hy op 9 Maan -vorder te waarschuwen tegen aanneming van 't amendt.- De Mefiier. Ware hem eene vraag gedaan, hy zou daarop toen wel een stellig antwoord hebben gegeven. Toen de heer Tak er bijvoegde dat de meeste leden met de gevolgen van het amendement-De Meyier bekend waren, riepen vele leden: neen! neenl en een lid voegde er by dat de min. van koloniën er zelfs niets van had geweten. Doch de heer Tak hield vol dat de intrekking der kieswet voor niemand een geheim kon zyn. Voorts wees hy er op, dat de desorganisatie der partyen het gevolg was van gemis aan eenstemmigheid over het kieBrechtvraagstuk. Hy liet het oordeel over de jongste ontbinding met gerustheid aan den ge8chiedschryver. De heer De Beaufort (Amsterdam) wees er hiertegenover op dat toen de discussion over het artikel waren gesloten, er geene aanleiding meer bestond om te vragen of min. Tak in de aanneming van het amendement-De Meyier zou berusten. Indien werkeiyk de heer Tak toen de intrekking had aangekondigd, zou er groote verbazing zyn ontstaan. De heer Mackay constateerde dat men in de Kamer niet vooraf de gevolgen van aanneming van het amendement-De Meyier kende en dat de woorden van den heer Tak nu stryden met zyne mededeelingen aan de Regentes. Z. i. is wel degeiyk de voorwaarde van Kamerontbinding gesteld by niet-aanne- ming van het ontwerp-Tak. De heer Tak ontkent dat het vorige kabinet eenige verbintenis van de Koningin heeft ver langd. De vryheid van de Kroon moet worden geëerbiedigd. Hy behoefde op 9 Maart de Kamer niet verder te waarschuwen en hy wierp met verontwaardiging elke beschuldiging van zich af dat by de Kamer om den tuin heeft willen leiden. Te Delft heeft de heer De Beaufort zelf verklaard dat hy van het voornemen tot introkking wist. Dit laatste ontkende de heer De Beaufort hy had te Delft alleen gezegd niet aan te nemen de verklaring, door den heer De Kanter gegeven van de houding van den heer Tak. De intrekking der wet was zoowel voor de collega's van den heer Tak als voor vele leien eene verrassing. De heer Beelaerts wees ook nog op de verandering van houding van den heer Tak ten aanzien van het amend. De Meyier, wat de Kamer op oen dwaalspoor heeft gebracht. De heer Tak constateerde nu nader dat met den heer De Meyier geene besprekingen zyn gehouden dan om hem de indiening van het amendement te ontraden. Zyn laatste woord aan do ministerstafel was: ga heen, het amendement is niets waard. Daar hy te beslissen had over de intrekking, was byeen- rooping van een extra-ministerraad onnoodig, te minder, omdat den volgenden ochtend do ministerraad was byeengeroepen. Hot is geene usance den voorzitter de voornemens der Regoering omtrent een voorstel mede te deelon. Nadat de heer Ferf verzekerde dat hy en velen niet geweten hebben dat aanneming van het amendement intrekking der wet zou ten gevolge hebben en de heer De Meyier er van is geschrikt, repliceerde de Min. van Buitenl. Zaken om to constateeren dat met behandeling der Kieswet in dit zittingjaar door hem bedoeld werd behandeling in de afdeelingen. Voorts verklaarde hy dat do Regeering een vast plan heeft omtrent de verdediging van Amsterdam, nl. do afwerking van hot kleine plan, en dat deze Regeering geene ontwerpen zal indienen, die afdoening der kioswet zouden kunnen vortragen. De heer Eeldt heeft eene motie ingediend, de wenschelykheid uitsprekende van alge- moene voorziening voor den ouden dag van den werkman en verzoekende benoeming eener Staatscommissie. Het algemeen debat is gesloten. Hoofd stuk I (Huis der Koningin) is aangenomen. Vrydag te elf uren komt hoofdstuk II aan de orde. Gemengd Nieuws. In de Stads zaal had gisteravond het jaariyksche St.-Nicolaas-feest plaats voor kinderen van onvermogenden, welk feest uit gaat van de Commissie voor de Volksbyeen komsten. Heelwat kinderen met hunne oudors aan schouwden daar den goeden Sint met zyn zwarten knocht en genoten van de traktatie, wolko hun werd verstrekt. Er heerschte veol opgewektheid onder het smullende jongo volkje. De jagerspaardenstal aan don Vliet, by de gerestaureerde Neksluis, naby den "Witten Singol alhier, welk onoogiyk en kwaiyk rlekond perceel menigeen vele jaren een doorn in het oog was, is hedon afgebroken en behoort alzoo tot de geschie denis. Slechts weinigen zullen zyn verdwynen betreuren. Te Oegstgeost is, zooals men ons bericht, het mond- en klauwzeer nog niet geheel geweken. Er geschiodde deze week tor secretarie hiervan nog aangifte. Het mond- en klauwzoor in de gemeente Lisse schynt thans geheerscht to hebben. Ge durende de laatste drio weken kwamen geene nieuwe gevallen voor, terwyl nog slechts by een vyftal veehouders het vee niet geheel hersteld is. Het bestuur van de IJsclub te Oegstgeest bericht dat er Dinsdag a. s., dos avonds te halfzeven, ten huize van don heer G. Zeestraten golegenheid zal zyn om zich aan te meidon voor werkverschaffing op de banen in den a. s. winter. Het St. - Nicola as-schoolfeest had te Voorschoten op 5 de^er weder als naar gewoonte des morgens in de school in het dorp en des namiddags aan den Ryn- dyk plaats. Naar gelang van het schoolverzuim ontvingen de kinderen eene bydrage op hunne postspaarbankboekjes, terwyl bovendien ieder een voorwerp ten geschenke ontving. Dat een en ander weder aanleiding gaf tot veel vreugde, zal ieder duideiyk zyn. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren vrijgesproken den socialist, die terechtstond wegens beleediging van den hoofdagent van politie Biegel, van wien hy ter terechtzitting van het Haagsche Kanton gerecht zeide dat hy een meineedige was. Veroordeeld werden: een koetsier, die zich ten nadeele van een klant van zyn gewezen patroon een bankbiljet van f 25 toeeigende, dat hy zich onder bedriegiyke voorgevens deed ter hand stellen, tot 4 maanden; en een 18 jarig meisje, dat geen ouderlyk tehuis had, wegens diefstal van twee gouden ringen, welke zy aan kameraadjes ten geschenke gaf, tot 2 maanden gevangenisstraf. De werklieden aan de Kon. fabriek van waskaarsen te Amsterdam, ten getale van ruim 300, hebben het werk gestaakt. Zy eischen hooger loon en een werkdag van 12 uren, alsmede afschaffing van Zondagsarbeid. De bakkers in Den Haag en te Haarlem willen ook staken. H. C. Hagedooro, die te Amster dam heeft terechtgestaan onder beschuldiging van straatroof, by nacht gepleegd, is veroor deeld tot eene gevangenisstraf van 5 jaren. De eisch van het O. M. was 4 jaren. Gistermorgen heeft de toewij zing plaats gehad van den prys serie A van het bekende f 10,000-aanbod der firma Gebr. E. Sc M. Cohen, bestaande uit 6 volle premie- loten ter waarde van f 508. Deze prys viel by loting, ten overstaan van notaris A. Moll, te Arn hem, gehouden, ten deel aan den generaal-ma- joor Luymes, te 's Gravenhage. (Amh. Crt.) Onlangs is melding gemaakt van het verkoopen van houtwol uit de matras sen der tusschendeks passagiers van de booten der Nederl.-Am. Stoomvaartmaatschappy aan handelaren in eetwaren, die er hunne producten in zouden verpakken. Naar aanleiding van deze mededeeling werd door de politie een onderzoek ingesteld, waaruit is gebleken dat de zaak erger is voorgesteld dan zy was. De houtwol uit de matrassen zal voortaan geregeld worden weggehaald van gemeentewege. Donderdag is de eerste party verbrand. Hierdoor werden dus alle schadeiyke gevolgen voor de gezondheid weggenomen en wordt alle verkoop verhinderd. De schipper van een Utrechtsch vaartuig, liggende in de Westvest te Delft, is eergisterochtend in zyne roef dood gevonden. Hy was ten gevolge van kolendamp gestikt. Een voerman op den Terheyden- scben weg, naby Breda, zette zyn beide kinderen op zfine vrachtkar. Het paard werd schichtig, ging er van door en dientengevolge vielen de beide kinderen uit het voertuig. Een der wielen ging het meisje over de borst, den jongen over het been. De toestand van beiden is zeer ernstig. Eergisteren sloeg op den weg tusschen Kloetingen en Kapelle een paard met een rytuig, waarin eenige personen zaten, op hol. Een 70-jarig inwoner van Ierseke trachtte zich te redden door uit bet rytuig te springen, doch bekwam daarby eene hersen schudding, waaraan hy een halfuur na zyne thuiskomst overleed. Nog drie zyner mede passagiers bekwamen verwondingen. Te Gemert hebben de kleeren van oen 8-jarig kind, dochtertje van den land bouwer A. P., dat op eene stoof zat, vuur ge vat. Toen het kind naar buiten liep, stond het geheel in brand. Kort daarop is het be zweken. M. H., brievengaarder te Driezum, is, beschuldigd van verduistering eener aan- geteekende waarde van f 150, in arrest geno men. De beschuldigde heeft de daad bekend. Te Empe, onder Brummen, is gistermorgen oen 21 jarig man op ongeveer 10 meter van zyne woning dood aan den weg gevonden. In het lichaam bevindt zich ter hoogte van het hart eene wonde, zoodat men denkt dat hy vormoord is geworden. Hot bericht, dat tusschen Bocholt en Winterswyk een conducteur van het Pruisische Staatsspoor van den trein is ge- vallon en zyn luk verbryzeli is teruggevonden, wordt in de „Zutf. Ct." tegengesproken. Torwyi tot voor korten ty d de Californische Sequoia gigantea beschouwd werd als de plant, die in do ganscbe planteu- woreld de hoogste boomon voortbrengt, is het thans tamelyk zeker, dat de Australische gom boom, Eucalyptus amygdalina, zoowel wat hoogte als wat doorsnede van de stammen betreft, den eersten rang inneemt. In be schutte en door do natuur vau goed water voor- zieno dalen vindt men niet zelden stammen, die 122 meter hoog zyn. Om er zich een denk beeld van te maken wat die lengte boteekent, moge dienen, dat 67 mensciien van 180 centi meter eene niet geringe hoogte voor een mensch boven op elkaar moeten worden geplaatst om deze hoogte te bereiken. Zulk een stam heeft aan zyne basis eene doorsnede van 21 meter; op 44 meter hoogte is de stam nog 3 meter in doorsnede dik. Merk waardig is by d6ze hooge boornen hun snelle groei; enkele boomen groeiden in acht jaren 15 meter; men kent exemplaren, die in slechts twee jaren zes meter groeiden. De eerste jacht in het Groot- Weener gemeentegebied heeft onlangs op de Simmeringer-heide plaats gevonden; omstreeks 200 schutters namen aan de gemeentejacht deel. Het resultaat van de jacht was bet vol gende: gedane schoten 2000, geschoten hazen 20, gedoode honden 2, zwaar gewonde jagers 1, gekwetste dryvers 2. Een prachtig resul taat! De stad Gera, in het vorstendom Reusz, bezit een benydenswaardig paar inge zetenen in het echtpaar Schlutten, dat aan zyne vaderstad reeds een half millioen mark geschonken heeft voor 't bouwen van een nieuw gymnasium, en nu onlangs weder de aanzienlyke by dragen van 100,000 mark be schikbaar gesteld heeft voor de oprichting van een ziekenhuis. In Launsdorf kreeg mendezer dagen een onverwacht bezoek. Tegen den middag kwam een koppel wilde zwynen, door een paar jachthonden vervolgd, het dorp bin nenstormen. Er waren in 't geheel 35 stuks. Nadat de boeren van den eersten schrik be komen waren, richtten zy met byien, mest vorken en dergelyk wapentuig een groot bloed bad onder de dieren aan, van wie negen het leven lieten. In de aristocratischo wykKen- sington van Londen zyn de laatste weken oen aantal misdaden gepleegd, die in vele op zichten deden denken aan de moorden van „Jack the Ripper." Ook hier waren het vrou wen van verdachte zeden, die de moordenaar tot zyne slachtoffers koos, en ook de wyze van verminking was dezelfde. Tweemaal werd een aanslag verydeld door tydig toegeschoten hulp, maar Zondag vóór acht dagen werd in Kensington het gruwelyk verminkte lyk van Margaret Dawer gevonden. Onder de verdenking dezen laatsten moord gepleegd te hebben, is in Ierland zekere Re ginald Saunderson, een neef van het Parle mentslid kolonel Saunderson, in hechtenis ge nomen. De gevangene is een jongmensch van 21 jaren en niet geheel wel by het hoofd; zyn toestand was echter niet van dien aard, dat de familie opsluiting in een gesticht noodig .achtte. Men had opgemerkt, dat hy eene ziekeiyke belangstelling aan den dag legde voor een onlangs gepleegden moord in Southend; met hartstocht verslond hy alles, wat de bladen daarover mededeelden. De on gelukkige was door die misdaad als het ware gehypnotiseerd. Hy woonde in de omstreken van Londen, in een instituut voor achteriyke jongelieden. Zondag 25 November verliet hy hethuis, onder voorwendsel, dat hy naar de kerk ging, maar hy begaf zich naar Londen en doolde in Kensington rond, waar hy de ongelukkige vrouw Dawes ontmoette. Daarna ging by naar zfine familie in Ierland en schreef later aan een vriend een brief, waarin 'hy bekende den moord in Kensington gepleegd te hebben. De politie werd er van in kennis gesteld, en oen onderzoek bracht aan het licht, dat de stok en het mes, welke op de plaats der misdaad waren gevonden, in zyn bezit waren geweest. Of Saunderson ook den moordaanslag op de beide andere vrouwen heeft gepleegd, is nog niet uitgemaakt. Het schfint dat hy zich in vrouwenkleeren had gestoken, om zfine moord plannen beter te kunnen volvoeren. Daar de gevangene iemand van aanzienlyke familie is, baart het geval groot opzien. In hot Turksche stadje Semaz, in het district Mamurat ul-Aziz, leeft een zekere Hussein Aga, die 160 jaren oud moet zfin. Twee van zfine zonen leven als hamals (lastdragers) in Konstantinopel. Zfi zfin beiden eveneens de honderd voorbfi. Eenige dagen geleden werd te Parfis een diefstal met moordaanslag gepleegd in oen goudsmidswinkel in het „Palais Royal". Het misdrfif werd ontdekt vóór het tot alge heele uitvoering was gekomen. De daders waren twee jongelieden, broeders uit eene welgestelde kleine burgerfamilie. Eene eerste huiszoeking had niets bfizonders aan den dag gebracht; eene tweede doorsnuffeling heeft geleid tot de ontdekking van allerlei inbrekers- materiaal, maar tevens tot het vinden van verschillende voorwerpen en chemische stoffen, blfikbaar tot de vervaardiging van bommen bestemd. Eene belangrfike verzameling van anarchistische geschriften, door de broeders voorzien van tal van aanteekeningen, met scherpe uitvallen tegen de bestaande maat- schappfi, leverde het nadere bewys, dat men hier de hand heeft gelegd op een paar propa gandisten door de daad. (Jit Melun wordt gemeld dat eene bloedige botsing heeft plaats gehad te Champ- deuil, kauton Mormant, tusschen Belgische en Fransche werklieden. Eenige Belgische werk lieden, die op de hoeve Mont werkten, waren bfi een winkelier van Champdeuil gekomen, om er voorraad op te doen. Zfi ontmoetten eenige jongelieden dier plaats en er ontstond twist, men weet nog niet hoe. Spoedig was men aan 't vechten. De Belgen trokken hunne messen en de Franschen grepen flesschen en glazen. Het gevecht was vreeselfik. Vruchteloos trachtte men hen te scheiden. Een Belg, Alfons Bewens genaamd, werd gedood door een slag met eene flesch op het hoofd. Verscheidene Franschen zfin gekwetst. Het parket is ter plaatse. Acht Belgen zyn aan gehouden, waaronder J. B. Bewens, broer van het slachtoffer. Er heorscht groote ontroering in de streek, waar veel Belgen zfin. Spoorwegramp. Men seint uit St.-Petersburg dd. 6 Dec.Naby Morschank is den 30sten November een goederentrein van 23 wagens ontspoord en de helling afgestort. In den trein werden petroleum, spiritus en lucifers vervoerd. Door den schok van den val geraakten de overblyfselen van den trein in brand. Alle spoorwegbeambten, op den machi nist na en vier werklieden, die zich in den trein bevonden te zamen acht personen kwamen in de vlammen om. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur I We leven toch immers op 't eind der 19de eeuw? We leven toch immers in Leiden, die stad, nog onlangs in uw blad zoo gelukkig geprezen om die reeks van vroede mannen, hare bestuurders? En toch is 't waar wat ik u ga vertellen. Reeds maanden geleden kon men aan 't begin van 't Plantsoen iederen dag een klein jongetje vinden, dat op zfine krukjes u naliep, de hand uitstrekkend om eene kleine gift. Slecht gekleed en slecht govoed, was het een toon beeld van verwaarloozing. Was het mooi weer, dan had hfi gezelschap. Zusjes nog kleiner dan hy roldon met hem over den grond totdat er iemand aankwam. Dan stormde de heele bende op dien iemand af, en een stemmetje, dat nog nauwelfiks het spreken had geleerd, stamelde: „een cent." Regende het of was de avond gevallen, dan hing het lichaampje geleund tegen 't molen hek op de twee krukjes, de armpjes langs 't lfif, 't hoofdje op de borst gezakt, als sliep het. Kwam er iemand voorby. dan klonken nauw hoorbaar de half gedroomde woorden „een cent", als oenig teeken van leven. Zoo was het maanden geleden. Daarop is een tfid gekomen, dat men het ventje niet meer zag; en de voorbygangers ergerden zich niet meer en dachten dat einde lfik de bevoegde autoriteiten tusschenbeide waren gekomen. Doch neen! St.-Nicolaas- middag vond weer hetzelfde ventje op dezelfde plaats, in dezelfde houding de hand naar u uitstrekkend, een voorbeeld van verwaarloo zing en brutale kinderexploiteering. En toch leven we in 't laatst van de 19de eeuw in 't gelukzalige, beschaafde Leiden. H. S. „The Economist" betoogt de waarschfiniyk- heid eener aanstaande verlaging van interest bfi de Engelsche Postspaarbank van 2l/u tot 2 pet. De regeering belegt de ingebrachte gelden in Engelsche Staatsschuldbrieven, welke thans tot 1031/, gekocht worden, zoodat zfi slechts pd. st. 2.13,2 rendeeren en er tot dekking van administratie-kosten niet meer dan 3 s. 2 d. overschiet. Zooals het in Engeland gesteld ia met lagen rente-standaard, is het over de geheel e be schaafde wereld. Lezende van plannen over verzekeringen, pensioenen, onderstanden op uitgebreide schaal, vraagt men zich af of de plannenmakers er wel op bedacht zfin dat ook in Nederland bfi eene beurswaarde van 102 der 3'/i pet. Staatsschuld, die geldbelegging bruto 3.43 pet. oplevert. Onze 2i/1 pet Werke- lfike Schuld staat thans 92 genoteerd. Het spreekt vanzelf dat de Regeering, zoodra de gelegenheid zich voordoet, onze Werkelfiko Schuld van 3*/i pet. in eene van hoogstens 2'/j pet. zal converteeren. Dit is plichtmatig voor do Staatskas, maar gezwegen van rente niers, die geen medelfiden waard zfin, zullen pensioen- en onderstands-instellingen het moei- lfik krfigen en zal sparen nauwelijks de moeite waard worden. In gemeenten, waar ■jTgFff geen Agentschap van het LeidSch Dagblad is gevestigd, wordt het Dagblad gedurende 13 weken alléén des Zaterdag-avonds toegezonden, tegen toezending van 40 Cents. Kerkolljke Berichten. Benthuizen: Zondag namiddag te 2 uren, ds. IJ. Bootsma, van Zoetermeer. Voorschoten: Zondag-voormiddag te 10 uren, prof. Gunning, van Leiden. L i 8 s eZondag-voormiddag te halfelf, ds. M. Hoog, van Voorschoten. Oude - en Nieuwe-Wetering: Zon dag-voormiddag te 10 uren, ds. P. T. Van den Berg, predikant te Nieuwkoop. Woubrugge: Zondag namiddag te 2 uren, ds. C. Spoelstra, predikant te Zoeterwoude. Hoogmade: Zondag-namiddag te 2 uren, ds. R. Bennink Bolt, pred. te Zwammerdam. LOMBOK. Het „HbL" ontving heden uit Batavia het volgend telegram: „Het zevende en het negende bataljon infan terie en veldartillerie keeren naar hunne garnizoenen terug. „Eene nieuwe benting is gebouwd te Mata- ram voor de aldaar blfivende troepen. Goeroe Bangkol, hoofd der Praja's, is op weg naar Ampenan met Ketoet's zoon Datoo Pangeran." Het „Militair Weekblad" merkt naar aan leiding van de jongste berichten uit Lom bok op: „Al deze berichten zfin voorzeker gunstig te noemen en hoe langer hoe meer wordt het duidelyk, dat de tegenstand gebroken is en dat er vermoedelyk geene vyandelfikheden meer zullen plaats vinden. Daar men echter de Baliërs nooit kan ver trouwen en niet weet of er niet weder bier of daar verraad schuilt, blyft groote en aan houdende waakzaamheid gebiedend noodig." BUITENLAND. Frankryk. De vermindering van de opbrengst der be lastingen in Frankryk is zóó aanzienlfik, dat, indien de opbrengst van de maand December niet betor is, men zyne toevlucht zal moeten nemen tot nieuwe belastingen, om evenwicht te brengen in de begrooting. De grfize staatsman Jules Simon is van de staar geopereerd. Hy heeft een goeden nacht doorgebracht. Men hoopt op eene volle dige genezing. De operatie geschiedde door dr. Landolt, die indertyd assistent van prof. Donders te Utrecht is geweest. Ferdinand De Lesseps is zeer ernstig ziek. OnmiddoJlfik gevaar bestaat er echter nog niet voor het leven van den vier-en-negenfcig- jarigen grfiaaard. De „Académie fran<jaiBe" heeft, in plaats van den heer Leconte de Lisle, den heer Henry Houssaye tot lid gekozen. De heer Houssaye, de zoon van den be kenden romanschryver Arsène Houssaye, ia Parfizenaar van geboorte. Hfi is 46 jaren oud en behoort tot de bekende medewerkers van de „Revue des Deux Mondes" en het „Journal des Débats." Houssaye verkreeg 23 stemmen. Op den heer Zola, die zich weer candidaat had gesteld, werd geene enkele stem uitgebracht. Dit is de vfiftiende maal, dat Zola échec lfidt In de Kamer is nog steeds de begrooting aan de orde. Gisteren was de radicale afgo- vaardigde Camille Pelletan aan het woord en ontwikkelde breedvoerig zyne flnantiëele inzichten. Vermoedelyk zal de Kamer in dit jaar niet gereed komen met de behandeling der begrooting. In dat geval zal de regeering weer verplicht zyn een buitengewoon krediet, de bekende „douzièmes", aan te vragea. Daltschland. De troonrede van den keizer van Duitsch- land vindt by de liberalen weinig bfival. De „Vos8. Ztg." noemt haar droog vas toon, waarvoor vorst Hohenlohe verantwoord delfik is. Zeer uitvoerig, zegt het blad, wordt van de bescherming der zwakkere standen gesproken. Zy neemt de eerste plaats in. Er wordt op gewezen, hoe ernstig en moeilfik de strfid om het bestaan is voor sommigen en hoe de beginsolen der gerechtigheid moeten worden toegepast. Men verwachtte dan ook de aankondiging van gewichtige ontwerpen, die „het gevoel der tevredenheid en der oenheid van het volk zouden versterken." Maar deze verwachting is teleurgesteld geworden. Van geen sociaal- politiek ontwerp wordt mc-Uing gemaakt. Vorst Hohenlohe heeft integendeel verklaard,' dat in de sociaal politieke wetgeving eene pauze moet komen. In plaats van ontwerpen, die de tevredenheid moeten vermeerderer jt vangt de Rfiksdag de wet tegen revolutionnair streven. Wat in de troonrede over dezo wet wordt gezegd, beteekent eene afwyking van den sedert 1890 gevolgden koers. Toen werd de socialistenwet, voornamelyk op vorhuige a de3 küiz&rs, pryagegovon. Men hield het gemeenc recht voor voldoende, om den staat te bescher men. „Laat de sociaal-democratio maar aan my over; met haar zal ik alleen wel klaar komen,"had de monarch gezegd. Thans wor- den de bestaande wetten onvoldoende genoemd Van eene uitzonderingswet wordt evenwel af gezien; eene „aanvulling van het gemeona recht" wordt verlangd en wel alleen op het gebied van het strafrecht. Eene wet over schadeloosstelling van on schuldig veroordeelden zal worden ingediend; of ook hun, die onschuldig in voorloopige hechtenis zyn gehouden, schadevergoeding is toegedacht, blfikt mot. Ook van eene wet tegen oneerlyke concurrents en over eene nieuwo beursregeling wordt gesproken, maar op eeno wfize, die het twfifelachtig maakt, of zij nog in deze zitting van den Ryksdag zullen kun nen worden behandeld. Van finantiëele ontwerpen wordt alleen eene belasting op tabak aangekondigd. Slechts vluchtig wordt iu de troonrede mel ding gemaakt van den moord van Cimot er. den dooi van Alexander III. Wanoetr zy spreekt van de „solidariteit van het raensche- lyk gevoel en den wensch nair vrede," zal dit overal instemming vinden; maar als da overleden czaar den vriend des keizers wordt genoemd, herinnert men zich dat Alexander III den vorst van Montenegro zfin éónigeu vriend heeft genoemd. België. In de Kamer van Vertegenwoordigers werd gisteren de behandeling der begrooting voort gezet. By de beraadslagingen over het hoofd stuk dotatién aan het koninklfik Huis, werd namens de socialisten voorlezing gedaan van eene verklaring, waarin zy, krachtens hunne republikeinsche overtuiging, protesteeren togen de civiele Ifist en de dotatiën aan den graaf van Vlaanderen, den broeder des konings. Na eene heftige discussie noodigdo do minister-president de Kamer uit, in te stem men met den kreet: „Leve de koning!' De rechterzyde gaf daaraan gehoor; ook de libc»] rale linkerzyde en de progressisten sloten zich by deze koningsgezinde demonstratie aan. De socialisten antwoordden met den kreet: „Leve het volk! Weg met de kapita listen 1" - De Belgische Kamer heeft breedvoerig beraadslaagd over het voorstel van een socia list, om eene algemeen e amnestie te verleenen voor politieke misdaden, welke vóór 1 Januari 1894 zfin bedreven. De minister van justitie bestreed het voor-, stel, omdat de leiders van het oproer van 1886, die in de eerste plaats by de amnestie zouden profiteeren, niet konden beschouwd worden als louter politieke misdadigers. Het voorstel werd ten slotte met 79 tegej 41 stemmen verworpen.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2