Bakens achterstaande advertentie zal de openbare vergadering van de Christelijke Jor.gelings-vereeniging te Katwijk aan den Rijn Donderdag 13 Dec. niet plaats hebben. Door den gemeenteraad van Hillogom werd do heer jP. H. Van Waveren Lz. (bloemist) benoemd tot wethouder. Dozo benoeming werd door hem in beden king gehouden gedurende den tyd, welke door de Gemeentewet daarvoor wordt bepaald. Gistermorgen kwam het bericht, dat by de benoeming niet aangenomen heeft. Do pogingen, te Nieuwkoop aangewend tot oprichting van een fan fare-corps, zijn als mislukt te beschouwen. De uitslag der verkiezing van vier leden in het hoofdbestuur der vereeniging van christelijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland is, dat gekozen is de heer J. De Jong te Haarlem on herstemd moet worden tusschon do heeren H. Eerdbeek te 's-Graven- bage, W. Kroese te Drachten, M. Weersma te Groningen, J. H. F. Gangel to Harderwijk, F. Voerman te Arnhem en H. J. Emous te Amsterdam. De heeren De Jong, Eerdbeek, Gangel en Smous hadden te voren verzocht voor deze verkiezing niet in aanmerking genomen te worden. Bestuurderen der maatschappij »Arti et Amicitiae", te Amsterdam, daartoe gemachtigd door het besluit der vergadering van stom hebbende leden hunner maatschappij, dato 4 December jl., hebben zich tot den minister van blnnenlandsche zaken gewend, met ver zoek om eene verandering in de wijze van verlichLing en plaatsing der schilderijen van Rembrandt in het Rijksmuseum wel in over weging te willen nemen. Zy doen dit verzoek met des te grooter aandrang, nu eventueele verplaatsing reeds een punt van bespreking in de afdeelingen der Twoedo Kamer heeft uitgemaakt en bovendien oene gereede aanleiding daartoe kan gevonden worden, waar binnenkort een aantal 6tukken uit gemeld museum naar dat voor moderne kunst zullen worden overgebracht. Zy wijzen er op dat alle pogingen, tot nu toe in het werk gesteld om de „Nachtwacht" en ook de „Staalmeesters" goed ten toon-te stellen, for meel schipbreuk hebben geleden en dat vooral de zoogenaamde „Rembrandt"-zaal in geen enkel opzicht beantwoord heeft aan het doel, bij bouw en inrichting vóóropgesteld. De beer M. A. Smeets, gemeente secre taris te Oosterhout, hoopt 23 December aan staande zijn zilveren ambtfeest te vieren. Reeds worden van de zijde van het ge meentebestuur, vele ingezetenen en vexeeni gingen, waarvan de heer Smeets bestuurslid is, toebereidselen gemaakt, om den verdien stelijken ambtenaar op dien dag gepaste hulde te bewijzen. Den 21sten December a. s. zal te Ber lijn eene conferentie worden gehouden van Duitscbe spoorwegen, waartoe ook de Neder- landsche spoorwegen zijn uitgenoodigd. De heer Paul Haaae, te Rotterdam, hooft de benoeming van professor aan het „Gross herzogliches Konservatorium fiir Muslk", te Karlsruhe, aangenomen. Het stoomschip „Amsterdam" arriveerde 10 December van Rotterdam te Nieuw-York do „Prinses WiJholmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 11 Dec. van Genua; de „Admiral", van Oost-Afrika naar Vlissingou en Hamburg, vertrok 8 Dec. van Napels; de „General", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 0 Dec. van Marseille; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 10 Dec. te Padang; de „Voorwaarts,van Batavia naar Amsterdam, vertrok 11 Dec. van Marseille. By koninklijk besluit, opgenomen in de Staatscourant van 12 dezer, is op de voor dracht van de ministers van oorlog en bin nenlandsche zaken bepaald, dat in het jaar 1890 in de provinciën Friesland, Groningen, Drente en OverUeel eene keuring zal plaats hebben van voor den krijgsdienst geschikte paarden. Eervol ontslagen, met ingang van 15 dezer, G. H. Janssen, op zyn verzoek, als burge meester van Belfeld. CSemeeateraad van Bodegrnve. Vergadering van 11 December. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer F. Boer. Na voorlezing worden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd. Do Voorzitter doet mededeeliüg van de volgende ingekomen stukken, welke voor kennisgeving worden aangenomen: lo. Missive van Ged. Stateü, houdende goedkeuring van Raadsbesluiten. 2o. Een Kon. besluit, waarby aan de ge meente opnieuw worden toegekend subsidiön voor de krankzinnigen, die uit Medemblik naar Delft zyn overgebracht. 3o. Een schrijven van mej. Toussaint Delincée, te Ter-Aar, houdende mededeeling dat zy de benoeming als onderwijzeres aan school B niet aanneemt. 4o. Een brief van den directeur der Alg. Tram Maatechappy, dsarby berichtende dat het bezwaar, door den heer Van der Giesen in do laatste zitting geopperd, dat door vroeger vertrok, in verband met de Rotterdamsche markt, op Maandag vóór de aankomst van den trein uit Leiden, de ingezetenen uit Alfen niot in de gelegenheid zyn per tram naar Gouda te gaan, alleen kan worden opgeheven door het doen loopen van eene tweede tram, ongevoer een kwartier na de eerste; waartoe by bereid is, als door de gemeentebesturen van Bodegrave of Alfen eene opbrengst van f 3 wordt gegarandeerd. Aangezien door de tegenwoordige regeling juist de belangen der ingezetenen van Bodegrave zyn in acht ge nomen, acht de Voorzitter garantie door deze gemeente ongemotiveerd en geeft hy den heer Van der Giesen in overweging, om aan de door hem bedoelde ingezetenen van Alfen van een en ander mededeeling te doen. Eon adres van C. Noordhoek, verzoekende varkens te mogen houden, wordt ter afdoe ning gestéld in handen van B. en "We., by wie de zaak tbnisbehoort. De Voorzitter deelt moe dat de bestrating van de Kerkstraat, van den hoek der Brug straat af tot aan het huis van den heer Van Haaften, moet vernieuwd worden; dat de gemeente-opzichteT dat werk begroot op f 460 en dat, aangezien de poBt onvoorziene uitga ven f 1250 bedraagt, daarvoor niet behoeft te worden geleend. Na eenige discussie wordt besloten het werk ia het bestek voor 1895 op te nemen. Het grasgewas van de bermen van den Stationsweg werd tot nog toe ondershands verpacht. Aangezien den Voorzitter dezer dagen verschillende aanbiedingen tot een hooger be drag zyn gedaan, stelt by voor die verpach ting voortaan in het openbaar te doen. Evenals vorige jaren worden de gemeente schalen en gewichten ondershands verhuurd aan J. Zaal, alhier, voor f 30, voor den tyd van één jaar. Do Voorzitter deelt mede dat de directeur der gasfabriek, in stxyd met zijne instructie, eene belangrijke herstelling aan zui vertoestellen heeft doen verrichten en heeft betaald, geheel eigenmachtig, zonder de gaseommissie of haren voorzitter daarin te kennen, en zulks ofschoon hy reeds was aangemaand in zijn optreden niet te zelfstandig te zyn. B. en Ws. stellen daarom voor de laatste alinea van art. 8 zyn er instructie zoodanig te wyzigen, dat voor alle betalingen, door hem te doen, Doodig is de goedkeuring van den voorzitter der Commissie. De Voorzitter voegt daaraan de verzekering toe, dat hy, wordt het voorstel aangenomen, den directeur eene doorloopende machtiging zal geven kleine en telkens wederkeerende uitgaven, zooals weekloouen, enz., zonder meer, uit te betalen. Over dit voorstel werd eene langdurige discussie gevoerd, waarin de heeren Meurs en Okkerse het verdedigen en de heer Rollman, na aanvankelyke bestryding, er zich vóór ver klaart; terwyi de heer Van Dam op zeer warme wyze don gasdirecteur verdedigt en voorstelt eerst om dezen in de vergadering te doen verscbynen, wat geen steun vindt, en daarna om de toestemming van den Voorzitter eerst verplicht te maken voor uitgaven boven f 20. De Voorzitter verklaart dat by den directeur als gaafabiikantals technisch ambtenaar, geheel in zyne waarde laat en hem als zoodanig 6teods heeft verdedigd tegen voor eenigen tyd menigvuldige aanvallen, maar dat B. en Ws. volkomen eenstemmig van oordeel waren, dat na het gebeurde, in de instructie betere waar borgen moeten komen dat de gemeentegelden niet worden uitgegeven dan na goedkeuring van ben, die daarover het beheer voeren. Hij is niet absoluut tegen het voorstel van den heer Van Dam, maar na dien6 zeer eenzijdige toelichting, waaruit twyfel sprak aangaande de door hem (Voorzitter) gedane verzekering, zou hy de aanneming daarvan als een biyk van wantrouwen beschouwen. Het voorstel van den heer Van Dam wordt verworpen met 8 tegen 2 stemmen, die van de heeren Van Dam en Van Donk, en dat van B. en Ws. aangenomen met 9 tegen 1 stem, die van den heer Van Dam. Eene tweede voorgestelde wyziging der instructie wordt ingetrokken, na oene des betreffende vraag van den Voorzitter aan den heer Meurs, die in de vorgadering vac B. en Ws. daarvan vooral de verdediger was geweest. By de gebruikelijke rondvraag brengt de heer Rollman de Nieuwstrant ter sprake, waarop de Voorzitter hem antwoordt dat B. en Ws. zich wen8chen te houdem aan het vroeger genomen Raadsbesluit om geene voorstellen te doen vóór de gezamenlijke eigenaren zich bereid verklaren tot de noodigo verbeteringon terwyi do heer Van der Giesen wyst op het te late zanden der straten by de jongste gladheid, in antwoord waarop de Voorzitter toezegt den aannemer op zyne verplichting tot vroegtydig zanden te zullen wyzen, en do heer Van Dam vraagt of do herstelling van eene kortelings afgewaaide looden plaat van de torenspits in het onderhoudsbestek wordt opgenomen, wat door den Voorzitter zal worden onderzocht. Niets meer aan de orde zynde, sluit de Voorzitter de vergadering. TWEËBE KAMER. By de voortzetting der algemeene beraad slaging over Hoofdstuk IV (Justitie) der Staatsbegrooting voor 1895 vroeg de heer Rutgers v. Rozenburgrepliceerende, aan den minister, waarom ons Strafwetboek dan nooit werd toegepast als het voldoende is om de euvelen tegen te gaan, waarop spr. in zyn vorig betoog wees. Is de Strafwet voldoende, geiyk de minister beweert, aan moet hy tot de conclusie komen, dat zy slecht wordt toegepast. Nogmaals verdedigt spr. de door hem aanbevolen redactie van art. 284 Straf wetboek, waarin het gemis van vryheids- belemmering wordt strafbaar gesteld, terwyi volgens het bestaande art. 284 SBW. slechts eenige species van vryheidsbelemmering werden strafbaar gesteld, als: vryheidsbelemmering door geweld of door bedreiging met geweld. Daaraan is het z. i. te wyten, dat tegen woordig zooveel vryheidsbelemmeringen plaats vinden, die ongestraft blyven, juist van die vrijheidsbelemmeringen, welke zoo nadeelig werken op den eeonomiscben toestand. Spr. wil niot zeggen, den steen der wyzen gevonden te hebben, maar meent toch, dat zyne redactie aanbeveling verdient. De heer Botunan heeft volstrekt der justitie de taak niet willen opdragen om alle leugen achtige Teclames te logenstraffen, door boter- fabrikanten gebezigd om het publiek te misleiden. Hy bedoelde eenvoudig, dat men in de „Staatscourant" bet publiek zou mede- deelen, dat een of ander merk, dat beweerd werd onder voortdurende controle van het Ryks-Landbouw proefstation te staan, aan die inrichting niet is onderzocht. Wanneer de minister beweert, dat ons straf wetboek voldoende is om dergelyk bedrog tegen te gaan, dan verwondert het spreker, dat de strafwet niet strenger wordt toegepast. Spreker is in het bezit van een drietal ge gevens aangaande de door hem genoemde knoeieryen en hy is bereid, die den minister af to staanmisschien dat zy den officier van justitie op het spoor brengen en toepassing der strafwet mogeiyk maken. De heer Rink constateert, dat wanneer geene wyziging van do Drankwet plaats heeft, velen in den waan zullen worden versterkt, dat vergunningen, die anders in 1891 zouden vervallen, zullen blyven bestaan. De minister van justitie stelt de vraag, of het achterwege blyven van straffen na over tredingen nu.de onvoldoendheid van de Strafwet bewyst. Z. i. niet. Dit is eenvoudig het gevolg hiervan, dat de daders of aanstokers niet ont dekt worden. In het algemeen vryheidsbe lemmeringen strafbaar te stellen, gaat niet. Veel wensehelyker acht de minister het, na te gaan, welke feiten straffeloos zyn gebleven ten gevolge van onvoldoendheid van ons Strafwet boek. De minister blyft volhouden, dat men aan een officier van justitie niet kan opdra gen om het publiek te waarschuwen tegen valsche reclame van boterhandelaren. Wan neer eene klacht inkomt, die aanleiding geeft tot vervolging, zal die zeker niet achterwege blyven. Wyzjging der Drankwet en der Boter- wet zal de Regeering ter gelegener tyd in naar werkplan opnemen. Het algemeen debat wordt daarna gesloten. By art. 7 (personeel by de rechtbanken) wyst de heer Ooekoop op de groote vertra ging, welke de behandeling van zaken onder vindt by de Haagsche rechtbank. Spreker toont met cyfers aan, dat de Haagsche recht bank met 7 rechters meer te doen heeft dan de Rotterdamsche rechtbank met 12 rechters. Spreker dringt aan op nadere overweging tot uitbreiding van het personeel der Haagsche rechtbank, al ware Let maar met een rechter van instructie. De heer De Kanten* wyst op den achter stand in de civiele procedures en den langen duur der processen. Dit is de schuld der advocaten, ja, maar ook van de wet en van de wettelyke colleges zeiven en van de wyze, waarop de reglementen voor den inwendigen dienst worden toegepast. In België bestaat datzelfde euvel. De minister van justitie aldaar heeft eene circulaire uitgevaardigd, op welke spr. de aandacht van den minister vestigt. In de avondzitting van Dinsdag, 11 Dec., werd de behandeling der onderdeelen van de Justitie-begrootmg voortgezet. De quaestio der uitbreiding van hot perso neel der rechtbank te 's-Gravenhage was nog het onderworp eener langdurige gedachten- wisseling. Betoogden de heeren Harte en Veeg ens meer in het byzonder de noodzakelykheid daarvan tot bespoedigde afdoening van zaken, die door de beperkte samenstelling van be doeld college geruimen tyd aanbangig blijven, de heer Hartogh bracht tot verbetering van den toestand in het belang der rechtzookenden verschillende middelen onder de aandacht van den minister van justitie, o. a.: vermeerdering der pleitdagenvereenvoudiging van de proce dure; opdracht van meer borgerJyke zaken aan de kantonrechters. De Minister zelf ontkende de behoofte aan eene nieuwe burgeriyke Kamer. Met 52 tegen 29 stemmen schrapte de Kamer, tegen den zin van de meerderheid der Rapporteurs-Commissie en van den Minis ter, op voorstel van de heeren De Kanter en Kolkman, do 2000, aangevraagd voor ver hooging der traktementen van de inspecteurs der ryksveldwacht. De f 2000 voor eene proef neming mot het gebruik van ry wielen voor de Ryksveldwacht zyn toegestaan. By het gevangeniswezen drong de heer Kerdtjk aan op eene commissie tot onderzoek van het vraagstuk van de concurrentie van den gevangenisarbeid voor de particuliere industrie, welke onder die mededinging lydt. De Ministerdie de concurrentie zooveel mogeiyk wil beperken, was bereid aan het denkbeeld gevolg te geven. Aan den heer Hartedie de invoering van strafbladen, in verband met het stelsel Ber- tillon, lichaamsmeting van verdachten en ver oordeelden aanbeval, antwoordde de Minister dat die overigens kostbare maatregel in over weging is. Nadat de heer Sanders herbouwing van het huis van bewaring te Haarlem als noodzakelyk had voorgesteld, ontspon zich een langdurig debat over het] voorstel De Kantor-Kolkman, om van de f 325,000 voor een nieuw gebouw der rechtbank te 's-Gravenhage een memorie- post te maken met het doel dat naar een ander terrein worde omgezien. Op dezelfde gronden ondersteunde de meerderheid der Commissie van Rapporteurs het amendement, waarover de Minister van Justitie de beschou wing aan de Kamer liet, onder opmerking dat ander© plannen, zelfs de oprichting van een nieuw gebouw op de tegenwoordige plaats der rechtbank, onuitvoerbaar waren gebleken. Het Rykstorrein aan den Bezuidenhoutschen weg ligt te veel buiten het centrum der andere rechtagobouwen en de minister ontvouwde dat het regeerlngsplan tot bebouwing van een gedeelte Hofstraat de door "Victor De Stuere gewenschte ver'oindings boulevard tusschen Binnenhof en Poten niet in den weg staat en het door dien schryver aanbevolen terrein voor andere doeleindon benoodigd is. De minister drong echter op eene beslis sing aan. In dank aanvaardde de minister echter deii raad van den heer Lely, die verzekerde dat de vorige regeering nog geen v.ast plan had,, om de 900 tot voorbereiding van een bouw plan uit te trokken, in welken geest hy het artikel wyzigde. Het gehandhaafde amendement, om den bouw voor memorie te stellen, werd echter aangenomen met 45 tegen 27 stemmen. Nadat nu nog met toestemming des minis ters gezorgd was dat geene overschrijving op dien memoriepost kan plaats hebben, werd de geheele begrooting van Justitie zonder stemmiug aangenomen en ging de Kamer een half uur vóór middernacht tot heden uiteen. Amendementen. Door den heer Tydeman is oen amendement voorgesteld om oen eersten termyn voor den bouw van een pharmaceutisch laboratorium te Leiden ad f 26,000 te verminderen tot /"1000, ten einde plannen te doen ontwerpen waardoor op minder kostbare wyze in de be staande behoefte zal worden voorzien. Door den heer Plate is al6 amendement voorgesteld om by het hoofdstuk Marine, den post aanbouw, aankoop, uitrusting, enz. te verminderen met f 16,750 uitgetrokken voor aanschaffing van een tweeden loodsschoener en zulks met het oog op het heerschende verschil omtrent het gewenschte type en jhet aantal loodsvaartuigen. Kon. Ned. Marine-reserve. Het by de Tweede Kamer ingediende wets ontwerp tot regeling van de bevordering en het ontslag van de officieren der Kon. Ned. Marine reserve en de pensionneering van officieren en minderen der Kon. Ned. Marine- reserve en van hunne weduwen en kinderen bevat bepalingen die wat de bevordering be treft zooveel mogeiyk in overeenstemming zyn gebracht met die over de bevordering der zee-officieren. De bepalingen voor het ontslag konden bezwaariyk worden overge nomen voor de officieren der reserve. By de samenstelling der pensioenwetten zyn de overeenkomstige bepalingen van andere pensioenwetten in acht genomen. Thans is het „Leidsch Dagblad" WOE2VBDA.G- en ZATEKDACi-AVOi\D ad 2 Cent» ook verkrygbaar by den Heer II. LAMBOOY, UfiABESlUGAZMX, Hoogewoerd, hoek Kraaierstraat. Gemengd Nieuws. Gieteravond omstreeks zeven uren had er een begin van brand plaats by den heer E., mr. smid op de Pieterskerk- gracht. De brandspuiten behoefden geen water to geven. Alleen de slang van de waterleiding deed dienst. Een vader te Zoeterwoude, die op dien naam eigeniyk geen aanspraak mag maken, heeft zich uit die gemeente verwydord, onbekend waarheen, en de zorg van 3 zeer jeugdige kinderen aan anderen overlatende. Te Rynsburg worden ernstige pogingen aangewend om eene vereeniging op te richten van bloemkool-inzouters, ten einde door onderlingen finantiëelen steun depryzen der okshoofden ingezouten bloemkool in betere overeenstemming te brengen met den daarvan kosten den prys. Maandag 10 dezer werd te Bos koop een kolfwedstryd gehouden, uitgeschreven door drie sociëteiten aldaar. Aan de uitnoodiging tot deelneming van buiten was gevolg gegeven door leden van kolfgezelschappen van Schiedam, Gouda en £odegrave. Er werd in 2 afdeelingen gespeeld: goede en minder goede spelers. In de eerste 37; in de tweede 26 personen. Eerste afdeeling: lste pry6 W. Bruss, van Boskoop; 2de prys Beszelsen, 3de prys SpieringSj beiden van Gouda; reap, met 127, 116 eu 113 punten. Tweede afdeeling: lste prys N. J.Schoorel, 2de prys Anth. Koster, beiden van Boskoop; rasp. met 105 en 96 punten. Ten slotte werd door de helft der spelers in de 2de afdeeling, die de minstopunten had behaald, nog gestreden om den „krukkenprys", uitgeloofd door den voorzitter van de regelings commissie, den burgemeester Lo Coultre, be staande in een smaakvol schildery. De geluk kige winner hiervan was de heer K. ELrom- hout Gz., te Boskoop, met 27 punten in éóne serie van 5 slagen. Er wordt tegenwoordig to Nieuw koop zeer geklaagd over de opbrengst der ruiglanden, in de Nieuwkoopsche plassen ge legen. Grondbezitters, die verleden jaar 40,000 bossen oogstten, kunrien het thans tot geen 20,000 brengen. De prys, welken de bollen- kweekers er voor betalen, is niet ongunstig, doch kan de schade, die de geringe oogst medebrengt, niet vergoeden. Velen zullen dan ook in het a. s. seizoen weinig aan hun land ten koste leggen, natuuriyk zeer ten nadeele van den werkman. De l^pite opbrengsten worden toegeschreven aan den natten zomer van het afgeloopen jaar en aan de verwoes tingen, door de muizen aangericht. By den veehouder A. v. D., inde Achttien Kavels, ondejr Nieuwkoop, is milt vuur uitgebroken. Er is éóne koe aan de ziekte gestorven. Men meldt uit Den Haag: Heden- oobtend, ongeveer halfacbt, liep eene vrouw langs het ververschings-kanaall, tusschen de binnen- en buitensluis, te dwalen, nu en dan om zich heen ziende, als wachtte zy op iets. Plotseling liep zy het water in, hetgeen door de knechts aan de zeesluis werd opgemerkt, die dadéiyk toeschoten en de ongelukkige op het droge brachten. Naar de woDing van den sluism^ester. overgebracht,.gelukte het aan het sluispersoneel .met veel moeite de zoo goed als geweken levensgeesten weer op te wekken. Uit Let water aan de Pavil- joensgracht achter het standbeeld van Spinoza te 's-Gravenbage is gisteren in den vroegen ochtend het lyk opgehaald van eene vrouw, die sedert eenige weken werd vermist. Door de politie is het lyk naar de Algemeene Begraafplaats vervoerd. In het Haagsche Bosch sloeg gistermiddag een paard op hol. Het beest rende over de Boschbrug do Prinsessegracht te 's-Gravenhage op. De ruiter wist zich in het zadel te houden. Ter hoogte van de Casuari- straat struikelde het paard en stortte met zyn baryder op den grond. De heer geraakte daarby onder het paard en ernstig gekneusd werd hy bij een naby wonenden geneesheer binnengedragen; later werd by door de politie per raderbaar naar zyne woning vervoerd. De politie te R o 11 erd a m ia t o t de ontdekking gekomen van eene nieuwe industrie. Eene vrouw, in de Baan woonachtig, waar zy een winkeltje houdt, verschaft in haar huis aan straatjongens gelegenheid om te dobbelen, en hebben de jongens geene centen om het spel voort te zetten, dan schiet zy hun die voor. De jongens gaan, om het voor geschoten geld te kunnen terugbetalen, op stelen uit. Alles wat zy machtig kunnen worden, is van hunne gading, maar by voor keur stelen zy goederen, die de vrouw voor haar winkeldebiet kan gebruiken. Deze is steeds bereid, wat de jongens haar aanbrengen, te koopen en daarmede te verrekenen wat zy haar schuldig zyn, natuuriyk zonder voor hetgeen zy koopt den hoogsten marktprijs te betalen. Zóó kweekt men dieven, en zoo wordt het verklaarbaar, dat de eigendom steeds meer door jeugdige straatroovers onveilig wordt gemaakt. Tot de ontdekking van het bovenvermelde gaf aanleiding een diefstal van erwten uit zakken, die aan den wal gelost waren. Hot is te hopen, dat de rechter termen zal vinden om de vrouw, die grooter kwaad bedreef dan de in hechtenis genomen knapen, behooriyk te kunnen straffen. Te Monnikendam zyn dezer dagen by het sloopen van een pakhuis tusschen do balken een 190 tal gouden munten van groote zeldzaamheid gevonden, waaronder merkwaar dige exemplaren, o. a. een gouden dukaat van Utrecht van 1598, zoomede rozennobels van Utrecht, Zeeland, enz., gouden ryders, halve rydors, dubbele dukaten en een halve gouden ryder van Utrecht (1629). De geheele vondst, die voor het KoniDkiyke Penning kabinet te 's-Gravenhage is aangekocht, zal in Januari voor belangstellenden tentoongesteld worden. De toren van de telephoon te Nymegen, waarin gisterochtend brand ont* stoüd, staat op het achtergedeelte van het raadhuis en steekt 10 a 15 meter boven het dak uit. Door dien toren of koker, uitsluitend van hout gemaakt, worden een 400 draden geleid naar het centraal-bureel, dat afzonder- ïyken uitgang heeft aan de Nieuwstraat. De brand wordt toegeschreven aan het springen van eene overvolle spirituslamp, waarmede een werkman soldeerde. De man deed alle moeite de brandende spiritus te dooven, brandde zich daArby deerlyk aan de handen, maar slaagde niet. Zyn hulpgeroep uit den hooge werd door de ambtenaren ten raadbuize ge hoord en toen waren spoedig eenige rappe handen en even later ook de politie en brandweer aanwezig om de vlammen, die aan alle kanten uitsloegen, te blusschen, wat binnen een halfuur gelukte. Daarmede was het raadhuis met zyn kost baren inhoud aan een groot gevaar ontkomen. De koker, welke zich als een lastige buurman van dat gebouw heeft doen kennen, is gelukkig blyven staan. De draden die langs zyn binnen wanden liepen zyn tot een spinneweb ver vormd, zoodat de telephoon onbruikbaar is. "Waterschade heeft vooral het raadhuis, waar doorheen de slangen moeten worden aange voerd. Het water drong tot verscheidone ver trekken door en beschadigde daar de plafonds. Een voerman, Nitschke genaamd, die Zaterdag met zyn wagen te Hohen-Schön- hausen was, keerde te 8 uren 's avonds naar Beriyn terug. Op den Berliner weg, naby de Landsbergerstrasse, viel Nitschke van zyn rytuig, op zulk eene ongelukkige wyze, dat hy onder de wielen terechtkwam en over reden werd. De paarden bemerkten niet, dat hun voer man weg was, en reden langs den welbekenden weg voort, terwyl N., zich wringend van pyn, bleef liggen. Hy viel in onmacht en kwam eerst weer tot zichzelven, toen de wielen van een ander voertuig over zyn lichaam redenreeds naderde een tweede rytuig en N. schreeuwde zooveel hy kon, maar de koetsier hoorde hem niet en weer ging het over hem heen.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2