Tot stationschef te Kieuwerkerk is be noemd de heer T. J. Wolters, klerk-telegrafist lete klasse te Gouda. Men schryft aan de „Tel." uit Zieriksee: De St.-Nicolaas-surpriee, door de „Zierik- seesche Nieuwsbode" voorspeld, is gekomen. Ten spyt van de aanbeveling door respec tabele burgers van den heer Van Elzelingen, iügeriieur van den Prov. Waterstaat, die in gewone omstandigheden met eene schitterende meerderheid zou gekozen zyn, is het Raads lid, dat zijn ontslag had genomen, de heer G. A. De Looze, met 214 stemmen herbe noemd van de 329, terwijl de heer Van Elze lingen 87 stemmen verkreeg. Do heer De Looze had eene schriftelijke ▼raag van het bestuur der liberale kiesver- eeniging, of hy eene eventueele candidatuur zou aannemen, toestemmend beantwoord. Toen nu bleek, dat het bestuur in de ver gadering der kiesvereeniging die correspon dentie had verzwegen, en adviseerde om in deze peraonenquaestie geen candidaat te •tellen, heeft de heer De Looze dien brief van het bestuur gepubliceerd, en later in de .Nieuwsbode" bekend gemaakt, dat hy, om de verstoorde rust en vrede in de gemeente te herstellen, eene eventueele benoeming „voor eerst" niet zou aannemen. Men verwacht dat aanstaanden zomer de heer De Looze wel de plaats van een ander Raadslid zal innemen, waardoor volgens som migen de rust en orde nog meer versterkt zullen worden. Allengs nadert nu het begin van het einde der langdurige quaestie, die de gemeente in beroering houdt Blykens een by het Departement van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. korvet „Sommelsdyk," onder bevel van den kapitein luitenant ter zee P. D. A. Frankamp, den 4den dezer van St. Vincent (Kaap Verdische eilanden) vertrokken, ter voortzetting van de reis. De minister van marine heeft: lo. den officier van gez. 2de kl. by de zeemacht S. Ruitinga met 15 dezer geplaatst by het hospitaal der marine te Willemsoord; 2o. den officier-machinist 2de kl. N. H. Klaassen (geplaatst in de directie der marine te Helle- voetsluis, en toegevoegd aan het hoofd van het vak van uitrusting by 's Ryks werf aldaar) mot 16 dezer op non-activiteit gesteld. De gewone audiëntie van den minister van buitenlandsche zaken zal op 7 dezer niet gehouden worden. Het stoomschip „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 5 Dec. van Port-Said; de „Veendam" vertrok 5 Dec. van Rotterdam naar Nieuw-York; do „Wer kendam" arriveerde 5 Dec. van Nieuw-York te Rotterdam; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 6 Dec. Perim; de „Oengaran", van Rotterdam naar Batavia, arri veerde 5 Dec. te Marseille; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 5 Dec. Ouessant. By koninkiyk besluit is eervol ontslagen J. M. A. Wynan8, op zyn verzoek, met ingang van 1 Febr. 1895, als notaris te Gulpen. De tweede luit.-kwartierm. A. F. J. Dykgraaf, van het 6de reg. inf., op zyn verzoek, oen eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Gemeenteraad van Zoctcrwoudc. Installatie van dm nieuwen burgemeester. In de heden te Zoeterwoude gehouden gemeenteraadszitting had de installatie plaats van don nieuwbenoemdon burgemeester, den hoor J. H. Slicher, vroeger hoofd der gemeente Leimuiden. Van het Raadhuis en enkele andere gebou wen en woningen was de vaderlandsche drie- klour ontrold. De nieuwe burgemeester werd door de weths. C. Lagerberg en J. Pioterse perrytuig van zyne woning, aan den Zocterwoudschen Singel tegenover „Musis Sacrum", gehaald en naar het Raadhuis geleid. In de Raadszaal werd by opgewacht door de overige ledon van den Raad met den secre taris, den hoer A. A. Van Gils, alsmede door don vorigen burgemeester, mr. H. Hemmingson, den gora.-ontvangor, den heer P. J. M. Boone kamp, en don gemeente-architect, den heer W. A. Van Rhyn. Het aantal aanwezige Raadsleden bedroeg acht. Do waarn. voorzitter, de heer Lagerberg, als oul8to wethouder, naast den voorzitters- stoel gezeten, opendo de vergadering, waarna door den secretaris de notulen der vorige zitting werden gelezen, welke werden goed- gekourd. Daarna noodigde de waarn. voorzitter de heeren Fieterso, wethouder, en S. Hoogoveen, oudste lid van den Raad, uit den nieuwen burgemeester binnen te leiden, waaraan zy voldeden. Toon de nieuwo titularis zyne plaats had ingenomen, werden vervolgens door den socretaris do koninklyko besluiten van diens eervol ontslag als burgemeester van Leimuiden on diens benoeming als zoodanig van Zoeter woude voorgelezen, alsmede do officieels kennisgeving, dat de heer Slicher bereids de gevorderde oeden had afgelegd. Do oudsto wethouder noemde het alsnu voor zich oen voorrecht den heer Slicher te mogen installoeron, on wenschto hem daartoe van harte geluk met de benoeming. Do heer Lagerberg wees or op, dat de taak, welke den heer Slicher heden op de schouders wordt gelegd, zonder twyfel zwaar is, doch by mocht er van overtuigd wezen dat zoowel de Raad als de leden van het Dagelyksch Bestuur hem hunne medewerking niet zullen onthouden. God schenke u de kracht eo Zyn zegen, om de belangen der gemeente, aan wier hoofd u thans geplaatst wordt, met yver en nauw gezetheid te vervullen. Daar by uitte spr., ook namens zyne mede leden, den wen8ch, dat zy den heer Slicher tal van jaren als hun burgemeester mogen begroeten, «a met vertrouwen leggen zy de waarachtige belangen der gemeente en hare ingezetenen in zyne handen. Hierna overhandigde spr. den burgemees ter de teekenen zyner waardigheid, en nadat den heer Slicher toen door hem de zilveren keten om den hals was gedaan, sprak de heer Lagerberg de hoop uit, dat het voor zeker aller wensch is dat die teekenen den heer Slicher lang mogen sieren. Hierop werd dezen verzocht het voorzitter schap van den Raad te aanvaarden. De burgemeester betuigde zyn hartelyken dank voor de gosproken woorden en gaf do verzekering, dat de belangen der gemeente hem dierbaar zullen wezen, dat het welzyn van Zoeterwoude by hem op den voorgrond zal staan. Waar hy kan, zal hy die zooveel in. zyn vermogen is, trachten te bevorderen. Hy rekende daarby echter op eeno aan gename verstandhouding en onderlinge mede werking der leden, zelfs al mocht er omtrent sommige zaken verschil van meening bestaan. Alleen toch door algeheele samenwerking kan er iets goeds tot stand komen. Verder deed hy ook een beroep op den steun van den secretaris en op diens voorlichting daar, waar hy mocht te kort schieten. Daarop verklaarde hy zyn ambt to aan vaarden. Aan de orde was alsnu de benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Gekozen werd de heer J. H. Slicher met algemeene stemmen, die verklaarde de be noeming aan te nemen. Hiermede was de agenda afgehandeld, maar daarom de vergadering nog niet afgeloopen. Immers gevoelde de heer C. v. d. Velde zich gedrongen nog den wensch uit te sproken dat de woorden van den oudsten wethouder mogen bewaarheid worden, dat de heer Slicher nog lang aan het hoofd der gemeente moge staan. Hy is nog jong en krachtig en daarom is die wensch niet ongegrond. Spr. herinnerde tevens aan de pogingen, welke aangewend zyn om 's burgemeesters voorganger op diens beluit tot aftroding te doen terugkomen, doch zonder gevolg, maar ook bovendien aan de pogingen, door dezen in het werk gesteld om de Leidsche annexatie plannen niet te doen doorgaan. Spr. ver trouwde dat de nieuwe titularis ook te dien opzichte eveneens denzelfden yver zou aan den dag leggen. De wethouder Pieterse voegde hieraan den wensch. toe, dat allen nog eene reeks van jaren getuigen mogen zyn van den bloei der gemeente en van het welzijn van 's burge meesters familie. Toen alzoo de vergadering zelve was afge- loopen (de hoeren bleven niettemin nog eenigen tyd by elkaar), werden tevens do gemeente ontvanger, do heer P. J. M, Boonekamp, on de gemoente-architect, de heer W. A. Van Rhyn, aan den burgemeester voorgesteld, waarby wederkeerige woorden van geluk wensching en van aangename verstandhouding werden ge wisseld. Gemengd Nieuws. Een prettig St-Nicolaas-feest aan groot en klein is ongetwyfeld bereid gewor den door de zorg der cantine van het depot- eskadron 3de regiment huzaren, alhier in garnizoen. Genoemd feest was Dinsdag-avond begon nen. Toen wareD alle kinderen der gehuwden van dat wapen, ten getale van 42, te ongeveer 6 uren vereenigd in de onderofficiers- cantine aldaar. Nadat de kinderen getrakteerd waren op chocolade melk en Sinterklaas, ver scheen opeons in hun midden Smt-Nieolaas in levenden ly ve, gezeten op een levend paard, en vergezeld van zyn zwarten knecht. Toen de goede Sint, prachtig gekleed met flu weelen mantel, staf enz., in hun midden was en allen weder op hun gemak waren, begon hy mot uitdeelingen te doen aan de kinderen. Ieder kind ontving een pakje, waarin suikergoed, chocolade enz. was. Met welke vreugdevolle gezichten dit alles in ontvangst word geno men, kan ieder wel nagaan en Sint-Nicolaas werd dan ook van alle kanteu toegejuicht. Na zyn vertrek werd door den hoer W. geheel belangeloos do tooverlantaarn vertoond, hetgeen voortdurend toejuichiDgen der aan wezige kloinen, ja zelfs der grooten uitlokte. De heer W. had er alle oer van. Vooral zyne beweegbare beelden vielen zeer in den smaak. Gedurende deze feestviering werden de kinderen steeds onthaald op chocolademelk en Sinterklaas, en toen ze te ongeveer 9 uren was afgeloopen, zag men niets dan blyde en vergenoegde gezichten, on voorzeker mag de bewerker dezer feestviering met voldoening op dezen goed geslaagden avond nederzien. Na de kleinon volgden natuurlyk de grooten. Aan de korporaals en manschappen der cavalerie werd gisteren ook uit de cantino verstrekt: 's morgens extra koffie met suiker en Sinter klaas, en 's middags een extra maaltyd met ieder eon karbonade, bier en sigaren. Aan de ongehuwde onderofficieren werd verstrekt een extra keurige maaltyd, en ieder ontving nog een gulden bovendieD. Aan elk huisgezin der gehuwde militairen van genoemd wapen was drie gulden verstrekt, ten einde ook thuis on voor do grooten het Sint-Nicolaas feest zoo aangenaam mogelijk lo doen doorbrongen. Voorzeker is dus aan dat wapen een zeer aangenaam feestje bereid geworden. Hedenmorgen om kwartier voor negenen rukten de beide bataljons van het 4de reg. inf., onder bevel van den majoor Calkoen van het 4de bat. inf., alhier uit tot het maken van een militairen marsch over Zoe- termeerZegwaardLeiderdorp naar Leiden. Aan den tol onder Zoeterwoude aan den Hoogen Ryndyk werd de troep opgewacht door de stafmuziek en met deze aan het hoofd ving de terugmarsch naar Leiden weder aan. Naar men verneemt, zal a. s. Don derdag door de officieren alhier in garnizoen een Strauss-avond gegeven worden. Hedenmorgen om halfzeven is het zoontje van P. K., acht jaren oud, dat zich op het zwakke ys wilde begeven, naby het dorp Zoeterwoude te water geraakt en door J. W. er uit gehaald. Men schryft ons uit Sassenheim, dd. 5 December: Hedenavond was het voor de schoolkinderen in deze gemeente feest; in den vollen, wer- kelyken zin des woords feest. Tweehonderd juichende kinderen, tweehonderd van biyd- sckap en verwachting glanzende gezichtjes in eene aardig versierde, van licht tintelende zaaldaarby amusementen, welke harteiyken by val vonden by het jonge goedje: versnape ringen, kleine presenten't was in één woord keurig! De heer L. H. Van Ravensteyn, die geheel op eigen kosten aan al die kleinen dat vroo- ïyke feest bereidde, had volmaakt succes op z(jn werk. Eere dien kindervriend, die kosten nog moeite spaarde om jonge harten vrooiyk te maken l Zyn voorbeeld vinde navolging door geheel ons land 1 In het koffiehuis „Bellevue", van den heer J. P. De Heer, aan Poelbrug, onder Oegstgeest, werd gisteravond eene arreslee met tuig en tygervel verloot. Men deed de worpen met vier dobbelsteenen. De prys werd met 22 oogen gewonnen door den heer J. W. Schorer, to Haarlem; de premie, een leuningstoel, door iemand uit Kerk Drie], die toevallig in „Bellevue" was en 6 oogen wierp. Hedenavond heeft de jaarlyksche St.-Nico- laas-verloting in die gemeente plaats by den heer P. Koot, in de Kerkbuurt. Die verloting geschiedt altyd zeer ordelijk en zoo rustig als ze gaan kan, wanneer men weet dat, behalve St.-Nicolaas, oen viertal biggen wordt verloot. Men meldt uit Alfen a/d. R y n Sint Nicolaas verscheen gisteren in het hotel „Sint-Joris", waar aan een 400 tal min vermogende leerlingen van openbare en byzondere scholen met milde hand kleeding- stukken en speelgoed werden rondgedeeld. Onder het gebruik van de noodige versnape ringen, toonden de leerlingen door hun lustig gezang en opgeruimde gezichten op welspre kende wyze, hoe dankbaar zy don onbekenden bereider8 van dit heerlyke feest waren. In de vermelde zaak van de be stuursleden der sociëteit „De Vereeniging", te Roozendaal, had de Hooge Raad de vraag te beslissen, of de gemeenteraad bevoegd was om by verordening, zij het ook voorwaar delijk, te verbieden het dansen en muziek- maken in het gebouw eener sociëteit, ook als dat gebouw alleen voor dat gesloten gezel schap toegankelijk is. Deze vraag werd in ontkennenden zin beantwoord op de volgende gronden: dat ingevolge art. 135 der Gemeente wet aan den gemeenteraad behoort het maken van de verordeningen, die in het belaDg der openbare orde, zedelijkheid en gezondheid worden vereisebt en van andere betreffende de huishouding der gemeente; dat het onder ling verkeer der leden van een gesloten ge zelschap in het gebouw van dat gezelschap, ook dan, wanneer dat met muziek en dans gepaard gaat, elk karakter van openbaarheid mist, en eene verordening, dat verkeer rege lende, noch de openbare orde, noch de open bare zedelykheid, noch de gezondheid betreft en evenmin iets gemeen heeft met de huis houding der gemeente. Op die gronden is gohandhaafd het ontslag van rechtsvervolging van de bestuursleden der sociëteit wegens het geven eener muziek- en dansparty zonder vergunning. In den afgeloopen nacht brak op de Lynbaansgracht, by de Vyzolgracht, to Amsterdam, eeu brand uit, die zonder de tydige hulp der brandweer zeker een grooten omvang zou hebben gekregen. De brand ontstond in het bierhuis van J. Brinkman. Naar de kastelein vertelde, was hy op het hooron van een verdacht geritsel in eene kast met eene petroleumlamp gaan kyken, toen by het openen der kast eene rat tegen hem opsprong en hy van schrik de lamp het vallon. De vlammen hadden zóó spoedig om zich heen gegrepen, dat by geen kans zag, den brand te blusschen. Het vuur kreeg nog grooter omvang, doordat in een achterver trek twee vaten met spiritus van den naast hem wonenden schilder sprongen. By aan komst der brandweer sloegen de vlammen reeds over de helft der straat, maar meteen paar brandkranen was men het vuur spoe dig meester. De benedenverdieping is geheel uitgebrand, maar de bovenbewoners hadden geene schade, en alles liep zonder persooniyke ongelukken af. De inventaris van de tappery was ver zekerd. Op de Prinsengracht tusschen Leliegracht en Prinsenstraat te Amsterdam had gistermorgen om halftwaalf een droevig ongeluk plaats. Van een der pakhuizen aldaar moesten zes balen tabak worden afgebracht, hetgeen door middel van een katrol geschiedde. De werkman, die op den zolder deze karwei verrichtte, liet de balen met groote vaart neer. Hierdoor pakte het touw hem en werd hy naar boven mede- gesleurd, zoodat zyne handen tusschen de raderen van het katrol-stelsel beklemd raakten en geheel verbryzeld werden. Bewusteloos werd hy opgenomen en naar het gasthuis gebracht, waar men voor zyn leven vreest. In het kanaal te Apeldoornis opgehaald het lyk van den slagersknecht W., aldaar, die blykbaar zelfmoord geploegd heeft, daar hy dit reeds den vorigen dag tevergeefs beproefd had door schoten op zichzelf te lossen, naar zyn zeggen wegens huiselyk ongenoegen. Uit Beusichem meldt men: De Geldersche blauwe aardappelen, die 6teeds tegen flinke prijzen van de hand worden gedaan, zyn in de laatste dagen weder in prys gestegen, zoodat men thans reeds f 3.50 per H. L. besteedt. En geen wonder, want zyn zy andere jaren niet byzonder in trek, thans zyn zy van zulk eene heerlyke qualiteit, dat zy met de beste andere soorten kunnen wedyveren. De aardappelhandel zal hier evenwel niet lang meer duren, daar de voorraad gering wordt. In den sneltrein van 9 u. 45 min. uit Utrecht naar Zwolle is gistervoormiddag van de noodrem gebruik gemaakt. Tusschen Amersfoort en Nykerk bleef de trein byna plotseling stilstaan zondor merkbaren schok. Het treinpersoneel, onderzoek doende naar de oorzaak, bemerkte dat de heer S. De J., van Amsterdam, den trein had doen stilstaan, uit vrees voor overrompeling van een mede reiziger. Deze had namelyk een toeval gekregen, en na uit zijne bezwyming te zyn ontwaakt, wilde hy over de afscheiding der coupé springen, terwyl hy daarby zulke grimassen maakte, dat men ongerust werd. Men dacht te doen te hebben met een aan delirium ïydend persoon. Later bleek evenwel dat de man onbewust had gehandeld, als gevolg zyner ziekte. Met den heer De J. stegen onderweg nog twee personen uit, die in eene andere coupé werden gelaten. Van een en ander werd proces verbaal op gemaakt, terwyl de trein intusschen tien minu ten vertraging ondervond. De Heldersche bakkersgezellen volgen het voorbeeld hunner Amsterdamsche vakgenooten, waar dozen pogingen aanwend den om hunne positie te verbeteren. Zy wen- schen hooger loon, een twaalf urigen arbeids dag (van Vrydag op Zaterdag 18 uren) en Zondagsrust. Alle gezellen zijn opgeroepen ter bijwoning eener a. s. Zondag te houden vergadering, waarin deze eischen zullen worden besproken. Of er bij verzet van de zijde der patroons tot werkstaking zal worden overgegaan, is nog niet bepaald. Men meldt uit Utrecht: Onder een ontzaglyken toeloop reod Sinterklaas gisteren met zyn knecht door de stad, gevolgd door allerlei voertuigen, waarop de bontste vertooningen. Daar waren vertegenwoordigers van do jonge af deeling der „Alliance Fran^aise", van het Willemsfonds, Pierrots, Lombokkers, Haagsche Saar en andere typen, die de toe schouwers en vooral de jeugd in opwinding brachten. Het weder was zeer gunstig voor dit feest der studenten. Uit Hamburg en in de omstreken loopen de menschen naar een eenvoudigen herder, die beweert alle mogelyke ziekten te kunnen genezen door een onderzoek van de nekharen. Door te speculeeren op de verre gaande domheid van de zieken, heeft deze kwakzalver reeds veel geld verdiend. Dage- ïyfcs komen honderden zieken te Radbruch, waar by woont. Zóó groot is de toeloop, dat velen verplicht zyn op stoelen en banken den nacht door te brengen, om den volgenden ochtend het eerst aan de beurt te zyn. Laatst leden Vrydag werd een spoorwegbeambte voor de woning van den „wonderdokter" let terlek. doodgedrukt. De apothekers in de nabu rige dorpen maken schitterende zaken, de her bergiers maken van de gelegenheid gebruik om de zieken te plunderen. De wonderdokter wordt gerechtelyk vervolgd. Uit een brief van Adel na Patti, geschreven vóór een concert, waarop z\j het gebed uit „Tannhauser" in het Duitsch zou zingen „Ik hoop het gebed goed te zingen, maar „allmiich'tige Jungfrau" en „wörd'ge Magd" zyn verschrikkelijk om uit te spreken en myne tong doet me pijn, als ik over die woorden heen ben. Die Wagner was een groot man, maar zonder erbarmen". Eene Engelsche dame deelde onlangs in de „Graphic" mede dat ze op eene advertentie om eene kindermeid, zesmaal ge plaatst in drie bladen, slechts twee brieven kreeg, terwyl 40 dames schreven op één aan vraag om een kinderjuffrouw, in een lokaal blad. Dergelijke verschynselen zyn hier te lande ook niet zeldzaam. Wat bewyzen ze eigenlyk? vraagt „Het Vredig Thuis". Dat men haar, die de kinderen helpt verzorgen, niet langer moet zoeken in de laagste standen, omdat men inziet dat er ontwikkeling en beschaving noodig is om mot kinderen om te gaan. Is dat het goval, dan mag men zich wel over werkelijken vooruitgang verheugen en dan doe ieder zijn best om deze juiste opvat ting van de zaak hoe langer hoe meer te helpen verbreiden. BUITENLAND. Dultschland* De groothertog en de groothertogin van Saksen-Weimar danken in een aan het geheele volk gerichton brief, voor de groote deelneming, door het geheele land betoond by gelegenheid van den dood van don Erfgroothertog. Dezo van alle zyden betoonde deelneming bewyst, hoezeer het land het gemeenschappeiyk verlies betreurt en hoe groot de liefde voor dc-n ont slapene was. Zyn aandenken moge nog ge- ruimen tyd in de harten der inwoners biyven voortleven en door het voorbeeld, dat de ont slapene door trouwe plichtsvervulling en offer vaardigheid steeds gaf, ten zegen strekken. Ook de erfgroothertogin-weduwe dankte in een open brief voor de talryke bewyzen van innigo deelneming, welke zy heeft ontvangen Do groothertog heeft den president der Fransche Republiek het grootkruis der orde van den Valk verleend, naar aanleiding van de eer- bewyzen, aan den dooden erf hertog bewezen, toen het lyk Belford passeerde. Keizer Wilhelm heeft gisteren de zitting van den Duitschen Ryksdag geopend. In de troonrede wordt Gods zegen afge smeekt over het nieuwe gebouw. Verder wordt daarin het volgende gezegd: „By het streven naar bescherming en hoo- gere maatschappeiyke en zedelyke ontwik keling, gebiedt de plicht krachtiger op ts treden tegenover de daden van hen, die de overheid de vervulling van haren plicht trachten te beletten. De verbonden regeeringen ach ten eene aanvulling van het gemeene recht noodzakelyk. Het wetsontwerp, dat zal worden ingediend, wil in hoofdzaak de bescherming der maat schappeiyke orde versterken door uitbreiding der straf bepaliugen." Verder werd een wetsontwerp aangekondigd tot verbetering van het procesrecht in strat en civiele zaken, waarby schadevergoeding gegeven kan worden aan onschuldig veroor deelden. Het beurswetsontwerp en het voor stel betreffende de onedele concurrentie wor den nog voor deze zitting in het vooruitzicht gesteld. Het wordt voor onmogelyk verklaard, niouw6 belastingbronnen te openen; dientengevolge zullen het tabaksbelastingontwerp en het voorstel over de verhoudingen der financiën van het ryk tot dio der afzonderiyke staten weder ingediend worden. Van de hoogere by- dragen, welke voor de afzonderiyke staten geëischt werden, ziet de regeering echter af. „Het uitzicht op het behoud van den vrede is opnieuw grooter geworden", gaat de troon rede voort. „Getrouw aan den geest der verbondei\ onderhouden wy met alle mogendheden goede vriendschappelijke betrekkingen. In twee aan grenzende ryk^n hebben onlangs diepingrij pende gebeurtenissen plaats gegrepen. Duitsch- land heeft zich oprecht aangesloteD b(j de betuigingen van deelneming van alle zijden, die getuigenis afleggen van de solidariteit van de menscheiyke gevoelens en de vredelievende wenschen. In den overleden keizer Alexander III betreuren wy een vriend en getrouwen medewerker aan het werk van den vrede." De openingszitting van den Ryksdag werd bygewoond door den rijkskanselier, dc Prui sische ministers en 333 afgevaardigden. De voorzitter, do heer Von Levetfbw, be paalde de verkiezing van een voorzi'.ti r op de vergadering van heden, in het nieuwe Ryksdaggebouw. Daarna hield hy eene rede ora afscheid te nemen van het gebouw, waarin de Ryksdag tot nu toe verga erd had, waar de tot stand-koming van co rijkswetten is volbracht, waar de Ryksdag treurde om keizer Wilhelm en keizer Friodri h. Al was de woor denstrijd dikwyls heftig, slee is wapperde boven het Huis de vaan des rijks, en daaraan biyve de Rijksdag trouw. Nemen wij naar het nieuwe gebouw het voornemen mede, altyd en overal het vaderland te dienen! (Leven digo toejuichingen). De plechtige legging van don sluitsteen had om één uur geheel volgens het programma plaats, in tegenwoordigheid van den keizer, de keizerin, de prinsen en prinsessen. Nadat do rijkskanselier, prins Hohenlohe, de oorkonde gelezen had, gaf de Beierscho gevolmachtigde Lerchenfeld met eene toespraak den keizer den troffel over, waarmede deze de kaJk op de randen der koperen kist legde. De voorzitter van den Ryksdag, Yo:i Levetzow, reikte d6n hamer over, waarmede de kiizor den eersten slag deed. Z. M. liet hierop volgen de woorden: „Pro gloria et patria." Toen sloegen onder het spelen der muziek de keizeriu, de piiusen en de prinsessen met den hamer op den steen. De heer Von Levetzow besloot het fee^t met een „Hoch" op den keizer. De koizerlyke oorkonde, die by het leg gen van den sluitsteen van het nieuwe ge bouw van den Ryksdag werd voorgelezen, brengt den doorluchtigen stichter van hst ryk keizer Wilhelm I, en diens met roem be kroonden zoon in herinnering wien het niet vergund was de voltooiing van het werk te aanschouwen. Evenals Je keizor wordt er verder in gezegd hunne herinnering dank baar zegent, zal ook hun aandenken altijd by het volk blyven voortleven. Tot eer van het Duitsche vaderland verheft zich het gebouw en legt het getuigenis af van Duifcschlands ny verheid en macht. De mannen, die geroepen zyn de welvaart van het Rijk te bevorderen, zyn vervuld met een geest van godsviucht, vaderlandsliefde en eendracht. Het gebouw is eene vermaning der vaderen om zorg te dragen voor datgene, dat door den stryd ver kregen is.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2