alcoholische dranken wenschen te bestreden. Het bestuur zal bestaan uit een president en een secretaris, door alle leden t6 verkiezen, en verder uit 6 afgevaardigden, uit elk der academiesteden één (waar geene afdeeling be staat, benoemt het bestuur er een.) Jaarlijks treedt het bestuur af en is niet heikiesbaar. Elk jaar zal in de maand November eene algemeene vergadering gehouden worden. Op iedere algemeene vergadering wordt bepaald waar de volgende zal zijn. De contributie bedraagt f 1, donateurs zijn zeer welkom. Tot praeses werd gekozen de heer R. Van de Laar, jur. docts. te Utrecht, en tot ab-actis de heer S. Winkel, tbeol. cand. te Leiden. Een gemeenschappelijke maaltijd gaf den leden eene goede gelegenheid nader met elkander kennis te maken. (U. D) B(j de gisteren in het district Helder plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van de Tweede Kamer, werden te Helder 1038 stembriefjes ingeleverd, tegen 910 op 30 October jl. Te Wielingen namen 225 kiezers aan de verkiezing deel, tegen 154 op 30 October. Bij koninklijk besluit van 25 Oct. jl. (Stsbl. 167), opgenomen in de Staatscourant van 14 dezer, is de lichting der militie voor 1895 bepaald op 11,000 man, waarvan 600 voor den dienst ter zee. Het aandeel voor elke provincie isNoord-Brabant 1205, Gelder land 1275, Zuid Holland 2277, Noord Holland 1944, Zeeland 613, Utrecht 514, Friesland 828, Overijsel 752, Groningen 695, Drente 341, Limburg 656. Het stoomschip Kaiser", van Durban naar Rottordam en Hamburg, arriveerde 13 Nov. te Napels; de „Prinses Wilhelmina" vertrok 14 Nov. van Batavia naar Amster dam; de .Prins Willem III" arriveerde 13 Nov. van Amsterdam te Paramaribo; de „Prins Willem I" vertrok 13 Nov. van Para maribo naar Amsterdam; de „Sumatra" ver trok 14 Nov. van Amsterdam naar Java. Bij koninklijk besluit is mr. J. C. Th. Heyligers, hoogl. aan de Indische Instelling to Delft, benoemd tot lid der Staatscommissie tot herziening der wetgeving van Nederlandsch- Indiö op privaat-rechterlijk gebied. Benoemd in de Staatscommissie, ingesteld bij koninklijk besluit van 4 April 1892, om der Rogeering van raad te dionen bij de voor bereiding eener wettelijke regeling der be grafenisfondsen, in plaats van den heer C. J. M. Dykmans, overleden, tot voorzitter, het lid mr. W. L. P. A. Molengraaf!, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Utrecht, en tot lid de heer J. H. Schuylenburg, te 's-Gravenbage. Benoemd tot notaris binnen het arr. Alk maar, ter standplaats Helder, C. Stammes, candidaat-notaris aldaar. Aan den luit. ter zee 1ste kl. jhr. C. Röell, op afin verzoek, mot ingangr van 16 dezor, eervol ontslag uit den zeedienst verleend. De heer E. Razoux Kühr, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gez. 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië. De Oost-Indische ambtenaar met verlof H. Ter Poorten, laatstelijk havenmeester te Makasser, op z(jn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Praatjes over Kunst. Vlokken. XLV. Een mooi boek! .In do Moizenworeld", eooe nieuw* ver- telliog aan 't klavier door Agatha Snellen A Oatharina Van Bonnoa, mot toekeningon ▼an L. W. R. Wonokebach, (Cornelia Kap- poijne van do CoppolJo vriendschappelijk toogowijd.) J. L. Beyore, Utrecht. 1894. Tot nog toe zijn er heel weinig interes sante werkjes voor kinderen (geïllustreerde en Nederlandsche behoor ik hier al dadelyk te zeggen), die de St. Nicolaas-étalages van nu zullen „versieren". Sedert Van Hoytema zijne beide „Vogel"- boeken uitgaf, verscheen er niet veel aardigs op dit gebied hier te lande. Een „Witte raaf" is echter dit „muizen"- bandjo van Wenckebach. Want al wil ik noch de dame, die den tekst samenstelde, wegcijferen, noch do schrijfster der muziek afbreken, en ovenmin der derde mijn gelukwensch onthou den, dat het haar werd toegewijddeze Muizenwereld blijft van Wenckebach hoofd zakelijk l In boekversiering gaan wy bier te lande heel stellig vooruit. Mannen als Dysselhoff on Roland Holst, Derkinderen en Sluyterman, Toorop en Thorn Prikker, Lion Cachet en Niouwonhui8 hebben met groote liefde en met overtuiging dit al te lang verwaarloosde gedeelte der decoratieve kunst aangegrepen, er zich met pryzenswaardigen ijver op toe gelegd. En Wenckebach sluit zich waar diglijk in die gelederen aan. Dat de kunst der buitenlanders, met name die der Engelschen en der Belgen, ook van do Franschon, louterend op ons gewerkt heeft, wie, die 't zou durven ontkennen? (Aan Rickets en Shannon, Van de Velde en Van Rijsselberghe, Grasset e. a. wordt hier ge dacht). Wat het bewuste bandje zelf betreft, zog ik zeker genoeg als ik beweer dat het door zeer mooi barmouiëert met de (imitatie) per kament-kleur en do teekening van het op paddenstoelen zetelend drietal muisjes, eenvou digweg met „superieur werk" mag worden bestempeld. Nog liever is mij echter het vlotte slotvignet op den rugomslag. De voorrede, „een goede raad aan de ver telster", vinde hier eene plaats: „Begin de „Muizenwereld" niet," zoo schrijft mej. Cath. van Rennes, „aan de kinderen te vertellen, aleer ge voor uzelven, hardop, het geheele sprookje hebt gelezen, en de piano- figuren poëtisch, sprookjesachtig weet te spelen. De ondervinding met „de avonturen van kleine Frits" heeft me oen weinig angstig gemaakt. Hoe menigmaal toch moest ik het aanhooren, dat by een eersten keer, de ver telling er hakkelend, en de muziek er ol zoo nuchter afkwam. Dat is jammer; juist bij zoo'n eersten keer! Want dan wekt de voordracht alleen be vreemding. De kinderen luisteren wel maar alleen omdat het zoo anders is dan anders l De echte belangstelling blijft uit. Dóór echter, waar ik Fritsje's lotgevallen hoorde voordragen, nooit gehaast, maar rustig, met zachte, boeiende stem, terwijl de kinderen gezellig om de piano gezeten waren, daar luisterden ze niet alleen, neen! daar leefden ze mee. Daar vroegen ze bij herhaling, het nog eens te mogen hooren en hielden heele fragmenten van de muziek in 't geheugen! Zóó moet het zijn, wil het doelaayiktoeeken van de muzikale fantasie en scherping van 't muzikaal geheugen bereikt wordeD. Bij zeer jonge kinderen is het raadzaam zich telkens bij éón of twee hoofdstukken van de „Muizenwereld" te bepalen. De geheele vertelling opeens spant hen wel wat veel in. Ze moeten naar 't vervolg uerfanpen/Ver dere kleine aanwijzingen voor de Voordracht tusschen den tekst. De aanstaande vertoonsters van de Muizen wereld mogen mfi deze wenkeh ten goede houden. Zy zyn alleen geschreven in het be lang van myne jeugdige vriendjes en vriendin netjes, die ik, als tegenwicht voor èl het hedendaagsche rekenenzoo graag wat poëzie in hun loven gun, maar dan.smakeiyk voorgediendl" Ik schrijf dit voorwoord in zyn geheel af, juist om de bestemming van dit fraaie boekje duideiyk te doen blyken. En, al laat het zich voorzien, dat de kinderen het verhaaltje en de muziek het aardigst zullen vinden, de illustraties van Wenckebach kunnen ontegen- zogiyk aan ouders tot ontwikkeling hunner wel licht nog gebrekkigiy k ontwikkelden smaak voor „kunst" uitmuntende diensten bewyzon. Over de muzikale waarde van het werkje mag ik my geen oordeel aanmatigen. Aan den be voegden mr. E. verzocht ik zyne opinie er over te zeggen. Hy schreef my: „Op uwe vraag naar mijn oordeel over het muzikale gedeelte van het sprookje „de Muizenwereld" kan myn ant woord zeer kort zyn: Er is niet veel; maar wót er is, wordt het best gequalificoerd als „geestig en toch naïef." Ik heb natuuriyk vooreerst den „muizen-marsch" op het oog. Het zuiver decoratie-werk wat hier en daar is neergeschreven om do impressie van het gesproken woord te verhoogen, iykt my wat te weinig betoekenend. Ik kan niet gelooven dat zelfs een kinderfantaisie zooveel subtieler en meer impressionabel dan van den volwas senen wereld-mensch in hooge mate daar door zal worden gesuggereerd. Toch zyn ook hieronder offecten, die de moeite der kennis making als decoratie-werk alweer ruim schoots beloonen, byv. het 2de klokkenmotiof. Ik zou gaarne doorgaan om aan te toonen dat ik het werk als geheel uit een aesthe- tisch-paedagogisch oogpunt zeer hoog stel, maar zou daardoor myne bevoegdheid over schreden." By deze myn dank aan deo heer Mr. E. voor zyn oordeel. C. V. Aangezien de banden voor het premieboekwerk „Door Afrika's Wildernissen" zyn ontvangen, wordt dengenen, die In liet bezit zijn Tan een bewijs tot Inbinden, verzocht hunne exemplaren in den loop dezer week aan ons Bureel te willen inleveren. Gremengd Nieuws. Te Borger ls op Bteenachtigen grond gevondon een prachtige, niet groote vuursteenbeitel. Het voorwerp zal in 's Ryks Museum van Oudheden te Leiden worden geplaatst. Ter aanvulling van het bericht in het nummer van gisteren aangaande den predikant K., uit Haarlem, die Zondag te Noordwykerhout zou komen preeken en wegens trekken aan den noodrem eene bekeuring op liep, diene nog dat diens reis heelemaal eene noodlottige was. Nolens volens naar Lelden doorgestoomd, liet hy zich van daar per rytuig naar Noordwykerhout brengen. Maar o ramp, dat rytuig brak onderweg en veroorzaakte al weder zooveel vertraging, dat de predikant eerst ruim een uur later voor zyn getrouw wachtend auditorium kon optreden. Hedennacht o m s tr e e k s halféén brak in eene bloemenschuur aan het Hardepad, te Noordwykerhout, een hevige brand uit. De vlammen grepen in het goed geteerde houten gebouw zoo snel om zich heen, dat het gevaar voor de belendende huizen, dat eerst zeer dreigend scheen, spoedig geweken was. De naastbyzynde hooiberg was door zeilen beschermd. Dat de brandweer niet krachtig behoefde op te treden, was wel ge lukkig, want het is zeer te bewyfelen of deze, niettegenstaande het in de laatste dagen ge vallen water, toch door gebrek er aan, daartoe wel in staat zou zyn geweest. In den nacht van Maandag op Dinsdag j. 1., tegen vier uren in den morgen, had er te Valkenburg een begin van brand plaats in de turfschuur van de weduwe B. Vooral met het oog op het stormachtige weer was het gelukkig, dat zulks tydig werd op gemerkt, zoodat de vlammen nog met eenige emmers water konden gebluscht worden. Gelukkig zjjQ in deze maand te Roelof-Arendsveen nog geene nieuwe gevallen van cholera voorgekomen en beginnen de men- schen weder geruster te ademen. Ofschoon de vyf geconstateerde gevallen sporadisch waren, zoodat er met een gewoon leekenveratand geen onderling verband kan worden aangewezen - de sterfgevallen van de twee kinderen hier buiten gerekend was men toch vrij ar meen bevreesd, dat deze schrikkelijke ziekte epidemisch mocht worden. Het is een ver- blydend teeken, hetwelk wyst op vooruitgang in ontwikkeling, dat een groot deel der inwoners met zorg de voorgeschreven maat regelen tegen besmetting toepast, en het nut dier handeling ook by anderen tracht in te prenten. Van gevallen van andere besmette- ïyke ziekten, van typhus byv., hoort men ook niets meer. De kantonrechter te Haarlemmer meer heeft de kerkvoogdy der Ned.-Herv. gemeente te Aalsmeer niet-ontvankeiyk ver klaard in haren eisch tegen B. Van Cornewal, tot betaling van den kerkeiyken omslag. Gisteravond laat ontstond er in een sigarenwinkeltje aan de Mauritskade in Den Haag, waarschynlyk door een lek in de gasleiding, een zware binnenbrand, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, maar spoedig door de brandweer werd gebluscht. De winkel brandde uit. Ten verzoeke van den officier van justitie te 's-Gravenhage was de lste luitenant jhr. E. A. L. G. D., van het regi ment grenadiers en jagers, naar den krygsraad verwezen, ter zake dat hy in de kom der gemeente Wassenaar, in stryd met de regle menten op paden en wegen dezer provincie, zyn paard en rytuig onbeheerd had laten staan. Op de vordering van den auditeur militair heeft de krygsraad beslist dat de veldwachter, die het verbaal opmaakte, het bewys niet had geleverd dat de noodige voor zorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade niet genomen waren; dat integendeel volgens verklaring van den veldwachter zelf de 'beklaagde luitenant voor de deur van de herberg aan een tafeltje had gezeten en dus by het minste onraad het paard onmiddellyk had kunnen grypen. De luitenant is vTygo- sproken. Eene dame sprong in eene vlaag van waanzin uit het balkonraam van de 2de verdieping van een huis aan de Laan van Meerdorvoort te 's-Gravenhage op straat, met het noodlottig gevolg, dat zy onmiddellyk aan de bekomen kneuzingen overleed. Aan het strand te Scheveningen is aangespoeld het lyk van een onbekend man, naar gissing ongeveer 56 jaren. Het is naar de algemeene begraafplaats overge bracht. Naar aanleiding van de klacht van een 18-tal bewoners van de Zandstraat te Rotterdam over het maken van muziek zonder vergunning in bierhuizen, wordt thans daar tegen door de politie gewaakt. Reeds zyn sedert een paar dagen 16 processen-verbaal opgomaakt tegen bierhuishouders in de ge noemde straat, die zonder vergunning muziek lieten maken. In de Tweede Von Zesenstraat te Amsterdam viel een 20 jarig meisje uit het venster. Zy werd met gebroken been en met eene hoofdwonde opgenomen. De stoomtram, welke 'smiddags om ongeveer 5 uren van de Sandenburgerlaan in de richting Rhenon vertrok, overreed een persoon op de hoogte van den Darthuizerberg. Alhoewel do machinist het onheil direct merkte en met alle kracht remde, werd hy nog 15 pas medegenomen. De man is overleden. Zyn lyk werd opgenomen en medegevoerd naar de gemeente Leersum en aan de politie afge geven. Naar men verneemt, moet hy een zadel maker zyn, die te Zeist is geboren, doch sedert lang een zwervend leven leidde. {U. D.) De Arnhemsche rechtbank heeft gisteren den banketbakker Wesselson, uit Velp, veroordeeld tot vier jaren gevangenis straf, wegens pogiug tot moord (vergiftiging) op zyne echtgenoote. Een molenaarsknecht te Budel is door eene der wieken van den windmolen gegrepen en terstond gedood. De storm van gisternacht woedde ook te Roelof-Arendsveen in vry hevige mate. By vele menschen heeft hy nogal schade aangericht: hier door broeiramen op te lich ten en op eenigon afstand geheel verbryzeld weder neer te leggen, daar door de kap van een hooibarg af te nemen, op eene andere plaats weer door volgeladen baggerpramen te doen zinken. Ook zyn straatlantarens be schadigd en eenige er van geheel scheef ge waaid. Eene stoomboot van de onderneming Carsjens werd gisteren op het Brasemermeer door den geweldigen wind onklaar aan do machine en dreigdo op den wal te slaan. Door aanhoudend fluiten seinde zy den nood, waarin zy vorkeerdo, aan eenige baggerlieden en de stoomboot Haarlem Rotterdam van de maatschappy Bus, welke laatste haar tegemoet stoomde, op sleeptouw nam en veilig te Roelof- Arendsveen in de haven bracht. Te Amsterdam woei eene groote schutting voor een in aanbouw zynd huis aandeRegu- liersbreestraat om, waardoor een drietal per sonen werd getroffen. Éón heeft den linker arm gebroken. In den tuin van het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam woei een boom cm, die in zyn val schade aan het yzeren hek toebracht. In het Park od den Heuvel en in de Plantage werden een paar boomen ontworteld. In vele plaatsen buiten de stad werden tele graafpalen door den wind neergeveld. Een passagierswagen van het Holl. Spoor, die te Maassluis geheel alleen op de rails stond, werd voortgedreven in de richting naar Vlaardingen. Daar de brug op de lyn geiyk gewooniyk des nachts openstond, liep de wagen in het water. In de Haarlemmervaart sloeg eene tjalk van de touwen los, knecht en schipper waren spoedig uit hunne kooi, om de zaak weer in orde te brengen. Door een rukwind echter sloeg de knecht overboordde man werd met moeite door den schipper gered. Eene bomschuit van den reeder A.jDe Mos, te Scheveningen, die aan het strand tot ver trek gereed stond, is van hare touwen ge slagen, een eindweegs noordeiyker gedreven en eindelyk op een hoop steenen geworpen, waardoor zy avery bekwam. Gisteren moest 't vaartuig gelost worden om in reparatie te komen. Te Deventer viel een klein ornament van de Groote Kerk naar beneden. Het haltegebouw van den Hollandschen IJzeren Spoorweg „Het Haantje", onder Rys- wyk, is geheel omgewaaid. Behalve dat ook aldaar aan enkele gebou wen door het afwaaien van schoorsteenkappen en dakpannen schade werd toegebracht, braken te Utrecht tevens enkele telephoon- en tele graafdraden, terwyi in de Croeselaan een boom werd ontworteld en in de Moreelselaan een boom door midden brak. Te Arnhem is de schutting voor de woning naast het stadhuis omvergewaaid, evenals een gedeelte van een tuinmuur van een koetshuis in de Ylytstraat. Van verschillende gebouwen werden stukken zink en lood afgerukt, o. a. van het gouvernementsgebouw, terwyi vele telephoondraden zyn gebroken. Ookhetkoffie- kraampje van de Geheel-onthoudersvereeniging op de Groote Markt, woei in elkander. In het Klarenbeeksche boach zyn vyf boomen omgewaaid. Onder de gemeente Dordrecht is gister ochtend aan den 's-Gravendeelschen dyk ver dronken gevonden een 26-jarige arbeider, uit Dubbeldam. Men vermoedt dat de man door den storm is te water geraakt. Te Goes woei een gedeelte van het dak van het Israëlietisch kerkgebouw af. Verder werd daar van twee landbouwschuren het rieten dak weggeslingerd. Te Zutfen is een groot reclamebord van het huis der gebroeders Spier, wonende aan de Overwelving, afgewaaid en aan deovorzyde in eene spiegelruit van Vredenburg terecht gekomen. Verder sloeg een hek om en kwa men verschillende dakpannen, scherven van glasruiten en schoorsteenkappen op den open baren weg terecht. Te Rozendaal kwam een goedoren wagen uit Esschen, door den wind voortgestuwd, het station binnenloopen. De afstand is ruim twee uur. By Tiel is een baggermolen gezonken, toe- behoorende aan H. A. Van Anrooy, teNieuwaal. Gelukkig was er niemand aan boord. Uit Bruinis8e wordt gemeldVan de schepen „De twee gebroeders", schipper Holle, met ryst van Antwerpen naar Roozondaal, en „Acht gebroeders", schipper Prins, met koper- erts van Amsterdam naar België, zyn de kettingen gesprongen; daardoor zyn de vaar tuigen weggostormd en gestrand te Oude-Tonge en Blindendara. De telegraphische gemeenschap tusschen Nederland en Duitschland, alsmede tusschen Nederland en België, was verbroken. Alleen Bremen en Antworpen bleven bereikbaar. Dank zy den uitstekenden aanleg der geleidingen in ons land, zyn alle Nederlandsche kantoren bereikbaar gebleven. Blykens de berichten in de Belgische bladen is de storm daar veel heviger geweest dan bier te lande. Te Brussel waren de straten bezaaid met dakpannen, takken van boomen, telephoondraden en lantaarnpalen; van som mige gebouwen werd het zink afgerukt, en vooral de in aanbouw zynde huizen hadden veel te lyden. In de voorstad Cureghem- Anderlecht is byna geen huis, waarvan het dak niet beschadigd werd. Een aantal per sonen werden min of meer ernstig gekwetst door vallende dakpannen en schoorsteenen. Te Ath heeft de storm noodlottige gevolgen gehad. De vier verdiepingen hooge fabriek van de firma Cambier is omstreeks midder nacht ingestort en verbryzelde eene belendende arbeiderswoning. Van het daarin wonende gezin werden de vrouw des huizes en een kind gedood en drie andere personen zwaar gekwetst. De justitie bemoeit zich met de zaak, daar men beweert dat de fabriek niet was gebouwd overeenkomstig de bouwver ordening en dat de muren niet behooriyk verankerd waren. Ook te Ostende, Charleroi en in vele andere plaatsen werd door den storm groote schade veroorzaakt. Op vele punten in België is de telegraaf- gemeenschap verbroken. Op de Schelde by Antwerpen dreven vele wrakstukken, afkom stig van vernielde vaartuigen; enkele per sonen vonden den dood in de golven. Het Fransche stoomschip „Blanche Amelie", van Antwerpen naar Bayonne, moest met verlies van anker en kettingen in de haven van Vlissingen binnenloopen. De sloep van bet Belgische loodswezen kon na Maandag-avond de afkomende Harwichboot met den loods bemand te hebben, wegens het stormweder niet meer in de Westerhaven komen, en is met veel moeite en gevaar en hilf met het overkomende water gevuld in het haventje van den Zuid-Kraayert moeten binnenloopen. De storm is byzonder hevig geweest te Parys. „In geheel Parys" - zegt de „Figaro" - „regende het in de straten pannen, schoor steenen en zelfs werden van vele huizen de jaloezieën losgerukt. Op de pleinen konden de voorbygangers zich byna met op de been houden en nog erger was het op de bruggen. Men moest zich daar vastklampen aan de leuningen, om niet door den wind te worden meegesleurd". Zeer groot is dan ook de lyst der onge vallen, waarvan de Parysche bladen melding maken. Uit alle deelen der stad komen berichten van beschadigde huizen, gebroken ruiten en afgewaaide schoorsteenen en uit hangborden. Evenwel bepaalden zich de ongelukken niet tot materiëele schade. Op den Boulevard de Grenelle werd een be jaard werkman getroffen door een ctuk van een schoorsteen. Hy werd terstond vervoerd naar het Necker hospitaal, maar was reeda overleden, toen hy daar aankwam. Even eens werd een omnibus-koetsier op de ljje Clichy-Odóon zoo ernstig door eene pan aan het hoofd getroffen, dat hy onmiddellyk overleed. Bovendien werden nog vele aadere per sonen gewond. Zoo o. a. werd in de Rue dt Rennes eene vrouw door den storm opgenomen en onder de hoeven geworpen van het paard van eene voorbyrydende flacre. Groote schadt werd ook aangericht in Belleville en Mont- martre, waar de najaarskermis, door den storm op zeer onaangename wyze werd gestoord. Tot zelfs op de SpaaDsche kust heeft do storm gewoed. Uit San-Sebastian wordt gt- seind, dat de telegraphische gemeenschap met Madrid is verstoord. Niet minder hevig was de storm in Enga- land, vooral in het zuiden. Te Londen ging de wind gepaard met een hevig onweer, dat geruimen tyd aanhield en gevolgd werd doer eene zware hagelbui. Buitengewoon groot is het aantal der via- schersschepen, die op de kusten strandden. In het Kanaal was de storm reods Zondag nacht begonnen en woedde Maandag den ge- heelen dag door. De mailboot.en tusschen Dover en Calais hadden het geheele jaar no| niet met zulk ruw weer te kampen. Te Dover woei de storm Maandag-avond met de kracht van een orkaan. In sommige streken van Engeland ging da storm met zulke hevige regens gepaard, d&« do rivieren buiten hare oevers trader en /elt huizen en laag gelegen landen reeda onéwr water zyn gezet; de Theemsvallei was op vole plaatsen overstroomd. By Newbury as de Great Western spoorweg ondergeloopeE. Te Swanage stond het water zoo hoog alt' men het nooit beleefd had, in sommige huizen zelfs 5 voet. De menschen werden met bootjes uit hunne woningen gehaald. Ook in Devonshire was het water tot eena ongekende hoogte gerezen. De wegen waren grootendeela onbegaanbaar, op vele plaatsen was het spoorwegverkeer zelfs gestremd. Het land in den omtrek van Taunton geleek eene zee. Te St.-Ives, in Cornwallis, waren de scholen gesloten en alle zaken stonden stil. Uit het hooger gelegen deel der stad stortte het water zich als een bergstroom naar beneden, steenen en boomen medesleurende; de huizen liepen onder en het huisraad dreef door da straten. De bewoners der meeste huizen waren daarom genoodzaakt de wyk te nemen naar de bovenverdiepingen. Een aantal schuitjes deden dienst om de menschen in veiligheid te brengen. Uit tal van plaatsen komen dergelyke be richten van overstroomingende schade, door het vereenigd geweld van water en storm aangericht, is ontzaglyk. De lyst der ongevallen, door dezen storm in Engeland veroorzaakt, vult in de „Standard" eene geheele kolom. Eerst tegen den ochtend bedaarde de orkaan. Volgens de waarnemingen van het meteorologisch instituut is deze storm de hevigste, welke sodert jaren in Engeland heeft gewoed. Aan boord van het stoomschip „Obdam", van de N. A. S. M., viel dezeeman A. Smit te Nieuw York uit de ra op het dek en werd met verbrijzelde ledematen opgenomen. De ongelukkige laat eene weduwe na met 9 kinderen, waarvan het oudste ongeveer 14 jaren telt. Uit Brussel is voortvluchtig de 18 jarige M. J. P. B., verdacht van diefstal van 3000 fr. Hy is vermoedelyk in gezelschap van de 16-jarige Jeannette M. Zy zouden Zaterdag de wyk naar ons land hebben ge nomen. De rechtbank te Rysel heeft een anarchist te Roubaix tot 13 maanden gevangenisstraf, gevolgd door verbanning naar oeno strafkolonie, veroordeeld, wegens het houden van eene redevoering, waarin hy tot diefstal en plundering aanspoorde. Zondag zyn op de ljjn Toulon- Nizza twee goederentreinen op elkaar geloopen. De machinist en de conducteur van éón der beide treinen zyn gedood en vyftien per sonen, meest werklieden der spoorweg-maat- schappy, gewond. Van Toulon en Marseille is onmiddellyk hulp gezonden. Denzelfden dag, om 8 uren, is een trein ontspoord op de lyn Saint-Denis Aurillai De locomotief en drie waggons zyn in dt, rivier geetort. Een machinist en een stoker zyn gedosd

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2