In bet afgeloopen jaar zyn op de wekeiyksche markt te Bodegrave aange voerd 729S wagens Goudsclie kaas met 367,981 st. 538 Derby- 25,760 1328 Edammer 164,304 16 Leidscbe 698 te zaraen 9180 wagens, aanbrengende 558,743 kazen, vertegenwoordigende een gewicht van 2,381,368 KG. Er werden 853 wagens met 68,048 stuks meor ter markt gebracht dan in 1893. Verder werden aangevoerd 43 paarden, 3 veulens, 19 hitten, 7 koeien, 67 vaarzen, 1 kalf, 8 nuchtere kalveren, 61 schapen, 2090 lammeren en 197 biggen. Studenten...kracht. De trein snelt (hot was gisteren) het station Den Haag binnen, om zoo aanstonds naar Delft to ver trekken. Iedereen haast ziel! om ecne plaats to bemachtigen iedereen, behalve een Delftsch student, die al den tyd heeft. Daar stelt de trein (de portieren der coupés z\jn reeds ge sloten) zich in beweging; manheer springt naar een coupé, trekt aan ten portierkruk en bl(jft na oene achterwaartscho bowe- ging staan met de kruk in do opgeheven rechterhand, terwijl do trein voorUnuift! Do student wil ie dadelyk van de kruk een souvenir maken door aankoop voor veel meer dan do waardo, maar is tot hoden nog gcon kooper er van kunnen wurdtnl Ter zake van bedreiging mot eenig misdrijf tegen het leven gericht, schrifte lijk en onder een bepaalde voorwaarde, had zich gisteren voor de Rotterdamsche recht bank te verantwoorden een 24 jarig werkman te Krimpen a/d. Lek. Omstreeks 19 September 1S94 schreef hij oen heer P. Van der Hoog aldaar een brief van den volgenden inhoud: „Mijnheer, je moet voor de winter 100 gulden aan do armen menschen uitdeelen of anders krijg J0 de kogel M. Boogaordt, A.De Jong, Frans Mynlieff on P. v. der Hoog niet te vergeten, dio lekkeren jongen. Binnen 10 weken ik zal mijn beurt afwachten, ik heb gezegd." Beklaagde ontkende de schrijver te zijn van bowusten brief on daarbij behoorende envoloppe. Twee deskundigen, belast geweest met het onderzoek dor schriftuur, verklaren dat be klaagde de schriiver is van brief en enveloppe. 'Het O. M. zegt dat do gemeente Kiimpen a/d. Lek eenigen ty 1 goledon gebukt ging onder de tirannio van beklaagde, die als een woesteling gevreesd werd, totdat get. v. d. Hoog genoemden blief ontving, beklaagde als do schrijver daarvan werd aangezien en zijne arrestatie volgde. Hot onderzoek, nu ent het O. H., hoeft het bewijs opgeleverd dat beklaagde wel degelijk in deze is do schuldige. Het vordoido diens veroordeeling tot vier jaren gevangenisstraf. De toegevo -gde verdediger mr. C. M. 's Jacob trachtte aan te toonen dat do gebleken aan wijzingen, waarop oene veroordoeling zou moeten worden uitgesproken, niet krachtig zijn. Mocht er oene voroordeoling volgen, 2.00 wees pleitor op de vrU langdurige hechtenis, welke beklaagde reeds heeft ondergaan. Hy achtte liet misdrijf, zoo het al door beklaagdo gopleogd is, meer een daad van brooddronken heid dan een ernstig misdrijf, waarvoor een straf, als door het O. M. geëlscht, veel te zwaar moet geacht worden. De Rotterdamscho p 0 l i t i e v e r- ordoning schrijft 0. a. voor, dat het verboden is ascli, enz. op de straat of in het water te werpen, tenzy op do plaats en op do wijze, door B. en Ws. daartoe vastgesteld. Een ingezetene, dia wegens overtreding dier bepaling was beboet, kwam van het vonnis in cassatie, op grond dat art. 135 der Gemeente wet aan den gemeenteraad opdraagt verorde ningen co maken in het belang der oponbare orde, zedelijkheid en gezondheid en in de toegopasto bepaling in strijd daarmedo zulk oon macht aan Burg. en WetKs. is opgodragen. Do Ilooge Raad hoeft by arrest van 19 Nov. jl. (Weekbl. v. h. Recht No. 6589) het beroep vorworpen, en wel op grond dat art. 171/» der Gemeentewet uitdrukkeiyk aan B. en Ws. opdraagt „do zorg voor zoovoel van hon af hangt, voor de instandhouding, bruikbaarheid, vrjjhoid on veiligheid der publieke wegen", enzzoodat de gemeenteraad door B. en Ws. aan te wijzen slechts bevestigd heeft wat de wet dozen roeds opdraagt. Te Amsterdam heeft zich een vermoedelijk geval van vorgiftiging voorgodaan ton huize van don diamanthandelaar, den hoer II. D. M., in do Marnixstraat, op Zondag avond jl., onder de volgende omstandigheden Sedert eenige dagen lag daar de dienstbode met hevigo pijnen in do zyöo en hoofdpyn te bed, in die mato zelfs, dat de buren haar 's Zaterdags-nachts konden hooren stounon. Volgons het in de buurt in omloop zijnde varhaal, zou het meisje Zondag middag weder eenige zoogenaamde hoofdpijnpoeders hebben ingenomen, die haar door deu apotheker H. in go Marnixstraat waren geleverd. Toen de ochtgcnooto van den heer M. Zondag-avond de patiënte een kop theo wilde brengen, zou zy het meisje zonder eenig teeken van leven en half uit het bed hangende, hebben ge- vondon. Het gelaat was reeds zoodanig ver- blauwd en opgezot, dat het schier onken baar was. Onmiddeliyk werd dr. Meyers op de Marnix- kade geroepen, die meende uit de verscbynselen niet anders dan den dood door vergiftiging to kunnen constateeren en die dan ook de politie mot do zaak in kennis 6telde. Onmiddeliyk word door de politie oen voor- loopig onderzoek ingestold en werden op last 1 •lor justitie alle in liet huis aanwezig zynde eetwaren, alsmede overbiyfselen van door de patiënte gebruikte geneesmiddelen, in beslag genomen. Nadat het lyk 's nachts onder bewaking van de politie was gebleven, werd den vol genden morgen een onderzoek ingesteld. 's Middags om halftwee werd het lyk van het sterfhuis naar het schouwlokaal aan de Weteringschans overgebracht, om aan een ge rechtelijk geneeskundig onderzoek te worden onderworpen. De uitslag daarvan is nog niet bekend. J. V., werkman aan de Kon. Ned. Waskaarsenfabriek te Amsterdam, dio tydens de werkstaking aan die fabriek een zyner collega's bet werken op gewelddadige wyze belette, is wegens mishandeling tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Door de af deeling „Patrimonium" te Nyohasko (Fr.) is besloten, aan werkeloozo arboiders werk te verschaffen door het ont ginnen van woeste landeryon. Een flink stuk land, ter grootte van ö'/a H. A., is voordat do.) aangekocht. Aan werkloon berekent men ongeveer f 1300 noodig to hebben, die men uit vry willige bydragen hoopt te vinden. Reeds is f 500 toegezegd. Door de politie to Delfzyi is pro- ces vorbaal opgemaakt tegen den varensgezel T. De Hvan Workum, wegens verwonding van kapt. Aarts, gezagvoerder van het Nederl. schip „Marnix," tydens genoemd schip in de haven lag. Er ontstond eene formeele muitery op Zaterdag jl. aan boord van dien bodem, zelf3 zoo, dat de gezagvoerder, om de orde zooveol mogeiyk to herstellen, zich moest wa penen met een geweer, ten einde voor zelf verdediging vuur te geven, indien men niet gedweo was. In zake den moord, te Nijmegon in den oudejaarsnacht gepleegd, zyn vele bewo ners van de Zwanen- en do Karrgas gisteren door den rechter van instructie te Arnhom gehoord. Ofschoon op den dag van den moord twee personen gevankeiyk naar Arnhem werden overgebracht (Yan der Beek en Yan Tricht) en een van beiden vermoedeiyk de moordenaar is, moot, naar verluidt, het onder zoek der justitie nogal moeilijkheden opleveren. Tot heden kon zy niemand opsporen, die van den eigenlijken manslag getuigo was. Do voornaamste getuige is do slaapsteehouder B., die gezien heeft dat een der verdachten met een mes de deur is uitgeloopen en later terugkeerde met dat mes, waaraan toen bloed kleefde. To Snoek hebben een paar vool- belovendo bengels, 11 en 14 jaren, onder scheidene welgestelde ingezetenen aldaar van hun winterjassen beroofd. De oudste opende do voordeur, de jongste marchoerdo dan op sokken do gang in en binnen weinige oogenblikken kwam de li-jarige met oon jas of een mantel weor op straat. By den controleur van H. werd in plaats van oon jas een tafellaken V3n do tafel uit de voorkamer gestolen, even Dadat de huis- genooten zich na den raaaltyd in een ander vertrek hadden begevon. 'tGestolune vond zyn wog naar den lombard en de centen voor 't verpande gingen natuurlijk naar den snoepwinkel Maandagavond is door een agent van politie op den Sonsboeksmgol te Arnhem aangehouden en aan het hulpbureel op het Johannaplein overgebracht W. M., een oud bekende der politio, die verdacht wordt even te voren by den slager K., aan don Homuiel- schen weg, de toonbanklade to hebben gelicht. Het nazetten van den verdachte door oen aantal bewoners van die straten was 0011 ware jacht, tot eindelijk op den Singel eon agent van politie hom staande hield. Hy zal, na opgemaakt proces verbaal, ter beschikking van de justitie wordon gesteld. Het y s is in Friesland zeer ge- vaariyk en zal dit bly'ven, ook al krygen wo strongo vorst. Daar het water hoog is, moet nl. met alle zeesluizen gestroomd wordeD, het geen het ijs zeer verzwakt. Op ondorgeloopen landen wordt reeds druk schaatsengereden en verschillende ysclubs hebben reeds hard- ryderyen aangekondigd. Do IJsel is met een woinig dryfijs bedekt. Door het vele ys in zee is de scheepvaart naar Amsterdam gestremd. De booten van en naar Amsterdam varen nog vry geregeldde rader- booten hebben voorloopig den dienst gestaakt. De rivier te Tiol was gisteren byna vry van dryfijs. Het verkeer te water is nagenoeg go- staakt. De booten van do Ned. Stoomboot- reedery (Rotterdam Mannheim) varen niet meer. De echadeberekening door de experts van de Yaterliindische Yerzekerings maatschappy to Elberfeld, opgemaakt over 56 by haar verzekerde en schade geleden heb bende schuiten aan het Scheveningsche strand by den joogsten storm, beloopt f 42,934,15, waarvan /"32,03d,15 aan beschadigde schuiten en f 10,900 aan afgekeurde wrakkon. Ten bate der Maatschappy komt daartegenover de opbrengst van wrakken en oud hout ad f 788.36, zcodat het geheele schadebedrag is /"42,145 79. Elf schuiten, waaronder eenige zeer zwaar getroffene, zyn by anderen verzekerd en niet verzekerd zyn 16 schuiten. Langs Münchons straten kan men thans een poedel, met eene muts versiord, deftig zien rydon op een kinder-vélocipède. De eigenaar van den poedel hoeft twee jaren noodig gehad om hem af te richten. Als hot hoogste bowoonde punt der aarde word onlangs het klooster Hauli in Tibet genoemd, waarin 21 monniken op eone hoogto van 16,000 voet leven. In de nieuwe wereld is echter eene nog hoogere nederzet- ting, nameiyk die op den berg Choralque in de Bolimanscbe provincie Chichas, waar thans eene arbeiders-kolonie bezig is, op eone hoogte van 17,000 voet, tin- en bismuthmynen voor de Lonaensche firma Aramargo, Francke Co. aan te leggen. Een lezer van de „Daily News" heeft zich de moeite gegeven, den ouderdom van 7124 personen, wier overlyden hy in de couranten vond geadverteerd, op te teekenen. Hy bevond dat 2821 meer dan 70 jaren oud waren geworden. De gemiddelde leeftyd van deze langlevenden bedroog inderdaad 79.49 jaren. Het proces-Joniaux. Het ver hoor der beschuldigJe werd gistermorgen om 10 uren te Antwerpen hervat. Er was minder publiek dan den vorigen dag. De voorzitter liet de waarschuwing hooren, dat het ver boden was tooneelkykers te gebruiken;ieder, die zich aan die ongepastheid schuldig maakte, zou uit do zaal verwijderd worden. Mevrouw Joniaux zag er vermoei! uit, maar had al haar zolfbeheersching behouden. Het verhoor liep opnieuw over de bekrompen om standigheden, waarin mevrouw Joniaux de laatste jaren had verkeerd, en die volgens de beschuldiging haar gebracht hadden tot bet vergiftigen harer bloedverwanten, ten einde de verzekeringen, op hun leven gesloten, machtig te worden. Bij den dood van haar eersten man, Faber, stak het huisgezin diep in schulden. De voor zitter zegt dat hot belangrijk is te weten, of beschuldigde zich op een gegeven oogen- blik niet in zulk een wanhopigen toestand bevond dat er geen uitkomst was, en of dit oogenblik niet samenviel mot dat, waarop de misdaden, waarvan men haar beschuldigt, zyn voorgevallen. Beschuldigde, met vaste stem: „Ik hoop dat mfine verdedigers zullen bewyzen, dat ik nooit in dien toostand heb verkeerd." Daarop doed zich een incident voor. Een der verdedigers, mr. Graux, nam deel aan het debat en gaf beschuldigde aan, in welken zin zy had te antwoorden. De voorzitter zeide dadelijk: „Mevrouw Joniaux kent het doesier voldoende om uwen raad te kunnen ontberen." Ook den advocaat generaal, die een opmerking had gemaakt, werd verzocht niet in do rede te vallen. De voorzit tor leidde het verhoor met veel tact en heldorheid. Het trok do aandacht, dat hy haar nooit aansprak als „beschuldigde", maar altyd als „mevrouw Joniaux". Geruimen tyd liep bet verhoor over de ver houding van de beschuldigde tot hare schoon moeder, mevrouw Faber. Do heer Joniaux woonde toen bij het gezin Faber in; by be taalde 3000 fr. pension, Faber zelf had een traktement van 2500 fr. en do schoonmoeder gaf nog een jaailykscho bydrage, behalve de sommen, die do beschuldigde telkens var» haar leende. Toch was er altyd geldgebrek; liet gezir; leefde vor boven zyn stand. Vau 1S78 tot 1884 werd 1S9,000 fr. uilgegoven; alleen aan do modistes was mevrouw Joniaux meer dan 6000 fr. schuldig. Toen Faber stierf, was er 100,000 fr. schuld. Hy was voor 10,000 fr. verzekerd; dezo som werd besteed om schuldon af te doen. De beschuldigde leende links en rechts, aikwyls voor aanzien- ïyke bedragen, en bracht langzamerhand al hare kostbaarheden naar den lommord. Yolgens do beschuldiging was zy in Sep tember 1887, tydens haar verbluf te Spa, in den „Cerclo dos Etrangers" op valsch spel betrapt. Toen het verhoor hierover liep, ver loor do beschuldigde voor het eerst harezelf- boheersching; zij protesteerde heftig, noemde het scbandelyken laster, de uitvinding van een vrouw, die zich op haar wilde wreken. Yan alle beschuldigingen, riep zy uit, is dezo do hateliykste en het zwaarst te dragen. Zy beweerde 500 getuigen te kunnen aanvoeren om te bewyzen dat men haar valscbelyk beticht had, kaarten onder het tafelkleed te hebbeu gestopt. Yoorts verklaardo zy nooit iets aan de speeltafel te hebben gewonnen. Een ander belangryk punt, waarover hot verhoor daarna liep, was de beschuldiging dat zy in 1890 aan de grootmoeder van Lionel Ablay, eon neef van haar, die verdronken was, en haren broeder Charles naamlooze brieven zou hebben geschreven, om hun geld af te persen onder de bedreiging schandaal te verwekken over den dood van Lionel; in dio brieven werd 25,000 fr. gevraagd. De deskundigen hadden verklaard dat zy de brieven moest geschreven hebben. De be schuldigde ontkondo dit ten stelligste; toen do voorzitter opmerkte dat zy juist omstreeks dien tyd een grooten wissel te betalen had, antwoordde zy fier: „Best mogelyk, maar dat is geon reden om my zulk een laagheid te verwyten." Op verzoek van de verdedigers, die opmerk ten dat hunne cliënte zeer vermoeid was ge worden, werd de zitting om 4 uren opgehevon. In het Bohemer woud worden aaDstalton gemaakt voor volksvoorstellingen in de open lucht op zeer groote schaal. De stukken zullen worden opgevoerd door niet minder dan duizend personen en betrekking hebben op de Boheemsche geschiedenis. Reeds is een Boheomsch schryvor met de samen stelling van een stuk begonnen, dat betrekking heeft op voorvallen uit den tyd van Zizka. Te Lodz, in Rusland, heeft men tegenwoordig een verplaatsbaar hospitaal, dat vervaardigd is van „papier machó". Het is zeer gemakkeiyk uit elkander te nemen en kan dan op tweo wagens vervoerd worden. Het eigenaardige hospitaal heeft dubbele wanden, zoodat er in den winter, waaneer binnen gestookt wordt, altyd een luchtlaag tusschen de beide muren opgesloten blyft, waardoor de afkoeling binnen langzamer plaats heeft. Er is plaats voor 24 bedden in twee zalen, terwyl ook voor een badkamer, een woning voor den bewaker en een kamer voor een geneesheer is gozorgd. Het geheele ge bouwtje heeft 5000 roebel gekost. Zaterdag herdacht de scherp rechter Reindel, te Maagdenburg, zyn vijf-en- twintig-jarig dienstjubilé. Hy logde in 1869 een soort van examen af, kwam er door en werd beöedigd. Sedert 1874 tot heden heeft Reindel 108 ter dood veroordeelden onthoofd, 90 door mid del van do byi en IS met de guillotine, die in de Ryn provincie en in de provincie Hanno ver wordt gebruikt. Den 2den Februari 1893 had Reindel, die thans 70 jaar oud is, te In- sterburg een driedubbele, 13 April 1893 te Dortmund, 24 Mei 1S93 te Maagdenburg, 29 Juni 1893 te Elbing en 9 Mei 1894 to Glei- witz telkens eeno dubbele executie to ver richten. Zyne helpers by de terechtstellingen zyn: zyn oudste zoon "Wilhelm, die ook reeds als beul geëxamineerd en beèedigd is, zyn schoon zoon en zyn broeder. By de strafuitvoering heeft Reindel steeds eene zeer ernstige on waardige houding. Hy is een gezworen vijand van allo geestrijke dranken en gebruikt vóór eene terechtstelling onkel een kop koffie. Na zyne honderdste strafuitvoering bestond by Reindel reeds het plan om, met het oog op zijn hoogen leeftyd, zyn ambt neer te leggen, maar later is hy weer van gedachte veranderd. Eone ontploffing te Turijn. Terwyl de artillerio gisteren oefeningen hield in de oude citadel, ontplofte een granaat. Daardoor werden twee soldaten gedood en twee gewond. Een verschrikkelyke sneeuw storm heeft in den nacht van Zondag op Maandag in Schotland on Inverness gewoed. De wind ging enkele uren lang over tot een orkaan; de telegraafpalen werden omverge worpen en velerlei andere onheilen werden aangericht. Een telegram uit Dingwall meldt dat de sneeuwvlokken in de Hooglanden voortdurend dicht violen. Yan het noordon hebben geen treinen Dingwall kunnen be reiken en de vroegmail van Wick is op een afstand van twee mijlen van Dingwall inge sneeuwd. Ook bleven twee hulptreinen ver scheidene keeren in do sneeuw steken, voor zy den ingesneeuwden trein bereikten. In de nabyheid van Rogart is eveneens een trein blijven steken, een ander in de nabyheid van Fowlis en een derde by Helmsdale. De mail- trein van Inverness is ten zuiden van Dalcross blyven steken. Een telegram uit Elgin meldt dat do sneeuw storm in het Noorden opnieuw is opgestoken. Verscheidene tremen in de Hooglanden zyn weer ingesneeuwd en Elgin heeft geen com municatie meor met het westen. Uit Waterford (Ierland) wordt bericht dat de stad en het district geteisterd zijn door een zwaren storm, zooals in geen jaren daar gewoed heeft. Daarby is er veel sneeuw ge vallen en is er veel schade aan de eigendom men toegebracht. Tusschen Ajaccio en Bastia (op Corsica) is door de sneeuw het spoorwegverkeer ge heel opgehouden. Noord Italië en Zuid-Frankryk worden nog voortdurend door sneeuwstormen geteisterd. Huizen en menschen worden onder de lawineD bedolven en verpletterd. Het gehucht Lobacho is zoodanig ingesneeuwd, dat men de bewo ners heeft moeton verlossen door een pad te graven door de sneeuw, die soms meer dan 10 voet hoog lag. Te Orlu liggen nog ver scheidene huizen onder eene lawine begraven en men is bezig met pogingen om de bewo ners zoo mogelyk nog te redden. De wegen zyn onbegaanbaar. Levend begraven. Te Lepsheke (gouvernement Wilna) zyn eenige boeren in hechtenis genomen, die een paardedief gevat, hem aan een boom gebonden en ten bloede gegeeseld hadden; daarna begroeven de ellen delingen hem langzaam, niettegenstaande zyne tranen en zyne smeekingen. Te Wattrelos, by Roubaix, wordt een vier-en-tachtigjarige vrouw vervolgd wegens onbevoegde uitoefening der genees kunde; zy heeft nameiyk den dood veroor zaakt van een jongen man, wien zy een aftreksel van rood vingerhoedskruid had toe gediend ter genezing eener waterzuchtige zwelling. Men heeft op last der overheid zyn lijk opgegraven. Rochterlyke dwaling. Eon bur ger van het Zwitsersche kanton Solothurn werd in 1881 tot zeven jaren tuchthuisstraf veroordeeld, omdat hy zyn huis in brand ge stoken had. De man heeft zyne straf onder gaan en werd zes jaren geleden uit het tuchthuis ontslagen. Verleden zomer echter bekende een werk man, die in dat huis tydens den brand woonde, op zijn sterfbed, de brandstichter geweest te zyn en de onschuldig veroordeelde is nu in revisie door den strafrechter vry ge sproken. Om schadevergoeding te erlangen zal hy zich tot den burgerlyken rechter moe ten wenden. Een Russische dame, een kolo nelsvrouw, was in een waggon 2de klasse tusschen Dunaborg en Wilna ingeslapen e n vermiste by haar ontwaken 75,000 roebel en een groote waarde aan diamanten. Er was in de coupé alleen nog een net gekleed heer, die verdwenen was toen zy wakker werd. Hy schyr.t haar met een slaapmiddel bedwelmd te hebben. De diamanten zyn te Wilna op gespoord by een pandhuishouder, die er aan een onbekende 15,000 roebel op had voorge schoten. Het geld is echter sp orloxs ver dwenen met den dief, die vermoedeiyk naar Pruisen is gevlucht. In het zuiden van Illinois is een krankzinnigengesticht grotendeels afgebrand. Trots de zware vorst en sneeuw gelukte het alle 600 verpleegden, op één na, te redden. Op den Beneden -Weichsel zit het ys reeds vast. Het Fnsche Haff ligt dicht en wordt reeds door lichte rytuigen bereden. Burgerlijke Staiul yan Leiden, van 3 tot en met 9 Januari. BEVALLENG. Flanderhijn geb. Oudslioorn Z. G. v. Heijnin^en geb. Laterveer Z. J. v. d. Linden geb. Kromhout D. M. Breuker geb. Dreef Z. M. J. v. d. Heijden geb. Plu D. W. i' Leveling geb. Huis Z. J. W. Maartense geb. Teouwen Z. F. C. Doove geb. v. MilD. H. v. 8cboondei vvperd den Bezemer geb. Chaudron Z. J. -Siebert geb. Jaspersen Z. S. J. Hoope geb DeTir&aff D. E. v. Oyen geb. v. LisD. 8. Braggaar geb. v. d. Leek L>. Y. v. d. Zeeuw geb. v. Geytcnbeek D. M. H. Smit geb. Klein Z. K. Carton geb De Boer D. J. F. De Wit geb. v. Oosten D. M. Schenk geb. Schaddon- horst D. J. Wassenaar geb. Delfos Z. II. Tbonies geb. Niouwenhuizcn D. A. P. C. Grooten- dorst geb. Doornik Z. J. v. lterson geb. Kok Z. J. S. B. Griffioen geb. Slewe D. J. W. G. Zeegers geb. lloups Z. M. C. Brokaav geb. Andree Z. M. Otto geb. Koning Z. E. Pont geb. v d. Linden D. GEHUWD: J. F. Koene jm. en G.Goosenjd. C. J. Yan Steen jm. en C. M. Taverne jd. OVERLEDENM. Hartendorp geb. Bunnik Z. lovenl. P. C. Franke D. 10 d. A. Momberg geb. Tuuronhout D. levenl. H. Verhoeven geb. La Rooy D. levenl. D. De Ridder W. 82 j. D. Blansjaar Z. 2 j. S. S. Wetselaar D. 3 m. J. Keerewoer M. 45 j. W. Van den Borg M. 77 j. J. Denkers Z. 6 w. A. Renier M. 31 j. U. J. Riko D. 32 j. J. Kempe M. 32 j. E. llennik geb. Selier V. 70 j. M. H. C. Trel D. 11 w. 1. M. (Jrarna geb. Piekaar V. 61 j. P. Van der Nat Z. 24 j. A. W. Schilt Z. '6 w. - I. Wassenaar Z. 6 w. H. M. Catiu D. 10 d. Derde liederavond van Arnold Spoel en Gottfried Manu. Wij hebben gisteravond voor dit seizoen althans afscheid genomen van deze lieder avonden, en ook hier geldt in zyn volle kracht het „Scheiden thut weh" want over het algemeen genomen, verschaften deze avonden veel genot; dit doet niets af tot de opmer kingen, waartoe zoowel de reproductie als de ton gehoore gebrachte composition zeiven aanleiding hebben gegevenzulk eene grondige kennismaking met byna alle liederen-compo nisten van eenige betoekenis blyft interessant; do gloed, waarmede Spoel ze voordroeg, en de volmaaktheid, waarmede het accompagne ment door Mann werd vervuld, waren meer dan voldoende om die belangstelling warm te houden, ook al vielen weieens de com; position minder in onzen smaak. Wat mij in den zanger gisteravond weder by herhaling trof, is de kernachtige wyze, waarop hy ons doet begrypen wat hy Z9gt; op eene, men zou byna zeggen didactische wyze weet hij de beteekenis van iederen regel te souligneeren: Nu kwam dit weer zeer sprekend uit in „Nuages" byv., een zeer mooi lied van den overigens vry onbekenden Alexander Georges; van de onbekende of weinig bekende liederen, die wy dezen avond te hooren kregen, was dit m. i. het belang- rykste naast „Dio Musikantin" van Max Fiedler. Dit laatste deed vooral het talent van den accompagnateur goed naar voren komen; de begeleiding is zeer moeiiyk en bovendien had de heer Mann hier nog te transponeerenzelfs niet de geringste stoornis werd hierdoor ondervonden. Ofschoon op hot programma nog verschil lende belangrijke liederen voorkwamen, zijn daaronder toch geen, die eene afzonderiyke bespreking verdienenhetzij doordien zy, zooals „Ninon" van Tosti, „Ter lustechen Taveerne" van Mann, en niet het minst Schumann's „der arme Peter" te algemeen bekend zyn, hetzy doordien zy zich door geen byzondere kenmerken van andere meer of minder goede liederen onderscheiden. Wy eindigen dan ook onze beschouwingen over deze Lieder-avonden met de verklaring, dat het ons zeer veel genoegen zal doeD, indien het Spoel kan gelukken, voor den vol genden winter weer eonige programma's samen te stelleD, die evenveel belangstelling waard zyn als hetgeen wy in dit seizoen van hon mochten hooren. Mr. E. BUITENLAND. Frankrijk. De heer Henri Brisson, de candidaat der radicalen, is in de gisteren gehouden zitting der Kamer tot haren president herkozen. De Fransche regeering heeft de in België verschynende courant „le Conscrit" in Fankryk verboden. Dulteclilaud. De „Vorwërts" maakt wederom eene ver trouwelijke circulaire van den minister van binnenlandsche zaken, Yon Köller, openbaar, waarin de presidenten der verschillende dis tricten worden uitgenoodigd een bijzonder toezicht uit te oefenen op de gymnastiek verenigingen, die socialistische strekkingen toonen te hebben. De autoriteiten mogen niet aarzelen, den jongelieden het deelnemen aan vergaderingen van die verenigingen te verbieden. Buitendien moeten zü aan die ver- eenigingen het gebruik van de schoolgebouwen verbieden en gestrenge straffen toepasson op die onderwyzers, die aan socialisten gymnas- tiek-onderricht geven. De „Vorwarts" voegt er zeer brutaal by, dat alle vertrouwelyke circulaires, den socialisten betreffende, haar steeds zullen worden medegedeeld. Gisteren is de Ryksdag weer bijeenge komen. Aan de orde was de behandeling der „Umsturz-Vorlage." Do geheele zitting werd in beslag genomeij

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2