0. H. Boesnacb, op, ditmaal uitsluitend om bene tooneelvoorstelling te geven door een önder deel van het gezelschap dan vorige malen, aangezien de vaudeville- en café- chantant-afdeeüng nu elder6 werkzaam was. Alvorens tot de opvoering over te gaan, werd medegedeeld dat door ongesteldheid van een der artisten het tweede stukje van het programma „Geen rook zonder vuur" niet kon doorgaan", doch dat daarvoor zou gegeven worden: „De Werkstaking", hetgeen dan vooraf zou gaan. De aanwezigen behoefden zich zeker niet over dezen ruil te beklagen; immers werd genoemd tafereeltje zeer naar genoegen door de vier optredenden weergegeven, hetgeen dan ook een groot succes had. Ook het tweede stuk„Een kwaaddenkend schoonpapa" blijspel in 3 bedrijven, werd ver makelijk opgevoerd, waarbij allen en niet het minst' hi), die de titelrol vervulde, zich uit stekend kweten van hunne taak. De zaal was ook ditmaal goed bezet. De minister van binnenl. zaken heeft, met ingang van 1 Jan. 1895, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer U. H. E. Huber Noodt als assistent voor de scheikunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden. De heer A. Van Mazijk, Rijksklerk ten kantore der directe belastingen en accijnzen voor de buitengemeenten alhier, is by minis terieels beschikking aangewezen voor de tijde* Ijjko waarneming van het kantoor der invoer rechten te Eede (Zeeland). Door de hoofd-administratie van het corps mariniers zijn verschillende benoodigdheden aanbesteed, als: bestek 4, 1900 paar witte wollen sokken; bestek 6, 260 een mans wollen dekens: Minste inschrijvers waren: bestek 4, de heeren Gebr. Van wyk, to Leiden, f 7-1*2.50; bestek 6, de heer J. Scheltema Jz., te Leiden, f 995. De Nederlandsche mail met berichten uit Indiij wordt hedenavond hier verwacht. Do leerlingen der Burgerzangschool van den heer C. B. Duyster Jr. zullen Woensdag avond in de Stadszaal eene uitvoering geven, eene van die z. g. openbare lessen, welke sedert jaren steeds zoo de algemeene aandacht trokken, dat er in de zaal geen plaatsje onbezet bleef. Dat die belangstelling niet verminderd is, bleek nog. verleden jaar, toen. het gebouw wederom overvol was. En niet ten onrechte, want wat de leerlingen ten gehooro brachten, was werkelijk alleraardigst. Dit zal nu niet minder bet geval wezen. Die overtuiging kregen wy bij eene inzage van het programma en van het tekstboekje, waarin, behalve eenvoudige liederen, ook enkele cantaten vermeld worden, en boven dien waren wy in de gelegenheid eens repe tide by te wonen van De Rop's uit te voeren kinderoanlato „Sint-Nicolaasfeest". Voor hen, die gaan luisteren, zyn mogeiyk de volgende herinneringen aan den inhoud van het stuk niet ondienstig: In het eerste deel worden de blyde ver wachtingen der kinderen geschilderd met bet oog op het feest van Sinterklaas, den kinder vriend* ter eore van wien een feestlied wordt aangeheven. De vader (baryton-solo) vertelt aan zyne kinderen den oorsprong der legende en vervolgens de verrassing, door Sinterklaas be reid aan den armen schoenmaker, dio eene goudbeurs in een schoen vond. In het tweede deel wordt de drukte op straat by gelegen heid van het feest en de verrukking der kinderen by het zien van al het moois in do scbittorend verlichte winkels geschetst, tot ze zich naar huis spoeden in afwachting van de dingen,, die komen zullen. Daarop volgt, in een droom, het sprookje vani de tweo reuzenvogels uit Afrika, op witte en zwarte vlerken, dio plotseling veranderen in een bisschop en oen moor, en pepernoten strooien. Dan wordt tegen de deur geklopt en vader noodigt Sinterklaas uit binnen to komen; De bisschop (bas solo) verschynt en vraagt naar het gedrag der kinderen, on nadat hieromtrent gunstige mededeelingen zyn verstrekt, strooit by zyne milde gaven uit, waarop de kinderen hun dank betuigen en met een dansje besluiten. Op dezen tekst heeft do heer Zweers muziek vervaardigd. De kindertoon is goed getroffen on do koren zyn binnen het bereik der kinder stemmen geschreven (de hoogste toon is tweemaal" gestreept f). Een aardig effect maken do ingevlochten volksmelodieën ter cere van den Heilige, waarby de bekondo liedjes zijn gebezigd, zooals: „Sinterklaas, goed heilig man f Trek je bosten tabberd an," „Sinter klaasje, kapoentje! Gooi wat in inyn schoentje," „Sinterklaasje bonne, bonne, bonne, Gooi wat in dj leege tonneren „SinterklaasjeBisschop, Zot ja groote muts op Zeer belangryk uit oen muzikaal oogpunt is bot eerste koor van het tweede doel, en wat de soli betreft, zyn dio voor den baryton dankbaar en die van Si:, terklaas, ofschoon meer ondergeschikt, gebcerin het karakter. De toegang tot de zaal is voor belang- sle.londen al heel gemakkeljjk gemaakt. Dezen zyn slechts verplicht ter wille van eene io frtscl to orde voor tien cents vooraf eene plaats te besproken: en daarvoor krygen zy e ii entree bewys. By do heden gehouden openbare ver- kooping van cokos, in partyen van 50, 10 en 6 hectoliters, waren de hoogste piyzenf 22.50, 1.60 en 2.30en do laagste: f 22, f 4.60 on 2.SO'. Op de gisteren te Rotterdam gehouden vergadering van hot gewest Zhid-Holland en Zeeland van het Noderlandsch Gymnastiek- Vcrbond is tot lid van het bestuur gekozen do lieer A. DIrks, voorzitter der Leidsche Gymnastiek- en Schormvereeniging „Hercules". Voor het Centraal Israël. Wees- en Doorgangshuis te Leiden is in het afgeloopen jaar ontvangen f 3736.57. Men schryft ons: Zaterdag-avond had in het lokaal van „Patrimonium", to Oude- Wetering, de aangekondigde vergadering plaats, uitgeschreven door de Leidsche Sudenten- Geheel-onthouders-vereenlging. Deze vergade ring, geleld door den heer Planten ga, was 1 druk bezocht. Het lokaal bleek voor dit doel te klein. Uit alle standen zag men personen, die aandachtig luisterden naar het bezielend en overtuigend woord van de heeren Kapteyn en Van Wyk, die in sprekende kleuren de ellenden en rampen in huisgezin en maat schappy schetsten, veroorzaakt door den machtigen vyand: koning Alcohol. Met klem menden drang werd door beide heeren aan gemaand tot algeheele onthouding van hot gebruik van alle alcoholische dranken, zelfs van wyn en bier. Als zeer gevaariyk, jaigevaariykerdamnris- bruiker8, werden goteekend de matige ge bruikers, als zynde de verleiders van zwakke naturen. Hoe stout en gewaagd ook sommige stellingen schenen, wisten deze sprekers door treffende argumenten hun gehoor te bodion en mede te slèepen. Of by alle dezen oök overtuiging werd gewekt door deze bewys- gronden; zal de toekomst moeten uitmaken. Een daverend applaus; als teeken van instem ming, was herhaalde malen hunne belooning. Hfet debat, gevoerd door den eerw. heer ds. Brouwer, den heer Bontje en een paar andere personen, stelde het sohoone doel, veredeling van de menschbeid, en het heilzame van het door deze vereeniging gepredikte middel, nog helderder in het licht. Na een opwekkend woord van den voor zitter, verliet elkeen, onder den indruk van het; geboorde en menigeen met goede voornemens toegerust, de vergadering; die ongeveer drie uren had geduurd. Der vereeniging wordt haröeiyk toegewenscht, dat bot te Oude- Wetering door haar uitgestrooide zaad spoedig moge ontkiemen en krachtig opgroeien 1 De mihister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat op 1 Februari 1896 en volgende dagen te Leiden, te Gronin gen en te Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische exameDs van arts, vermeld in art. 2 der wet van 25 December 1878 (Staatsblad no. 222), gewjljs'gd by de wet van 12 December 1892 (Staatsblad no. 261), alsmede te Utrecht tot hot afleggen van de practische examens van arts en tandmeester, bedoeld in de artt. 2 en 8 dér gemelde wet. Zy, die tot de examens wenschen te worden toegelaten vóór 1 Mei, moeten zich daartoe vóór 25 Jan. 1895, z\), die het examen nk 1 Mei wenschen af te leggen, vóór 25 April schriftoiyk aanmelden by den voorzitter der examen-commissie, en welte Leiden, by don hoogleeraar dr. Th. H. Mac Gillavry; te Gro ningen, by den hoogleeraar dr. D. Huizinga; te Amsterdam, by den hoogleeraar dr. G. H. Van der Mey Jr. en te Utrecht by den hoog- leerbar dr. H. Snellen. Te Voorschoten is het geheel vergulde torenkruis geplaatst op het ranke midilen- torentjo van de in aanbouw zynde Kapel, by het bekende gesticht en Pensionaat der Eerw. Zusters Dominicanessen. Deze kapel, welke gebouwd wordt naar de plannen van do architecten Gebr. Margry en Snickers, te Rot terdam, door den aannemer RooJënrys to 's Gravenhage, belooft eene der schoonste en fijnst bewerkte kapellen te worden van het Bisdom Haarlem. Zoover men er thans reeds over kan oordeelen, geschiedt de uitvoering solide en met veel zorg onder het dageiyksch toezicht van den opzichter De Bont, en men meent dan ook de Eerw. Zusters geluk te kunnen wenschen met dezen schilderachtigen en schoonen bouw. Te Katwyk aan den Ryn is in bet logement „De Roskam" gehouden de zesde vergadering van de afdoeling „Katwyk" der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur te Haarlem, waarin wederom twee nieuwe leden aangenomen werden. A fgevaardigden voor de a. s. algemeene vergadering te Haarlem werden gekozen; be sloten werd eene zoogenaamde „vragenbus" voor do leden op tb richten en eindelyk wer den or achttien fraaie planten onder deleden verloot. De afdeeling telt thans één lid-donateur, 4] gewone leden, alsmede drie lid-leerlingen. Uit de gemeente Ter Aar wordt ons gemeld: Naar men verneemt, bestaat thans by eenige jongelieden uit deze gemeente het voornemen, om in den aanstaanden vasten- avondtyd eene tooneeluitvoering te geven in het daarvoor in te richten pakhuis van den groenteninzouter W. Uyttewaal, te Langoraar, welke uitvoering zeer waarschynlyk door het te dier plaatse aanwezige muziekcorps zal wor den opgeluisterd. De tweede zitting van den Militieraad voor do gemeente Ter-Aar zal worden ge houden in het Raadhuis te Leiden op Dinsdag 15 Januari 1895, des voormiddags te halftien. In deze zitting wordt uitspraak gedaan om trent allo In de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die afs plaatsvervanger of nummerverwisselaar verlangen op tetTeden. Ds. G. Tan D\jk, te Ter-Aai, beeft het beroep naar de gemeente Anjum aangenomen. De jaariyksche wint ercoll eet e, door dia kenen der Neef. Herv. gemeente te Valkenburg ten behoeve der armen gehouden langs de huizen van de leden dor gemeente, heeft dit maal opgebracht de som van f 38.37*. Door stemgerechtigde leden der Ned.-Herv. gameento te Valkenburg is herkozen als ouder ling de heer A. Oosterleu, en als diaken de heer C. Varkevisser, oie oeiuen hun vernieuwd mandaat hebben aangenomen. Bedankt is voor het beroep naar Lisse door ds. J. J. v. d. Broek, te Noord wykerhout. Voor het examen M. O. wiskunde KI is geslaagd de heer C. A. De Vos, van Lisse. Herst. Evang.-Luth. Kerk. - Bedankt is voor Medemblik door ds. De Meyere, te Bode- grave. Van de 82 lotelingen in de gemeente Lisse voor de lichting 1895 zyn er 3 vry- gesteld wegens broederdien6t en 5 op grond van te zyn eenige wettige zoon. De overige 24 zyn allen voor den dienst aangewezen, van welke de volgende 8 lotelingen tot den dienst zullen worden opgeroepen: H. Van Dyk,No. 1, C. Hoogstraten, 2, D. Kruyff, 4, T. Van Bezu, 5, J. Berbee, 7, S. Langeveld, 8, J. A. Van Ruiten, 10, en J. C. De Vries, 11. Niet minder dan 16 lotelingen hebben dit jaar dus vry'geloot. Van de 29 lotelingen in de gemeente Ter-Aar voor de lichting van 1895 zyn er 6 vrygesteld wegens broederdienst of om andere redenen. De overige 23 zyn tot den dienst aangewezen, vau welke vermoedelijk de volgende 7 tot den dienst worden opgeroepen: H. Boogaard, lotingsnommer 2, A. Van Raad, 3; J. Hooger- vorst, 4, C. Ji Van Zaal, 5, F. H. Van Eyg, 6, W. J. F. Nuyens, 8, en W. Vork, 9. By de voortzetting der behandeling in de Tweede Kamer ran het hoofdstuk Marine der Staatsbegrooting voor 1895 meende de heer Viruly Verbrugge dat do Marine-begroo ting op vredesvoet moest worden geschoeid; het personeel en het materiéel verminderd en de begrootlngsposteni gesplitst moesten worden. Dè heer Staalman erkende dankbaar dat de minister oog heeft voor den arbeider en werk wil geven in Nederland. Maar den aanbouw van schepen bestrydt hy als onnoodig en onze draagkracht overtreffende; voorts wyst hy op de zorgeloosheid en de achteloosheid van het ingenieurscorps en dringt ernstig aan op krach'- tigei maatregelen tot verbetering van het zede- lyk peil der marine, vooral der meerderen. Do heer Bahlmannacht drie nieuwe schepen ongewenscht, onnoodig en beslist onaanneme lijk. Twee zyn voldoende ter vervanging van de oude schepen. Voor de behoeften van Ihdiö moeton de Nederlandsche belastingschuldigen niet! opbrengen; De heer Guyot sloot zich aan by de rede van. den heer Goekoop. Tot leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het gymnasium te Winschoten is benoemd do heer J. JE. Wartena, doopsgezind predikant aldaar. Naar men wil, is de maatregel, waarby de korting van de depothouders van post zegels verminderd is, genomen, omdat bet voorgekomen is, dat depothouders van post zegels onder de markt werkten en aan klanten vani boteekenis leverden tot lageren prys dan de gewone is: De minister van koloniën heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld dat de reisdecla- ratiën van den nu wyien gep. Oost-Indischen ambtenaar F. Trenité, dateerende van 1870 en waaromtrent die ambtenaar zich tot de Tweede Kamer had gewend, niet verevend hebben kunnen worden, omdat de vorderingen 12 jaren zyn ingediend na de opening van het dienstjaar. Ook redenen van billykheid konden hier niet worden aangevoerd. Door de Maatschappy tot exploitatie van Staal waterbronnen te Haarlem, welke verplicht was op het daarvoor aangewezen terrein in het Fraderikspark aldaar te doen bouwen eene badinrichting, is aan den gemeenteraad ont heffing daarvan verzocht, opdat het terrein voor dit doel niet ruim genoeg is. Tevens verzocht deze Maatschappy daarover te mogen beschikken voor hot oprichten van een drinkhal, omdat de ruimte, die daarvoor was bestemd, minder geschikt is. De Staatscourant van 16/17 dezer bevat: lo. de wet van 6 dezer (StabL L83), tot be krachtiging eener provinciale heffing in Zuid- Holland. De minister van marine heeft den officier van gez. 1ste kl. by de zeemacht J. Cramer (geplaatst by de maritieme ziekeninrichting te Hellevoetsluis) op non-activiteit gesteld-en ver vangen door den officier van gez. 1ste kl. W. H. C. G. Keyzer, met ingang van 21 dezer. De officier van gez. 1ste kl. P. R. Bentz van den Berg wordt met denzelfden datum ge plaatst aan boord van Hr. Ms. monitor „Ma tador." De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op 20 dezer niet plaats bebben. De „Tyd" is gemachtigd te verklaren dat bet bericht, volgens hetwelk graaf De Caix de St.-Ayraour, uit Parys te 's Graven hage aangekomen, met eene speciale zending aan de apostolische internunciafuur zou belast zyn, v3n allen grond ontbloot is. Ook de func tie! van particulier secretaris van den Paus wordt door den graaf niet bekïeed B\j koninkiyk besluit z\jn de heeren D. H. SchmüH, te Amsterdam, en P. J. Bouw man, onderscheidenlijk erkend en toegelaten als consul generaal der Republiek Hawaï, voor geheel NodeTlamf, en afs consul dier Republiek te Dordrecht. Verleend aan J. Veurman een pensioen van f 373 en aan L. Goorcn, laatstelijk hoofd commies 1ste cat. bp *5 Ryks belastingen, een pensioen van /664 's jaars. Benoemd by het personeel der mil. adm. tot kapt. kwartierm. by het 3de reg. huzaren, da 1ste Tuit.-kwartierm. K. L. Knauf, van het 3de reg. irrfl De OosMndiocher ambtenaar met verlof H. C. Roostree, laatstelijk onder opzichter IstekP. bij de exploitatie van de Staatsspoorwegen op Java-, op z\fn verzoek, wegens physieke onge schiktheid, met ingang van 1 Jan. 1895, eervol nit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De Oost-Indische ambtenaar met verlof A. C. Andreas, laatsteiyk assistent-resident van Sragen (residentie Soerakarta), op zyn verzoek, gerekend van ultimo Dec. 1894, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen. Benoemd dr. A. W. J. Erens tot burge meester van Valkenburg (Limburg). De Lombok-expeditie. De „Wereldkroniek" bevat onderstaand schryven van dr. Ujlaki, dat ons belangryk genoeg scheen, om het onzen lezers aan te bieden". Veel weet men reeds, maar in onder- staanden brief staan nog zoovele bijzonder heden, dat men het schryven met belangstelling zal volgen. Het begint op het oogenblik, dat de overste Van Lawick van Pabst in het kamp terugkeert en den brief van generaal Vetter ontvangt: De colovrac-LIndgreen. Wy, achtergebleven officieren, hadden ons reeds ter middagrust begeven en snelden den overste in slaapbroek en kabaai tegemoet. Willemstijn overhandigde hem den brief en wy wachtten met eene byna onverklaarbare nieuwsgierigheid en spanning op den inhoud. De overste maakte den brief open, las hem en herlas hem misschien 3 4 maal, zonder een woord te zeggen. De teruggekeerde troep stond nog aangetreden. Eindelyk zeide hy': „Heeren, wy vertrekken onmiddèllUk; het bivak wordt opgebroken en binnen een half uur moet het geheele detachement gereed zyn oqi naar Ampenan terug te keeren." Een driewerf hoera! was het antwoord op dezen lastniettegenstaande de mannetjes den geheelen dag in de weer waren, lokte dit bericht toch een onbescbryfeiyk gejuich uit Het kampeeren te Batoe-Klian begon erg te vervelende overste hield deD brief nog steeds in de hand en las en herlas hem telkens. Wy, officieren, waren allen ora hem ver zameld, om nadere bevelen af te wachten. Maar in plaats van bevelen te geven, riep hy eerst een kry'gsraad byeen, bestaande uit de commandanten der compagnieën en den chef vam den staf. Met luider stem las de overste nu den inhoutT van den brief voor. Kr werd door den opperbevelhebber gelast, onmiddeliyk naar het bivak terug te keeren en onderweg goede veiligheidsmaatregelen te nemen. Nu rees de vraag, of onder het woord „bivak"' Ampenan dan wel Batoe-Klian moest ver staan worden, want de brief was gericht aan den „bivak-commandant te Batoe-Klian". Mot uitzondering van Lindgreen waren alle offi cieren van gevoelen, dat men naar Ampenan terug moest trekken, zoodat om 5 uren de geheele colonne opbrak Ik had twee zeer zware zieken, die gedragen moesten worden, nl. den Europeeschen sergeant Becker, die aan een lever-abces leed, en den Europeeschen hoornblazer Delrue, die aan zware dysenterie leed. Delrue's toestand was van dien aard, dat ik vreesde hem niet levend naar Ampenan te kunnen brengen. De twee zieken werden in tandoes gelegd, terwyi den Europeeschen hospitaalbediende Loontjes en den zieken oppasser Loverink gelast werd, voortdurend in de onmiddellyke nabyhejd van de zieken te biyven en hen onder geen voorwendsel te verlaten. Omstreeks 7 uren kwamen wy in de kampong Soerabaia aan, waar wy nachtrust hielden Er werd een zeer geschikt bivak ge ïmproviseerd in de nabyheid van een riviertje Onze soldaten waren vermoeid en sliepen vast en goed. Om 4 uren 's morgens werd de overste gewekt. Moemi Moesti Hadji, een der voornaamste hoofden der Sasaks, een van de drie, die gemachtigd waren met den vorst van Lombok uit naam der Sasaks te onder handelen, verzocht den overste om een onder houd. Deze was zeer verrast hem hier te zien wel is waar, Kepang, de kampong van dit hoofd, lag hier in de buurt, maar Moemi Moesti Hadji diende by den vorst van Lombok te zyn, om aan de onderhandelingen deel te nemen. De overste liet hem by zich komen; en nu vertelde Moemi Moesti Hadji in zeer slecht, byna onverstaanbaar Maleisch, dat er teTjakra prang was tusschen de Compagnie en den radja; dat er geschoten werd en dat hy, toen by ook kanonschoten hoorde, gevlucht was en niet wist, waarom zoo plotseling tusschen de Compagnie en den radja oorlog uitbrak. H\j meende echter de verklaring van den twist in de omstandigheid te vinden, dat er zich te Narmada een tweehonderd kwaadwilligers verzameld hadden en op de Compagnie wilden schieten. De overste liet onmiddeliyk bet bivak op breken; er werd thee en koffie gezet, de zieken kregen chocolade, en om 6 uren mar cheerdon w\j op den grooten weg naar Tjakra- Negara. Even vóór dat wy den linkeroever van de Babak bereikten, ontvingen wy de eerste schotenwy zagen echter geeno men- schen, die zeer waarschijnlyk in de kruinen der boom en verscholen zaten De Babak werd onder dekking van ons geschutvuur in best» orde overgetrokken In de nabyheid van Nar mada, waar w$ flink beschoten werden, kregen wy den eersten gewonde, een mlandscb artiHerisf, die een schot dooT het onderbeen kreeg; ook verlbTon w(j hier een muildier van de bespanning der bergstukken. lit moet hier een staaltje van heldenmoed, dat ver.uen* vereeuwigd te worden, mededeelen. Zooate ik reeds zeide, had ik by de ambulance- den Europeeschen hoornblazer Delrue, die dood ziek in eon tandoe georagen werd. Byna urn het uur moest ik, ter leniging vau ée on uitstaanbare pyn, den zieke eene inspuiting van morphine toedienen. Toen het vuur hevig begon te worden, was deze man niet te houden. Hy spiong uil zyn tandoe, nam een der geweren en marcheerde mee, al schietende en vechtende, en eerst elf dagen later, den 6den September, zag ik hem in het veld-hospitaal te Ampenan terug. Om halfvier waren wy op den grooten weg vlak voor Tjakra-Negara. Wy waron allen in de beste stemming. Er was geen vyand meer te zien, geen schot meer te hooren en Tjakra lag vlak voor ons. "Wy allen waren er zoo zeker van, dat het hoofdkwartier nog te Tjakra Negara was, dat de overste Lawick my vroeg, of do toestand van do zieken en de gewonden gedoogde, om nog heden van Tjakra naar Ampenan t-e mar cheeren, dan of het beter zou zyn, de zieken te Tjakra te laten overnachten. Myn advies was, dat het beter was de zieken zoo spoedig mogolyk naar het hospitaal te vervoeren. De overste keurde myn advies goed en zeide tot my, dut, indien de generaal den troep te Tjakra< zoude willen doem over nachten, hy, in het belang der zieken, er op aarn zou dringen om naar Ampenan door t» marcheeren: Alles om ons heen was stil en rustig, er was geen inlander te zien* geen schot te hooren. De poort van Tjakra-Negara stond wagenwyd open. AI de verhalen van gesloten poorten, van waarschuwingen en verzoeken vani den adjudant aan dbn overste, zflti onjuist en met eene zekere bedoeling gedaan; Zooals ik reeds zeide: alUn waren wy in de vasto overtuiging, dat wy nu in Tjakra als in Abrahams schoot geborgen zouden zym.Overste Lawick marcheerde aan db spits. Ik met niyne ambulance marcheerde achter den trein in de achterhoede, onder dekking van de tweede compagnie, commandant Lindgreen. Luitenant De Graaf was speciaal tot dakking der ambulance aangewezen. Vroolyk, opge wekt en opgeruimd marcheerden wy.de poort binnen. De vermoeienissen van den marsch, van het gevecht waren vergeten, iedereen verheugde zich op den welkomstgroet der onzen*, maar misschien nog meer op den welkomstdronk. Sedert gisteren haddon wy niets gegeten dan een droog- stuk hard brood en eenige sardyhtjes, en slechtst rivierwat-r gedronken, en wy hadden een marsch van- tien uren in de brandende-tropische zon achter den rug. Van dit oogenblik afl weet ik van den hoafdtroep. niets af, en kan ik slechts d"» lotgevallen der colonne-Lindgreen mededeelen. De ambulance was op een afstand van 4- 300 roeter de poort genaderd, en by de bocht aan gekomen, die de weg naar het hoofdkwartier maakt. Een oorverdoovend geweervuur ontving ons hier. Rechts en links van den. weg knetterden onopboudelyk geweerschoten en in, minden dan ooii oogenblik lagen tal van gewonden.en doo- den om iny heen; Ik. gaf last stil te houden.en de gewonden, te verbinden. Luitenant De: Graaf liet zyne manschappen in het front rechts en links opstellen, om de ambulance to dekken. De Europeesche. ziekenoppasser Loverink bleef by myden. Amboneeschen oppasser Kaliakan hield ik vast en. noodzaakte hem to biyven. by zou lievor bet voorbeeld van. zynen kameraad Siman gevolgd zyn. dia myae navol ver en myne chirurgische instrumentdoos droeg en nu op den loop was gegaan; ik zag hen* te Soerabaia terug En nu. ging ik aan hot werk. Instrumenten had ik niet, en wat ver bandmiddelen batroft, slechts eenige verband- pakjes. Onverschrokken hielp Loverink my. Met ware doodsverachting bracht hy my do gewonden, die ik, zoo goed en kwaad als heti ging, van. een verband.voorzag of.de hoviga bJoedmg stelpte. Hoe lang wy daar standen, kan ik niet zeggen. Waren, het oogenblikkon ot uren Ik heb er geen besef van. De toe stand was zoo hachelyk, het getal gewonden en gesneuvelden werd zoo groot, dat ik luiL De Graaf verzocht*, met zyn traap maar door te marcheeren en my hier te latende.Lom bokkers zouden misschien de gewonden en mij sparen, terwyl, zaoals hel lui ging, al onze manschappen zouden neergeschoten worden. Maar De Graaf weigerde- „zoo lang ik één man heb, biyf ik by je", was het antwoord van dezen held. Plotseling kwam kapitein Lindgreen, dien ik tot! nog toe niet gezien had, op my af en gaf my order, hem met rnyne gewonden te volgen. Hy bracht ons in eeno met muren omsloten ruimte, waar ik vlak bij' een der muren een plekje uitzeeht, dat ten minste aan den eonen kant beschut wae, en de gewonden verbinden kon Pita. 30 zwaar gewonden lagen in korten tyd om my been Verbandmiddelen had ik niet meer Ik nam hemden, kabaaien en on derbroeken van gesneuvelden, om daarvan ver banden te maken. Loverink verliet my geen oogenblik Lindgreen zond inmiddels luitenant Broekman er op uit, om verbinding mot de:» hoofdweg te zoeken. In deze omsloten puimte bevonden zien 4 officieren, ongeveer 30 ge- wondon en 60 gezonde soldaten Langzamer hand werd het donker. W\j dachten nog al tyd* dat ons hoofdkwartier te Tjekra zou wezen, en berekenden dat wjj misschien binnen hoog stens iwee uren verlost zouden worden. Ons bivak re Tjakra. met het hoofdkwartier, lag op een half uur afefandb van de plaats, waar wy eene toevlucht vonden. Maar uur op uur verliep, er kwam geeno hulp, geene verlossing. Wat wy allen dezen nacht den nacht van den 27sten op den 28ston Augustus - ge- voeldert, »e onmogelijk te be6cbrywe«- Ik had 30 zwaar gewonde kameraden en geene instru menten, geen lapje verbandgeed, gooi: druppel water! Arme, ongelukkige menschen, vooral zy, die buikwon den. haddon gekregen, kermden, riepen en smeekten om water, vroegen hulp,

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2