Te Rotterdam te in den ouderdom van bijna 82 jaren overleden de heer Leendert Pieter Le Sage ten Broek van Hillegersberg, van December 1864 tot April 1882 ontvanger der successierechten aldaar, na vooraf den Staat gediend te hebben als ontvanger der registratie en domeinen, achtereenvolgens te Druten, Harlingen, Oud-Beierland en Gorkum. By beschikking van den minister van binnenl. zaken van 12 dezer, is dr. J. J. Cou- vóo, te Utrecht, tot wederopzegging toegela ten als privaat docent in de faculteit derwis- en natuurkunde aan de Rijks-universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de quali- tatieve analytische scheikunde en in het onderzoek van voedingsmiddelen en andere handelswaren. (Sts.-Ort.) Voor de betrekking van leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het gymnasium te Winschoten zijn aanbevolen de heeren ds. A. L. Van Hoorn, predikant te Winschoten, A. Levie (onlangs benoemd tot godsdienstleeraar by de Israêlietische gemeente aldaar) te Am sterdam, en ds. J. A. Wartena, predikant by de doopsgezinden te Winschoten. Ter herinnering aan het bezoek der Koninginnen heeft de gemeentoraad van Leeuwarden het plein, gelegen tusschen de vroegere veemarkt en het paleis van justitie, den naam gegeven van Wilhelminaplein. Deze sluit zich waardig aan by de in deonmiddel- ïyke nabyheid gelegon Prins-Hendrik-straafc, Willemskade en Sophialaan. In de jongste vergadering van den Raad der Friesche gemeente Opsterland stelde de commissie, die de begrooting voor 1896 had beoordeeld, voor, om den hoofdeiyken omslag met 2000 te verhoogen, en daardoor te brengen op 48,000, omdat men de hoop koesterde, dat iemand zich in de gemeente metterwoon zou vestigen, en dan minstens 2000 aan gemeente-belasting zou moeten betalen. Omdat de Raad den naam van dien persoon wenschte geheim te houden, ging men over in goheime zitting. Na heropening verklaarde het lid Jansma, lid der commissie voor do begrooting, dat hy na de bekomen inlichtingen in de geheime zitting er van af zag om den hoofdeiyken omslag met ƒ2000 te verhoogen, waarna met 9 tegen 1 stem werd besloten, het cyfer van ƒ46,000 te behouden. Het stoomschip „Admiral", van Oost- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, arriveerde 11 Dec. te Marseille; de „Conrad" vertrok 12 Dec. van Batavia naar Amsterdamde „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 12 Dec. te Genua; de „Bundesrath", van Hamburg on Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 11 Dec. te Tanga; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 Dec van Port-Said; de „Werkendam" vertrok 12 Dec. van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Prins Alexander" arriveerde 13 Dec. van Amsterdam te Batavia; de „Oengaran", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 12 Dec. van Port Said. By kon. besluit is met ingang van 1 Januari a. e.: lo. de officier-machinist 2de kl. by '8 Ryks stoomvaartdienst L. Klompe, op pensioen gesteld, onder toekenning van oen pensioen van 1000, en eeno verhooging ingevolge art. 1, c, der wet van 1 April 1876 van 1125 'sjaars; 2o. benoemd tot officier-machinist 2de kl. by 'sRyks stoom vaartdienst, de machinist 1ste kl. in het vaste corps K. A. Van Boven. In rang en ouderdom van rang overgeplaatst by het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indiö, de tweede luit. W. Van der Vlerk, van het 2do reg. inf.; in zyn rang overge plaatst by het wapen der inf. van het leger hier te lande, en wel by het 2de reg. van dat wapen, de voor den dienst in Ned. Indië bestemde tweede luit. der inf. J. A. Rouffaor, thans la suite van het koloniaal werfdepot. „Kameraden." Een enkel woord ter aanbeveling l Bywyze van uitzondering is deze noviteit my eens bekend en ik wil niet nalaten even met warmte er op aan te dringen dat „men" haar ga zien. Niemand zal het zich beklagen, dat durf ik gerust voorspellen. Ik zal nu natuur- lyk den inhoud nog niet meedeelen en even min over de strekking uitweidenik zal alleen verklappen dat „Kameradon" eene met veel geest geschrevene, zeer lachwekkende, volkomen gelukte satyre is. Men kome Maan dag-avond en oordeelel Het ernstige streven der Rotterdammers, om steeds het [nieuwste en beste te geven, verdient materiüelen en finantiëelen steun van de zyde van het publick; mooie stukken, voor leege zalen gespeeld, helpen niet veel, en als de kas niet gespekt wordt, moet do aankoop van goede stukken vanzelf ophoudendit bedenke men wel! Laat het dan ditmaal, ondanks alle andere drukten, geone theevisite zyn, zooals Van Zuylen dat noemt, maar even vol alsof het eene invitatie-voorstelling wasl v. B. Gemeenteraad van lllllcgoni. Tegenwoordig alle loden. De Voorzitter opent de vergadering en doet modedeeling, dat de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid van den Raad, den hoer H. H. Van Waveren, zyn ingekomen. Gedurende het onderzoek hiervan (opge dragen aan de heoren A. Topper en R. A. v. d. Schoot) wordt de vergadering opgeheven. Do commissie rapporteert dat do geloofs brieven in orde bevonden zyn, waarna de vergadering wordt voortgezet. De hoer H. H. Van Waveren doet zyno intrede in de vergadering en legt in handen van den Voorzitter de by de wet gevorderde eeden af. De Voorzitter wenscht het geïnstalleerde Raadslid toe, dat het met de overige leden in aangenamen en goeden geest en tot be vordering van den bloei der gemeente moge werkzaam syn. De heer H. H. Van Waveren verklaart dat het zyn streven zal zyn aan dien wensch te voldoen. Hierna worden de notulen der vorige ver gadering gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling dat zyn ingekomen a. Een brief van Heeren Gedeputeerde Sta ten, houdende goedkeuring van af- en over- schryvingen uit den post van onvoorziene uit gaven, dienstjaar 1894. b. Idem, houdende goedkeuring van de be grooting in ontvang en uitgaaf over het jaar 1896. c. Idem van het Roomsch-Katholiek Pa rochiaal Armbestuur, gedagteekend 4 Dec. 1894, waarby wordt bericht, dat dit bestuur, met goedvinden van den HoogEerw. Heer Bisschop van Haarlem, bereid is, het recht tot toJgoldheffing voor doorvaart onder de Hippelaar8brug, met verlegging tevens van het trekpad van de Oude- naar de Nieuwe Hillegommer Beek, voor de som van 6000 te verkoopen aan de gemeente Hillegom. De plaatseiyke schoolcommissie bericht dat het verzoek om aanstelling van een 7den onderwyzer aan de O. L. S. haar ongemoti veerd voorkomt. De commissie beaamt het, dat thans in de eene klasse meer leerlingen zitten dan in de andere, doch dit zou met eenigen goeden wil beter geregeld kunnen worden, en zy acht het wenseheiyk dat hot schoolgebouw in meerdere lokalen verdeeld worde. Wordt besloten dit onderwerp tot eene volgende vergadering uit te stellen. De Voorzitter zegt dat den heer E. C. Huis man, op zyn verzoek, eervol ontslag is ver leend, en stelt voor om het bedrag, uitge trokken als salaris van den ambtenaar ter secretarie, op de begrooting te handhaven. De heer G. Veldh. van Zanten wenscht te weten of dit ontslag onder protest is gevraagd. De Voorzitter antwoordt op deze vraag niet. De heer A. Topper vindt het beter niet te veel in deze zaak te roeren. De heer H. Veldh. van Zanten merkt op, dat, hoewel in de vorige vergadering bepaald was, dat de vergaderingen in 't vervolg niet meer des avonds gehouden zouden worden, dit nu toch weer het geval was. De heer P. H. Van Waveren is óók voor middagvergaderingen. Do Voorzittor noemt dit, met het oog op de installatie van den he9r H. H. Van Wave ren, een exceptioneel geval. De volgende ver gadering zal echter des middags gehouden worden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks kwartier over vyven ontstond in de vellenblootery van den heer Teske aan de Uiterstegracht brand, welke zich spoedig dreigend liet aanzien. Het onheil woedde in de bovenste verdieping, op den zolder, waar tevens eene groote hoeveelheid wol aanwezig was, welke door het vuur was aangetast. De vlammen sloegen weldra het dak uit, dat te midden van eene opstygende vuurkolom instortte, waardoor de lucht nog rooder ge- klourd werd dan ze reeds was, geiyk bereids op verren afstand kon blyken. De brandweer was, althans gedeelteiyk, al vóór het luiden der groote brandklok by de hand, werd flink by gestaan door de brandslang der fabriek van de firma Dros en Tieleman en vervolgens vermeerderd door verder aan rukkende handspuiten, welke echter niet alle water behoefden te geven, omdat ook de kleine stoomspuit weldra aanwezig was en met twee stralen werkte, zoodat de brand beperkt bleef tot de bovenste verdieping, tot wolmagazyn dienendo, waarvan mede de houten vloer gedeelteiyk doorbrandde. Wegens de smalte van de straat der gracht was het terrein, waarop de brandweer zich moest bewegen, niet zeer gemakkelyk. Ten einde het perceel aan de achterzydo met de waterstralen te bereiken, moest men zelfs een nauw poortje door en kleine binnen plaatsen van aangronzende huisjes over en klommen er spuitgasten ook op daken daarvan. By het uitbreken van den brand werd eene groote hoeveelheid huiden en wol nog bytyds naar buiten gedragen of in de gracht gegooid, alwaar eene voor het pakhuis liggende schuit door spuitgasten bovendien in gebruik werd genomen om er met de tromp van hunne slang post te vatten. Toch werden vele artikelen eene prooi der vlammen. De bovenverdieping is geheel uit gebrand. Het terrein, waarop ook de burgemeester, de wethouder van fabricage en eenige Raads leden aanwezig waren, werd door politie en infanterie afgezet. Om kwartier over zessen was men den brand geheel meester. De schade is vry groot. Gebouw en goederen waren verzekerd by de Algomeene Brand waarborg-Maatscbappy te Amsterdam, waarvan alhier agent is de heer P. Essers, aan de Pieterskerk. Een hondje van een der knechts, die by het ontstaan van den brand beneden zaten te schaften en waarvan er een nu en dan naar de in de bovon-drogery staande brandende kachel ging kyken, wordt vermist en is dus waarschynlyk in de vlammen omgekomen. Van de werf der Gebr. Boot, te Leiderdorp, is met goed gevolg te water ge laten het yzer6n Rynschip, genaamd „Maria", groot 230 lasten, gebouwd voor rekening van den heer H. W. Peters, te Nymegen, alsmede eene yzeren petroleum motorboot, gebouwd voor rekening van den heer R. Vlscher, to Leiden. Vervolgens werden de kielen gelegd van een dito yzeren petroleum-motorboot, te bouwen voor rekening van den heer J. Stol, te Leiden, bestemd voor den dienst tusschen Leiden en Haarlem, en van eene yzeren pakschuit, to bouwen voor rekening van den heer F. De Zwart, te 's-Gravenhage. Uit de ringvaart der Haarlemmer meer, onder de gemeente Lisse, is opgehaald het ïyk van een onbekend manspersoon, naar gissing oud 40 jaren, met zwart krullend haar en dito sik, welke reeds grys begint te worden; gekleed met blauw jasje, dito vest, licht boezeroen met streepjes, roodbaaien hemd, bruine broek, blauwe onderbroek, een paar zwarte met blauw sajet gebreide kousen ©n een paar zoo goed als nieuwe schoenen. Verder is op het lyk gevonden een gebreid beursje, inhoudende ƒ7.225, benevens eene on- gequiteerde rekening, afgegeven door Johs. Geermans, handelaar in porselein, glas, enz., Zieke 23, te 's-Gravenhage. Vervolgens een briefje van de 344ste Staatsloterij, waarop met potlood geschreven „van Bassestraat". Op 2 December jl. schijnt zich in de gemeente te hebben opgehouden eene vrouw met haren zoon, afkomstig uit 's Hage, die haren man zoekt, waarvan het opgegeven signalement vrywel overeenkomt met het gevonden lyk. De vrouw handelde in porselein, glas- en aardewerk en volgens haar zeggen zou haar man naar Haarlem zyn, om aldaar inkoopen te doen. De te Bodegrave bestaande vereeniging „Ziekenvoeding", welke door het verstrekken van versterkend voedsel aan zieken en herstellenden en het in gebruik afstaan van verplegingsmateriaal, voor velen reeds zooveel heeft gedaan sedert hare op richting in 1892, heeft besloten voorloopig aan min-gegoeden, waar dit noodig mocht zyn, hot serum tegen croup en diphtheritis kosteloos uit te reiken. Te Haarlemmermeer aan den Ringdyk, onder Aalsmeer, is de boerenhofstede, genaamd „Catharinahoove", bewoond door de wed. A. N., afgebrand. Gelukkig heeft men hot vee, dat al gestald was, kunnen redden. Behalve eenig huisraad is alles verbrand. Ook de belendende schuren en twee bergen met koren heeft men niet kunnen behouden. Woning en inboedel waren verzekerd. In de gemeente Zoetermeer doet zich een geval van besmettelyke ziekte, febris typhoidea, voor. Gisternacht zyn te Haarlem op 13 plaatsen brievenbussen, naamplaten en belknoppen, alle van koper, afgerukt. De dieven hadden een uitgebreid terrein voor hunne werkzaamheden gekozen, want, aan de Leidschevaart beginnende, gingen zy door tot in de Lange Veerstraat toe. De politie doet onderzoek. Gistermorgen werd door de Amsterdamsche rechtbank van drie inbrekers één vrygesproken. De beide veroordeelden (vyf en vier jaar) vielen daarop in eene bui van woede op den dienstdoenden veldwachter aan. Oogenblikkeiyk schoten andere veld wachters, zoomede de deurwaarder der audiën tie, te hulp, en met vereende krachten slaagde men er in, de woestelingen te overmeesteren en weg te leiden. Verleden Donderda g-m o r g e n is in een der groote hotels te Arnhem een logé, die den vorigen avond aldaar zyn intrek had genomen, dood te bed gevonden. In het nachtregister had hy zich doen in- 8chryven als Braun, uit Weenen, terwyl ook op hem werdon bevonden visitekaartjes met den naam F. Braun, doch verdere stukken, waaruit 's mans identiteit vastgesteld zou kunnen worden, ontbreken. Van politiewege zyn photographieën van het lyk genomen, terwyl hun, die inlichtingen omtrent den ovor- ledone kunnen verstrekken, verzocht wordt zich daartoe aan het politie-bureel te Arnhem te vervoegen. Het Hoog Militair Gerechtshof deed in zyne zitting van gisteren uitspraak in de zooveel sensatie gemaakt hebbende zaak van den sergeant P. A. M., dienende by de 3de cornp., 2de bataljon, 8ste regiment infanterie te Deventer, die door den krygs- raad te Leeuwarden werd vervolgd en ver oordeeld tot drie maanden militaire detentie, wegens beleediging van den luitenant M. zyner compagnie, door een door hem gedicteerden en door Helena G. geschreven en aan het adres van genoomden luitenant toegezonden brief. By eene breed gemotiveerde sententie over woog o. a. het Hof, dat bekl. tot zyne ver dediging heeft aangevoerd, dat hy dien brief aan den luitenant heeft toegezonden om te trachten de verhouding te doen ophouden, welke tu66chon dien luitenant en genoemd meisje met wie hy (bekl.) kort na zyne aankomst te Deventer verkeering had gekre gen bestaan had, en welke de luitenant nog poogde voort te zettendat uit een nader door commissarissen uit het Hof omtrent dit punt gehouden verhoor van den beklaagde en de getuigen Helena G. en genoemden luitenant voldoende is gebleken, dat er grond bestond voor de meening van den bekl., dat de luitenant de verhouding trachtte voort te zetten, waarin hy tot Helena had gestaan, en dat alzoo het beweren van bekl., dat hy den bedoelden brief aan dien luitenant heeft doen toekomen alleen om die verhouding te doen ophouden, aannemeiyk is, dat dus het gepleegde feit, by het ontbreken der bedoeling om te beleedigen of te dreigen, nóch recht streeks hetgeen in hooger beroep by het bepleiten der zaak van de zyde der beschuldiging is betoogd nóch met behulp van artikel 17 onder de bepaling van art. 99 van het crimineel wetboek voor het krygsvolk te lande valt; dat het echter, wegens de militaire ondergeschiktheid, waarin de beklaagde ale onderofficier lot den luitenant M. staat, als eene oneerbiedige behandeling van zynen meerdere in rang moet worden beschouwd, strafbaar volgens art. 16 van het reglement van krygstucht. Op deze gronden deed het Hof het veroordeelend vonnis van den krygsraad te niet, sprak den bekl. vry van de tegen hem ingebrachte beschuldiging van het schrifteiyk dreigen van zynen meerdere in rang, en ver klaarde dat het gepleegde feit de krygstuch- telyke overtreding oplevert van het oneerbie dig behandelen van zyn meerdere in rang, met dien verstande, dat de door bekl. van het begin van September tot den 4den October jl. (toen hy op last van het Hof werd ontslagen) ondergane voorloopige verzekerde bewaring als voldoende straf voor die overtreding moet worden aangemerkt. De proceskosten te dra gen door den Staat. De tram van Sneek naar Heeren veen is gisteren op de Haskerbrug ont spoord. De tram is tegen de priemen der brug gereden; de balans is naar beneden ge stort en op de locomotief gevallen. Twee rytuigbalkons werden beschadigd. De conducteur Achter is licht gewond. Een paar passagiers bekwamen door glasscherven lichte kwetsuren. Een geneesheer uit Heeren veen verleende den conducteur Achter de eerste hulp; de man is vervolgens naar zyne standplaats Sneek vervoerd. De dienst gaat met overstappen by de brug geregeld door. Uit Tilburg meldt mendathet hoofd der school V. door B. en Ws. tydelyk in zyne betrekking was geschorst. Gisteren werd er eene spoedeischende vergadering van den gemeenteraad gehouden, waarin behandeld werd de aanvrage om ontslag, door genoemd hoofdonderwijzer ingediend. Er loopen in de gemeente allerlei geruchten over de reden der schorsing. De heer V. moet eene poging tot zelfmoord hebben gedaan, welke men heeft weten te verydelen. De bakkersgezellen van de soci alistische bakkery te Hamburg hebben den arbeid gestaakt. De gezellen werden in de bakkery zeer slecht behandeld; hunne vrye dagen werden hun ontnomen, zy moesten overwerk leveren, wat zy by de burgerpatroons weigerden te doen. Men stichtte toen, om hen te helpen, de socialistische bakkery, maar men ziet dat zy er niet beter by gevaren zyn. In het rechtsgebouw van Brescia heeft men eene ontdekking gedaan, welke zeker niet alledaagsch is. Verleden week heeft men nameiyk eene vergeten kas ontdekt, die reeds meer dan dertig jaar in het gebouw stond. Niemand wist wat er in was of waartoe zy diende. Nu heeft men met veel moeite den sleutel gevonden, de kas geopend en er 13,000 lire in gevonden, welke er, volgens gerechtelijke stukken, sedert 1865 in lagen. Men is nu aan 't zoeken naar den recht- matigen eigenaar van dat geld. Op den T e x a s-P a c i f i c-8 p o o r w e g is den 6den December een naar St.-Louis rydende trein, acht Engelscho mylen van fort Work verwyderd, door roovers aangevallen. Een bedrag van 140,000 dollars, deels in goud, deels in gomunt geld, dat van San-Francisco naar Washington onderweg was, is door de roovera buit gemaakt. Te Ylst ie proces-Terbaai opge maakt tegen 21 leden van de ijsclub „De Ylster Schaats," omdat zy, daar de werk zaamheden nog niet waren afgeloopen, tot na tien uren byeen waren in de bovenzaal van een logement. INGEZONDEN. Nog eens de Leidsche Kunstbeschouwing. Ook met veel aandacht en belangstelling heb ik de repliek in het L. D. van- 12 Dec. op myn ingezonden stuk van 10 December jl. gelezen. Ik weet evenals de heeren, dat de beste stuurlui aan wal staan, maar ik heb er in de verste verte niet aan gedacht om voor zoo'n beteren stuurman door te gaanmyn schrijven was niet gericht tegen de commissie, wat m. i. daaruit voldoende bleek. Hoe de drukte te verminderen valt, begryp ik niet, 'k ben op alle mogelijke uren op de Kunstbeschouwing geweest en 'twas er altyd even vol; als 't meerendeel der bezoekers op 't zelfde uur kwam, dan zou 't op andero tyden vry leeg moeten zyn. Zoo er in Leiden zoo weinig waarlijk be langstellenden zyn, dat er voor die enkelen tyd genoeg is om van het hoffelyke en heusche voorstel van de commissie gebruik temaken, zou dan, vroeg ik my af, de Kunstbeschou wing genoeg reden van bestaan hebben? Dat veel bezoekers meer voor de conver satie bydragen dan waarlyk belangstellenden lief is, en het vooral 's avonds „dol gezellig" vinden op de Kunstbeschouwing, weet ik, maar als de commissie inziet dat er slechts enkelen zyn, die hare moeite waardeeren, waarom dan nog verder in 't ondankbare Leiden kunst beschouwd? Maar gelukkig blyft de commissie voortgaan op het ingeslagen pad, een bewys, dat ze het toch met my eens ie, dat er nog bolangstellmg genoeg te vinden ie. 't Is waar, er wordt weinig gokocht, maar zou dit ook niet ten doele liggen in oen korten expo8itietyd Juist het feit mut dien Leidschen gefortuneerde is een argument te meer o31 wat langer te exposeeren; in dat geval had hy die teekening misschien hier gekocht. Wat de quaestie van den „minderen" mac. betreft, 't is mogeiyk dat de inkomsten de uitgaven dan niet zouden dekken en ik bea bereid om mee te helpen aan 'fc zetten vaa dat groote vraagteeken. Dat de Kunstzaal bovendien voor tydelfike exposities dient, waardeer ik ten hoogste, maar dat is toch geen motief om de Kunst beschouwing in den Foyer te houden. Ik herhaal nog eens, myne bedoeling was het niet, om inet wysneuzigen raad aan Va komen dragen. Ik kreeg den indruk alsof de geachte commissie myn 6chryven in dien ain heeft opgevat en ben bereid nader te confe- reeren, vooral omdat ik dat van het schaap met dien vyfden poot niet goed begrepen heb; trouwens, ik ken die vertelling niet. C. Mijnheer de Redacteur l De toestand der Blauwpoortsbrug is zeer slecht, en als zy niet spoedig en afdoende hersteld wordt, dan gebeuren er groote on gelukken. En wie draagt dan de verantwoor- deiykheid? Als u niet weet hoe die brug er uitziet, dan wil ik het u wel eens zeggen. Aan den oprit van de Paardonsteeg is aan de eene zyde een kantsteen zeker wel 3 cM. afgeweken; aan de andere zyde, waar dus dc rails liggen, is een pilaar der leuning geheel afgebroken en zeker 5 cM. verbogeneen ander deel der leuning wordt met yzerdraadjes (11) aan elkander gehouden, en dan ten slotte neem ik aan met een flinkon duw die geheele leuning van de brug zelve omver te werpen, en daar dit juist aan de tramzijde is, kunnen met gedrang ongelukken niet uitblyven. Ik zou in overweging willen geven spoedig tot herstel van deze brug, die toch al reeds zooveel aan reparatie gekost heeft, over te gaan. Nu ik toch ruimte van u vraag, wil ik nog even op de Borstelbrug de aandacht vestigen en don wensch uitspreken dat deze ook spoedig hersteld moge worden. Op de begrooting voor 1895 is daar toch een bedrag voor uitgetrokken. En ten slotte nog iets over de straten, die byv. jl. Vrydag en Zaterdag nog vuiler waren dan die in Amsterdam en Rotterdam. Hoe komt dat? Want vroeger was dit niet zool Ten eerste, omdat het zand 's middags niet van de bruggen geveegd wordt, dat ei 's mor gens met groote hoeveelheden na eene nacht vorst op geworpen wordt. Maar dit schoon maken kan men niet van de brugwachters vergenEn ten tweede is de omtrek der Beestenmarkt zoo vuil, omdat deze zeer slecht na afloop van eene markt wordt gereinigd; en dat niettegenstaande de stadspachters vroe ger geld toegaven en nu ƒ2300 per jaar toekrygen! Dankzeggend voor uwe bereidwilligheid or; dit te plaatsen: Leiden, 12 Dec. 1894. Ren xcandelaar. BUITENLAND. FranlirijU. De president der Franscho Kamer, de heer Burdeau, die reeds eenige dagen aan eene ernstige longontsteking lydt, is overleden. De heer Burdeau, in 1851 te Lyon geboren, bereikte den leeftyd van 43 jaien. In 1881 werd hy door den minister van onderwys, Paul Bert, benoemd tot chef van diens Ka binet en in 1885 kozen de kiezers van heii departement der Rhone hem tot hun afge vaardigde. Reeds spoedig deed Burdeau zich kennen als finantièele specialiteit. Vandaar dan ook, dat hy door den heer Casimir Périor, toen deze een Kabinet moest samenstellen, tot minister van financiën werd gekozen. Wegens zyne zwakke gezondheid moest Burdeau dezen post opgeven. In plaats van den heer Casimir Périer werd hy toen tot president der Kamer gekozen. De heer Bur deau, die ook als schry ver door zyno „Essays" grooten naam verwierf, behoorde steeds tof de gematigd republikeinen, die door zyn dood een ernstig verlies lyden. - Te Parys liep het gerucht, dat prof. Pasteur ernstig ziek is. De Temps" heeft aan het Instituut Pasteur laten vragen en vernam dat de beroemde geleerde aan dö betere hand is. In do Kamer is de aanvraag van een schuldeischerder Suez Kanaal-maatschappy om vergunning tot gerechtelyke vervolging van den afgevaardigde Charles Roux, met byna algemeene stemmen geweigerd. Zweden. De Gustaaf-Adolf-viering te Stokholm moet zeer indrukwekkend zyn geweest. In de groote Ritterholmskerk was met de geheele konink- lyke familie eene onafzienbare schare vereenigd, waar na de godsdienstige herdenking van het eeuwfeest eene groote hulde aan het praalgraf van den held werd gebracht. In don nam:d- dag hield de hoogleeraar Fricke, president der Duitsche Gustaaf-Adolf-VereenigiDg, oom feestrede in de sierlyk getooide Duitsche kerk. Te 4 uren is een monster fakkeltocht ge houden, welke schitterend moet geweest zyn en voor het standbeeld van den koning eene grootsche betooging uitlokte. Daarna werd vóór 't paleis een concert gegeven en ten slotte was er eene gala-voorstelling in de opera en in den dramatischen schouwburg. De ge^

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2