat allosbaar niet fr. 100. 13 e ii i*s o vc r z ieti t Amsterdam, 10 Januari. Buitenland- sche Staatsfondsen verkeerden ook heden weder voor de meeste soorton in vaste stem ming. Alleen was 31/, pct's. Uruguay meer aangeboden. Ainenkaansche Sporen waren eveneens wat vaster. Nationale Schuld pryshoudend. Van industrióele en koloniale waarden ver minderden aand. Panopticum '/s, Cultuur- Vorstenlanden 1, Deli Cultuur 1, proferente Transvalia's l1/, pet. Aand. Deli-Batavia wonnen 1 en Deli- Tabak-My. 2'/a pet. Pandbrieven Northwestern en Pacific Hyp.- Bank trokken de aandacht door een daling van 2'/i pet. In binnenlandsche spoorwegwaarden ging zeer weinig om. Europeesche Staatsfondsen waren meeren- deels y4 k pet. williger. Buitonlandsche Sporen weinig veranderd. Amerikaansche Sporen verbeterden a 7, pet. Prolongatie 1a 2 pet. M. Vr. 20954 23386 135 163 van het Garni" Familie-Berichten uit verschillende bladen. Gehuwd: G. Bellaar Spruyt en B. Heuvelink, Arnhem. W. A. F. Bannier en A. E. Fresemann Viötor, Groningen Bevallen: Vrouwe L. J. S. SixDe Muralt Z., Utrecht. M. G. Ten Raa—Van der Veen Z., Don Haag. J. H. F. Visser—Ongorboer Z Makassar. M. Prins—Peeters Z., Haarlem A. W. Barendrecht—Bckker Z., Charlois A. C. H. Winkler Prins—Huizinga D.r Kralingen. C. M. CoenenDoornbos Z Amersfoort. S. Stuart Losccaat Van Nouhuys D., Enkhuizen. J. Van Affelen van Saemsfoort—Gelderman D Bergen- op-Zoorn. M. EnsmkGantvoort D., Vorden. W. C. BoumaBeekhuis D., Sneek. O v o r 1 e d e n J C. Van Rossum M. 6G j., Den Haag. J. Van Ysendoorn M. 26 j., Rotterdam. J. Van de Graaf M 69 j., Dordrecht. Wed. G. NuggelmansVan Dam, 53 j., Botterdam. Wed. dr. H. P. Timmermans—Kiovit, 59 j., Rotterdam. J. Juchtor M. 66 jBendorf a Khein. C. De Ruiter M. 54 j., Baarn. R. De Hart M. 36 j., Doogkarspel. M. Evelein M. 57 j., Helder. Wed. A. J. Van de WaterVan Soelen, 60 j\, Gorkum. Wed. H. J KeijserDe Bruin, 84 j., Leeuwarden. J. Frank M. 71 j Bennebroek. P. Voorn Pz. M. 55 j., Wormerveer. LI. W. M. Bosch V., Den Haag. Wed. F. LI. RoolofFs Staal, 68 j., id. A. M. Van den Bout V. 81 j., Brouwershaven. J. Claus M., Soerabaia. M. Van Dillewijn V. 76 j., Naarden. Gemeenteraad van Sassenhelm, Voorzitter do heer M. v. d. Brandeler. Tegenwoordig allo leden. Na opening der vergadering leest de secre taris de notulen der vorige vergadering voor, welke, na eene opmerking van den heer Metzlar, worden vastgesteld. Komen ter tafel: lo. Eene missive van God. Staten, waarby goedgekeurd wordt teruggezonden het sup pletoir kohier van den lioofdelyken omslag, dienst 1894. 2o. Een proces-verbaal van opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger over het vierde kwartaal 1894, waaruit blykt, dat alles in de beste orde is bevonden. Deze werden voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter doet mededeeling naar aan leiding van de klacht, in do vorige vergadering door den heer Charbon godaan, togen de onderwyzeres in de nuttige handwerken, dat B. en Ws. het hoofd der school te dier zake hobben gehoord. Volgons diens mededeeling liet de orde gedurende het handwerken-onderwijs vaak te wenschen over. Dat de kindc-ren mishandeld werden, kan hy met zekerheid tegenspreken. Komt in behandeling het adres van den heer S. Walrave, opperbrandmeester dezer gemeente, houdende verzoek om eenige wyzi- gingen te brengen in de Politij-verordening „afdeeling Brandweer," aangehouden in do vorige vergadering. De Voorzitter doelt mede dat, zooals hy gehoord heeft, er ook eene memorie van too lichting by dat adres buiten zyn kennis door adressant i3 rondgezonden by de leden. Het verwondert spreker, dat dit door de brandmeesters was gedaan, omdat alle stukken aan den Raad eerst by den Burgemeester be- hooren te worden ingezonden, maar spreker veronderstelt echter dat het uit onbekendheid met do wet door hen is geschied. Onder meer wyzigingen van ondergeschikt belang wordt besloten, voortaan aan de brand- spuitlieden by brand 15 cents per uur uit te keereD, mits zy langer dan een uur in dienst gehouden worden. De Voorzitter stelt voor, om deze wyzigin gen aan te houden tot eene volgende ver gadering, om alsdan de geheele verordening te herzien, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Als commissie van voorbereiding worden daarvoor door hem aangewezen do heeren Van Heemstra, Kruyff en Roest. De Voorzitter zegt dat, nu de brandweer bezoldigd wordt, de post voor uitbetaling van brandspuitlieden verhoogd moet worden, en stelt voor om den post hoofdelijken omslag in ontvang en den post belooning en premie aan de brandspuitlieden en -beambten in uitgaaf met 100 te verhoogen, waartoe wordt be sloten. By schriftelyke stemming werden benoemd: lo. tot leden van hot stembureel de heeren C. Meyne en B. P. Roest; 2o. tot leden der commissie voor de loting der schuttery de heeren J. A. Charbon en C. Meyne. De verkozen heeren verklaren de benoeming aan te nemen. Op rondvraag van den Voorzitter of een van de leden nog iets in het midden heeft te brengen, vraagt de heer Kruyff het woord en deelt mede dat Gerrit Vlasveld een bak kersoven plaatst, die niet aan art. 92 der pol.-verordening voldoet, vooral met 't oog op brandgevaar. De Voorzitter zal een onderzoek doen instellen. Niets meer te behandelen zynde, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. KOLONIËN. BATAVIA, 7-11 December. Do Lombok-expeditie. In de Indische bladen komen nog de vol gende telegraphische berichten voor: Java-Bode, Boeleleng, 6 Dec. Het 7de bataljon vertrekt hedeD, 6 Dec., over Boeleleng naar Semarang. Het 9de bat. en de veldartillerie gaan Zaterdag 8 Dec. Gisteren verspreidde zich hier het sensatie- bericht dat 5000 Baliërs van Karang Asem op Lombok waren geland. De toestand is rustig. Te Mataram wordt een nieuwe benting ge bouwd voor de achterblyvende troepen. Goeroe Bangkol, het hoofd van Praja, is op weg naar Ampenan. [Het blad teekent hiorby aan: Wanneer Goeroe Bangkol, het hoofd der Prajaneezen, met zyn gevangene Datoe Pan- geran vrywilig op weg is naar het hoofd kwartier te Ampenan, dan is daar eene politieke overwinning van eenige beteekenis behaald. De Sasaksche Kossuth, die met acht mede standers den opstand begon, staat by zyn stamgenooten in hoog aanzien en zou het ons zeer lastig hebben kunnen maken, byaldien wy hem tegen ons hadden gehad. Een troepen macht heeft drie dagmarschen noodig om uit Ampenan Praja te bereiken, want van Kodirie af zyn de wegen erger dan slecht en zou proviandeering hoogst mooilyk wezen; en nu zou generaal Vetter den goeroe desniettegen staande wel gehaald hebben, als dat noodig ware gebleken, maar dat geweld zou de regeling van het bestuur ten zeerste hebben bomoeilykt.] Locomotief. Soerabaia, 7 Decomber. „Het ss. „Both" is gisteren naar Ampenan teruggegaan met pastoor Voogel, kapitein Reerink, den eersten luitenant Voorneman, de tweede luits. Daams, Smits en Was, allen van de infanterie, luit.-kwartierm. Kraal en ongeveer 200 onderofficieren en minderen, bene vens groote partyen provisiöD, huisraad, enz. „De Maetsuijcker is vanmorgen om 8 uren hier aangekomen met het zevende bataljon. Do resident en vele civiele autoriteiten, de afd.-commandant met tal van hoofd- en sub alterne officieren van leger, vloot en schuttery, vele notabelen, de gedelegeerden van het Roode Kruis en de muziek van het 13de bat. begaven zich aan boord, om de stryders te begroeten. Mevrouw D. reikte bouquetten uit. De officieren werden onthaald op champagne, de minderen op bier en andere ververschingon. De resident hield eene bartelyko toespraak, die werd beantwoord door majoor Willeras. Er heerschte groot enthusiasme. Vanmorgen om 9 uren is de Maetsuijcker doorgestoomd naar Somarang. Java-Crt. 7 Dec. Telegram van generaal Vetter: „Do voornaamste Sasakscho hoofden z'un opgeroepen om op eeno vergadering hunne belangen met hen te bospreken. Sommigen voldeden reeds aan die oproeping, terwijl de anderen in aantocht zyn; tot de eersten be- hooren Goeroe Bangkal en Mawi Sapian van Praja, vergezeld door Datoe Pangeran. „Laatstgenoemde vertrekt 9 dezer naar Batavia. „Vyf dezer marcheerde eene colonno, sterk anderhalf bataljon, een sectie berg, een sectie genie, benevens eenige cavalerie, van Tjakra Negara over Tjermin naar Bangkal en keerde te elf uren 's voormiddags terug. Overal was de bevolking rustig, niets byzonders werd waargenomen." Java-Bode. Boeleleng, 8 Dec.: „Hedenmorgen is het 9 de bataljon met het stoomschip „Both" vertrokken. De opperbe velhebber sprak de officieren en in het by- zonder den overste Scheuer fiink toe en gaf aan het bataljon als zegeteeken de pajong van den radja mee, die het veroverd heeft." Java-Bode. Boeleleng, 9 Dec.: „Datoe Pangeran, een zoon van Ketoet, vertrekt met het oorlogsschip „Tromp", onder geleide van den lsten luitenant der artillerie Hemmes. Do veldartillerie is met de „Tam- bora" vertrokken." Ontvangst van het 9de bataljon tc Weltevreden. Als vervolg op hetgeen wy hieromtrent reeds in ons vorig nommer mededeelden, wordt gemeld dat het bataljon, na de vooraf gaande ovaties aan de verschillende stations, om halfelf to Weltevreden aankwam, waar reeds sedert acht uren het publiek het, gansche perron in beslag had genomen. De spoorwegbeambten trachten, aldus ver haalt de Java-Bode, het publiek achteruit te dry ven, doch dit gelukt niet; het Wilhelmus klinkt, een eindeloos hoezee weergalmt, alles snelt naar den staart van den trein, waar de gobruiode krygers in gehavende uniformen uitstappen; in de verte zien we het vaandel van het 9de, beschut door de veroverde koningspajonghet gejuich wordt zoo mogelyk nog krachtiger, „dolle Dries", wiens schitte rende oogjes boven een gryzenden baard en een monsterkrans vroolyk knippen, wordt op de handen van eenige wapenbroeders naar den legercommandant en den vlootvoogd ge dragen, welke autoriteiten hem het eerst de hand drukken. Veel tyd is er echter niet voor. Alles dringt mede naar buiten. Het duurt geruimen tyd vóórdat het bataljon in orde is opgesteld met het front naar de Willemskerk. De gouverneur generaal, buiten wiens voor kennis bet programma van ontvangst was opgemaakt, kwam nog te vroeg. Z. E. en mevrouw Van der Wyck lieten zich door den regen niet weerhouden om den a la daumonfc gereden landauer te doen openslaan, een adju dant ging den overste Scheuer halen en weldra galoppeerde deze den landvoogd to gemoet; doze beantwoordde het militair saluut van den jubilaris met een warmen handdruk. Eenigo oogenblikken later marcheerde de gouverneur-generaal, vergezeld van de com mandanten van land- en zeemacht en gevolgd door een schitterenden staf, langs de geloderen van het 9de bataljonna dezo inspectie werden de officieren vóór geroepen, heette de Gouver neur-Generaal het corps, dat onder de bevelen van overste Scheuer zooveel had bygedragen tot do schitterende overwinningen op Lombok, van harte welkom en verzocht Z. Ex. voor mevrouw Van der Wijck de eer don eersten krans aan- het vaandel te mogen hechten, hetgeen onder een donderend hoezee uit dui zenden kelen geschiedde. Andere prachtige kransen waren inmiddels aangeboden door mevrouw Scheuer, de militaire sociëteit „Con cordia" en anderen, terwijl verder alle officieren en minderen met bloemen getooid waren. Nadat movr. Van der Wyck en het gevolg van Z. Ex. in de rytuigon vertrokken waren, marcheerde het 9de bat. langs de andere troepen door de Willemslaan naar de espla nade voor de citadel Prins Frederik. Langs den goheelen weg stonden jongedames ge schaard, die de overwinnaars met bloemen bestrooiden; overal een ongekend enthusiasme. In de voorgalery van de woning van generaal Vetter stond het erayonportret van den opper bevelhebber op een ezel, met groen en een rood wit blauwen strik getooid. Hierop door den luitenant-kolonel Schneider opmerkzaam gemaakt, bracht de heldenschaar aan dit portret het saluut. Wat er op de esplanade voor de citadel is geschied, kunnen wy onmogelyk mededeelen. Geheel tegen het programma in volgden de schuttery en het 10de bataljon het 9de op het pleintje, zoodat er voor de recipiêerende burgery geen plekje open bleef, waar men geen gevaar liep op onzachte wyzo kennis te maken met de voeten van een cavaleriepaard. Het enthusiasme was zóó onbeschryfelyk, dat alle hoofdofficieren te gelyk bevelen gaven, nu en dan eens afgebroken door luide hoezees, muziek, hoornsignalen en ander vreugde betoon, dat op dit oogenblik nog niet ge ëindigd is. Den 12den zouden do artillerie en cavalerie op dezelfde wyze wordeD ingehaald. Ook de huizon van vele. der van Lombok teruggekeerde officieren waren feesteiyk ge tooid; o. a. zag men voor de woning van overste Scheuer een eereboog, waarbovon de woorden: „Welkom thuis 1" on aan ieder der kolommen een schild, waarop: „Alles kost'n dubbeltje!" By do ontvangst van het 7de bataljon te Semarang, die in hoofdzaak was als die van het 9Je te Batavia, heeft eene dochter van den resident Wegener een krans aan het vaandel gehecht en heeft een kinderkoor coupletten gezongen op de Koningin en op het Indische leger. Da officieren van het 7de bataljon danken in de „Loc." den heer Cramer, commandant van de „Coen," voor de hulp en vriendschap, van hem genoten zoo gedurende de reis naar en van Lombok als tydens hun verbiyf aldaar. In de „Jav.-Ct." van 7 Dec. vindt men de volgende berichten: Met verzoek daarvan de nocdige mededeeling te doen, ontving de gouverneur-gensraal op 5 dezer het volgend telegram van den minister van koloniën van den vorigen dag: „Gisteren bracht Eerste Kamer dankbare hulde Vetter en leger; voor zitter Tweede Kamer bracht 21 November onder instemming Kamer hulde aan dapper leger". Te gelyk met de veld artillerie keert van Lombok terug het personeel der vesting artillerie, afkomstig van Batavia. De heer Scherer, die ditmaal naar Lombok is gegaan ter mondelinge toelichting van do bestuursregeling, waarvan de invoering aan generaal Vetter is overgelaten, wordt xeer spoedig van daar terugverwacht. Het pantserdekschip „Koningin Wilholmina der Nederlanden" heeft bevel gekregen naar de wateren van Bali en Lombok te vertrekken, waar hot zoo noodig togen Karang-Asera op Bali dienst moet doen. De radja van Lombok of ten minste eet? van zyne hier vertoevende familieleden bec weert dat Goesti Djilantiek tot den overval heeft aangezet, toen hy zag dat het hom niet gelukte in de plaats van den radja te komen, gelyk by gehoopt had. Nieuwe formatie. Gebruik makende van zyne bevoegdheid, heeft de gouverneur generaal de formatie van het Nederlandsch Indische leger tot ultimo 1895 uitgebreid met twee recrutenbataljons. Het eerste, bestaande uit twee Europeesche en twee inlandscbe compagnieën, te Meester- Comelis, en het tweede, bestaande uit twee Europeesche, één Amboneesche en één in- landsche compagnie, te Magelang; beide batal jons ter sterkte van de nieuwe formatie. In verband hiermede is de legerformatie tevens uitgebreid met twee majoors en vier kapiteins. Notarissen. De raad van justitie te Soerabaia (mr. J. M. Brooshooft, president, mr. Couperus en Neder- burgb, leden) denkt niet gunstig over de notarissen te Soerabaia. In een vonnis toch van 22 September jl., opgenomen in het „Indisch Weekblad van het Recht" No. 1640 Bevolking op 31 December 1S94 21089 2354S Onder bovenstaande opgaven is niet begrepen de wyziging der bevolking zoen en het Invalidenhuis. Totaal 44339

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2