broekzak van den een of anderen straatbengel was verhuisd, zoodat de politie het voorwerp hoden niet meer kon vinden. Volgens de verklaring van een juffrouw zou oenige uren van te voren een man ter hoogte van het huis verdacht hebbon rond- geloopen. Het waarschijnlijkste zal echter wel zijn, dat men te doen heeft met een oudejaars avond-projectiel, dat is blijven liggen en nu eon paar dagen te laat sprong. Een treurig ongeval had Woens dagmiddag aan de Nieuwerbrug te Bodegrave plaats. Onder eenige met sneeuwballen spelende jongens werd er een zóó verwoed, dat hjj oen ander met een hooivork zóódanig aan het hoofd verwondde, dat de dood er op volgde. liet 3-jarig zoontje van den arbeider v. N., te Oude-Wetering, is in een onbewaakt oogenblik zóódanig van de zolder trap gevallen, dat de kleine een been brak, hetwelk door den naby wonenden geneeskun dige, den heer Kimme), moest worden gezet. Den 28sten Dec. j 1. heeft zich to Haarlem met oen bedrag van ƒ140 (1 bank biljet van ƒ60 en 2 van ƒ40) ten nadeele van den heer A. R., Alexanderstraat to Haar lem, uit de voeten gemaakt N. B22 jaren, huisknecht. Hy spreekt zeer rad en is in het bezit van een zwarten kunstknovel. Hy sprak lang te voren van zyn plan om als matroos dienst te nemen aan boord van een vaartuig, om zoodoende vryon overtocht te bekomen naar do Transvaal of naar Nederlandsch-Indiö. De commissaris van politie te Haarlem ver- zookt dringend syne opsporing, aanhouding en bericht. Namens den vador verzoekt do commissaris van politie te Schoveningen opsporing en bericht omtrent het verbiyfvan den 17 jarigen jongen Arie Bal. Hy vaart by een binnenschipper, K. Kroon genaamd, die gewoond heeft to Amsterdam, Lange Leidsche dwarsstraat 16. Sedert 14 dagen heeft deze jongeling niots van zich doen hooren. De Mecklenburgsche regeering vraagt do uitlevering van W. Stapelfeldt, postboambto te Hagenow, 21 jaren. Hy zwaait by het loepen opvallend met de armen, is by zyn optreden ©enigszins gemaakt. Hy wordt verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van 11,000 mark en is sedert 21 Dec. voortvluchtig. Op zijn aanhouding is 750 mark belooning gesteld. Delft is een voordeellge gemeente vpor de Brandassuranüe-Maatschappyen. Even min als in 1892 heeft er in 1894 oen uit slaande brand plaats gehad. Do dienstbode van den heer C. winkelier in parapluios, enz. op den Steenweg te Utrecht, werd gistermiddag door do politie goarresteerd. Zy wordt namelyk verdacht uit een gesloten kast, ten nadeele van haar meester, een vry groot bedrag aan zilvergeld to hebben ontvreemd. De omstandigheid, dat men het in de kast aanwezige geld van een kenteeken had voorzien, leidde tot de ont dekking van de daderes. Do A r n h. C t." maakt van de Zuid-Hollandsche dulnquaestie gebruik voor ueno kleine reclame ten behoeve van Arnhem. „Nog minder dan de heer Ryckevorsel zouden wy er voor durven instaan", zegt do Arnli. Crt.t „dat gebeuren zal wat hy waar- schynlyk acht, maar onwillekeurig moet toch by hen, die zich in Den Haag willen ves- tigon, nu de vraag ryzen, of zy wel voor zichtig doen? Arnhem, dat blykens de opge maakte berekeningen nu de goedkoopste stad is, voor zooveel de belastingen betreft, zou zich nu ook kunnen beroemen een der veiligsto to wezen, want dat het water der Noordzee aan dezo ztyde van de Grebbelinie zou komen, is niet wel aan te nemen. Dan hadden de Batavieren doze streek niet tot woonplaats uitgekozon." Op den spoorweg tuBschen Breda en Rozenaaal is by wachtpost 16 de spoor wegarbeiier J. Sannen door eene van Breda komende locomotief overreden en gedood. De ongolukkigo, die als een oppassend man bekend stond, laat oono vrouw en drie kinderen achter. Do bemanning van den in den storm van 22 en 23 Decembor vorongolukton loodskottor „Eoms No. 2" bestond uit le vol gende personen: J. Sleeboom, schipper; M. Visser, loods, T. Hakvoort, loods; J. Man- doma, loods; W. Vuursteen, loods; H. Freeze, loods; E. Bol, hulploods; G. De Boer, ma troos; J. Dj Vriis, matroos; J. Pias, matroos, on R. Astuling, matroos. Alloen de laatste was ongehuwd; do overigen laten na 10 weduwon met 42 kindeken. Het vischstoomschip „Amalio" bracht te Goestomünde 12 personen aan van het ver gane Zweodsche stoomschip „Gustav Till- borg", te Trolleborg thuisbehoorende, zynde 10 mannen en 2 vrouwen; 4 man zyn ver dronken en één is in de boot bovrortn. Zeer bozorgd is men aldaar over het uit blijven van 5 aldaar en te Bremerhaven thuis behoorende vischstoomseliepen, die van 17 tot 18 Dec. hun reis begonnen, den storm van 22 Dec. op zee doormaaktou en nog niet weer zyn binnengekomen. De namtn zyn „Lilly", „Hermann", „Eide", „Neck" on „Nereide". Aan boord dier 5 schepeu bevinden zich 61 personen, waarvan 30 gehuwd zyn. De hoop op het behoufton aankomen der schepen wordt dageiyks kleiner. Eenige dagen geloden dreef eene boot, die aan het visscbeisvaai tuig „Hermann" behoord had, op de kust van Jutland aan strand. Grafschennis te Os. Voor de rechtbank te 's Ilertogenbosch diende gisteren de gruweiyke zaak der grafschennis to Os, gepleegd kort na den moord op den wacht meester der marechaussee Hoekman aldaar. Als beklaagd daarvan stonden terecht Marinus Van Berkum, de zoogenaamde „baron", die thans vermoedelyk in Amerika vertoeft, en Johannes Gratianus, bijgenaamd Cis, De Bie, die te Leeuwarden de vijftien jaren gevan genisstraf ondergaat, waartoe by wegens medeplichtigheid aan den moord door het go- rechtshof te 's-Hertogenbosch is veroordeeld, en die voor deze gelegenheid was overgebracht. Verschillende gotulgen bevestigden het feit der gepleegde schennis, het blootgraven der doodkist, welker deksel in 't midden ©enigs zins ingedrukt was. De Bie ontkende schuldig te zyn aan dit misdryf, daat. hy dien avond niet uit was geweest. De substituut-offici9r van justitie, mr. J. E. J. M. Van der Kun, herinnerde aan don af- schuweiyken moord, don 26ston Maart ge pleegd op den braven en yverigen wacht meester Hoekman, en hoe do justitie, hoezeer zy terstond in goede richting haar onderzoek hadaangevangen, moeite had om aanvanke- lyk in doze zaak veel verder te komen. Den llden April was enkel do thans veroordeelde Antoon Van Berkum in voorloopigo hechtenis genomen. Met het doel om de justitie te doen geloovon, dat zy in verkeerde richting werkte, had den 16den door de party van wanorde te Os de grafschennis plaats en dit zoo gruwzame feit deed velen, die tot toen hadden gezwegen, den mond openen. Het onteeren van het graf van den door een lagen sluip moord gevallen Hoekman, het beleedigde gevoel van eerbied voor de dooden, dat elkeen koestert, bracht verdere onthullingen en op 17 April reeds was de justitie ver genoeg om dezen 2den beklaagde, een der veroor deelden, in hechtenis te nemen. Het O. M. betoogde verder dat uit de ver schillende getuigenverklaringen de schuld van de thans terochtstaande twee beklaagden vol komen wettig en overtuigend is gebleken en gaf tevens te kennen, dat hiermede nog volstrekt niet hel laatste woord in de zaak dezer graf schennis was gezegd, dat integendeel de jus titie diligent bleef en hy persooniyk een waakzaam oog er op bleef houden. Voor den lsten beklaagde, Marinus Van Borkum, van wien ook weer in dit proces is gebleken, dat hy niet alleen is de audor intellectual is, maar bovendien hem hot mededaderschap aan den moord moet aangerekend worden, eischte mr. Van der Kun, op grond van de artt. 10, 149 en 150 van 't "W, v. S., het maximum der straf, zijnde een jaar gevangenis, en voor den tweedon beklaagd?, J. G. Do Eio, vier maanden. Laatstgenoemde betuigde nogmaals zyn algeheele onschuld, zeide dat hy reeds onschul dig tot 15 jaren gevangenisstraf was veroor- deold en vroeg ten slotte of bij, alvorens weer naar de gevangenis te Leeuwarden te wor don teruggebracht, zijn vrouw en kinderen mocht zien. De president gaf te kennen, dat dit een zaak was, welke by den officier van justitie thuishoorde, doch niet hier in do rechtszaal. Uitspraak over acht dagon. De Bossche rechtbank deod vorder uitspraak in zake bovengenoeraden M. Van Berkum, bygenaamd „do baron," thans voortvluchtig, en veroordeelde bom ter zake van het uitlok ken van meineed, gepleegd door de gebr. Do Bie in de zaak van den moord op wacht meester Hoekman, tot eeno gevangenisstraf van 6 jaren, met ontzetting uit de rechten, bedoeld in art. 28 14 van het Wetboek van Str., voor den tyd van 10 jaar. In hetjaar 1874 word eene boer- dery met bouw- en weiland in de Friosche gemeente Achtkarspelen in het openbaar ver kocht voor ƒ8125. Dezelfde boerdery is nu by openbare veiling ingozet op 2075. Te Herten zyn het huis, de schuur met hooi, stroo, granen, akkergereedschappen, enz., de smidse en eene groote stal van den smid J. M. verbrand. Van het vee kwamen om 8 koeien, 6 varkens en een 20-tal kippen. Door ingelanden van het „Kerspel IJselham", onder Oldomarkt, is bosloten aan de huurders van hooi- en rietlanden 20 pet. van do pachtsom kwyt te schelden. To K e r k w y k heeft zekere H. V., die veeltyds met zijne huisgenooten in twist verkeerde, zyn 21 jarigen zoon met een mes, o. a. aan den hals en over den arm, vor- scbeidene diepe wonden toegebracht, welke hoogst gevaarlijk worden geacht. De dader is in verzekerde bewaring gebracht. Gistermorgen is to Groningen den verver J. H. P. A., wonende in do Kleine Butjesstraat, in do Cubasteeg door zekeren V., wonende ia do rolderstraat, met een knipmes de neus doorgesneden. De verwonde is aan 't hoofdbureau van politie door dr. Reyenga verbonden. Wegens moedwillige verwonding van vrouw B., wonende aan hot Zuiderdiep, aldaar, is gisteravond gearresteord de aldaar welbe kende vrouw Johanna Foekcn, die vrouw B. met een mes over 't gelaat had gesneden. Dr. Ranneft verleendo geneeskundige hulp. Do persoon, wien in de vorige week to Almeloo door een zandwagon de beonen werden afgereden, is onder hevige pynen aan de bekomen wonden in het zieken huis aldaar overleden. De man laat eene woduwe mot vier kinderen na. Do s t o o m t r a m w e g-m a a t s c h appy Den BoschHelmond heeft Woensdag door de groote hoeveelheid gevallen sneeuw haar dienst op do lyn Den Bosch—Helmond gedeeltelijk, en op do lyn Den BoschVucht—Voorburg geheel moeten staken. In de gemeente Den Bosch reed ook geen enkele paardentram. De postiljon van den postrit Best Oorschot is Dinsdag-avond op de thuis reis naar laatstgenoemde plaats, omstreeks 9 uur, door een 3 tal hem onbekende per sonen zóódanig met een stuk hout aan het hoofd getroffen, dat hy zich builen dienst en onder geneeskundige hulp moest stellen. Aan de marechaussees is het gelukt de daders op te sporen. De onlangs overleden ex-koning van Napels, Frans II, heeft het grootste ge deelte van zyn vermogen vermaakt aan zyn broeder, den hertog van Caerta. Den hertog is door een legaat de verplichting opgelegd, om aan de weduwe van den koning, gedurende haar leven, elk jaar ƒ360,000 uit te keeren. De Parysche „Soir" maakt nog melding van de gevechten, welke in de naby- heid van Cetema, in het gebied van den Boven Ubanghi (Congo-staat) zijn geleverd. Volgens de berichten, welke dit blad uit Mobraye ontvangt, werd de Franscbe sergeant Guelorget, die den daar gevestigden post com mandeerde, door de inboorlingen overvallen en vermoord. Tevens werden vyf inlandsche soldaten en een agent der Belgische regeering, die zich daar bevond, vermoord. Ook vertoefde daar een agent der Neder- landsche Handelmaatschappy, de heer Van Zuylen. Deze wist echter met twee inland sche soldaten te ontkomen en bracht het bericht van den overval te Mobraye. De Fransche troepen, onder bevel van luitenant Vermont, heroverden onmiddellijk het dorp, waarby honderd inboorlingen werden dood geschoten. Aldus luidt het bericht, dat door de „Soir" wordt medegedeeld. De Fransche minister van koloniën heeft echter nog geen tyding ontvangen, waardoor dez9 onverwachte aanval der inboorlingen in Fransch Congo wordt be vestigd. De Engelse lie bladen doelen uitvoerige byzonderheden mede over den brand in Edgware road. liet ontstaan van den brand werd het eerst opgemerkt door mad. Martin, eene Fransclio dame, die de benedenverdieping bewoonde. Deze brand is de noodlot tigste, die sinds Mei 1888 was voorgekomen toen in dezelfde straat een winkel verbrandde, waarby vyf menschen het leven verloren. Ofschoon de brandweer buitengewoon snel en met een groot materiaal ter plaatse was, konden de pakhuizen, waarin de brand ont stond, niet meer behouden worden, en kon zy de bewoners^ wien door het vuur de uitweg was afgesneden, niet redden. Toen het vuur gebluscht was, vond men vijf iyken, geheel verkoold en onherkenbaar. Er moesten nog meer slachtoffers onder de puinhoopen liggen, maai* die waren niet dadeiyk te bereiken, daar hot opruimen met groote omzichtigheid moest geschieden, ten einde het leven der brandweermannen niet in de waagschaal te stollen. Men vermoedt dat in het geheel acht per sonen by de ramp zyn omgekomen. De oor zaak van den brand is niet bekend. De eveneens in do vlammen omgekomen eigenares van de Woscbinriclving was eeno Frangaise en haar personeel bestond ook uit sluitend uit Fransche werksters en ten knecht In Groot-B ritanniü en elders be gonnen opnieuw de stormen op te stekon, die reeds groote schade hadden veroorzaakt. Tal van schipbreuken worden weer gemeld en vele menschen zyn omgekomen. De ergste ramp is wel het ten gronde gaan van de Ierscho stoomboot „Osseo" naby Holyhead, waarby zes en twintig menschen zyn omge komen; de «kustwachten zagen haar Zondag morgen op de rotsen slaan, daarna de masten breken en vallen, waardoor het vaartuig by het middenschip brak en verscheidene matro- zon op den voorsteven gedood werden. Her- haaldelyk sloegeh de golven de schepelingen, die zich aan allerlei uitsteeksels vastklemden, weg. Do reddingsboot naderde voorzichtig, maar toen de reddingslynen waren uitgebracht, was or geen man van de equipage meer levend; allen waren deels door do golven weggespoeld, deels door het neervallende want verpletterd. Aan de Schotsche kust vergirgen oen Noor- sche bark en een logger, waarvan echter het scheepsvolk met groote inspanning nog gered kon worden. Te Dover woeien in aanbouw z^nde huizen omver. Zondagmorgen kwamen geduchte sneeuw stormen opzetten, die in sommige districten van Engeland twee tot vier duim sneeuw brachten. In Zuid Durham vergezelden onweer en bliksem den sneeuwstorm. Te Bangor daarentegen lag de hagel drie voet hoog. I-i Schotland zyn vele treinen geheel inge sneeuwd. Do kracht van den wind ontwortelde verder overal hoornen en vernielde de telegraafdraden; in het telegraphisch verkeer naar liet strand is door de laatste vernieling aanmerkelyke vertraging gekomen. Op verscheidene plaatsen stond alle ver keer stil. In Castiüö is veel sneeuw gevallen en wordt het spoorwegverkeer met moeite onderhouden. Desangles, die voor eenige maan den op zoo slimme wyze de Parysche politie wist to foppen, is nu te Barcelona gevat. Hy was veroordeeld, omdat hij als verificateur der douane de expediteursfirma Flageollet Frères had geholpen by ontduikingen ten nadeele van do schatkist. In de gevangenis wist hy do autoriteiten te overtuigen dat hij belangryke onthullingen over de anarchisten te doemlhad en verschillende hunner schuil plaatsen kon aanwyzen, maar daarvoor was het noodig dat hy de politie er zelf bracht. Hij kreeg toen verlof om onder geleide van een geheim agent de gevangenis te verlaten, en van deze gelegenheid wist hy gebruik te maken om te ontsnappen. Het geval gaf stof tot lange artikelen in de Parysche pers; er werd beweerd dat men hem mot opzet had laten ontsnappen om hem als „mouchard" te gebruiken. De agent, die zich had laten verschalken, kreeg een maand gevangenisstraf, en zyn commissaris werd verplaatst. Er werd langen tyd naar den vluchteling gezocht, te Londen, Toulouse en overal waar de firma Flageollet filialen heeft. Eindelyk heeft men hem te Barcelona gevonden, en geheel berooid als by was, gaf Desangles zich gewillig 07er. De geruchten over nieuwe inhech tenisnemingen, welke Woensdag-avond te Parys liepen, zyn nog maar ten deelo be vestigd geworden. Zeker schijnt het te zyn, dat de instructie in zake het beheer van de Fransche Zuiderspoorwegmaatschappy reeds dadelyk justitie en politie da handen vol werk geeft; drie personen werden WoeDsdag genoemd als in verband met deze instructie gearresteerd. De Parysche bladen hebben nog onvolledige inlichtingensommige deelen mede, dat do bedoelde personen uitstedig zyn, andere, bijvoorbeeld de „Figaro", vermelden de in hechtenisneming van den gewezen directeur der Maatschappij, Felix Martin, en zeggen, dat het gerucht wil, dat de onder-directeur en een derde beambte Martin zullen volgen. Deze is ridder in het Legioen van Eer. De gewezen onderdirecteur Bobin is even eens gearresteerd. Het bevel tot inhechtenis neming vermeldt als reden valschheid in handelsgeschriften. Gisterochtend is nog ge vangengenomen de aannemer Andre. De vervanging van Martin en Bobin aan de ge noemde Maatschappy is nog slechts een paar weken oud. %y is het gevolg geweest van de weigering van Barthou, den minister van openbare werken, om met deze personen over eeue nieuwe overeenkomst tusschen den Staat on den Zuiderspoorweg te onderhandelen. De strafrechterlijke instructie tegen hen werd door Barthou aangekondigd, toen hy 22 Decem ber de nieuwe overeenkomst in de Kamer verdedigde. Martin is maire van Saint-Raphael en heeft als zoodanig zich zeer verdiensteiyk gemaakt. Een veertien dagen geleden werd hem daarvoor door den afgevaardigde Jourdan en den bisschop van Fréjus nog warme hulde gebracht. Yice-voorzitter van dezo Maatschappy was van haro oprichting in 1885 tot aan zyn dood in 1892 de baron De Reinacb. Verschil lende politieke personen, die met dezen baron in verbinding stonden, worden reeds door onkele bladen aangewezen als by dit schandaal in meerdere of mindere mate betrokken. Vreeselyke brand. Te Silver- lake (Oregon) waren op den avond vóór Kerstmis een aantal menschen byeen in oen lokaal, dat gewooniyk gebruikt werd voor berging van goederonterwyi zy feestvierden en dansten, viel de lamp omver en zette den vloer in brand. Oogenblikkelijk daarop snolden allen naar de deur en ontstond een schrikke- lyko paniek. Do uitgang was echtor betrek kelijk nauw, zoodat de menschen vóór den drempel bloven opgehoopt. Sommigen klommen toen naar de ramen en sprongen naar buiten. Alle overlevenden ontsnapten aan het gevaar langs dozen weg, maar zestien hunner be kwamen deerlijke wonden, waaraan vyf daarna overleden. Toen men na den brand do puinhoopen doorzocht, vond men veertig verkoolde iyken. Een Patriarch heengegaan -Op de plaats Groendraai, naby Adelaide (Trans vaal), is in het begin der vorige maand gestorven de heer Willem Petrus Engelbrecht, in den ouderdom van 91 jaren. Zyn talryk kroost en nakroost, do eer, door allen hem, zegt „Do Volksstom", betoond, zyn ondervindingen van de KafTeroorlogen en kennis van de geschiedenis van dat deel der Kolonie, die hy dan ook placht te vertellen op interessante wyze, gaven hem voorwaar recht op den naam van pa triarch. Z(jn kroost on nakroost bestaat uit 13 zoons en 3 dochters, 86 kleinkinderen, 67 achterkleinkinderen en 9 achter-achterklein kinderen, te zamen 205. Geen nood, dat met zulko voorbeelden, die volstrekt geen uitzon dering zyn, het Hollandsch-Afrikaanscae ras zal uitsterven, voegt het blad er aan toe. Het Instituut Pasteur beschikt thans over 130 a 150 paarden tot bereiding van het geneesserum tegen diphtheritis. Vol gens dr. Roux is dit aantal voldoende om geheel Frankryk van serum te voorzien. De kosten van het onderhoud dezer paarden en nog andere noodzakelyke uitgaven zyn te zamen 180,000 franken. Daarvan gaf de Staat 80,000 franken bydragen voor de gratis-ver- strekking van serum aan inrichtingen van liefdadigheid en ziekenhuizen. De rest zal govonden worden uit den verkoop van het serum en misschien ook uit bydragen van provinciën en steden. De kosten van éón paard komen op 1000 franken, allo onkosten daaronder begrepen. Een Italiaanscho heer en dame, die in vier dagen tyis 260,000 lire aan de speelbank te Monte-Carlo hadden verloreD, hebben zich in de speelzaal ten aanschouw© van een talryk publiek doodgeschoten. De indruk, dien deze dubbele zelfmoord maakte, was zóó groot, dat de Rpeelzalen den volgen den avond geheel verlaten waren. Het Italiaanscho blad, waaraan bovenstaande is ontleend, noemt het een schande, dat dezo speelhel niet gesloten wordt. Een internatio naal optreden is hier dringend noodig. Iedere mogendheid, die het tractaat van Weenen heeft medeonderteekend, waarby do betrekke- lyke zelfstandigheid van het vorstendom Monaco werd gewaarborgd, heeft het recht daartoe het initiatief te nemen. Dezer dagen werd gemeld dat de Londensche actrice Kitty Tyrrel by de opvoering van „Dick Wbittington" plotseling dood neerviel op hot tooneel. Hot blykt nu, dat de dood veroorzaakt is door het te nauw rygen van het korset. Naby de rots van Gibraltar heeft Zaterdag een aanvaring plaats gehad tusschen de Britsche stoomboot „Yoxford" en de Fran sche bark „-Mane Louise". Het laatste vaar tuig-zonk-en vyf man verdronken. To Boubaix vond een brieven- besteller in een woning drie mannen en éón vrouw door bylslagen vermoord. Een vyfde, dien men voor den moordenaar houdt, had zich opgehangen. Men meldt thans dat het zoo goed als zeker is, dat de kolenstoomboot „Napoli" van Hamburg en de vischstoomboot „Nord- see" van Altona met man en muis in den laatsten storm zyn gebleven. Ongeveer vyf en twintig man zouden dan omgekomen zyn. Gevaarlijke middelen.-Te Bir mingham is een zeventienjarig meisje over leden, ten gevolge van het drinken van azyn en andere middelen, om mager en bleek te worden; de onmiddellijke oorzaak vac haren dood was een verzwering in de maag. De moord 4c Schagen. By de dagvaarding, die namens den officier van justitie aan Nicolaas Boes, oud 18 jaren, in do gevangenis is beteekend, wordt deze beklaagd van het navolgende: A. Tusschen 16 en 1H Maart 1894 te Schagen uit een gesloten kast in de woning van mr. H. L. Asser te hebben weggenomen een zil veren remontoir-horloge, aan gemolden he;r toebehoorende, na zich in die woning toegang te hebben'verschaft door een glasruit van het raam in de gang der eerste verdieping van die woning te verbryzelen, zyn hand door die opening te steken, de tot sluiting dienende pen aan de binnenzyde uit het raam te trekken, dit raam op te schuiven en daardoor in die woning to klimmen en het horloge binnen zyn bereik te hebben gebracht, door de sluiting dier kast met behulp van een beitel geweld dadig te verbreken. B. In den nacht van 11 op 12 Aug. 1894 te Schagen in de woning van Jansje Stoel, weduwe van Gerrit Beute, I. Na te voren het plan beraamd te hebben om na te melden vrouwen van het leven te berooven, opzettelyk en wel met het oogmerk, om bedoelde vrouwen te dooden. a. met een byl gemelde Jansje Stoel met zoodanig geweld op het hoofd te hebben ge slagen, dat daardoor de schedel op onder scheidene plaatsen is gekloofd, de schedelbe- kleedselen zyn vernield en de hersenen voor een groot deel zyn vernietigd en daarop met een mos don hals dier vrouw tot op den zevenden halswervel te hebben opengesneden, welke gewelddadigheden ten gevolge hadden, dat bedoelde vrouw in denzelfden nacht ter zake van ver'oryzeling van den schedel en vernietiging van hersenzelfstandigheid, gjpaard mot sterk bloedverlies, is overleden b. met een mes de groote slag ado en ter weerszyden van den bals van de bij gemelde weduwe destyds inwonende Antje Beyers te hebben doorgesneden, ten gevolge waarvan dat moisje zeer spoedig daarop door algeheele verbloeding is gestorven; II. met het oogmerk om zich na te mi ld en goederen, hetzy aan Jansje Stoel hetzy aan Antje Beyers, althans niet aan hem, doch aan een ander toebehoorende, wederrechteiyk toe te eigenen, te hebben weggenomen de navolgende voorwerpen. (Hier volgt een lyst van gouden en zilveren voorwerpen en munti stukken) III. na voormelde vrouwen met petroleum te hebben begoten, opzettelyk de daardoor met petroleum gedrenkte kleedingstukken, waarmede die vrouwen waren gekleed, als mede eenig beddegoed in brand te hebben gestoken, ten gevolge waarvan die kl;eding en het beddegoed in brand geraakten en er gemeen gevaar voor de in die woning en in de belendende perceelen dier woning aan wezige goederen, alsmede levensgevaar voor de personen in die belendende perceelen aan wezig to duchten was. 62 getuigen zyn in deze zaak gedagvaard. BUITENLAND. Frankryk. Do Fransche regeering ontving gisteren uit Madagascar een telegram van den heer Le Myre de Viller3, waarin het antwoord wordt medegedeeld, dat de eerste minister van de koningin der Hova's heeft gegeven op het ultimatum, hem door den Franschen ge machtigde gesteld. De minister protesteert tegen de bezetting van Tamatave door de Franschen en acht daardoor het tractaat geschonden, dat tus schen Frankryk en Madagascar is gesloten De minister stelt de Fransche regeering aan sprakelijk voor de nadeelige gevolgen, welke de vredebreuk kan hebben voor do Franschen en andere vreemdelingen, die op het eiland zyn gevestigd. Ten slotte handhaafde dc minister den oorspronkelyken eisch der koningin, dat de Fransche regeering haar ultimatum zal inlichten. „Na de ontvangst van dit antwoord"

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2