N°. 10677. Dinsdas: 11 December. A0. 1894. (§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. F euilleton. EENE HELDIN. LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leidon per 8 Franco per post-» Afzonderlijke Nommers PRIJS DEZER COURAKT: maanden. c f 1.10. 1.10. 0.05. PRIJS DHR atw nR'i'ieswi'i ttir? Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 10 December. - De tentoonstelling van Fransche Prent- lunst in de Lakenhal is gisteren gesloten. Yan 12-20 December zal in de Kunstzaal de portefeuille van werkende leden van den Haagschen Kunstkring worden geöxposeerd. Daarna (vermoedelijk 26 December opening) wordt er eene collectie verwacht van schilderijen en ontwerpen van Franz M. Melchers, Charles Doudelet en A. Toussaint - In den Foyer der Stadszaal zal morgen-, Dinsdag-avond, plaats hebben het derde con cert van de dames-zangvereeniging „Es-moll" alhier. Mot genoegen vestigen wij de aandacht op deze uitvoering, ten eerste wegens den gunsti- gen indruk, welken de beide vorige concerten hebben achtergelaten, zoodat ook dat van morgen weer veel genot belooft, en ten tweede wegens het vroeger reeds vermelde liefdadige doel, dat er tevens aan verbonden is. W(j vertrouwen dus dat de dames-zang- vereeniging morgon voor eene geheel volle saai zal optreden. Alle plaatsen zijn nog niet besproken en bovendien kunnen we mededeelen dat ook nog niet alle kaarten z(jn genomen. Mogen dus degene, welko er nog z(Jn, spoedig zijn j uitverkocht l In eenige godsdienstoefeningen te dezer stede werd gisteren de 800-jarige geboortedag van Gustaaf Adolf herdacht. - De alhier tot arts bevorderde cand.-arts A. W. Cramer is bestomd voor officier van gezondheid bij het O.-I. leger. Den 18don November werd Tjakra-Negara door de onzen genomen en de Indische bladen, die w(j gisteren met de Engelsche mail ont vingen, loopen tot den 8sten November. Onze lezers zullen derhalve nog ruim twee weken geduld moeten hebben, aleer wy hun de bijzonderheden over het schitterende feit van Tjakra'8 verovering uit do Indische bladen kunnen mededeelen. Men schryft ons uit Sas6enheim, dd. ft Dec.: Door de leerlingen der Bewaar-, Naai en Breischool werd gisteravond voor eene ei volle zaal de lieve kinder-operette Sneeuw witje" opgevoerd. Er was maar één roep over de vertooning der kinderen. Recht snoezig speelde dat kleine volkje en met een animo en met een aplomb, die menige volwassene dien kleinen zou benyden. Door de welwillende medewerking van eene Öerbegunstig8ters, die accompagneerde, vormde Alles een lief en aantrekkeiyk geheel. Dat de ouders der kinderen en de begunstigers dor inrichting voldaan, en de kleinen recht in hun element waren, stond op ieders vrooiyk 1 gezicht duidelijk te lezen. Het was één schit terend succes. Aan de directrice, die den kleinen dat alles met zooveel ambitie had doen instudeeren, en aan de jonge dames, die haar daarin trouw ter zyde hebben gestaan, hulde! Ook den heer Van Ravensteyn, die zyne zaal gratis voor dit feest disponibel stelde en zich verdere kosten en moeite niet ontzag, worde hierby oponiyk dank gezegd! De Raad der gemeente Waddingsveen hoeft besloten eene betere verdeeling der loka len van de openbare school aan het Dorp te maken. Daardoor zal een einde komen aan den sinds vele jaren onhoudbaren toestand, die noodwendig den goeden gang van 't onder was moest belemmeren. Met die gewenschte verandering zal reeds in de volgende maand een aanvang worden gemaakt. De collecte voor de armen der Ned.-Herv. gemeente te Waddingsvoen beeft opgebracht de som van ruim f 266. Ü8. Zyistra, beroepen predikant by de Ned.-Herv. gemeente te Waddingsveen, zal den 6den Jan. a. s. zijne intreerede houden. Het voor de gemeente Ter-Aar bepaald aandeel van de in to leveren manschappen voor de lichting der nationale militie van 1896 bedraagt 7. Z D. H. de bisschop van Haarlem beeft benoemd tot pastoor to Amsterdam (H. Boni- facius) den weleerw. zeergeleerden heer A. J. Holierh'iok, professor te Hagoveldtot pastoor te Limmen den weleerw. beer V. J. J. M. Leesberg; tot kapelaan te Purmerend den weleerw. heer H. Moes; tot kapelaan te Uit geest den weleerw. heer J. F. Van der Meer; tot kapelaan te Fyenoord don weleerw. heer Th. C. A. Stam, deservitor te Limmen. By den heor J. Odé, te Schiedam, zal eerstdaags vorschynonUit Geest en Gemoed.1' Toespraken van F. HaverSchmidt. De minister van binnenlandsche zaken heeft voor het jaar 1895 benoemd lot secretaris by den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland, mr. F. J. D. C. Egter van Wisse- kerke, to 's-Gravenhage. Den 2l8ten December a. s. viert mej. Maria Vos, schilderes, geboren te Amsterdam en thans wonende te Oosterbeek, haren zeven tigsten verjaardag. In het Ryksmuseum zyn van hare hand twee fraaie stillevens, het eone toebehoorend aan bet Rijk, het andere aan de Vereeniging van Hedendaagsche Kunst. In het Museum Boy mans te Rotterdam is eveneens een verdiensteiyk stilleven van haar. De „Amsterdamsche Courant", welke 1 Jan. 276 jaren in verschillenden vorm zal hebben bestaan, is voornemens alsdan eene historische tentoonstelling van haar verleden te houden, onder leiding van den bekenden verzamelaar den heer A. Th. Hartkamp. Daaraan zal tevens eene verzameling van alle in ons land verschynende dag- en weekbladen verbonden zyn. Naar men verneemt, zal de bekende sociaal-democraat H. Van Kol (Rienzi) binnen kort weer naar Indié terugkeeren en daar eenigen tyd verbleven. In oene te Emmerik gehouden vergade ring van landbouwers uit het district Rees is besloten der Duitsche regeering te verzoeken, den verboden invoer van vee en varkens uit Holland naar Duitschland te blyven besten digen en scherpere maatregelen tegen den smokkelhandel te nemen. Na tweede lezing heeft de Arnhemsche gemeenteraad Zaterdag met 22 tegen 3 stem men do verordening, regelende de pensioenen van ambtenaren en hunne weduwen en weezen, vastgesteld. De minister van marine heeft: lo. den luit. ter zee 1ste kl. A. C. Van der Sande Lacoste, gedetacheerd by 's Ryks werf te Amsterdam en toegevoegd aan het vak van uitrusting by die werf, met 1 Jan. a. s. op non-activiteit gesteld en in |die betrekking ver vangen door den luit. ter zee 1ste kl. P. H. Brocx; met 5 Jan. daaraanvolgende den luit. ter zee 2de kl. L. A. Van der Stok, dienende aan boord van Hr. Ms. schoener „Zeehond," op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. jhr. O. T. L. Holrn- berg de Beckfelt, van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam; laatstgenoemde wordt alsdan ver vangen door den luit. ter zee der 2de kl. A. J. M. Nolet. De minister van w., h. en n. heeft bepaald dat de met ingang van 15 Dec. a. s. be noemde adspirant-ingenieur van den Rijkswa terstaat P. Hoogenboom, wordt toegevoegd aan don inspecteur in de 1ste inspectie, ter standplaats 's-Gravenhage. De burgemeester van Krimpen aan den IJsel, de heer W. Van Waning, heeft tegen 1 Januari a. s. eervol ontslag gevraagd. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 11 December en die van den minister van oorlog op 13 Dec. a. 8. niet plaats hebben. Het stoomschip „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 8 Dec. van Djeddah; de „Admiral", van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, arriveerde 8 Dec. te Napels; de „Java", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 9 Dec. to Padang; de „Maasdam" vertrok 8 Dec. van Nieuw-York naar Rot terdam; de „Patroclu8", van Amsterdam naar Java, arriveerde 7 Dec. te Liverpool; de „Schiedam", van Nieuw York naar Amster dam, passeerde 9 Dec. Dover. By koninklijk besluit is benoemd tot vice-prosident der arrondissements rechtbank te Zwolle, mr. P. J. G. Van Diggelon, thans rechter in gemelde rechtbank. Vergund aan mr. H. J. Ch. A. Kouchenius, secretaris by het Siameosche gezantschap te Beriyn, het aannemen der versierselen van ridder 3de kl. der orde van Dannobrog, hem door den koning van Denemarken geschonken. Met ingang van 16 December a. s. benoemd tot inspecteur der ryksveldwacht, A. Hulst, onder-inspecteur van politie te Rotterdam. Met ingang van 16 Jan. 1895: a. benoemd tot commies der postoryen vierde kl. V. A. Nierstrasz, J. Rambonnet, F. F. F. Vries en P. Van Gyn, allen thans surnumerair der posteryenb. bevorderd tot commies der posteryen eerste kl. J. P. Th. Van der Kemp, thans tweede kl.tot id. tweede kl. A. J. C. Begheyn, D. Van Hoytema, H. W. Heyman Jr., C. F. S. Van der Ven en N. C. Muller, allen thans derde kl., en tot id. derde kl. C. W. G. Van der Voort Maarschalk, mej. L. J. C. Bor, C. A. Hanegraaff en H. W. L. Wellan, allen thans vierde kl. De heeren B. H. Böttger, G. J. Blonk en J. J. Kunst, artsen, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid tweede kl. by het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indiö. Dr. W. J. F. Nu yens, f de nestor der Katholieke Nederlandsche histo- rieschry vers, is te Westwoud in den ouderdom van 71 jaar overleden. Aan „De Tyd," waarin deze mededeeling voorkomt en die een waardeerend artikel aan den overledene wydt, ontleenon we de vol gende bijzonderheden „Eene merkwaardige figuur verdwynt met hem uit den kring onzer oudere katholieke schrijvers en geleerden. Want zoo één, dan mocht dr. Nuyens met zyne vele gaven en groote eigenschappen, met de eigenaardig heden ook, welke op hom den stempel eener krachtige persoonlykheid drukten, eene merk waardige figuur genoemd worden. „Voor zyne tydgenooten is dr. Nuyens steeds geweest, wat by voor de jongeren, die na hem komen, steeds blyven zal: het sterk sprekend voorbeeld van hetgeen geestdrift en geestkracht, werklust en onverdroten inspan ning ook onder de meest ongunstige omstan digheden tot stand weten te brengen. „Willem Johannes Franciscus Nuyens werd in 1823 te Avenhorn, by Hoorn, geboren. Hy beroemde in latere jaren, in dagen van feilen strijd, als de Katholieken voor vaderlandloozen of aan ons volksleven vreemde immigranten werden gescholden, zich gaarne er op, af te stammen van een geslacht, hetwelk, echt Nederlandsch van vóór de dagen der Hervor ming, steeds aan het voorvaderlijk geloof getrouw was gebleven". Hoewel eene drukke geneeekun.dige praktijk uitoefenende en tegen zware zorgen kampende, heeft de heer Nuyens, die zich van zyn stand punt niet kon vereenigen met hetgeen ge- schiedschryvers over hot katholicisme mede deelden, toch nog tyd weten te vinden tot het schryvon van tal van werken. Het eersto groote werk, hetwelk van zyne hand verscheen, was „Het Katholicisme in betrekking tot de beschaving van Europa" (2 deelen, 1866) eene wederlegging van de stelling van den Franschen predikant Roussel omtrent be weerde achteriykheid der katholieke volken. Verder zagen van zyne hand het licht tal van kleinere artikelen over gebeurtenissen uit het tydvak der Hervorming in ons vader land (vooral op do geboortestreek van den schryver, Noord-Holland boven het IJ, be trekking hebbende), of wel over groote his torische personen en tydvakken. In den „Almanak voor Nederlandsche Katholieken" en de „Dietsche Warande," in den vorm van brochures, welke als afleveringen van de „Nederlandsche Katholieke-Brochuren-Veree- niging," door Nuyens zeiven met een vriend opgericht, werden uitgegeven, toonde hy zich een onvermoeid stryder. In 1862 verscheen in twee doelen de „Geschiedenis van de regeering van Pius IX," die by het Roomsche pibliek grooten byval vond. Nuyens' hoogsten roem als katholiek ge schiedschrijver behaalde hy mot zyne „Geschie denis der Nederlandsche Beroerten," in 4 deelen, waarvan de eerste aflevering in 1865 het licht zag. Daarna verschenen zyne „Geschie denis des Nederland8chen Volks," in 20 deelen (1871—1882), „Geschiedenis van hot beleg en ontzet van Leiden in 1574" (1874), „Geschiedenis van het Nederlandsche Volk, van 1816 tot op onze dagen" (4 dln., 1883 1886), „Geschiedenis van de politieke en kerkelyke twisten in de Republiek tydens 't twaalfjarig bestand" (1887). Terwyi de moeste dezer werken het licht zagen, redigeerde dr. Nuyens gezamenlijk met dr. Schaepman het tydschrift „De Wachter," later vervangen door „Onze Wachter," van welko beide hy zelf tot de trouwste en yverigste medewerkers be hoorde. In de laatste jaren waren zyne krachten gebroken, zoodat hy allen geesteiyken arbeid moest laten varen. Koning Willem III benoemde dr. Nuyens tot ridder van de Eikekroonde Paus schonk hem de Gregorius-orde. Gemengd Nieuws. Wederom had gisteravond in het Hotel „Du Nord", van den heer Hünnekens, aan de Beestenmarkt, eene tooneel- en vaude ville-voorstelling plaats, alweder door het gezelschap onder directie van den heer S. H. Boesnach, uit Rotterdam. Het gezelschap, dat hier nu reeds sedert eenige weken optreedt, doet inderdaad alle6 om iedere week een afwisselend programma te kunnen aanbieden, hetgeen dan ook gelukt. Gisteravond toch kondigde het programma aan, behalve de vermakelykste duetten, vroo- lyke voordrachten en een allerkluchtigst tooneelstukjehot optreden van „Madame Pompadour", „de kleinste vrouw van Neder land", betgeen by nadere beschouwing een dwerg bleek te zyn van pl. m. drie meter lengte. Tevens werden de aanwezigen vergast op het optreden van „Co, Co", de muzikale nogerclown, die voor het aanwezige publiek werkeiyk zeer vermakeiyk mot zyne viool aardige toeren deed en het geluid van ver schillende dieren tameiyk getrouw nabootste. Ook de heer Boesnach Jr., de dames ea de overige leden van het gezelschap waren hier op hunne plaats, getuige het luid applaus van het in grooten getale opgekomen publiek. Na gehouden onderzoek door het bestuur van 't Leesgezelschap te Waddings veen is gebleken, dat deze vereeniging in Februari a. s. 75 jaren heeft bestaan. In do December-vergadering zal worden beslist, of dit feit al dan niet feestelijk zal herdacht worden. In de afgeloopen week deden zich te Rotterdam 3 nieuwe gevallen van pokken voor. Te Scherpenzeel werd de 7 4-jarige V. in de Krommehoek ia bewusteloozen toe stand in den tuin gevonden. Dr. Boekhoudt, ontboden zijnde, constateerde hersenschudding. Mishandeling moet oorzaak zyn van dezen toestand. De justitie is in kennis gesteld rn doet onderzoek. 78) Zyn gelaat, dat ton gevolge van de nachtreis en den vroegen rit een weinig bleek was geweest, werd nu door een levendigen bloe gekleurd. Haastig stapte hu door. Walburga zat in dezelfde kamer, waar z)l bh baar eerste bezoek op Zemoowitsch het portret van bare moeder ale jong moieje go- zien en aich aan Thilo als zyne nicht bekend gemaakt bad. Z(] was in eene ernstige, plechtige stem ming. Door het raam, dat zij had opengezet, was het klagend gelui der kleine dorpskerk klok tot haar overgekomen, zoolang de ïyk- stoet onderweg wae; en daarna had zy niets meer gehoord dan het ruischen van den zomerwind door de toppen der hoornen. Onder den indruk van hare vrome ontroering was zy toen neergeknield in die stille kamer, waar zy zich geheel alleen bevond. Na een ernstig gemeend, medelydend gebed te hebben opgezonden, bekroop haar bet ver langen naar Gerd. Zy gevoelde zich zoo ver laten in dat groote huist Ondanks den helder lichten dag, was zy er volstrekt met gerust op, geene spookverschijningen te zullen zien, in hare overgevoelige stemming van dit uur. Stil als eene muis in het hoekje van de canapé gedoken, schrikte zy op, toen zy den knop van de deur zag omdraaien. Oerd trad de kamer in met een vreem den heer. Onwillekeurig stond Walburga op. Zy staarde hem verbaasd aan. Wie was dat toch? Ja, wie?... Werktuigiyk gaf zy Oerd de hand en drukte die zooals by den terugkeer van zulk een somberen gang ge- bruikelyk is. En de vreemde heer liet op zyne beurt het oog onderzoekend op Walburga rusten. ,Kan je niet raden wie dat is, kindlief?" vroeg Gerd, zyne band vriendeiyk op Beheime schouder leggende. Walburga bleef hem voortdurend aanstaren. .Onmogelyk I" fluisterde zu aarzelend. .Volstrekt niet ik ben het waariyk, Victor Beheim", zeide hy. Nu zy er zeker van was wie hier vóór haar stond, gevoelde zy zich meer op haar gemak en kon zy niet ophouden met hem te mon steren, met steeds grootere verbazing. Lang zaam kleurde een blos, die haar allerliefst stond, bet kinderiyk gezichtje en vriendeiyk lachend zeide zy .Diezelfde Victor Beheim, op wien ik om zyn vreeaelyken honger, om zyn leelyk teint en om zyne uitbottende knevels zoo dikwyis kwaad geweest ben?" .Precies dezelfde; alleen met die wyziging, dat de eetlust wat kleiner, de snor wat grooter en do tint wat beter geworden is. En als ik u dikwyis „kwaad gemaakt" heb, juffrouw Walburga, dan is dit zóó geheel en al zonder opzet gebeurd, dat u het my thans gerust kunt vergeven." „O", zeide Walburga, .dat heb ik al spoedig ingezien, toen na uw vertrek myne porties toch niet grooter werden." „Weet u het nog, toen ik afscheid kwam nemen? U was toen bezig uw perk om te spitten en uwe volle verachting daalde op myn arm hoofd neer, omdat ik u myn plan, onderwyzer te worden, mededeelde." .Weet u het nog?" Dit aardige woord, dat, onder vrienden uit de kinderjaren uitgespro ken, eigeniyk beteekent .weet jy 't nog?" vloog over en weer. Gerd stond er vergenoegd by te luisteren; het verveelde hem geen oogenblik. Langzamerhand werden zy weer vertrou- wolykor, hoewel eene tot nog toe ongekende bewondering hunne harten wederkeerig ver vulde. Gerd stelde voor, om, eer men den terugtocht naar Rakitsch aanvaardde, het kasteel, waarvan Walburga alleen dit ver trek gezien had, samen te bezichtigne. Zoo veel kon zy toch van hare .acbynbezitting" hebben, het goed, dat op het oogenblik haar, Josephines, eigendom was, althans te leeren kennen. Eenigszins beschroomd volgden zy Gerd. Zy kwamen in de groote zalen, waar de enkele meubelen elkander schenen verloren te hebben. Zy kwamen ook door groote, geheel ont ruimde kamers, die in den laatsten tyd onbe woond gebleven waren, omdat hot onderhoud der gestukadoorde wanden en plafonds te veel zou hebben gekost. Na de breede trap te zyn opgegaan, vonden zy, behalve de slaapkamer van Thilo, nog maar drie gemeu belde vertrekken. Verdor volgde de eene kamer, ineenloopend, de andere; alle even kaal en koud. Walburga verwonderde er zich over, dat de venster ruiten, die van buiten afgezien zoo bedroefd klein schenen in die groote muren, hier ge heel in overeenstemming met de kamers en groot genoeg bleken te zyn; want het was overal goed licht. In eene boekkamer bleef Gerd even Btil staan om te vertellen, dat hier Joséphines grootmoeder bad gewoond en dat die oude blauwe en witte meubelstukken, die zulk een romantiscben gloed over Walburga's kindertijd hadden geworpen, hier hadden gestaan. Aan de wanden was nog op sommige gedeelten vry duidelyk het flauwe schilderwerk uit dat tydperk te zien. Daar was nog de kram, waaraan het portret gehangen bad; en ginds, onder dien muurspiegel, stond het plankje, waarop .bet bokkenpaar" had gestaan. „O, als moeder eens hier terug kon komen, om een onbezorgd leven te leiden", dacht Walburga. Zy haatte die scbynerfenls; het had er veel van of men baar eene sappige, rype vrucht liet zieD, waarvan het haar echter was verboden te proeven. Eventjes, heel eventjes, bekroop de wensch om dit alles werkeiyk te bezitten haar jong hart; maar zy verdreef dat dwaas verlangen even spoedig als het in baar was opgekomen. .Zembowitsch zou byzonder geschikt zyn om er eene kazerne of eene groote kostschool van te maken", zeide Gerd. ,Ja, ja", prevelde Beheim, als afwezig met zyne gedachten, werktuigiyk voor zich uit starend. Er werd afgesproken, dat Beheim met hem en Walburga naar Rakitach zou terugkeeren bet huurrytuig zou bier worden betaald en weggezonden. Voor den koffer van Beheim zou op den breeden bok van den landauer naast den koetsier nog wel plaats zyn. Terwyi Gerd dit ging regelen, bedacht hy onderweg, dat Walburga volstrekt niet hac gevraagd van waar Beheim gekomen was e. wat by hier kwam doen. Zy kon toch wel begrypen, dat hare moeder hem had gezonden en eene vraag naar die lieve moeder zou toch de eerste, natuurlyke uiting geweest zyn Vreemd I Het kind, dat toch zoo innig aa> die moeder was gehecht, bad niet dadoUi*- aan haar gedacht. By zyne terugkomst vond Gerd hen ver legen naast elkander op de stoep staande. Er had een lang en benauwend 6tilzwygen tusacben hen gebeerscht. De anders zoo levondige, opgewekte Walburga kon geon woord vinden en Victor had de beete voornemens om een onderhoud te beginnen; maar juist toen hy zyn mond wilde opendoen, hadden hunne oogen elkander ontmoet en verlegen hadden zy beiden het stilzwygen bewaard. „Zy ziet in my zeker nog altyd dien gul-, zigen, halfvolwassen bengel", dacht Victor „Hy herinnert zich natuuriyk nog precies de kleine wysneus van vroeger", dacht Wel- burga. Zy schaamde zich vreeseiyk over hare onverdraaglijke kinderachtigheden, waarvan hy getuige geweest was. (Wordt vervolgd..

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1