STOOMTRAM Nieuwj aarsgeschenk Boterfabricken L BLOW Goelkoopsle en snelste nlmMl voor Je verzenilns van mimi aan onze geachte Klanten. Patent-H-Stollen tiff. De Graciense, Prys per kwartaal f\$l% N°. 10687. Zaterdag 22 December. A°. 1894. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Vervolg der Adverteutiëu. BEJST-H. UJFt. RaII-HiIT '8 öen ecn'8 Weester werk, W BEE-HUB, BEN-H UJFt. WST Be Vorst van In die. P^" De Vorst van Iiidië, nimimti. $$3$, Warnung: LEIDEN - VOORSCHOTEN - VEUR (Leidschendam)- VOORBURG-DEN HAAG. Bestelgoed per 100 K.6. 30 Cts. Vrachtgoed voor de eerste 100 K.G. 15 Cts. Voor elke volgende 100 K.G. 12 Cts. Gedurende de maand December geven wij in al onze Verkoophuizen „Het Wapen van Asten" telkens als men 1 pond boter met een half pond toe koopt, een BON er bij. Vier of meer dezer Bons geven recht op een prachtigen Wandkalender (een sieraad voor de huis kamer). Af te halen tegen inlevering der bons, op 2 Januari, in den winkel, waar men gewoonlijk koopt. >••••••••••••••••••••9*9636 LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden Franco per post Afzonderlyke Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grooter» letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Wetsvoorstel-Lobman tot wyzlglng van de Schoolwet. Blijkens het afdeeltngsversiag der Tweede Kamer was de groote meerderheid der leden met den voorsteller van oordeel, dat de be drage uit '8 Ryks kas aan de bijzondere scholen niet behoort ontzegd te worden wegens het niet aanwezig zijn van het inge volge de wet gevorderd aantal onderwijzers, ■wanneer vaststaat dat het schoolbestuur niet bt) machte is geweest, tot aanstelling van dat aantal te geraken. Doch de meerderheid was met dit wets ontwerp, zooals het daar ligt, weinig inge nomen. Ten eerste waren zeer vele leden van gevoelen, dat bij koninklijk besluit nogmaals de bijzondere scholen kunnen worden gevrij waard tegen onbillijke onthouding van be drage, terwijl na 1 Jan. 1899 het aantal onderwijzers het wettelijk maximum wel zal hebben bereikt. Ware dit niet het geval, tot wetswilziging eou dan altijd nog tijd genoeg zijn. In do tweede plaats werd aangevoerd, dat de voor gestelde bepaling onaannemelijk is, omdat zij de bestaande waarborgen voor de deugdelijk heid van het onderwijs in bedenkelijke mate eou verzwakken en den politieken school strijd in de Tweede Kamer zou doen herleven De toepassing toch der voorgestelde bepaling eou geheel afhankelijk worden van de indivi- dueele opvatting van elkander opvolgende Ministers, die daarenboven niet bij machte louden zijn zich behoorlijk de gegevens te verschaffen ter beoordeeling of er -reden is tot het verleen en of het weigeren van vrij stelling en deswege zou de politieke school strijd herleven in den meest onaangenamen vorm, daar hij gevoerd zou worden niet ter lake van principiëele vragen, maar. naar aan leiding van administratieve beslissingen in bijzondere gevallen. Hierbij werd aangevoerd dat het met het voorstel beoogde doel niet zou worden bereikt, "waar het geldt roomsch katholieke scholen van congregatiën, omdat daar geen vaste belooning wordt toegekend. Andere leden waren den voorsteller dankbaar voor zijne poging om in wezenlijke bezwaren te voor zien. De regeling achtten zy noodig, ook met het oog op den toestand, die ook na 1 Jan. 1899 zich zal kunnen voordoen, en een wets wijziging vau blijvende strekking werd ook noodig geacht ter opheffing van moeilijkheden, die zich zoo vóór als na 1899 zullen voordoen. Herleving van den schoolstrijd op politiek gebied kon, naar men meende, niet beter voorkomen worden dan door bijtijds te zor- gon, dat stuitende onbillijkheden niet konden •laats grijpen. Voor zooveel de Regeering niet mocht kunnen beschikken over voldoende ge gevens voor hare beslissingen, zouden nadere regelen kunnen worden gesteld tot uitvoering van de nieuwe wetsbepaling. Het denkbeeld werd nog geopperd, dat het verkrijgen van het volgens de wet benoodigd aantal onderwijzers het best zou worden be vorderd door verhooging der in art. 26 der wet genoemde minima, dat is door toepassing van het tweede lid van dat artikel. Daartegen werd opgemerkt dat de jaar wedden der openbare onderwijzers feitelijk veelal het wettelijk minimum overtreffen en dat de aanneming van het ingediende voor stel vermeerdering van het aantal onder wijzers zou bevorderen wegens de gestelde voorwaarden van aanbieding eener behoorlijke jaarwedde. Gemeenteraadsverslag van Utile gom. Tegenwoordig alle leden. Als voorstemmer wordt door het lot aan gewezen de heer S. Uitendaal. De Voorzitter opent de vergadering en wenscht onmiddellijk na het lezen der notulen der vorige vergadering over te gaan tot het benoemen van een wethouder* De heeren S. Uitendaal en A. Topper worden uitgenoodigd het stembureau te willen uit maken. Bjj het opnemen bleek dat de heer H. H. Van Waveren 8 stemmen had verkregen, en alzoo tot wethouder der gemeente was be roemd. De heer H. H. Van Waveren ver klaarde deze benoeming aan te nemen. De Voorzitter wenscht hem geluk met zyne benoeming, en spreekt den wensch uit, dat hij met den Raad in goede harmonie moge samenwerken, en dat Hillegom onder zijn be stuur moge bloeien. De Voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen a. De goedkeuring door Geo. Staten van het Raadsbesluit betreffende de geldleening. b. Een schrijven van den heer P. H. Van Waveren, waarbij deze kennis geeft dat hy zijne benoeming tot wethouder niet aanneemt c. Een adres van A. Philippo Pz. en 9 andere belangstellenden, houdende verzoek aan den Raad om de Oude Beek te mogen uitdiepen tot op 1.40 M. beneden A. P. met een talud van 1 op 1, waarbjj de adressanten de ver plichting op zich nemen om, tegen eene ver goeding van 400 uit de gemeentekas, genoemd vaarwater gedurende vijf achtereenvolgende jaren in dien toestand te onderhouden. Als waarborgsom voor het nakomen hunner ver plichtingen wenschen zij gedeelte van het gevraagde bedrag in de gemeentekas te laten totdat de gestelde termijn zoude versl reken zijn. De heer H. H. Van Waveren vindt cat de in het verzoekschrift aangegeven diepte, in vergelijking met de breedte, te gering is. Hij noemt het geld vermorsen, en zou liever aan de nieuwe beek een flink vaarwater geven, en geeft daarom de voorkeur tot afkooping van den tolboom. De heer P. H. Van Waveren is van oordeel dat de som, welke geêischt wordt tot af kooping van den tolboom, te hoog is, omdat, wanneer de oude beek bevaarbaar was, er zoovelen niet van den tolboom hadden be hoeven gebruik te maken. Besloten werd het request te renvoioeren naar B. en Ws. om in eene volgende ver gadering ter tafel te komen. De agenda afgehandeld zynde, deed de Voor zitter de gebruikelijke rondvraag. De heer G. Veldh. v. Zanten wenscht ont slagen te worden als lid van de commissie van bijstand, waarvan hij nu 2 jaar lid is geweest De Voorzitter geeft te kennen, nu het dagelijksch bestuur weder voltallig is, nader hierop terug te zullen komen. De heer H. Veldh. v. Zanten herhaalt zijne vraag, reeds in de vorige vergadering gedaan, nl. de erfenis van mevr. v. d. Ende terug te brengen in haren oorspronkelyken staat. De heer P. H. Van Waveren scheen de bedoeling van den heer Van Zanten niet te vatten, want hij was van oordeel dat de be woners van de Zanderijlaan toch niet gaarne weer een regel boomen voor hunne huizen zouden zien verrijzen, waarop de heer Van Zanten opmerkte, dat zulks ook niet zijne bedoeling was, maar dat by meer bepaald liet oog had op het vertrappen van het gras. De Voorzitter zeide, dat om zulks te voor komen, het noodzakelijk was, dat men er be paalde oppassers voor aanstelde. De heer J. Van Waveren beweerde, dat politietoezicht er hoofdzakelijk ontbrak, en dit toch best kon plaats hebben, omdat ae veld wachters dikwijls samen liepen, hetwelk gansch onnoodig was, zooals laatst nog met almanakken. Ook de heer Topper klaagt over het slechte toezicht, door de politie uitgeoefend. De Voorzitter zegt dat hij als hoofcf der politie Instructies geeft, doch dat men vooral niet uit bet oog moest verliezen, dat de agenten ook nachtdienst hebben, en dan moet den menschen op den dag ook een weinig rust gegund worden. Do heer P. H Van Waveren vraagt hoe of het staat met het plaatsen van lantaarns, waarioe in de laatste vergadering besloten is geworden. Do Voorzitter antwoordt dat hij hiermede zou wachten tot bet college van B. en Ws. voltallig zou geworden zijn. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Gemeenteraad van Alkemade. Tegenwoordig alle loden. Voorzitter de heer F. H. Van Wicben, burgemeester. Door het trekken van No. 4 der stemmings lijst wordt bepaald dat de omvragen, enz. voor deze vergadering zullen beginnen by den heer Jac. Van der Voort. De notulen der vorige vergadering worden na lezing met algemeene stemmen goedgekeurd en vastgesteld. Daarna deelt de Voorzitter modo lo. Dat de heer H. J. Straathof zijne be noeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur, afdeeling Ryp-Wetering, heeft aangenomen. 2o. Dat heeren Godeputeerdo Staten dd. 13 Nov. 11. hebben goedgekeurd de gemeente- begrooting voor 1895; een afschrift daarvan is met de benoodigde registers aan den gemeente ontvanger uitgereikt. 3o. Dat almede door genoemd college dd. 5 Nov. 11. is goedgekeurd het suppletoir kohier van den hoofdelyken omslag dezer gemeente, hetwelk 5 maanden ter secretarie ter visie ligt. 4o. Dat voor onteigening van goederen bij P. l'Ami, te Roelof-Arendsveen, bij wien in October jl. Aziatische cholera is voorgekomen, door de gemeente de som van ƒ61 is voor geschoten, welke echter reeds aan het Rijk teruggedeclareerd is. 5o. Aan den Voorzitter wordt, op diens vraag, met algemeene stemmen toestemming verleend om de verschillende kosten, gevallen op het in de gemeente voorgekomen mond en klauwzeer onder het rundvee, uit de ge meentekas voor te schieten, en die weder aan het Rijk terug te declareeren. Daarna wordt ter tafel gebracht: a. het reeds in de vorige vergadering voor gelezen adres van dr. Rooswinkel, te Rijp- Wetering, waarvan de behandeling alstoen tot eene volgende zitting werd uitgesteld tevens wordt gelezen een schrijven van dr. Moesman, te Woubrugge, eveneens verzoe kende, zoolang de vacature duurt, tot gemeente geneesheer te Roelof-Arendsveen te worden benoemd; daar echter volgens 'sVoorzitters mededeeling dezer dagen eenige sollicitanten om inlichtingen hebben gevraagd, wordt een parig goedgevonden dit punt van behandeling tot eene volgende zitting te verdagen. b. Worden Burgemeester en Wethouders gemachtigd om met de werkzaamheden tot verbetering van den weg te Roelof-Arendsveen, wanneer zjj het noodig achten, langzamerhand weder te beginnen, en de bestekken en tee- keningen van de in dien weg te maken brug gen in orde te laten brengen. c. Namens Burgemeester en Wethouders stelt de Voorzitter voor aan het hoofd der school te Kaag wegens vergoeding van huis huur in plaats van 100 150 te geven, waartoe wordt besloten, daar hij vermoedelijk zelf eene nieuwe woning zal stichten. d. Wordt met algemeene stemmen goedge vonden aan den heer A. J. De Ridder, ambte naar ter secretarie, over 1894 ƒ12 te ver goeden als tegemoetkoming in de door hem te betalen overzetgelden, en aan de heeren L. Van der Voet en B. Ten Wolde, onderwij zers aan do openb. scholen te Oude Wetering en Roelof-Arendsveen, over 1894 ieder eene gratificatie van 25 toe te kennen. e. Worden benoemd tot leden van het stem bureau voor de verkiezingen in 1895 de heeren E. J. Los en H. Bakker. Niets meer te behandelen zynde, wordt de vergadering gesloten. Overmatige en gevaarlyke arbeid van jeugdige personen en van vrouwen. De wet van 5 Mei 1889 omtrent boven^ genoemd onderwerp, bepaalt in art. 12 dat het toezicht op hare uitvoering is opgedragen aan ten hoogste drie inspecteurs. De vorige Regeering had een wetsontwerp aanhangig gemaakt om de grenzen, by genoemd artikel getrokken, te verruimen in de wet tot bevei liging van personen, die in fabrieken en werk plaatsen arbeid verrichten. De tegenwoordige Regeering heeft dit laatste ontwerp weder ingediend en thans voorgesteld de arbeidswet op het hier bedoelde punt aan te vullen. In afwachting van een algeheele o g isa- tie van het toezicht op de nijverheid, tie n t gevolg zal moeten zijn van het tot stand komen der wetten in het belang der personen, die in fabrieken en werkplaatsen verkeeren, stelt de Regeering zich voor de beoogde uit breiding op de volgende wijze tot stanl te brengen Het voornemen bestaat aanvankelijk de uitbreiding te beperken tot de aanstelling van drie adjunct inspecteurs en daartoe te benoe men werktuigkundige ingenieurs. Zullen deze ambtenaren, wier bevoegdheden zullen gere geld worden by algemeenen maatregel van bestuur, in elke latere organisatie van het toezicht op hunne plaats zyn, ook afgeschei den daarvan zullen zij de aangewezen personen zyn om onder de tegenwoordige inspecteurs werkzaam te zyn. Een voorname taak van de inspecteurs ic toch nu reeds het toezicht op alles wat voor het leven, voor de gezondheid en voor de veiligheid van vrouwen en jeugdige personen in fabrieken en werkplaatsen gevaar kan opleveren. Daaromtrent wenken en voorschrif ten te geven, de hoofden of bestuurders der inrichtingen desverlangd ook van advies te dienen by het beveiligen van werktuigen en werktuigdeelen en zulks aan de hand vanen voorgelicht door de inspecteurs, is eene taak, die het best aan zoodanige technische ambte naren kan worden toevertrouwd. Ook voor het lus tellen van het by art. 15 der wet van 1889 bedoelde nader onderzoek naar de oor zaak van plaats gehad hebbende ongelukken, kunnen zy geacht worden de aangewezen personen te zyn. Ofschoon de Regeering zich aanvankelyk tot de aanstelling van drie adjunct-inspecteurs zal bepalen, heeft zy gemeend het aantal inspec teurs en adjunct-inspecteurs niet in het artikel te moeten opnemen, ten einde te voorkomen, dat andermaal tot wetswyziging zou moeten worden overgegaan, zoodra eenige verandering wenscheiyk mocht blyken in de samenstelling van het personeel. UITLOTINGEN. S pOta. Loten PaDima-Kanttl- maatscliappij v 1888. Trekking van 15 December 1894, betaalbaar 15 Januari 1895. Frs. 600,000 no. 790750; fre. 100.000 io. 1143087; frs. 10,000 noa. 78C159 eu 167979; fre. 5000 uoe. 265686 on 336555 fin 2000 nos. 1229864, 1735979, 414285, 880S47 on 708483; fra. 1000 nos. 814638, 1460713, 737820. 1513751 1666397, 1999482, 1562055. 1133370. 691428, 1705142, 749709, 123311. 134461, 1722C9T, 1861010, 1732072, 724535, 1487873. 300288, 31633®. 80C398, 11348 >8, 015413. 211800, 800800, 1425162. 459885, 1430783, 138022, 377840, 88477, 1779858, 373517, 43442, 1814922, 1354549, 57819, 891584, 151034, 1973940, 526066, 448963, 102877, 966999, 251740, 647311. 330948, 1141805, 1294942, 1668594. Advertentiën in het „Leidsch Dagblad" worden berekend ad 17{ Cents per regel. Advertentiën van firma's of personen, die een of ander artikel aankondigen of de aan dacht op hunne zaak zelve vestigen, ad ÏO Cents per regel. KLEINE ADVERTENTIËN 40 Cents bfl vooruitbetaling. IA vil UUI dat men niet één maal, maar her- haaldeiyk met klimmende verrukking zal lezen. een verbaal uit den tyd van Jezus' omwan deling op aarde, door LEWIS WALLACE, uit het Engelsch door ALMA. "Volksuitgave, prys in prachtb. slechts ƒ1.30. Cïroolc Prachtuitgave me# 160 a 170 fraaie Platen. Prijs ƒ4.5O. Rijk kebonden slechts ƒ5.85. 8374 32 het nieuwe werk ran LEWIS "WALLACE, achiever van Ben-Har: uit het Engelsch door ALMA, 2 Deelen, ƒ2.10, in 2 fraaie Prachtbanden slechts ƒ3.75. Verkrijgbaar b|j den Uitgever D. BOLLE, te Rotterdam, en verder alom. Franco na entvangst Postwissel, waarop vermeld: „Ben-Hur" of „l»e Vorsl van Indlë." Stils scharf' Irocmlritl tUDóglich1 Das tiaslj Pral- tiscbe fir glatte Bi (Scbutzmarkei Der grosse Erfolg, den unsere Patent -H - Stollen errungen, hat Anlass zu rer- schiedenen werthlosen Nachahmungen gegeten Man kaufe daher uneere stets scharfen H - Stollen nur von uns direct, oder In solchen Elaenhandlungen, In denen unaer Plaket (wie nebenstehendj ausgehongt 1st. ZZ Preislisten und Zeugnisse gratis und franco. 8055 40 Bestelgoederen worden aangenomen Breestraat 138, bestel- en vracht goederen Wachtkamer Stoomtram, naast de Practische Ambachtsschool." OÜUZ DO Eerste Kerstdag den gelieelen dag en tweede Kerstdag na twaalf uren GESLOTEN.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 5