F. VAET DIE IEEE Hz., Burgerlijke Stand. Ook te Sassenbeim begint de besmettelijke ziekte „mond- en klauwzeer" langzamerhand te vermindoren. By een paar veehoudere heeft die ziekte onder het vee nog niet gebeerscht. In de Lisserbroek, naby Lisse, te Haarlemmermeer, is weder een geval van Aziatische cholera geconstateerd en wel bij K. v. d. Heijden. Terwijl er op verscheidene plaat sen wordt geklaagd over het weinige wild, is men te Zoetermeer en Zegwaard er nog ruimschoots van voorzien. De heer v. d. B., uit 's-Gravenhage, jaagde gisteren met 4 per sonen en er werden met 4 geweren 29 hazen geschoten, terwijl er nog zeer vele vrijkwamen. In den nacht van 13 op 14 dezer, 's nacht-s om halftwee, zijn door den brigadier der Rijksveldwacht P. Baggerman, te Zeg waard, met behulp van de nachtwachts G. H. Mulder en P. Lamens aldaar drie beruchte Haagsche stroopers, J. F. H., T. S. en T. Str., bekeurd voor het visschen met de zegen in de Dobbe te Zoetermeer. Op de Kapelsbrug te 's-Graven hage kantelde Woensdag-avond een rijtuig, waarin een heer en damo zaten, die naar het „Caecilia"-concert gingen. Zy kwamen er zonder letsel af. Door den val brak echter het lemoen van den wagen, en ging het paard op hol. Het dier liep in woeste vaart op het Spui een ouden bijzienden man om ver, die zulke kneuzingen bekwam, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overge bracht, alwaar de ongelukkige een trouwe loopknecht in eene kruidenierezaak gisteren aan do gevolgen is overleden. Het paard rende aan den Z.-O. Buiten singel in het water, doch werd er uitgehaald. Door de politie te 's-Gravenhage is proces verbaal opgemaakt tegen eene dienst bode in een hotel, verdacht van diefstal van sigaren. Om het bewijs tegen haar in handen te krijgen, werden de sigaren bestrooid met jeukpoeder, en toen den volgenden ochtend weder eenigo waren verdwenen en toen men het dienstmeisje zich gedurig de handen zag krabben, was het niet moeilijk meer de dievogge aan te wijzen, en de ontvreemde sigaren kwamen dan ook weldra voor den dag. De Haagsche rechtbank veroor- deelde gisteren een koetsier, die een gezel schap gereden had en daarvoor te voel geld vroeg, wegens afpersing, tot twee jaren gevan genisstraf. Te Delft is een zestienjarig lood gieter van een dak gevallen en dood opge nomen. De Haarlenische rechtbank heeft gistoren overeenkomstig den eisch Jan Andries Boers, wegens inbraak bij den heer Van Garste, op het Molenpad te Haarlem, veroor deeld tot twaalf jaren gevangenisstraf. Het bericht der „Schied. Ct.", dat de gewezen gemeente-ontvanger van Schiedam W. Boffers in staat van kennelijk onver- mogon is verklaard, wordt bevestigd. Het schijnt dat van de munt, die met de beeltenis van Koningin Wilhelmina ver vaardigd is, ook de dubbeltjes nu al ver- valscht worden. Men toonde aan het „Hbl." ten minste een dubbeltje van 1894, dat er als zilver uitzag, maar gemakkelijk te breken was en dan ook slechts van lood bleek te zijn met waarschijnlijk een dun laagje zilver. De barbier J. S., te Maoseijck, is, b\j ongeluk, met oene brandende petroleum lamp gevallon en ten gevolge van bekomen brandwonden onder de hevigste pijnen over- loden. Gisterochtend had te Amsterdam eene vrouw, in de Boomstraat woonachtig, het ongeluk met hare rokken een op den grond staand brandend petroleumtoestel omver te sleepen, waardoor hare kloeren vlam vatten. Zy vluchtte op straat en een paar mannen, die voorbijkwamen en zakken by zich hadden, bluschten daarmee de vlammen, doch do vrouw word met deeriyko brandwonden in hare woning gedragen. Een treurig ongeval heeft gister avond te Amersfoort plaats gehad. Een bejaarde man, wiens hoed te water woei, Is by de pogingen om dien er uit te halen in de Heiligen bergerbeek gevallon. Hoewel byna onmiddeliyk door op zyn hulpgeroep toeschiotenden weder op den vasten wal gebracht, is hy kort daarop overleden. In een der nieuwe stallen der Amstordamsche Omnibusmaatschappy in het Willemspark is gisterochtend voor 't eerst een paard ingeënt met diphtberitistoxine, uit cultures, aan het laboratorium van prof. Forster to Amsterdam gekwookt. De bewer king wordt nu met tusschenpoozen herhaald totdat do tyd is gekomen, dat het bloed kan worden afgetapt en daaruit hot heilserum bereid. Wy herinneren dat het hier nog altyd eene proefneming geldt en dat de reeds byeenge- brachte en nog te ontvaDgen gelden voorloopig alleen dienen om die proef met de meest mogeiyko voorzorgen te nemen, evenals te Utrecht door prof. Spronck geschiedt. Weinige dagen goleden heeft ook de Brus- selsche „Gazette", in navolging van de „Figaro" eene inschryving geopend, ten einde de noo- digo golden voor de bereiding van arsonicum tegen diphtheritis te verzamelen. Gisteren reeds kon die inschryving worden gesloten, daar by de dertigduizend franken waren inge komen. Omtrent, het treurige ongeval by Vlis8ingen met de Belgische loodssloep schryft men uit Vlissingen aan de „Midd. Ct." hot volgende: Woensdagnamiddag ongeveer 2 uren pas seerde Vlissingen het Engelsche stoomschip „Spindrift", van Londen naar Gent. Hoewel het hard woei en er op de reede veel zee stond, was er toch geen gevaar op dat oogen- blik, om den gewonen loodsdienst, het afhalen en aan boord brengen der loodsen, met de daartoe dienstige, zeer zeewaardige sloepen te verrichten. De Belgische loodssloep, bemand met den schipper De Munck, de rivierloodsen Dumon, Van Frayenhoven en Loevenick en do roeiers Ureel, Loosberg, Van Houcke, Doense, De Munck en v. d. Bovenkamp, stak dan ook van wal, om bovengenoemd stoom schip van een rivierloods te voorzien. Tusschen de Wester- en Nieuwehaven werd de sloep door de hooge zee tegen het stoomschip ge worpen, of wel daardoor aangevaren, maar in elk geval zoodanig beschadigd, dat zü on middeliyk vol water liep en zonk. Terwyl van den wal dit vreeselyk schouw spel gezien werd, spoedden onmiddeliyk de in de haven gereed liggende Nederlandsche en Belgische loodssloepen zich naar dereede, om den met den dood worstelenden mannen ter hulpe te komen. Aan de Nederlandsche loodssloep, gevoerd door den als menschenredder bekenden schip per E. Van Hoepen, gelukte het spoedig een der schipbreukelingen in het oog te krygen, die zich aan twee reddingboeien boven wist te houden. Mot veel beleid en handig manoeu vreeren wist men hem te naderen, te grypen en behouden binnen boord te krygen, terwyl men aan de Belgische loodssloep beduidde, pogingen in hot werk te stellen de overige ongelukkigon op te sporen en te redden, en men op de Nederlandsche loodssloep steeds naar lager wal afdreef, op dat oogenblik zelf handen vol werk hebbende om van stranding vry te blyven, en ook niemand anders der drenkelingen te bespeuren was. De geredde bleek te zyn de rivierloods Dumon, die eenigszins aan den voet gekwetst was; hy bevindt zich overigens zeer wel. Spoedig daarop spoelde naby Vlissingen aan wal het lyk van den helaas verdronken schipper De Munck. De roeier A. v. d. Bovenkamp is door de Belgische loodssloep opgevischt en aan de Nieuwe haven aan wal gebracht. Hy gaf toen nog teekenen van leven en werd opgenomen in het huis van den machinist der zich daar bevindende sirene of misthoorn, waar terstond alle middelen werden aangewend om hem by te brengen, doch vruchteloos. Omtrent het lot der overige opvarenden verkeerde men nog in het onzekere, tot des avonds van Ter-Neu zen telegraphisch bericht werd ontvangen, dat door het stoomschip „Sprindrift" nog gered on aldaar aangebracht waren de roeiers Ureel, Loosberg, Van Houcke, Doense en P. De Munck, welke laatsto iumiddels aan boord overleden was. Hy en de schipper De Munck waren broeders. Vermist bleven nog de rivierloodsen Van Frayenhoven en Loevenick. Alle omgekomenen zyn gehuwd en laten weduwen en weezen achter. Een later bericht luidt: De vier geredde roeiers, die vóór in de sloep zaten, klampten zich vast aan een eind touw, dat bun van de stoomboot „Spindrift" werd toegeworpen on waarlangs zy aan boord daarvan konden komen. Do overledene De Munck had ook dit eind te pakken, doch schynt daarin verward te zyn geraakt en door het slingeren tegen de stoomboot te zyn doodgeslagen; althans hy was overleden, toen men hem met het eind boven boord haalde. Verder is na ondorzoek gebleken dat het ongeluk alleen is veroorzaakt door aanvaring van de „Spindrift"; de sloep lag met ge streken zeil liet stoomschip op te wachten. Het lyk van den omgekomen roeier P. De Munck, benevens de vier geredde roeiers werden gister- (Donderdag) middag mek de provinciale boot van Ter Neuzen te Vlissingen aangebracht. Groot is de verslagenheid, door het ont zettend ongeval teweeggebracht. By eene vechtparty met messen te Hushoven, gemeente Weert, bekwam zekere v. B. eene snede over het aangezicht, terwyl den landbouwer S. niet minder dan negen gaten in het hoofd geslagen werden. De politie stelt een onderzoek in. Tydens het stormweer van Maan dag-avond zyn uit de woning van den land bouwer Z. Van Eyken, in den Bovenkerker polder te Nieuwer-Am8tel, 1200 gulden ge stolen. De dader is onbekend; de politie doet yvorig onderzoek. Een bericht uit Tokio, te San- Francisco aangekomen, meldt dat by de jongste aardbeving in Japan 300 persoDen werden gedood en 200 gewond, terwyl 2500 huizen vernield zyn. In don mailtrein Berlyn-Vlissin- gen (Londen) bevonden zich eergisteravond drie wagens, waarin 27,000 KG goud uit Rusland werd vervoerd, bestemd voor China. De 6chat werd door zes gewapende Russen bewaakt. Op Sardinië hebben een honderdtal roovers het plaatsje Tortoli des nachts aange vallen. Met de ter hulpe toegesnelde karabiniers ontstond een formeel gevecht, waarby de troepen genoodzaakt waren de vlucht te nemen, nadat twee hunner doodeiyke wonden hadden gekregen. Daarop drongen de roovers do stad binnen, plunderden ze en namen een ryken buit mee. Ook was een groot aantal stede lingen gewond. De roovers plunderden vooral het hui6 van een ryken bewoner van het plaatsje en dooddon een bediende, die tegen stand bood. Uit Cagliari heeft de gouverneur- generaal van het eiland troepen gezonden. Groote ontsteltenis heerscht op Sardinië. Gistermorgen om drie uren is een dynamietaanslag gepleegd by een matras senmaker en herbergier in Houdeng-Aimeries, provincie Henegouwen. Niemand is getroffen, maar de benedenverdieping is geheel verwoest; de deur en de trap naar de eerste verdieping zyn in stukken gesprongen; de muren zyn hier en daar gespleten. De slag was op grooten afstand te hooren. De justitie meent den dader op het spoor te zyn. Woensdag- en Zaterdag avond zal voortaan het Leidsch Dagblad ad 2 Cento ook verkrygbaar zyn by den heer au aren-Magazijn, Hoek Haarlemmerstraat en Turfmarkt 2, zoodat het Leidsch Dagblad op die avonden thans verkrygbaar is by: HOOYKER'g FILIAAL, Hoogewoerd. Cf. J. HREETZ, Haarlemmerstraat, by de Donkersteeg. P. JF. VEKVARH, Groenesteeg. P. VAM DER MEER Hz., Hoek Turfm. in gemeenten, waar geen Agentschap van het Leidsch Dagblad is gevestigd, wordt het Dagblad gedurende 13 weken alléén des Zaterdag-avonds toegezonden, tegen toezending van 40 Cents. Kei'Reljjlio Berichten. Benthuizen: Zondag-namiddag te twee uren, ds. C. Spoelstra, van Zoeterwoude. Hoogmade: Zondagnamiddag te twee uren, ds. H. J. Van Nouhuys, predikant te Oudshoorn. Nieuwkoop: Zondag a. s. zal te Nieuw koop in de Ned.-Herv. kerk eene predikbeurt worden vervuld door don weleerw. heer ds. P. Van den Berg, predikant te Zieriksee en zoon van den predikant alhier. Oude- en Ni euweWetering: Zondag namiddag te 2 ureD, ds. G. Van Dyk, predi kant te Langer- en Korter-Aar. Woubrugge: Zondag-namiddag te 2 uren, ds. W. Klercq, predikant te Koudekerk. Ter afdeeling Woubrugge van den Neder- landschen Protestanten-Bond zal Zondag 18 November, des avonds te 7 uren, godsdienst oefening worden gehouden, waarby als voor ganger zal optreden ds. S. Kutsch Lojenga, van Leiden. SASSENI1EIMOverleden: Levenloos aange geven kind van Leondert Franeon on Goortruida Klazir.i Kul?rok. Gehuwd: Obrietianufl Horuan, 22 j., met Maria Yan der Ploeg, 23 j. Ondertrouwd: Jan Moore, 32 j., met Johanna Do Groot, 27 J. Familie-Berichten uit verschillende bladen Geliu wd: C. D. Van Boeat Holle en M. A. De Kuijpor, Den Haag. A. Kramer en H. O. VnnrmaD, Dolft. B e v a 11 o nA. L. F. KollewijnYan den Ouden dijk Pjeterec, d Brielle. O. M. Groenenboom Ooathoek, d., Oharlols. H. F. G. Yan HoekTor Kuile, z., Enechedee. Overleden: J. J. Verschoor, m., 25 j., Davoa- Platz. 8. Gardenier, m., Rotterdam. J. T. O. VoDk, m., 66 j., idem. Wed. M. Yan Meorton Nie8aen, 75 J., Utreoht. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer was gisteren aan de orde de interpellatie van den socialist Lamendin over de maatregelen, welke de regeering denkt te nemen om het lot te verzekeren van de myn- werkers, die na de werkstakingen in Pas-de- Calais van het vorige jaar zyn ontslagen. De minister van openbare werken, de heer Barthou, verklaarde dat er geen enkel wettig middel bestaat voor de tusschenkomst der regeering. Eene motie, om over te gaan tot de orde van den dag, zonder meer, waarmede de regee ring zich had vereenigd, werd aangenomen met 303 tegen 107 stemmen. De socialist Basly stelde voor een krediet te verleenen van 200,000 fr. voor de myn- werkers, die zonder werk zyn. Dit voorstel werd reeds by eerste leziDg verworpen. De Kamer heeft tevens de commissie ge kozen, welke rapport moet uitbrengen over de krediet-aanvrage der regeering voor de expeditie tegen de Hova's. Yan de 11 leden, waaruit de commissie bestaat, zyn 9 vóór en 2 togen het verzoek der regeering. De goed keuring van het voorstel kan derhalve als verzekerd beschouwd worden. Naar men weet, deelden de ministers van binnenlandsche zaken en oorlog mede, dat de expeditie naar Madagaskar uit 15,000 man moet bestaan, waarvoor eene buitengewone uitgave van 65,000,000 franken wordt ver- eischt. Dultsohlaud. De onbarmhartige critiek, waaraan Bebel Woensdag op eene sociaal-democratische ver gadering te Beriyn den toestand der party en het Frankforter congres hoeft onderworpen, hebben groot opzien gebaard. Het congres is volgens Bebel de grootste teleurstelling ge weest, welke de party heeft ondervonden, zoolang zy bestaat; de sociaal democratische party is grooter geworden, maar wat hare qualiteit betreft, achteruitgegaan. Burger- men8chen, die met de principes van de sociaal-democratie en de internationale be weging volstrekt niet instemmen, zyn onder den valschen naam van gematigden in de party ingedrongen. Deze beweging* wordt door den Zuid-Duitschen socialist Yollmar naar een te voren gemaakt plan ondersteund. Het is een gebrek aan energie, dat zich zwaar zal wreken, dat de partydag niet krachtig opgetreden is tegen Vollmar en zyne aanhangers. Door het opportunisme, door het particularisme en door de wyze, waarop Vollmar de agrarische quaestie behandelt, zou de party ten gronde kunnen gaan. Hem was eene kleine party, die weet wat zy wil, liever dan een groote, ongedisciplineerde hoop. Hy zou de dingen zoo niet lang meer kunnen aanzien. „Ik zou" zeide Bebel „reeds lang als leider der sociaal-democratische party zyn afgetreden, indien men niet steeds er op hadde aangedrongen, dat ik zou blyven. Onder de Beiersche sociaal-democraten heerscht de geest der kleine bourgeoisie en Vollmar heeft geheel verkeerde begrippen ten opzichte van het streven der sociaal democraten." Ten slotte stelde Bebel voor, om te protes teeren togen de houding van den sociaal- democratischen bond, die met te weinig energie tegen de Beiersche socialisten is opge treden. Deze motie werd aangenomen. Gri*oot>I3i*itctiiiilë. De heer Balfour, de leider der oppositie in het Lagerhuis, heeft eergisteren in eene rode te Newcastle het Hoogerhuis tegen de regee ring verdedigd. Na lord Salisbury en Chamber lain viel er niet veel nieuws te zeggen, maar evenals die beiden deed hy het voorkomen, alsof de rogeering de afschaffing en niet de hervorming van het Huis der Lords beoogde. Den veldtocht tegen dat Huis noemt by eene dwaze handeling. Vyf of tien jaren zouden daarmede worden verspild en inmiddels zouden geene nuttige wetten tot 6tand komen. Het Hoogerhuis moest worden opgeofferd, omdat het te Newcastle vastgestelde programma had schipbreuk geleden en omdat het Engelsche volk tegen Home rule voor Ierland was. Zonder een Hoogerhuis zou Engeland aan de genade eener meerderheid van ééne stem in het Lagerhuis zyn overgeleverd. Daarom zou hot volk in geen geval de afschaffing van het Hoogerhuis goedkeuren. Op denzelfden dag heeft ook lord Rose- bery te Glasgow weer eene redevoering ge houden. De Engelsche premier deelde mode dat de regeering, zoodra het Parlement byeen- komt, terstond het wetsontwerp zal indienen tot scheiding van Kerk en Staat in Wales. De hoofdzaak was echter de tegenstand van het Hoogerhuis. Zoolang do Pairs blyven weigeren wetsontwerpen te bekrachtigen, welke door de meerderheid in het Lagerhuis zyn aangenomen, moeten alle pogingen der liberalen, om hervormingen in hun geest in te voeren, vruchteloos blyven. „Derhalve" aldus luidde ook de slotsom van deze rede van den minister-president „biyft het in de eerste plaats de taak der regeering den tegenstand van het Hooger huis te breken." Rusland. Thans wordt verzekerd, dat het huweiyk van den keizer van Rusland niet, zooals was gemeld, den 26sten dezer zal plaats'hebben. Dinsdag, 27 November, beginnen de Russische vasten en den vorigen dag mogen evenmin als den voorafgaanden Zondag volgens Rus sisch kerkrecht buwelyken worden gesloten en des Zaterdags geschiedt het nooit. Indien dus het huweiyk van den czaar nog dit jaar wordt gesloten, zal het uiteriyk Vrydag, 23 November, moeten plaats hebben. In de Russische Oostzeeprovinciën zyn in den laatsten tyd op verschillende plaatsen brandstichtingen voorgekomen. Men schryft die toe aan haat tegen de Duitschers. Dezer dagen is de woning van een ryk grondbezitter in brand gestoken, waarby voor eene waarde van 100,000 roebels aan vee en graan ver brandde. De „Kreuz Zeitung" deelt mede dat de Russische regeering voornemens is zich weer moer aan te sluiten by het verbond der midden- Europeesche staten. Het blad beweert dat czaar Nicolaas van plan is het voormalige drie-keizers-verbond te herstellen. Dit bericht blyft natuuriyk voor rekening van de „Kreuz Zeitung". Tot dusver is er nog geene gegronde reden om aan te nemen, dat Ruslands buitenlandsche politiek na den dood van czaar Alexander III eenige wyziging zal ondergaan. Vereouijfde Staten. President Cleveland spreekt de geruchten tegen, dat er oen verschil van meening zou bestaan tusschen hem en den secretaris der schatkist over de aangekondigde Staatsleening van 50 millioen dollars. Ook uit Europa komen groote inschry vingen op de nieuwe obligation. In de Vereenigde Staten zyn opnieuw boschbranden uitgebroken. Do stad Memphis, in den staat Tennessee, wordt aan drie zyden door het vuur bedreigd. Groote rookwolken verduisteren den hemel boven de stad. Brazilië, By de aanvaarding van zyn ambt. als op volger van don president Peixoto heeft prosi- dont dr. Prudente de Moraes een manifest uitgevaardigd, waarin hy verklaart zich vol komen bewust te zyn van de moeilijkheden, welke hem wachten. De president vortrouwt echter op den steun van alle burgers, ton einde alle bezwaren te kunnen overwinnen. Tovens verzekert de president, dat hy alle bestaande vryheden zal oorbiedigon en streng toezicht zal oefenen op het beheer der gold middelen. Het manifest eindigt met de verklaring, dat de rust in het binnenland is hersteld e» dat de betrekkingen met het buitenland vat vriendschappelyken aard zyn. Chiua en JTapan. Het verzoek van China om bemiddeling naar de „Hamb. Korr." verneemt, door Duitsch-] land van de hand gewezen. De Duitsche regee- ring meende dat van bemiddeling alleen sprakq kon zyn, wanneer beide oorlogvoerende staten die wenschten, en Japan had dien wenscb nog niet te kennen gegeven. i Waarschyniyk hebben ook andere mogend} heden in dien geest geantwoord. Intusschen trekken de Japanners in Mand-' schoerye voort. Maarschalk Jamagata heeft zyn leger in twee deelen gesplitst. Het eena marcheert naar Sin-Yen, waar een Chineesch leger van 20,000 man staat onder generaal Ma. Het andere corps versloeg op weg naar Lien- Schankwan eene sterke afdeeling Chineesche ruitery, bezette Lien-Schankwan en trekt nu op naar den pas van Mothienhug, die nog dooi; de Chineezen is bezet. Uit Tokio wordt gemeld dat den Japan-, ners de oorlog roods dertig millioen pond sterling heeft gekost. Die zou China dus alvast moeten vergoeden. -T KOLONIËN. BATAVIA, 12-16 October. Over de ongeregeldheden op Flores lezen wy in de heden ontvangen Makasserbladen het volgende: Volgens nadere mededeelingen schynen op Flores twee quaesties to zyn, die niet met elkander in verband staan: lo. de veete tusf schen de Inlanders en de Chineezen2o. eene grensquaestie, waarby de Vorst van Laran- toeka en de bevolking van Sikka (Z.O.) belang hebben. De Sikkaneezen schynen meer en meer naar het Noorden toe aanspraak te maken op grondgebied, waarop juist de radja van Larantoeka aanspraak maakt, en deze zou z(jn recht kunnen bowyzen tot op den tyd der Portugeezen, die hem het grond gebied tot aan Sikka toe zouden hebben toe gewezen. Met een 40-tal prauwen nu zou de radja van Larantoeka zich naar het Zuiden begeven hebben om zyn recht te handhaven.' Nog nader wordt omtrent den opstand op Flores medegedeeld: De Inlanders zyn naar de bergen gevlucht. De „Vlaming", de gouvernementsstoomer van Timor, vermoedelyk met den resident aan boord, is naar Flores gestevend. De radja van Larantoeka zou met 2000 man troepen de bevolking te hulp zyn gekomen. De lichten zyn nog onzeker. Andere berichten uit Flores luiden: Nangaromo en Menboeroe zyn door het bergvolk aangevallen. De Boegineesche in woners werden.vermoord, hunne huizen ver-, brand en hunne goederen weggevoerd. Voorgedragen tot predikant by de Lombok expeditie dr. A. S. Carpentier Alting, tq Buitenzorg. Ter assistentie in de overdrukke werk-, zaamheden by den postdienst te Lombok zal aan den daar aanwezigen commies der 2de klasse J. W. Palmer Van den Broek een commies der 3de klasse worden toegevoegd. Den lOden dezer is van Medan naar Atjeh vertrokken een detachement Europe-, anen (4 sergeanten, 6 korporaals, 72 fuseliers),' bewapend met het 65 m. M. geweer. De lsto luitenants Oosterman en Rutten zyn by dit detachement ingedeeld, dat by aan komst to Atjeh een peloton zal vormen van eene Europeesche compagnie van het 3dq bataljon. Te Batavia is opgericht een Nederlandsch-, Indisch Onderwyzers-genootschap. Van het voorloopig hoofdbestuur is de heer Den Broedor voorzitter en de heer Van Ravestein secretaris. Dit genootschap zal met het Nederlandsch Onderwyzers-genootschap vriendschappelijke betrekkingen aanknoopen. Uit Tamiang wordt aan de „Deii-Crt." niet veel nieuws gemeld. Den 4den werd van uit Kwala-Simpang eene patrouille gemaakt naar Aloer Sileleh, met het doel Toewan Qadli, hoofdpenghoeloe van het Karangsche, op te lichten. Het detachement werd daartoe 's morgens te 5l/a uur per stoomjacht „Tjan- tik" overgebracht naar Ajer Tenang, van waar de tocht naar Aloer Sileleh werd aan vaard, een marsch van 4 uren. Aloer Sileleh is een ladang, bestaande uit eon aanplant van djagong en ryst, met óén groot huis en eenige hutjes. Dicht by genoemd huis moest de Aloer Sileleh worden doorwaad, hetgeen natuurlijk eenig gerucht maakte; op het zien der milit tairen namen de bewoners daarop onmid deliyk do vlucht. Eenige schoten werden op hen gelost, waardoor één Atjeher gedood en eene vrouw, de echtgenoot van Signor Qadli, gewond werd. Een Atjeher werd bovendien gevangengenomen. Volgens mevrouw Qadli was haar gemaal op vruchtenroof uit en werd het doel van den tocht dus gemist. Zy wordt nu te Seroeway verpleegd. De correspondent varl de „Java Bode" 6chryft aan het siot van zyn brief, waaraan wy ia een vorig nommer reeds iets ontleenden Nu wil u zeker wel weten waar we hier zoo al over praton. Nu dan, in de eerste plaats hadden we het er eergisteren over dat Ketoet gcsnouveld zou zjje. Dat is sodert zekerheid geworden. By het gevecht in zijno poeri to Matarara is hy doodolyk gewond. Hoe kon hy dan later dien Sasak bevelen ons in de val te lokben by hot buskruitmagazyntje? vragen velen; en zy zoeken daarin terecht verontschuldiging voor den quasi-vei racer. Ketoets dood moet zeker zijn.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2