GELEGENHEID!!! iliiicrikaaiisclie Orgels voor Spotprijzen, GEBRS. BERKELJON, Stoomtram HAARLEM-LEIDEN. Champagne Ernest Irroy Co., Reims, LA EE8ER7E fflUTDELLE U VEBEEHIGDE STATEN TEEIADE's Zaaisels Bralt, natuürbotêrT Botje, Ensing Co., stoomschepen. SLEEPHELLINGEN. Barnet! Elickgaray. Cognac. LANGE MARE 40. LEIDEN. N°. 10679. A0.1894. fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT. HASSELMAN PANDER, Leiden, Hoogewoerd 113. Zieken en Herstellenden Stoomketels. Choorlammersteeg 6. H. KITS VAN HEIININGEN Co. grands propriétaires de vignes dans les premiers crus de la Champagne. I. DIERSIE BRUIIN Cie., Sienwe Rijn 86, leiden. Doiidei-tlag; 13 December. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden. 1.10. Franco per post 1-40. Afzonderlijke Nommera 0.05. PRIJS DER ADVERTEHHEN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grooter» letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Tweede Blad. ült De T*d: B[) de assche van den Boomichen ■tryder dr. W. «V. F. Noyens, van West wond. Hier ligt een Man.— God lof, niet oen van ['t koude bloed, Dat kil door de aders vliet, al is ook h y nu [koud, Koud toch voorwaar de asch, als 't vuur [heeft uitgewoed Zyn ziele één vlammenspel wat flikkerde [zy stout l Gjj zaagt dit vlammenspel, gty, nederig [Westwoud. Gjj zaagt den vonkeaval, gestegen uit dien [gloed, - In 't grauw van Hollands lucht een stroom [van sparklend goud Door noorderwind geblaas tot hooger kracht [gevoed. De vlam heeft uitgewoed. De gouden vonkenval Woei over van het Noord; in stad, in dorp [of dal, Van welke windstreek ook, waar maar een [sprankel viel. Daar gloeide geestdrift, en ontvlamde er een [ziel, De geestdrift (gloed uit God), Gy, Nuyens, [Gy vooral Hebt haar ontstoken in een talloos zielental. Mevrouw BONGARTZSmbbts. Amsterdam, 9 Dec. 1894. In De Telegraaf pleit Dixi voor het heffen van graanrechten. Hy erkent dat weder invoering van het bimetallisme aan den landbouw zou ten goede komen, waarna hy verder de volgende opmerkingen maakt: Er is echter een andere factor, die m. i. niet genoeg bedacht wordt. By de invoering van het vrijhandelstelsel, bedroeg do vracht van den hectoliter graan, inclusief alle onkosten van den producent, ln Zuid-Rusland en Engelsch Indlé naar den oonsument in Nederland, ca. f 3 per hectoliter. Thans is dit niet meer dan f 1. De producent hier heeft meer lasten en een anderen levensstandaard dan de produ cent in die landen. Om daarmede te kunnen concurreeren, moet de levensstandaard hier gelijk worden met dien van den producent in die landen. Niet alleen dit, doch hij zal ook geen hooger loon kunnen betalen dan de producent daar, en dat is zeer gering. Zeer zeker zullen andere standen der maat schappij moeten volgen. Dit heeft men elders willen voorkomen. Wil men dus, wat in 't belang is van allen, den eens verkregen levensstandaard hier be houden, dan zal de prijs van graan hier zoo veel hooger moeten zijn als de kosten van levensonderhoud en loonen hier meer bedragen. Dit is niet anders te verkregen dan door invoerrechten op granen. [Eenige verhooging van den broodprijs past by den hoogeren levensstandaard.] Wil men dit niet, dan kunnen de gevolgen niet uitblijven. Naarmate de levensstandaard en loonen in genoemde landen verboogen, zal men hier de invoerrechten kunnen verminderen. Wanneer men geene invoerrechten wil, dan zal de graancultuur veranderen in veeteelt, en men doet dit reeds, ornaat daarmede meer te verdienen is. Toenemende werkloosheid zal daarvan het gevolg zijn, daar op elke hectare bouwland f 60 werkloon meer verdiend kan worden dan op grasland. Zonder graanrechten dus toenemende werk loosheid, totdat al het bouwland voor graan cultuur is veranderd in grasland. Dr. A. W. Bronsveld, die dezen zomer lid der Synode was, schrijft in De Vaderlander van 8 December een artikel over het bekende edict der Synodale Commissie betreffende de Hervormde studenten in de theolo gie te Amsterdam. VolgeDS hem hebben de Secretaris der Synode en allen, die van gevoelen waren, dat het Syoodale besluit van 20 Augustus de propaedeutische studie te Amsterdam niet verbiedt, geiyk, en de heeren der Synodale Commissie, die ze wel verbieden, ongeiykl „Indien ik," achryft hy, „eenig zeggen had over de jongelieden, over wier al of nietbiy- ven te Amsterdam hier de quaestie gaat, dan zou ik hun willen toeroepen: „Biyft rustig waar gy zyt, en beroept u van de minder goed ingelichte op de beter iDgelichte Synodale Commissie. Geene Synode heeft macht u te dwingen, om ook uw eerste studiejaar buiten Amsterdam door te brengen. Het eerste studie jaar heeft de vryhoid om te Amsterdam te atudeeren." Finantiöelo rampen. In geheel Rozendaal heerscht groote sensatio wegens het faillissement van den heer Fercken, een man, die steeds in boog aanzien stond, lid was van den gemeenteraad en tal van andere colleges en een onbeperkt vertrouwen genoot zoowel binnen als buiten die gemeente. Voor de kleine burgery, die hare zuur verdiende penningen by hem had belegd, is dit faillisse ment eene waro ramp. Verscheidene land bouwers, schippers en woezen zyn by deze zaak betrokken. Naar aanleiding van deze flnantiéele ramp roept het Amsterdamsche Dagblad uit: Altyd weer dezelfde treurige geschiedenis. Den eenen keer een notaris, een andermaal een kassier. Telkens o zulke fatsoenïyko" menschon; mannen in eer en aanzien, maar juist daarvan gebruik makend om argeloozen met blind vertrouwen in de fuik te lokken. Zal de kleine man dan nooit verstandig worden Wordt hy door degeneD, die zyn oor hebben door geestelyken, door predikanten, door geneesbeeren en door anderen er go- noeg op gewezen, dat hy vry wat verstandiger handelt, wanneer hy een klant wordt van de Rykspostspaarbank En ook: wanneer het straks komt tot de reeds zoolang hangende herziening der wet op de Postspaarbank, is dan, hetgeen nu weder voor de zooveeiste maal te Rozendaal is ge beurd, niet een sterk sprekend argument voor verhooging van het rentegevend maximum der iDlagen, opdat het Ryk een behooriyk tegenwicht biede tegen het azen van licht- zinuigen en van gewetenloozen op de duiten dor nyvere en spaarzame kleine burgery? In de Utrechtsche Courant komt een artikel voor, onderte kend door Z. D. en getiteld Achteruitgang van den Landbouw. Het luidt als volgt: Na uitgebreid onderzoek, en na het con- stateeren van eene menigte feiten, in vier dikke boekdoelen bijeengebracht, is nu duidelyk bewezen, dat de Nederlandsche landbouw in verval is. De toestanden zjjn niet alleen ontmoe digend, maar werkeiyk veel erger dan de meeste menschen, die niet nauwkeurig van de diügen op de hoogte zyn, kunnen vermoeden. De welvaart is byna overal achteruitge gaan, zelfs daar, waar overigens byzondere voordeelen en gunstige omstandigheden zich voordoen, als: snelle en goedkoope vervoer middelen in de nabyheid van groote steden. In verschillende streken is de levens standaard der boeren gedaald. De hypotheek-schuld is byna overal toe genomen. De persoonlyke (zoogenaamde „losse") schulden zyn volgens de opgaven eveneens gestegen. De pachten worden in vele streken onregelmatig betaald en moeten dikwijls worden kwijtgescholden. Yerkoopingen by executie zyn toegenomen, of worden slechts opgehouden in afwachting van eene stijging der grondwaarde. Tal van met hypotheek belaste boeren zyn tot den bedelstaf gebracht. Ook vele huurboeren heb ben hun kapitaal by hun bedryf ingeboet en, om de hooge huren te kunnen betalen, roofbouw gedreven In vele streken is het reeds zóó erg, dat de akkers verlaten, en weer aan het onkruid worden prysgegeven. Er zyn vele velden, waarop vroeger rogge verbouwd werd en die thans weer verwaar loosd liggen en er worden dennen geplant op vroeger tot bouwland dienende velden. De veestapel is achteruitgegaan; zyne waarde verminderde in de jaren van 1883 tot 1886 met 67,989,000 gulden. Landbouw-gereedschappen, in betere tyden aangeschaft, worden weer aan kant gezet, dewyi goedkoope menscheiyke arbeidskracht, die zich genoeg aanbiedt, nog goedkooper komt dan macbine-arbeid. Het getal der eigenaren wordt ln even redigheid kleiner; dat der pachters met elk jaar grooter. De gemeentelasten op het platteland worden steeds drukkender. De welgestelden trekken naar de steden. Het land wordt ontvolkt en de bevolking der steden stygt op onrustbarende wyze. Dit alles en nog veel meer is te lezen in de „Uitkomsten van het onderzoek naar den toestand van den Landbouw in Nederland", deel 4, bladz. 80 tot 98. Het uitgebreide rapport, waaruit de Ryks- enquêta-com missie vorenstaande conclusies ge trokken heeft, beslaat 3 dikke deelen. Aan de openbaar gemaakte cyfers der centraio Commissie voor statistiek voor het jaar 1892 ontleenen wy het volgende: De hypotheekschuld is gestegen van 463 miilioen gulden in 1867 tot 1139 millioen in 1892. De bankroetverklaringen vermeerderden van 534 in 1878 tot 1200 in 1892. In 1883 werden 14,988 personen tot eene gevangenisstraf veroordeeld, in 1892 20,058 personen. In 1887 werden 2087 personen wegens landloopery naar rijkswerkinrichtingen opge zonden, in 1891 3892, in 1892 3594 personen. Het getal der officiöele bedeelden steeg van 143,389 gezinshoofden en 73,143 eenloopende personen in 1880 tot 166,590 en 77 153 in 1890. Rekent men een gezin op 5 personen, dan vindt men uit deze officiëele cyfers, dat in Nederland in 1890 910,000 menschen be deeling genoten. De bevolking bedroeg in 1890 4 564,565 personen. Dus hadden de Neder landen in 1890 eene pauperbevolking van 20 pet. op elke 6 Nederlanders één bedeelde t Het aantal werkpaarden en trekossen is afg nomen, de qualiteit van het vee achter uitgegaan, dewyi om geld te maken de beste exemplaren aan buitenlanders verkocht worden. Uit talryke rapporten blykt, hoe de ODgunstige toestanden alle pogingen tot ver edeling van de veerassen, tot grondverbetering, tot aanvoer van meststoffen, tot betere mest- verzameling, tot veredeling van het zaaizaad en tot rationeeler veevoedering grootendeels verydeld hebben, en hoe het den boer met ieder jaar duidelyker wordt, dat hy langs een hellend vlak naar beneden glydt. De waarde der oogeten bedroeg: 1861-1870 per jaar 172,376,000 gulden. 1871-1880 204,312,000 p 1881 210,398 000 1882 188,087.000 1883 188.366,000 1884 156,165,000 B 1885 148 955,000 t 1886 144,682,000 De geldswaarde van den oogst was dus in 1886 60 millioen gulden of 30 pet. lager dan in 1880. De koop- en pachtprys der landeryen zyn echter op verre Da niet in dezelfde verhouding gedaald. Het land is thans nog veel hooger in prys dan in de jaren voor 1870. Het tekort wordt door den boer, byna zon der uitzondering met hypotheken belast, be taald uit zyn kapitaal, en door den huurboer uit zyn kapitaal of uit den arbeid van hem- zelven en zyn werkvolk. Er ontstaat eene klasse van kapitalisten, die land als eene zekere kapitaalbelegging beschouwen en het tot byna eiken prys koopen. Zy worden de heeren des lands. De eigenerfde boer wordt pachter of arbeider. De heer Van Loenen Martinet heeft Zaterdi de hoofdredactie van het dagblad De Amstt dammer aanvaard. In een woord vooraf ze hy o. a. „Zooal8 reeds aanstonds by het aftreden vi de oude Redactie werd te kennen gegeve zal De Amsterdammer ook voortaan dezelfi beginselen voorstaan, waarvan dit blad t nu toe het orgaan was. „Dit sluit intusschen de mogelykheid ni uit, dat de nieuwe Redactie voor de beginsel* eene gewyzigde toepassing vraagt. Evenm de waarschyniykheid, dat zy de verdedigii dier beginselen in een anderen vorm en oen anderen toon zal voordragen." Onder het opschrift 't Kan verkeere staat in De Nederlander van Kerdyk c. a, lezen Ten jare 1879 moest te Leiden een opvc ger worden aangewezen van den heer Viss ring als hoogleeraar in de staathuisboudkund Als zoodanig werd in de eerste plaats, zo' wel door de faculteit als door curatoren, aai bevolen iemand, die van den afgetredene i richting zéér verschilde. Ook do heer Vs Houten behoorde tot de aanbevolenen. Mai de Regeering ging buiten de voordracht o benoemde een ander. Dat er by de toenmalige regeling politie in het spel is geweest, werd door velen bt weerd. En wie destyds den heer Van Hoi ten persooniyk hebben gekend, zullen zie herinneren, dat hy in zyn oordeel daarovt vry scherp was. Maar thans? Aan de hoogeschool te Groningen moei de leerstoel in de geschiedenis opnieuw wo; den bezet. Door de faculteit werd dr. Ken kamp, te Utrecht, een op dat gebied erken zeer kundig man, no. 1 op de voordracht g< plaatst. Ook het college van curatoren bevi hem aan. Maar benoemd werd de heer Va Aalst, te 's-Gravenhago, die als leeraar hoo stond aangeschreven, maar van wien w meenen te weten, dat hy nooit gescbiedkundi werk had geleverd. De heer Van Aalst be dankte. Wederom zette de faculteit den hee Kernkamp als eerste op de voordracht. Doe' wederom is de Regeering hem voorbygegaar Benoemd is, nu dezer dagen, de heer Busse maker, te Haarlem. Men wete dat de heer Kernkamp, die ziel heeft aangesloten by de radicale party, eei beslist voorstander was van de kiesrecht voor dracht der vorige Regeering. Enministo van binnenlandsche zaken is thans de beo Van Houten. De oude Bredero had wel geiyk: 't kaï verkeeren In gemeenten, waai geen Agentschap vai hetLeidsch Dagblad is gevestigd, wordt het Dagblad gedurende 13 weken alléén des Zaterdag avonds toegezonden, tegen toezending van 40 Cents. Wegens Verbouwing en Vergrooting der Magazijnen, 1LCEHEELE UITVERKOOP van lOOO Rollen TapJJtgoed en Looper yan af 20 Cts. per El. Orootc parl(Jen Harpetten, diverse soorten en grootten, GordJJnen en Portlère», Vitrages, Linoleum, 2J el breed, 70 Cts. per El. Vloerzeil, roode rug, 2{ el breed, 50 Cts. Tafelkleeden., enz., enz. Deze Uitverkoop duurt tot Maart. Geopend tot 's avonds 8 m-eii. 8100 16 is de meest voorspoedige en de meest populaire Levensverzekering-Maatschappij, welke bestaat, omdat zy een leder in staat stelt voor vrouw en kinderen te zorgen. Zy vrsagt als premie op 35-jarigen leeftUd 2.66, op 45-jarigen leeftijd 3.16, op 55-jarigen leeftyd 6.58 per 2 maanden voor ƒ1000.- kapitaal, uit te betalen by overlyden. Zy bestaat nu 14 jaren, beeft ruim 90,000 leden, een waarborgkapitaal van ruim 6 millioen en werkt in de Vereenigde Staten en byna alle landen van Europa. Volledige inlichtingen geven 7439 20 Choorlsmmersteeg 6. H. HIT» VA» HEICo. Zeer laag tarief voor Bestelgoederen. Onverschillig over welk gedeelte van den Tramweg het vervoer plaats heeft: Per zending van 5 Kilogram of minder gewicht to Cents. Van elke 25 Kilogram of onderdeel daarboven wordt per zending berekendCents Zendingen tot een gewicht van 200 Kilogram worden 'als bestelgoed aangenomen. Lichte goederen van grooten omvang, zooals Meubelen en dergeliiken worden berekend naar het dubbele gewicht. 5940 32' geve men by voorkeur: omdat zy de beste en solverste is. By HH. Kruideniers verkrijgbaar. 1910 7 f L40. allerfijnste Tafel boter. ƒ1.30. Kenkenboter, 8164 12 Adres; Wed. J. STEENDAliEB. Zn., Mandenmakerssteeg 4, by de Waag. STEEDS VOORHANDEN: AllerUfnste LEID8CHB, «OUDSCHE, EDAMMERKAAS, GRONINGEN. FABRIEK vak 7412 16 Hebben op de jongste Internationale Tentoonstelling te Amsterdam voor hunne Cognac, de hoogste onderscheiding behaaldi EE RE-DIPLOMA. Zeer worden aanbevolen de merken Conrtaud en Anot Erères, ad ƒ1.65 en ƒ2.— per fl. Zeer fijne Cognacs ad 3.60 en 4.60 per fl. Verkoop niet beneden de drie flessclien 7440 18 Vertegenwoordigers der Firma, Carte blancheƒ3.p. t>Ue. a'oj- (demi-sec),3.75„ Cachet Orange (grand vin sec) Carte d'or (ultra sec)4.« Seul dépAt pour Lelden ct see Environs: 7350 22 6674 30 BIJ

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 5