uit glas, dat ondor toevoeging zoo noodig van minerale stoffen of zoogenaamde vloeimiddelen, licht vloeibaar wordt. De samenstelling kan geschieden met goud, zilver, koper of ijzer. Oorspronkelijk is het email kleurloos en doorschijnend; het wordt melkachtig wit en ondoorschijnend door toe voeging van tinoxyde. Nadat het emailleeron heeft plaats gehad, wordt het voorwerp in den emailleeroven goplaatst en aan een hitte blootgesteld, waardoor het email zich op de metaalopper vlakte van het voorwerp vastzet. Is het noodig, dan wordt het aldus verkregen email ge polijst. Bij het goudwerkorsemail of mozaïek achtig schilderwerk onderscheidt men drie soorten van techniek: émail cloisonnewaarby de te emailleeron plaat door motalen randen in vakken wordt verdeeld; het émail champlcvé, waarbij men de deelen, die men wil emailleeren, door middel van een graveerstift uitdiept, terwijl men daaromheen de randen laat staan, en het email op reliefgrond, dat hoofdzakelijk bostaat uit het aanbrengen van gekleurd email op in relief aangogeven versieringen. .Spreker eindigde het eerste gedeelte van zijne voordracht met eene beschrijving van hot leven en de werken van Bernard Palissy, don bekwamen Franschen pottenbakker uit don tyd der Renaissanco, die na 10 jaren van onderzoek, onder veel togenspoed en gebrek, eindelijk zjjn kunst te voorschijn bracht, die voel opgang maakte en hom de gunsteling doed worden van den connetable Anne, hertog van Montmorency, en later ook van Catha- rina Do Modicis, die hom den titel gaf van „Inventeur dos rustiques figulines (groote tuin sieraden en waterbakken) du Roi". De kunste naar eindigde in 1090 als Hugenoot zijn leven in de gevangenis. Na een korte pauze ging de heer Lampe tot het tweede deel zijner bijdrago over: het teekonen in verband met de kunstnijverheid. Hy zou echter niet in eeno besproking ver vallen dor onderwijskundige of methodische onderdeelen, maar beginnen met iets te zeggen over het teekenen in het algemeen. Het tookenoiidcrwijs vangt aan op de lagere school, als elementair leervak onderwezen, aan kinderen van C12 jarigen leeftyd. De bedoeling daarvan is het kind to loeren zien, het gereedschap loeren hanteeren, lynen en lynvormen kopiëeren en verandering vac een voudige lichamen in de natuur waar te nemen echter moest spreker opmerken dat een goed resultaat alleen din verkregen wordt, als er ton eerste genoeg oefentyd is en ten tweede do onderwijzer genoeg practisch ontwikkeld is om de moeilykhedeD, die zich zoo dikwijls voordoen en niot voor mondelinge verklaring vatbaar zyn, op het bord door voortcekenen duidelijk te maken. Daarna wordon die leerlingen verdeeld over verschillende onderwysinrichtingen alslloogero Burgerscholen, ambachtsscholen of op dio voor speciale opleidingen. Behalve op de vakscholen kan hot teekenen voongezet wordon, terwijl op dezo die voort- zetting tot op zekere hoogte kan worden uitgobreid, om dan in een ander en nader te bosprokon richting zoo mogelijk to wordon voltooid. Het ptan-Qok. Do heer Corns. Bok, die indertijd het plan ontwierp do visscbersvaartuigen aan den Hoek van Holland, al of niet beladen, langs een holling op te halen en ze per spoor naar oen binnenhaven te Schevoningen te vervoeren, deelt in het „Vad." een middel mede, ten einde de mogelyke uitvoering van een plan in dien geest te bevordoron, te meer, daar nu by den laatsten storm gebloken is, dat het bestaan dor vloot te Schevoningen onhoudbaar wordt en andere haven- of kanaalplannen wogens do zeor groote kosten van aanleg on onderhoud, in verband met de betrekkeiyk ge ringe waarde der vloot en van het bedryf, onuitvoerbaar zullen blyven. Dit middul omschryft by als volgt: Ik wensch do vroeger besproken kleine haven aan den Hoek van Holland to behou- don, waarin de schepon mot of zonder stoom booljo wordon gebiacht en waarin de helling uitloopt, waarlangs do schepen op wagons en rails door middel van stoomkracht worden opgotrokkon. Op dezelfde wagens, waarmede do schepen worden opgotrokken, worden zy verder op rails over de duinhoogte gebracht on aan de binnenduinzyde, waar oen groote laagliggend# vlakte is en waar gemakkelyk con zootwaterhaven kan worden gemaakt, afgelaten. Do sehopen worden dan slechts een paar honderd meter vervoerd en het geopperde bezwaar, dat het vervoer voor de beladen schepen schadelyk zou zyn, vervalt hiermede. Dezo binnenhavenkom, waar de schepen kunnen lossen en laden, wordt dan door middel van oen spoor mot een rakhuisterrein binnen do duinen over het vorverschingskanaal te Schoveningen verbondon, waar goederen loodsen kunnen gemaakt worden in verbin ding met het Holl. Spoor. In deze binnen havenkom kunnen de ladingen der schepen onraiddeliyk in spoorwaggons worden gebracht, om to Schoveningen onmiJdeliyk voor de goederenloodsen te worden gelost. Nieuwo schepen oi oude, die belangrijke reparation moeten ondergaan, kunnen tevens per spoor van en naar Schereningen worden vervoerd. Do aanlog- en onderhoudskosten van dit plan zullen belangrijk minder zyn dan van bet vorige. De schepen zullen binnen do duinen een zeer veiligo haven vinden en do kosten per schip, voor het ophalon en aflaten, heen en weer, zullon zeer gering zyn, en wat hot vervoer der lading betreft, dit zal zeker per spoor van de binnenhaven naar do loodsen bolangryk minder zyn, dan thans het vervoer der lading van het strand naar de pakhuizen in het dorp en de manschappen kunnen per spoor binnon oen half uur van huis op het werk zyn. De bommen zullen vanlioverlede vervallen en daarvoor loggers in de plaats komen en de Scheveningsche visschery zal beter in staat zyn de concurrentie met anderen vol te houden. Ik blijf helling voorstaan: lo. omdat het binnenbrengen door middel eener helling in den regel sneller zal ge schieden dan mot schutsluizen; 2o. omdat dit allyd zal kunnen geschieden, wat met schutsluizen by wind of hoogwater dikwyis in liet geheel niet of zeer lang zaam gaat; 3o. omdat de kosten van aanleg en onder houd van een helling belangryk minder zyn; 4o. omdat Oorlog, Waterstaat, Delfland, enz. groote bezwaren zullen hebben tegen het maken van schutsluizen en de uitvoering daardoor onmogelyk zal worden. Gemengd Nieuws. Het als tooneel- en vaudeville- voorstelling aangekondigde optreden van het Rotterdamsche gezelschap van dien naam, onder directio van den heer S. H. Boosnach, in „Hotel Du Nord", van don heer Hünne- kens, aan do Beestenmarkt, geleek gister avond waarlijk meer op eene gymnastische voorstelling, daar drie acrobaten, vroeger reeds mot succes werkzaam aan het Theater „De Vereeniging", te Amsterdam, in deze voor stelling zeker niet het minste aandeel hadden. Achtereenvolgens traden zy op als acro baten, waarby zy door hunne koddige spron gen groote hilariteit verwekten, terwyl zy ook als gewichtonworkers inderdaad sterke toeren verrichtten. De reuzonsprong van vyf tafels, door een hunner volbracht, wekto zeer do verbazing van het publiek. E9n woord van lof mag ook niet onthouden wordon aan den muzikalen neger-komiek, aan de Fransche couplet-zangeres mej. Koppe, en aan de overige optredende damos. Ten slotte werd door het gezelschap eene balletpantomime gegeven, welke oen zeer groot lachsucces had. De zaal was ook ditmaal goed bezet. Toen do huisvrouw van den heer L. Van Til, te Hillogom, Zaterdag-middag haar 5-jarig kind uit haar tuin riep, om deel t9 nomen aan hot middagmaal, kroeg zy op haar geroep goen antwoord. Dit gaf aanleiding dat de moedor ging zoeken, en tot haar schrik vond zij hot lijk van haar zoontje dryvend in eene achter haar huis gelegen sloot. In don nacht van 28 op 29 Dec. is te Haarlemmermeer naby Halfweg afge brand het huis No. 180B, bewoond door T. Basjes. De oorzaak is niet bekend. Alles was verzekord. To Woubrugge zal de schouw over de rookgeleidingen en schoorsteenen, door heeren brandmeesters, krachtens de bepalingen van art. 148 der algemeene plaatselyke politie verordening, gedreven worden op Maandag 7 Januari a. s. Hedenmorgen werd hot ïyk ge vonden van J. v. d. D., dienstbode by den landbouwer A. B., te Zoetermeer, in do Vaart, langs den Voorweg. De ongelukkige is ver- moedeiyk door den hevigen wind te water geraakt. Omtrent den nieuwen vloed, welke Schevoningen Zaterdag bedreigde, scbryft men: Zaterdag middag tusschen halfvier en vier uren stond de zoo voor Schevoningen het hoogst. Het schuim der golven, die togen oen visschersvaartuig of tegen do afpaling aan het strand voor het dorp breken, bereikte de personen, dio zich langs den strandweg be wogen en spatto tegen de huizen, aan dien weg gelegen. Do Westerstorm blies met groote kracht en op sommige punten, zooals op het pad van de gedenknaald, de plok tusschen „Zeerust" en de sociëteit „Neptunus", don hoek langs „Seinpost", kostte het moeite zich staande te houden. Tot aan den lioiizon zag men de pluimen der golven hoog opwaarts stygen. Da ziedondo elementen boden gezichten, waard om door onzen zeeschilder te worden op doek gebracht. Trouwens, Mesdag zat in een der inrichtingen langs het strand het tooneel te bespieden. Hoewel de vloed eerst tegen halfvyf ver wacht werd en op de aankondiging daarvan honderden zich naar do zee hadden gespoed, bespoelde het water na twoo uren reeds een gedeelte van de glooiing, welke by de Kerkwerf op last van Delfland wordt aangelegd en met cement vorsterktdoordo Nederlandscho cement fabriek uit Delft, onder leiding van haren directeur, den ingenieur J. Van Stolk. Werd het water reeds in zy*n verderen loop gebroken door het daar geplaatsto rastorwerk, dat echter ieder oogenblik dreigde te bezwyken, ten einde te zorgen dat het reeds verrichte zandwerk niet werd vernietigd, werd de glooiing met zeildoek bedekt en worden aan den voet zakken, gevuld met zand, geplaatst. Die maatregelen althans vormden een dam tegen het verder oploopen van het water. Na vier uren begon do storm allengs te verminderen, maar stond de zee nog tot aan do duinen. Da plaats van de ramp to Schevoningen trekt nog dagelyks vele kykers. Althans do Staatsspoorstoomtram vervoerde gisteren nog 3500 personen. Hot was er den geheelen da? dan ook zeer druk, niettegenstaande den hevigen wind en de elkaar afwisselende regen-, sneeuw- en hagelbuien. De open zynde café's maakten daardoor ook goede zaken. Ook te Katwyk was men tydens den storm zeer bozorgd voor den vloed. De schuiten waren alle stevig vastgelegd. Wel bereikte het water don voet van den door den storm van den vorigen Zaterdag gevormden steilen duinrand, doch de schuiten werden niet vlot en er werd goen schade veroorzaakt. Het noordelyk gedeelte van Noord-Holland werd by den storm van Zaterdag door een groot gevaar bedroigd. Door de vereenigde krachten van wind en golven is benoorden Callantsoog een groot stuk uit de duinen weggeslagen. Het water stroomde naar binnen en werd slechts nog tegengehouden door een smallen dyk, zoodat de in de nabijheid wonende landlieden in den grootsten angst verkeerden. Over eene aanzienlyke lengte heeft ook de zee daar ter plaatse zooveel van de duinen ingeslokt, dat de. helling geheel verdwenen is en zy zich van de zee uit loodrecht ver heffen. De vrees, dat men ook te Rotterdam weder eenzelfde overstrooming zoude krygen als den vorigen Zaterdag, is gelukkig niet be waarheid. De onrustbarende berichten, welke van den Hoek van Holland kwamen omtrent den daar woedenden noordwesten-storm, deden iedereen voorzorgsmaatregelen nemen om zich door kistingen als anderszins tegen den te ver wachten vloed te beschermen. Omstreeks 6 uren was het hoogwater en werkeiyk steeg het water togen 4 uren met onrustbarende snelheid. In het laatste uur was het echter niet belangryk en kwam het op de meeste havens niet verder dan de rand der kade. Alleen zij, die reeds by gowoon hoog water daarvan last ondervinden, zagen nu hunne kelderverdiepingen eveneens in een bassin herschapen, doch overigons richtte het water geen schade aan. De duizenden, die op de been waren om van het natuurtoone^l te genieten, zagen zich dus gelukkig teleurgesteld. Om 7 uren Zaterdag-avond begon het water weder te dalen. Tegen veler verwachting in dus bereikt© het water by lange na niet den stand van voor acht dagen. De hoogste stand was dit maal, te 63/\ uur, 2.90 meter boven Rottepeil, maar do Zuidblaak werd voor een derdo der breedte overstroomd en vele kelders, voor- nameiyk aan de Steigers, in het Hang on aan den Visschersdijk, liepen onder. In do havens stond het water nagenoeg overal met den wal gelyk en aan do Nieuwehaven Z.Z., aan het West Nieuwland en aan don Steiger by het Moriaansplein lipp het er zelfs over. Voorts had men reeds vroeg in den avond van het water veel last bij de firma Sprecher C'o., op do Zsevischmarkt, waar het in do bakkery liep, by d3n tapper D. Matern, aan do Nieuwe haven Z.Z. No. 1(30, wiens laaggelegen tap- lokaal onder water gezet werd, en by don vogelkoopman aan den Boerensteiger No. IS, waar men o. m. een eend ia het voorhuis kon zion zwemmen. De straten bleven overigens geheel droog, en zelfs werd op de Noordblaak het tramwegverkeer niet gestoord. In Delfts haven liep de Boschpolder wederom onder. Wegens hoogen waterstand is Zaterdag de spoorwegdienst Zevenaar naar Welle (lyn Kleef) voorloopig gestaakt. Uit Zwolle schryft men dd. 30 Dec.: Door den aanhoudenden W.- en NW.-wind is sodort gisternamiddag hot water alhier weder onrustbarend gewassen. Do keersluizen werden gisternamiddag by een stand van 1.30 M.-f- A.P. gesloten. Do peilschaal teekende te 6 uren 1.65 M., te 10 uren 1.91 M. Do verschillende dammen werden inmid dels van stadswege geplaatst. Dezen nacht te 2 uren teekende het 2.10 M. en 6 en 7 uren 2.33 M. 4- A.P. Daarna is het weder gevallen en teekent hedenmorgen 9 uren 1.98 M. boven A.P. Het water staat op Thoibecke- gracht, Buitenkant en Waterstraat tegen de huizon, zoodat do communicatie per roeibooten wordt onderhouden. De nachtbooten zyn gis teren niet naar Amsterdam vertrokken. Wind iets bedaarder en Z.W. Als eon bijzonderheid kan wor den meegedeeld dat door een werkman^ op de Kinder speel- en leerschool te Enschedee een vogelnestje is gevonden met twee pasgelogde eitjes. Hot vogelenpaar is zeker door het tegenwoordige winterweder op het dwaalspoor geraakt. In do hal van den slagor J. E. Do Geest Jr., Molensteeg 38, te Rotterdam, is gisteravond Arie Freezer by het eten van rauw vleesch, door een stukje, dat hem in de keel bleef zitten, gestikt. Uit het Noorden wordt gemeld: Als oen feit wordt medegedeeld, dat onze haringvloot, omdat zy do concurrentie tegen het buitenland met meer kan volhouden, op het punt staat het vaderland te verlaten om te vertrekken na3r Emden, in Duitschland. Voor eonige weken moeten, daarheen reeds een 15-tal loggers zyn vertrokken. Het 1k van den Tesselschen blazerschipper J. Bakker, die eenigo weken geleden met drie zyner zoons in de Noordzee verongelukte, is gisteren aan het strand by Huisduinen aangedreven. Van eene poging tot diefstal te Brussel geeft de „Indép. beige" de volgendo lezing: De geldwisselaar Mallhys, op den Boulevard du Nord, was Zaterdag namiddag naar de beurs gegaan en in het kantoor bevond zich slechts één bedieudo. Om ha'fvier kwam een not gekleed persoon het kantoor binnen en vroeg eene iDlichting aan den bediende. Terwyl deze zich omkeerde, greep de vreemdeling een pakket obligation en wilde daarmede vluchten, maar de bediende hield hem tegen. Er ont stond oen hevige worsteling, waarin de dief den klerk verscheidene dolksteken aan het hoofd en de borst toebracht. De gewonde liep nog naar buiten, riep om hulp en viel, hevig bloedende, tegen een lantaarnpaal, tot groote ontsteltenis der voorby- gangers. Toen de dief zag, dat de uitweg hem was afgesneden, haalde hy een revolver uit den zak en schoot zich voor het hoofd. Men vond by hem niets, waaruit zyn identiteit was op te maken. De bediende is in ernstigen toestand naar het gasthuis gebracht. De indentiteit van den man, die den be diende de doodelijko wond toebracht, is later bewezen. Het lyk werd herkend door eene juffrouw uit de buurt, die den man kende. De man heet Ravallo en stond niet zeer gunstig bekend. De bediende leeft nog, maar zyn toestand is hopeloos. De justitie heeft een onderzoek ingesteld ten kantore van don heer Matthys, maar natuurlijk zal dit onderzoek wel geen byzonderheden aan het licht brengen, daar do man zich onmiddeliyk na den aanslag doodschoot. Blykbaar was het plegen van diefstal de oenige beweegroden voor deze misdaad. De Deenscho stoomboot „Alexan der III" is Zondag-voormiddag in de Noord zee verongelukt. De kapitein en 5 man zyn gered. Wat van de andere 16 of 17 personen aan boord geworden is, is onbekend. Te Kalladorf is op den eersten Kerstdag het 8 jarig kind van den land bouwer Painperf, terwyl het onder den Kerst boom zat te spelen, met de 20-jarige dienst maagd Theresia Harlaseck verraderiyk over vallen en vermoord, terwyl liet echtpaar Painpert naar do kerk was. Pe moordenaar heeft een spaarkasboekje van 1500 gulden geroofd. Een voerman, die op den Kerst avond met een beladen vrachtwagen uit Kat- schir naar llatibor vertrok, is onder weg ver moord. De paarden kwamen met het lyk te Ratibor aan. Do vermoorde, wien men 35 kreuzor ontstolen had, was 28 jaar oud en laat eene vrouw met drie kinderen achter. Een ryke boor te Noto, in Italië, hoeft zyn geheele vermogen, een half millioen lire, vermaakt aan een gasthuis en een wees huis. De man leefde altyd heel zuinig. De „New-York Herald" maakt melding van eenigo ernstige ongelukken. Te Silverlake in Oregon viel een lamp om tydens eene danspartij in oen herborg. Er ontstond eene paniek. Da bezoekers sprongen uit het venster. Zestien werden ernstig ge wond en vyf stierven terstond. Toen do brand gobluscht was, vond men nog 40 lijken onder het puin. Te Louisville verbrandden eeDige pakhuizen to Kentucky (Oregon) werd een elevator met 625,000 bushels graan door brand vernield. l)ö schade, door deze beide branden veroorzaakt, wordt geschat op 1,000,000 dollars. Ook te Nieuw-York verbrandde in de 24ste straat een fabriok. By dit ongeluk verloren twee brandweermannen het leven. G oveildü pcrceelon. Gehouden verkooping aan don Burg alhier, op Zaterdag 29 Dec. 1894, ten overstaan van mr. J. A. F. Coebergh, notaris te Leiden. Het huis met tuintje HeeroDgracht 54, niet gegund; het huis Ouden Rijn 16, in bod op f 3050, kooper de heer P. L. Neuteboom q.q., voor f3190; het huis Langegracht 64, in bod op ƒ900, kooper de heer W. Splinter q.q.; twee huizen in do Vrouwekerksteeg 6 en 8, in bod op f 950, kooper de heer W. v. d. Hoogt q.qvoor f 990; de beide huizen Halvemaanspoort zyn niet gegund. INGEZONDEN. Mene, Mene, TekeJ, Fpliarsln. Alzoo word mot vurige letters tegen den wand geschreven, in den ouden tyd. 't Was eene waarschuwing. Doch die kwam te laat. Want reeds in denzelfden nacht na de waar schuwing gebeurde do ramp, waarvoor ge waarschuwd werd. Zoo heeft ook het Mene, Mene, Tekel, Upharsin reeds lang ons Neder landers in de ooren geklonken. Gove God, dat men nog ter elfder ure daarnaar luistert, en ze dus niet tevergeefs worde gegeven. Hoe menigmaal hebben bekwame mannen reeds gewezen op het gevaar, dat het afgraven der duinen, die door de natuur gevormde bolwerken, kon veroorzaken by hevigen storm en hoogen vloed. Weer anderen deelden mede hoe zy aan eene der kusten van Frankrijk gezien hadden hoe men daar alles in het werk stelde om de duinen biyveud te maken door z) met een zekere soort boomen te be planten. Doch evenals „Podsnap"wuifde men de waarschuwing, die men niet kon of wilde begrypen, weg. En toch, er werden maatregelen beraamd, wat men yAjI doen zou, indien or eens een vyand voor de kusten kwam. Daarover stond men druk te redeneeren. Maar, aan den vyand, die om ons heen loeide, die altyd voor do kusten was, aan dien vyand dacht niemand, hoevelen daarvoor ook gewaarschuwd mochten hebben. En nu, hetgeen ze voorspeld hebben, al die geleerde mannen, ook al die ongeletterde, doch door ondervinding wys geworden vis- Personage uit Dickece. schers, is, helaas, ten deele uitgekomen. De vyand heeft gewaarschuwd en flink ook, in den laatsten storm van 22 Dec. Of men er nu naar luisteren zal? Er wordt in Holland hooge belasting betaald. Daarover wil ik niet klagen, dat zal wel noodig zyn. Doch zou men niet beter doen hot geld van de belas ting te besteden om er ons land mee te be houden, dan om er prachtstukken van scholen van te bouwen? Die scholen, ze moeten er zyn, doch moeten die in zulk een vorstelyken trant gobouwd worden? Dat is alles om be schaving te verspreiden, hoor ik zeggen. Helaas, van die beschaving bemerk ik niet byster veel, als ik langs de straat loop en de lieve jeugd van allerlei stand gadesla. Dat de jon gens zich willen amuseeren, dat ze wel eens streken uithalen, enfin, dat kan ik alles aan nemen, maar 't zijn de brutaalste, do ge meenste streken, die ze op straat uithalen. Dieren kwellen, de kleederen van vrouwen in brand steken, kinderen met vuil water in de oogen spuiten enz. Doch ik dwaal af. In de Kamer heeft een der invloedrijkste mannen ook op het gevaar gewezen en inlich tingen gevraagd nopens den toestand der kusten tusschen Schevoningen en den Hoek van Holland. Laten wij iedereen aansporen om mee te werken, dat ons dierbaar vaderland, met zooveel moeite en gevaren aan de zeo ontwoekerd, toch niet ten slotte een prooi der golven worde. Jaga. Kerkelyke Boi'ioliten. "Woubrugge: Woensdag, 2 Januari, des avonds te halfzeven, ds. M. M. Da Lint, pred. te Leimuiden; voor de Geref. gem. zal Don derdag, 3 Jan., 's avonds te halfzeven, in de zaal van den heer Guldemond voorgaan dr. A. G. Honig, Geref. predikant te Zeist. BUITENLAND. Frankrljlr. In don Zaterdag gehouden mïnistorraad teekende president Casimir Périer een besluit, waarby de gouverneur van Indo China, do hoer De Lanessan, van zyn post ontzet werd. Naar men beweert, werd dit besluit ge nomen, omdat de heer De Lanessan geheim© stukken betreffende deze kolonie ter beschik king heeft gesteld van het blad „Paris," dat deze openbaar maakte. Eerst by de jongste nasporingen betreffende de bekende afpersings- zaak werden de bewijzen gevonden, dat doZe stukken afkomstig waren van den heer De Lanessan. In zyno plaats is tot gouverneur van Indo- China benoemd do heor Armand Rousseau, voorhoen lid der Kamer en oud directeur van het departement van koloniën. De Fransche bladen bespreken natuurlyk allen het ontslag, dat den heer De Lanessan is verleend. Algemeen wordt het bevestigd, dat de regoering den gouverneur heeft ontslagen op grond, dat hy staatsstukkon betreffende Indo- China ter beschikking stelde van den heer De Canivet, den hoofdredacteur van de „Paris" De „Figaro" is zeor ingenomen met he' besluit der regeering, daar het beheer van De Lanessan, die drie jaren te Hué als gouver neur vertoefde, in vele opzichten te wen- schen liet. De Franscho minister van buitenlandsche zaken, de heer Hanotaux, is nog steeds ziek. Er scbynt geen vooruitzicht te bestaan, dat de minister spoedig zal herstellen. Ten minste, in het „Journal Officiel" wordt heden een decreet afgekondigd, waarbij de minister pre sident Dupuy voorloopig met het beheer over het departement van buitenlandsche zaken wordt bolast. De groothertog van Saksen-Weimar heeft den president der Fransche Republiek het grootkruis dor orde van den Witten Valk ver leend. Alexandre Dumas is tot groot officier van het Legioen van Eer benoemd. Omtrent den gezondheidstoestand van generaal Canrobert houden do ongunstige be richten aan. De president der Fransche Repu bliek heeft een zynor officieren van dienst gezonden, ten einde naar den toestand van den lydor te vernemen. X>ultsclilau<l« Het bestuur der sociaal-democratische party in Duitschland heeft een schrijven gericht tot de besturen der provinciale onder afdeelin- gen, waarin deze worden aangespoord om op hunne hoedo te zyn tegen „verrassingen". Vooral wordt er op aangodrongon om de party fondsen op een veilige plaats te bergen en te zorgen, dat brieven, afrekeniogen en derge lijke stukken niet kunnen gevonden worden. „Dergelijke voorzorgsmaatregelen zegt bet comité zyn noodig, omdat men elk oogenblik by onze partygenooton huiszoekingen kan verwachten." Volgens de „Frankf. Zeit." zou generaal Richter aangewezen zyn do opvolger te wor den van graaf Schuwaloff, als Russisch gezant aan het hof te Beriyn. Generaal Schuwaloff zal 9 Jan. het stad houderschap van Polen aanvaarden. Italië. De beschuldigingen, welke de radicale af gevaardigde Cavalotti tegen den minister president Crispi heeft ingebracht, blyven, gelyk trouwens zeer natuurlyk is, nog steeds het onderwerp van de beschouwingen der Itali- aansche bladen. Do „Riforma", het orgaan van den heer Crispi, wydt nu een uitvoerig artikel aan Cavalotti's onthullingen en trekt daarin zeor heftig tegen den radicalen leider to veld

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2