N°. 10664. Maandas; 26 Nofembér. A0.1894. a feze (Courant wordt-dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Leiden, 24 November. Feuilleton. EE^E HELDIN. LEIDSCH DAGrBLAD PRIJS DEZER COUHAKT: Voor Leiden per 8 maandenJ f 1.10. Franco per poet-? i 1.40. Afzonderlyke Nommera 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIÜN' Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Offioiëele K©nni8K©vinffeiL NATIONALE MILITIE. Bargemeeater en Wethouders van Leidon, Gezien art. 9 van het Koninklijk besluit van dea 17deu Deoeniber 1861 (Staatsblad No. 127), gewij zigd bij Koninklijk besluit van don 22bten Juli 1892 (Staatsblad No. 179); Brongen bij deze ter algemeens kennis, dat de Ingezetenen, die verlangen mochten als vrijwil ligers b(j de nationale militie op te treden, zioh daartoe vóór den lsten Deoember aanstaande ter gemeente-secretarie bohooren aan te gevon. De bepalingen der Wet van dOD 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), betrekkelijk de Dationale militie, gewijzigd bij de Wet an den 4den April 1892 (8taateblad No. 66), zijn ten aanzien van do vrijwilligers do volgende: „Art. 11. Om vrijwilliger bij de militie te zijn, moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeton wezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minst'? 1,66 meter lang, op den laten Januari van hot jaar dor toelating als vrijwilliger het 19de jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet volbracht hebbes, tot op heb tijdstip der toelating aan zjjne verplichtingen ten aanzien van do militie, voor zoover die te vervullen waren, voldaan en oen goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die voroischten, met uitzondering van de liobami-lijke g schikthe d en van do gevor derde lengte, wordt bewezen door een getuigeohrift van den Burgemeester der woonplaats. Art 12. Hij, die voor de militie is Ingesohreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeoate, in welke h\j iogeeohreven is, tenzy hij geene verplichtingen ton aanzien van de militie meer te vervallen hebbe. Art. 13. Hij, die bij de zeenaoht, bij het leger hier te lande, of bij het krijgsvolk iu 'sRjjks over- zeeecho bezittiugen heeft gediend, wordt niet ala vrijwilliger bij de militie toegelaten, tenzij by, by het vorlaten van den dienst, behalve eou bewys van ontslag, van den bevelhebber, onder wiun hy laat stelijk heeft gediend, een getuigeohrift hebbo ont vangen, inhoudende, dat hij zioh gedurende ziju dieustiijd goed he ft gedragen. Hy kan, hooft hij dit ontvaDgen, totdat zijn veer tigste jaar volbreoht ia, als vrywilliger bij do militio worden toegelaten." Wyders wordt ter kennis van de belanghebbenden gobraoht, dat tot bet opmaken van het getuigschrift, bedoeld bij bovengenoemd art. 11 der Wet, dagelijks, uitgezonderd de Zondag, van des voormiddage tien tot des namiddags vier uren, ter eeorotarie dezer gemeonte de gelegenheid bestas t. Burgemooster on Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 16 Nov. 1891. E. KIST, Secretaris. De gewijzigde statuten der „Yereeniging tot bevordering van den bouw van werk manswoningen te Leiden" zijn opgenomen in de Staatscourant van 24 dezer. In de verordening op de brandweer der gemeente "Wassenaar is eene bepaling opge nomen, dat voor het gebruik van het eerst aangeboden paard tot het vervoeren der spui ten in geval van brand, eene premie wordt toegekend van 7.60 en voor hefc tweede paard fï>. De begrooting der gemeente Wassenaar voor 1895 is door God. Staten goedgekeurd In ontvang en uitgaaf op f 24,479.41 De heer J. J. "Van der Ylist, onderwijzer aan de openbare lagere school in het dorp Woubrugge, die voorkwam op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer te Lang broek en te Werkhoven, is in eerstgenoemde plaats benoemd en heeft deze benoeming aan genomen. Nog komt hy voor op de voordracht voor onderwijzer te 's-Gravenzande en te Montfoort. Tot notabelen der Ned.-Herv. gemeente van Woubrugge zijn herkozen de heeren A. ft'aat Sr., C. Yerwey **1 J. E Yerbaan. De heer J. W. Nie8sink, hulpprediker te Huisduinen, vroeger als zoodanig werk zaam te Kage, is thans beroepen te Hol- landsche Yeld, by Hoogoveen. De heer J. Van der Kamp is benoemd tot ouderling der Ned.-Herv. gemeente te Kaag, in de plaats van den heer A. Vader, die, door de nieuwe grensregeling met 1 Jan. 1895, tot Nieuw-Yennep behoort. Te Kaag zijn herkozen tot ouderling de heer W. H. Lelyveld en tot diaken de heer A. Koelewjjn. Door de notabelen der Ned.-Herv. gemeente aldaar is tot voorzitter-kerkvoogd horkozen de heer J. Ribot. Door stemgerechtigde manslidmaten aldaar zjjn de heeren A. Koelewijn en P. Van Nieuwkoop Gz. tot notabelen benoemd. Men schrijft ons uitLisse: Gisteren werd in eene vergadering van commissieleden eind verslag uitgebracht van eene op 10 Oct. jl. gehouden harddraverij alhier. Behalve dat dit verslag in alle opzichten gunstig was te noemen, was wel de meest verblijdende uit komst, dat de kas sloot met een batig saldo van f 98. Daar het hier gewoonte is slechts om de drie of vier jaren eene harddraverij te houden, welke dan altjjd voldoenden finan- liöelen steun van de ingezetenen geniet, waren de leden algemeen van meening, dat men weer in den geest van de gemeente zou bandelen, indien dit overschot aan eene plaatselijke liefdadige instelling gegeven werd, in stede van het in kas te houden voor eene eventueel© latere harddraverij, zoodat na eenige onder linge discussie, welke kas daarvoor het meest in aanmerking zou komen, besloten werd de eene helft van het bedrag te storten in do kas van de algemeene armen en de andere helft in de bijkas van het ziekenfonds tot ondersteuning van herstellende zieken uit de behoeftige klasse. Naar wij vernemen, heeft de heer H. H. Van Waveren zijne benoeming tot lid voor den gemeenteraad te Hillegom aangenomen. De eerste zitting van den militie-raad van het 3de militie district van Zuii Holland, voor de lotelingen voor de lichting van het jaar 1895 voor de gemeente Hillegom, is bepaald op Dinsdag 11 December a. 8 des voormiddags te 11 uren. Het is niet de bedoeling van don minis ter van justitie om het nieuwe gebouw voor de rechtbank in Den Haag te plaatsen in de rooiing van het hotel „Do Gouden Leeuw", maar meer achterwaarts, in dier voege, dat vóór het gebouw een pleintje zal worden verkregen. Het terrein is gelegen buiten het Binnenhof en tusschen het terrein van het kantongerecht. De minister behoudt zich voor, indien ge schikt terrein is te vinden, aan de Tweede Kamer voorstellen te doen tot het bouwen van nieuwe huizen van bewaring te Haarlem en te Utrecht. De minister verwacht weinig heil van de benoeming eener commissie om te onder zoeken, in roever door den aibeid in gevan genissen en rijkswerkinrichtingen afbreuk wordt gedaan aan den arbeid in de vr\je maaischappy, en door welke maatregelen de aldus gevoerde concurrentie tot zoo gering mogelijke afmetingen zou kunnen worden beperkt. De officieren van het regiment grenadiers en jagers hebben gisteren een telegram van gelukwensch aan den gouverneur-generaal van Noderlandsch Indiö gezonden, naar aan leiding van de behaalde zegepraal op Lombok. Door eenige leden van de Groote Sociëteit te Zutfen is een telegram met gelukwenschen gezonden aan generaal Vetter en zijne troepen te Lombok. Ook de zee-officieren in de directie der marine te Hellevoetsluis hebben generaal Yetter langs telegraphischon weg geluk- gewenscht. Ter gelegenheid van de behaalde zegepralen op Lombok zal zeer spoedig eene medaille ge slagen en in den handel gebracht worden door do „Kon. Utrechtschefabriek van zilverwerken" van don hoer C. J. Begeer. Door de Vereeniging van officieren der scbvery iu Nederland werd onderstaand telegram verzonden: „Generaal Yetteb, Lombok. „Hulde aan u en dapperen onder uwe bevelen. De Vereeniging van officieren der schutterij in Nederland. H. De Jongh, Voorzitter. F. Bland van den Berg, Secretaris." Donderdag-avond werd bij den minister van buitenlandsche zakon, jhr. Röell, te 's-Hage, liet eerste parlementair diner gegeven, waar aan mot Hunne Excellentiën de ministers van binnenlandscho zaken, van justitie en van financiën deelnamen de voorzitter, een gedeelte van de leden, zoomede de gril fir van de Tweede Kamer der Staten Generaal. In de kapel, bohoorende bfi het paleis „Buitenrust" van H. K. H. de Groothertogin van Saksen aan den Ouden Schoveningschen weg by Den Haag werd gisterochtend een lijkdienst gehouden ter nagedachtenis van Z. K. H. den Erfgroothertog van Saksen. Do dienst word bijgewoond door den Rus- sisclien gezant by ons hof, ridder De Struve, diens secretaris, den heer De Berends, beiden in groot kostuum, en door de heeren Vink- huyzen, intendant, en Couturier, secretaris van de goederen, behoorende tot het domein van H. K. H. de groothertogin. Eenigen dezer heeren waren vergezeld van hunne dames. In het paleis „Rustenburg", aan den Ouden Scheveningschen weg, ligt een condoleance register wegens het overlijden van Z. K. H. den Erfgroothertog van Saksen. Tal van autoriteiten plaatsen hunne hand- teekening. Onder hen, die blijken kwamen geven van hunne deelneming met het verlies door prinses Sophia der Nederlanden, moeder van den ontslapene, geleden, werden, behalve vele hofdignitarissen, opgemerkt de minister van marine, de vice-admiraal jhr. De Casern- broot, de burgemeester mr. Roest, de minister van Staat, mr. Creraers, de oud-burgemeester Patyn, de gen.-majoor commandant der 1ste divisie infanterie en de officieren van zyn staf, zoomede de directeuren van de Normaal schietschool en de officieren, aan die inricl - ting verbonden. Maandag a. s. zal in de Russiscbo k; ptl te 's Gravenhage een dienst worden gehouden ter gelegenheid van het huweiyk en wegens de troonsbeklimming van Czaar Nicolaas II van Rusland. De beide uitvoeringen, door de onder officiers vereeniging van het regiment grena diers en jagers „Door Eendracht Bloeiend", te 's-Gravenhage, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gegeven, hebben eene bate van /"2414.88 opgeleverd, welk bedrag aan het plaatseiyk Lombok-comité aldaar is afge dragen. Uit de verschillende werklieden-verbon den te Gouda heeft zich eene commissie ge vormd, die gedurende den aanstaanden winter aan werkloozo ambachtslieden werk zal ver- schafFen. Binnen enkele dagen zal zy een beroep doen op de offervaardigheid der burgery aldaar. Naar men verneemt, is door de maskerade- commissie der Utrechtsche universiteit reeds een plan ontworpen voor de viering van 't eerstvolgend lustrum (in 1896) In eene corps vergadering, dbzer dagen gehouden, is mede- deeling gedaan dat de bedoelde commissie, welke bare taak heeft aanvaard met mede werking van de hoogleeraren Gallóe, Moltzer en Ki&mer, een plan heeft ontworpen voor een tornooifeest, waarmede de vergadering zich in beginsel hoeft vereenigd. Het plan zal nader worden uitgewerkt. De minister van marine heeft den officier- machinist 2de kl. L. Klompe, geplaatst by 's Ryks werf te Hellevoetsluis en gedetacheerd by de conservatie aldaar, met 1 Dec. a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den offiri r machinist 2de kl. L. A. Van Poel- voordo; terwyi alsdan, ter vervanging van laatstgenoemde, de off.-machinist 2de kl. J. H. Gyzen wordt geplaatst by 's Ryks werf te Amsterdam en gedetacheerd by do conservatie. Tot 3don geneesheer aan het Kinder ziekenhuis te 's-Gravenhage is benoemd de heer M. D. Cenyn, arts. Het stoomschip „Admiral", van Oost- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 21 Nov. van Zanzibar; de „Zaandam"arriveerde 23 Nov. van Nieuw York te Amsterdamdo „General", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, passeerde 23 Nov. Aden. By koninkiyk besluit ls benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen to Beotsterzwaag de heer R. Wessels Boer, thans in gelyke betrekking to Gennep. Gemengd Nieuws. Door de beide bataljons van het vierde regiment infanterie alhier had hedenmorgen aan do veelading der Holl. IJzeren-Spoorweg-Maatschappij weder eene oefening plaats in het in- en uitladen van tot den troep behoorende voertuigen en paarden, nadat deze oefeüing was voorafgegaan door het optuigen en aanspanneQ van bedoelde paarden door infanterie. Yan elk bataljon varen aanwezig: 1 patroon-caisson, 1 ziekenkar, 1 bagagekar en 1 compagnieskar, terwyi door de artillerie alhier de bonoodigde 16 paarden waren geleverd. Deze oefening, welke vlug van stapel liep, was te rnim tien uren afgeloopen. Het mond- en klauwzeer heeft onder het vee in do gemeente Wassenaar langzamerhand uitgewoed. Slechts van een tiental veehouders is tot nog toe het vee van die ziekte bevryd gebleven. In het gehoel zyn nu aangetast of verdacht geweest ongeveer 2000 runderen, 800 schapen en 400 varkens. Hedennacht om halfdrie is teVeur brand ontstaan in het huis, bewoond door den tuinman W. Yan Yeen en den bleeker Schutte, vermoedeiyk door het drogen van kleeren bij eene kachel. Hot huis, eigendom van ge zusters Yan Rooyen, is geheel afgebrand en was verzekerd; de inboedel van de beide be woners niet, zoodat dezen nu alles, ook boven- en onderkleeren van de kinderen, verloren hebben, op enkele meubelen na. Van de brand weer, welke vry goed water gaf, brak tot overmaat van ramp eene spuit, zoodat dit oponthoud in het blusschingswerk veroor zaakte. Het bestuur van „Ornithophilia", Utrechtsche vereeniging ter bevordering der lief hebbery voor Pluimgedierte, zal eene inter nationale tentoonstelling houden in de zaal van bet park „Tivoli", te Utrecht, op 14, 15 en 16 December a. s. De zaak tegen den secretaris en den gemeente-ontvanger van De Bilt, be schuldigd van de uitgifte van valsche obligatiön ten laste dier gemeente, eerst vastgesteld op het laatst van December, zal, naar thans definitief bepaald is, Maandag 7 Januari voor do arrond.-rechtbank te Utrecht dienen. Eene aanzienlyke firma te Sneek hoeft hare betalingen gestaakt. Het „tekort" moet meer dan twee ton bedragen. Gistermorgen brak naby het station Zwyndrecht een goederentrein af. Een goederenwagen moest uit den trein worden gezet, waardoor de trein circa een klein uur vertraging had, terwijl de personen trein van 4.45 vm. uit Rotterdam van het station Barendrocht tot de halto Zwijndrecht over zoogenaamd verkeerd spoor moest ryden. De personentrein had circa een half uur oponthoud door dit ongeval. Aan den gouverneur v-a n den staat Nieuw York zal eene petitie worden aangeboden, waarin wordt geprotesteerd tegen de door dr. Gibbons voorgestelde proef op het lichaam van den moordenaar Wilson, die door electriciteit zal worden terechtgesteld. Dezelfde proef is reeds genomon door oen Fransch geneesheer, die een misdadiger te Pittsfield in het leven heeft teruggeroepen De ter dood veroordeelde was getroffen door eon stroom van 4,600 volts en ofschoon zich allo teekenen van den dood vertoonden, slaagde dr. D'Arsonval er in, den man na een half uur weder op te wekken uit den schyndood. 62) Lang stonden zy in eene zwijgende omhel zing. Ten laatate richtte zy haar hoofd, dat op zyn echouder gerust had, op en het zacht achter over buigend, fluisterde zy, hem aanziende: „Keer je nu tot my terug - keer je waar- ïyk terug?" Hy glimlachte zooals de gerypte man over de zwakheid eener vrouw glimlacht, vriende lijk en toegevend, en streek daarby liefkoozend over het grys geworden haar. „Uw zoon behoeft niet tot u weder te keeren; hy is altyd en onder alles uw zoon gebleven. Maar als u denkt, dat ik gekomen ben om hier te biyven neen, dat nietI" „Spreek zacht. Hiernaast slaapt je vader; hy is ziek", fluisterde zy. „Ziek?" „Onherstelbaar verlamd, maar helder van verstand", luidde haar bericht kort en bondig, waarby zy hem niet uit het oog verloor. Welk een knap man was hy geworden I Hij zag er ouder uit dan hy was. Hy geleek wel een dertigjarige en toch was hy nog slechts vier en twintig. Maar toch, dien blonden krullebol, die schit terende oogen, dien fijnen mond, alles, alles aan hem herkende zy, trek voor trek. Een aantal rimpels in de ooghoeken en eene diepe groeve in het hooge voorhoofd waren er by gekomen, ondanks zyne jeugd. Hoeveel gladder zou dat geiaat gebleven zyn, als hare hand die trekken vaak had mogen streelen ja, dit gevoelde zy thans duideiyk. Hy had het kunnen uithouden vyf jaren lang te leven zonder ooit naar do liefkoozende hand zyner moeder te verlangen! Eerst nu, by het wederzien, besefte zy ten volle hoe zy van elkander gescheiden waren en bleven. In de overmaat van haar leed viel zy op den stoel terug, waarvan zy daareven was opgeschrikt. Thans was hy gekomen; nu was er een einde aan die spanning! Als verslapt zonk haar hart, dat zoo vaak op de vleugelen der hoop was opgestegen, diep, diep omlaag. „Arme moeder; welk een treurig bestaan voor ui Waar leven vader en u toch eigeniyk van?" vroeg Lars. Op z(1n gelaat lag een trek van wrevel; hy gevoelde het, op ieder zyner vragen moest een antwoord volgen, dat een 3peldeprik voor hem werd; by voelde honderd onuitgesproken verwyten opdagen. „Ik zal het huis verkoopen. Misschien ont vangen wy iets uit de onderwyzerskas ik weet het niet. Walburga heeft eene betrek king aangenomen; zy kan en wil een gedeelte van haar salaris oversturen", vertelde José* phine aarzelend. Haar fijngevoelend hart zeide haar, dat elk barer woorden onwille keurig Lars moest toevoegen: „Plichtvergeten knaap waar ben jy al dien tyd geweest?" Lars liep door de kamer heen en weer. Hy had gedacht door zyn eenvoudig thuis komen alleeu reeds blydschap te wekken, er eene weldaad mede te doen en hy begon zich langzamerhand klein en onzeker te gevoelen. „Moeder", zeide hy op een gedempten toon, „ik heb destyds, ik had gedacht dat ik het u spoedigerin 't kortik heb voor u dat geld weder meegebracht. U weet, eer ik hiertoe in staat was, kon ik niet thuiskomen! Het is met. oploopende renten eene som van tweeduizend mark geworden, die u thans goed te pas zal komen. Ik hoop in het ver volg ook in staat te zyn u in geldeiyk op zicht te kunnen bystaan." Hy slaakte een zucht van verlichting. Zoo nu was die zaak afgehandeld en alles goed. Door z(1ne belofto, geld te zullen geven, meende hy zich bovendien als een zelfver loochenend, offervaardig en plichtgetrouw zoon te hebben doen kennen. Een flauwe blos kleurde mevrouw Steiners edel gelaat. „Is het", vroeg zy zeer langzaam, „een gedeelte van het honorarium voor je boek? Waariyk, in dat geval neem ik het niet aan dat geld is my te onrein." Lars stond styf van verbazing; ten laatste brak een glimlachje den ban, waarin hy ge raakt was. „Myn arm boek heeft u toch zeker niet zulk een schrik aangejaagd, moeder?" zeide hy op een toon van meegaandheid, die iets vaderlyks had. „Trouwens, ik had dit byna moeten denken. Yan waar zou u de gave der erkentenis voor de heilige waarheid in de kunst zyn gekomen?" Joséphine stond op. Zy liet hare dicht geknepen hand op de vensterbank rusten en zag haren zoon open in 't aangezicht. „Wat ik daarvan begryp en hoe ik het begryp, ik zal het je zeggen, want sedert ik je tooneelstuk gelezen heb, zyn myne ge dachten voortdurend met dit vraagstuk bezig geweest. De waarheden van ons leven verlang ik overal, zeer zeker ook in de kunst, te zien vertegenwoordigd; want zy is het ge denkschrift en de getuigenis omtrent alle verschynselen onzer samenleving, vooral voor degenen, die na ons komen en die een recht hebben te mogen weten hoe het er in onzen tyd uitzag in de wereld." „En dus?" vroeg Lars, met een meester achtig lachje. Mevrouw Steiner liet zich door zyn toon van vriendeiyke meerderheid geenszins van de wys brengen, noch zich beleedigen. Zy wilde het uitspreken hoe zy over zyn werk dacht, want zy verlangde er naar het hem te doen weten, dat zy zyn boek afkeurde, niet uit onkunde, maar uit volle overtuiging. Daarenboven wilde zy er achterkomen of Lars zich als éón met zyn arbeid bekennen zou. Zy moest haren zoon tot in zyn hart doorzien. „Wie zou er wol meer dan ik van over tuigd kunnen zyn, dat eene vroolyke, eene de diDgen mooi voorstellende kunstuiting, leugen en bedrog wezen moet omdat voor de meerderheid van ons, aardbewoners, het leven eene lange reeks van droefheid en be zwaren is! Ik geloof ook dat door vergoe- ïykendo en opgesmukte, schilderingen juist de verbittering wordt gewekt in de harten van men8cbeB, die hot dageiyks aan zichzelven ervaren, hoe hard, hoe ontzettend moeilijk ons bestaan is. De donkere zyden van het leven kunnen niet als niet bestaande worden weggecyferd, al zwygt men ze dood." „Maar, moeder, dan geeft u my immers gelyk?" riep Lars uit. Hy begon een weinig van het geduld on van de toegevendheid te verliezen, die hy zich verplicht had geacht tegenover zyne minder begaafde ouders in toepassing te brengen. Maar mevrouw Steiner stond nog altyd onbeweeglyk op dezelfde plek en zag hem aan met dien ernstigen, onderzoekenden blik, die hem reeds als knaap elke leugen op do lippen had doen besterven. „Den priester der menigte, den door zyn ambt geroepen opvoeder der menschen, den begaafden dichter mag het recht niet worden ontzegd, zyn licht ook in de afgronden des levens te doen schynon, als hy er dit licht in laat vallen met het doel om de duisternis te verdry ven en op do vlucht te jagen. Maar daarom mag hy nog niet aan den rand des afgronds staan en met het zondig verlangen in de diepte zien, om zich met al die walg- ïyke dingen te vermaken. Hy raag do zonde niet schetsen, omdat zulk eene beschrijving hem en den lezer prikkelt. Als hij op zyn weg naar het goede, verheven doel* aan moe rassige plekken komt, dan moet hy deze dapper doorgaan en zyne ontdekki»/ oeriyk aan anderen mededeelen. Hij mo^i een waar een heilig doel in het oog houden by zyn streven." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1