Serum. Dr. Ph. Kooperberg, to Leeuwarden, deelt in het „Tydschrift v. Geneeskunde" mede dat hy ten gevolge van bijzondere omstandig heden in het bezit is van eene groote hoe veelheid anti diphtheritis heilserum (zoowel Duitsch als Fransch fabrikaat) en dat, voor zoover de omstandigheden het veroorloven, by bereid is enkele glaasjes (tegen den kos- tenden prijs) toe te zenden aan die genees kundigen, die lijders aan diphtheritis of croup onder behandeling hebben en niet in staat zijn zich elders van het noodige heilserum te voorzien, mits zij zich schriftelijk of tele- graphi8ch tot dr. Kooperberg wenden. LOMBOK. Het „Hbl." ontving heden uit Batavia het volgende telegram Het vijfde en het elfde bataljon infanterie zijn naar Lombok vertrokken. Men verwacht dat Tjakra-Negara deze week bestormd zal worden. Goesti Djilantik dreigt met hulptroepen naar Lombok terug te keeren. Te Malang zijn vliegende colonnes gevormd, bestemd om tegen Bali te ageeren. De leverancier van levensmiddelen heeft zich gevestigd binnen het versterkte Ampenan, daar het gerucht loopt dat de Baliërs een overval op hem beraamd hebben. Bij het departement van koloniën zijn nog de volgende giften ontvangen: a. voor de militairen of gewonden der Lombok-expeditie: 25, onder de letters L. H. J., uit Utrecht; b. voor de nagelaten betrekkingen van in Indië gevallen militairen: ƒ50 van hot studen tengezelschap „India Orientalis", te Leiden; 8 van de vereeniging van Israëlietische handwerkslieden „Wederkeerige Hulp", te '8 Gravenhage, en 29.05 van de gymnastiek vereniging „Oefening kweekt kracht", te Zalt-BommeL Eer8tvermelde gift zal worden verzonden aan het centraal-comitó van het Roode Kruis te Batavia; do drie andere giften zullen ter beschikking worden gesteld van het „Nationaal Fonds ter ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in Indië gevallen militairen van leger on vloot". (Sls.-Ct.) Aangezien de banden voor het premieboekwerk „Door Afrika's Wildernissen" z\jc ontvangen, wordt dengenen, dlc In hel bexll zy n van een bewijs lol Inbinden, verzocht hunne exemplaren fti den loop dezer week aan ons Bureel te willen inleveren. Geveilde peroeelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op 10 November 1894, ten overstaan van J. A. Van Hamel, notaris to Leiden. Het hoerenhuis met tuin aan den Apothekers- d(jk No. 13, niet gegund; het winkelhuis aan de Langebrug No. 43, kooper do heer G. Van Driel qq., voor f 2525; het huis met tuin Aloölaan No. 37, het huis aan de Waardgracht hoek Zuidsingel Nos. 187 en 41 en het huis Waardgracht No. 142, kooper de heer J. W. P. Licht qq., respectievelijk voor 2610, ƒ1910 en ƒ820; twee huizen, Minnebroers gracht No. 2 en Pottebakkersgang No. 13, kooper de heer I. J. Hagemans qq., voor ƒ1020; twee huizen, Langegracht Nos. 171 en 173, en twee huizen Brandewijnsgracht Nos 1 en 2, kooper de heer I. J. Hagemans qq., voor ƒ1231; twee huizen, Langegracht Nos. 165 en 169, en tien huizen, Brande- wijnspoort Nos. 1, 3, 5, 7, 9, 2, 4, 6, 8 en 10, kooper de heer I. J. Hagemans qq., voor f 6710. INGEZONDEN. Sedert Zaterdag-middag omtrent drie uren vloeide geen duinwater door de leidingen der huizen op het Rapenburg, in de Kloksteeg, enz., zoodat do bowoners het gevaar on den last ondervonden om van die bron geheel afhan kelijk te zijn. Had de administratie der waterleiding intijds laten aanzeggen dat er stremming zou ont staan, dan had men minstons voor mondbe hoeften water kunnen verzamelen. Is hier nalatigheid in 't spel, dan zou daarvoor met reden boete geëischt moeten worden om mis bruik van monopolie voor de toekomst te weren. Do consumenten staan tegenover de voeleischonde Duinwatermaatschappij vrijwel machteloos, Bovenstaande regelen werden omstreeks 5 u. in den n.m. van den lOden November geschreven. Inmiddels gingen or.dor de buren verschillende geruchten, maar niemand wist wat er aan schortte, by niemand in de buurt was eenige waarschuwing gekomen. Ongeveor te 7 u. 's avonds kwam het „Loidsch Dagblad" voor den 12den November 1894, waarin oone aankondiging van burgemeester en wethouders, gedateerd 10 November. Is dat mystificatie? Misschien zal eenig Raadslid mettertijd in eene openbare verga dering namens do burgerij protesteeren tegen zulke bij-den-neus-nemeri). Gemengd Nieuws. Op een allerongelukkigst go- kozen uur werd Zaterdagmiddag in het grootste gedeelte van de stad zonder vooraf gegane waarschuwing de duinwaterleiding afgesloten. Togen het uur, dat velen nog het middagmaal moesten bereiden, werd de kraan tevergeefs opengedraaid; geen waterI Alléén een rochelend geluid Lampetkannen, karaffen, alles werd ge ledigd om de aardappelen, enz. in den ge- wenschten eetbaren toestand te brengen. "Wij hopen van harte dat de heer Van Spall, die ons menigmaal heeft verhaald hoe hij te nacht en ontijde voor den geregelden gang van zaken op post moest zijn, gegronde, zeer gegronde redenen heeft gehad om nu op dit uur zooveel ongenoegen te verwekken. Ware het maar eenige uren later geschied, het noodlot ware te dragen geweest, want of we nu Zaterdagavond of Zondagmorgen houden met het oog op onze bekende reinheid, dat is niet slim! Maar juist vóór den maaltijd! We hopen dat de directeur zijn middagmaal ook niet op tyd gehad heeft en zijn huishouden ook in de war is geloopen wraak is zoetdan zal hij in het vervolg zijne waterleiding wel beter in orde houden! We z(jn benieuwd welke restitutie de Maat schappij den consumenten aan het einde van het kwartaal zal geven. Of kan het niet lijdon? De p olitie al hier h eef t proces - verbaal opgemaakt tegen een werkman der Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij, die, reeds sedert jaren aldaar werkzaam, zich had schuldig gemaakt aan het wegnemen van metalen stukken. Ofschoon deze voor machines waren bestemd en, volgens de deskundigen, eene tamelijke waarde hebben, mocht de ver dachte toch slechts eene geringe som er voor ontvangen, aangezien de opkoopster, de wed. G., ze in haren handel als oud koper be schouwde. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de schuit, beladen met hout, van den schipper C. K., bestemd voor den heer Van Deventer te Schiedam, in de Vrouwevaart te Zoeterwoude gezonken. Persoonlijke onge lukken hebben er niet by plaats gehad, omdat de schipper den nacht tehuis doorbracht. Heden is de schuit, nadat men er eerst het hout uit gelost had, weer boven gebracht. Waarschijn lijk is het ongeval gebeurd doordat 's nachts het water gevallen was, waardoor de schuit overzij gezakt is en daarna vol water geloopen. Te Aarlanderveen heeft de oud- watermolenaar, B. v. VI., Zaterdag door op hanging een eind aan zijn leven gemaakt. De man was de laatste jaren niet wèl by het hoofd. Te Haarlemmermeer, naby Lisse, is den 9den dezer aan cholera asiatica over leden Carolus Oostveen, oud 38 jaren. In het geheel kwamen aldaar 11 gevallen voor, waarvan 10 met doodelykon afloop. Do laatste cbolera-lyder te Haarlem, die in zyne woning werd verpleegd, is thans geheel hersteld. Zyne woning is onder politie-toezicht ontsmet. Zondagmiddag te halféón brandde te Haarlemmermeer aan den SJoterweg K K 8 af de boerderij „Jacoba's hoeve", onlangs verkocht en bewoond door de wed. C. Bies heuvel. Te Zandvoort zijn de mazelen epidemisch heerschende verklaard. Gedurende het hevig onweder, dat Donderdag-avond over Tessel trok, werd eene koe in de weide door den bliksem ge- troffon en gedood. By het sloopen van een oud pak huis te Monnikendam worden in de opening tu8schen do balken in zakjes ruim 110 goud stukken, voor het meerendeol van het jaar 1620, gevonden. Het SintorklaasfeesttoParijs, waaraan Willem Van Zuylen zou meehelpen, gaat niet door. Om halftion gisteravond is te Amsterdam de brug over de Keizersgracht by de Leidschegracht ingestort. Roods sinds eenige weken, zegt de „TeL", dreigde het gevaar. In don gewelfrand van deu middenboog sloton twee der bedekkings- hardsteenon niet moer aan elkandor; de eene hing ongeveer een decimoter lager dan do andere. Zaterdag in den voormiddag werd de eerste voorzorgsmaatregel door Publieke Werken genomen: door een houten hekje werd den wandelaars belet langs de leuning der brug te gaan. Maar paarden en rytuigen liet men toen nog ongehinderd het midden van den weg passeeren. Doch des middags om vier uren achtte P. W. het toch raadzaam de passage over de brug geheel af te sluiten. De doorgang er onder bleef nochtans open. Maar de schippers durf den nauwelyks onder de brug doorvaren. Die vrees was niet geheel ongemotiveerd; dit biykt thans uit de instorting op gister avond. Dat de verzakking niet van vandaag of gisteren dateert, kon men merken aan de sporen van vroegore opkalefatering, strepen en randen van cement. „Do Tyd" had nog in het laatste nummer op den onhoudbaren toestand de aandacht gevestigd en aangedrongen op radicale ver betering door den bouw een er nieuwe brug. De tyd is thans „De Tyd" te hulp gekomen. Vermoedeiyk heeft de instorting aldus plaats gehad. De peiler aan den zuidkant is gaan verzakken, scheef naar onderen; hy heeft de bogen meegetrokken, die afbraken en naar de zydo der onevennummers van de Keizersgracht in het water vielen. Het stuk steen, dat men uit het water ziet steken, is waarschyniyk in de duisternis was het niet goed te onder scheiden de breuk van de kruin aan de zuidzyde met een stuk gewelf. De opening in do brug wordt geschat op vyf a zes meters. De gasbuis is gelukkig niet gebroken, anders had er licht een ongeluk kunnen gebeuren. Gisteravond waren ze bezig de leiding af te sluiten. Persoonlyke ongelukken zyn, voor zoover men weet, niet voorgevallen. Wel was de knecht van een bakker Duker op de Keizers gracht by de Leidsche gracht, die om 10 uren op de bakkery moest komen, niet gearriveerd en was deze ook niet thuis. Doch dit is nog geene voldoende reden om aan te nemen, dat hy juist op het noodlottige oogenblik over de afgezette brug is gegaan. Op een Zondag-avond kunnen er meer rede nen zyn, waardoor een jongmensch wat laat op zyn werk komt. Voor zoover de „Tel." zich herinnert, is er te Amsterdam nog eens eene brug ingezakt en wel op den hoek der Korte Prinsengracht by de Brouwersgracht. Deze brug is nooit herbouwd. De weduwe van den Ierschen fenian Frank Byrne, die de messen, waarmede lord Cavendish en de staatssecretaris Burke in het Phoenix-park werden vermoord, naar Dublin had gebracht, is dezer dagen te Nieuw- York gestorven. Nadat de moord was gepleegd, trok zy naar Amerika en vestigde zich te Nieuw-York. Zy leefde in armoedige omstan digheden en was sedert vele jaren lam. Aan de reporters, die haar in het eerst dikwyls bezochten, placht zy te zeggen dat zy veel zou kunnen vertellen als zy wilde, maar zy zou haar geheim medenemen in het graf. Uit Havanna komt hetbericht van eene treurige schoepsramp. De Spaansche boot „Fernando," die tusschen de Cubaansche havens voer, is verleden week door een cycloon overvallen en in het gezicht der kust vergaan. Tien passagiers en de geheele bemanning ver loren het leven. Frankryk zendt naar St.-Peters- burg, by de uitvaart van Alexander III, een zestal hoofd-officieren, waarvan drie door hunne lengte uitsteken. De kolonel der cavalerie Chambaud is 2.03, de kolonel der infanterie 2.02 meter lang en de kapitein ter zee Cor- dier is niet veel kleiner. Yermoedeiyk is dit eene hulde aan den overleden Czaar, die ook lichameiyk ver boven anderen uitstak! By H&radskl&r zyn verscheidene dokplanken, wrakstukken, een gedeelte van eene scheepsboot en een naambord van het vergane Nederlandsche stoomschip „Hollandia" aangedreven. Zaterdagmorgen hoeft te Londen in de City een hevige brand gewoed, waar door vyf pakhuizen zyn vernield. Het vuur ontstond in de benedenverdieping van oen ledig pakhuis, toebehoorende aan de „Tarrabona Tea Corap." Vóór de brandweer ter plaatse was, hadden de vlammen drie andere pakhuizen aangetast en spoedig was het geheele blok huizen eene zee van vlammen. Twee kurkpakhuizen werden geheel in de asch gelegd en by het instorten der muren scheelde het weinig of de brandweermannen waren er onder bedolven. Slechts één brand weerman werd gewond. In het geheel waren er niet minder dan zes en dertig stoomspuiten op het terrein aanwezig. Er zyn vyf pakhuizen geheel vernield en van twee andere zyn de daken verbrand. De schade wordt geraamd op 80,000 tot 100,000 pd. 8t. KOLONIËN. BATAVIA, 10-11 October. De nieuwe spooriyn in de Preange^ zal den lsten November worden geopend. De gouver neur-generaal zal er wegens de moeiiyke tyds- omstandigheden niet by tegenwoordig zyn. Voorloopig zal do reis naar Soerabaia drie dagen duren, daar men te Tasik-Malaja en te Djok jakarta zal moeten overnachten; in eerstge noemde plaats wordt met het oog hierop het logement wat uitgebreid. De waarnemend-politieschout te Solo Van Spall heeft zich wederom verdiensteiyk ge maakt door een Chinees gevangen te nemen, die valsche bankbiljetten in omloop bracht en by wien drie zulke biljetten van 200 werden gevonden. {Java-Bode.) Aan den heer C. G. Riesz is vergunning verleend tot mynontginning in Tinawoen (Rembang.) Aan het „Soer. Hbld." is bericht, dat er aan de pantserdekkorvet „Sumatra" zooveel te veranderen en te herstellen valt, dat het schip nog in geene maanden dienst kan doen, hoewel er dag en nacht aan wordt gewerkt. De „Sumatra" heeft kanonnen, waarmee Tjakra-Negara van uit zee zou kunnen wor den bo8choten. Een zeker heer te Batavia heeft zich per brief tot Z. E. den Gouverneur-Generaal ge wend met de aanbieding tot aanwyzing van oen zekeren weg tot het vermeerderen van de inkomsten van het gouvernement met ruim tachtig duizend gulden 'sjaars, onder beding echter dat voor het geval deze zaak tot stand mocht komen hy aan het hoofd daarvan zal komen te staan. De Lombok-expeditie. Aanval en de Inneming Tan hel groot- al e gedeelte Tan llaiaran. Vermeldden wy de vorige maal het officiëele verslag, dat van deze verovering in de Java- Crt." werd opgenomen, thans staan particu liere correspondenties van het oorlogsterrein, met uit den aard der zaak veel levendiger en treffender beschryvingen, ter beschikking. De lezers zullen zich herinneren, dat alle berichtgevers, die van de verovering van de sterkten rondom Mataram Aroen, Kaleh, Pasingahan en Pagasangan eene beschry ving zonden aan de Indische bladen, allen eenstem mig met lof gewag maakten van deu uitste kenden geest, die onder onze troepen heerschte; zy verlangden niets liever dan zoo spoedig mogelyk op Mataram in te stormen, en ook de Sasaks vroegen als men ten minste be doelde correspondenten mag gelooven, her- haaldeiyk aan generaal Vetter, wanneer het er nu op los zou gaan. De bevelhebber schynt echter, alvorens tot den aanval over te gaan, eerst mot de grootste zorg alle voorbereidende maatregelen te hebben genomen, ten einde de verliezen, aan onzen kant te ïyden, zoo gering, die aan de zyde der Baliërs zoo groot mogelyk te doen zyn. En dat die maatregelen goed genomen worden, dat bewees het resultaat, blykende uit de mededeelingen (van den cor respondent der „Locomotief"), welke hieronder volgen Tot goed verstand der zaak herinnert de. berichtgever der „Loc." er de lezers aan, dat Mataram door twee elkaar rechthoekig sny- dende breede wegen in ongeveer vier gelyke stukken wordt verdeeld. Op het kruispunt dier wegen vindt men vier poeri's of paleizen. De Noordoostelijke behoort aan den vorst, de Noordwestelyke aan den kroonprins, de Zuidwestelyko aan Goesti NjomanKaleh; aan wien de Zuidoostelyke poeri behoorde, zegt de berichtgever niet te weten. Mataram wordt ten Zuiden gedeelteiyk be grensd door de rivier Antjar. Den 28sten Sept. 's avonds om 9 uren kwamen de bevelen voor den volgenden dag en werden wy bekend gemaakt met het plan van den aanval. Dit zeer goed doordachte en met zeer veel beleid uitgevoerde plan kwam in het kort hierop neer. Er zouden drie colonnes te geiyk tegen Mataram ageeren. De midden- of eigenlyke aan vals-colonne, bestaande uit het 6de bat. inf., 2 comp. van het 7de bat. inf. en 1 sectie genietroepen, gecommandeerd door den luit.-kolonel Frackers, kreeg de opdracht M. in het zuiden binnen te dringen en het Z.W. vierde gedeelte dezer plaats met de 4 poeri's te veroveren. De rechter-colonne, sterk 2 comp. van het 9de bat. inf. en wat artil lerie, onder commando van den luit.-kolonel Scheuer, zou den rechtervleugel dekken en het terrein tusschen Tjakra en Mataram onder vuur nemen. De linker-colonne, bestaande uit 3'/a comp. inf. van het 2de bat., 1 sectie veld artillerie, benevens 1 sectie genietroepen, gec. door kol. Swart, hield zich gereed om op het eerste bevel op te rukken tegen do "Wes terpoort van Mataram. De twee andere compagnieën van het 7de bat. inf., 2 sectiën berg, vormden de algemeeno reserve, waarby zich de opperbevelhebber be vond. Kaleh en Aroen-Aroen werden groo- tendeels bezet door de marino-landing-divisie en hierdoor kreeg men ongeveer lJ% bat. inf. beschikbaar om den aanval te ondernemen, 's Nachts om 4 uren rukten we uit Ampenan on marcheerden over Kaleh naar het aange wezen aanvalspunt. Terwyi de rechter- en midden-colonne zich naar hunne stellingen begaven, nam de linker-colonne positie te Aroen-Aroen. Na ongeveer '/i uur een voet pad langs den W.-oever van de Antjar ge volgd te hebben, werd dit voetpad verlaten en do bedding der rivier gevolgd. Deze rivier is hier ongeveer 6 M. breed en 11. diep, terwyi er, toen wy er door trokken, gemid deld 0.3 M. water in stond. Om ongeveer 6'/4 uur werd de colonne ontdekt en viel het eerste schot. De hoop, om ongemerkt binnen Mataram te zullen komen, vervloog alzoo in rook. De vfiand, gealarmeerd, was vry vlug by de hand en opende uit zyne repeteer- en andore ge weren een hovig vuur op de troepen. Vurende trok men voorwaarts, van aarzeling onzer troepen geen spoor. Eindeiyk bereikte de voor- troep den muur op een punt, waar deze erg vervallen en vorvangen was door een lage borst wering van pisang-stammen. Na eenige salvo's werd de borstwering door de onzen bestormd en genomen en we waren binnen het eigenlyke Mataram. Helaas kostte dit aanvankelyk 6ucces ons een jong officier, den 2den luit. Valkenburg, en eenige minderen! Eenmaal binnen zynde, breidde men zich tusschen Oost en West uit en ging zoo in zeer goede orde en in flink verband Noord waarts. Langzaam, maar vastberaden rukten de troepen, onder het kalme en beleidvolle commando van den luit.-kolonel Frackers voorwaarts. Het ging als het ware van de eene vesting in de andere. Zooals u weet, is ieder erf, ja byna ieder huis door leemmuren omringd en vormt eene soort versterking. Daar het onmogeiyk was om meer dan 10 a 5 M. rechts en links te zien, werd het verband der troepen in de voorste linie door signalen onderhouden. De vyand beschoot de troepen van achter muren en van uit de boomen. Vooral dit laatste plongeerend afgegeven vuur trof maar al te dikwyls doel. Uit de aanwezigheid van eenige vrouwen en kinderen bleek dat de vyand ons daar niet verwacht had. Ik houd het er voor dat hy, zelf laf en verraderlyk zynde, niet gedacht heeft, dat de blandas zoo brani zouden zyn om zich in zoo'n doolhof van versterkingen te wagen. Einöeiyk bereikten de troepen den grooten weg tusschen beide westeiyke deelen en gingen dadeiyk over tot de bestorming der poeri's. De rechter colonne was inmiddels Noord waarts vooruitgerukt over een grooten weg tusschen beide zuidelyke deelen en kwam ongeveer tegeiyk met de midden-colonne op het kruispunt der wegen aan, zoodat ook zy aan de bestorming kon deelnemen. De linker colonne was inmiddels opgerukt en had de westerpoort van Mataram bezet. Na de be storming bliezen al de hoornblazers het Wil helmus en vervulden de juichtonen der troepen de lucht. Toen do reserve ter plaatse aan kwam met den opperbevelhebber, die ala altyd de kalmte gepersonifieerd was, ging er een oorverdoovend gejuich op en werd er met de helmhoeden hoog door de lucht ge-, wuifd. De geestdrift dor troepen was onbe^ schryflyk. Nadat de artillerie do wegen in Oosteiyk Mataram nog eens flink onder vuur gonomen had, begon de genie een paar dewa-tempeli of liever ommuurde ruimten voor eene be*' zetting in te richten. Eveneens werd er eenq kleine benting gebouwd aan den westelykea ingang van Mataram. Honderden dwangarbeiders, voorzien van gereedschappen, hakten en duwden de ver-' raderiyke poeri- en andere muren omver, ter* wyi de Sasaks hun hart ophaalden ?an hel' rampassen, 's Avonds om plm. 5 uren gingen de troepen terug naar Ampenan, na achter lating van sterke bezettingen in de intusschcn gereedgemaakte bentings. De verovering kostte aan gesneuvelden den 2den luit. Valkenburg en een 12 tal minderen, terwyi gewond werden majoor Blommestein, de luitenants Broek man, Grootenboer en Granpré Molière (ü^j weet niet of ik de namen goed spel), böy nevens ongeveer 45 minderen. De hinderlaag. Den volgenden dag, den 30sten Sept.," kwamen er weer troepen terug onder den generaal Segov, om de werkzaamheden der genie en der dwangarbeiders te dekken. Of schoon er met byna bovenmenschelyke kracht wordt gearbeid, vordert het vernielingswerk, betrekkeiyk langzaam. Men kan zich van dien reuzenarbeid geene voorstelling maken als mes het niet gezien heeft. Om plm. 4 uren n. m. van dien dag gebeurde er iets, wat de vreugde over het succes van den vorigen dag aan- merkelyk verkoelde. Terwyl de werkzaam heden in vollen gang waren en er van den vyand geen spoor te zien was, kwamen er uit het, wel nog niet veroverde, maar volgena honderden Sasaks verlaten N.-W. gedeelte twee Sasaksde een voorzien van eene Hol- landsche en de andere van eene witte vlag. Ze kwamen mededeelen dat er zich in be doeld gedeelte, op een kleinen afstand, een kruit- of munitie-magazyn bevond en boden zich aan om de plaats, waar het was, aan te wyzen. Een peloton inf., onder den van het Nederlandsche leger gedetacheerden lsten luit. Van Oppen, werd gecommandeerd om met eenigen der dwangarbeiders er heen te gaan en die munitie weg te halen. De kapitein Van Erpecum, een zeer veel belovend en hoogst ontwikkeld officier, die slechts op eene vacature wachtte om opgenomen te worden onder het corps stafofficieren en dienst deed als adjudant van den generaal Segov, sloot zich met den kapitein Griethuysen by Van Oppen aan. Het peloton marcheerde met de voorge schreven veiligheidsmaatregelen af en volgde de aanwyzing van de verraders. Men ging een nauw straatje in, volgde dit een 100 a 150 pas en sloeg daarna links af een nog smaller steegje in. Nauwelyks was men daar een eind in, of men kreeg plotseling een hevig vuur. U begrypt dat wanneer zoo'n nauw steegje in de lengte beschoten wordt, er byna niemand ongedeerd in of uit komt. De kapitein Van Erpecum, de luit. Van Oppen en een 5 tal minderen sneuvelden als 't ware op de plaats, terwyl gewond werden de kapitein Griethuysen en 10 a 12 minderen. Een der verraders werd op de plaats gedood, terwyl de andere in onze handen viel en gisteravond om 6 uren met nog een spion werd opgehangen. Gistermorgen te halfacht werden beide officieren te Ampenan op militaire wyze be graven. De pastoor en de kolonel, chef van den staf, spraken een hartelyk woord by de ge opende groeve, waarvan de aanblik ons tot weemoed stemde. Arme kameraden l geen eervolle soldatendood stierft gy, maar gy vielt als slachtoffers van een snood verraad. We zullen trachten u te wreken en uwe nage dachtenis in eere houden. „Rust in vrede!" Wat nu de verdere plannen zyn, is natuur- lyk een diep geheim. Ik geloof dat we heel Mataram, waarin waarschyniyk weinig tegen stand meer zal worden geboden, langzamer hand zullen verwoesten, 't Zou ook kunnen gebeuren, dat de vyand van alle verzet afziet en zich onderwerpt. Nog vergat ik u te melden, dat de vyand don 298ten pl. m. 200 lyken op het gevechts terrein achterliet en de kroonprins Ketoet zich volgens spionnen-berichten gedood heeft. Nog dient medegedeeld te worden, dat het verraad, gepleegd te Mataram in den mid da j van den 30sten Sept., uitgegaan moet zyn van Goesti Njoman Kalen. De regentyd is ingetreden en ik ben bang dat het nog lang zal duren vóór we naar vrouw en kinderen kunnen terugkeeren. Het aanleggen van een Decauvillo-spooiOTeg naar Laboean Tring wyst niet op een spoedig heengaan. Nadere bijzonderheden. Aan een particulier schry ven, aan de „Loc." welwillend ter inzago afgestaan, zyn nog de volgende byzonderheden over Lombok en de jongste krygsbedryven ontleend: In den nacht voor den aanval op Mataram hield de artillerie reeds te 2 uren op met vuren, om den Baliërs een rustigen nacht te geven en, zoo mogelyk, in die rust door ons te doen overvallen. De troepen, die van Ampenan zouden uit rukken, stonden reeds te halfdrie op. Om 4 uren begon de afmarsch. Het afmarcheeren door de poort van het kampement te Ampenan duurde 20 minuten, en de troepenmacht werd, naar men weet, nog versterkt door de bezet»

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2