N°. 10665. Dinsdag 27 November. A0. 1894. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 26 November. Feuilleton. EENE HELDIN. LEIDSCH DAGBLAD Tip T.TH DEZER COUBANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post AfzonderI(jlc» Nommere f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 1-6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. - Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Naar wy uit goede bron vernemen, zal het plan van het aub-comité te Leiden om de ingezetenen persoonlek te doen bezoeken tot het verkregen van gelden ten behoeve van het Nationaal Fonds ter ondersteuning der nagelaten betrekkingen van in IndiÖ gesneu velde militairen weldra ten uitvoer gebracht worden, dank zy velen Leidechen dames, op "wier bereidvaardigheid men weet geen ver- geefsch beroep te doen, terwijl het sub comité zich voorstelt bovendien voor hetzelfde doel op verschillende plaatsen in Lelden eene schaal collecte te houden. Na overleg met de Commissie van Fa bricage geven B. en Ws. den gemeenteraad In overweging aan A. A. R. Verhoog en P. L. Van Erkel Jr. tot wederopieggens vergun ning te verleenen om eene brug te leggen over de sloot lange den Lagen Rijndijk voor de perceelen gemeente Leiderdorp Sectie A, Nos. 1591 en 2535, tegen betaling van eene jaariyksche recognitie van een gulden, onder bepaling dat de vergunning vervalt, wanneer daarvan niet binnen drie maanden gebruik is gemaakt, en te besluiten tot het doen rooien van den boom, geplaatst voor de te leggen brug, onder bepaling éat de kosten van het rooien van den boom komen ten laste van adressanten. Naar aanleiding van een desbetreffend ver- ïoek van W. Bronkhorst geven zy verder in overweging, aan adressant wegens vertrek uit de gemeente terugbetaling te verleenen van schoolgeld voor een kind, leerlingo der Meisjesschool lste klasse, en een kind, leerling der Jongensschool lste klasse, over de maanden November en December tot een bedrag van 16. Tevens geven zy In overweging aan N. Kloots tot wodoropzeggens vergunning te verleenen om eene brug te leggen over de Maresingelsloot tegenover de perceelen sectie A, Nos. 3119 en 3120 der gemeente Leiderdorp, onder voor «vaarde dat oone jaariyksche re cognitie worde betaald van één gulden, dat de berm ten gonoegen van Burg. en Weths. wordt In orde gebracht en dat de vergunning vervalt, wanneer daarvan niet binnen 3 maanden gebruik is gemaakt. Door P. Goemans, te Noordwjjkerhout, is by adres aan onzen gemeenteraad verzocht hetzy hot recht van uitweg te verkrijgen ■naar den Haarlemmertrekweg aan den daarby omschreven grond der gemeente, hetzy dien grond In eigendom te bekomen. Na overleg met de Commissie van Fabricage wordt door B. en Ws aan eigendomsafstand de voorkeur gegeven, ook op grond dat het wenscheiyk is dat de gemeente zich succes- sleveiyk ontdoet van de langs de Haarlemmer- trekvaart gelegen terreinen. B. en Ws. meenon dat de koopprys zal moeten worden bepaald op 2000 per hectare en dat voor het rooien der struiken 5 cents per centiare en voor het hakhout l'/2 cent per centiare per jaar moet worden vergood, terwyi het aanwezig hakhout vierjarig is. Vermits de in eigendom te geven grond groot is ongeveer 4 aren, 60 centiaren, wordt do berekening als volgt: voor opruimen der struiken 450 X 0.05 =/"22.50 en voor het hakhout 450 X 4 X 0.016 27, te zamen f 49.50. B. en Ws. geven daarom in overweging aan P. Goemans voornoemd in eigendom af te staan eene strook gronds langs de Haar lemmertrekvaart, kadastraal bekend gemeente Noord wykerhout, Sectie C, No. 606, ter grootte van ongeveer 4 aren, 50 centiaren, tegen be taling van eene koopsom, berekend naar 2000 per hectare, van 6 cents per centiare voor de te rooien struiken en van l1/, cent per centiare per jaar voor het aanwezig hakhout, benevens van de kosten van overdracht. Door het bestuur der afdeellng Leiden van het Nederlandsch Onderwyzers-Genoot- schap is verzocht kosteloos gebruik te mogen maken van een lokaal der Stadszaal voor de vergaderingen der Veroeniging, in de plaats van het schoollokaal aan de Oude Vest, alwaar zy sedert 17 jaren hare vergaderingen houdt met vry gebruik van vuur en licht. Het bestuur heeft dit verzoek gedaan op grond dat de afdeeling in den laatsten tyd verplicht was naar eene andere gelegenheid voor hare vergaderingen om te zien, omdat hoe langer hoe meer de mindere geschiktheid van het gebruikt lokaal bleek. De schoolban ken toch moeton steeds door tafeltjes en stoelen worden vervangen en het lokaal moet den ganschen dag voor Kweek- of Leerschool worden gebruikt, terwyi er geen voldoende tyd voor luchtverversching te vinden is en de atmosfeer nog meer bedorven en ongeiyk- matig verwarmd wordt door de met kappen gedekte gasvlammen. Het bestuur heeft getracht eene andere, meer geschikte localiteit te vinden, doch is daarin niet geslaagd, en heeft daarom gemeend het gratis gebruik van een lokaal der Stadszaal, kleine zaal of eene der receptie-kamers, te moeten aanvragen, voor de vergaderingen, zynde 5 by het reglement voorgeschreven vergaderingen en een paar buitengowono per jaar, die gehouden worden des Zaterdags avonds van 8 tot omstreeks 11 uren. Het komt B. en Ws. voor dat er met het oog op het doel, door de Vereeniging beoogd, alleszins termen bestaan om gunstig op het verzoek te beschikken, vermits dan ook sedert jaren haar het kosteloos gebruik van een schoollokaal is toegestaan met verwarming en verlichting. Het is echter biliyk, dat door de Vereeniging aan de gemeente worde vergoed hetgeen de verwarming en verlichting van het in gebruik te geven lokaal der Stadszaal meer kosten zal dan daarvoor werd vereischt voor het ge bruik van het schoollokaal aan de Oude Vest. B. en Ws. geven op grond var. een en ander in overweging aan de afdeeling Leiden van bet Nederlandsch Onderwijzers Genoot schap tot wederopzeggens te vergunnen gratis gebruik te maken van de kleine zaal of van de receptiekamers der Stadszaal met ver lichting en verwarming voor hare vergaderin gen, onder bepaling dat door haar jaariyks aan de gemeente worde vergoed zoodanige som, als de kosten van verlichting en ver warming meer bedragen dan voor het gebruik van het schoollokaal aan de Oude Vest werd gevorderd. Krachtens Raadsbesluit van 23 Mei 1872 werd aan Cornells Van Boheemen, arbeider, wonende te Noordwykerhout, in gebruik af gestaan eene strook bosebgrond langs de Haarlemmertrekvaart naby de Piet-Gyzenbrug onder de gemeente Noordwykerhout, ter lengte van 100 meter op eene gemiddelde breedte van 9 meter, door hardsteenen paaltjes aan te duiden, zynde een noordoosteiyk gedeelte van het perceel, kadastraal bekend gemeente Noordwykerhout Sectie C, No. 487, voor het geheel groot 1.11.90 hectaren, tegen betaling van eene jaariyksche recognitie van 13.50. De tegenwoordige gebrulkster, de wed. Van Boheemen, wenscht met 1 Januari 1895 ont slagen te worden van het by haar in gebruik zynde perceel, thans bekend Sectio C, No. 527, terwyi haar schoonzoon Jacobus De Groot, arbeider te Noordwykerhout, heeft verzocht in eigendom te bekomen genoemd perceel, alsmede het perceel daaraangrenzend, No. 528, gedeeltelyk. Noch by de Oommissie van Fabricage noch by het college van B. en Ws. bestaat tegen de gevraagde eigendomsoverdracht bezwaar, mits de koopprys bepaald wordo op 2000 per hectare en vergoeding worde gegeven voor het opruimen der stoven en voor het hakhout. Het perceel Sectie C, No. 528, is over 91 Ma. met 4 jarig hakhout beplant en voor het overige, groot 69 M*., is het grasgewas. De vergoeding zal als volgt moeten worden be rekend: 5 cents per M1. voor hot opruimen van de stoven en 1 '/a cent per Ml. voor het hak hout per jaar, makende te zamen 91 X 0.06 91 X ƒ0.015 X 4 ƒ10.01. B. en Ws. geven mitsdien in overweging: lo. de Wed. C. Van Boheemen geb. Van Westerhoven met Januari 1895 te ontheffen van de recognitie voor het gebruik van den grond langs den Haarlemmertrekweg onder Noordwykerhout, Sectie C No. 527, en dat ge bruik tegen dien datum op te zeggen; 2o. Aan Jacobus De Groot, arbeider te Noordwijkerhout, in eigendom af te staan een gedeelte tuingrond met huisje, gelegen langs het jaagpad van de Haarlemmervaart tegen over het station Piet Gyzenbrug en wel van den uitweg af naar het achtergelegen weiland van Ruigrok tot 1 M. 70 cM. voorby het huisje (in gebruik by den kooper), zooals ir. loco door palen is aangeduid en op de by- gaande schetsteekening door eene gele kleur is aangewezen, kadastraal bekend gemeente Noordwykerhout Sectie C No. 627, geheel groot 9 aren, en No. 528 gedeeltelyk, groot 1.60 centiaren, te zamen 10 aren 60 centia ren, tegen betaling van een koopprys van 212 en de kosten van overdracht, alsmede van eene som van f 19.01 voor de stoven en het hakhout en onder bepaling dat door hem te geiyk met den koopprys de door de Wed Van Boheemen op 1 Januari 1895 verschul digde recognitie worde betaald. Er bestaat geen bezwaar tegen de inwil liging van bet verzoek van H. J. Van den Berg, om ontslag uit de betrekking van derden onderwyzer aan de openbare lagere school der 3de klasse No 2, zoodat B. en Ws. in over weging geren hem dat ontslag eervol te ver leenen, ingevolge zyn verzoek met ingang van 1 Januari 1895. Aan den gemeenteraad leggen B. en Ws. over eene dagvaarding ten verzoeke van D. W. Woerdeman, weduwe van H. Born, alhier, waarby de burgemeester der gemeente Leiden wordt gedagvaard om op Woensdag 21 Novem ber dezes jaars te verschynen ter openbare terechtzitting van den kantonrechter alhier, ten einde te worden veroordeeld om aan de eischere8 terug te geven het door haar op 10 November jl. aan de Stedelyke Gasfabriek betaalde bedrag van ƒ103.965 met interest volgens de wet en kosten rechtens. Onder mededeeling dat namens de gemeente, krachtens art. 179 litter r Gemeentewet, een uitstel van vier weken van de behandeling is verzocht en verkregen en dat het rechts kundig advies en het rapport van commissa rissen der Gasfabriek in de Leeskamer ter inzage van de leden is nedergelegd, geven B. en Ws. in overweging te besluiten dat de gemeente zich ter zake in rechte zal verwe ren, wordende het concept-besluit tevens ter vaststelling overgelegd. Krachtens Raadsbesluit van 23 Augustus j. 1. wtrd voor do gemeente aangekocht het huidje, gelegen aan de Lange Agnletenstraat, boek Sionsteog No. 2, ter grootte van 37 centiaron, voor de som van 650. Het huisje ligt geheel ingesloten in de localiteit, bestemd voor de verpleging van ïyders aan besmettelyke ziekten, en hot is noodig dat het huisje behooriyk worde her steld, terwyi het voornemen bestaat om het te bestemmen voor de eventueeie opneming van personen uit hulzen of schepen, waarin een geval van cholera is voorgekomen, ge durende den tyd, dat het huis of de schepen moeten worden ontsmet en het gezin in observatie moet worden gehouden. Blykens door de Commissie van Fabricage ingesteld onderzoek zullen de kosten van herstolling bedragen ƒ371, en 45 voor verf- werk, te zamen 416. B. en Ws. geven den gemeenteraad alsnu in overweging den post Onderhoud van huizen Yolgn. 100 der begrooting voor dit jaar te dien einde met ƒ416 te verhoogen, te vinden door af6c.hryving van den post voor Onvoor ziene Uitgaven en den overgelegden staat van af- en overschryving vast te stellen. Naar aanleiding dezer voordracht zou de commissie van financiën er prys op stellen dat door Burg. en Weths. alsnog aan den gemeenteraad werd medegedeeld welke her stellingen aan het huisje in de Agnietenstraat. de uitgave van 371 vereischen. In de over tuiging dat eene nadere toelichting bet voor stel geheel zal rechtvaardigen, geeft de com missie van financiën in overweging, de voor dracht aan te nemen met vaststelling van den daarby gevoegden staat van af- en over schryving. Ten vervolge op hun rapport van den 8den November jl., stellen B. en Ws. den gemeenteraad voor ten aanzien der op de door hen aangeboden lyst voorkomende reclames in zake de plaatseiyke directe belasting (2do gedeelte), te beschikken overeenkomstig hun advies en dientengevolge af te wyzen dc reclames van A. J. Bernard, A J. J. Booda, C. W. Roo denburg, P. G. Doesburg, M. Prins, A. De Hen, M. J. Woyl, H A. Krüger, H. Starken burg, J. Waller Zeper, G. De Niet, W. Brem- mer, J. C. Hoogeveen, Tb. M. W. Bergers, A. Kloots, A. J. Goddyn, A. G. Coster, J. C. Heemeyer, M. Marsman, J. H. Van Rossum du Chattel, H. Kuyl, J. Groeneveld, A. G. C. Van Bruggen, wed. J. J. Gyzeny, L. Van Duuren, M Landkroon, H. W. Laman, A. De Ru, J. Van Hooidonk, wed. J. Van der Linden, C. Laterveer, W. P. -Mullé, T. L. W.- Musers, wed. S Vies, wed. C. A. Schouten, G. W. Zand voort, K. Hemerik; K. J. Niesten, wed. W. Hurame, D. C. Post, J. P. De Koning, J. B. Rombout, J. Hartman, H. Selier, J. C. Koppier, W. A. F. Maryt, M. Chaudron, G. J. Van Leeuwen, J J. Van den Berg, J. Pont, J. Van Rossen, F. Ouwerkerk, B. Amptmeyer, G. Bloramesteyn, W. Neuteboom, A. Le Feber, C. J Coster, G. Lohuis, J. J. Guldemond en L. J. Hendriksen; en te verminderen de aanslagen van: M. S. Selier met ƒ0.81, H. M. Van der Hoek met 32.50, W. Bakx Jr. met 16.25, H. J. Van der Worm met 4.06, D. Ament met 24.37, D. M. Spyer mot 7.96, wed. W. Van Oosten met 4.88, C. A. L. Keuls met 14.62, Lim Njat Fa met ƒ28.43, D. Van der Heyden met 5 33, P. J. Keuls met ƒ14.30, F. C. Verhoef met ƒ32.50, A. J. Schretlen met 16.26, H. J. Prinsen met 16.25, wed. A. Loeber met 1.62, wed. J. Van Gaaien met 19.50, H. Maas met 32.60, wed. J. Van Ulden met ƒ7.64, L. Bosman met f 4.58 en M. De Jong met ƒ1.50. Het totaal der afschryvinger, dezer lyst bedraagt ƒ286.86. Aan den gemeenteraad deelen B. on Ws. mede dat de gewyzigde statuten van do Vereeniging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen by kon. besluit van 19 October jl zyn goedgekeurd, zoodat krach tens Raadsbesluit van 28 Jani jl. de daarby bepaalde rentegarantie wordt verleend. In art. 10 dier statuten is bepaald dat het Bestuur der Vereeniging bestaat uit zeven leden, waarvan vier door den Raad der gemeente Leiden en drie door de Algemeene Vergade ring uit de leden der Vereeniging worden benoemd, dat de leden zitting hebben ge durende vyf jaren, dat telken jaren teD dage der Algomeene Vergadering één of twee ledea volgens een op te maken rooster aftreden en dat voor door den Raad te vervullen plaatsen door het Bestuur der Vereeniging vóór het einde der voorafgaande maand Februari eene aanbevelingslyst van twee personen wordt ingediend, welke geone leden der Vereeniging behoeven te zyn. Door de Algemeene Vergadering zyn tot leden van het nieuw op te treden bestuur benoemd de heeren mr. H. B. Greven, F. F. W. Heintz en mr. Ch. M. Dozy, zoodat thans 66) „De schande van dezen slag in het aange zicht zal je leven lang gloeien op je wang. Maar moge hy je nimmer ten vloek worden; alleen als eene waarschuwing om je denken en leven te zuiveren van alles, wat daarin onrein is en schandeiyk, zoodat je eenmaal weder waardig mocht worden bevonden, om onder de oogen te treden van je vader en van je moeder." Zy bad met korte tusschenpoozen gespro ken, maar ook gedurende di3 oogenblikken van stilzwegen was Lars stom gebleven, zyn atrakken blik onafgewend op baar gericht houdend. Thans verhief zy zich in hare volle lengte. De majesteit harer verontwaardiging lag fier op het streDg gelaat. „Ik verbied je deze woning ik jaag je weg uit myn huis", zeide zy plechtig en op ▼asten toon. „Moeder I" „Ga heen!" „U verloochent my dus - my, uw zoon?" „Neen ook de zoon, dien ik niet meer kan achten, blyft myn zoon. Maar hy moet eerst toonen myne liefde weder te verdienen." Thans barstte hy los in ontembare drift: „Ik zie het duidelyk u is geworden als hyi Toen ik een kind was, trachtte hy elke zelfstandige wilskracht in my te dooden; nu ik een man ben, eischt gy, dat ik my naar uwe beperktheid zal voegen. Het is genoegl Ik ga van hier, zooals ik jaren geleden ook ben gegaan. Maar ik ben er de man niet naar, in weekhartig berouw terug te komen. Vaarwel!" Met een boosaardigen gryns strekte hy zyne hand naar zyne moeder uit tot afscheid. Jo8épbine stond roerloos als een standbeeld. „U zult toch, dunkt my, uw zoon de hand kunnen geven!" „De hand die geld heeft aangenomen van die vrouw?" zeide Joséphine met wan hopige duidelykheid. „En waarmee, als ik vragen mag, moet ik myne hand van die smet reinigen?" vroeg hy spottend. „Door haar nuttig en zedeiyk werk te laten verrichten." Lars liep naar de deur. Hy omknelde do kruk met zyne vingers, geheel in de houding van iemand, die op het punt staat eene kamer te verlaten. „Wy verstaan elkander niet. Myn boek is een nuttige, zedelyke arbeid." Hy talmde nog. Mogeiyk verhief zich onbe wust de hoop in zyn hart, dat hare moeder liefde, ondanks alles, toch haren toorn te machtig blyken zou; dat de stem der natuur haar tot hem zou dringen, zooals by zyne komst in dit vertrek het geval was geweest. Misschien ook kwam zyn trots er tegen op, thans van den drempel te worden weg gejaagd, dien hy in zyne verwaandheid als de gel uk aanbrengende zoon des huizes had betreden. Maar seconden vergingen. In het schemer achtige licht van den invallenden winteravond kon by nog juist het bleeke gelaat der tegen over hora staande vrouw met de strenge, onverbiddelyko ooger. onderscheiden. Zy be woog zich niet er. geen trillen harer hand, geene onwillekeurige trekking der vingers verried een stryd in haar binnenstehet was haar niet aan to zien of er eene nieuwe wor steling plaats had, of hare moederliefde dreigde het vonnis der moederiyke recht vaardigheid te vernietigen. Zy scheen hier te staan en af te wachten, dat hy zou heengaan, zooals zy hem ge zegd had. En hy ging. Hy wierp zyn hoofd achterover en als een plotseling opkomend visioen, met bliksem snelheid, zooals de tooneelen in onze ver beelding worden geschilderd, zag hy naast dit koud, sober gemeubeld vertrek een weel derig, met warme tinten gekleurd en vrooiyk verlicht salon verryzenen in dit nestje eene schoone jonge vrouw met donkere oogen, die hem hartstochtelijk omhelsde en hem bezwoer haar echtgenoot te willen worden, omdat zy behoefte bad aan een steunpunt in haar veelbewogen leven; zy zou hem daarvoor beloonen met hare gloeiende liefde en met een leven van weelde zonder zorgen of ongemak. Hier was hy de veroordeelde ginds hy de rechter. Hier was hy de gevloekte ginds hy de ontfermer. Was het wonder, dat zyn ongetemd karakter naar de overwinning smachtte; dat het ver langen om te heerschen in plaats van te worden beheerscht, hem te machtig werd? Hy vertrok. De deur viel zwaar in hot slot. Het dreunend geluid vond weerklank in het hart der zwaar beproefde vrouw. Eene ge waarwording van angst overweldigde haar in die loodkleurige schemering. Met eene vaart, die haar door den schrik werd ingegeven, snelde zy naar de aangren zende kamerdeur. Zy rukte die open. Eene onzeker flikkerende dunne kaars stond op de beddetafel naast den zieken man. Hy lag niet verwrongen trekken en met angstige, wydgeopende oogen naar haar uit te zien. „Joéphine myne vrouw!" riep of kreunde hy. In een ommezien lag zy geknield voor zyn ledikant. Zy begreep alles. Woord voor woord bad de arme man gehoord en door de ketenen der verlamming aan zyne legerstede gekluis terd, moest hy onbeschryflyk hebben geleden. Hy had eene ure doorgebracht, als een, die, aan handen en voeten gebunden, moet aan zien hoe zy, die hem het dierbaarste ls in de wereld, wreed wordt mishandeld. Moeilyk in alle bewegingen, tastten zyne handen naar haar hoofd; hy legde ze op de blonde vlecht en fluisterde: „Het leven gaat onbarmhartig met je om; telkens wordt er opnieuw een zwaard door je gemoed gestoken." Zy had zich nog niet voldoende hersteld, om hem een kalm, moedig gelaat te toonen. Zy zag hem niet aan, maar zeide„Niet allen is het gegeven in het licht te leven!" Droomerig staarde hy voor zich uit. Zyne zinnen raakten verward. De inspanning van het luisteren, daarby het gevoel van mach teloosheid, om haar te verdedigen, waren hem te machtig geworden. Allerlei klanken en woorden dwarrelden door zyn oververmoeid geheugen. Zyne wangen gloeiden. Plotseling richtte hy zich half overeind en zyn vermagerd gelaat werd purper gekleuid door de koortshitte. Hy bracht met moeite on op zangerigen toon do woorden over do lippen: „Wachter, wat is er van den nacht?" Joséphine sprong ontsteld uit hare geknielde houding op. Zy zag haren echtgenoot in de kussens achterover vallen en eene pa&$- roode tint op zyn aangezicht. Het zwakke lichaam van den lyder wae ten tweeden male door eene beroerte getroffen. TWEEDE DEEL. I. Op Rakltscb. Walburga's verdriet by het afscheid was niet spoedig over geweest. Wel had zy hare tranen gedroogd, gedreven door het verlangen de torens van die goede oude stad, waar zty geboren was, zoo lang mogeiyk te kunnen zien. Haar voorhoofd tegen het be^lagon raampje van den coupé gedrukt, tuurde zy naar de spitse, rood gedekte reusachtige torens, die zich al naar de richting der spoorbaan op de vlakte schenen te bewegen, nu eens van achter een boscbje te voorschyn komend, dan wodor zich fier boven de met sneeuw bedokte velde. oprichtend. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1