Leiden, 3 December. kan gesteld worden, omdat de Maatschappij dat geld hoog noodig heeft. Wenscheiyk zou het zyn, als de contributie ▼eel verminderd werd en alle afdeelingsleden verplicht waren, leden van de Maatschappij te zyn, zooals bij de Maatschappij tot bevor dering van Nijverheid, waar alle leden der departementen ook leden van de Maat schappij zijn. Hier zijn van de 76 leden der afdeeling 11 gewoon lid der Maatschappij, wat men moeilijk een band kan noemen, welke deze aan de Maatschappij hecht, daar de overige 66 leden het bestaan daarvan onverschillig laat. Hoe wenschelijk deze wijziging ook zijn moge, zou ze toch voor de afdeeling zeer schadelijke gevolgen hebben, daar de verhooging dor contributie van de afdeelingsleden (ver meerdering met contributie aan de Maat schappij) het ledental sterk zal doen vermin deren, terwijl ook de Maatschappij daarbij niet gebaat zou zijn, daar haar ledental onder de tegenwoordige omstandigheden, om tot een zelfde bedrag over contributiën te ge raken, ongeveer driemaal grooter zou moeten worden, wat zoker nimmer gebeuren zal. Deza wijziging zou dus het voortbestaan der Maatschappij om finantiëele redenen onmogelijk maken. Wie zal op deze vraag het juiste antwoord geven? .Daarom werd besloten, aangezien het reeds laat was geworden, verdere besprekingen tot eene der volgendo vergaderingen uit te stellen. Het bestuur zal het voorstel van een der toden in overweging nemen, om den secretaris der Maatschappij uit te noodigen hierover met de afdeeling van gedachten to komen wisselen, of dat een der gewone leden dezer afdeeling zal worden verzocht aan de afdee lingsleden het doel en streven der Maat schappij duidelijk te maken en misschien trachten te bewerken dat er meer leden ge nogen worden tevens als lid der Maatschappij toe te treden, om op die wijze den band sterker te doen worden. De heeren P. G. Lancel en I. v. d. Kamp werden uitgenoodigd vóór de volgende ver gadering de rekening van den penningmeester na te zien en daarover rapport uit te brengen. Het Hoofdbestuur der Maatschappij heeft het voornemen opgevat om een inventaris op te maken van de thans nog aanwezige Nederland8cbe bouwwerken, ontstaan van af do vroegste tijden tot in de laatste jaren van do vorige eeuw. Het hoeft voor dezen omvang rijken en nuttigen arbeid evenwel veler hulp noodig en vertrouwt in de eerste plaats op de medewerking der Afdeelingen van de Maatschappij. Het noodigt daarom de afdeeling uit oone commissie uit hare leden te benoemen met de opdracht, om in Leiden en Omstreken een onderzoek in te stellen naar do bedoelde bouwwerken, een inventaris daarvan op te maken en dezen vóór September 1895 aan het bureel der Maatschappij te zonden. Bij elk bouwwerk zou moeten worden op gegeven zoo mogelijk: lo. de juiste omschrijving der ligging (bijv. straat, nummer, ènz 2o. het jaartal van stichting; 3o. de namen der bouwmeesters; 4o. in korte bewoordingen die bijzonder heden van conetructieven en historischen aard en veranderingen door aan- en verbouw, welke wetenswaardig zyn. Als leden dezer commissie werden uitge noodigd de heeren Jesse, Van Oerle en Verater, die zich meer leden tot hulp kunnen toevoegen. Doze heeren hebben bereids de opdracht aanvaard. Na rondvraag werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. v. D. INGEZONDEN. Weled. Heer Redacteur l Naar aanleiding van de .Letterproeven" van hare voormalige drukkers Johannes en Abra ham Elzevier, waarmede de boekerij derLeid- bc hoogeschool dezer dagen verrijkt is, stellen mi scbien enkele lozers belang te weten waar die gevestigd was. 13 September 1621 verkoft aan Mathijs Elzevier pedel van de Univ. om 4054 gld. twee partijen huysinge alhier goteekend 6 Clocksteeg en 7 beseffens 't parted No. 4 aan de zuid zijde hier naer 6 en 7 naast elkander a/d Oostzijde Rapenburg volgendo by Burgemee ster der stad Leydon to betalen enz. Onder verplichting aldaar binnen 6 jaar uiteriyk te bouwen twee vierkanten hoog". Alhier zyn twee huysen gebout en is 't noortwaartsche huisinghe by accoord en schey ding tussche Mathys Elzevier en zyne kinde ren hun voor moeders versterf opgedragen, hy behoudt daarvan het vrucht gebruik. Door de kinderon hun 4/5 verkocht aan Abraham Elzevier (hun broeder, die al 1 /5 had) 10. 6. 1633 voor 4440 gld. Do vollo waarde was dus 5550 gld. gEen nieuw gebout huys". Door Abraham Elzevier verkocht aan Mr. Cornells v. Schilpevort 60cr. v. Kynland om 9000 gld. 10. 8. 1647. Door diens kinderen verkocht aan Mathias de la Porte 6700 gld. 15. 9. 1671. Verkocht door hem aan Maria Magdelena v. Alphon, weduwe Mr. Adriaan Wittens 11. 2. 1702 voor 1800 gld. By scheiding tusschen hare kinderen aan Magdelena Wittens (1731) door haar verkocht aan Samuel Luctmans voor 3000 gld. 28. 9. 1761; door zyne vrouw Cornelia v. Mutschonbrook geërfd; na haar op Johannes Luchtmans 30 Juni 1809 verkocht aan Mr. Samuel Lucht mans Sz. voor 1350 gld. Daarna is 't gekocht door den vader van den heer J. Loeber, die er eene meubelmakerij in begon, welke later op den heer J. Loeber overging, die 't tot in den zomer 1892 be woonde. Het is al zoo perceel straatnummer 62 aan am het Rapenburg alhier, 3de huis van de Kloksteeg. Mr. C. M. Dozy, die my indertyd deze mede- deelingen verschafte, heeft, toen hy vernam dat het perceel verbouwd zou worden, eene aquarel er van laten maken, thans in 'fc archief; eene teekening van de indeeling, thans ook in het archief, was door de weinige verande ringen, die 't perceel ondergaan had, gemak- keiyk samen te stellen. Het kalf van de voordeur met 't jaartal ingesneden, berust in de Lakenhal. De voordeur en de meeste binnendeuren waren nog van den oorspronkeiyken bouw, doch later meestal aan eene zyde betimmerd. Om echter een goed woonhuis te vorkrygen, was 't helaas niet mogeiyk den aardigen gevel te behouden, welke alzoo door een nieuwen is vervangen. Leiden, H. J. Jesse, 3 December 1894. Architect. EER»TE H491ER. Zitting van heden. Per telegraaf.) De voorzitter bracht uit den grond zyns harten hulde aan generaal Vetter en het Nederlandsch-Indische leger voor het beleid, de volharding, onversaagdheid en doodsver achting, onder de hoogst moeilijke omstan digheden betoond. Op zyn voorstel besloot de Kamer eene dankbare hulde te brengen aan generaal Vetter en diens leger voor de schitterende overwinning op Lombok. (Bravo's). De minister van koloniën dankte voor die erkenning en verzekerde dat, zoo het Indisch leger nog een prikkel behoefde tot plichtbesef, het dien vinden zou in de algemeene waar deering van Vertegenwoordiging en Volk. De hulde der Kamer zal den Gouverneur- Generaal worden overgebracht. Woensdag te 2 uren komen in behandeling verschillende onderwerpen. Op het concert van „Sempre Crescendo" van morgen-avond zal aan het programma nog worden toegevoegd een andante voor strykquartet van Anton Rubinstein (Sphhren- musik) als aandenken aan dezen voor eenlge dagen overleden meester. Onze stadgenoote mej. Betsy Hol zong gisteren op eene matinée in den „Haagschen Kunstkring" en verwierf veel succes met do voordracht van een zestal liederen, van Schumann, Mann en Hans Sommer. Dinsdag 11 dezer zal in den foyer van de Stadszaal de Dames Zangvereeniging „Es- moll" haar eerste concert in dit seizoen geven. De uitvoering hoeft plaats ten voordeele van de Vereeniging „Liefdefonds" alhier, die zich tot taak stelt de opvoeding te bekostigen van eenige kinderen van goeden stand, wier ouders daartoe echter niet in staat zyn. Mej. Made- laine Van Vliet, de sympathieke sopraan uit Den Haag, die in 't vorig jaar op een „Sornpre"- concert zooveel opgang maakte, zal mede werken, benevens twee Haagsche begaafde dilettanten, de tenor Enthoven en de bariton Schroot. In dit nummer vindt de lezer eene adver tentie omtrent dat concert, waarop o. a. voor het eerst in Nederland zal worden uitgevoerd een pas verschenen vrouwenkoor van den Franschen componist Vincent d'Icdy. Men kan zich by den heer Joh. J. Eggers van entrées voorzien voor dit weldadigheids-cop- cert, waarvan de regels van Goethe geldon: Hoch ist der Doppelgewinn zu schatzen: Barmherzig sein, und sich zugleich ergötzen. Te Gorkura Is, zonder militaire eerbe- wyzen, ter aarde besteld het stoffeiyk over schot van den heer M. J. E. Viruly van Poude- royen, majoor by het 3de reg. vestingartillerie aldaar. Vele officieren, alsook van do rydende artillerie uit Arnhem, by welk corps de heer Viruly tot voor eenige weken geplaatst was, waron op het kerkhof. Er werden toespraken gehouden door kolonel Alma en nog een ander hooggeplaatst militair en voorts door den heer Van Andel, vroeger te Poudoroyen gevestigd, die namens de inwoners dier plaats ee i laatsten f roet bracht aan hun Ambachts heer. Een generaal, zwager van den overledene, bedankte voor do eer. Drie kransen bedekten de ïykkist. LOMBOK. Ten vervolge op het bericht in de Staats courant van 25/26 November jl. omtrent de by de verovering van Tjakra-Negara op 18 te voren gesneuvelde Europeesche militairen, wordt medegedeeld, dat by deze krygaverrich- ting ook nog is gesneuveld de fuselier A. Zuidam. Academie-nieuws. Leiden: Aan de universiteit alhier is met goed gevolg afgelegd het candidaats- examen in de godgeleerdheid (1ste gedeelte) door den heer B. Boers. fttaatsbegrootlng voor 1896. Reg eering a antwoorden. Hoofdstuk Finandin. De minister geeft in zyn antwoord op het afdeelingsverslag over dit hoofdstuk in de eerste plaats uitvoerige inlichtingen omtrent de vraag hoe het Departement van Oorlog de beschikking heeft gekregen over de door dat departement in de laatste jaren bniten de be grooting om uitgegeven gelden: Het Depar tement van Financiën bemoeit zich, wat de begrooting van Oorlog betreft, alleen met het beschikbaar stellen ten kantore der betaal meesters van sommen gelds voor het doen der aan latere verevening onderworpen uitgaven. Sedert 1886 heeft de Regeering, omdat zy den behooriyken loop van den dienst niot kon stremmen, kredieten moeten openen, ook aan oorlog, welke nog niet op eene afgekondigde begrooting steunden, z.g. „speciale kredieten", welke ter beschikking werden gesteld van hoofdadministratie of raden van administratie, op quitantiën, die later worden verwisseld tegen gewone betalingsstukken. In 1892 kreeg het departement van financiën voor 't eerst eenige mededeeling omtrent extra-uitgaven voor kleeding, die reeds was geleverd en waarvan de quitantitn dus moesten worden betaald. De toenmalige minister van financiën wees toen het departement van oorlog op denood- zakeiykheid om vooriaan dergelyke speciale kredieten te vermyden en zoodra mogeiyk eene aanvulling van de begrooting aan te vragen. Later volgdo nog eene tweede speciale kredietaanvraag, mnar de door Financiën by herhaling verlangde inlichtingen kwamen niet vóór Juli 1893. Van het departement van financiën werd toen door Oorlog een voorstel gevraagd omtrent eene regeling voor de toekomst. Toen de vorige Regeering aftrad, was de quaestie nog in gang. Inmiddels moest einde 1893 nog een speciaal krediet tot een aan zieniyk bedrag worden toegestaandoch terwyi de beide kredieten van 1892 byna 5 ton hooger waren dan voor 1891, was het laatste krediet byna 3 ton lager dan ten vorlgen jare. Weldra kan worden verwacht een wets ontwerp tot herziening dor belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen krachtens de wet van 1870, maar aangezien deze niet kan afge loopen zyn vóór 1 Jan. 1895, zal eene over gangsbepaling noodig wezen. Vermogensbelasting. De minister geeft niet toe, dat te groote gestrengheid in acht genomen wordt by de toepassing der wet; veeleer is het tegendeel waar. Aftrek voor uitkeering is alleen toege laten, wanneer de verschuldigdheid in rechten kan worden bewezen. Een voorstel zal worden gedaan tot verhooging van het recht van overgang by het overlyden ten laste van vreem delingen, die voor hun grondbezit hier te lande geene vermogensbelasting betalen. Bedrijfsbelasting. De administratie tracht by voortduring en met goed gevolg te lage en onjuiste aan giften te voorkomen. Dit betreft ook den in een geneeskundig tydschrift besproken zon derlingen aftrok van het zuiver inkomen van genoesheeren. De aangiftebiljetten zullen aan eene herziening worden onderworpen. Het beginsel „van geheimhouding" wordt niet geschonden door de wyze, waarop door de inspecteurs der registratie aan die der directe belastingen mededeelingen worden gedaan omtrent vermogenstoestanden. Dit is onvermfideiyk en aan de Commissies van Aanslag kan niet worden onthouden wat zy voor juiste nakoming der wet behoeven. Zoo noodig, zal door eene wyziging van de wet van 1845 worden voorzien in eventueele misbruiken, welke burgemeesters mochten maken van het voorschrift tot afkondiging van het Kohier. De persoonlyke aanslag van ieder belastingplichtige naar zyne inkomsten is (behoudens eene uitzondering voor echte lieden) een rechtstreeksch gevolg van het systeem van nieuwe belastingen. Het aanhangig gebleven wetsontwerp der vorige regeering tot wfiziging van de pen sioenwet voor burgeriyk6 ambtenaren zal weder wordon ingediend. Eene sterkere soort papier met goed uit komend watermerk voor de muntbiljetten is vervaardigd. Biljotten, van dat papier gemaakt, komen weldra in omloop. Zooveel mogelyk is gestreefd om namaking te voorkomen. Staatslotery. De toestand van deRyks- financiën laat niet toe afschaffing der Staats lotery. Peraoneele belasting. Eene nieuwe regeling dezer belasting zal de oorzaak moeten wegnemen van de oninbaarheid van vele posten. Verbetering van de handelsstatistiek is in voorbereiding. De centrale commissie voor de statistiek is geadviseerd omtrent eene intern, regeling tot bevordering van de vergelykbaar- heid van de handelsstatistieken van velschil lende landen. Eene verandering aan de bestaande regeling van de borgtochten der comptabele Ryks- ambtenaren is in onderzoek. Het tot stand brengen eener regeling, waarby de gelegenheid wordt opengesteld tot het be talen van belasting door middel van post wissels is niet vry van bedenking. Inspecteurs der directe betastingen. In antwoord op de in het Voorloopig Verslag gemaakte opmerkingen, brengt de minister van financiën onder de aandacht, dat de taak van de inspecteurs der directe belastingen door de invoering der bedryfsbelasting voor allen van meer beteekenis is geworden, in zooverre de inkomsten der schatkist in veel grooter mate dan vroeger afhankeiyk ayn geworden van hun yver en toewyding. Aan de inspanning der inspecteurs is in de eerste plaats te danken dat de bedrijfsbelasting, tegen aller verwachting in, reeds dit eerste en voor hare invoering over het geheel min gunstig jaar een zoo aanzieniyk bedrag opbrengt als verwacht mag worden. Dat het voorstel van den minister eeniger- mate beheerscht zou zyn door het streven naar gelykstelling van de positie der voormalige controleurs met die van do inspecteurs der registratie, kan niet worden toegegeven! Gr e ui e ii gel Nieuws. Dewekelyksche toon eel- en vau deville-voorstellingen in „Hotel du Nord", van den heer Hünnokens aan de Beesten markt, door het gunstig bekende gezelschap, onder directie van den heer S. H. Boesnacb, mogen zich steeds in eene toenemende belang stelling verheugen. Gisteravond toch trad het gezelschap weder voor een zeer talryk opgekomen publiek op met een programma, dat keur van voor- drachton, duetten en een koddig tooneelstukje bevatte. Zeer eigenaardig werden door den heer Boeenach eenige karakters uit het maat- schappelyk leven weergegeven, zoowel op komisch als op dramatisch gebied, terwyl hy in bovengenoemd tooneelstukje zyn naam als komiek hoog hield en de aanwezigen deed schudden van het lachen. Een woord van lof mag ook den optredenden dames niet worden onthouden. By het ter perse gaanvanons vorig nummer had aan de Heerenstraat een ernstig ongeval plaats. De knecht van een turfboer alhier had het ongeluk met zyn wagen tegen een paard en tilbury aan te ryden, met h9t gevolg, dat het paard viel en de tilbury kantelde. In dit rijtuig bevonden zich drie personen. De man wist zich te redden door van het voertuig te springen, terwyl eene vrouw en een meisje wonden aan het hoofd bekwamen. Eenige koopwaren lagen over den grond verspreid. Eenigen tyd later werden paard en rytuig door ver schillende personen weder in staande houding gebracht, zoodat de betrokkenen verder huis waarts konden keeren. De machinist van eene der stoom- booten van „De Volharding" geraakte gister avond omstreeks elf uren door de duisternis in eene der slooten aan den Heeronsingel, onder do gemeente Leiderdorp, naby het gemeentehuis. Door het blaffen van den hond, die hem vergezelde, daagde er weldra hulp op in do personen van J. L., H. N. Sr H. N. Jr. en L. N., die met een stok den drenkeling uit de bagger trokken, waarna hy eerst naar zyne boot en daarna door den veldwachter Oudshoorn naar huis werd ge bracht. In de gemeente Lisse, met eeno bevolking van 3200 zielen, is sedert 22 Oct. jl. geen enkel sterfgeval voorgekomen. Aan de vry willige oefeningen in den wapenhandel, in den vorigen winter te Katwyk gehouden, namen ook eenige jongelingen uit Valkenburg deel. Van de 6 lotolingen uit die gemeente trókken drie der reeds geoefende by de jongste loting de laagste, drio ongeoefende de hoogste num mers. Die eersten konden dus met eeDigon grond hopen hunne verkregen kennis ter bestemder plaats aan den man te kunnen brengen. In dat geval werden ze nu wel wat teleurgesteld, want het aantal dienst plichtigen, door Valkenburg in de lichting'95 te leveren, bedraagt slechts één. Onder begunstiging van het zachte weder, zyn de laatste werken aan de inundatie te Haarlemmermeer, het makon van 15000 M. jaagpad aan weerszoden van den dyk, geëindigd. Nog altyd in 't belang van 't algemeen ver keer wacht men op de opening der sluizen. De grond- en kunstwerken houden zich flink, zoodat men weinig van verzakking be speurt. De uitvoeriDg dier uitgebreide werken laat niets te wenschen over. In de gisteren te Heemstede gespeelde match tusschen de Rotterdamsche voetbal-club „Victoria" en de Haarlemsche vereeniging Haarlem", bleef de laatste tegen verwachting overwinnares met 2 tegen 1. Hedenmorgen is op den Haar lemmerdijk te Arasterdam by het afbreken van een styger een timmerman van eene hoogte van drie verdiepingen op straat ge vallen. De man werd voor dood opgenomen en per brancard naar het Binnen-Gasthuis gebracht. In de afgeloopen week deden zich te Rotterdam 10 nieuwe gevallen van pokziekte voor. Gisteravond is te Kampen binnen gesleept het by Vollenhoven gezonken tjalk- schip van H. Ridderinkhof, geladen met lyn- koeken, bestemd voor Zwolle. De daders van in denlaatsten tyd herhaaldeiyk gepleegde diefstallen uit winkels en magazynen te 's-Gravenhage zyn Zaterdagnacht op heeterdaad betrapt Nacht aan pacht surveilleerde de politie, zonderevenwel de handige inbrekers te vatten. Dien nacht deed zy weder eene ronde, en omstreeks 2 uren door de Houtstraat komende, bemerkte zy drie mannen, die in verdachte houding by een schoenwinkel stonden. De politie stelde zich verdekt op in een poortje en van daar volgde zy elke beweging van het drietal. Met oen stokje waaraan een yzeren haak tracht ten de dieven eenige schoenen door het open staand tuimelraam boven de winkeldeur naar zich toe te halen. Een paar malen werden zy in hun „werk" gestoord door voorbygangers. Zy maakten dan een toertje in de buurt, steeds op de hielen gevolgd door de politie. Eindoiyk dachten de inbrekers hun slag te kunnen slaan. Zy kaapten twee paren dameslaarsjes en een paar pantoffels weg, welke voorwerpen in hunne jassen ver dwenen, en juist wilde het drietal zich met den buit verwijderen, toen de politie uit haren schuilhoek kwam. De mannen zetten het op een loopen en alleen eerst na sommatie van den inspecteur met bedreiging tot scliieton, bleven twee hunner staan, echter niet dan nadat de inspecteur de daad by het woord voegende een revolverschot had gelost. De derde persoon vluchtte, terwyl de twee anderen in bewaring werden genomen. Ook de vermoedeiyke heler is gevonden: een logementhouder aan het Zieke. Bij dezen vonden zy zoo'n groote hoeveelheid manufac turen, enz.: dekens, broeken, doeken, laarzen, enz., enz., dat er wel oen winkeltje mede kon worden opgezet. Ook deze logementhouder is achter slot en grendel gebracht. Een der aangehoudenen allen goede bekenden der politie en justitie heeft bekend. De van den moordaanslag te Nieuw-Amsterdam verdachte S. W. moet, vóórdat hy werd gearresteerd en naar Assen overgebracht, uit wraak door anderen bont en blauw zyn geslagen. Ook meldt meD, dat sporen van bloed aan het mes en aan de kleeren van den gearresteerde zyn gevonden. W. moet alle schuld ontkennen. De y 8-w e d str y d en te Gronin gen, om het kampioenschap van die provincie, zullen niet plaats hebben, daar de uitschry- vende vereeniging geen terrein beschikbaar heeft, waarop eene baan van 500 M. kan uit gezet worden. Tegen den persoon, die te Nijme gen geregeld eiken Zaterdag met bet socialis tische blad „De Voorwaarts" vent, en daar mede ook eergistermiddag na vier uren voortging, werd, ingevolge eene de vorige week afgekondigde nieuwe bepaling der gemeente- lyke politie-verordening, proces-verbaal opge maakt. Uit Hardegartjp wordt gemeld: Zaterdag ontvingen onderscheidene huurders van landeryen, toebehoorende aan het St.- Anthonie gasthuis te Leeuwarden, de voor hen verblydende tyding, dat het bestuur van be doelde inrichting had goedgevonden den huur ders eene aanmerkelyke korting op de huur toe te staan. Op sommige perceelen bedraagt die korting één vierde, op andere zelfs de helft. Gunstig steekt deze houding af by die van andere corporatiën, die een zesde, ja soms een tiende van den huurprys voorstelden te korten. Uit Weert wordt aan de „Tel." gemeld: De buskruit fabriek te Caulille (België), naby de Nederlandsche grens, is gisteren te 4 uren in de lucht gevlogen. De geheele fabriek met de op 80 meter afstand gelegen machine kamer is als weggevaagd. De arbeiders Van Gombel, nalatende eene vrouw en acht kinderen, en Peters, nalatende oene vrouw en zes kinderen, werden gedood. Verder werden 8 arbeiders zwaar en 9 licht gewond. Spoorwegongeval te Zwolle. - De locaaltroin, welke Zaterdag-middag te 12.30 uit Deventer te Zwolle aankwam, sloomdo met kracht het station binnen. Niettegen staande machinist en conducteur naby do overbrugging by den Deventer Straatweg do rems hadden vastgezet, schoof de trein ovei de rails met zooveel kracht tegen de stoot balken, dat deze verbryzeld werden. De locomo tief reed een steenen gebouw, waarin retirade en een steenkolenhok, binnen, na een drietal muren geheel te hebben verbryzeld. De tyde- lyko workman R. De Boer, timmerman uit Peperga, die zich in de retirade bevond, ge raakte niet alleen onder de neerstortende muren van 't gebouw, maar zelfs tot tusschen het raderwerk van de locomotief, die over hare geheele lengte in 't gebouw was gedrongen. De Boer werd zoo spoedig mogelyk van onder het puin te voorschyn gehaald en in 't conducteurslokaal gedragen, alwaar hy door dr. Frank en dr. Vitringa werd verbonden. Hy had eene belangryke schedelbreuk en verwon dingen aan 't hoofd bekomen, terwyl zyn rechterarm was georokon. In het R.-K. Gesticht van Liefde werd hy ondergebracht. Onmiddellyk toog men aan het werk om ook het verdere in puin gestorte gedeelte van het retiradegobouw op te ruimen, daar zich misschien nog meer personen in dat gebouw konden bevinden, tydens het ongeval voorviel. De conducteur van den locaaltrein werd ook gekwetst, doch gelukkig slechts licht. De machinist Jan Boersema en diens leer ling Anton Van Dam bleven op de locomotief en kwamen wonder boven wonder zonder letsel te voorschyn. Door den hevigen schok, dien de trein ondervond, werden de reizigers door en over elkander geworpen, maar allen kwamen met den schrik vry. De oorzaak van het ongeluk wordt toege schreven aan de gladheid van de rails. De officier van justitie, mr. J. De Grave, de com missaris van politie en diens hoo.rd inspecteur, die onmiddellyk ter plaatse aanwezig waren, stelden een onderzoek in en namen den machi nist en het vorder treinpersoneel in vei'-.oo1"

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2