w Stoomtram HAARLEM-LEIDEN. KOOYKER'sCentraalAdvertentiebureel. LA IE In de Koffiebaal IN LOSSING: N°. 10555. T>onderdag J5 November. A°. 1894, tgeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van ,§on- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. PERSOVERZICHT. lit flll 08n frisch uiterlyk, een schoon teint verkrygen, wascht dan HOOFDAGENTSCHAP NIEUWS VAN DEN DAG, NIEUWE RIJN No. 16 en H00GEW0ERD No. 20. Plaatsing van Advertentiën in alle Dag- en Weekbladen zonder verhooging van prijs. H. J. BLOMMESTEIN. zuivere Preanger-Koffie, VERHOUW STOKHUYZEN, LÏIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COUBANT: Voor Loiden per 3 maandenf 1.10. Franco per postl-40- Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1 6 regoLs f 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Omdat in de joDgste „Finantiêele Kroniek" in het Leidsch Dagblad gestaan heeft: „Aan- deelen Haagscbe tram werden veel tot opgaande koersen gekocht, naar aanleiding van verschillende gunstige beschouwingen, welke omtrent de toekomst dezer onderne ming werden gepubliceerd", vermelden we hier hetgeen de Haagsche Courant te zeggen had omtrent dat middel van vervoer in de residentie. „Blijkens eene aanprijzing van de aandeelen r Haagsche Tramweg-Maatschappy" in De(n) Nederlandsche(n) Financierzyn de onderhan delingen tusschen het Gemeentebestuur (van Den Haag) en de directie der Maatschappij betreffende de verlenging van de concessie waarvan door den voorzitter in de laatste algemeene vergadering van aandeelhouders gewag werd gemaakt thans zóó ver gevor derd, dat de Gemeente eene verlenging met 25 jaren zou aangeboden hebben. Bijaldien de Maatschappij daarmede genoe gen neemt, zou deze aldus het monopolie van h9t tramverkeer voor Den Haag tot 1952 verkrijgen. Daar de conversie der obligatieleening tot dusver uitgesteld is, in afwachting dat de besproken onderhandelingen tot een goed einde zullen gebracht zijn, kan het conversie-plan thans spoedig worden tegemoetgezien, zegt het blad, dat daarby echter verzuimt te herin neren, dat ook de Gemeenteraad nog een woord heeft mede te spreken. De obligatieleening groot 3 millioen thans rentende 4'/t pet., zou worden gecon verteerd in een 3-pcts.-fonds." Aan De Tijd werd voor een paar dagen uit Bergen-op-Zoom geschreven: Met genoegen lazen wy in uw nummer van 1 November do opmerking van „Mars" over het houden van militaire aanbestedingen op Katholieke feestdagen, zooals 1 November, welke ook door den Katholieken militair ala feestdag gevierd wordt. Een schoon voorbeeld ten deze gaf de hoogste militaire autoriteit in ons land, de Minister van Oorlog, luit.-generaal Schneider. Immers, op zyn bevel moest de garnizoens verwisseling, die op 1 November met het wapen der veld-artillerie tusschen Bergen-op- Zoom en Breda moest plaats hebben, ver schoven worden tot Vrydag 2 November, en zulks enkel en alleen omdat op 1 November (Allerheiligen) een feestdag gevierd wordt, die ook voor den Katholieken militair verplichtend gesteld is. Waar onze minister Schneider zoo'n schoon voorbeeld geeft, is het te verwachten, dat ook de mindere militaire autoriteiten voortaan geene aanbestedingen als anderszins op Katholieke militaire feestdagen zullen uit- echryven. Naar aanleiding van de bekende veroor deeling van den onderwyzer van do Wees inrichting ta Neerbosch schryft de heer Van 't Lindenhout in Het Oosten: Wy betreuren het zeer wat met den heer L. is voorgevallen, doch meenen dat men wel in rekening moet brengen welke soort van knapen in de Weesinrichting op Neerbosch iyn opgenomen, waaronder er zyn, die van Voor de deur en uit de gevangenis zyn ge komen en die door hun gooien met steenen en andere balddadigheden, door hen gepleegd, reeds bekend stonden vóór hunne komst op Neerbosch als de grootste deugnieten in hunne woonplaats. Daarby komt nog dat de onder wyzer L. maar tien maanden in de Wees- inrichting heeft vertoefd. Voorts dient men er nog aan te denken hoe groot het gebrek is aan onderwyzers en ten slotte, dat in elke inrichting iets dergelyks kan plaats vinden, ook by het nauwkeurigst toezicht. Wy danken den Heere God, dat Hy 008 zoovele trouwe, goede mede-arbeiders en -arbeidsters heeft geschonken, maar het geval, dat zich by ons heeft voorgedaan, is toch weer een nieuw bewys, dat alle uitbreiding van personeel in eene stichting nog geene verbetering kan worden genoemd. Het is beter één goede dan twee minder geschikte. Dat men in weeshuizen meer gevaar zou loopen, dat er meer dingen gebeuren, die niet be- booren, dan in het buisgezin, dit ontkennen wy ten sterkste. Van de weezen, die in do inrichting vertoeven, zouden er genoeg kinde ren zyn aan te wyzen, waarmede vóór hunne komst op Neerbosch, toen ze waren uitbesteed in familiön, heelwat gebeurd is, dat het dag licht niet mag zien. Ook zelfs d&ór, waar het nauwkeurigst toezicht op hen werd gehouden. We zouden hiervan voorbeelden kunnen noe men, waarmede wu van naby bekend zyn. Doch door al dit kwaad op Askelons straten te verkondigen, worden de arme weezen niet geholpen. En daar moet het ons toch alleen om te doen zynl De Haagsche Kouter der Prov. Groninger Courant geeft het volgende te lezen, dat wy in ons overzicht meenen te mogen opnemen: By een afscheid van bloedverwant of vriend toont menigeen zich hartelyker dan men ver wacht had. Zoo wekt ook onze lustwarande, het nooit volprezen (Haagsche) Bosch, by het vallen der blaren grooter sympathie dan van de Haagsche bevolking vermoed kon wor den. De ritselende bladeren, waarmede de groncl dik bedekt is als met eon goudrood tapyt, worden door tal van Haagscbe voeten in be weging gebracht, en de vlammende tinten, dio in de heerlykste schakeeringen tusschen een opstygenden fijnon nevel gloeien en fon kelen, worden door tal van oogen bewonderd. Het is het brons in zyno rykste variatiön, het platina in tal van schakeeringen, van het doffe groen der stammen tot het fonkelend goud en het bloedrood der bl&ren. Het geheel is als het einde van een prachtig feest; de gasten hebben den ryken disch verlaten, maar de schilderachtige wanorde der tafel met haar schitterend kristal, hare kleurryke vruchten en fonkelende wynen, haar goud en zilver, is nog schooner en indrukwekkender dan het fe8tyn in vollon gang. Doch velen dwepen liever met de lente, waarvan ons Koninginnetje zulk een rein en liefeiyk beeld is. „Koninginnetje" is haast te kinderachtig voor eene jonkvrouw van 14 jaar, die onlangs zich aan hare moeder beklaagde, dat zy zich niet meer zoo tot hare poppen voelde aangetrokken als vroeger. Hare moeder zei toen, dat het zoo met meisjes op dien leeftyd gewooniyk gaat, daar elk tydperk zyne eigenaardige uitspanningen heeft. Het jonge Vorstinnetje berustte er in, al hinderde haar misschien ook die onwillekeurige ontrouw aan hare veelgeliefde poppen. In elk geval gaf zy hare moeder het verlangen te kennen naar eene groote glazen kast, waarin zy &1 hare poppen gezameniyk als in één groot mausoleum plaatsen kon. Op haren jaardag heeft zy nu van hare moeder eene dergel yke glazen kast gekregen, en als zy er langs komt, knikt ze haar poppen even vriendeiyk toe, alsof zy wilde zeggen we vergeten elkaar daarom niet I Vooral van dieren houdt Koningin Wilhel mina byzonder veel, en zelfs heeft ze zich in hare extase over haren trouwen hond eens uitgelaten, dat zy dieren interessanter vindt dan meuschen. In dit opzicht reikt zy Byron de hand, die het grafschrift voor zya hond aldus eindigde: „Dit grafgesteente is opge richt ter nagedachtenis van een vriend; ik heb er slechts één gekend; hier rust hy." Ik geloof dat weinig vorstenkinderen eene deugdelyker en eenvoudiger opvoeding krygen dan onze aanstaande Koningin, dank zy het verstandig inzicht der Regentes. Toch is er iets zeer byzonders, iets buitengemeens, iets koninklyks, lietzy in de opmeikingen, hetzy in de houding of den toon van het jeugdige Vorstinnetje, dat de hooge afkomst verraadt. Weldra zal het Noordeinde weder grooter leven en vertier door den terugkeer der koninklyke familie erlangen. Voor tal van Hagenaars is dat eene heerlykheid, want hun geduld om het uitryden of do terugkomst der jeugdige Koningin af te wachten en haar óóne enkele seconde te mogen zien, biykt onuitputtelyk. Er zyn vaste klanten onder, die dageiyks post vatton, vooral dames van zekeren leeftyd. In welke stad heeft men ook meer tyd en zyn meer flaneurs dan in Den Haag! Zelfs het aantal inwoners neemt zóó ontzagwekkend toe, dat men op de verst afgelegen punten nieuwe buurten ziet verryzen. Ha zen en Dög eens huizen, als karton zoo dun en als veeren zoo licht, om er de talloozen in te bergen, die naar het lover^ in Den Haag smachten. Want in reeksen van nieuwe huizen zyn het uitsluitend vreemdelingen, familiön uit Delft, Leiden, Voorburg of wel uit het Noorden, die hunne zaken aan kant gedaan hebben, om een aangonaraen levensavond in de residentie door te brengen. Zoo is er nu aan „De Witte Brug", die den Kanaalweg met den Badhuisweg verbindt en waar zich het welbekende hotel en pension bevindt, plotseliog en als by tooverslag eene geheele zfl3traat met buizen verrezen. Het zyn woningen, die wel gaarne voor villa's zouden willen doorgaan, althans zy hebben iets van cottages met hunne aardige tuintjes vóór en achter on de glazen veranda aan de voorzyde. Ambtenaren en particulieren, die van fris8che buitenlucht houden en tegen geen flinken loop opzien en voor eene beperkte som eene ruime woning wenschen, vinden hier iets van hunne gading. Doch van het hart der stad is deze buut stellig wel ruim drie kwartier verwyderd, en wie to voet van „De Witto Brug" naar het station van hot „Hollandscho Spoor" gaat, kan op een uur loopens rekenen. Het is waar, dat des zomers, tydens het badseizoen, de stoomtram van den Staats spoorweg en do electri8che tram er dageiyks tallooze malen langs vliegen, en dat men daar mee voor oen dubbeltje in de stad is. Maar juist als regen en sneeuw, stormen en yzel het loopen tot eene zware corvée maken, is er tusschen dien uithoek en de stad geener lei openbaar vervoermiddel. In den CLXXVl8ten van de „Brieven uit de Residentie" aan Het Nieuws van den Dag lezen we o. a.: Op niet ten volle een uur gaans van Den Haag, hier en daar zelfs al aanmerkeiyk dichter by de uitloopers van de stad, ligt een dorp, dat in overoude tyden een naam kreeg, die, hoewel op geheel andere motieven be rustende, in 't laatst dor 19de eeuw uiterst toepassoiyk is gewordenVoorburg. Want terwyi dit dorp zich naar de Haagsche zyde gaandeweg uitbreidt, daartoe door onze forensen aangespoord, strekt de groote stad wederkeerig hare vangarmen naar de landeiyke gemeente uit, om er in den aanvang der 20ste eeuw, en zeker vóór het midden daarvan, mede samen te smelten. Te water, langs den gemoderniseerden, ge- normaliseerden en verbroeden Trekvllet, zyn wy de grens van Voorburg al zóó dicht ge naderd, dat de Tweede Kamer 'tnoodigvond om in haar verslag aangaande onze Laak- havenwerken te zinspelen op mogeiyke grens conflicten en daaruit voortvloeiende gevolgen. En op het territoir van Rynland, ten noorden van genoemden Vliet en oosteiyk van het Bezuidenhout, is men thans, onder leiding van het Haagsche gemeentebestuur, zoodanig aan 't bouwen van straten, dat ook daar de tyd niet ver meer is, of wy staan aan de grons tusschen dorp en stad en beginnen ons Nieuwer Amstel, ons Oegstgezst, ons Kralin gen te bouwen, eea van die stedelyke deelen eener plattelandsgemeente uit de ban- lioue, die het genot van byna alle voorrechten van het stadsbewonen vereenigen met de onmiskenbare finantiëele voordeelen, aan het ingezetenschap van een dorp verbonden. Reeds hebben we van die pseudo-Hagenaars, die tot het verband van Loosduinen behooren eene straat zelfs, de Beeklaan, die links Loosduinsch en rechts Haagsch is. Aan den Ryswykschen kant zyn we de grens byna genaderd. Wassenaar hebben we eenige jaren geleden reeds teruggedrongen, toen de Haag sche bouwwoede het gebied dier gemeente had betreden. En nu staan we op 't punt, ook in het noordoosten te stooten op Voorburg, en hebben we in onze gedachten de Laan van Nieuw Oostinje zelfs al bestemd voor den grooten gemeenschapsboulevard. Intuaschen wonen echter een aantal stede lingen nog rustig in hun dorp, genietende van frissche lucht, matige huurpryzen en bescheiden belastingaanslagen. Twee-en-twin- tig-malen per dag, tusschen 's morgens 8 en avonds 12 uren, rydt de IJselstoomtram van hier derwaarts, en evenzoovele malen kan men van daar herwaarts komen. Vier en veer tig treinen van den Staatsspoorweg voorzien eveneens in dien locaaldienst. Door elkaar driemaal in het uur kan men dus heen en weer, sneller dan de paardentram u van het centrum der stad naar eene buitenwyk brengt, en goedkoopor ook. Een ideaal-toestand dus voor forensen, die van Witte, Tent, schouw burg, opera's, scholen, enz. kunnen proflteeren en toch met een onverschillig gelaat kunnen kyken naar ons gewurm, om, door allerlei kunstmiddeltjes van struisvogelachtigen aard, de gemeentebelastingen laag te houden. Dat dorp nu, dat dus alle reden heeft om zich te weer te stellen, als binnen een niet te lang tydsverloop de annexatie aan de orde zal komen, bood onlangs uit eigen bewoging eene associatie aan, welke aflicht gaandeweg tot minnoiyke vereeniging den weg zou hebben gebaand. Men schynt in Voorburg niet al te best drinkwater te hebben en eenige bewoners verzochten nu aan Den Haag stappen te doen, om het dorp door de buizen onzen duinwater leiding verbonden te krygen, zooals het nu reeds mondeling per telephoon verbonden is. Burg. en Weths. en Gemeenteraad hebben echter die toegestoken hand afgewezen. Niet tegenstaande, zooals nu bleek, de directeur der waterleiding geen optimist anders ten aanzien der onuitputtelykheid van zyne water- mynen had geadviseerd, dat men 't er ge rust op wagen kon, stelden de autoriteiten voor, afwflzend op het verzoek te beschikken, op grond dat de uitbreiding der stad voor zichtigheid en zuinigheid met het water ge biedt, en de Gemeenteraad hechtte daaraan zonder stemming zyn zegel. Een zonderling argument werd daarvotr echter ook gebezigd, dat bewflst hoe weinig de juiste begrippen omtrent zulke exploitaties zelfs by ontwikkelden zyn doorgedrongen. Daar een aantal menschen 's nachts kranen, closets, enz., enz. laten openstaan, waardoor dageiyks eenige duizenden liters water ver loren gaan, werd onlangs besloten gedurende den nacht den druk der waterleiding te ver minderen. Een uitmuntende maatregel, omdat het water, al is er ook nog zooveel, geld kost aan oppompen, zuiveren, enz. Maar hoe redeneert nu een onzer Raadsleden Men heeft zegt hy daardoor de ingezetenen ontriefd, en dus zou 't belacheiyk zyn, nu aan Voorburg van ons water te gaan leveren, waarop wy zoo zuinig moeten zyn. Is dat geene zonderlinge verwarring van begrippen? Alsof men per se geld te weinig zou moeten hebben, wanneer men maatregelen neemt om te zorgen, dat dit niet totaal doelloos in 't water wordt geworpen I De verslagen over Marine en Oorlog zien er allesbehalve zoetsappig uit, zegt de Haagsche correspondent der Nieuwe Gro ninger Crt. Toch is 't algemeen gevoelen, dat de Regeering ook met de defensie-hoofdstukken wel slagen zal, als zy maar oen beetje voor komend is tegen de rechterzyde en niet uit't oog verliest, dat de steun, die den doorslag moet geven, als 't eens spant, van dien kant moet komen. Van eene zyde, die gewooniyk zeer goed is ingelicht, is my verzekerd, dat de marine- en oorlogsbegrootingen eigeniyk beheerscht worden door de houding, die de heer Van Houten zal aannemen. Van Katho lieke zyde is men niet geneigd de meisjes- burgerscholen te sub8idiëeren en zoo de Minister niet toegeeft op dit punt en Hoofd stuk V door de vereenigde kracht dor linker- zyde met de nieuwe onderwys-uitgaven mocht worden aangenomen, de Katho ieken wraak zullen nemen op de schepen van den Minister van Marine en op de oorlogsbegrooting, die, by de oppositie, welke daartegen ook van liberalen is te verwachten, dan groot gevaar zullen loopen. De heer Van Houten heeft het dus in handen. Het wordt een ruilhandel. Mocht de Minister van Binnenlandsche Zaken, dat inziende en ter wille van zyne ambtge- nooten, een offer willen brengen al is dat een beginsel, dat hem lief is dan nog is de moeilykheid niet opgelost. Want dan zal men hem van liberale zyde daarover hard vallen en misschien represailles nemen. Hoe hy dus doet, brengt de hoer Van Houtea hout by 't vuur. Dat was te voorzien, maar toch zoo spoedig niett De Residentiebode toekent hierby aan: Ditmaal maakt, gelooven wy, de verzeke rende zyde, „die gewooniyk goed is ingelicht", op dien regel eene uitzondering. Biykens de Troonrede toch zullen de nieuwe uitgaven voor Onderwys niet by de Begroo ting wordon voorgesteld, maar zyn „Weta- voordraebten" omtrent het „subsidiöeren van „scholen van middelbaar onderwys voor meisjes „in bewerking." Van die Wets voordrachten is nog niets ingekomen en ook by Hoofdstuk V is daar voor nog niets uitgetrokken. Hoe dus het toestaan der gelden voor Marine en Oorlog „een ruilhandel" worden moet, zooals de schryver elders opmerkt, is ons een raadsel. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk ken of mededeelingen, waarvan de inzenders hun naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst ter zyde gelegd. y J gezicht, hals, handen, in één woord het lichaam, met de voortreffelyke Doerlngs Zeep met den 1J11. Iets beters en tevens goedkoopers voor het Toilet zult gy nergens vinden. Doerlngs Zeep met den Uil is, wat betreft qualiteit en werking, de Koningin der Toiletzeepen, en voor 25 Cents overal verkrygbaar. 4688 14 Zeer laag tarief voor Bestelgoederen. Onverschillig over welk gedeelte van den Tramweg het vervoer plaats heeft: Per zending van 5 Kilogram of minder gewicht ie Cents. Van elke 25 Kilogram of onderdeel daarboven wordt per zending berekendCenta_ Zendingen tot een gewicht van 200 Kilogram worden als bestelgoed aangenomen. Lichte goederen van grooten omvang, zooals Meubelen en dergeliiken, worden berekend naar het dubbele gewicht. 5940 32 VAN HET 409 24 ls de meest voorspoedige en de meeBt populaire levensverzekering-Maatschappij, welke bestaat, omdat zy een leder In staat etelt voor vrouw en kinderen te zorgen. zo vraagt als premie op 36-jarigen leeftod ƒ2.66, op 46-Jarigen leeftfld ƒ3.16, op 66-jarigen leeftyd 5.68 per 2 maanden voor 1000.- kapitaal, uit te betalen by overlijden. Zy bestaat nu 14 jaren, heeft ruim 90,000 leden, een waarborgkapitaal van ruim 6 millioen en werkt in de Vereenigde Staten en byna alle landen van Europa, Volledige inlichtingen geven 7439 20 Choorlammcrstceg 6. II. KtTB VAM HEIJNINCiEN Co. eene lading grove HOLES, afgehaald fO.GO, thuisbezorgd f 0.65 per mud. Bestellingen worden aangenomen Oranjegracht No. A en Mo. 58. Ook verkrygbaar geklopte COKES, fO.55 per mud vry thuis. 7380 11 Aanbevelend, brandt men dagelijks op Duitsche wijze: 389 1&' uitmuntende door geur en smaak: Prj|i per 5 ons rCents. NIEUWE RIJN 47.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 5