N°. 10689. I,«:i;.ci (laa December. Ap. 1894. i§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. NIEUWJAARSWENSCHEN Feuilleton. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 maandeni f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grooter» letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. worden gedurende deze week aangenomen ad Cents per advertentie voor liet LEIDSCH DAGBLAD, dat Maandag-avond verschijnt. Buiten Leiden wonenden kunnen post zegels senden. Advertentiön, na Zaterdag avond 6 aren aangeboden, worden berekend ad 50 Cents. Leiden, 24 December. Het bestuur der afdeeling Leiden van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren heeft zich aldus geconstitueerd: R. Koopmans Van Boekeren, voorzitterJ. J. Ter Laag Cz., onder-voorzitter; mr. J. C. Van der Lip, 1ste secretaris; A. De Stoppelaar Fz., 2de secretaris; A. L. Quant, penningmeester; L. J. A. Braakenburg, commissaris. Daar vol gens het plaatselijk reglement het bestuur der afdeeling uit 7 leden moet bestaan, zal in de eerstvolgende ledenvergadering de benoeming van een tweeden commissaris aan de orde komen. Het is wellicht van belang er op te wijzen, dat volgens art. 6 van genoemd reglement, aich ook contribuanten tegen een bijdrage van minstens f0 50 per jaar by de afdeeling kun nen aansluiten. Dezen hebben het recht de alge meens vergaderingen by te wonen, doch brengen daar slechts een adviseerende stem uit. Zyn er nog ingezetenen, die sympathie gevoelen voor de zaak der dierenbescherming en die derhalve hetzy als lid, hetzy als contribuant tot de Afdeeling wenschen toe te treden, dat ■U zich dan wenden tot den penningmeester, den heer A. L. Quant, Hooigracht 46. - Onder leiding van den heer F S. Van de Pavord Smits, als lid van het Hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappü voor Tuinbouw •n Plantkunde en van het bestuur harer af deeling Leiden en Omstreken daartoe uit- genoodigd, vergaderden jl. Zaterdag-avond een groot aantal bloemisten en tuinlieden, in het Nutsgebouw alhier, om te spreken over het oprichten eener nieuwe tuinbouw-vereeniging uitsluitend voor vaklieden. Na langdurige en uiterst welwillende discussiën, werd besloten daartoe niet over te gaan, verklaarden de leden der afdeeling, die hun lidmaatschap wilden opzeggen, van dat voornemen af te zien en lieten zich eonige aanwezigen, die geen hd der afdeeling zyn, voor dat lidmaatschap inschryven. Zaterdag-avond, 22 Dec^ U in eene ge- meenschappelyke vergadering van de Plaat- seiyke Schoolcommissie en het Bestuur der Kweekschool voor Bewaarschool onderwyzeres- 86D, to Leiden, het diploma voor hoofdonder- wyzeres uitgereikt aan de volgende dames, allen leerlingen der Kweekschool Aurora Van Ancum, van Amsterdam Johanna Aalbers, van Eerbeek; Suze Fles, van Lilden; Lutske De Groet, van H er veen; Henriette De Graaf, van Hoorn; Louise Van Hengel, van Soerabaia; Johanna Japikse, van Leiden; Marie Karg, van Leiden; Dirkje Voltman, van Breedevoort; Jeannette Walle, van Leiden; Marie IJpes, van Leeuwarden. Do dames Voltman en De Groot hadden dit jaar ook do akte voor hulponderwyzeres by het L. O. vorkregen. In een der bovenzalen van den heer Popp, aan de Langebrntr, had eisternamiddag eene gecombineerde vergadering plaats van besturen van verschillende hier ter stede be staande vakvereenigingen. Het doel der by een komst was de besprTkin tot het oprichten van een „Eigen Geoouw". Verschillende sprekers toonden de noodzakelykheid van zulk een gébouw hier ter stede aan, terwyi andere er het nut niet van inzagen. Besloten werd de zaak aan te houden tot de tweede helft der maand Februari, ten einde de besturen in de gelegenheid te stellen deze zaak in hunne vereenigingen te bespreken. In de tweede by eenkomst zou men dan een beter overzicht hebben van die vereenigingen, welke zouden medewerken tot het oprichten van een „Eigen Gebouw". Tevens zou men alsdan nadere b« palingen kunnen maken omtrent de finantiöele middelen. Onze berichtgover, die meldde dat het gisteren 25 jaren geleden zou zyn dat de heer L. C. Quant alhier optrad als regent van het R.-K. Wees- en Oudeliedenhuis, heeft zich vergist. De datum is 30 December en valt dus op a. s. Zondag. De matinée, welke gisteren door de Neder landsche Buffetmaatschappy den inteekenaren op de abonnements-voorstellingen in de Stads- zaal werd aangeboden, was het ongewone in aanmerking genomen vry goed bezocht. Het Damen-Gesangs-Terzett „Mimosa", voor deze gelegenheid geëngageerd van den circus Oscar Carré, zong vele en allerlei eigenaar dige liederen, waarvoor den zangeressen de warmste byval ten deel viel. Het was er dan ook heel aardig; er werd zeer lief gezongen en sommige nommers had den zelfs eene byzondere aantrekkelijkheid, welke vermeerderd werd door het Hessisch kostuum, waarin de dames optraden. De zang werd begeleid door het spel op de citer, waarvan do bespeler ook enkele solo-nommers ten beste gaf, welke mede wer den toegejuicht. De soirée, voor iedereen tegen betaling toe- gankelyk, was minder bezocht, doch voldeed evenzeer. Davorend waren de byvalsbetuigin- gen, welke den optredenden by herhaling werden geschonken, die daardoor menig nommer herhaalden of de aanwezigen op nieuwe voordrachten vergastten. Op tweeden Kerstavond a. s. zal in het zelfde gebouw wederom een gezelschap op treden tot het geven van eene grooto speciali teiten voorstelling. Naar hetgeen wy er van hoorden, belooft deze soirée werkelyk veel interessants, dat tevens voor Leiden op don naam van nieuw kan aanspraak maken. Dit laatste is een aanbeveling te meer. Na gehouden examen op de Muziekschool der Maatschappy voor Toonkunst alhier, zyn de leerlingen geplaatst als volgt: Piano: lste klasse: J. Cau, C. G- Van Gro ningen, H. G. J. Wolf,E. Van Hamel, J. Cornelissen, M. Van Wensen, Ch. Emeis, M. Emeis, M. De Ruiter, C Boekhold, Ch- Tieleman en Th. Van Wensen. 2de klasse: J. A. Van Leeuwen, F. A. Lo Poole, J. C. Van Leeuwen, S. Van Groningen, H. Adam, C. Kelder, C. Van Gulik, G. Mulder, H. Tieleman, A. Sanders, J. Adam, H. Wolf, J. Corts, F. Bartolotti Ilijndors, M. Thors, Ch. Le Poole, R. Siegenbeek Van Heukelom en J. C. Planjer. 3de klasse: P. Bremmer, K. Leuring, W. Leuiing, B. M. Oppenheim, N. De Quay, C. Van Dobben, Arn. Juta, J. Kres, A. Van der Heide, E. Van Daalen, E. M. Oberman, M. Pen, D. Born, A. Vermaas, B. Batenburg, M. K. Muller, I. M. Neurdenburg, E. Neurdenburg, H. G. Essers, P. De Kier, J. Choufour, A. Knaap eu I. Blok. 4de klasse: M. Zillesen, J. Kelder, S. M. W. Goekoop, G. J. Mulder, N. Oort, E. H. Esser, J. W. N. Francken, H. Meerburg, Gr. Goekoop, K. J. Van Veen, Ch. Gevers Deynoot, A. Ch Zaayer, J. P. Zaayer, H. v. d. Burg en F. Muller. 5de klasse: J. P. Fockema Andre®, S. A. D. De Sturler, Ph. De Quay. A. Van Deventer, J. E. Labree, Fr. Ouwerkerk, M. Meyer, J. C. Blanken berg, A. M. Do Goeje, C. A. Visser, A. Briët, A. Jutu en L Van Dobben. 6de klasse: J. Fraser, J. De Moyier, B. Burg, M. Oostelaar, C. Verdam, A. Bolleman v. d. Veen, J. G. De Hoest, C. Verboom Soumain, A. G. Boek wijt, H. Van der Hoeven, Gr. Wijting en A. Ouwerkerk 7de klasse: ML Coebergh, A. C. Van Blok- huyzen, J. OlefF, G. Dikshoorn, M. Van Leeuwen, I. Charbon, M. Ésche, J. De Meyier, Chr. Fraser, M W. Bortel en W Greven. 8ste klasse: E. Van Dam, M. De Wit, G. Vosmaer eo A A. G. Gooszen. Solo-klasse: C. E. Benjamins, S. Crommelin, A. Goekoop, M. P. C. Van Geer, N. Suringar, W. H. P. BrUggeman, J. D. G. Frank, A. M. Zaayer, M. Van lauden, A. Van Herworden, J. v. d. Wolk, C. Sijtsma, E. Dumont, M. Kern, I. M. Hooiberg, G. Fockema Andre®, J. F. Van der Hoeven, H. Van de Sande Bakhuyzen, W. De Graaff en A. Zillesen. Vioollste klasse: A. Goekoop en J. De Stoppelaar. 2de klasse: M. Rienks,/ B. Corts, F. Van Deventer, E. Doyor, M. Rin'geling, B. Verhoog, E. Oppenheim, J. Stnening en L. Van Groningen 3de klasse: A. I. L Sanders, L. Van Gogh, M. D. Hago, P. De Kier. J. Burok, R. Horst en W. J. Burck 4de klasse: H. Verhoog, S. I. Van Velzen, M. 11. I Groenendyk, B. Verdam en I. P. Van Leeuwen. 5de klasse: A. Thors, A. Van Rhjjn en D. Van Manen. 6de klasse: C. I. A Francken, C. Van Lith en G. W. Van Grasstek. 7de klasse: P. Bremmer, M. W. Bertel, M. Carpentier Alting en C. F. Scharten. 8ste klasse: J. P. L. Hagen. Solo-klasse: A. Rappard. Violoncel: lste klasse: A. M. Van Deventer. 2de klasse: H. Maarschalk en F. Muller. 3de klasse: A. S. Oppenheim. 4de klasse: C. v. d. Hoeven. 7de klasse: W. De Loos. 8ste klasse: W. C. Brouwer. Theorie: lste klasse: L. Van Dobben. 2de klasse: M. J. Van Amerom, P. I. Bremmer en A. Van Blokhuyzen 4de klasse: M. De Wit, M. W. Bertel en G. Dikshoorn. 5de klasse. A. E. Mac Gillavry. 6de klasse: M Van Leeuwen, B. Vm Dam en J. OlefT. 7de klasse: A. M. Zaayer en J. Van der Wolk. Élémentair onderricht: E. Van Hamel, J. C. Planjer, M. Wolf, IJ. H. Tieleman, G. L. Tieleman, F. Bartelotti Rijnders, H. Coebergh, C. Boekhold, C. Emeis, M. Emeis en T. Van Wensen. lste Koorzangklasse: J. A. Doyer, E. Doyer, G. Mulder, C. Van Gulik, 0. Kelder, R. Siegenbeek Van Heukelom, E. Oppenheim, N. Parmentier, A. Parmentier, M. Thors, J. A. Van Leeuwen, H. Wolf, .1 C. Tiele, H. J. Tiele, J. De Stoppelaar, M. Bronkhorst, A. Bronkhorst, F. Van Deventer en A. Van Deventer. 2de KoorzangklasseA. Ch. Zaayer, J. P. Zaayer, H. J. M. Meerburg, P. Coebergh, D. Born, K. J. Van Veen, Ch. Le Poole, S Van Groningen, W F. I. Wijting, H. v. d. Burg, L. Van Groningen en B. Oppenheim. Élémentaire SolozangklasseC. A. Visser, C. E. Filippo, E. M. Bos, G. J. Mulder, C. Van Lith.J. E. Coebergh, S. A. D. De Sturler en E. H. Esser. Solozangklasse: W. A. M. De Gome, A. M. Zaayer, L. Van Mannekns, A. De Loos, M. Coebergh, E H. Vijzelaar. OrkestklasseA. Rappard, A. G. Boekwijt, W. C. Brouwer, N. I. Brouwer, H. W. Brouwer, J.P. L. Hagen, W. De Loos, J. W" W. Coebergh, M. Carpentier Alting, P. Bremmer, M. W. Bertel, I. Van der Wilk en P. C. Knaap. Medewerkers: Mr. E Kist, Mr. O. W. Sipkes, Jan G. Striening, H. J. Wanna, F. C Van Geer, W. Van Geer, J. W. De Goeje, H. P. Veldhuyzen, M. Steffelaar, J. Oostelaar, H. Schneider, J A. Hotz, C. B. Duyater, W. P. Mulié, J. W. Oostveen en J Prinsenberg. Blykens achterstaande advertentie zal de uitvoering van het „Weihnachts Oratorium" en „Die H. Drei Könige", waarvan wy vroeger reeds melding maakten, plaats hebben Dins dag, Woensdag en Donderdag 8, 9 en 10 Januari a. s met beeldengroepen naar teeko- ningen van den historie-schil der W. P. Van Geldorp, terwyi het muzikale gedeelte van het werk van den zeereerw. heer H. F. Muller onder leiding staat van den heer B. J. De Goey. Naar men ons mededeelt, verleenen de voornaamste katholieke familiön hier ter stede aan deze uitvoering hunne medewerking. Zeer zeker zal ze dan ook de grootste belang stelling trekken, wegens het veelzydig genot, dat ze zal aanbieden. De Nederlandsche mail, met berichten uit Batavia tot 27 Nov., kan hier morgen, 25 dezer, worden verwacht. In den Raad der gemeente Woubrugge zal een vacature ontstaan, ten gevolge der ontslagneming als Raadslid door den burge meester A. L. Wichers, die slechts eenige jaren in dit College zitting had. Aangaande het plan tot aanleg vaneen tram Amsterdam Sloten Hoofddorp en Aals meer—Hoofddorp—Haarlem deelt men het volgende mede: Door de heeron C. J. Bollee, te Haarlem, en W. J. Bollee, te Nieuwer-Ametel, is ook con cessie aangevraagd voor den aanleg van een tramweg door deze gemeente, die in richting afwijkt van de door den heer Sanders inge diende plannen en uit twee lynen bestaat, nl. Overtoom Sloten Hoofddorp en Aalsmeer Hoofddorp - Vyf huizen Haarlem. Het eerste traject neemt een aanvang by de Overtoomsche sluis in aansluiting met de paardentram aldaar, loopt van daar geheel langs den Sloterweg door de gemeente Sloten tot aan de draaibrug over de Ringvaart van den Haarleramermeerpolder; van daar volgt de tramweg don Ringdijk (vaartzyde), tot aan den Hoofdweg, die wordt gevolgd tot aan den Inundatiedyk, waar wordt aangesloten aan de lyn Aalsmeer Haarlem. Deze lyn neemt een aanvang by het Aals meerder Veerhuis of tegenover de draaibrug, gelegen aar. den Ringdyk in zuidwestelyke richting tot aan den Inundatiedyk, volgt den binnenberm van dien dyk, snydt den Aals meerderweg en Sloterweg en komt te Hoofd dorp. Van Hoofddorp blijft de binnenberm van den Inundatiedyk gevolgd, IJweg, Spiering- weg snydende, tot Vyfhulzen, van waar ao Ringdyk van den polder wordt gevolgd ir. noordelyke richting tot aan de draaibrug. Over deze brug wordt de Haarlemmermeer- polder verlaten en langs Zomerweg, Romolen- polder, Schalkwykerweg, Dubbelebuurt, Schalk- wykerstraat, Antbonistraat, Burgwal en Lange Brug het eindpunt de Turfmarkt te Haarlem bereikt. Zooals uit het bovenstaande blykt, worden byna uitsluitend wegen gevolgd en de Inun datiedyk, waardoor de aanleg van speciale bruggen wordt vermeden. By eventueele uitbreiding stellen de aan vragers zich voor lynen aan te leggen van Hoofddorp over Nieuw Vennep naar Lisse iu aansluiting aldaar met de No. 2. stoomtram Aalsmeer Kudelstaart Uitboorn Mydrecht Ofschoon de reeds meermalen ingediende tramplannen ter verbinding van Sloten, Aals meer on Haarlemmermeer met Amsterdam en Haarlem steeds by „plannen" bleven, is ei van de jongste aanvrage (Sanders of Bollee) toch zeer waarschynlyk wel het zoo ge- wenschte resultaat te verwachten, wyi door bet kiezen van den Inundatiedyk een belang ryke subsidie is aangevraagd en wordt ver wacht van het departement van oorlog e_i van het Ryk, terwyi vooral de hier beschreven aanleg weinig buitengewone werken veieischt. Door de "Waalsche commissie is, nz gehouden colloquium doctum, tot de Evangelie bediening in do Ned.-Herv. Kerk toegelaten de heer Paul Emile Huth, pasteur auxiliaire te Genève, terwyi tevens de kerkeraad der "Waalsche gemeente te 's-Hertogenbosch ge machtigd werd de door hem aan genoemden heer gegeven toezegging van beroep te vei- anderen in eene wettelyke beroeping. De Staatscourant van 23/24 dezer bevau den uitslag van de in 1894 te 's GraveDhage gehouden examens ter verkryging van eeno akte van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwys in de Nederlandsche taal- en letterkunde, geschiedenis, aardryfcs- kunde, staathuishoudkunde en statistiek, staats inrichting en schoonschryven. Daaruit blykt het volgende: Ned. taal en letterkunde: aangemeld 9 m. en 2 vr., afg. 5 m. en 2 vrtoeg. 4 m. Geschiedenis: aang. 11 n. en 5 vr.,terug- getr. 3 m., afg. 5 m. en 3 vr., toeg. 3 m. en 2 vr. Aardrykskunde: aang. 3 m. en 1 vr., terug- getr. 1 ra., afg. 1 m., toeg. 1 m. en 1 v.\ Staathuishoudkunde en statistiek: aang 6 m., teruggetr. 2, afg. 2, toeg. 2. Staatsinrichting: aang. 10 ra., teruggetr. 2, afg. 2, toeg. 6. Schoonschryven: aang. 5 m en 1 vr., terug getr. 1 m., afg. 2 m., toeg. 2 m. en 1 vr, De „MiddelD. Crt." verneemt dat de drie nacbtbooten voor de Maatschappy „Zeeland" in Engeland zyn besteld. Met do aanbiodingm door Nederlandsche ondernemingen was een aanmerkeiyk verschil, vooral ook wat don tyd van levering betreft. Brandende Steenen. Slot.) Noch myne arbeiders noch de boeren hadden ooit steenkolen gezien, zy wisten dus niet, wat zy van de zwarte steenen moesten denken. Ik liet de kolen lossen en zag wel, dat ik nu voor een aantal weken brandstof had. Een tweede zending steenkolen was reeds onderweg, en ofschoon het gebruik van steen kolen veel duurder te staan kwam dan dat van hout, was het toch nog goedkooper dan de prys, dien de boeren misschien met drie weken voor hout van my gevorderd zouden hebben en in de tweede plaats kon het zyn nut hebben, eene pressie op de boeren uit te oefenen en hen bang te maken. Ik liet onmiddeliyk de nieuwe hoogovens met steenkolen vullen en myne mistarawojs schenen aan lieksery te gelooven, toen zy de swarte steenen zagen branden. Zaterdagavond verschenen de starosten weer by my, om my met een sluwen glimlach mede te doelen, dat de prys van het hout tot zeventig kopeken het poed gestegen was. Ik lachte hen uit en zeide hun, dat ik geen spaander hout meer noodig had. Ik liet hun myn steenkolen voorraad zien en bewees hun, dat de steenen brandden. De goede lieden waren geheel verbluft en gingen hoofdschud dend heen, om den ganschen dag in de traktir te liggen en te beraadslagen. Zy namen biyk- baar myn verklaring, dat ik geen hout meer noodig had, niet in ernst op. Des Maandags kwam dan ook een heele reeks van wagens met hout by de gietery. Ik liet de boeren wegjagen. Dat hadden de lieden dan toch niet ver wacht I Zy hielden de eene vergadering na de andere en geloofden nog altijd niet, dat het my mogeiyk zoude zyn, de exploitatie met de zwarte, brandende steenen aan den gang te houden. Het werk ging echter voortr6ffelyk, de steenkolen hadden een grooter warmte- vermogen dan het hout en ik werkte nog goed kooper dan wanneer ik den brutalen eisch van zeventig kopeken per poed ingewilligd had. Zoo gingen vier weken voorby. Toen kwamen de starosten opnieuw by my, om my het hout voor vyftig kopeken het poed aan te bieden. Ik wierp hen eenvoudig de deur uit en verklaarde hun nogmaals, dat ik onder geen omstandigheden weer hout gebruiken kon. Na drie dagen kwamen zy opnieuw eu boden my hout voor dertig kopeken aan. Myn antwoord bestond ditmaal uit een nog hard handiger afwyzing der deputatie, waarby Jegor Nicolaitsj my met grooto vreugde hielp. Zoo verliep nog een week en de deputatie verscheen nogmaals. Zy bleef evenwel in de nabyheid der deur en bood my het hout, evenals vroeger, voor tien kopeken het poed aan. Ik beval Jegor Nicolaitsj, de boeren weg te zenden, wat hy dan ook deed. Aan den oever der Bjelaja lagen weer anderhalf dozyn barken, dio hare stoenkoollading losten, terwyl ik nog oen flinke hoeveelheid van de eerste zending in voorraad had. De starosten sloegen een kruis en vroegen Jegor Nicolaitsj, of ik dan werkelyk het voor nemen had, hen te ruïneeren. Jegor antwoordde zeer diplomatiek, dat zy zeiven de schuld droe gen. Ik had nu in 't geheel geen hout meer noodig, zeide hy. Indien zy op myn voorstel ingegaan waren en met my lange contracten voor houtlevering tegen een behooriyken prys gesloten hadden, zou hun het ongeluk niet overkomen zyn, dat zy met al hun hout bleven zitten. Het hout, verklaarde hy, had voor my nu in 't geheel geen waarde meer en zy moesten zich ook geen moeite meer geven, het my in het vervolg aan te bieden. Zelfs voor twee kopeken het poed zou ik het hout niet koopen; ik gebruikte het niet meer. Ik wreef my in stilte de handen het moest nu tot eene beslissing komen. Als ikde boeren nog veertien dagen aan den praat hield, zouden zy met my contracten sluiten tegen vyf kopeken het poed, als ik wilde voor vyftig jaar. Ik dekte dan door prysverlaging der brandstof de groots, kosten, die de aanschaffing der steenkolen my veroorzaakt had, geheel en had een verzekerde exploitatie. De starosten kwamen nu niet meer geza- menlyk, maar één voor één. Zy werden even wel niet meer door my ontvangen. De over winning neigde sich steeds beslister naar myn zyde; zy zou nog veel vollediger worden dan ik gedacht had. Acht dagen nadat de laatste deputatie afgewezen wae, kwam Jegor Nicolaitsj tot mjj en deelde my mede dat in de dorpen een waar oproer heerschte en Sophie Andrenewna in Iwanowko in levens gevaar verkeerde. De boeren steMen haar verantwoordelijk voor het ongeluk, dat hen getroffen had en verlangden van haar do terugneming van de hun slechts in schyn verkochte bosschen. Sophie Andrejewna moest de sommen, die haar echtgenoot zaliger van de boeren ge leend had, terugbetalen en de bosschen, die niet verkocht, maar slechts verpand waren, weer terugnemen, omdat zy nu voor de boeren niet meer het geringste nut hadden. Sophie Andrejewna was niet in staat deze betalingen te doen en de mir van Iwanowko droeg nu het plan met zich om, van de regee ring de verbanning der weduwe naar Siberia te verlangen. Elke mir, elke dorpsgemeente bezit nl. in Rusland als hot ware eene familie met by zondere rechten en verplichtingen. Evenals de geheele gemeente er voor opkomen moet, als een lid zich aan een misdaad schuldig heeft gemaakt, zoo kan de gemeente, als een lid haar benadeelt of zich liederiyk gedraagt, by de regeering de verbanning naar Siberiö verlangen, en byna zonder uitzondering wordt aan dit besluit van den mir door de regeering gevolg gegeven. Sophie Andrejewna werd reeds bewaakt, naar Jegor Nicolaitsj my mededeelde. De boeren wilden haar als gevangene aan de regeering uitleveren. Zy waren zoo veront waardigd, dat Jegor Nicolaitsj zelf voor Sophie Andrejewna ernstig gevaar duchtte. Ik weet niet, of ik zoo gehandeld zou heb ben als ik deed, wanneer niet de schoone Sophie een diepen indruk op my gemaakt had. Ik zette my neer, schreef myn vyandin en bood haar bescherming, hulp en een toe vluchtsoord in de gietery aan. Jegor Nico laitsj werd met een wagen naar Iwanowko gezonden en vervulde zyn zending uitstekond. Hy lokte de boeren, die de hoeve van Sophie Andrejewna moesten bewaken, in de traktir, en terwijl dezen daar op myn kosten dronken, verliet Sophie Andrejewna met den wagen langs een omweg hare hoeve. Zy kwam des avonds laat by my en ik zag bet aan de doodsbleeke kleur van haar gezicht en aan hare gejaagdheid, dat zy in wezenlyk gevaar verkeerd had. Ik begroette haar hoffeiyk en koel zonder een woord te reppen van hot goo. tusschen ons voorge vallen WA8. Ik h'»od haar voor haarzelve en de dienst bode, uhï /,y uit Iwanowko meegebracht bed* een klein huisje aan, hetwelk vroeger etn gobuwde opzichter bewoond had en Ki<U baar myne bescherming toe. Daarop geleidde ik haar zelf naar het huisje, zonder eer woord meer te spreken. Jegor Nicolaitsj kwam eerst tegen den morgen eveneens in een toestand van vol slagen dronkenschap thuis, wat ik evenwel door de vingers moest zien, omdat hy zich zoo uitstekend van zyne opdracht ge kweten had. Den volgenden dag wenechte Sophie Andre jewna my te spreken. Ik liet haar geen oogenblik wachten en spoedde my naar hefc door haar bewoonde huisje. Zy had met de weinige bagage, die zy van Iwanowko mee gebracht had, de kamer gestoffeerd zoo goed het ging. Als ik my in haar tegenspoed had willen verheugen, had ik mg vrooiyk kunnen

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 5