N°. 10702. Zaterdag 13 Januari. A3. m:>. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 11 Jannari. Feuilleton. IRIS. TDSCH DAG-BLAD PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers i 0.05. PRIJS DER ADVERTENTEËN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Officieel© HenniBgevingen. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leidon brengt ter algemeen© kennie, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen la tor hand gesteld het kohier voor de belaeting op het peraooeel No. 12, dienstjaar 1894/95, executoir verklaard den 8sten Januari 1895, en herinnert voorta den belanghebbenden aan hunne verplichting, om den aanslag op den brj de Wet bepaalden voot te voldoen. Leiden, De Bargemeeater voornoemd, 10 Jan. 1895. F. WAS. Tweede sitting van den Militieraad. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien de artt. 86 en 92 der Wet van den 19don Augustus 1861, betrekkelijk do nationalo militie (Staatsblad No. 72), gewijzigd bij de Wot van den 4den A,xil 1892 (Staa'sblad No. 56); Gelet op de missive van des Hc-er Luitenant- Kolonel Militie Commissaris in het 3do district dor provincie Zuid-Holland; Brengen ter aLemeeue kennis; dat de tweede zitting van den Militieraad, voor deze gemeente, wordt gehouden in oen der vertrekken van het Baadhuis, op Maandag den 14den Januari 1895, des voormiddags te halfelf, tot hot doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken, on vervolgens tot het doen van uitspraak omtrent hen. die als plaatsvervanger of als Dnmmerverwisselaar verlangen op te treden; voorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van heden af, ter secretarie dezer gemeente, dagelijks van dos voormiddags tien tot des namiddags vier nren, de Zondag uitgezonderd, wordt gevaceerdwelke g6 legenheid de bolaughebbenden worden vermaand zich te natte te maken, daar aan den loteling, die reeds by de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaaldo by art. 70 der bovenaangehaalde Wet, door do Koningin niet dan in bijzondere gevallen het stellen van een plaatsvervanger kan worden vergnnd. Eindolgk nordt, ter voorkoming van misverstand, nog opgemerkt dat do lotc-ÜDg. omtrent wian do Militieraad in zyne oeiste zitting reeds uitspraak beeft gedaan, niet in do tweede zitting behoeft te verachyncD, ten ware hij daarin een plaatsvervangor of een nummerverwisseiaar mocht willen vooratellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 4 Januari 1895. E. KI8T, Secrotaria. In de Kunstzaal van hot Stodeljjk Museum alhier zal in Februari a. 8. (na afloop der expositie Melchers, Doudelet, Toussaint) eene tentoonstelling worden gehouden van eenige schilderijen van de hand van den bekenden veeschilder J. B. Tom. Geljjk reeds werd medegedeeld zal morgen, Zaterdag, 12 Januari, in de Gehoor zaal alhier een concert worden gegeven door den heer Willem Kes, violist, directeur van het Concertgebouworkest te Amsterdam; Alida Oldenboora, zangeres, en Joh. Wfisman, pianist. Het mag als een bijzonderheid worden aangemerkt dat de heer W. Kes, die, zooals bekend is, behalve uitstekend dirigent, een bekwaam pianist is, thans mede als solo violist in eenige steden van ons land zal optredon. De zangeres Alida Oldenboom, die eenige dagen geleden te Amsterdam veel bijval heeft gehad op een concert in het Concertgeboaw, heeft sedert kort hare studiën te Parijs ten einde gebracht. Hare leermeesteressen waren achtereenvolgons de dames Marchesi, Trólat en Lépine. Do pianist Job. Wijsman heeft sedert lang een goeden naam. Het concert belooft dus inderdaad zeer veel schoons, zoodat een bezoek er aan alleszins kan worden aanbevolen. Gedurende hot afgeloopen jaar werd het Stedelijk Museum (Lakenhal) alhier, door 23,871 personen bezocht. Op Zondagen bedroeg het getal: 14,374; op werkdagen: 7197; terwijl op 3 October het museum door 2300 personen bezichtigd werd. De Fransche mail met berichten uit Ned.- Indiè wordt hedenavond alhier verwacht. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw York, door middel van het stoomschip „Amsterdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al- hior moeten de brieven, enz. uiterlijk heden avond om 10.40 bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Te Oegstgeest zal de verkiezing vaneen lid voor den gemeenteraad, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het nemen van ontslag van den heer J. J. Van Hoeken, plaats hebben op Dinsdag 29 Januari a. s. Lotelingen van die gemeente van de lichting 1895, die verlangen by de zeemilitie te dienen, kunnen zich daartoe alsnog vóór 1 Februari a. s. ter gemeente-secretarie aanmelden. In omliggende gemeenten circuleert onder de landbouwende bevolking een adres aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, verzoe kende de heffing van invoerrechten op granen. Adressanten betuigen hunne instemming met de motie-Dobbelman. De bestaande vacature in den Raad van Woubruggo, ten gevolge der ontslagneming als Raadslid door den burgemeester, den heer A. L. WJchers, aftreding 1899, zal worden vervuld; de verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 29 Januari a. 8. Niet door onzen gewonen correspondent wordt ons uit Alfen aan den R(jn, dd. 11 Januari, het volgende geschreven: Naar eene spoedige benoeming van een nieuwen burgemeester dezer gemeente wordt, ten gevolge van hot overladen van den heer Zaalberg, zeer verlangend uitgezien, omdat in den korten tfid van één maand reeds twee verzoekschriften tor vernietiging van genomen Raadsbesluiten, als geheel in strijd mU de wet aangenomen, aan de Koningin zijn aangeboden. Het eerste Raadsbesluit betrof de verhooging van het schoolgeld op de lagere school, nl. met het dubbele; het tweede Raadsbesluit was het ontslaan van een gemeente werkman. 't Is te hopen, dat spoedig door de Koningin wordt zorg gedragen dat dergelijke besluiten niet meer kunnen voorkomen, door het op dragen van het ambt van burgemeester aan een zeer bekwaam persoon, geheel op de hoogte van wetskennis en totaal onafhankelijk van ieder ingezetene. Te Woubrugge is door de Chr. Meisjes- Yereeniging „het Mostaardzaadje" aldaar, haar derde jaarfeest recht gezellig gevierd in het lokaal der Chr. School. Blijkens uitgebracht verslag door den hoofdonderwijzer Gijsman kan aan twee zendingsvereenigingen, te Am sterdam en te Rotterdam, elk f 20 worden afgedragen. Omtrent Zuid-Afrika deed spr. vele mededeelingen over den zendingsarbeid aldaar. Eenige aanwezige leden der Chr. Jon gelings-Yeroeniging „Timotheus" gaven by afwisseling voordrachten te hooren. Het samenzijn werd door den heer G. met dank zegging besloten. Ten hulpkantore te Woubrugge werd in 1894 ter Ryks Post-Spaarbank ingelegd 473 79 en terugbetaald 10.04. Er werden aldaar 6 nieuwe boekjes uitgegeven. By de gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad ta Zoetermeer, in plaats van den heer L. A. Verhoeff, die naar Delft vertrokken is, zyn uitgebracht 55 stemmen, van onwaarde 1, 5 op verschillende personen en 49 op den heer A. P. Yerhoeff, die dus gekozen is. De secretaris dor Italiaansche legatie Iste klasse, markies Paul De Gregorio, te 's Hage, heeft zich voor eeriigen tyd naar Rome begeven. H. M. do Koningin hoeft gisteren schaatsen- gereden op den vijver van het Huis ten Bosch. De voor Haar gereserveerde baan achter het Paleis in het Bosch was in orde gemaakt en een klein uurtje reed Koningin Wilbelmina schaatsen, onder het oog van Haar Moeder, die in den tuin langs den waterkant op en neer wandelde. De Koningin-Rogontes heeft de ysbaan op het Huis ten Bosch ook voor dit jaar wederom toegankelijk gesteld voor do dames en heeron der hofhouding met huone kinderen. Z. H. do Paus heeft benoemd tot proost van het kathedraal kapittel van Haarlem den hoogeerwaarden heer Mgr. D. Staas, geheim kamerheer van Z. II., president van het Semi narie te Warmond, en tot kanunnik theologaal van hetzelfde kapittel den hoogeerwaarden kanunnik Mgr. J. Th. A. Heyligers, geheim kamerheer van Z. H., deken en pastoor van St.-Jacobus te !s Gravenhago. Door den Commissaris der Koningin in Zuid Holland is aan de Staatsspoorweg- Maatscbappy dispensatie verloend van art. 1 van het Koninkiyk besluit van den 8sten December 1870 (Stbld. No. 194), en van art. I van het Koninkiyk besluit van den 14den Augustus 1888 (Stbld. No. 142) voor den invoer van diverse partyen versch en gezou ten vleosch, ongesmolton vet, onbewerkte wol, onbewerkt haar, klauwen en hoornen en versche en versch gezouten huiden, aan te voeren uit België via Roozendaal, Baarle- Nassau, Eysden en Yalkenswaard, in ver- schillendo plaatsen der provincie Zuid-Holland. Naar het ,11, D." verneemt, heeft de hoer N. L. Burman Eyck tot Zuylichom, sinds 1880 burgemeester der gemeente Maartensdyk, zyn voornomen to kennen gegeven, als zoo danig zyn ontslag aan te vragen, ingaande 1 April e. k. By koninkiyk besluit van 4 April 1892 werd eene Staatscommissie ingesteld om na te gaan, welke wetteiyke regelen wenschelyk zyn ton aanzien van de inrichting en de wyze van werken van begrafenisfondsen en soort- geiyke instellingen, welker workkiing omvat het verzekeren van uitkeeringon tot geringe bodragen by overiyden en om die wettelyke regelen te ontwerpen. Thans is by koninkiyk besluit van 10 dezer, opgenomen in de „Staalscourant" van 11 dezer, bepaald dat het aan genoemde commissie opgedragen onderzoek wordt uitgebreid tot het gehtele levensverzekeringsbedrftf, en is benoemd tot adjunct secretaris dier co\ami86ie mr. dr. K. H. Beyen, commies by het depar tement van financiën, te 's Gravenhage. Het corps officieren der dd. schuttery te Nymegen, dat in den laatsten tyd zeer onvoltallig was, is door eene benoeming op groote schaal thans weder nagenoeg compleet. Niet minder dan 4 eerste en 8 tweedo luite nants werden aangesteld, terwyi een eerste luitenant en twee tweede luitenants tot kapi tein werden bevorderd. De aanstelling van een majoor-commandant moet nog volgen. Te Berlijn is op het oogenblik door den Verein Berliner Künstlur een aantal schilde ryen van Nederlandsche en Poolsche kunste naars tentoongesteld. Als bewijs dat de Hol- landsche landschapschilders nog steeds even hoog staan, wyst het „Berl. Tageblatt" op tweo stukken van Van de Sande Bakhuyzen: een Dorp in do Duinen en een Herfst. Behalve eenige Belgen en ook Mesdag, wordt dan ook eene schilderij van Arthur Briët genoemd. Zyn „Zieko dochter" noemt het „Tageblatt" een meesterstuk van stemming, vol poëzie, in den echten Rembrandt toon. De Parysche correspondent van de „Tel." meldt met zekerheid te kunnen mededeelen, dat de liesr Van Lier, Ned. consul-generaal en kanselier dor legatie aldaar, met lo Juni a. s. zyn eervol ontslag uit die betrekkingen heeft aangevraagd. Hy i3 voornemens zich in het vaderland terug to trekken, om aldaar nog eenige rustige jaren te kunnen doorbrengen. Naar de „N. R. C." verneemt, hebben twee leden van den Raad van State, die thans zitting hebben in de afdeeling voor de ge schillen van bestuur, de heeren jhr. mr. I. F. Van Humalda van Eysinga en mr. H. A. Dos Amorie van der Hoeven, het voornomen te kennen gegevoa om die afdeeling te ver laten. De heer Wolters, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, te Hoosch, is zoo ernstig ziek, dat hem de laatste Sacramenten zyn toegediend. De heer Labouret, raad van legatie van Frankryk by ons hof, die 6odert eenige maan den in het buitenland vertoefde, is gisteravond in de residentie teruggekeerd. De minister van binn. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 Maart 1895 te vervullen is de betrekking van loeraar in de gymnastiek aan de Ryks hoogere bur gerschool met driejarigen cursus te Bergen- op Zoom. Jaarwedde ƒ600. Zy, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelievon zich vóór 24 Januari e. k. aan te melden by den inspecteur van het middel baar onderwijs, dr. W. B. J. Van Eyk, te 's Gravenhage. (Sis.-Cf.) Te Deventer heeft zich een commissie gevormd, om den veldprediker Rogge, die op Lombok by den vei raderlijken aanval zich onderscheidde, eenige dagen na zyn aankomst hier te lande een huldeblijk aan te bieden Ook bestaat het voornemen een concert te geven, waarvan de netto opbrengst bestomd is voor het Indisch militair weduwen- en weezenfonds. Door den minister van binnenlandsche zaken is thans bepaald, dat op 1 April te Edam eene Ryks-normaalschool zal worden gevestigd van den eersten rang, met eene daaraan verbonden voorbereidende klasse. Evenals in Opsterland, is ook in West- stellingwerf op I dezer geen traktement aan de onderwijzers uitbetaald. Hot stoomschip „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar O.-Afrika, arriveerde 8 Jan. te Dar es Salaamde „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 10 Jan. van Genua; de „Reichstag" vertrok 8 Jan. van Zanzibar naar Rotterdam en Hamburg; de „Teleraachus", van Amsterdam en Liverpool naar Java, vertrok 9 Jan. van Algiers; oe „Werkendam" arriveerde 10 Jan. van Nieuw- York te Rotterdam; de „Prinses Amalia" arriveerde 10 Jan. van Amsterdam te Batavia; de „Gedé", van Rotterdam naar Batavia, ver trok 9 Jan. van Suez; de „Kanzier", van O.-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, arri veerde 8 Jan. te Napels; de „Maasdam" arriveerde 9 Jan. van Rotterdam te Nieuw- York; do „Obdam" vertrok 9 Jan. van Nieuw- York naar Rotterdam. By koninkiyk besluit is pensioen ver leend aan: B. Van der Wall ƒ103; J. R. Von Ronnen ƒ753; J W. B. Kühnen 427; C. L. Ivens 120; J. Van der Veen ƒ389; P. Boom 164. Gemengd Nieuws. Zaterdag 12 Januari herdenkt H. Selier, meesterknecht aan de Leidscho sajetfabriek van do firma Clos en Leembruggen, den dag, waarop hy vóór 50 jaar in dionst trad. Onder bevel van den comman dant van het 2de bataljon van het 4do regiment infanterie, majoor Gevers Leuven, werd door de beide bataljons van dat regiment alhier heden een militaire marsch gomaakt van Leiden over hot Haagsche Schouw, den Haagschen Straatweg tot den Tol, ovor den Oostdorperweg, don Deyl, den Papeweg en Voorschoten en „De Vink" naar Leiden terug. Aan „De Vink" werd de troep om twee uren opgewacht door de muziek en werd do marsch naar Leiden, vergezeld van de muziek, voortgezet. Verloden Donderdag werd bij den kastelein Marinkelle, te Roelof Arendsveon, oen concours gehouden van schaakhofhebbers uit die plaats en omliggende dorpon. Veortion spelers namen aan den etryd deel. Oud-Ade alleen kwam met een vyftal mededingers opdagen en had het voorrecht den prys, behaald door J. v. d. Hulst, in triomf mede te voeren. Den 2den prys verwierf L. Olyhoek, van Zevenhoven. Velen dezer dilettanten gaven biyk van groote bedrevenheid in dit spel. Geroemd wordt vooral eene schoone party tusschen L. v. d. Hulst, den boven- gonoemden pryswinner, en B. J. Van Nieuw- 15) Maud tag er allerliefst uit in haar licht, blauw zomerkleedje. Zóó had zy er ook uit- gezien, toen zy hem voor de eerste maal by den waterval van Schwarzbach tegemoet kwam. Het 6cheen hem toe, dat de naam, dien hy haar toen gegeven had, inderdaad voortroffelyk by haar gebeele verschyniog paste, want, al herinnerde de peiozende, ernstige uitdrukking van haar schoon gelaat ook niet aan de schitterende kleurenpracht eener .Iris", zy deed toen denken aan de stilte na den storm, ale teeken waarvan zy haren boog aan den horizon uitspant. Onder opgewekte gesprekken werd de korte afstand van Dresden naar Tharand afgelegd. De oude heer wa3 al byzonder goed geluimd; hy had het er, volgens zyn zeggen, bepaald op gezet, zich vandaag te amuseereD, en deelde die opgeruimde stemming aan de anderen mee; zelfs Mauds lippen plooiden zich by zyn onschuldige scherts nu en dan tot een lachje. Aan de uitspanning „zum Albert-salon" te Tharand werd de medegebrachte proviand aan de bedienden overgegeven met de opdracht, het déjeuner-dinatoire tegen twaalf uren ge- Teed te houden, waarna het gezelschap zich op weg begaf naar dat gedeelte van het bosch, dat algemeen bekend is onder den naam van de .heiligen Hallen." De dames en heeren verdeelden zich in verschillende groepjes. De consul-generaal sloeg met zyne dames en 'fisBenborn den weg naar de ruïne in. Al pratend over do reis in Salzkammergut van 't vorig jaar was laatst genoemde, zonder het te bemerken, by het opklimmen naar de puinhoopen van het oude slot, met zyne dame de anderen een eind vooruit geloopen. Hoewel de ontmoeting by den waterval vanzelf tusschen hen ter sprake moest komen, deed Maud toch alle mogelyke moeite het onderwerp uit te wyken. Met welsprekende woorden schilderde zy de indrukwekkende schoonheden der Alpen wereld de vergelykingen, die zy daarby maakte met de Scbotsche Hooglanden muntten uit door oorspronkeiykhoid en levendigheid van voorstelling. Toch luiatsrd. Tissenborn haast nog meer naar den klank harer melodieuze •tem dan naar den inhoud harer woorden, en zyne oogen rustten met verrukking op het sympathieke gelaat van Maud, dat door de inspanning van het klimmen met een allerliefsten blos overdekt was en daardoor een nieuwe bskoorlykheid verkreeg. Zy waren halverwege de hoogte aangeland, toen Maud eensklaps midden in een zin steken bleef; har» wenkbrauwen trokken zich samen en zo bleef staan, als overlegde ze, of ze verder gaan zou dan wel omkeeren. Tissen born zag op en bemerkte, tot zyn niet ge- ringo verbazing, den Yankee, mr. Gilbert, die hun dood op zyn gemak tegemoet kwam. Maude lippen trilden. Plotseling echter was haar besluiteloosheid geweken. Zy richtte zich trotsch in de hoogte, wendde zich tot Tissenborn en vroeg met eene van drift bevende stem: „Mag ik u om uw arm verzoekon, mynheer?" Als een electrische stroom voer het Leopold door do leden, toen Maud bare hand op zyn arm legde. „Zou de man de verregaande brutaliteit hebben baar aan te spreken?" dacht hy. „Heel goed, maar dan ben ik er toch ook nog 1" De Amerikaan was ondertusechen eenige schreden nadergekomen. Hy had zeer goed opgemerkt, dat Maud Tissenborns arm nam, en de blik, dien hy dezen toewierp, was allesbehalve vriendschappelyk. 't Was een vreemde toestand! Maud zweeg. Met spanning wachtte haar geleider de dingen af, dl» kernen zouden. Nu had mr. Gilbert baar bereikt! Hy nam voor Maud, die zyn groet onbeantwoord liet, eerbiedig den hoed af, keek Leopold scherp aan en ging langzaam voorby. „Tk dank u, mynheer 1" zeide Maud, Leopolds arm loslatend. Eenige oogonbhkken bleef zy zwygend naast hem voortwandelentoen, als voelde ze, dat hare bandolwyze eene ver klaring behoefde, begon zy met een stem, die nog van innerlyke ontroering getuigde: „Is het niet verachrikkelyk, dat in onze oogen- echynlijk zoo fijnbeschaafde gezelschappen, ieder ongeroepone het recht meent te hebben eene alleenstaande vrouw lastig te mogen vallen „Gy spreekt zeker van den heer, die u zooeven gegroet heeft?" ,'t Is een Amerikaan, wien het toeval op zekeren avond een plaats naast my in den schouwburg aanwees, en die zich sedert overal en altyd aan my opdringt." „Zyne landslieden gaan anders over het algemeen voor byzonder beleefd tegenover dames door," merkte Tissenborn op, die eigen- lyk niet goed wist, wat hy zeggen moest. „Dan maakt mr. Gilbert een allesbehalve gunstige uitzondering! Ik vind het ten minsto volstrekt niet gentlemanlike, alle oogenblikken als een apookverschyning voor eene damo op te duiken, die hem daarenboven nog wel duldelyk genoeg te verstaan beeft gegeven, dat zyne oplettendheden haar lastig zyn," zeido Maud verontwaardigd. „In zyn uiterlyk," antwoordde Tissenborn, „heeft die heer inderdaad niet veel van een gentleman." „Hy moet een ryk geworden petroleum- graver zyn! Alsof zyne dollars hem bet recht geven zich onbeschaamdheden te veroorloven 1 Maar laten we niet langer over dien man spr»kenIk heb laatst met myne tante voor de tweede maal uwe opera gehoord on ge zult het, hoop ik, niet enkel voor een compliment houden, als ik u zeg, dat uwe muziek een levendigen indruk op my gemaakt heeft." „In uwen mond, mevrouw, heeft dat woord dubbele waarde voor my," zeide Tissenborn verheugd. „Waarom in m y n mond?" „Toen ik de eer had, u een bezoek te bren gen, hoorde ik u de „sonata appasionata" spelen. Wie het zoover gebracht beeft in de kunst als gy, heeft het recht een oordeel uit te spreken." „De kunst!" zeide Maud en haar gelaat nam een peinzende uitdrukking aan. „Wal zou het leven zyn zonder do kunst! Gelukkig hy, die zich, zooals gy, uitsluitend aan haar wyden kanl Gy zyt een scheppend genie, terwyi wy, leeken, ons tovreden moeten stel len de scheppingen van anderen te vertol ken. Tusschen die twee is een hemelsbroed verschil „Daartegenover staat, dat de componist maar al te vaak met veel te stryden heeft, wat hem zyn genot vergalt." „En hebben we niet allen onzen atryd? Eon strijd met de kans op overwinning in 't verschiet staalt en verheft, en zelfa eon nederlaag is niet in staat den ernstig en waarachtig voorwaartsstrevenden mensch op den duur te ontmoedigen. Geheel anders is 't met den stryd, die, doelloos en zonder hoop gestreden, het hoeriyk verschiet der over winning ten eenenmale mist!" Tissenborn begreep de beteekenis dezer woorden, maar hy liet ze onopgemerkt voorby- gaan, daar bet byna onmogelijk te vermyden zou geweest zyn hierby persoonlyke omstandig heden aan te roeren. Maud scheen hem dank baar te zyn en als speet bet haar de laatste woordon gezegd te hebben, liet zij het onder- wbrp verder rusten, om over de kleine by- zonderheden van de opvoering zyner opera verder voort te gaan. Leopold kon niet na laten de juistheid der zonder eenige pretentie gegeven oordeelvellingen te bewonderen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1