De Lombok-expeditie. Gemeenteraad Tan Alkemade. Vergadering van Maandag 29 October. Tegenwoordig tien leden. Afwezig do heer T. Elstgeest. Voorzitter: de Burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede: lo. Het proces-verbaal van kasopneming dd. 23 Oct. jl. over het derde kwartaal 1894, aan wijzende eene som in kas van 0794.83. 2o. Dat door B. en We. aan G. Bizot, te Rijp.Wetering, vergunning is verleend tot ver koop van sterken drank in het klein in de lokalen, waarin dit vroeger door L. Hartman werd gedaan. 3o. Dat door Ged. Staten is goedgekeurd het Raadsbesluit tot overneming in eigendom en onderhoud van eenige bruggen te Roelof- arendsvecn, en dat de afkoopsommen door de onderhoudsplichtigen zijn gestort, ten bedrage van 772; tevens wordt eenparig besloten met de vernieuwing der bruggen in het a. s. voorjaar te beginnen. 4o. Dat door den heer Commissaris der Koningin tot zetters der directe belastingen in deze gemeente zjjn benoemd de heeron C. Van Rjjzen en H. Bakker. 5o. Dat door Ged. Staten is goedgekeurd en vastgesteld de gemeente-rekening over 1893, aan inkomsten op 43,261.39, aan uitgaven ƒ40,854.20 en het batig saldo op ƒ2407.19. 6o. Dat den 13den Oct. j.l. ter verpleging, ten laste dezer gemeente, in het krankzinnigen gesticht te Delft is opgenomen J. B. Huijer, te Rijp-Wetering, en dat do rijks- en provin ciale subsidie in deze verpleegkosten is aan gevraagd. 7o. Eene circulaire van het Nationaal Lom bok-comité, om in deze gemeente eene collecte te laten houden ten behoeve der nagelaten betrekkingen van gesneuvelden op Lombok. De Voorzitter zegt dat er eene bedoelde collecte gehouden ls, welke heeft opgebracht 31.50, welk bedrag aan den secretaris penningmeester van bovengenoemd comité is overgemaakt. 8o. Dat er zich op de herhaalde advertentiën voor gemeentegeneesheer te Roelofarends- veen 6 sollicitanten hebben aangemeld, aan welke hoeren de door hen gevraagde inlich tingen zjjn verstrekt; tot op heden heeft echter geen hunner iets van zich laten hooren. De Voorzitter leest voor een ingekomen adres van dr. Rooswinkel, te Rijp-Wetering, waarin deze verzoekt met 1 Jan. 1895 tijde lijk benoemd te worden tot gemeente-genees heer te Roelofarendsveen, voor tijd en wijl dat in de vacature niet is voorzien. Na eenige bespreking wordt besloten eerst nogmaals te adverteeren en de verdere behandeling van hot adres tot de volgende vergadering uit te stollenmocht echter de weduwe Frans vóór Januari do gemeente verlaten, dan zal adres sant tot dien t(jd genoemde betrekking voor hetzelfde salaris kunnen waarnemen. 9o. Aan B. en Ws. wordt met algemeen goodvinden machtiging verleend tot verkoop van eene oude zuigpomp, behoorende by de brandweer te Rijp-Wetering. lOo. Op hun verzoek wordt, na eenige bespreking, met algemeene stemmen aan de onderhoudsplichtigen van den weg in de Zevenhuizen eene subsidie van 90 'sjaars toegekend, met ingang van 1 Jan. 1895. llo. De begrooting voor den dienst 1895 wordt na voorlezing eenparig vastgesteld met de inkomsten en uitgaven aan een gelijk bedrag van 29,432.40, en zal aan Ged. Staten ter goedkeuring worden aangeboden. 12o. Het suppletoir kohier van den Hoofdei. Omslag, dienst 1894, wordt vastgesteld met een totaal bedrag van ƒ21.09 en zal aldus ter vaststelling aan Ged. Staten worden inge zonden. 13o. De begrooting van kosten van het 3de bataljon rustondo schutterij in Zuid-Hol land voor 1896 wordt op voorstel van Bur gemeester en Wethoudors in ontvangst en in uitgaaf op gelijke bedragen van ƒ381 vastgesteld, zooals zjj is ingezonden. 14o. Wordt herbenoemd: tot lid van hot Algemeen Burgerlijk Armbestuur, de heer M. Oosthoek; tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur, afd. Vrjje en Lage Boekhorst, de heer A. J. Van der Zon; en in plaats van wijlen den heer S. Van Egmond wordt tot lid van hot BurgorliJk Armbestuur, afd. Rijp- Wetering, benoemd de heer H. Straathof Dz. 15o. Wordt algemeen goedgevonden do stem briefjes van de ii. Mei en Juli 1893 plaats gehad hebbende verkiezingen te vernietigen. ICo. De Voorzitter deelt mode dat in deze maand twee cholora-gevallen zijn voorgokomen te Roelofarendsveon, en dat wegens ont- eigendo en verbrande goederen, enz. is uit betaald aan: P. Van Klink ƒ100.20, en aan J. Turk ƒ45.40, hetwelk uit de gemeentekas is voorgeschoten, doch reeds aan het Ryk is teruggodeclareerd. 17o. Wordt op voorstel van B. en Ws. met algemeene stemmen goedgevonden aan de 4 Rijksveldwachters, die met de kermis de politie assisteerden, ieder eene gratificatie van 10 te vorleenen. Daarna, geen dor leden meer het woord verlangonde, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. KOLONIËN. BATAVIA, 26 on 27 September. De overplaatsing van den hulponderwijzer te Batavia W. Verbrugge naar Salatiga is voorloopig ingetrokken. Door den hoer A. Mohr. is het verzoek gedaan om vergunning tot het doen van mynbouwkundige opsporingen te Banjoeasin (Palombang). Aan den president der Landraden te Poerworedjo en Koetoardjo mr. W. Francis is wegens ziekte een verlof verleend naar Djokjakarta voor den tijd van eene maand. Dr. Treub en dr. J. Van Breda de Haan zijn via Singapora weder naar Buitenzorg vertrokken. Laatstgenoemde zal 17 October uit Batavia naar Nederland vertrekken tot het engageeren en aanschaffen der levende en doode strijdkrachten, waarmee later uit de proefstations de bibitziekte zal worden bestreden. Troebelen In Tamlang. Toen Zondag 23 dezer de militaire com mandant, vergezeld van de kapiteins Kuijk, Smits en Leendertz, van Kwala Simpang naar Seroeway terugkeerden en te halfelf in den morgen aldaar aankwamen, keerde juist de lste luit. commandant Heidens van eene ver kenning terug. Hij had nl. reeds eenigen tijd het plan gehad Paja-Kloebi te bezoeken, liefst zoo vroeg mogelijk in den morgen, omdat daar volgens berichten Datoe Laksamana en Radja Silang verblijf hielden. Zich van deze tweepersonen te verzekeren was het doel van do expeditie. Ten einde dat doel te bereiken, was hij 's nachts om halftwaalf met genoemde patrouille van Seroeway gestoomd, van waar hy per „Anna" tot Aloer Bamban de reis voortzette. Te Aloer Bamban werd godebarkeerd en de marsch aangevangen; een paar goede gidsen en een paar Tamiangers gingen mede en daar de maan niet erg helder was, geleek deze marsch allesbehalve op eene gewone wandeling. Een paar huizen vóór Paja-Kloebi werden in alle stilte omsingeld en een twee-tal vyan- den gevangengenomen, waarvan één geprest werd om den juisten weg naar Paja Kloebie te wyzen. Deze weg, meende men, werd gevormd door eene brug over eene 80 m. breedopaja; van eene brug echter geen spoor, en het eenigste, wat te doen overbleef, was een tocht door het water. De vyand werd vermoedelijk hierdoor gealar meerd en nam de vlucht; echter met achter lating van een 3-tal, dat neergeschoten word, waaronder zich ook bevindt Datoe Moeda Gang, de schoonvader van Radja Silang, vader van Datoe Laksamana. By het doorzoeken der huizen, waarvan later 6 verbrand werden, vonden onze man schappen eenige geweren, klewangs, een repeteer geweer, wat ryst, enz., maar uit alles bleek dat de voorraad by de aanhangers van Silang niet groot is. De rystvoorraad was slechts voor eon paar dagen voldoende, terwyi de patronenvoorraad per geweer 5, 10 of 15 als maximum bedroeg. Ofschoon door dozen tocht hot beoogde doel niet bereikt mocht worden, zal toch onge- twyfold de uitwerking zyn, dat zy een ver ontrustendon indruk by onzen vyand ach terlaat. Deli-Crt Aan berichten, loopende tot 27 September, is nog het volgonde ontleend Het „B. Hbl." schryft in zyn Mail-overzicht: De particuliere berichtgevers op Lombok schynen hoe langer hoe meer hunne taak op te vatten als eene sensatie-wekkende. Althans éón hunner verraste het ryp en groen slikkend publiek dezer dagen met de mededeeling, dat de oude Sultan zyne vrouwen en kinderen had doen opsluiten in eene ommuurde ruimte, to voren met brandhout bedekt en tot brand stapel ingericht, om hen, als hy zyne zaak verloren zou achten, den vuurdood te doen sterven. Dit opera-effect van „le Prophéte" wordt door dien fantastischen berichtgever nog onwaarschyniyker opgeschroefd met de mededeeling, dat de vorst en do Baliörs by do vlammen van den brandstapel zich zouden doodvechten. Ziedaar met één pennestreek onze laffe, slechts op sluipmoord bedachte vyanden herschapen in helden I Wat moet de sluwe sultan lachen om zulk eene voorstelling! Men kan er op aan dat, wanneer hy tot dusver weerstand heeft ge boden, bet niet is, omdat hy zichzelven, zyne hoofden en zyn volk wil doodvechten, maar omdat hy onzen troepen „en masse" nog do eene of andere doodelyke verrassing toedenkt, hetzy te Mataram, hetzy te Tjakra-Negara. Blykbaar rekent de oude hyena op eene be storming, maar pryzenswaardig in het beleid van generaal Vetter worden deze sterkten van lieverlede genomon met het kanon, zoo te land als uit zee, en blyven hierdoor onze troe pen op een eerbiedigen afstand van deze, maar al te waarschyniyk verraderiyk gebouwde en ingerichte sterkten. Tot dusver is dit zoo uitstekend gegaan, dat er geeno reden denkbaar is, waarom het bombardement niet zou worden voortgezet, totdat de muren tegen don grond liggen. Van heelwat gewicht achten wy het van regeoringswege in de „Java-Ct." erkende feit, dat het kruithuis te Tjakra-Negara door het geschutvuur in de lucht is gevlogen. In dat kruithuis toch zyn waarschyniyk bewaard geweest de Winchester patronen, waarvan de vyand zich bedient, zoodat de vyandeiyke munitie vermoedeiyk voor een aanzieniyk deel is vernietigd. Is dit ons vermoedon juist, dan zou het voor een gewoon vyand eene overwegende reden zyn om vrede te verlangen. Een Hin- doesche vyand is echter geen gewoon mensch, omdat hy den dood beschouwt als boven alles vorkieselyk, en derhalve om zyn levensbehoud geen vredo wenscht, zoo lang zyn vorst, in zyn oog Brahma's onmiddollyke vertegen woordiger, hem den oorlog beveelt. Al ware het alleen om het karakter van den Baliër, beschouwen wy eveneens als verzonnen, zoolang het niet door de regeering erkend is, het sensatie-bericht, gisteren in het „Bat. Nbl.", volgens hetwelk den Baliërs gele genheid zou worden gegeven tot het aanknoo- pen van nieuwe vredesonderhandelingen. Er zyn echter andere redenen, op grond waarvan wy deze heel Batavia in opschudding gebracht hebbende jobstyding ten stelligste logenstraffen. Wanneer gelegenheid tot vredesonderhande lingen gegeven is, dan moet de vyand hiertoe aanzoek hebben gedaan. Zulk een aanzoek, na 't voorgevallene met den vroegeren ge schonden vrede, zou echter allen ernst missen en er op wyzen, dat het den Sultan te doen is ons opnieuw eene kool te stoven. Te meer, omdat de Sultan geen belang hoegenaamd heeft by vrede, wyi hy zeer goed begrypt dat die niet te verkrygen is zonder zyne verbanning en die zyner familie, de confisca tie zyner goederen bywege van oorlogsschat ting en de ontwapening van zyn volk. Wie den Balièr kent, weet dat ballingschap hem zwaarder valt dan de dood, en derhalve zit er voor den Sultan niets anders op dan te overwinnen of te sterven, zoodat vredes voorstellen zynerzyds slechts gehuicheld en derhalve dezerzyds onaannemeiyk kunnen zyn. Evenzoo valt er onzerzyds niet meer te onderhandelen, omdat de onderhandelingen onmiddellyke ontwapening zouden eischen, en de ondervinding ons geleerd heeft, dat die eisch nimmer door den vyand zal worden ingewilligd. Onder deze omstandigheden zou het geven van gelegenheid tot onderhandelen onzerzyds niet anders zyn dan tyd verbeuzelen, terwyi wy allen met het oog op den naderenden West-Mousson belang hebben by de onafge broken voortzetting van den krfig. Hiertoe is generaal Vetter gemachtigd by de uitzending der twe9de expeditie en het is ondenkbaar, dat hy, tegen die opdracht in, vrede zou willen sluiten op het oogenblik, dat het krfigsbeleid de oorlogskans ten onzen gunste heeft doen keeren. Op zulk een mo ment vrede te willen sluiten, is elk krijgsman onwaardig, ja zou naar landverraad zweemen, terwyi do veiligheid der troepen eischt, dat aan den verraderlyken vyand geen enkel uitstel zyner onderwerping op genade of ongenade worde verleend. Om die reden kan generaal Vetter zich niet leenen tot vredesonderhandelingen, tenzy hem dit gelast zy. Welnu, de loyauteit en het hel der doorzicht van den landvoogd waarborgen ons leger, dat zulk een last niet gegeven is. Wy haasten ons dit op te merken en hier mee het zooveel sensatie verwekt hebbend bericht in het „Nbl." ten stelligste tegen te spreken. Meer dan ooit moet ons optreden tegen Lombok strekken tot voorbeeld aandeinland- sche vorsten in den Archipel en speciaal in den oosteiyken Archipel, nu de koning van Goa niet geaarzeld heeft 5000 man troepen te zenden naar Makasser, onder den schyn van dezen ter beschikking te stellen van de Indische regeering, maar vermoedeiyk om door de ongevraagde aanwezigheid van zulk eene leger macht pressie uit te oefenen, tot verkryging van dezelfde gunstige voorwaarden, als wfllen zfin vader zich in zijn contract met de regee ring had voorbehouden. Dit optreden teekent het gevaar, waarin Nederland verkeort tegenover zyne vazallen, wanneer dezen meenen, dat op hunne hulp gerekend wordt. Maar beter dan met redeneoringen zyn w\j gelukkig in staat gesteld, door het gowichtig schryven van alleszins betrouwbare zyde te bewyzen, dat de gouverneur-generaal en even min de minister er aan denken den vyand do gelegenheid te geven tot vredesonderhande lingen. Wat hieromtrent getelegrapheerd is aan het „Nieuwsblad", is verzonnen. Door deze stellige verzekering hopen wy de verontwaardiging over het regeeringsbeloid te kalmeeren, welke dit senatiebericht hier gister avond toweeg heeft gebracht. Wy zien niet in, dat de pers gerechtigd is tot het door zulk valsch alarm aantasten van het zoo hoog noodig publiek vertrouwen in het oorlogsbeleid. Het door de ramp van 2526 Augustus jl. overprikkeld publiek moge daarin behagen scheppen, de publieke zaak, wier ernst datzelfde publiek niet weet te schat ten, lydt er onder. Wy achten het hoog tyd, dat de regeering maatregelen neme tot breideling der tegenwoor dige particuliere telegram industrie. De ongerustheid te 9Iakasscr, naar aanleiding van de aankomst der in- landsche hulptroepen, laat zich naar men van daar schryft, ten deele verklaren uit het feit, dat het politiek contract met den nieuwen vorst van Goa nog niet geteekend is. Deze toch wil niet bewilligen in de wyzigingen, door het gouvernement daarin gebracht, en de langdurige besprekingen, zoowel als de drukke telegrammendienst over dit ouderwerp tusschen Buitenzorg en Makasser, wettigen wel eenigszins de vrees voor nieuwe politieke verwikkelingen. De treurige ervaring met de goede trouw tegenover inlandsche vorsten onlangs op Lombok opgedaan, verklaart, vooral nu alles geheim wordt gehouden, den angst voor minder goede bedoelingen, waarmede de krygsmacht te Makasser is samengetrokken. Aldus schryft het „Bat. Nbl.". Geiyk men echter weet, zyn de hierboven bedoelde troepen reeds weer ontbonden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zyn de volgende bosckik kingen genomen: Civiel Oepartement. Verleend: Een jaar ver lof naar Europa, wegens langdurigen dienst, met ingang van ID October 1894, aan den controleur lste kl. bij het Binnenl. Bestuur op de bezittingen buiten Java on Madoera J. A. J. (J Pieters. Benoemd: Bij het departement van Binnenl. Bestuur: tot lsten commies de 2de commies D. Radersma; tot 2den commies, de ambtenaar voor den burg. dienst Mr. D J. Rebel en de burg. ambtenaar F B Batten, beiden ter be schikking van den directeur van Binnenl. Bestuur, om te worden werkzaam gesteld bij zyn depar tement. Gesteld: Ter beschikking van den directeur van Binnonl Bestuur de ambtenaar op non-act. F. D. Van GeDderen, laatstelijk 2de commies bij het departement van Binnenl Bestuur. Ontheven: Op verzoek eervol van de waar neming van den civiel gcncesk. dienst en het opzicht over de vaccine in de res. Pekalongan, met ingang van 30 September 1894, de off. van goz 2de kl. op non-act. G. Salomon. Belast: Met de waarneming van den. civiel geneesk. dienst en het opzicht over de vaccine in de res. Pekalongan met ingang van 30 Sep tember 1894, C. O. Gelpke, oud-off. van gez. 2de kl. Oost-Indisch leger, thans tijdelijk geneesheer bij den aanleg der lijn Preanger-Regontachappen Tjilatjap der Staatsspoorwegen. Ontslagen: Eervol uit 'slands dienst, de gewezen opzichter van de werkplaatsen 2de kl. bij de exploitatie van Staatsspoorwegen op Java C. F. Res bakuit 's lands dienst, de geschorste kantoorchef 2de kl. bij den post- en telegraaf dienst J. L. Courant. Bevorderd: Tot lsten klerk by het depar- temont van O. E. N. op ƒ120 'sraaands A. B. Pierulier. Belast: Met de betrekking van zoutverkoop- pakhuismccater te Poerworedjo W. F. Sonnemans. Benoemd: Tot klerk op het assistent-resi dentiekantoor te RaDgkas Bctoeng (Bantam) op 75 '8 maands F. C. C. Peterman. Afgewezen: Het verzoek van W. Gaste laars, gewezen onderschout te Meester-Cornelis, om wederopname in 's lands dienst. Oepartement van Oorlog. Geplaatst: Bij aan komst bij de 3de comp. artillerie te Soerabaia, de kapt. der art. van verlof uit Nederland terug, verwacht J. G. Van Kooten; bij do 7do comp art. te Semarang de kapt. der art idem van verlof F. G. T. Boschbij aankomst bij het G. B. van Sumatra's Westkust de luit.-kol. van verlof uit Nederland terugverwacht F. C, A. J. Schnelle; bij het 13de bat. de 2de luit. dor inf. bestemd voor den dienst h. t. 1. C. A. De Leau. Overgeplaatst: Bij den geneeskundigen dienst in de 2de mil. afd. op Java te Semarang de off. van gez. 2de kl. to Batavia A. E. H. Lubbers; van Mr.-Cornelis naar het garn.-bat. van Celebes, Menado on Timor de kapitein A. Montagnevan Atjeh naar het lste depot-bat. om op te treden als hulpinstructour aan de Mili taire School te Mr.-Cornelis, de lste luit. J. H. De Quant; van het garn.-bat. van Celebes, by de troepenmacht in Atjeh, de 2de luit. J. A. Van 't Haart; van Soerabaia bij het garn.-bat. der Z.- en O.-afd. van Borneo, de lste Tnit. P. C. R. De Groot; van Telok Betong bij het lsto bat. de kapt. H. C. Moorrees. Verlengd: Met eene maand het wegens ziekte aan den lsten luit. J. Schutt verleend verlof naar Soekaboemi. Gemengd Nieuws. Wy vestigon de aandacht op de advertentie in ons blad van heden, waarboven staat „Leger des Heils". Zy bevat eene waar schuwing, omdat gebleken is dat personen, die niet in betrekking staan tot het „Leger", zich aan do huizon weten meester to maken van do bekende collecte circulaires, waarvan het gevolg is dat de giften niet komen in de kas van het „Leger", maar in de zakken van oplichters. Opgave van het vervoer en de opbrengst van den Rynlandschen Stoomtram weg gedurende de maand Aug. 1894reizigers aantal 47,273; opbrengst f 7054 63; goederen en diversen f 553.21. Totaal f 7607.84. Van 1 Januari tot ultimo Aug. 1894: reizi gersaantal 252,358; opbrengst ƒ35,731.495; goederen en diversen f 4076.61. Totaal /"39,808.105. Per dagkilometer bedraagt dit f 18.20. De landbouwer P., van Voorhout, kwam Zondagmiddag de Voorstraat te Noord- wyk Binnen doorryden, toen dicht by de West- einderbrug een kind den weg dwars wilde passeeren. De heer P. hield zyn paard in, waardoor iets aan het tuig brak, het paard zette het op een loopen, het rytuig viel even over de genoemde brug, om, waarby de echtgenoote van den heer P. een arm brak. Zy werd by den heer C. M. Grullemons binnengebracht, waar de eerste verpleging met liefderyke zorg geschiedde. Het stormachtig weder vandelaat- ste weken blykt aan de Scheveningsche vis- scbersvloot nogal avery te hebben berokkend. Van verscheidene schuiten, welke in het afgeloopen etmaal zyn binnengekomen, is de vleet gehavend en zyn vele netten verloren gegaan. Van andere schuiten zyn door vreemde visschers netten afgekapt, terwyi eene Scheve ningsche 6chuit van den reeder A. Den Duik Zondag by het binnenkomen te IJmuiden op het hoofd is geloopen. Do zeven man der equipage wisten zich te redden door op het hoofd te springen. Later is de schuit door eene stoomboot binnenge sleept. Zeebad „Loosduin en". Gister avond werden de gebouwen en de inventaris van het Zeebad „Loosduinen" gemynd, in het Venduhuis der Notarissen te 's-Gravenhage. Voor drie weken werden de gebouwen ge veild voor f 13,000. Gisteravond werden zy afgemynd voor f 18,000. De oigenaren hielden de gunning echter in beraad en na een half uur werd het Zeebad andermaal voorgehangen en afgeslagen op vyftig duizend gulden. Thans werd kooper voor f 25,000 de heer A. Stigter, te 's-Gra- venhage, die de gebouwen ook in veiling had gekocht. Hy kocht later ook den inventaris als huis meubelen, tafels, strandstoelen enz. voor 7700. Een kanonnier 2de klasse, die met het detachement militairen, dat te Amsterdam Zondag aankwam met de „Burgemeester Den Tex", van Batavia vertrokken was, is in de Roode Zee op een ochtend over boord ge sprongen, zonder bekende reden. De man had een blanco strafregister en had eene ruime afrekening van het Ryk te goed. De kapitein der boot, de heer Weber, liet dadeiyk stoppon en zwaaieneene sloep met den derden officier werd uitgezet, zes reddingboeien werden den man toegeworpen, doch hy duwde ze af en opeens zag men hem in de diepte verdwynen.' Waarschyniyk was hy gegrepen door een haai, van welke dieren het in de Roode Zee wemelt. De vry willige oefeningen in den wapenhandel, welke in de vorige week te Alfen a/d. R. twee keer zyn gehouden, zyn Zaterdag gestaakt, omdat het Ryk de kosten er van niet meer wil dragen. (N.R. C.) Aan de M a r t h a-S t i c h t i n g te Alfen a/d. Ryn zyn geene nieuwe gevallen van cholera meer voorgekomen. Van de ïyders zyn er acht herstellende, ^ier nog ernstig ziek. Vief diaconessan uit het Diaconessenhuis te Haarlem verplegen nu de zieken, wat een groote steun is, daar eene juffrouw door den dood ontvallen is, eene nog ziek ligt en eene tot herstel van krachten naar familie ie gegaan. Te Weesp heeft zich weder een geval van Aziatische cholera voorgedaan by een kindje van 19 maanden, dat overleden is. Een zasjarige knaap is te Woerden door de cholera aangetast en daaraan overleden Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der bierbrouwerij van de firma S. M. Van der Schalk en Co., te Schiedam, werd jl. Zaterdagavond, by de uitbetaling van hot loon, aan elk harer 46 werklieden als feest gave een bankbiljet van f 25 geschonken. Naar het „Hbl." verneemt, heeft de Am8terdamsche justitie een telegram ont vangen, meldende dat de voortvluchtige ex- commissaris van politie van Hilversum, Van Tuinenburg, te Monaco gevat is. Op het oogen blik zyner inhechtenisneming trachtte hy zich met een revolverschot van het leven te be- rooven en verwondde zich zóó zwaar, dat hy thans niet vervoerd kan worden. Men deelt verder aan het „Amst. Dagbl." mede, dat deze gewezen president van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond is gearresteerd in gezelschap van de jonge vrouw, waarmede hy indertyd het vaderland heeft verlaten. De Fransche justitie heeft aan de Neder- landsche regeering gevraagd, of deze uitleve ring wenschte. De Nederland8che regeering heeft daarop bevestigend geantwoord. Volgens een telegram uitSuez is op 26 Oct. van het stoomschip „Yarrowdale" de tros van het werpanker, waarmede de kop op zee werd gehouden, gebroken, ten gevolge waarvan het schip dwars op het rif geraakte, waarna de inboorlingen het stoom schip enterden om het te plunderen en den kapitein noodzaakten het schip te verlaten. Do kapitein en de equipage zyn behouden te Suez aangekomen. Volgens berichten, door de bladen te Berlyn uit St.-Petersburg ontvangen, is te Ostrows Kaja, in het gebied der Donsche kozakken, by de inwfiding eener nieuwe kerk, eene lamp ontploft, waardoor het kleed van een der vrouwen, die de plechtigheid by woonden, in brand geraakte. Dientenvolge ontstond eone paniek onder de toeschouwers, die allen naar den uitgang drongen. In het gedrang werden 26 personen gedood en 9 gewond. De „New-York Herald" verneemt uit Buenos-Ayres, dat by eene aardbeving in de Argentynsche provincie La Rioja 2000 menschen omgekomen zyn; 20,000 anderen zyn dakloos. Een ander telegram omtrent deze aardbeving noemt als hare plaats San Juan de laFronteza, hoofdstad van de provincie San-Juan. Maar nog op andere plaatsen werden de schokken gevoeld. Te San-Juan werden vele huizen vernield. Het doodental wordt aanmerkeiyk lager dan in het bovenstaande bericht op gegeven ruim honderd. BUITENLAND. Frankrijk. Gisteren kwam in de Kamer de definitieve afsluiting der begrootingen over de jaren 1889, 1890 en 1891 in behandeling. De rapporteur der commissie deed daarby uitkomen dat de uitgaven zeer hoog waren opgedreven onder het beheer van den heer Jules Roches, voorheen minister van financiën, en den chef van zijn kabinet, thans lid van de budget-commissie. Dientengevolge ontstond eeDo heftige woordenwisseling, waardoor de zitting zeer rumoerig werd. De beraadslaging eindigde met de aanne ming van een voorstel van den socialist Jaurès, waarmede zoowel de commissie als de regeering zich had vereenigd, strekkende om het dossier met alle stukken naar de regeering ter onderzoeking terug te zenden. Deze motie werd door de regeering en de commissie aanvaard en met 516 stemmen tegen ééne aangenomen. Dnitschland* De „Reich8-Anzeiger" deelt heden het kei- zerlyk besluit mede, waarby graaf Yon Caprivi ontheven wordt van zyn ambt als rijkskan selier en minister van buitenlandsche zaken en waarby graaf Eulenburg ontslagen wordt als minister-pres id un minister van binnen- landsche zaken in Pruison. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de stadhouder vin Elzas- Lotharingen, prins Chlodwig von Hohenlohe- Schillingsförst benoemd is tot rijkskanselier en tot minister-president en tot minister van buitenlandsche zaken, terwyl de onder-staats secretaris van Elzas-Lotbaringen, Von Köiler, wordt aangesteld tot minister van binnenland- sche zaken.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2