Bears van Amsterdam. Nu evenwel begonnen zy onverwachts aan de fabrieken „De Haan", „De Leeuw" en aan dio van do wed. De Jonge weer te staken. De directeuren der twee eerste fabrieken had den echter spoedig hunne maatregelen geno inen en konden binnen korten tyd over vol doend ander personeel beschikken uit andere plaatson der provincie en zelfs uit Zwolle, zoodat de fabrieken 's nachts en overdag met voltallige ploegen konden arbeiden. Aan de fabriek „De Leeuw" werkten enkele gezellen, die niot hadden gestaakt, en anders nieuwelingen, doch meestal Amsterdammers. De fabriek van Do Jonge kan eveneens steeds over meer nieuw personeel beschikken. Geen der drie fabrieken is van plan een der gezellen, die staakten, weder in dienst te nomen. liet toch reeds zoo groot aantal wer- koloozen te Amsterdam, is dus wederom met velen vermeerderd. Den comité te Brussel heeft liet plan gevormd, aldaar van Mei tot October 1S95 oen „Veniso h Bruxelles" op te richten dat eon getrouwe afbeelding zal zijn van de schoone lagunenstad. De oppervlakte van dit "Venetié zal zijn 45,000 M2. Men zal Italianen uit de stad aan de Adriatische Zee laten komen, om hare nabootsing te Brussel te be volken. Deze bewoners zullen hunne snuiste ryen te koop aanbieden, hunne wijnen rond dienen, hunne spelen vertoonen, 'ounne zangen zingen en hunne ranke vaartuigen verhuren voor gondeltochtjes langs de talrijke kanalen, die zullen worden aangelegd. KortomVenetié te Brussel. Uit Iiome wordt bericht dat uit de bibliotheek van het Vaticaan 41 miniaturen uit db elfde eeuw gestolen zijn. De vermoe delijke dief, een zekere Sarni, uit Palermo, bevindt zich in verzekerde bewaring. Men was Woensdagnacht bezig oenige waggons met reizigers, die van Brad ford kwamen, aan den trein van Leeds vast te maken, toen eensklaps de trein naar Cleckheaton, die te 11 u. 10 m. van Brad ford vertrekt, in volle vaart kwam aanstuiven. De locomotief trof den buffer van het laatste rijtuig van den stilstaanden trein met zulk geweld, dat verscheidene rijtuigen in elkander schoven. Gelukkig was er niet veel volk in die rijtuigen, maar toch werden 16 personen erg gekwetst. Het laatste rijtuig was voel minder beschadigd dan het eerste. De locomo tief van den Cleckheaton trein was erg be sehadigd. Te Odessa is eene gebeele com- pagnie soldaten gestraft wegens vergrijp tegen de tucht. De compagnie had don bevelhebber gehoorzaamheid geweigerd, omdat zij no= niet betaald waren. 53 man zijn bij straf batal jons ingelijfd, 28 tot vestingstraf veroordeeld 2 vrijgesproken. Do commandant, die zijne boeken betreffende de betaling der soldaten vervalscht had, zal voor den krijgsraad verschijnen. Den 7den Januari zal te Ant werpen de behandeling aanvangen van het proces tegen mevrouw Joniaux, beschuldigd wegens vergiftiging harer bloedverwanten. Er zijn 100 getuigen gedagvaard, waarvan 60 uit Antwerpen. De overige getuigen komen uit Brussel en Parijs. In geheel Engeland hebben ge durende de laatste dagen sneeuwstormen go woed, w.iardoor, vooral aan de kusten, weer groote schade is veroorzaakt. De sneeuw storm is gevolgd door strenge vorst. Men verwacht te Londen, dat deze koude zal aanhouden. Ook in het zuiden van Frankrijk en het noorden van Spanje heerschten hevige stormen, vergozeld van zwaren sneeuwval. Op verschil lende plaatsen is do telegraphische gemeen schap verbroken. In de provincie Castiliëkon het spoorwegverkeer slechts met de grootste moeite worden onderhouden. Uit Pernis wordt gemeld: De laatste sloep, welke nog van den storm op 22 December in zee was, en waarover men niet weinig in ongerustheid verkeerde, is tbans ook binnen. Do vloot is er hier vrij goed afgekomenalleen kregen vele sloepen stormschade. Onlangs werd uit Montevideo gemeld, dat de regeoringstroepen in Rio Grande het militaire hospitaal te San Gabriel met een honderdtal zieken verbrand balden. Er werd toen reeds bijgevoegd, dat het bericht al te ongelooflijk klonk, en thans maakt de Brazi liaanscho gezant te Londen op gezag zijner regeenng bekend, dat het louter een verzinsel is. De Engelsche bladen hebbon het spoorwegongeluk bij Chelfor.l vormeld als het „gebruikelijke" Kerstmisongeluk. Inderdaad is het in 't oog loopend, dat juist om Kersttijd zoo herhaaldelijk spoorwegramp, n in Engeland plaats hebben; dit verschijnsel moet worden toegeschreven aan het enorm drukke verkeer in dien tijd. Twintig jaren geledon stortte op Kerstavond bij Sbipton een sneltrein van den spoorwegdyk34 personen werden daarbij ge dood en 70 gewond. Het groote ongeluk op do Tay-brug, waarbij 74 menschen omkwamen, gebeurde op 29 December 1879. Zeven jaar geleden had op Kerstfeest bij Slough een bot sing plaats, die aan 12 personen het leven kostte. Drie jaar geleden derailleerde op Kerst mis by Barnby een treindaarby gingen 3 menschenlevens verloren. Ook in 1876 en 1877 hadden op Kerstmis ongelukken plaats, die echter minder ernstig waren. Te Silvorlake, in Oregon, is by een feestviering op Kerstdag een lamp ge sprongen in een lokaal, waar een groot aantal menschen byeen waren. By den brand, die ton gevolge daarvan ontstond, verloren 41 per sonen het leven, terwyi 16 werden gewond. In Florida, bekend door zp heeriyk zacht klimaat, zwaait de wintervorst thans zyn schepter. Op vele plaatsen is het water met een dikke laag ys bedekt; sedert 1835 heeft men er niet zulk een koude be leefd. De schade, door do vorst op de plan tages aangericht, wordt op meer dan drie millioen dollars geschat. Te Albany, in den staat Nieuw- York, is het Delavan House, oen bekend hotel, in de asch gelegd. Vyf kellners en vier vrouweiyke bedienden zyn in de vlammen om gekomen of bij het springen uit de vensters te pletter gevallen. De schade bedraagt een half millioen dollars. De kleermaker Hermann Zeitung, die in een koffer van Weenen naar Parys reisde, is overtroffen. Een zyner landgenooten heeft dezelfde reis gemaakt op even goed- koope, maar minder ongemakkelijke manier. Dit jongmensch, Von Zoël genaamd, had zich te "Weenen in een goederenwagen verborgen en kwam aldus onopgemerkt te Keulen aan. Daar verstopte hy zich onder de banken in een compartiment eerste klasse van den snol- trein, die hem te Pary3 bracht, zonder dat oen der reizigers hem had gezien. By aan komst te Parijs sliep hy gerust, maar door zyn snorken werd by ontdekt. Wanneer de koningin van Enge land te Osborne op het eiland Wight verblyf houdt, dan is byna het eerste wat zy doet, in haar door een muilezel getrokken wagentje naar haren particulieren tuin te ryden. Daar vindt zy allerlei kostelijke herinneringen van vroeger door haar beleefde dagen. In den tuin staan de boomen, die tydens het ieven van den prins gemaal door de gasten van het koninklijke echtpaar daar zyn geplant. Daar zyn ook de ceders, die de prins van "Wales uit Palestina heeft meegebracht, en de boo men, waarvoor ieder bruidegom en iedere bruid van het koninkiyko huis de stekken hoeft geplant. Ook de kleine tuinljes, die de kin deren der koningin, toen zy nog jong waren, hebben aangelegd, bevinden zich hier, allen nog in hun oorspronkelyken toestand onder houden. Overtroefd. „Myn grootvader stierf 94 jaren oud." „En myne grootmoe der was 103 jaren, toen zy stierf." „Dat beteekent niets. Ik heb bloedverwanten, die nog heelemaal niet dood zijn." Burgerlijke Stand van Leiden, van 27 Dec. tot en met 2 JaD. BEVALLEN: A. Groen geb. Kloots Z. M. Mieremet geb. Elkorbout Z. M. J. Langebeek geb. Moene Z. J. v. d. Kaay geb v. Hees D. U. M Slogtenhorst geb. Devileo L. Nicuwen- burg geb, Popp Z. 8. 11. M. Staffelt geb. Nour- denneer Z. J. v. Rosso geb. Don Jloed D. C. W. F. Oostveen geb. Hakkenberg Z. M. Susan geb. De Vroede D. IC. G ijzen ij geb. Dreef D. M. M. v. Essen geb. Spieienbnrg Z. C. Ligfvoet geb. Frankhuizen Z, H. C Oatin geb Bernard D. A. Meyer geb. Topsvooit Z. M. Peter geb. v. d. Linden Z. jVl A. Wester- veld geb. tëloots Z. M. G. W. Nozcman geb. Taverne Z. H. Do Ru geb. v. d. Zeeuw D, G. Pardon geb. v. d. Zwart Z. A. Langezaal geb. Kriek Z. J. Miog geb. v. Gelderen Z. A v. d. Linden geb. Boy II. E. J. v. Vliet geb. Teske D. W. 13. C. Schnabel geb. v. Leeuwen D. A. De Wilde geb. Los Z. J.M. Lookenbach geb. Arnoldus Z. (J. Horsman geb. v. d. Meel Z. G. Sibbes geb. v. Thiel D. G. E Fayior geb. v. d. Linden D. C. G. Riimke geb. Kips Z. H. Neuteboom gob. Dreef Z. A Smits geb. Zwang D. N. Taats gob. v. d. Steen D P. M. v. Gnlik geb. Blankenbijl D. GEHUWD: J. J. Van der Vlistjm.en C. Voorbij jd. II. Brugman jm. en M. F. Trouwec jd. T. Ouwerkerlc jm. en M. M. Onderwater 'jd, H, Leemans jm. gd H. P. Van den Berg jd. J. P. Kooreman jm. en J. W. Engels jd. OVERLEDEN: G. Audeweg geb. Van Zwieten de Blom V. 54 j. H. J. Drinhuizcn Z. 78 j. P. H. Neuteboom D. 15 m. C. P. Brouwer D. 16 m. A. J. Magielse D. 43 j. D. Ifamet Z. 63 j. W. Bodijn Z. 68 j. M. A. Oudshoorn geb. Van Krevelen V. 36 j. J. Do Geus M 79 j. C. J. v. d. Linden Z. 7 m. S. C. Amptmeijer geb. Hirseb V. 55 j. C. Van Rijsscl Z. 15 j. S. Serdijn geb. Brugman W. 71 j. J G. Martijn M. 52 j. B. P. Kramer Z. 5 m. W. Bourgeois Z. 12 w. J. Van der Linden Z. Gj. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: J. Vervoet en W. Mostert. Gehuwd: W. H. Hoefman en M. De Lee. Bevallen: C. Postma geb. Stoffijn D. B. H. Van Wieringen geb. Berrcvoets Z. J.C. De Graaf geb. Poorters D. M. Weber gob. Boon D. M. De Kwaasteniet geb. v. d. Spruit Z. T. Burgers geb. Vermeulen D. M. Versteeg geb Scheurwater Z. S. Meesters geb. Den Boer Z. I. Vellekoop geb- Oosterorn Z. M. Van der Sar geb. Vellekoop D. G. Pronk geb. Com missaris Z. C- Verwor geb. v. d. Vaart Z. N. Silvis geb. Wiedijk D. A. Vreeken geb, Verbeek D. J. Schoonrok geb. Kaalander D. Overleden: G. S. Zijmans 19 j. J. A. Nieuwenhuizen 21 md. N. Snood ijk—Van Stelle 48 j. D. Van Bekkum lj. C. A Nijs 17 m. Levenloos geboren een kind van G. Wilderom en M. Verweij. WEERBERICHT. Kon. Ned. Meteor. Instituut. Woensdag 2 -Januari, vm. 8 uren. PLAATSEN. Baro meter stand inmM 700 Wiüd- Toestand van de lucht. Temp W o* er 5' 1 m *0 b- Delfzyl 59.5 z. 1 betrokk. 27 Groningen 59.2 zzo. 3 2fi Helder 58.8 z. 2 zw. bew. 33 Amsterdam 59.7 zzw. 2 sneeuw. 33 Utrecht 60.6 zw. 2 betrokk. 3(1 Vlissingen.. 60.9 wzw 4 35 Maastricht. 62.9 ZY7. 1 mist. 30 Ma rktberl o h ten* BodegraYG, 31 Dec. Aangevoerd 40 wagens Kaas, 1992 stukB, wegende 7920 KG. Prgs 1ste soort Gondsche f 22.— a zwaardere 2de soort f 18.— a /19.50; hieronder wagens Derbykaae, prijs 1ste Boort f—.— a f2deeoort/ &f— 7 wagens Edammer Kaas, prga lste soort f 28.— a f—.—, 2de eoort 19.— a f 21.—, commissie wagens Leidsohe Kaas: het eohip- pond. Handel matig. BUITENLAND. Frankrijk. Het hooger bsroap, door den Franschen kapitein Dreyfus ingesteld tegen het vonnis van den krygsraad, is door het hoogste militaire gerechtshof verworpen. Derhalve zal Dreyfus nu van den militairen rang vervallen verklaard en naar Nieuw Caledonië gezonden worden. Volgens de „Gaulois" heeft ueFransche minister van corlo/, generaal Mercier, het verzoek van eenige journalisten om het expeditie corps naar Madagascar te mogen vergezellen, van de hand gewezen. Als grond voor dezo weigering werd opgegeven, dat de minister niet voor de veiligheid der verslag gevers kori instaan. Den Sisten Dec. begaven zich weer velen uit Parijs naar Ville ó'Avray, ton einde, overeenkomstig de gewoonte, kransen te leg gen op het graf van Gambotta. De Franscbe patriot overleed daar den Sisten Dec. 1882. DuitseïftlautiL De Pruisische Landdag is tegen 15 Jan. weer byeengeroepen. "Wanneer de Duitsche Ryksdag weer zal byeenkomen, is nog niet vastgesteld. In de eerste plaats zal de Rijksdag dan de socialistenwet moeten behandelen. De „Nord- deutsche Allgemeine Zeitung" bespreekt deze zaak en verklaait dat de regeering er niet aan denkt om den Ryksdag to ontbinden, indien er geen meerderheid voor deze wet mocht worden gevonden. Mocht het ontwerp worden verworpen, dan zal de regeering daarin berusten. Voordat de Ryksdag weer byeenkomt, zal de rijkskanselier, prins Hohenlohe Schillings- fiirst, prins Von Bismarck te Friedrichsruho een bezoek brengen. Italië. Het huwelykscontract tusschen Crispi's dochter Giuseppina en prins Bonanno di Linguaglossa is te Napels geteekena; de vol trekking van het huwolyk zal 12 Januari plaats hebben. Da bruid ontving van de collega's haars vaders een parure in briljanten ter waarde van 16,000 lire. Aan Cavalotti is by zyne aankomst te Milaan, waar by den Oudejaarsavond wilde vieren, oene onverwachte ovatie gebracht. Duizenden wachtten hem aan het station op en ontvingen hem met de kreten „Leve Cavalotti, de verdediger der moraliteit. Weg met Crispi; weg met de dieven." Cavalotti werd in triumf naar zyn huis geleid en moest zich aan het venster den volke vertoonen. Voor deze hulde zijnen dank betuigende, zeide hy o. a.„Ik hoop dat Italië, dat uit zoo menigen stryd als overwinnaar te voorschyn is getreden, ook in dezei} de eer hoog zal weten to houden." Do broeder van den kinderloos gestorven ex koning van Napels, dé graaf van Caserta, is reeds tot zyn opvolger geproclameerd door de „Difesa", een to Napels verschynend Bour- bonsch-gezind blad. De Italiaansche regeering schijnt het niet de moeite waard te achten, van de proclamatie van een koning in pariibus notitie te nemen. Sul garjje. In Bulgarye hoopt men dat de nieuwe czaar zich verzoenlijk zal toonen. Do pogingen tot toenadering na Stamboeloffs val mis lukten. Alexander III was onverzoenlyk en bleef by zyn eiscb, dat de vorst zich aan eene nieuwe verkiezing zou onderwerpen. Desniettemin gaf de vorst de hoop niet on en toen Alexander III was gestorven, haastte hy zich zyn hulde aan te bieden aan Nicolaas II. Diens kort antwoord „ik dank u" werd te Sofia als een gunstig teeken beschouwd 6n 's vorsten familie begon dadelyk haren invloed te St.-Petersburg te laten gelden. Slagen deze pogingen, dan zal vorst Ferdi nand de volooening smaken, door de Euro- peesche mogendheden te worden erkend. Cliïua on «Japan. De leening van 11 millioen taels, welke de „Hongkong and Shanghai Banking Corpo ration" voor de Chineesche regeering heeft bezorgd, is to Londen geheel volteekend. De rente bedraagt 7 pet. en het kapitaal is van het zelfde tot het twintigste jaar na de opname der leening terug betaalbaar. Naar de „Peking and Tientsin Times" meldt is deze leening de eerste waarby de centraio regeering in Peking rechtstreeks met de Bank heeft onderhandeld, zoodat de geheele som in de koizeriyko schatkist zal vloeien. Vroeger ging het geld eerst door de handen van een onderkoning en een aantal provinciale mandarynen, in wier zakken natuuriyk een goed deel terechtkwam. De nu ingeslagen weg is dus veel voor- deeliger, en het zou verstandig zyn als die ook verder werd gevolgd by het flnantiëel beheer van China. Als eenmaal een begin ge maakt was met de financiën, zouden zeker de hervormingen in leger en vloot niet uitbiy ven, meent het blad. Omtrent het gevecht van Chineezen en Japanners van den löden December valt nog to melden dat de Japanners 450 dooden en gewonden hadden, de Chineezen 900. Ook ver loren de Chineezen eenige stukken geschut. Sneeuw maakte achtervolging onraogelyk. Telegrammen, Ook werd aangenomen het wetsontwerp, strekkende om de handelsovereenkomsten met Engeland, Duitschland, Frankrijk, Italië, Oostenryk, Rusland en Bolgië, op den grondslag van een invoerrecht van lO'/a pet., tot 1S97 te verlengen. LONDEN, 1 Januari. De regeering van Japan heeft in den laatsten tyd een sterk zelfte wustzyn getoond en het wordt dagelyks sterker- Ook tegenover de Vereenigde Staten laat zy het gelden. De Chineesche regeering had aan president Cleveland verzocht, haar een be kwaam staatsman te zenden, om haar bij do onderhandelingen met Japan te ondorsteunen. De president benoemde den gewezen minister van buitenlandsche zaken, Foster. Nu ver klaart Japan officiéél, dat het den Ameri- kaanschen staatsman alleen als particulier persoon kan beschouwen en daarin heeft het volkomen gelyk. Het is nu gebleken, dat in h&t laatste ge vecht by Koeng "VVasa de Chineezen drie malen een aanval der Japanners hebben afge slagen en eerst by den vierden slaagde generaal Katsoera er in, de Chineesche versterkingen te nemen. Da Chineezen hadden 11 stukken geschut en verscheidene gatling-kanonnen, die zij uitstekend behandelden. In Mandschoerye worden de Japansche sol daten met open armen ontvangen. Waar zy zyn, wordt geregeld markt gehouden, hetgeen hun don inkoop van levensmiddelen, fourage on andere behoeften gemakkelijk maakt. Daaren tegen vlucht de bevolking, waar de slecht betaalde, uitgehongerde, tuchtelooze Chinee zen zich vertoonen. SOFIA, 31 December. De Bulgaarsche Kamer heeft de begrooting goedgekeurd en tevens het accynsrecht op zout en andere gebruiks artikelen van buitenlandsche herkomst aan genomen. EEIDEX, 2 Januari. Op do prysvraag: „Het ontwerpon van de twee gevels van een hoekhuis", uitge schreven door de afdeelingLeiüen en Omstreken van de Maatschappy tot bevordering der Bouw kunst, zyn drie antwoorden ingekomen onder de motto's: N. in cirkel (geteekend), XIXde eeuw, en D. Zy worden ter bed'ordeeling in handen gesteld van de afdeeling Haarlem. Gistermorgen, toon het nog donker was, kwam V. Van U. met melk, in bussen op een wagen, de Zyi langs en bewoog zich in de richting van Leiden. Hem ontmoetten drie personen, eenigszins vermomd, die hem om melk vroegen, aan welk verzoek Van U. als ondergeschikte niet kon voldoen. Twee der mannen grepen Van U. nu vast en sleurden hem over den grond, terwyl de derde een emmer, dien het drietal by zich had, met melk vulde en de overige melk over den weg schonk. Tevens vermiste Van U., toen de roovers zich verwijderd hadden, een bedrag van zeventig cents. Hoewel Van U. onmiddellyk de Rijks- en de gemeente politie van Leiderdorp van het gebeurde in kennis stelde en meende de aanranders herkend te hebben, zyn dezen tot heden nog niet gevonden. De buitengewone afgezant van czaar Nicolaas, de generaal Prins Dolgorouky, is te 's Gravenhage aangekomen ten huize van den Russischen gezant, die daarvan hedenochtend mededeoling heeft gedaan aan don minister van buitenlandsche z.iken. De audiëntie by H. M., ter bekendmaking van de troonsbestyging door zyn souverein, zal nog deze week plaats hebben. Gedurende zyn verblyf daar ter stede is een rijtuig van het Hof ter beschikking ge steld van den vertegenwoordiger van don keizer aller Russen. Nader meldt men ons dat H. M. de Koningin- Regentes morgen den buitengewonen afgezant zal ontvangen. By dezo gelegenheid zal er een diner ten Hove ter eere van de missie plaats hebben. Uit Rotterdam wordt aan het aU. D." gemeld De bakkersgezellen alhier zyn weder ver gaderd geweest, nadat de patroons in eene door hen gehouden vergadering besloten had den, de circulaire, waarin de gezellen hunne eischen hadden gesteld, ter zyde te leggen, omdat zy meester wilden blyven in hun huis. Deze nieuwe byeenkomst dor gezellen heeft tot geen resultaat geleid, omdat men betover den weg, dien men had in te slaan om tot bevrediging der eischen te komen, niet eens kon worden. Na de vroeger opgedane ervaringen zyn de meesten niet gezind om tot oene werkstaking over te gaan, en de hier over het algemeen in het bakkersvak bestaande toestanden zouden zulk een uitersten maatregel ook niet recht vaardigen. Vermoedelyk zal de beweging, door enkelen op het voorbeeld van Amsterdam op touw gezet en door invloeden uit Arasterdam aangezet, hier met een sisser afloopen. Het voormalige lid van de Tweede Kamer voor Enschedee, de heer Geertsoma, vertrekt over eenige dagen naar Marseille om zich aldaar in te schepen voor zyne reis naar Oost Indië. Wy vernemen dat de afgevaardigde uit de residentie, de heer Conrad, zich in de helft dezer maand naar Parys zal begeven om met den voorzitter der Suez-maatschappy naar Suez te vertrekken ter afdoening in loco van eeDige administratieve en technische werk zaamheden. Gistermiddag sprong een milicien-sergeant van de jagers in den Hofvyver te's-Qraven- hage. Wegens een licht vergryp was hem politiekamerstraf opgelegd. Hy vluchtte echter uit de Oranjekazerne en liep zoo hard hy kon de Kazernestraat uit, steeds op de hielen gevolgd door een soldatenwacht. Niet kunnende ontkomen, sprong de onderofficier aan don Vy verberg in het water. Hy werd er spoedig uitgehaald en naar de kazerne teruggebracht. In de algemeeno vergadering van het Nederlandsch Natuur- en Geneeskundig Con gres, dat op 19 en 20 April a. s. te Amsterdam zal worden gehouden, zullen als woordvoerders optreden prof. "Van 't Hoff, van Amsterdam prof. Van de Sande Bakhuyzen, van Leiden prof. Spronck, van Utrecht, en de oud-minister van Waterstaat, Handel en Ny verheid, de heer Lely. Voorts bestaat er kans, dat prof. Molengraaff, die deel heeft genomen aan het onderzoek van Midden-Borneo, dat uitging van het Geographische Genootschap, de congresleden met uitvoerige mededeelingen omtrent de resultaten van de onderzoekingen op geologisch gebied zal verrassen. Da vergaderingen van het Congres zullen geleid worden door prof. Van 't Hoff, secre taris van het Congres is dr. J. J. C. Costerus, te Amsterdam; penningmeester dr. Kerbert, de directeur van het genootschap „Natura Artis Magistra". Op Oudejaars-avond ontstond te Aalsmeer onder de godsdienstoefening brand in de Nod.- Herv. kerk door het vlamvatten en bersten van de petroleumlamp in den preekstoel. Er ontstond e9n oogenblik een paniek, welke gelukkig spoedig bedwongen werd, doordat een aanwezige luid „zitten blyven" riep. De brand was spoedig gebluscbt en de predikant kon van het voorlezersbankje den dienst voortzetten. De heilgroet van Thomasvaer en Pieter nel, in de „Bruiloft van Kloris en Roosje", gisteravond gebruikelyker wyze in den Kon. Holl. Schouwburg te 's-Gravenhage voor een eivolle zaal gegeven, bevatte ditmaal een warme hulde aan het Indisch leger naar aan leiding van de schitterende houding der troe pen op Lombok. Toen mevr. Poolman met kracht een „Lang leve dat Indisch leger" liet weerklinken, be zegelde het orkest dien kreet mot het „Wien Neerlandsch Bloed", en die tonen hoorende rees het publiek als één man op allo rangen van zyne zitplaatsen om ten slotte het Volks lied met zyn daverende teekenen van goed keuring te bedekken. Het was een oogenblik van nationale geest drift, dat grooten indruk maakte en aller sympathie had. Het zal wel een hooge zeldzaamheid zyn, dat, zooa'ls Nieuwjaarsavond, „de bruiloft van Kloris en Roosje" met eene wezenlyke bruid werd gespeeld. De aanstaande echtvriendin was mej. Schut en de buiten haar rol liggende dronk van Pieternel op de bruid vond weerklank in de zaal blykens de toejuichingen, die op dien ingevlochten toost volgden. Mej. Schut nam in het voorafgegane blij spel „Met vuur gespeeld" van Den Haag af scheid en ontving toen twee bloemruikers en andere prachtige bloemgeschenken. D3 prys der deugd, door het „Rott. Nieuwsblad", ter waarde van f 1000 uitge loofd, is toegekend aan Hendrika Krouwel, op wie 573 lezers hun stem hadden uitgebracht. ITet is een oud vrouwtje, wier geheele leven vol opoffering was. Te Halsteren (N.-Br.) is, in den ouder dom van 75 jaren, overleden de heer A. H. Testers, sedert 6 December 1873 burgemees ter dier gemeente. Beursbericht. Amsterdam, 2 Januari. Southstandard, heden op 28 pet. geopend, sluiten met 21. Couponnoteering volgent opgave van de Coupon'Makelaar» Oofltonr(]k, Papier 20.35 dito Zilver 20.35 Fransche (47.60 Diverse Ryksmarlt 53.75 Rassen Goud Roobels f 1.93 dito In Zilveren Roebels f 1.27 AmeriksauRCbo Goud Dollars /2.45. Boleeumu 2 pCt. Prolongatie .2% pOt. 2 Januari 1895. Iteatsleonlngen. pCt. Ned., Cort Nat. Schuld. 2% dito dito dito3 dito dito dito 1886 3J4 dito Obl. dito 18868% Duitschland, Bijksl. '81/93 6 Hongarije, Goudl. 18314 Italiö 18316 Oostenr., Obl. Pap. Mei/Nov. 6 dito Zilv. Jan.IJnli 5 Polen, Obl. Schatk, '14 4 Portugal, Obl. 18531SS1 (met coupon 1 Juli)8 Rusland, Obl. Goudl. 16S0 4 ObL 1889 lc en 2o Serio 4 1889 90 Hopo Co. .4 Lecning "67—69 20 .4 in Goud 18846 Spanje, ObL Pcrp. Schuld 4 Turkije, Obl. Douano 1886 6 id. geconv. Serio C. Egypte, Obl. Lecning 1876 4 Mexico, gcconv, 1888 6 Brazil/?, Goudl. 1883 id. Obl. 18S94 Industrieels Ondernemingen. ObL Koloniale Bank. 6 Stoomv.-Mfl. Ned. Aand. Spoorweg leeningen. Holl. IJzoron Spwg. Aand. Obl. dito M. t. Expl. v. St. Spw. Aand. Ccntr. Spoorw. gestemp. Obl. 3 Italië, Obl. Zuid-Ital. Spw. 3 Polen, Wars,-Weenen Aand.5 dito Prior. Oblig. 4 RuüI., Balt. Spoorw. 3 Obl. Iwang. Dombr. R. 625 4% Wladikawkas. Spw. 125 4 Aand. Z. W. Sp.R. 100 a 1000 6 Amerika, A, T. Gen. Morg. B. 4 Aand. Central Pacific Denver Rio Grendo C. v. A. Louisv, Naehv. Cert. Mise. Kans Texas ex 2e H. O. C. v. A. Union Pac. Hl. AancL Canadian Pacific C. v. A. Premieleenlngen. Nedc-rl,, Stad Ametcrd. /TOO 8 Stad Rotterdam .3 Gomoentc-Orediet .8 Stad Antwerpen 18S7. 2% Hong. Uypotheekloten 4 Hong. Thciso. ReguL Loten 4 Oontcnr^ Staataleon. 1851 4 dito dito 1860 6 Rnaland, Staatslcening 1361 6 dito dito 18GG 5 Turkije, Spoorwcgleening 3 Vor. koers. 'J^A 101% 101% 101% 91% 101% 80% 81% 81% 93 24% 96% 97 97% 100% 106% 68% 97 28% 103 70-fc 78*S 70% 61% 137 101% 101% 96 92% 02% 140 98 ei% 99% W% 63% 14% 1 52% 13% 10% 58% 112*0 106 106% lo2% 103% 110% 123 125% 159% 140 29% Koert heden. 93% 101% 101K 101»n loo y. BOX 81% SWfi 2*',4 ov/, 100K 1053i 101)4 101% 011 01% 0"-^ 98% 01 'A 06% 60% co y. II n 10% 11 Ul« 103% 103 103% 120% 29y.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 3