Zaterdag 33 December, A0. 1894. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nominer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 21 December. Feuilleton. EENE HELDIN. N°. 10687. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers--' -. f 1.10. 1.40. 0.06. PRIJS DER AD VERTEN TIÉN: Van 1—6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grooter» letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.06 berekend. Eerste Blad. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Obdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven, enz. uiteriyk heden avond om 10.40 bezorgd zfin. De wfize van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De off. van gez. lste kl. dr. D. Romein, van het lste reg. huzaren te Amersfoort, is van zijne detacheering te Groningen terug gekeerd en wordt voor twee maanden te Leiden gedetacheerd tot het volgen van een cursus aan 's rijks universiteit alhier. Men schrijft ons uit Leiderdorp, dd. 20 dezer Door milde bijdragen van ingezetenen uit deze gemeente en uit Zoeterwoude voor zoover het gedeelte „Hooge Rijndijk" betreft gesteund, waren de dames der „Dorcas"- vereeniging hedenmiddag wederom in staat, om voor de 26ste maal haar jaarlyksche uit- deeling van verschillende warme kleeding- stukken te houden. Ruim 120 behoeftige huisgezinnen van de Ned.-Herv. en R.-Kath. gezindten, wonende in bovenbedoelde gemeen ten, werden door haar op deze wijze aan genaam verrast. Zij het den dames nog menigmaal vergund hun deze verrassing te bereiden en geven de arme bedeelden, door een gepast en nuttig gebruik van het ontvangene te maken, blijken, dat zij de vele moeiten en zorgen der dames, aan eene dergelijke uitdeeling verbonden, op hoogen prijs weten te stellen I Met primo Januari a- s. wordt door den heer Regt, te Waddingsveen, eene inrichting voor gewoon en voortgezet teekenonderwijs geopend. Het gemeentebestuur heeft hem daartoe welwillend de lokalen der openbare school van het dorp disponibel gesteld. De heer I. M. Schoonenberg, onderwijzer san de openbare school (dorp) te Waddings veen, staat No. 1 op de voordracht voor onder wijzer met verplichte hoofdakte te Gouda. Vrjjdag 28 Dec. zal te Waddingsveen een soirée gegeven worden door den heer Katter- mole, van Amsterdam, in het sociëteitsgebouw van den heer De Ruyter. Tooneelatukken en voordrachten zullen de voornaamste bezighe den zijn. De heer W. Honkoop, van Ouderkerk san den IJsel, heeft de benoeming tot onder wijzer aan de oponbare lagere school van Benthuizen aangenomen. Ü8. J. J. Vsd den Broek, predikant bij de Ned.-Herv. gemeente te Noord wij kerhout, is beroepen te Maassluis. De rekening der Vrouwenvereeniging „Tabitha", te Waddingsveen, sluit over het afgeloopen boekjaar met een batig saldo van f 0.241/». Aan ontvangsten word geïnd 226.447s, de uitgaaf bedroeg 226.20. Zooals men weet, stelt deze Vereeniging zich ten doel kleedingstukken aan armen en behoef- tigen uit te reiken gedurende het winter seizoen. Do Raad der gemeente Waddingsveen heeft besloten niet meer te voorzien in de vacature van onderwijzeres in de handwerken, ontstaan door 't overlijden van mej. Hooftman, maar dit onderwijs op te dragen aan de onderwijzeressen, die op de openbare scholen werkzaam zijn. Een der oudste ingezetenen van Wad dingsveen, M. Klaverveld, oud-stryder, is dezer dagen overleden. Het Leesgezelschap te Waddingsveen heeft in zijne vergadering van 19 Dec. beslo ten het 76-jarig bestaan dier Vereeniging in Februari a. s. feestelijk te herdenken. Het voorstel van 't bestuur om dien feestavond met de aanstaande soirée-musicale-déclama- toire te doen samensmelten, werd verworpen. Men wenschte op een afzonderlijken avond speciaal voor dat doel bijeen te komen. Men schrijft ons uit Hoofddorp, dd. 21 Dec.: Volgens opdracht van het comité voor den Noordhollandsch Utrechtschen lokaal spoorweg (verbinding HaarlemNieuwersluis) is de ingenieur Krieger hier bezig een onder zoek in te stellen naar eene wijziging der aansluiting dier ontworpen baan met den Hollandschen Spoorweg. In de plaats van over Haarlemmerliede wordt nu getracht eene geschikte aansluiting over Heemstede met laatstgenoemden Spoorweg te vinden. Over het algemeen moet bet denkbeeld dezer richtingswijziging in de betrokken streek met belangstelling worden vernomen. Voor de mannelijke ingezetenen van Valkenburg, die geboren z(jn in 1876, zal ge legenheid bestaan om zich te doen inschrijven voor de nationale militie gedurende de maand Januari 1896, en meer bepaald op den löden dier maand, des voormiddags van 10 12 uren. Tot kerkvoogd der Ned.-Herv. gemeente te Zevenhoven is de heer L. Huisman aldaar verkozen. Nadat de algemeene beraadslagingen in de Tweede Kamer over het hoofdstuk Water staat, Handel en Nijverheid door de beant woording van den minister waren gesloten, drong b(j art. 13 (jaarwedden wegwerkers) de heer Heldt aan op vaste aanstelling van de Kantonnier8, opdat dezen niet meer van de aannemers afhankelijk zijn. Ook zou hjj wenschen, dat de aannemers van rijkswegen en rijkswerken verplicht werden hunne werk lieden te verzekeren. De Minister houdt vol, dat de bezoldiging van werkgevers een taak is voor de aanne mers en niet van het Rjjk. De verzekering van werklieden by aanneming van rykswerken aan de aannemers op te leggen, zou voor het Ryk finantiëel nadeelig zyn, want de aanne mers zullen eenvoudig het bedrag voor de verzekering op de aanneraingssom verbalen. De heer Heldt had gaarne gezien, dat het Ryk in dit opzicht aan de particulieren een voorbeeld had gegeven. Het artikel wordt aangenomen. By art. 19 (onderzoek naar den waterstaat kundigen toestand van ons land) komt de heer Meesters uitvoerig terug op zyn schrifteiyk betoog tot het verleenen van staatshulp tot verbetering van het waterschap Vollenhoven. De heer Smeenge vraagt de overlegging van de stukken, betreffende het onderzoek naar den toestand der kleine rivieren. De Minister antwoordt den heer Meesters, dat hy de gegevens zal onderzoeken. De overlegging van het rapport omtrent den toestand der kleine rivieren wil de minister overwegen, doch aan het rapport zonder de kaarten heeft men niet veel en juist de kaarten veroorzaken de grootste kosten. By art. 29 (verbetering van rivieren) vraagt de heer Kolkmanhoe het staat met de slui ting van den ouden Rynmond en of binnen kort die sluiting te verwachten is. Den Minister is niets bekend van een termfin van sluiting op Pruisisch grondge bied, waarmede verband houdt sluiting op ons grondgebied. By art. 36 (verbetering van de Maas) dringt de heer De Ras aan op krachtige verbetering. De Limburg8che Maas wordt achtergesteld op werken van groote centra. De heer Veegens wyst er op dat dit jaar 60,000 meer is uitgetrokken voor de ver betering der Limburgsche Maas dan het vorige jaar en dringt aan op een schema voor verdere verbetering der Maas. De Minister had gehoopt, dat het meerder aangevraagde bedrag voor vorbeteriDg der Limburgsche Maas by den heer De Ras meer waardeering zou ondervinden. Tegen over legging van een volledig plan bestaan te groote bezwaren, om dit toe te zeggen. Na repliek van de heeren De Ras, Veegens en den Ministerwordt het artikel goedgekeurd. De discussie is gevorderd tot art. 53, waarna de vergadering werd gesloten. Gisteren was er wederom een parlementair diner by den heer Röell, minister van buiten- landsche zaken, te 's-Gravenhage. Het Museum Meermanno Westreenianum (Prinsessegracht 30, te 's-Gravenhage) zal ge durende Januari 1895 voor het publiek ge opend zyn den 3den en 17den. Op die dagen zyn toegangskaarten, zoowel aan het museum zelf als aan de Koninkiyke Bibliotheek (Voor hout No. 34) te verkrygen. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben hunne goedkeuring onthouden aan het besluit van den Raad van Arnhem, tot aankoop van een deel van het landgoed „Warnsborn." Wanneer de Koningin-Regentes, gehoord den Raad van State, het besluit niet handhaaft, zullen dus de boomen daar vallen. Wy vernemen, dat ook het trotsche ge boomte van Sonsbeek met hetzelfde lot be dreigd wordt. (Amh. Ct.) Het verslag van den Raad van Beheer van het „Nederlandsch Tooneel", uitgebracht in de aandeelhouders vergadering, begint met een gelukwensch over de omstandigheid, dat het seizoen 1893 94 het laatste jaar der „ballingschap" was en met de verklaring, dat het doel by de intrede van den nieuwen Stadsschouwburg te Amsterdam moet zyn de belangen der Vereeniging hoog te houden en het publiek tevreden te stellen. „Na al de wederwaardigheden, welke hy, die het moeiiyk pad der kunst betreedt, steeds ondervindt, zou het onmogeiyk geweest zyn nog idealen te koesteren, waren wy niet in de eerste plaats door Koninkiyken bystand gesteund." Ten bewyze van de slechte finantiöele resul taten der gegeven voorstellingen ontleenen wy aan het verslag de volgende cyfers: De winter-voorstellingen te Amsterdam brachten bruto op 28,298, of 1880 minder dan in het seizoen 1892 93; de zomer- voor stellingen 3162, of 650 minder dan in het seizoen 1892 93. De netto-opbrengsten van alle voorstellingen warente Amsterdam 244 voorstellingen: 16,775, tegen het vorig jaar 235: ƒ17.011; te 's Hage 71 voorstellingen: 24,394, togen het vorig jaar 76: ƒ26,501; elders 78 voorstellingen: ƒ18 602, tegen het vorig jaar 7317,473. Alzoo 393 voorstel lingen met een nettobedrag van 69,773, tegen 384 voorstellingen in 1892 - 93 ƒ60,986. Er werden in het laatste jaar 9 voorstel lingen meer gegeven, terwyl er netto 1213 minder in de kas vloeide. In 1893/94 bracht iedere voorstelling netto op 152, in het jaar te voren ƒ158. Het nadeelig saldo is dan ook dit jaar ƒ13,169, het vorig jaar ƒ8928. Wanneer wy deze cyfers evenwel vergeiyken by die van het verslag van 14 Nov. 1892, zien wy daar nóg grooter eindverlies. De balans voor 1893-94 sluit met een cyfer van ƒ112,000. Het verlies saldo over 1893/94, 7221, gevoegd by de verliezen, sinds 1882 door de Vereeniging geleden, brengt het totaal verlies- cyfer op 85,000, gelykstaande met het ge plaatst maatschappelyk kapitaal. „Het blykt u uit deze treurige cyfers, dat wy alles verloren hebben", aldus besluit het verslag, „behalve den moed en het vertrouwen om voort te gaan. Opnieuw gesteund door een waarborg-kapitaal van ƒ40,000, door wel willende vrienden byeengebracht, heoft uw Vereeniging de exploitatie van den herbouwden Stadsschouwburg op zich genomen." Heden zou uit Amsterdam naar Gotha worden overgebracht, ten einde het verbran dingsproces te ondergaan, het lyk van jonk vrouw De Court. De heer L. W. Hansen, directeur der 's Gra- venhaagsche Begrafenisveroeniging, is belast met de overbrenging van het stoffeiyk over schot. Voor de betrekking van directeur van het Kon. Zoöl. Genootschap, te 's-Gravenhage, ln plaats van dr. A. C. Oudemans, hebben zich ongeveer 40 sollicitanten aangemeld. Do gemeenteraad te Middelburg heeft aan de heeren Ribbink, Van Bork en Co., concessionarissen voor den aanleg van eene telephoon in die gemeente, vergunning ver leend, voor zoover die gemeente betreft, voor den aanleg van eene intercommunale lyn, verbindend de centraal-bureaux te Middelburg en te Vlissingen. De staatsraad Heydenryck is, naar men verneemt, ernstig ongesteld. Het „N. v. d. D." verspreidt per bulletin het bericht dat generaal Vetter, hoewel ziek, biyft op Lombok. Hy wil persooniyk de zaken beëindigen. Eenigen tyd geleden is door den minister van oorlog besloten eene fabriek van rookzwak buskruit op te richten in de gemeente Nieuwer- Amstel (buurt over Ouderkerk). Met den bouw is reeds een aanvang gemaakt en het werk is al een goed eind gevorderd. In eene vergadering van inwoners van Ouder- en Nieuwer-Amstel is besloten een verzoekschrift by den minister in te dienen, om hem te verzoeken vooral met het oog cp het gevaar, dat zulk een fabriek voor die ge meenten zou kunnen opleveren, die fabriek op een andere plaats op te richten. Hr. Ms. korvet „Nautilus" heeft onder bevel van den kapt.-luit. ter zee H. O. Feith den 19den dezer de reede van Teneriffe (Cana- rische eilanden) verlaten. De minister van binnenlandsche zaken heeft op voordracht van de commissie van toezicht op de Koninkiyke Muziekschool, met ingang van 1 Jan. 1895, benoemd tot leeraar by die school de heer Carel Oberstadt, te Bremen. De minister van marine heoft den be noemden off.-machinist 2de kl. K. A. Van Boven met 5 Jan. a. s. geplaatst aan boord Hr. Ms. monitor „Reinier Claeszen." De commissie, die werkzaam is gëweest voor het plaatsen van een gedenkteeken op het graf van den heer J. j. A. Goeverneur, heeft in hare vergadering van gisteren dat gedenkteeken overgedragen aan den Groning- schen Senaat van Vindicat, die deze over dracht met de meeste welwillendheid aan vaardde en die nu het graf onder zyne hoedo zal nemen. De „Middelb. Crt." spreekt tegen bet bericht, dat de nieuwe kruisers hier to lande op de drie genoemde werven zullen worden gebouwd. Hieromtrent is nog niets bepaald. Naar de „Zw. Crt." verneemt, is onze bekende zeeschilder jhr. E. Van Heemskerck van Beest in Den Haag door eene zeer ern stige ongesteldheid aangetast, zoodat men vreest voor zyn behoud. Men schryft aan de „Tol.": Don 30steu December a. s. zal het 50 jaren zyn geledon, dat de heer H. V. Onstonk, administrateur van het garnizoens-kleeding- en nachtlegei- magazyn te Venloo, in militairen dienst Is getreden. Na op den 6den October 1841 bij het 4de regiment infanterie in dienst te zyn gesteld als regimentskind, werd hy den 30sten December 1844 by dat corps toegelaten tot eene verbintenis als soldaat voor den tyd van 10 jaren. Na de verdere graden te hebben doorloopen, werd hy op den 31sten Juli 1882 in don graad van adjudant onderofficier gepen sionneerd, en den lsten Augustus d. a. v. benoemd tot administrateur der garnizoens- bakkery en van het kleeding- en nachtleger magazyn te Venloo; door opheffing dormilitairo bakkery, waardoor hy in geldelykon steun aanmerkeiyk achteruitging, bleef Onstenk i). »6) Victor had niet naast, maar tegenover Wal- burga plaats genomen, hoewel deie onwille keurig dicht naar het hoekje geschoven was, om veel plaata open te laten op hare bank. Onder het voortdurend gaslicht, dat van de straat naar binnen scheen en dat alleen nu en dan eenigszins doffer werd als men voorbjj een paar hulzen zonder winkelramen, of over een kruispunt van verschillende straten reed, bj) dit eigenaardig flikkerend licht, dat over hunne personen in beweegiflke golven hoen gleed zonder eene bepaalde uitdrukking van de gelaatstrekken te laten onderscheiden, zag Walburga toch misschien voelde xf) het dat Victor geen moment haar uit het oog verloor. Dit zwijgend aanstaren hinderde haar ge ducht. Zij zou wel een gesprek hebben willen beginnen; maar waarover? Na zich eene lange poos te hebben bedacht, zeide z(J „Als de vrouw van Lars bepaald aan het tooneel wil blijven en daarvoor te Weenen moet vertoeven, terwijl Lars door zjjne be trekking aan Berlfln gebonden is, kon moeder nu wel met hem gaan samenwonen. Op die manier bad moeder weer een doel voor haar leven en Lars kreeg een gezellig tehuiB." Hoewel het rijtuig over eene met hout belegde straat rolde, had Victor toch niet goed verstaan, wat Walburga zeide. Hij boog ïlch tot haar over; „Pardon het rijtuig kleppert en ratelt zóó, dat ik je niet goed kon verstaan." Walburga, die vooruit had bedacht waar over z(j zou kunnen spreken, herhaalde woord voor woord wat zjj had gezegd. Victor merkte hieruit op, dat z(J nog altijd de hoop koesterde, dat Lars herstellen zou, en hij wilde niet nog eens door zyne onbarm hartige oprechtheid haar vertrouwen aan het wankelen brengen. „Ja zeker; dat zou z(J wel kunnen doen", antwoordde hy werktuigiyk; en toen, zich weder tot haar overbuigend, zeide hy: „En, Walburga, je hebt eene betrekking aangenomen?" Zy knikte. „Het is toch geene ongepaste belangstelling als ik vraag waar? en by wien? nietwaar, Walburga? Heb je het aangenaam vooruitzicht in een gezelligen huiseljjken kring te komen?" Zy prevelde iets, waarvan hy nu weder geen woord verstaan kon. Het spreken in die ellendige rammelkast ging ook zoo moeiiyk. Het was verstandiger op de bank naast haar te gaan zitten. Dit deed hy. Zacht nam hy hare hand in de zyne en met zyn hoofd vlak by het hare, zeide hy „Walburga, alles wat tusschen ons is voor gevallen en als eene scheiding zou kunnen gelden, is toch niet in staat m(Jne warme belangstelling in je toekomstig lot te vermin deren. Er zal ongetwyfeld wel weer een tyd komen, dat draaf Gerd er op zal aandringen, je weder onder zgne bescherming te mogen nemen. Haar dat je nu, in den scboonsten bloei van de jonge jaren, de dienstbaarheid zult ondervinden, dat is zeer bard. Ik vind het eene vreeselyke gedachte; en voor my ligt daarin meer nog zelfverwyt dan deernis. Want ik weet welk een dapper meisje Wal burga Steiner is. Uaar ik ben het toch eigen- lyk, die je van Rakitsch heb verjaagd door my juist daar te vestigen. Geloof my, ik kon myn woord, Zembowitsch te koopen, niet meer terugnemen, toen ik je tegenzin ten aanzien van mijne betrekking vernamanders zou ik oneindig liever een huis in Zuid- of West Duitschland hebben gekocht, dan zoo vlak in de buurt van Rakitsch, om zoo te zeggen over je deur." Het werd hem zoo vreemd te moede onder het spreken 1 In die stille, helder verlichte eetkamer van het hotel had hy geen moed gehad om deze dingen op het tapyt te bren gen. Haar hier, waar hy zyn uiterste best moest doen om zich door Walburga te laten verstaan onder al dat rumoor op straat, in het ratelend voertuig, hier viel het hem niet moeiiyk alles uit te spreken, wat voor hem kon pleiten en Walburga zoo gunstig moge- lyk voor hem zou stemmen. Walburga gevoelde zich door zyne vrien- deiykheid, die zy oordeelde niet te hebben verdiend, byzonder getroffen. Zy keerde haar hoofd naar hem toe en antwoordde nu op hare "beurt vlak by zyn oor „Maak je daarover niet ongerust, beste Victor! Ik zal zeker by goede menschen in huis komen by een vakgenoot, een vroe- geren studie-kameraad van vader." Victor greep haren arm, hoewel zy dicht naast hem zat. „Dus in eene onderwyzore-familie „Ja. „De naam? Waar?" In zyn gevoel van medelyden mot haar en in zyne eigen ontroering had hy onwille keurig bU die korte vragen zyn arm om haar middel gelegd; en toen Walburga nu den naam van het gezin en de stad, waarheen zy gaan zou, noemde, riep hy op een toon van schrik uit: „Doctor Hartheim? Heeft die niet eene groote meisjes-kostschool?" Ja." „Eq wat wat heb jy daar te doen?" Walburga werd doodverlegen en zag den anderen kant uit. Nu echter vatte Victor zacht met zyne linkerhand de kin van het jonge meisje en dwong aldus het lieve gelaat zyn uitvor- schendon blik te dulden. „Ik ik zal in de huishouding werkzaam zyn en verder de kleintjes by haar school werk voorthelpen." In stilte dacht zy: „Dit is myn vonnis, maar ik heb het verdiend", en wanhopig sloeg zy hare straks neerge slagen oogen tot Victor op Maar wat was dat? In die groote, schit terende lichten tegenover haar, meende zy eene onzinnige blydschap te lezen. Dit duurde evenwel slechts eene seconde langtoen hield zy haar gelaat tegen Victors borst gedrukt, als om zich te verbergen, terwyl hy zyne beide armen stevig om haar heen geslagen had zeer, zeer stevig en beschermend. „Lief, dwaas meisje", fluisterde hy haar zachtkens in het oor, „dus by en voor vreemde menschen wil je gaan doen, wat je geweigerd hebt voor je eigen Victor te ondernemen?" „Het zou myne boetedoening wezen", zeide zy, onder tranen van innig geluk. „Die boete wordt by my gedaan 1" gebood hy juichend. „Is je dat duideiyk? Ben jo het daarin met my eens?" „Als als je my nog hebben wilt snikte zy. „Liever dan ooit! O, Walburga, welk een half men8Ch, welk een stumperd zou ik myn levenlang gebleven zyn zonder jou!" „En ik dan?... O, Victor, ik kan het je onmogeiyk beschryven hoe alles langzamer hand in my verandord is „Daarvan moet je my later alles eeriyk opbiechten", zeide hy ernstig en drukte haar by die woorden dankbaar togen zich aan Intu8schen had mevrouw Steiner iets vor- nomen wat niet minder belangryk, maar veel minder opwekkond was. Hare polsen joegen koortsachtig en met hartklopping vroeg zy ongeduldig aan Gerd, met wien zy het hotel verlaten had, of het ver weg was. „Tameiyk ver", antwoordde hy. „In elk geval zou ik eerst vyf minuten met je willen opwandelen", zeide zy op een gejaagden toon. „Vertel my alles! Ik ben gewoon de dingen te hooren; spreek en verzwyg niets l" Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1