nr. LAB'S UB bij voor bet grootste gedeelte aan een tapper in bewaring gegeven. Het mooiste van de zaak is, dat, toen de veemarkt waB afgeloopen, een aldaar surveilleerend agent tot den verkooper der koe, dien hy echter niet kende, zeide: „Baas, ie dat jouw koe?" waarop de ander „ja" antwoorde, het touw losmaakte en met de koe verdween. Het heeft gisteravond en heden nacht weer verschrikkelijk gestormd, nu en dan afgewisseld door zware stortbuien. Schoorsteenen en dakpannen hadden het kwaad te verantwoorden, evenals boomen, welke niet al te wortelvast waren. Dit bleek o. a. by een der twee boomen, op do Boom- markt voor de woning van den heer Riedel, die onlangs tot den gemeenteraad het verzoek had gericht om ze te doen rooien, op welk verzoek afwyzend werd beschikt. Thans is één dier boomen omgewaaid en terecht ge komen tegen de gegalvaniseerd yzeren schut ting van de Meisjesschool aldaar, tegen welke schutting de boom in schuine richting was blijven staan. Stadswerklieden hielden zich heden bezig met de opruiming. Door den storm is te Amsterdam een zij muur en een achtermuur van een in aanbouw zynd huis van 3 étages in de Frederik-Hendrik- straat ingestort Door eene glasscherf uit een zolderraam, dat door eene windvlaag verbryzeld werd, welke glasscherf op het hoofd van vrouw Jansen in de Oosterstraat te Rotterdam terechtkwam, kreeg deze vrouw eene vrjj diepe hoofdwonde. Naar men verneemt, is de brand fcy de wed. Biesheuvel, te Haarlemmermeer, op 11 dezer, aangekomen in een stookhok. Behalve de woning moet nog zyn verbrand ƒ300 aan papierongeld, de opbrengst van 27, hectaren erwten, van 1 hectare tarwe, van 2 hectaren hooi, verder 30 hectoliter tarwe en 20 hectoliter rogge. Een en ander is tegen brandschade ver zekerd. De rechtbank te Utrecht heeft gisteren veroordeeld J. K. en J. v. G., beiden wonende te Nieuwkoop, bekl. van weder- keerige mishandeling, in do herberg van J. P. V., aldaar, in den nacht v^n 13 op 14 Sept. jl. gepleegd: don lsten bekl. tot geldb. van ƒ6, subs. 6 dagen hecht., den 2den bekl. tot gevangenisstraf van twee maanden. Do paardenkooper J. Van Deute- kom, te Haarlemmermeer, deed Zondag aan gifte by de politie, dat hem te Aalsmeer, terwyi hy in eene herberg vertoefde, twee paarden en eene tilbury ontvreemd waren, welke hy op straat had laten staan. Een onaangenaam voorval over kwam Zondag een Haarlemschen predikant, die eene preekbeurt te Noord wykerhout zou vervullen. Vertrouwende op een gezegde van een conducteur dat de trein, die tegen 9 uren van Haarlem in de richting Den Haag ver trekt, te Piet Gyzenbrug 6topte, had hy in dien trein plaats gonomen. Toen deze (een sneltrein) niet te Piet Gyzenbrug stilhield, bracht de predikant do noodrem in werking en nadat de trein tot stilstand was gebracht, verzocht hy te mogen uitstappen. Dit werd hem echter niet toegestaan; hy moest tot Leiden doorgaan en bovendion werd proces verbaal togen hem opgemaakt. Gistermorgen is in het Zuider- Buitonspaame te Haarlem opgehaald het lyk van den 43-jarigen meubelmaker R. Van den Berg, dio sedert 28 Oct. jl. werd vermist. Belemmering van een oxecuto rialen verkoop. Zooals bekend is, werd A. Reens, tegen wien voor de Amsterdamsche rechtbank eene gevangenisstraf van twee maanden was geéischt wegens de belemme ring van een executorialen verkoop, door dat rechtscollege van rechtsvervolging ontslagen. Het O. M. kwam in hooger beroep van dit vonnis en voor het gerechtshof te Amsterdam hoorde Reens nu drie maanden gevangenisstraf togen zich eischen. Het Hof, heden in deze zaak uitspraak doende, bevestigde het vonnis der rechtbank. De gronden, waarop het vonnis berustte, waren op de plaats der verslaggevers niet te verstaan, zoo lezen we in hot „Handelsblad". Het gerechtshof te Amsterdam, heden uitspraak doende in do zaak van H. Kwakman, te Volendam, beklaagd den visscher Koning aldaar te hebben opgelicht voor een bedrag van 600, voorgevende dit geld te moeten geven aan den pastoor te Edam, om aldus te voorkomen dat Konings moeder en broeder zouden sterven, daar de pastoor er missen voor zou lezen, veroordeeldo beklaagde wegens den eisch van het O. M. tot eene gevangenisstraf voor den tyd van acht maanden. Eene te Brielle door de onder officieren van het corps torpedisten voor Lombok gegeven voorstelling heeft ƒ162.25 opgebracht. Ook te Leeuwarden en te Meppel is, naar gemeld wordt, het nieuwe genees middel tegen de diphtheritis met goed gevolg toogopast. In de afgeloopen woek deden zich te Rotterdam 4 nieuwe gevallen van pokken voor. Zaterdag heeft een verpleogde uit 't krankzinnigengesticht te Ermeloo-Veld- wyk, dio in 't begin dezer maand daaruit had weten te ontsnappen en wiens aanhouding en opsporing door do politie werd verzocht, zich by den tweeden tol op den Utrochtschen weg te Amersfoort door ophanging van het leven beroofd. Te Maastricht worden Zaterdag aangehouden vyf waggons runderen en een waggon varkens, komende uit Friesland en Overysel, welke per spoor zyn vervoerd langs besmet verklaarde streken. De waggons zyn na het wisselen van tele grammen met den minister van binnenland- sche zaken weder vrygegeven. De reizigers, die Vry d ag-m o rgen met den trein van 7 uren 68 uit Brussel naar Antwerpen vertrokken, zyn ten prooi geweest aan een licht te begrijpen schrik, veroorzaakt door het plotseling stilhouden van den trein, een oogenblik nadat deze het station van Mechelen uitgereden was. De schok was zóó hevig, dat de conducteurs, de machinist en de stoker op den grond sprongen en een onder zoek van de remtoestellen deden. Zy vonden niets verdachts en men reed voort. Een kwar tier later volgde een nieuwe schok, en opnieuw stond de trein stil, op korten afstand van Duffel. Nu sprongen de reizigers mee uit de waggons en ditmaal onderzocht men de ry- tuigen ook van binnen. En wat vond men? Een jongen van 15 jaar, verscholen in het hokje van den laatsten waggon, by de draai kruk van het remtoestel, die zich amuseerde met dit van tyd tot tyd te doen werken. Hy verklaarde, in 't geheim, zonder door iemand gezien te worden, van Aarlen gekomen te zyn, om Antwerpen te zien. Hy had gedurende den nacht in een wachthuisje te Brussel ge slapen, zegt hy. Voor de tweede maal in vier maanden tyd heeft men gepoogd, de maga- zynen van het arsenaal te Brian^on inbrand te steken. De wachtmeester Armand deed te middernacht zjjne gewone ronde, toen hy eene binnendeur zag openstaan en bemerkto dat er ruiten gebroken waren. Hy ging het arsenaal binnen, maar op hetzelfde oogenblik werd een lucifer aangestoken en op een hoop vlasafval geworpen, welke met petroleum doorweekt was. Op hetzelfde oogonblik werden twee schoten gelost, maar gelukkig werd Armand niet getroffen. De onderofficier ging een wapen halen, maar de brandstichter, die delocaliteit zeer goed scheen te kennen, vluchtte en opende daarby eene deur, van welke hy den sleutel moest bezitten. Intusschen kwamen eenige personen op de kreten van den onderofficier toeloopen en men begon een onderzoek. Men ontdekte dat er vlasafval, in petroleum gedoopt, was neergelegd en er overal lonten waren aan vastgemaakt. De misdadiger had nauwelyks den tyd gehad zyn werk te beginnen. Er waren twee revolvers en twee geweren uit het wapenrek verdwenen, welke men later in oen hoek terugvond. Men denkt dat hy die wapens wilde stelen en door brandstichting het spoor van dien diefstal doen vordwynen. De brand zou zeer gevaariyk zyn geweest, daar het arsenaal tus- schen de kruitmagazynen en het militair hos pitaal staat. Armand heeft het signalement van den brandstichter opgegeven. Ontrouw en fal9ltelt In eene militaire administratie. In de openbare terechtzitting van het Hoog Militair Gerechtshof haddeD de pleidooien plaats in de strafzaak tegen D. C. O., oud 46 jaren, geboren te Zutfen, laatsteiyk dienende als kapitein kwartiermeester by het 3de regi ment huzaren, in garnizoen te Leiden, die door den krygsraad in het lste militaire arrondissement te 's-Gravenhage was schuldig verklaard aan lo. valschheid in authentiek geschrift; 2o. het desbewust gebruik maken van dat vervalscht geschrift; en 3o. het als ambtenaar opzetteiyk gold, dat hy in zyne bediening onder zich had, te verduisteren, en te dier zake werd veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van twee jaren, met bepaling dat die straf zal gerekend worden te zyn ingegaan op 29 Maart 1894. By die uitspraak werd als wettig en over tuigend bewezen aangenomen, dat beklaagde in zyne hoedanigheid als secretaris van de hoofd-administratie van bovengemold huzaron- regimont: lo. in bet kasboek, dat hy als zoo danig verplicht was aan te houden, in den loop van het jaar 1892 is begonnen posten opzettcdyk in uitgaaf to brengen, die niet be taald zyn; voorts, om dit te bedokkeD, op- zetteiyk foutieve optellingen in het kasboek heeft gedaan, meer bepaald, dat hy in be doeld kasboek, dat [uitsluitend bestemd was tot bewys van do ontvangsten en uitgaven, door hem in zyne voorzegde hoedanigheid eiken dag gedaan, en tevens tot contröle der administratie, valscheiyk onder dagteekening van 3 en 6 Juli 1893, posten respectieveiyk groot ƒ2251.60 on 748.60 in uitgaaf heeft gesteld, zonder dat die betalingen hadden plaats gehad, torwyi hy vervolgens in bet 4de kwartaal 1893 valschoiyk in uitgaaf heeft gebracht op 4 Oct. 2709.30, op 6 Oct. f 290.70 en eindelyk op 1 Jan. 1894 ƒ1000, op 6 Jan. ƒ1975.10, op 7 Jan. ƒ24.90 en op 8 Jan. 300; 2o. het aldu3 vervalschte kasboek, als ware het echt en onvervalscht, aan de daartoe bevoegde personen ter goed keuring en ondorteekening voor te leggen, en 3o. geld, dat hy in zyne bediening onder zich had, en aan het Ryk toebehoorende, tot een bedrag van 3300 te verduisteren en zich wederrechteiyk toe te eigenen. Do advocaat fiscaal voor Hr. Ms. zoe- en land macht, mr. P. VerLorcn van Themaat, was van dit vonnis in hooger beroep gekomen by het Hof 6Q wel om tweeërlei redenen. In de eerste plaats kon Z.H.E.G. zich niet ver- oenigen met do door den krygsraad aan de als bewezen aangenomen feiten gegeven qualification. Ten onrechte heeft de krygsraad hier de artt. 226 Nos. 1, 321, 359 van het Wetboek van Strafr. toepasseiyk verklaard, in plaats van art. 200 van het CrimiDeel Wetb. voor het krygsvolk te lande. Genoemd art. 200 bepaalt dat elk militair, die is gesteld in eene militaire administratie, of bewind van penningen, en eenige ontrouw of falsiteit daaromtrent begaat, zal gestraft worden naar de voorschriften van de wetten dezer landen, of ten allerminste, zoo hy een officier is, zal worden gecasseerd en verklaard te zyn eerloos, welk art. volgens de naar spr.'s meening juiste jurisprudentie van het Hof in dien zin moet worden opgevat, dat de straf bepalingen van het gemeente-recht alleen op de feiten, in art. 200 C. W. omschreven, van toepassing zyn in de gevallen, waarin by het Wetb. van Str. op die feiten geene of eene mindere straf is bepaald, dan die, welke art. 200 C. W. daartegen bedreigt. Terwyi nu de straf van cassatie met eerloos- verklaring by art 19 der wet van 14 Nov. 1879 (Stsbld. No 191) en art. 9 der wet van 15 April 1886 (Stsbld No. 64) is vervangen door eene militaire gevangenisstraf van hoog stens tien jaren, en het strafmaximum op de feiten, by de artt. 226 en 369 Wetb. van Strafr. bedreigd, respectieveiyk zeven en zes jaren, alzoo minder bedraagt, is op de door bekl. ge pleegde misdreven welke alle onder het bereik van art. 200 Cr. Wetb. vallen laatst genoemd artikel van toepassing. In de tweede plaats komt het spr. voor, dat bekl. ter zake der door hem gepleegde feiten ongeschikt moet worden geacht om in den militairen stand te blyven, al moge er grond aanwezig zyn om by het bepalon van den duur der hem op te leggen vryheidsstraf rekening te houden met de omstandigheid, dat de contróle der door hem gevoerde administratie zeer onvoldoende is geweest. Op deze gronden concludeert Z.H.E.G. tot te-niet-doening van het vonnis en voorts tot schuldigverklaring van den bekl aan ontrouw en falsiteit, door oen officier in eene militaire administratie gepleegd, met veroordeeling van den bekl. tot eene militaire gevangenisstraf van één jaar en zes maanden en hem het recht te ontzeggen om by de gewapende macht of als militair geömployaerde te dienen gedu rende vyf jaren. De ambtshalve toegevoegde verdediger van den bekl., mr. M. J. Van Oosterzee, noemde het eene inderdaad treurige zaak, die thans aan de beoordeeling van hot Hof werd onder worpen. Een man, tot dusverre geacht en geëerd door allen, die met hem in aanraking kwamen, is gevallen in een poel van ellende en, indien 's Hofs sententie het niet verhoedt, met zyrio gade tot den bedelstaf verwezen. Dat heeft de krygsraad in het lste mil. arr. bij zyn vonnis niet uit het oog verloren en wyi pleiter zeer wel weet dat het Hof hier niet is gezeten om gunsten te bewyzeD, maar om recht to spreken, durft pl. zich vleien met de hoop, dat zyn optreden niet geheel vruchteloos zal biyken te zyn geweest. Omtrent de feiten kan pl. zwygen, de volledige bekentenis van den bekl. en de ^verklaringen der geboorde getuigen leveren bot wettig bewys van bekl.'s schuld. Die volledige en berouwvolle bekentenis strekt bokl. tot aanbeveling. Maar waarover pl. niet zwygen mag: het is over de beantwoording der vraag of deze bekl. de eenige schuldige is. Bestaat hier geone solidariteit van schuld in bedenkelyke mate? Wat is er gedaan om het misdryf te voorkomen? Het reglement van administratie by de landmacht, vastge steld by Kon. Besl. van 7 Februari 1886, No. 14, is voor allen, die op de eene of andere wyze daarmede in hunne betrokking te maken hebben, absoluut verplichtend. By art. 151 van dat regl. is bepaald dat do hoofdadministratio van een corps is samen gesteld uit oen voorzitter, twee commissarissoa on oen secretaris, torwyi b(j verschillende artt. de werkzaamheden en verplichtingen dier titulariseen zyn geregeld. Zoo bepaalt art. 155 dat de voorzitter het toezicht houdt over de werkzaamheden van den secretaris; art. 157 schryft voor dat commissarissenden voorzitter behulpzaam in dar toezicht moeten ztln. De secretaris wordt art. 159 belast met de werkzaamheden onder toezicht van don voorzitter, bygeataan door commissarissen. Dat toezicht nu heeft by de administratie van bekl. in het geheel niet bestaan en de uitdrukkelUke voorschriften, daaromtrent ge geven, zyn niet nagoleefd. Nimmer zyn de daarvoor aangewezen auto riteiten tot eenig onderzoek van kasboek of de bewys6tukken van uitgaven overgegaan, en toch werd telkens, wanneer het kasboek werd afge sloten, door hen daarin verklaard, dat de in- schryvingen in het kasboek door hen zyn nagezien en goedgekeurd. Het is daaraan te wyten dat bekl. niet by zyne eerste struike ling is gecorrigeerd geworden. Hadden zyne superieuren hun plicht nauwgezet vervuld, dan ware het onmogeiyk geweest dat de valsch- heden zulke groote afmetiogen konden aan nemen. Met dierpe smart erkent bekl. zyn fout, maar mag, vraagt pl., tot z\1ne verontschul diging niet tot zekere hoogte gelden eenige solidariteit? Nalatigheid en verzuim van den voorzitter en commissarissen zyn oorzaak dat bekl. tot de gepleegde feiten is kunnen komen. Ook het halfjaariyksche onderzoek der verant woordingstukken door don intendant in de lste mil. afd., dat ingevolge art. 396 van het administratie reglement plaats had, geschiedde tot de laatste opname zoodanig, dat daarby onregelmatigheden niet werden opgemerkt; dus ook daarin ligt gedeeltelijk de aanleiding dat bekl. met het begaan der valschheden kon voortgaan. Ten slotte wyst pleiter op 'oekl.'6 roemvol verleden, op zyne 31 jaren aan den lande als militair bewezen diensten, waarvan 24 jaren als officier. In Indië gedetacheerd, mocht hy aldaar twee decoratiön verwerven. Wanneer by door den rechter uit den dienst zal worden ver- wyderd, gaat zyn recht op pensioen verloren en zyn toekomst zal, evenals voor zyne gade, zoo donker mogeiyk zyn. Daarom concudeert Z.E.G. dat het den Hove zal behagen het vonnis van den krygsraad te bevestigen, met oplegging van eene zoodanige mindere vry- heidstaf als het Hof geraden zal voorkomen, in elk geval den bekl. niet uit den dienst te verwyderen. Het hof zal op een nader te bepalen rechts dag uitspraak doen. Aangezien de banden voor hot premieboekwerk „Door Afrika's Wildernissen" zyn ontvangen, wordt dengenen, die in het bezit zjjo van een bewys tot Inbinden, verzocht hunne exemplaren in den loop dezer week aan ons Bureel te willen inleveren. RECLAMES, a 25 Cents per regel. By de Hinder voeding; heeft men het meeste succes met in bussen van '/a inhoud a 90 Cts. en 7, Kilo a 25 Cts. 7215 10 Chemisch zuiver en klemvrij, uit de Nederlandsehe Albuminefabriek, Lelden. Burgerlijke Stand. HAARLEMMERMEEB. Ondertrouwd: H. De Looff en P. Dral. EI. Do Vriee on A. Topsyoort wed. W. C. Lodder en M. Kemp. M. De Jong en 8. De Groot. Getrouwd: G. Van Yoon en W. Van Holet. G. Houtman cn D. Van dor Veer. Bevallen. C. Van Leeuwen gob. Van Lint D. G. Ran geb. WioriDg Z. W. Van don Heuvel geb. Van Dam Z. G. Van der Horst geb. Van Eek Z. J. Wiering geb. Rietveld Z. -M. Ponning geb. 8choondtrmark Z. M. P. Vlaar geb. Salman D. J. Hartinga veld geb. Mark wat D. J. Ooaterom geb. Koaingen D. Ovorledon: G. Frankfort 4 j. D. Van der Zwet 6 j. G. Ooatveen 88 j. J. Do Blaeg gob. Verbrugge 47 j. M. Grootepaa 69 j. NOORDYfIJK. Geboren: Alida Margaretha, D., en Laurentiua Johannes, Z. van C. P. Alkomade en G. HomaD. Aria, Z. van A. Weteringa en J. M. Waasdorp. Willebrordue 8imon, Z. van C. J. L. Van der Meer en G. Lubbe. Pieter, Z. van C. Noppe en A. Zuidhoek. Gehuwd: C. A. Bodonburg en O. J. Vink. Overleden: Abraham Van Rcoijoa 1 m-, Z. van A. Van Boogon en M. Durieux. Levonloo* aau- gegeven kind van het mannol. geslacht van F. Franck ea A. Moeuwonoord. Familie-Berichten uit verschillende bladen. Gehuwd: H. W. Houwink en C. M. E. Korpers- hoek van der Kooy, Arnhem. W. L A. Do Witt Huberle en C. Vollmer, Haarlem. L. G. Van Randwijk on L. O. Klappert, Helder. F. B. E. Van Vrgborghe de Ooningh en L. Peck, Ohio. H. A. De Groot en E. 0. AL Van Coeverden, Den Haag. P. M. J. Pons en M. J. Wilton, Botterdam. W. C. Elgenmann en M. A. Bccourt. Den Haag. P. J. H. GenomaLB en M. J. C. Beffen1, Lent. G. Siobnrgh en C. L. M. Voo Asch, Oosterhont. Bevallen: J. J. Kraaijoveldt—Hofman Z., Bot terdam. T. W. Gatteling—Hieschomöllor Z., id. A. Wentjee - Sobolten D., id. H. Van der Graaf Van don Endo Z., Kralingen. Mevr. Van den Brink—Klein D., Alblasaerdam. N. Caetendgk Wilson Z., Arnhem. A. F. J. Van der MeySimone Z., Zwolle. P. P. Eijberg BtrückorD., Botterdam. A. E. Bo tenhal Breed veld 1. Z., idem. F. Van Eijck—Perlia Z., KraliDgen. G. Do BaatDe Gons D., Sliedrecht. V. F. H. E. Brouwer Frackere D., Minahaaaa. L. VunderinkBlaauboer D.,Heteron. Mevrouw Muijeer—Beomink Z., Den Haag. A. W. TheeeingVan Duüra Z., Rotterdam. M. P. De Wilde—Do Lango Z., Hoorn. N. WartenaVan Hegcop ten Ham Z., Njjland. C. Spruijt—De Brnijn ZDordrecht. E. E. LomanVan Medenbach do Boog D., Zwolle. Overleden: B. Tromp de Haas Lautenelager, 58 J., Don Haag. J. ltoodenbnrg Z 3 j., Dordrecht. N. W. Chislain D. ityj j., Maaeeluie. W. P. Knowlee M. 78 j., Wiesbaden. O. Dobber M. 72 j., Meerenberg. M. Do Jongh—De Geus, 53 j., Oudorp. A. A. Caron M. 64 j., Tiel. A. J. Kemink M. 66 J., Vogelenzang. A. Kay Stapel, 70 j.. Alkmaar. A. Sandors M. 24 j-, Kwadgk J. Schaars 64 j., Borkuloo. J. D. O. Voltens M. 80 J., Arnhem. P. Az. Timmere M. 65 J., Krom menie. D. J. Van EnstAnb y, 87 j., Vlieland. J. T. J. Van Bhijn M. Den Haag. H. A. Van Amstel V., idom. E. Van Oven M. 60 j. P. J. Van Dijck M. 61 J., idem. Wed. J. Boolaars—Van Wouw, 52 j., idem. J. O. Vliogouthart—Van Epen- hngsen, 59 j., Zwijndrecht. P. L. Stal M. 27 j., Bijewgk. J. J. Bode M. 82 j Hassolt. N. P. Cateniow M. 59 j., idem. O. Van Katwgk M. 61 j., Schiedam. A. 6aarlooe M. 68 j., Hekelingen. A. H. Stuart V., Kralingon. A. F. JanseenBin- geling 65 j., Buiksloot. ingezonden. Mijnheer Junius I Een enkel woord, al is 't wat laat, naar aanleiding van uw schryven in dit blad van 7 Nov. Meent u werkeiyk wat u in dat stuk hebt verkondigd? Moet men werkeiyk „alle hoop laten varen," wanneer men als jong docent met goedo voornemens bezield eene school binnentreedt? Ach! wat hebt ge me doen schrikken door die laatste zes regels van uw stak. Want ook ik heb me eenmaal dien werkkring voor gesteld, en dan is 't niet zeer aanmoedigend dergelyke uitspraken te moeten hooren uit den mond van iemand als u, die zelf reeds leeraar zyt en van wien men dus oppervlak kig zou zeggen, dat hy een persoon is, die juist oordeelen kan. Ik was dus, zooals ik reeds zei, zeer ge schrokken, doch toen ik eens over uw stuk ging nadenken en vooral over den schrijver er van, voor zoover die zich in zyn geschrift laat kennen, is die schrik gelukkig langzamer hand geheel verdwenen. Immers, ik wist dat ge leeraar waart en verder dat ge iemand waart, die zich niet door „dergelyke praktyken" als gy schildert, hand haafde, want deedt ge dit wel, dan ontbrak u alle recht om zoo tegen diezelfde praktyken uit te varen. Dat ge een leeraar zyt, die „alles door zyne persoonlyke eigenschappen in 't reine brengt", daaraan onftieemt ge alle waarsctaynlykheid door uwe uitdrukking: „den meesten, zoo niet allen, is dit te machtig", hetgeen ge onmoge lijk zoudt kunnen zeggen, wanneer ge zelf zoo iemand wel waart. Wat schiet er dus volgens uwe eigen In- deeling nog voor u over? Dat ge een leeraar zyt, „die zich te goed acht, zich te veel mensch gevoelt en te ernstig is om zich met zulke praktyken af te geven," een leeraar, die 't „slachtoffer kan worden van dien geest onder leeraren en leerlingen." En nu wordt my uw stuk duideiyk. Het ie dus als de noodkreet van een sohipbreukeling, die op 't punt staat in de diepte weg te zinken. Of mogeiyk zyt ge reeds „het slachtoffer van dien geest" geworden, misschien zyt ge reeds door den vloed verzwolgen en is uw stuk geiyk eene stem uit de diepte. En in dit geval is uw pessimisme begry- peiyk, doch de wyze, waarop ge er aan lucht geeft, is dunkt me geenszins te billyken. Immers, het openlyk in een dagblad aan halen van dergelyke staaltjes, welke „onlangs" zyn voorgevallen, is öf lichtvaardig öf unfair. Lichtvaardig, wanneer ge in zóó'n zaak op verhalen van anderen afgaat; unfair, wanneer ge zelf de „vertrouwbare bron" zyt. Doch dat ge zelf nog docent zyt en iets dergelyks ver haalt van iemand, die nog met u medewerkt, nog wel in een blad, 't welk ge wist dat byna al uwen leerlingen onder de oogen zou komen, durf ik niet veronderstellen. Hoe zoudt ge zelf dan de beschuldiging kunnen ontgaan dat ge u „by uwe leerlingen trachttet populair te maken", nu niet ten koste van een leerling, maar van een uwer collega's? Ik moet dus wel gelooven dat ge in uw gedrukten toestand lichtvaardig zyt te werk gegaan. Doch genoeg; over uw verder stuk acht ik me niet bevoegd te oordeelen. Alleen zie ik nog steeds liever een rector aan 't hoofd van een gymnasium dan een majoor commandant. Dat echter myn eerste schrik geheel is ver dwenen, zult ge nu wel begrypen. Met verschuldigde achting Een oud-leerling van het Gymnasium. kol oiv ie iv. BATAVIA, 10-11 October. De Lombok-expeditie. Omtrent Lombok bevatten de bladen nog eenige verspreide berichten. Aan de daarin overgenomen regeeringsborichten, in de Java- sche Crt." gepubliceerd, ontleenen wy nog het volgende: By de verkenning van hot gesignaleerde kruitmagazyn op 30 Sept. sneuvelde, behalve de reeds genoemde officieren, de fuselier Knoop en werden gewondzwaar do sergeant Do Leeuw en de fuseliers Strybos, Veld en Post; licht de fuseliers Van Groningen, Kostorzewa, Bergsma, Kichendlich en De Roos. Tevens werden als vermist opgegevensor- geant Thill en de fuseliers Dekker, Vos, Spin, Dumoulin, Knipper, Miggels, Brinks en Zip- pens, allen van het 2de bat. Een later tele gram meldt echter, dat by de verdere slech ting van Mataram de lykon dier vermiste - zyn gevonden. Het gesignaleerde kruithuis werd tevens ontdekt en daarin aangetroffen 219 tonnetjes en 13 martavanen met buskruit, 4 kisten achtorlaadpatronen, benevens gereed schappen voor het maken van patronen. Boven de tonnetjes kruit, schryft de rLoc.''„ die te Ampenan in den kelder van een Chinees zyn gevonden, was, naar ik verneem, sedert weken eene keuken, waar flinke vuren werden gestookt. Dat is dan met recht geweest niet dansen, maar potje koken op een vulkaan» Den 3den Oct. zyn naar Soerabaia goövar cueerd 171 militairen, waaronder 65 gewon] den en 108 zieken, en 29 dwangarbeiders. Negen zieken leden aan mazelen. De gezond heidstoestand werd toen door den chef van den geneeskundigen dienst gunstig genoemd, den zwaren dienst en de hevige regens in aanmerking genomen. De toestand der op Lombok verwonden is over 't algemeen zeer bevredigend. Den 8sten November seinde gen. Vetter, dat de gezondheidstoestand iets minder gunstig was: het ziektecyfer was by de troepen toen gestegen tot 6 pet., by de dwangarbeider^ tot 27s pet. Den 7den October werd in onze positie te Mataram een mortier van 20 cM. in battery gebracht, om Oost- en Noord Mataram, waar de vyand zich nog bevond, onder vuur te nemen. Pemenang is door de „Bali" in brand ge schoten; de bevolking is naar het binnenland, gevlucht. Vier groote padicschuren by Peme-, nang 2yn verbrand. In de Sasaksche kampong Sinajoeng (ten westen van Mataram) meldden zich80 Baliêrs waaronder vrouwen en kinderen aan om lyfsbehoud te vragen. Met hunne hoofden, 2 goesti's van weinig beteekenis, zyn zy na afgifte van wapenen in krygsgevangenschup gezonden naar Lembar, aa- de baai van La- boean Tring, waar zy onder toezicht werden, gesteld van een vertrouwd Sasaksch hoofd. De Amboneezen doen zich, naar het „Soer. Hbl." verneemt, by de Lombok expeditie weer kennen als stoute vechtersbazen. By den terug tocht der colonne-Bylevelt klommen soms, wanneer men vuur kreeg uit schietgaten in een muur, drie Amboneezen op elkaar, opdat de bovenste over den muur zou kunnen schieten die echter niet zelden het slachtoffer werd van zyn heldenmoed en doodeiyk gewond naar beneden stortte. Volgens de „Loc." is ds. Rogge wee?

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2