Niettegenstaande de gisteren te Amsterdam gehouden vele werkstakers- vergaderingen is or alles toch rustig afge I loopen. j Te Maastricht werd Zaterdag- avond by eene vechtpartij een persoon uit Borgharen door een beitelsteek in den buik levensgevaarlijk verwond. De vermoedelijke dader, een schrijnwerker, Kadi er en Keer, is gearresteerd. De timmerman en winkelier B. W. E., wonende in de Warmoesstraat te Groningen, heeft Vrijdag-avond op zijne vrouw een moordaanslag gepleegd. Reeds hadden de echtelieden eenige dagen achtereen over klei nighoden woorden gehad on had de man Vrijdag-middag tegen haar gezegd, dat dit maar haar galgenmaal moest zijn, doch verder was er niets voorgevallen. Toen nu de man tegen 10 uren thuiskwam en haar vroeg of ze scheidon w 1 :e, word dit door haar beves tigend beantwoord, wa.irop hy eene revolver nam en twee schoten op zijne vrouw loste, gelukkig zonder haar te treffen. Zy nam daarop de vlucht en hij kwam later op het bureel van politie vertellen, dat zyne vrouw zoek was, hy verzocht haar op te sporen. E. werd echter zelf in voorioopige hechtenis ge nomen. Een later onderzoek bracht aan het licht, dat eene der afgeschoten patronen in het kozyn was terecht gekomen. De reeds weder geheel geladen revolver en de doos met de patronen werdon in beslag genomen. Er waren niet minder dan 60 in de doos geweest, welke dien middag met de revolver gekocht waren. Eene gevaarlijke buurt. De ge meente Helder beeft naar het Zuiden een aanhangsel, dat gerust een vergeten plekje van one vaderland mag genoemd worden. En dat is jammer. Jammer, want al kan do polder Koegras niet wyzen op prachtige 1 gebouwen, op schoone wandeldreven, hy heeft toch iets, dat waard is meer onder de aandacht van velen gebracht te worden: j Koegras heeftzyne branden. Luistert en verbaast u! In de laatste 20 jaren brandden er, volgens het „D. v. D. H." van de pl. m. 60 boeren woningen 26 af, in da laatBte zes jaren 12, dit jaar (dat nog niet ten einde is) vier. Als wy zulks lazen van eene streek in Zuid- Amerika, zouden we zeggen: eene couranten leugen. B ij de koloniale reserve te Nijmegen hebben in November 38 personen vrijwillig dienst genomen. Zaterdag-namiddag had aan de Vlotbrug naby Hellevoetsluis een treurig onge luk plaats. Do elfjarige L. d. H., die meereed op e- n wógen, met grind beladen, en naast den voerman op bet kistje zat, gleed daarvan af door zich om te draaien. Hoewel de voerman dadeiyk naar hem greep, kon hy den val niet voorkomen. Ten gevolge van de poging om den jongen voor vallen 'te behoeden, kon de voerman de paarden niet bytyds tot staan brengen en een der voorwielen ging den armen koaap over bet hoofd. Op levensbehoud is geeDe hoop. Door deloggervlootvan Vlaar- dingen, Maassluis, Scheveningen, Amsterdam, Schiedam, Katwyk aan Zee en Noordwyk aan Zeu, te zomen 268 loggers, zyn gedurende de bavingteelt dit jaar 1169 reizen gemaakt, met c<en aanvoer van 316^959 ton haring, met intiugmp der Bteurbaring. Vlaardingen ving mui 99 loggere 144)607 ton, Maassluis met 78 Joggers 102,408% ton en Scheveningen met 39 loggers 04,803 ton. Door oone verschrikkeiyke ramp i8,geiykmen reeds weet, de Iersche stad Belfast getroffen. Een rondreizende kermistroep zou in het speellokaal eener school eene kinder voorstelling geven, en het ganscho lokaal was mot kleine belangstellenden gevold, die zich uitstekend vermaakten. Plotseling ging bet gaslicht uit. Eene vor- schrikkoiyke paniek ontstond. De groote men- schen, die by de voorstelling tegenwoordig waren, werden evenzeer als de kinderen door oen hevjgen angst aangegrepen en yiden naar de uitgangen. De kinderen vielen op den vloer eu werden vertrapt; andere verloren het bewustzjjn. Dit drama gebeurde in de diepste duisternis. Toen men met lampen kwam aandragen, was de school ledig; op den vloer lagen evenwel nog de kleine slachtoffers. Drie knaapjes van 6, 8 en 10 jaren en een meisje van 7 jaren leefden niet meer. Uit het onderzoek is gebleken, dat een paar jongens voor de grap het licht hadden uit gedraaid. Een fraai staaltje van rechts- pleging is door het Landgericht te München geleverd. De redacteur van een sociaal demo cratisch orgaan was wegens een artikel, bet- welk beieedigend was voor de justitie, tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, of schoon de redacteur verklaarde dat hy op don bewnsten tyd uit München afwezig was ge weest en geen kennis had gedragen van het artikel; hy werd echter niet tot bewys van waarheid toegelaten. Later maakte de echry ver van bet artikel zich bekend, en de redacteur vroeg heropening van het geding aan. Het Landgericht gaf toe, dat de aangevoerde feiten tot vryspraak moesten leiden, maar weigerde heropening van het geding, omdat de ver oordeelde de nu aangevoerde toedracht der zaak reeds vroeger gekend had, maar die niet tot zyne verontschuldiging had aange voerd, omdat hy verwachtte vry gesproken te worden. Waarop het gerecht deze onderstelling grondt, wordt niet gezegd. Men ziet nu het zonderlinge feit, dat een onschuldige in de gevangenis zit, terwyi de schuldige by het gerecht bekend is. Thans wordt weer gemeld dat Tuinenburg na de mislukte pogiDg tot zelf moord te Monaco - eene maand geloden, by zyne arrestatie aan het station aldaar, losle hy zooals men weet een pistool in den mund in het hospitaal te Monte Carlo werd ver pleegd. Sedert korten tyd was hy byna geheel genezen en zou de uitlevoring, gevraagd door de Nederlandscbe Regeering, spoedig plaats hebben. Uit dien hoofde had men den onge lukkige reeds naar Nizza vervoerd, waar hy in do „caBerne des carabiniers" enkele dagen verbleef. Vrydag ochtend vond men zyn ïyk hangende aan het venster der cel. Een verschrikkelyk ongeluk beeft te Ambri, in Zwitserland, aan zesmen- schtn het leven gekost. Drie mannen en drie vrouwen wilden een bevroren meer over steken in eene met hout beladen slede. Plot seling brak het ys onder hunne Toeten weg. Men heeft niemand kunnen redden en ook de lyken zyn tot nu toe niet gevonden. Drie roovers hebben oen spoor trein, op weg naar St.-Louis, in Texas, aan gevallen en eene waarde van 140,000 dollars in goud gestolen. De moord, te Londen gepleegd op den portier van het café Royal, is nog niet opgehelderd. De heer Greet, de inspecteur van den detective dienst, is met het onderzoek belast. Tot dusver is het echter der politie nog niet gelukt een spoor van den moorde naar te ontdekken. Evenmin is nog de dader ontdekt van den moord, die gepleegd is op eene vrouw in Holland Park. Wel is waar zyn eenige personen wegens verdenking van medeplichtigheid aan deze misdaden m hech tenis genomen, maar tot dusver is hunne schuld nog niet gebleken. gMBH» Tbans ,b het fiüfiOqgjy Dagblad'' It OEYHDAG- W en ZiTERDi«-A¥OKD ad 2 (fents ook verkrijgbaar by den Heer II. LAMBOOY, «ISIREKHACAIUS, Hoogewoerd, hoek Kraaierstraat. LOMBOK. De „N. Rott. Ct." ontving Zaterdag het volgende telegram: De troepen keeren deze maand terug. Generaal Vetter stelde voor 2 bataljons, 2 batteryen en 1 sectie sappeurs op Lombok to doen blyven. Alles is nu rustig. Het volk verzoent zich en is boos op don Radja en zyne Taadgevers. D6. Rogge, die, geiyk bekend is, do Lombok expeditie heeft meegemaakt, is Woensdag ,van Semarang naar Nederland vertrokken. Hy zal zich te Deventer vestigen. By bet departement van koloniën is, sedert de vorige opgave, ten behoeve van de-militairen of gewonden der Lombok expeditie ontvangen een bedrag van 249.72'/,, zynde de voor dit doel bestemde helft van nader by den Neder- landschon consul-generaal te Kaapstad inge komen giften (3de lyst), waaronder, behalve die van in Natal, de Zaia-Afrikaansche Repu bliek en den Oranje Vry staat gevestigde Nederlanders, zich ook giften bevinden van Afrikanen van Hollandschen oorsprong. Voormeld bedrag zal worden verzonden aan het Centraal-Comitó van het „Roode Kruis" te Batavia. (Sts.-Ct.) Hulde aan het Indisch leger. By gelegenheid van haar bezoek aan de Ken. Mil. Academie te Breda heeft de Ko ningin Regentos tot kolonel Cavaljé eenige waardeerende woorden gericht. Dit heeft aan leiding gegeven tot de volgende: Dagorder voor het Indische leger. Op den 2östen September dezes jaars, by gelegenheid van het bezoek van HH. MM. de Koninginnen aan de koninkiyke militaire academie te Breda, heeft het H. M. der Ko ningin Weduwe Regentes behaagd, den mede daar aanwezigen gepensionneerden kolonel van het Indische leger F. P. Cavaljé, m het byzonder als volgt toe te spreken: „Kolonel CavaljéI ik verzoek u aan uwe kameraden in het Indische leger kenbaar te maken myn hoog gevoel van waardeering voor dat leger." Het is my een voorrecht dit hernieuwd bewys van belangstelling van Hare Majesteit onze geëerbiedigde Vorstin, dat, in de tegen woordige omstandigheden, groote beteekenis heeft, ter kennis van het leger te brengen. Hoofdkwartier Batavia den lsten Nov. 1894. De luitenant-generaal, adjudant in bui tengewonen dienst van H. M. de Koningin, commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Nederlandsch-Indiê. (w. g.) Gmj Van Pittius. KOLONIËN. BATAVIA, 7 en 8 November. (Deli-Courant 7 en 10 Nov.) Oaderwyiers In ladlë. Tot verbetering van den onhoudbaren toe stand, waarin vele onderwyzers verkeeren, die reeds maanden tevergeefs naar plaatsing zoeken, geeft H. in het weekblad „Het Onder- wys" van 3 dezer als middel aan de pension- neering van hen, die bykans dertig of meer dan dertig jaren dienBt hebben. Wy zyn het met den schr. volkomen eens, omdat over het algemeen genomen het tydvak van dertig jaren het maximum is van den duur des ambtelyken werkkrings in de tropen, wes halve er niets onbillijks in is de onderwyzers, die na zoo lang-Jurigen diensttijd hun baton de maréchal hebben verworven, door pension neering plaats te doen maken voor jongere krachten. Het belang van het onderwijB, het eminent nationale, vordert bovendien dat ook by dezen tak van dienst „en haut lieu" rekening worde gehouden mot den gulden regel„Er is een tyd van komen, er is een tyd van gaan." Het wil ons voorkomen dat de uit den treuro op plaatsing wachtende onderwyzers practisch zouden handelen met zich by schrifte lijk request te wenden tot den landvoogd tot aanbeveling der toepassing van het door H. aangegeven redmiddel uit den wel tyde- lijken, maar toch reeds te lang geduurd hebbenden nood. (Bat. Hbl.) Aan de gisteren per Engelsche mail ont vangen Oost-Indische bladen is het volgende ontleend: Lombok. De op 8 Nov. verspreide bulletins, zegt het „Bat. Nieuwsblad," hebben het langverwachte bericht gebracht, dat Mataram geheel in onze macht is. Geiyk reeds uit de correspondentiën gebleken is, bepaalde men zich by de ver overing van deze plaats op 29 September, wat het noordoostelyk gedeelte betreft, tot verkenningen, omdat toen hoofdzakelyk de vyand de poeries en het westelyk gedeelte, tevens de meest versterkte plaatsen, bezette. Later kwamen er echter herhaaldeiyk be richten over het beschieten der troepen uit het noordelyk gedeelte onder de werkzaam heden, die de noodzakelykheid aantoonden, dat ook daar de kracht des vyands gebroken moest zyn, eer men met de geheele macht tegen Tjakra-Negara kon ageeren. Bovendien bestond er gemeenschap tusschen dat go deelte van Mataram en Tjakra, waardoor de vyand als het ware vlak in onze nabyheid een observatiepost bezet hield, van waar hy alles omtrent onze verrichtingen kon gade slaan, en ook den troep, zjj het dan ook met zeer weinig succes, bestookte. Voor de onzen was het bezit van dien post dus van het hoogste belang, en nu hy ge nomen is, kan bovendien ook van daar met vrucht het geschutvuur op Tjakra geopend worden. Het telegram van generaal Vetter over deze gebeurtenis luidt als volgt: Den 7denNovember werd uitgerukt met twee bataljons infanterie, vier stukken bergartil- lerie, twee sectiën genietroepen en eenige cavalerie, met het doel om den vyand, die zich by Mond jok en Bangkal Tjoelik genesteld had, te verdryven. Zonder eenig verlies ia het doel volkomen bereikt; de vyand liet eeüige dooden achter. De colonne is doorgedrongen tot aan den oosteiyken rand van Bangkal Tjoelikde muren werden zooveel mogelijk omvergehaald en het terrein opengehakt. Te gelyk werd door post Padjang te Taman Radja en Madjeloek stelling genomen. Mataram is thans geheel van vyanden gezuiverd. [Mondjok, in het bovenstaande telegram genoemd, is het noordoosteiyke deel van Mataram, en Bangkal Tjoelik is daarvan door eenig beplant terrein gescheiden, zoodat het een kampong op zichzelf vormt. Ten zuiden van Bangkal Tjoelik strekken zich sawas uit en daaronder liggen Taman Radja en Madje loek, van welke plaatsen men over deAntjar aan den noordwestelyksten hoek van Tjukra- Negara komt.J Reeds vroeger, zBgt de „Java-Bode", ver namen wy dat slechts een gedeelte van het geschut, op Lombok aanwezig, ver genoeg draagt om Tjakra-Negara te kunneD be schieten; thans meldt men ons dat de mor tieren en de 12 cM. voorlaad gebarsten zyn, zoodat alleen nog kon worden geschoten met de 12 cM. achter laad kanonnen, welker projec tielen echter in de kleimuren smoren en weinig schade aanrichten. Een en ander zal wel wat overdreven zyn, doch dat ons ge schut niet zoo heel goed in orde is, werd reeds meermalen door deskundigen beweerd. De gelegenheid is thans schoon om zich wat beter te voorzien. Verder verdient in zake de Voorbereidende maatregelen tot bet bombardement van Tjakra-Negara vermelding onderstaand uittreksel uit eene correspondentie uit „De Locomotief": Het Noord Oosteiyk gedeelte van Mataram, gelegen ten Zuiden van de Antjar, heet Padjong, en de benting, die in dat gedeelte, vlak by do poort, is opgericht, kreeg daarom den naam van Mataram Padjong. 's Morgens, den 20sten Oct., begonnen, was zy 's avonÖB zoover gereed, dat men niet bang behoefde te zyn voor een vyandelyken overval. Dat die bentingbouw hier zoo kolossaal vlug in xyn werk gaat, is toe te schryven aan de omstandigheid, dat men noch in Mataram, noch in andere kampongs 60 passen kan doen zonder op een dewatempel te stuiten. Deze vierkante, door hooge muren omringde ruimten, zyn spoedig in verdedigbaren toestand te brengen; stevige banketten, (om over de muren te kunnen vuren), 'n vluchtige ver sperring van gewapend of stekelyzerdraad, eene poortsluiting en aan de hoofdvereischten voor eene benting is voldaan. In verband met de oprichting dezer nieuwe benting, is Mataram-West opgeheven, terwyi al het geschut uit Aroeng-Aroeng er heen ge bracht is. Mataram Padjong ligt op ongeveer 1000 M. van de Poeries binnen Tjaka-Negara en kan deze gebouwen dus duchtig onder vuur nemen. Naar ik hoor, bestaat nu nog hot plan om een post met artillerie stelling op te richten in Taman Radja, eene soort buitenverblyf van den vorst, waar hy in vroeger jaren de schoonste dochteren Eva's aan de onbescheiden blikken zyaer onderdanen trachtte te onttrek ken. Dit lusthof ligt ongeveer 100 M. ten N. van den N.-W. hoek van Tjakra en moet, volgens ingewonnen berichten, nogal verst ,-rkt en goed bezet zyn. Mataram Padjong kan het nest echter geheel in brand schieten en het met bommen van 20 c. M zoodanig bewerpen, dat goon levende ziel het er in kan uithouden. Dat de vyand dit punt vasthoudt, is 'n bewys dat hy de tactische waarde er van kent. Het nieuws, dat van binnen Tj ikra Negara tot ons komt, is en blyft steeds door schaarsch- heid uitmunten; wel hoort men telkens het bericht bevestigen, dat de mindere man slechts in het verzet volhardt uit vrees voor z'n hoof den, maar verder komt men niet. 't Is echter een feit, dat die plaats opgepropt is met men- schen, en als die allen mededoen aan de ver dediging, dan zal het er geducht spannen. Volgens veler meening zyn weop'toogen blik niet sterk genoeg om Tjakra, met zeker heid op stfcces, aan te tasten. Zy, die deze meening verkondigen, redeneeren aldus: „Het staat zoo vast als een paal boven water, dat we op Lombok geen échec meer mogen lyden. De weerslag van eene nieuwe nederlaag onzer troepen zou onberekenbaar zyn. Dus Tjakra moet ineens genomen worden, evenals we Mataram deden. Voor M. hadden we al onze troepen noodig, doch Tjakra-Negara is Tuim 4 maal grooter dan Matarambovendien was laatstgenoemde plaats maar matig bezet, T. N. daarentegen maar al te goed, terwyl men aan nemen moet dat de vyand z'n laatste toe vluchtsoord met den moed der wanhoop zal verdedigen. Nu worden er, redeneeren ze verder, ruim twee bataljons op Java klaar gemaakt om op het eerste bericht naar hier te kunnen komen, dus om 'n geleden verlies te komen herstellen. Maar dan is het te laat." „De bataljons moeten nu komen om aan de bestorming van Tjakra Negara te kunnendeel- nemen; daarna mogen ze voor myn part weer dadeiyk naar hunne garnizoenen terug- keeren. We hebben zoo dikwyis nederlagen geleden en zoo vaak de kous op den kop gekregen, doordat we begonnen te ageeren met te weinig troepen, dat niemand ons er een verwyt van maken zal, als we nu eens in het andere uiterste vervielen/' „'t Kan best gebeuren dat het meevalt en men dan later zeggen zal: nu, die twee batal jons hadden ook wel op Java kunnen blyven doch wie zal zich ook van dit gezegde iets aantrekken?" U zult toestemmen dat er in bovenstaande redeneering veel waars is, doch het opper bevel, natuafiyk beter op de hoogte van den toestand dan die bedillers, zal het wel daar heen weten te leiden, dat er van 'n échec geen spTake is. Wy voor ons zien de toekomst dan ook vol vertrouwen tegemoet. Men is nog steeds druk bezig om te Kapitan het terrein in orde te brengen voor het nieuwe kampe ment; ik hoor dat er eene aarden borst wering omheen komt. De yzeren brug, die men bezig is te slaan over de Djangkok, vordert goed en zal over 'n 8-tal dagen klaar komen. 't Is hier in de laatste dagen verschrikkelyk warm geweest, terwyl de regens in qualiteit zoowel als in quantiteit scbynen achteruit te gaan. De nieuwe communicatie weg van het te bouwen kampement te Ainpenan wordt .ge maakt door Sasaks. 'tis me onbegrypelyk, hoe men dezemen- schen voor lui en dom kan uitmaken. Ieder, die de Sasaks gadeslaat, die aan bovenbedoel den weg werkeö, zal moeten toestemmen dat het uitmuntende aardwerkers zyn en niet veel minder dan onze Hollandsche polder jongens. Niet alleen zyn zy meesters in het maken van wegen, maar ook in 't opwerpen en afwerken van aarden borstweringen. De dikke borstweringen by Aroeng Aroeng met de dubbele by bamboe kokers, die ons nog steeds dreigend aanzien, zyn door Sasaks gemaakt en op uitmuntende wyze met zoden bekleed. Een genie-officier, belast mot het aan leggen, onderhoud, enz. van bruggen en wegen, vertelde my dat hy veel liever met Sasaks dan met Javanen werkte - nogal 'n afdoende getuigenis. Bc zendlog-Scherer. Aan eene particuliere correspondentie der „Deli Ct." uit Batavia is het volgende ont leend: In regeerlngskringen heeft het nogal ver baasd dat minister Bergsma in de Tweede Kamer aan de zerrding-Scherer naar Lombok veel meer beteekenis geschonken heeft, dan die missie in werkeiykheid had. De opdracht was, zooals ik vroeger mededeelde, om den Gouverneur-Generaal au fait te houden van hetgeen er op het oorlogsterrein voorviel, meer niet, en alB de Kamerleden verwachten, dat de directeur er eene enquête heeft ingesteld, waarover zjj een rapport zullen te lezen kry- gen, dan hebben zy het mis. By eenig naden ken had de minister toch ook moeten inzien dat het niet aanging een civiel ambtenaar over eene zuiver militaire quaestie als den overval in 't bivak en den terugtocht naar de kust, te laten oordeelen. Het is zelfs zeer de vraag of er wel ooit een rapport betref fende den overval zal verschynen en of niet alles zal worden gedaan, om de zaak te laten doodbloeden. Dat iedereen, sinds de beer Scherer terug is, zyn best doet om iets van hem te hooren te kr(jgen, spreekt vanzelf, maar by vertelt niet moer dan by kwyt wil zijn en over personen laat hy zich in 't geheel niet uit. Alloen ovor de lamlendigheid van de Sasaks en de verbazend sterke muren en wallen, waarachter de Buliërs zich opgesloten hebben, laathy 'teen en ander doorschemeren, maar ook niet ve?l meer dan hetgeen de kranten zoo nu en dan meedeelden. Bali. Yan Batavia wordt aan de „Soer. Courant" van 3 Nor. gemeld: „Io goed onder richte militaire kringen wordt het voor zeker gehouden, dat er eventueel meer troepen naar Bali zullen moeten gaan. Zoo wordt o. a. stellig verzekerd dat door de genie-directie bevel is gegeven naar Magelang, om van daar uit het noodig© pioniergereed6chap naar Soerabaia te zenden voor drie compagnieën. Dit gereedschap moet, alvorens van Soerabaia naar Bali met den troop te worden medege geven, verpakt worden in vrachten voor één man (drie vrachten per compagnie) Zoo zyn er nog andere duidelyke aanwyzingen voor een aanstaand vertrek van troepen naar Bali, waarvan echter de openbaarmaking nog niet kan gescbiedeD. Intusschen schynt er nog niets beslist te zyn; men houdt zich slechts op alles gereed." Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndif zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Dcpartemen*. Verleend: Een jaar Terlof naar Europa, wegens langdurigen dienst, aan den controleur lsto kl. bi) het Binnenl. Bestuur op de bezit, buiten Java en Madoera Pb. J. Van Marle. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de leerling-drukker bij 's lands drukkerij L. J. Bock, met bepaling, dat dit ontslag wordt gerekend te zijn ingegaan op 2 October 1S94. Benoemd: Bij het BinDenl. Bestuur op de bezit, buiten Java en Madoera: tot controleur 1ste kl., de e©ntrol«or 2d© kl. J. W. Meerburg; tot controleur 2de kl., d© adspirant-controleur E. J. Van Lier. Belast: Met d© waarneming der betrekking van adspirant-controleur bi) het Binnenl. Bestuur op de bezit, buiten Java.en Madoera, de élève-administra- fceur der tinmijnen op Banka L. H. Kloprqgge en do 3de commies by het Departement van Binnenl. Bestuur L. Dinger. Tijdelijk Leiast: Met de waarneming der be trekking van adjunct-chef 2de afdeeling bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java, de tijde lijke ingenieur 2de kl. bij den aanleg van Staats spoorwegen S. Verwey. Gesteld: Ter beschikking van den voorzitter van de landraden te Magelang en Temanggoeng (Kedoe), ten einde te worden belast met griffiers- werkzaamheden bij die rechtbanken, de ambtenaar voor de rechterlijke macht Mr. H. Jolgerbuis Swildens. Toe g e y e.gdAan den ohef 4de waterstaats- afdeeling in het belang van de verbetering der bevloeiing in de afdeeling Mogettan (Madioen)de benoemde adspirant-iugenieui J. H. Tbal Larsen. By de exploitatie dor Staatsspoorwegen op Java Bepaald dat geplaatst blijven: de tijdelijke 2de commies H. Schaub bij de Oostor- lijnen en de wd. 1ste commies W.F. Tieben by de Westerlijnen. Geplaatst: In de afdeeling Benkoelen de con troleur 2de kl. H. P V*n dor Horst. Verl^emd: Een jaar verlof naar Europa, wegens langdurigen dienst, aan den verificateur Ado kl. bïi de m- en uitvoerrechten en accijnzen E. A. Reep. t rokk»:nOp verzoek, bet aan den notaris te Semarang E. Ch. F. Block, wegens ge wichtige redenen, verleend verlof naar Europa voor den tijd van een iaar. Ontslagen: Eorvol uit 'slands dienst, de ge wezen klerk op het residentiekantoor te Magelang (Kedoe), laatstelijk tijdelijk gesteld ter beschikking van den resident van Rembang tot tegongang van den opiumsluikhandel in dat gewest, JL). Horrooke. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: Bij den gewesteliiken en plaatselijk en geneeskundigon dienst in de 3de mi), afdeeling op Java (Soerabaia) de offi. van gez. 2de kl. te Atjen en Onderhoorig- heden H. M. C. Kessler; by idem te Atjeh en Onderboorigbeden de offi. van gex. 2de kl. te Padang, J. H. P. Van KorokbofF; naar Soera- baja als beheerder van het gewestelijk magazijn ▼an kleeding en uitrusting de 1ste luit.-kwartier meester te DjoköjokKrta WF. FI. Schoenmaker; naar Djokdjokarta als kwartiermeester van bet garnizoen .aldaar 4e 1ste luit. kwartiermeester by hot garnizoens-magazijn vau kleeding en uitrus ting te Batavia (Weltevreden) J. G. C. Gaster; als beheerder van idem te Batavia (Weltevreden) do 2de luit.-kwartiermeestcr bij het 10de bat. te Batavia (Weltevreden) G. Ferguson; als kwar tiermeester van het 10de bat. te Weltevreden de 2de luit.-kwartiermeeater van het gewestelijk ma- azyn te Batavia H. Van der Palm; by het de bat. de 2de Init. bij bet 2d© depot-bat. E. Kilian. Geplaatst: By aankomst bi) de escadrons te Salatiga de 2de luit. der cav., bestemd voor den dienst b. t. 1- W. Wynaendts. Van Atjeh worden afgelost de lsto fait©. J. J. Verbrugh, G. E. Snirlet en de kap.-kwartiermees- ter B. W. C. G. Vries, die allen de bestemming zullen volgen, die bnn door hunne dienetehefe zal worden aangewezen. Verleend: Twee maanden vezlef naar Ampel Gading (Ambarawa) tot herstel van gezondheid aan den laten luit. der inf. J. Smit Sibinga. Geplaatst: Bij aankomst bij den geneeskun digen dienat ter Sumatra's Oostknst te Medan de efli. van gez. 2de kl., bestemd voor den dienst h. t. 1. B. G. Verhulst: bij aankomst by bet 13de bat de 1ste luit. der inf., van verlof nit Neder land terugveTwaoht wordende Jbr. J. Sandberg. Ingedeeld: Bij de expeditionnaire troepen macht te Lombok de dirig. offi. van gez. 1ste kl. te Magelang C. D. Schockink Kool. Overgeplaatst: bij het 10de bat de late lnit. bij het 1ste depot-bat. J. Stam; bijhet2de bat. de kap. bij het 7de hat. M. W. Thyssen. Ingetrokken: Zijne overp)aat8i»g bij bet2de bat. en gophsatet by het 7do bat. de kap. der inf. W. Hamers ter. Verleend: Eenemiaaud verlof naaT Soekaboemi tot herstel van gezondheid aan dea laten lnit. der genie W. H. M. Schadole. BUITENLAND. FrMkryk. Het gerucht, door eenige bladen verspreid, dat de politie, naar aanleiding van het af- persings pToces Portalis, ook een der leden van het Torige kabinet in hechtenis heeft genomen, wordt van officièele zyde voor volkomen on gegrond verklaard. In de Kamer deed de heer Camille Pelletan (radicaal) by de discussie over de begrooting het voorstel, om eene commissie te benoemen, tot uitwerking van een ontwerp tot decentralisatie van het staatsbestuur en tot vereenvoudiging van den openbaren dienst. De minister-president Dupuy verklaarde dit voorstel voor onaannemelijk. Het voorstel- Pelletan werd ten slotte met 2©7 tegen 180 stemmen verworpen.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2