P. J. KEULS Co., GELEGENHEID Amcrikaansclie Orgels voor Spotprijzen. GEBRS. BERKELJON, Vraag; Elixir Aruba. STOOMTRAM BINNEN- EN BUITENL. GEDISTILLEERD, LKEOREN, I1Z. NIEUWE GROSSIERDERIJ, Hnis Bet Till te Bur iet 1 Iel a.s. In de Koffiebaal EERSTE TENTOONSTELLING van Chrysanthemums en Sierplanten, LANGE MARE 40. LEIDEN. N°. 10643. Donderdag 1 November, A0.1894. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT. Burgerlijke Stand. En gros. Wijnhandelaren, En détail. Kantoor: Burgsteeg 6. 630i 32 Burgsteeg 3, geopend van 's morgens 8 tot 's avonds 11 uren. LEIDEN—VOORSCHOTEN—VEUR (Leidschen- dam)—VOORBURG—'s-GRAVENHA GE. Bestelgoed Tarief voor Alle NORMAAL-GOEDEREN G. J. YAN DER BURGH, zuivere Preanger-Koffie, VERKOUW STOKHUYZEN, Koninkl. Zoo 1. Bot. Tuin, TE 'SxCRAVENHACE. in het HOOFDGEBOUW, van 1—5 November 1894, Zondag 4 Nov., te ha fachtMuziekuitvoerino. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. i I i f 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.40. PRIJS DER ADVERTKN TIÉN" Yan 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Ticeede Blad. Al beginnen we met een „Wiegelied", Willen we toch onze lezers hedenavond niet zóó gauw in slaap hebben, dat ze het geheele Overzicht niet kunnen volgen. „Men tracht ons met een wiegelied in slaap te sassen", 7.00 klaagt De Delvenaar. „Een groot deel van ons volk wil, dat de provisoire toestand der additioneele artikelen van onze Grondwet een einde hebbe. In 1887 heette het, dat de Grondwet moest dienen om defensie, financiën en kiesrecht definitief te regelen. Was dat heelemaal comedie? En in 1894 kibbelt men er nog overl Men Is bang. Men durft wel in eene papieren Grondwet a zeggen, maar geen b. In plaats van vertrouwen op het volk, wantrouwt men te massa van ons volk. En de dagen snellen heen, en het volk moet maar gewend worden, dat alles by het oude biyft. Wie voor recht strydt, heet oproerling en erger. Alles by het oude. Een 50-jarige strijd van onze beste voormannen eindigt in eindeloos getreuzel. Alles schijnt Pais en Vreé in het land der Leeuwendalers. Kiesrecht, wij hebben minstens 21/, jaar den tyd. Defensie, och, die is goed; de schutterij incluis, als er maar geweren zijn. Financiën, men gunne toch den tyd voor Gemeente-flnanciën en Personeel. Toestand van de Kerk, och, die is zoo kwaad niet. Rechterlijke macht, nooit was die beter dan heden; wie een proces verliest, moppert immers altijd? Hooger en Middelbaar Onderwijs, alles op zijn tfid. Over de rest zwfige men liefst, 't is er nu de tijd niet voor. Schooner wiegelied dan thans werd het Nederlandsche volk nooit voorgezongen. En als het volk ontwaakt?.... Wie dan loeft, die dan zorgt." Het bedenkelijkst van dit verschijnsel acht De Ddvenaar nog, dat ook een deel der „onzen" er aan meedoet, om den Nederland- schen Leeuw in slaap te sussen. In den Jongsten der „Brieven uit de Resi dentie" in Het Nieuws van den Dag lezen we o. m.: Eeno typographiache curiositeit levert, naar •t mfi voorkomt, de begrooting der Landsdrukkerij op, waar men daarop een saldo van een vorig dienstjaar vindt ad f 35,300. Wat eene mooie zaak, zal het Nederland- eche volk denken, eene Landsdrukkerij, die ruim 35,000 winst oplevert! Neemt men echter in aanmerking, dat die inrichting alleen voor het Rijk werkt en hare tarieven zoo kan stollen als ze wil, want dat de winst toch uit het eene laadje in het andere overgaat en ten slotte weer in dezelfde kas terugkomt, dan verschijnt die voordeelige exploitatie in een eenigszins ander licht. Ging men 't nauwkeurig na, vergelijkende met de particuliere nijverheid, dan zou ook durf ik vermoeden wel blijken, dat die „winst" aanmerkelijk inkromp. Uit de couranten vernam men dezer dagen, dat de Ho 11. IJz.-Spoorw.-My. in hare 3de-klasse-waggons gaandeweg s to om- verwarming zal invoeren. Een mijner vrienden, die nogal eens reist, vertelde mij onlangs, dat o. a. op de Zwitser- sche spoorwegen (waar de 3de klasso vrij algemeen in gebruik is) in eiken waggon, met een thermometer er naast, gelegenheid voor de reizigers bestaat, om, naarmate zij 't war mer of frisscher verlangen te hebben, zeiven dan aanvoer van stoom te regelen. Zou dat ten onzent ook geene navolging verdienen? Trouwens, ook de geheele inrichting dier Zwitsersche wagens schijnt navolgenswaard. Zfi zijn niet in afgesloten compartimenten afgedeeld, maar alle voorzien van twee-per- 80ons-bankje8, twee aan twee over en naast elkaar, met een gangpad er tusschen in, en met de gelegenheid om van den eenen wagen in den anderen over te stappen (ook om het in eiken trein aanwezige „cabinet particulier" te kunnen bereiken). Vooreorst voorkomt dat overvulling van sommige coupés, terwijl andere leeg zijn; ten tweede bevordert het de veiligheid der reizi gers en ten derde maakt het de contrële der kaartjes gedurende de reis mogelijk, zonder gevaar voor de conducteurs, zoodat men dan ook in Zwitserland zeide mijn vriend nergens het „perronkaartjos-Unwesen" kent of behoeft. De Nieuwe Schiedamsche Courant bevatte dezer dagen de volgende nabetrachting over het proces van den ontslagon gemeente ontvanger Beffors, te Schiedam Nu het openbaar onderzoek in do zaak- Beffer8 is gesloten en de uitspraak op Donder dag 1 November bepaald, rest ons nog, den indruk weer te geven, dien do behandeling van dit proces op ons heeft gemaakt. En dan moeten wy, tot ons leedwezen, ge tuigen, dat het meorendeel van hetgeen wij in den loop van het tweedaagscho proces hebben gezien en gehoord, op ons een hoogst treurigen en pijnlijken indruk heeft gemaakt. De verklaringen, door verschillende getui gen in het proces Beffers afgelegd; de mede- doelingen, minder door den beklaagde dan wel door zijn verdediger ten processe verstrekt; de opmerkingen, door den ambtenaar van het Openbaar Ministerie meermalen tegenover de betrokken autoriteiten gemaakt, zij maalden ons een zóó treurig beeld van gemeente-admi nistratie, dat wij het ons, zelfs na hetgeen wij in den laatsten tijd hebben gehoord, niet aldus in al zfine schrille kleuren hadden durven voor stellen. W(j hebben ons, als Schiedammers, geschaamd, to9n wy het hoofd onzer gemeente de woorden hoorden toespreken, die de ambte naar van het Openbaar Miaisterie hem in de zitting van Donderdag meende te moeten toe voegen; dit incident zal zeker by allen, die er getuige van waren, onvorgeteiyk blyven. Wat voor velen ondenkbaar was, zouden wy, na het uitvoerig onderzoek in deze hoogst treurige zaak, voor waar moeten houden. Vooral om de ernstige schade, door al het geen in de laatste dagen te duidelyker ge bleken en gerechtelyk geconstateerd is, aan het gezig toegebracht, maakte deze procedure op ons een zoo pynlyken indruk. Onder de omstandigheden, die wy beleven, nu door de party, die in eene omverwerping der maat- schappeiyke orde alleen heil voor de toekomst ziet, al bet mogelyke gedaan wordt om het gezag af to breken, achten wy zaken als in deze tweedaagsche procedure aan het licht zyn gekomen, hoogst ernstig; de eerbied voor het gezag wordt daardoor bedenkeiyk geschokt. Welk besluit zal de groote meerderheid der ingezetenen trekken uit al hetgeen zy ge hoord en vernomen heeft omtrent de wyze, waarop bare hoogste stoffeiyko belangen wer den behartigd door hen, die zy by herhaling met haar vertrouwen had vereerd? Met het oog vooral op de bedenkelyke zyde van deze geruchtmakende zaak, verheugt het ons, dat het onderzoek zoowel by de vooraf gaande instructie als by de openbare behan deling zoo minutieus en gestreng is gevoerd. Daardoor zullen alle weidenkenden overtuigd worden van do onwaarheid der beschuldiging, tegen onze rechterlyke macht door de party des oproers geslingerd, dat zy alleen voor zekere klasse recht zou doen. De zorgvolle behandeling dezer zaak leert ons, dat onzo Nedorlandscho justitie het recht weet te wreken, ook waar het m de hoogsto kringen der maatschappy geschonden wordt. De Purmerboer „Nelis" schryft in het Handelsblad o. a. hetgeen hier volgt over bestryding van veeziekte: Het ia maar jammer, dat alle maatregelen, van Regeering8wego genomen tegen dj vee ziekte, niet het minst effect hebben gehad. In da courant zag ik dat in twee kleine ge meenten van Noord-Holland pl. m. f 2000 is uitgegeven aan borden, waakloon, enz. Verschrikkeiyk l Het geld is letteriyk weggeworpen. Hot heeft niets gebaat! Ik ben geen tegenstander van krachtig handelen. Integendeel, ik juich het van harte toe dat onze Hooge Regeering ook deze ziekte tracht te fnuiken, zooals dat geschiedde met veepest en longziokte. Myns inziens moet ook do „tongblaar" verdwynen, maar dan dient er, vooral in den beginne, anders en forscher gehandeld to worden 1 Laten dan by de eerste gevallen de koppels worden afgemaakt; dadeiyk en onvorbiddeiyk Als dan het vleesch wordt verkocht, is do 6chade zoo groot niot voor de schatkist. Het is nu voldoendo gebleken dat het huidige stel sel van bestryding der ziekte niets baat in een tyd, dat het vee in de weido is. Mocht ooit tot afmaking worden overgegaan, dat men dan ook goed betale voor hot vee, dat onteigend wordt l Dan is er te eer kans op medewerking. Er is nu al zeor weinig sympathie onder de boeren geweest voor de maatregelen; wy zagen niet alleen dat 's Ryks gelden nutteloos werden weggeworpen, maar hadden zelf ook groote schade. Eene groote grief gold de wyze, waarop hot trekken der kringen rondom de besmette en verdachte hoeven geschiedde. Die kringen toch omvatten in velo gevallen niet slechts de aangetaste boerderyen, maar ook die, waar omtrent mot vry groote zekerhoid kon worden beweerd, dat het zich daarin bevindende vee niet in de minste aanraking was geweest met ziek verklaarde of verdachte dieren. En wat was het gevolg daarvan? Dat geen stuk vee mocht worden uitge voerd en de uitoefening van veler bedryf on- mogelyk werd gemaakt. Het tor markt bren gen van het vee is belet, juist in den tyd, dat de pacht moest worden voldaan, welke grootendeels gevonden wordt uit de opbrengst van het verkochte vette vee. NOORDW1JK. Geboren: Arnoldus Jeroen, Z. van II. Reokers en A. M. Dijkmans. Marga- retlia Elizabeth Maria, D. van W. H. Yan lthijn en 0. Commandeur. Maria Wilbelmina, D. van H. De Groot en S. C. Van Rijn. Overleden: L. Menck 66 j. (Geb.) Leven loos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van P. Van der Wiel en A. Baruhoorn. Pieter Jacobus Van Beveren, 1 m.f Z. van W. Van Beveren en M. J. De Witt. HAARLEMMERMEER Ondertrouwd: G. Houtman en D. Van der Veer. Gehuwd: W. D. Wesselsz en II Van Someren. Bevallen: H. W. Pos geb. Bloemendal D. P. Vroonland geb. Cornelisse D. C. J. Duiven voorden geb. Van Diemen D. A. Verbernegeb. Dekker D. II. De Jong geb. Lodder Z. H. J. Van Hulzen geb. Kompeds Z. Z. Cornolisse geb. Twist D. J. G.. Schroder geb. Smit Z. Overleden: A Touw 90 j. A. Oostveen 10 j. M. Van der Horst 36 j. J. Arentsen 58 j. S. Do Ruiter 2 w. E. De Ridder 6 m. M. Kooijmans 16 j. H. Brands 2 w. Gemengd Nieuws. De K o n i n g i n-R e g e n t es z o n d f25 voor Simon Alot, als tegemoetkoming in diens moeiiyke omstandigheden. Zooals bekend is, werd Simon Alot destyds ten onrechte be schuldigd van den te Schagen gepleegden moord. Een als heer gekleed persoon vervoegde zich een veertien dagen geleden by de ingezetenen van De Leek en Nietap, om eeno gave voor eene behoeftige weduwe, naar het heette. Van vele lichtgeloovigen kreeg hy eene gift. Thans is gebleken, dat men met een bedrieger te doen heeft gehad, die reeds ƒ600 op die wyze heeft buitgemaakt. Te TerNeuzen was Maandag aan het spoorwegstation zekere Van Duyse bezig by het rangeeren van goederentreinen. Door een misstap viel hy tusschen de buffers van twee waggons. Wel trachtte hy nog een signaal te geven, maar te laat: reeds hadden de buffers zyn borst en rug gegrepen en werd hy zoodanig getroffen, dat de dood on- middeliyk volgdo. De rechtbank te Arnhem veroor deelde gisteren J. Th. Stelbrink, te Nymegen, wegens mishandeling, gepleegd op den Sche- veningschen weesvader Konst, welke den dood ten gevolge had, tot eene gevangenis van 18 maanden. De bruidskorf van prinses Alice van Hessen, de aanstaande gemalin van den Rus8isehen troonopvolger, is geheel te Parfis besteld. Een halfjaar lang is er aan gewerkt. Uit Rusland zyn groote collecties edelge steenten, paarlen, echte kanten en bontwerken voor garneering aangevoerd, die millioenen vertegenwoordigen. Nochtans had grootvorstin Elisabeth, die de bestelling deed, met het oog op den eenvoudigen aard der prinses, aanbe volen het borduursel meer van zilver dan van goud te maken en voor de agraphen meer briljanten dan gekleurde edelgesteenten te bezigen. Op last van de czarina zfin vier vol maakt gelyke toiletten gemaakt voor de kei- zeriyke bruid, de keizerin en de grootvorstin nen het zyn soirée kostumes van geperst wit fluweel met bolero en Oostersche paarlen. In den bruidskorf is voorts een tafel toilet van azuur damast. Van het kostbare witte satynen bruidskleed is niets te zien; de bruidssluier, met guirlandes van mirten doorweven, bedekt 't geheel. De négligé toiletten der prinses zyn, wat een zestal betreft, vervaardigd van Oos tersche sjaals, welke de koningin van Engeland er voor beschikbaar stelde. Het lyfgoed der prinses is grootendeels door de overleden moeder der bruid, groothertogin Alice, gebor duurd. By elk toilet behooren schoentjes in dezelfde kleur, enkelen met agraphen van diamant. Op het laatsto oogenblik zyn nog 12 rouwtoiletton besteld, met prachtig git- en kantwerk (Alen^on en Chantilly), deels met wit en lila bewerkt, wat naar Russisch ge bruik ln den rouw is toegelaten. Prinses componiste. Prinses Bea trice, de jongste dochter van koningin Victoria en gemalin van prins Hendrik van Battenberg, houdt zich, evenals haar oudste broeder, de hertog van Coburg, en haar neef keizer Wilhelm II, nu en dan met componoeren bezig. Een harer werken is zooever. ver schenen in de laatste aflevering van de „Giri'e Own Paper". Het is eene romance, waarvan de woorden gedicht zyn door graaf Beacons- field. Te Madrid dreigt eene werk staking vantorero's uit te breken. De beroemde toreador Guerrita is zeer verbolgen op het publiek, dat het gewaagd heeft hem by een stierengevecht uit te fluiten, en zal nu te Cordova een congres van torero's byeenroepen. De meeste matadors van Sevilla, Cadix, Malaga en Grenada hebben reeds hunne medewerking toegezegd. Op het congres zal vermoedelyk besloten worden, dat voortaan geen enkele torero te Madrid voorstellingen zal geven. Het publiek wacht in groote spanning den uitslag der beraadslagingen af. Het voorbeeld van prinses Letitia van Italië, die te Turyn op de openbare wegen op eene bicycle reed, heeft navolging gevonden zoowel koning Humbert als de koningin van Italië en de prinsen hebben zich te Monza in het vélocipède ryden geoefend en zitten allen thans vast in den zadel. Tan 25—30 K.G. f 0.22. 30-35 „O 23. 35 -AO O 21. van O-5 E.G, fO.lO. 5-10 „O.15. „10-20 0.20. 20-25 „0.21. En verder voor elke 10 E.G. f 0.01 meer tot een maximum van 100 K.G. Onder dit tarief is begrepen het loon voor bet aan huis bezorgen in de kommen der gemeenten. Voor bezorging buiten de kommen wordt f 0.06 extra gerekend. Bestelgoederen worden aangenomen bij W. .1. DEVELING, Breestraat No. 138, en in het waehtliuis van de stoom- -tram (naast de „Practische Ambachtsschool.") 6420 40 Met 1 Mei 1895 is TE HUREN; Een riant HKERENHUIS met TUIN, aan den Morschsingel No 5, te Leiden. InlicbtiDgen te bekomen bj) W. A. VAN LITH, Papengracht 18. 7052 7 als bovenstaand stempel zyn verkrygbaar by 6573 16 Maarsmanssteeg 10. brandt men dagelijks op Duitsche wijze: 389 12 uitmuntende door geur en smaak. Pr||i per 5 ons 771 Cents. NIEUWE RIJN 47. GEOPEND: DONDERDAG 1 NOV. van 2-5 uren. VRIJDAG 2 lO-ö ZATERDAG 3 10-5 ZONDAG 4 NOV. van 12-5 nren. o'A-i» MAANDAG 5 10-5 Toegangsprijzen voor Vreemdelingen: Donderdag f 0.75, Vrydag en Zondag-avond f 0.50, Zaterdag, Zondag (behalve 's avonds) en Maandag f fe.25 de persoon. 7006 38 6674 30 BIJ

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 5